Zondag 15 Maart 1908. 52e Jaargang. No. 4343. VIERDE BLAD. Bekendmakingen. PROEVEN met SERUM TEGEN MOND- en KLA.UWZEER Nationale Militie. Binnenlandscb Nieuws. Uit en voor de pers. GEMEENTE 8CHAGEN. De Barftemeesler der gemeente Sehigen brengt ter keneie rnn be- lnnghebbeeden datblijkens «Ig'meete kennisgeving van den Djrec tear Gene ul ren deo Landbouw dd. 80 Januari 1908, nen de Rjjks lemminrichting te Rotte dim, thnns sernm tegen mond- en klaaw- neer beeld en in voorraad gebonden wo-dt. De reenlteten, met eenige p'oeven ve kregen, doen vermoeden, dit dit serum een doelmatig hulpmiddel kan lyn bij de be.t'ydiog der lijkte, wanneer het kan aangewend wo den bjj rnnderer, die, ofschoon bloo'staande ui de brametting, de aieke nog niet onder d. leden hebben. Het ligt daarom in de bedoeling dit nieuwe middel nis proef by bed elde rnnde en in toepassing te brengen Wijl het Oekend ia, dat het mond- eo klnnwieer eieh in den regel spoeiig van de nieke op de geiende dieren nitbreidt, s.1 met e seruminspuiting elechte rit een gnnatig reenltait te verk-ygen ryn, wanneer de veehouder, bjj bet optreden der eerste niektevtrscbijnse. len, de esngetaite dieren dadelyk afiondert en onver wyld ungifte doet bij den Burgemeeaer. Ale mmtregel ru voorsorg kan de veehouder de plaateen. weer de ungetaete dieren geatasn hebben, met kalkmelk (1 deel gebrande kalk op 10 deelen wite reinigen. Zoodra het beetaan der aiek e door den districineearts of door den veenrta, die hem vervangt, geconstateerd ia, worden de geaonde dieren, indien dn eigenaar bet verlangt, kosteloos met sernm inge spoten. Dene operatie kan ook gcsrhielen bjj het vee, dat aich op aan* grenseode ei ven bevindt. De veehonde'» worden, mede in hun eigen belang, nitgen.odigd do poging'n om mei behulp der eernminapnitiig het mond* en klaunr er vóó den wei'yl te osderdiokken, te s'ennen door eeue spoedige attondenng van de aangetaste die en en onm ddellyke aan gifte van het nitbreken der nekte. Sc hagen, den 6den Maart 1908. De Burgemeester voornoemd, H. J. POT. Vergadering van den Raad der gemeente SCHaGEN op Dinsdag 17 Maart 1908, des voormiddags ten 10 ure. De onderwerpen van beraadslaging zijn: 1. Ingekomen stukken. 2. Balans, winst- en-verliesrekening gasfabriek. 3. Geldleening gasfabriek. 4. Adres stichting regenbak, en hetgeen verder zal wordon voorgedragen. Schagen, 12 Maart 1908. De Burgemeester, H. J. POT. Honderd en twintig gulden premie voor vier maanden vrijwillig verblijf onder de wapenen. o De Burgemeester van Scbagen, ten deze handelende op verzoek van den Ministter van Oorlog van 4 Maart 1908, Afd. Militie en Schutterij (M.), No. 112; brengt deze ter algemeene kennis lo. dat voor de verlofgangers der militie van het wapen der infanterie, om het even tot welke lichting zij behooren, gelegenheid bestaat om van 27 Maart tot 25 Juli 1908 vrijwillig onder de wapenen te komen tegen eene premie van honderd en twintig gulden (f120) Komt vóór 25 Juli 1908, door omstandigheden van hun wil onafhankelijk (bijv. door ziekte), een einde aan hun verblijf onder de wapenen, dan bedraagt de premie één gulden (f 1.voor eiken dag van hun vr{jwillig verblijf. 2o. De premie wordt in ééns uitbetaald bij vertrek met groot verlof of, bij voortgezet verblijf onder de wapenen, op 25 Juli 1908, kwaliteit, nam die niet tegelijk made, doch haalde er nu eené één, dari weer eens drie, of wef, liet zich die zendon, en zoo moet hij, met behulp van anderen, in Int bezit zijn gekomen van een hoeveelheid eerste klasse banden, wel voor een waarde van een paar duizend gulden. Hij heeft die banden ver onder de waarde ook hier ter stede verkocht aan tal van winkeliers, waar de politie, die gisteren een onderzoek instelde, een deel ervan vond. Een deel, want op last van den commissaris van politie werd het verdere onderzoek gestaakt, omdat er nog geen klacht uit Amsterdam was ingekomen. Zelfs had de commissaris verboden een onderzoek te doen bij een der handelaren hier en werd dit door de politie belet. Van die handelwijze snapt hier niemand iets. Intusschen, de zaak is aan het rollen en zal nu wel verder worden afgewikkeld. Alle handelaren, waar be reids banden werden gevonden, hebben verklaard ze van H. S. te hebben gekocht. Gemeenteraadslid en krijgsman in werkeiykcn dienst. Met het door het gemeentebestuur van Velsen tot II. M. de Koningin gericht adres om van art. 23 k der Gemeentewet, waarin het lidmaatschap van den ge meenteraad onvereenigbaar wordt verklaard met de betrekking van krijgsman in werkelyken dienst, wijzi ging voor te stellen in dien zin, dat in plaats van krijgsman in werkelijken dienst wordt gelezenb e- r o e p 8 krijgsman in werkelijken dienst, hebben reeds instemming betuigd de gemeentebesturen van Alkmaar, Baarn, Bergen-op-Zoom, Bolsward, Benthuizen, Bleskens- graaf en Hofwegen, Breda, Dockum. Doetinchem (stad), Ede, Ferwerderadeel, Franeker, Finsterwolde, Goes, Giethoorn, Haskerland, Heemskerk, Hillegom, Krimpen aan de Lek, Kampen, Landsmeer, Leeuwarderadeel, Opsterland, Schiedam, Schoonhoven, Schoterland en Streefkerk. Ken arme rjjke. In de gemeente Schoterland overleed een bejaarde weduwe, die 5 jaren te bed lag en aan wie de buren voedsel verstrekten. Haar boerderij verwaarloosde zij geheel, haar kleeren enz. eveneons, alles uit gierigheid. Na haar dood vond men overal potten met bankpapier, oude munten, gouden en zilveren voorwerpen. Alen schat de nalatenschap op- 1120.000, die onder 9 erf genamen moet verdeeld worden, van wie 8 in behoefiige omstandigheden verkeeren. liet wordt al minder. Het bericht van de in de diepste verwaarloozing over leden rijke weduwo Z. te Schoterland wordt door onzen berichtgever in zoover verbeterd, dat de in de nalaten schap gevonden geldswaarde f7200 bedroeg. (Zie hier boven). Goede nitkomst. In Friesland werd verleden jaar eens maatschappij opgericht voor het verhuren van pLeiziervaartuigen (met bemanning) om tochtjes te maken op de Friesche wa teren. De financiëele uitkomst was heel goed. Na flinke afschrijving bedraagt het dividend 7 pet. £n gunstig was het weer in 1907 voor watertochtjes niet. Een middenweg. IMpit 6 legen 5 stemmen besloot de Raad der ge meente Gaasterland voortaan de Raadsvergadering met gebed te openen. De voorzitter weigert echter het ge bed uit te spreken. Het is nu den secretaris opgedragen. Verdraagzaamheid. Onder dit opschrift deelt men mede, dat kerkvoog den (der Hervormde gemeente Drachten besloten had den het kerkgebouw voor de sprekers van verschil lende politieke partijen open te stellen. De heer J. H. van der Meulen, administreerend kerkvoogd, schrijft ons nu dat dit bericht op een misverstand moet berus ten. Het is geheel onjuist Hbld. De Cullinan. De heer Ilenri Koe is thans te Amsterdam (rustig bezig met het slijpen van den Cullinan. Het speciaal daartoe vervaardigde gereedschap van groole afmetin- gen voldoet uitstekend en reeds zijn op den kostbaren ven. Niettegenstaande dit, werd het rund toch geschat1 steen twee facetten, of wel plekken, zooals men ge en de eigenaar nam met die schatting genoegen, terwijl in het eerste stadium noemt, aangebracht. leverde verzocht. Door deze kopie, die hem verstrekt werd, mét het totaal bedrag der Tekening bekend ge worden, heeft de bedoelde persoon een qnitantie over bedrag, van oen valsche handteekening voorzien, ongeboden. Toen deze poging tot oplichting mislukt as, beeft die persoon later een nota, welke reeds be- ^ong oJI38' '?l'.cle brievenbus gehaald en ze kort daarna, na hqH r 'e handteekening voorzien, aangeboden. De dader is nog niet gearresteerd. Diefstal. Het N. v. d. D. schrjjft Nadat eenige dagen zjjn voorbijgegaan zonder dat wij e01}lrl^rfa^ t(? vermelden hadden, bereikt ons het be- richt, dat de inbrekers te Amsterdam weder terdege aan het werk zjjn geweest. Volgens die opgaaf is bil den heer W. F. J. de Doop, Woesperzyde 38 telmsier- dam, de brandkast opengebroken en daaruit voor een bedrag van f 10 000 aan diamant gestolen. Deze inbraak is wel onder zeer buitengewone omstan digheden geschied, zóó buitengewoon, dat hier aan een brutaliteit gedacht moet worden, die tot-nog-toe zonder wedergade was. De bovengenoemde heer De Hoop is directeur van „De Eerste Nederlandsche Coöperatieve Diamantbewerkers-Vereeniging" en bewaart als zooda nig de diamant, welke op de fabriek van deze vereeni- ging bearbeid wordt. Daar de fabriek wegens de alge meene slapte in de industrie stil staat en in den dia manthandel ook weinig omgaat, bevatte de brandkast het genoemde bedrag aan ruwe en geslepen diamant. Deze kast, een zeer zwaar meubel, stond op een ka mertje van de derde verdieping der woning van den heer De Hoop. Die woont aldaar met zjjn gezin, bestaande uit vrouw, vier kinderen en een dienstmeisje en juist dezen nacht logeerde ook een zwager ten zynent. Men had met deze tot drie uur in de huiskamer opdeoerste étage zitten praten en was toen naar bed gegaan. Ten gevolge daarvan was do heer De Hoop des morgen wat laat opgestaan en kwam hy ook pas tegen halftwaalf op het kantoortje, waar de brandkast stond. Toen bleek dat op een raadselachtige wyze inbrekers in het huis waren gekomen. De brandkast was van haar plaats gehaald en lag voorover op den vloer, terwyl uit den achterwand een groot rond gat gehakt was. Uit een portefeuille waren al de daarin geborgen briefjes met diamant verdwenen, benevens een bankje van f40. Voorts stond een schrijfbureau open waaruit een beirag van f7 benevens eenige postzegels vermist waren. De bewoner was voor oen bedrag van f20 000 bjj de maat schappij „Rhenania" tegen inbraak verzekerd. Geen der huisgenooten heeft iets gehoord, wat te merkwaardiger is, omdat twee der kinderen, meisjes van 10 en 12 jaar, slapen in een vertrek tegenover de plaats van de inbraak en deze zelve bijna vlak boven de slaapkamer der ouders gelegen is. Een gunstige gelegenheid voor inbrekers was wel is waar, dat een commensaal, wiens slaapvertrek naast het kantoorije ligt, juist dien nacht niet thuis was en dat de buiterdeur, ook al een gevolg van het hebben van een commensaal, niet op de knippen gesloten was. Moord. Het gerechtshof te 's-Gravenhage heeft Donderdag de gevangenisstraf van 15 jaar, door de Haagsche recht bank opgelegd aan A. S., verver te Leiden, wegens moord op een meisje met wie hy in ongeoorloofde be trekking stond, verminderd tot twaalf jaar. Tuberculose ouder hei rundvee. De minister van Landbouw heeft aan de commissa rissen der Koningin in de provinciën het volgend schrij ven gericht: Ten aanzien van de maatregelen in zake de bestrij ding van de tuberculose onder het rundvee, heeft zich in een gemeente het volgende geval voorgedaan. Voor een rund, lijdendoaan tuberculose, was bij dezer- zydsche beschikking, het verzoek van den eigenaar, dat bedoeld rund door het rijk zou worden overgenomen, ingewilligd, terwijl, als gewoonlijk, tevens in die beschik-1 kirig wa3 vermeld, dat het bedrag der schadeloosstelling nader zou worden bepaald. Toen de schatter ter plaatse kwam, om de waarde van het rund te taxeeren, bleek het dier reeds gestor- hem, na afgifte door den burgemeester van de voorge schreven formulieren bij den ontvanger der directe be lastingen het bedrag der schadeloosstelling werd uitbe taald. De burgemeester meende volkomen overeenkom stig de bestaande voorschriften te hebben gehandeld, aangezien volgens hem, wanneer de beschikking, nadat het verzoek tot overneming wordt ingewilligd, is geno men, de overneming ook heeft plaats gehad. Deze meening is niet juist. Een gestorven dier verte- 3o. De verlofgangers, die dit jaar voor herbalings-genwoordigt voor het bedrijf van den eigenaar goen oefeningen worden opgeroepen en die tot het hiervoren bedoeld vrijwillig verblijf zÜn toegelaten, mogen voor het volbrengen dier oefeningen dadelijk na 25 Juli onder de wapenen blijven. 4o. In het geheel kunnen tot bedoeld vrijwillig ver blijf worden toegelaten ten hoogste 2200 man. Melden zich meer dan het vereischte getal aan, dan he-bben zjj, die zich het eerst aanmeldden, den voorrang boven hen, die later komen. 5o. De aanmelding van verlofgangers, die zich tot bedoeld vrijwillig verblijf bereid verklaren, geschiedt bij den Korpscommandant per brief, waarin hun vol ledig adres duidelijk is vermeld en waarbij is ingesloten een bewijs van goed gedrag, dat ter Gemeentesecretarie moet worden gevraagd. De aandacht wordt er op gevestigd, dat het hiervoren bedoeld vrijwillig verblijf alleen dan kan geschieden, Indien het wetsontwerp, waarbij de voor de premie benoodigde gelden zijn aangevraagd, is aangenomen. Gegadigden ontvangen van of namens den Korpscom- mandant bericht, of zij tot het vrijwillig verblijf worden toegelaten. Ieder die zoodanig bericht ontvangt, heeft recht op de premie. Gegadigden zullen goed doen zich vooral SPOEDIG aan - - te meldendie zien het eerst aanmeldt, heeft de meeste 1 'uurplaat reeds waren gereedgelegd en van daar ook waarde en kan dus niet inetr getaxeerd worden. Vóór de taxatie gestorven runderen moeten dus beschouwd worden, als niet door het rijk te zijn overgenomen. Noch van het toekennen der desbetreffende schadeloosstelling aan den eigenaar, noch van het in rekening brengen van vervoerkosten, noch van het opzenden van de huid naar een der abattoirs kan in dergelijk geval sprake zijn. Zal waarschijnlijk ten aanzien van het in den aanhef dezer bedoeld geval, voor ditmaal in de niet-terugbeta- ling der schadeloosstelling worden berust, in den ver volge zal met die handelwijze geen genoegen worden genomen en de burgemeester genoodzaakt zijn, het ten onrechte uitbetaalde bedrag der schadeloosstelling van den eigenaar terug te vorderen of anders dat bedrag voor eigen rekening aan het rijk terug te betalen. Ongeval. Men seint uit Rotterdam: Een 4-tal werklieden was hedenmorgen te 7 uur in de Nederl. Stoomkistenfabriek van de firma Dubbeldam en Co. bezig het vuur onder den stoomketel aan te leggen, hetgeen geschiedde met krullen uit het naburige spaander- en zaagselhok, toen de vlam eensklaps naar buiten sloeg, zich mededeelde aan de krullen die bij de kans genomen te worden. Nadere inlichtingen worden verstrekt ter Gemeente secretarie, waar voor gegadigden een bewijs van goed gedrag verkrijgbaar is en waar desgewenschb tevens zorg wordt gedragen voor de opzending van den brief van aanmeldi' g aan den Korpscommandant. Melden zich geen genoegzame manschappen voor het vrijwillig verblijf aan, dan zullen, by aanneming van het wetsontwerp hierboven bedoeld, van hen, die in 1907 voor eersteoefening onder de wapenen zyn ge weest en niet zyn aangewezen voor de eerste of tweede ploeg van het blijvend gedeelte, zooveel manschappen worden opgeroepen als noodig is om in de behoefte te voorzien. Behagen, den 12 Maart 1908. De Burgemeester: H. J. POT. EandbouwonKevullenwet. Men schrijft aan de „N. R Ct." Naar wy vernemen, zal de minister Talma ook het ontwerp-landbouwongevallenwet intrekken. E®n gewaagde sprong. By een in aanbouw zynd heerenhuis te Bolsward, zag een metselaar zich opeens door een losschuivende steen massa bedreigd. Zonder zyn tegenwoordigheid van geest te verliezen, waagde hy den vreeselyken sprong van een u L ge 8 k. met het gunstig gevolg, dat niets gebroken werd, en een rust van enkele weken volko men herstelling kan aanbrengen. Gemeenteraadsverkiezing te 8t. Maarten. Voor de vacature—J. Dekker zyn candidaat gesteld de hoeren: G. Jonker Pz., K. Kooy, W. W. Schermerhorn DD_.v en A. Wit. De stemming wordt gehouden 21 Maart a.s. bandenfirma Bates, uit Amsterdam, ontdekte, dat hier het naburige spaanderhok aantastte. De vier persoi en met het aanmaken van het vuur bezig zynde, de machinist P. J. Stelten, de stoker C. Beersman en de krullenjongens G. Vrymuth en D. la Hoy, zagen zich eensklaps door hoog opstygende vlammen omringd. Drie van hen wisten door het vuur met brandende kleeren de fabriek in te snellen, waar hun medewerklieden de vlammen doofden. Viymuth sprong in het Boerengat, dat van achteren de fabriek begrenst. Allen kregen min of meer brandwonden die door ma1-schappen van de toegesnelde reddingsbrigade voorloopig werden verbon den, terwyi Beersman en Viymuth daarna per rijtuig naar het Ziekenhuis werden vi-rvoerd. Geen van allen is evenwel levensgevaar yk gewond. Het begin van brand In de fabriek werd met eigen middelen gebluscht. Een deserteur. In het laatst van het vorige jaar is te Haarlem gedeserteerd een jong tamboer. Een sergeant snapte hem op het ys en bracht hem naar de kazerne, waar by in arrest werd gesteld. Daar wist hy te ontsnappen, en nam de wyk naar Duitsch- land, waar hy volgens zyn boweren van een Duitscher i voor 2 mark kocht een nationaliteitsbewys van een milicien, die in Duitschland werkzaam was. I Met dit bewya vervoegde hy zich by de Koloniale I Resorve te Nymegen, liet zich daar aanwerven voor het j Indische leger en het handgeld uitbetalen. I De milicien, wjon het nationaliteitsbewys toebehoorde, werd afgeschreven. Eenige dagen later gaf de milicien kennis in zyn eigenlyke woonplaats, dat zyn nationaliteitsbewys ge stolen was. Zoo kwam de fraude van den avonturier aan bet liGbt. Hy «al zich voor den krijgsraad te Haar lem hebben te verantwoorden. (O. H. Ct.) Itywiclbaiidcudiefstal op «route schaal. Men meldt uit Haarlem aan de Tel.: De heer De Vries, vertegenwoordiger van de rywiel- Het slijpen van den Cullinan gaat zeer langzaam en minstens de geraamde tijd zal er voor noodig zijn. De groote kwaliteiten van het juweel komen vooral nu schitterend aan het licht. Tel. Huidziekte. Alen meldt uit Haarlem aan de N. R. Ct. In de Korte HeerestraÜt 13 woonde een gezin van man, vrouw on 3 kinderen, dat zoodanig door een huidziekte werd aangetast, dat de geneesheer onmiddel lijke overbrenging naar het gasthuis noodig oordeelde. Gistermiddag heeft de gezondheidscommissie een in spectie in het pand gehouden, met het gevolg dat van de woning de buitendeur op haar last met papier is dichtgeplakt. Het huis is dus niet meer toegankelijk. Postkantoren. Er worden dooi- het publiek herhaaldelijk klachten ingebracht over gebrek aan welwillendheid bij de ambte naren in zake de vordering van geld op kwitantiën. Bij sommigen hunner schijnt de meening te bestaan, dat aan het loket geen gelegenheid tot betaling kan worden gegeven. Ter wegneming van misverstand wordt thans door den directeur-generaal per dienstorder meegedeeld, dat wanneer schuldenaars, die bij de tweede aanbieding te hunnen huize de kwitantiën om de een of andere reden niet hebben kunnen voldoen, zich tot betaling daarvan alsnog ten kantore aanmelden op een tijdstip, dat de betrekkelijke kwitantiën aldaar nog aanwezig zijn, de ambtenaren hun zooveel mogelijk ter wille be hooren te zijn. Brandstichting. Door twee meisjes te Spekholzerheide (L.) werd een hoeveelheid stroo in brand gestoken, zich bevinden de in een alhier staand huisje, toebehoorende aan een in België woonachtig aannemer. Alles stond direct in lichte laaie. Toegesnelde buren hebben den brand ge bluscht. De vermoedelijke brandstichtsters zijn bekend. L. K. Tegen de plaag van onzen tyd. Aan den Gemeenteraad te Rotterdam is een adres gezonden, waarin dezen verzocht wordt een verorde ning tot stand te brengen, waarin, met de noodige uit zonderingen „pianospel of andere quasi-muziekver boden wordt vóór een daarbij te bepalen ochtenduur en na een daarbij te bepalen avonduur. N. R. C. Nederland in Ryp. H. H. M. M. de Koningin, de koningin-Moeder en Z. K. H. de Prins der Nederlanden, hebben dezer da gen ieder bij afzonderlijk schrijven aan den uitgever S. Bakker Jz., Koog-Zaandijk Hunne Hooge ingenomenheid betuigd met het door hem uitgegeven Prachtalbum Ne derland in Rijp dat in 200 foto-reproducties den in druk levendig houdt van de wonderschoone natuurta- fereelen in de dagen van 18—25 Januari van dit jaar. i Dit album heeft alom een welverdiende bijval ge vonden, zoodat binnenkort, een derde oplaag ter perse gaat. (De eerste oplaag verscheen 15 Febr. en was toen reeds niet voldoende om aan de vraag te vol doen.) die sedert 1901 heeft stilgestaan, künneö dit Kabinet slechts met stugge onveTscfmligheid begroeten, in de overtuiging, dat zelfs in de huidige politiek conjunc tuur beters had kunnen bestaan. En ten slotte: het blijkt toch nu wel duidelijk, dat de verwerping der oorlogsbegrooting in December 1907 goeden grond heeft gemist Alen gooit het nu op het Blijvend Gedeelte, maar bij de intirpellatie-Marchant, wierp men het daarop niet. Het wetsontwerp der Re>- -geering-De Meester was nog niet in behandeling geko men." Het blad juicht bij voorbaat toe een ontwerp tot wijziging en aanvulling van het Wetboek van Straf recht, met name van de bepalingen tot bestrijding der openbare onzedelijkheid. De openbare onzedelijkheid heeft zeker op haar minst een wetje noodig en wij twijfelen niet of, samengesteld door een zoo kundig, practisch en tot scheppen bij uitstek in staat jurist, als mr. Nelissen, zal het der Volksvertegenwoordiging aannemelijk voorkomen. Verder merkt het blad op, dat zelfs de principieele vraag: vrijhandel of protectie, niet is aangeroerd De Nieuwe R o 11. C t. merkt o.a. op. dat, waar de verklaring begint met wat men zou kunnen noemen den 'geloofsbrief van het ministerie, die niet in zeer gelukkige bewoordingen gesteld is. De regeering heeft gemeend, ..de roeping" te moeien „aanvaarden," wijl de mogelijkheid der formatie van een nieuw Kabinet, steunende op een geconcentreerde linkerzijde, niet kon worden aangenomen. „Indien dat de reden is van het optreden van dit Kabinet, komt hek zoo niet twee jaren, in elk geval één jaar te laat. Eene geconcentreerde linkerzijde heeft nimmer bestaande onmogelijkheid om daaruit een Kabinet te formoeren stond reeds bij de crisis ,van verleden jaar vast. Waarom heeft men dan toen piet toegeslagen'? Aleer overeenkomstig de waarheid, althans aanne melijker ware geweest, indien de reeeering erkend had, dat wie een Kabinet doet terugtreden volgens consti- tutioneele beginselen, verplicht is, het bewind over te nemen. Intusschen wij willen over dit verschil niet twisten. Het Kabinet is er, en zijne aanwezigheid is, in het licht der jongste gebeurtenissen beschouwd, ge rechtvaardigd. Het Kabinet wil een Kabinet van de rechterzijde worden genoemd. Wij hadden niet anders verwacht. Een niet-agressief, wil men; een ge matigd Kabinet van rechts. De bewoordingen, waarmee het Kabinet zich. aandient, zijn zoo omzichtig mogeTijk gekozen. Het nieuwe ministerie zal het bewind voeren overeenkomstig de beginselen, levende in da partijen der (rechterzijde." Niet eens wordt hier aangeduid en er is ook verder geen woord in heel de Kabinets rede, waaruit het valt af te leiden of op de po litieke, dan wel op de godsdienstige beginselen fier rechterzijde gedoeld wordt. Ware het niet, dat eenzelfde politiek beginsel, dat in de partijen dar .rechterzijda leeft, verre te zoeken was, men zou niet weten welke beteekenis aan de passage te moeten hechten. Doch nu is twijfel niet mogelijk. Het Kabinet zal, indien het zich aan de regeerings- verklaring en aan haar geest houdt, bij uitstek gematigd zijn al dadelijk is hieromtrent teekenend, merkt de N. R. Ct op, dat het Kabinet, zoo het misschien het epitheton „christelijk" voor zijn naam krijgen zal, daar van niet zelf de schuld zal hebben te dragen Het eigengerechtigde woord, dat slechts zin zoude heb ben, wanneer het kon gebezigd worden als tegenstelling tegen een Kabinet, dat niet Christelijk is wordt in de regeeringsverklarin, wijst op eene politiek, Nog anders. reeds geiuimen tijd eerste klasse banden, van die Aan een firma in behangselpapieren enz. te Rotterdam fabriek afkomstig, werden verkocht voor pryzen, ver is naar de N. R. Ct. meldt het volgende overko- onder die, door de fabriek zelf berekend, men. Nadat by een klant een groote party behangsel-1 Hy gaf daarvan kennis aan de firma, en dit heeft papier bezorgd was, beeft zich by dezen een persoon aanleiding gegeven tot de ontdekking van een wel vervoegd, die voorgaf, dat do leverancier met de num- reeds sedert een jaar gepleegde fraude op groote schaal, iners der onderscheidene papiersoorten in de war was Een zekere H. S., een bekend wielryder, kocht aan geraakt en daarom om kopje van de nota van het ge- de fabriek vaak twaalf banden tegelijk, van inferieure De Regeeringsverkiezing. Het Vaderland meent, dat dit Christelijk Ka binet op sociaal gebied, niet veel meer verrichten gal dan wat technisch herzieningswerk. De ziekte-, ouder- doms- en invaliditeitsverzekering blijven in de ministe- rieele bureaux. Zelfs wordt niet gemeld of de „beschik bare krachten" het geïmproviseerde ontwerp-Kuyper weer zullen afstoffen. „Het vraagstuk der kieswet-uitbreiding is voorloopig opgeborgen, het blijvend gedeelte komt voorloopig "te rug; een Raad van Defensie zal voorloopig bij Ko- ninkbjk Besluit worden ingesteld, belastinghervorming voorloopig worden afgewimpeld. Dit ministerie is er een van voorloopigheden en wel van de uiterst behoudende. De RegeeringsverklarLng is mat. Durf noch initiatief blijken er uit. 't Is al tot 1909 van poeslieve neutraliteit. Wie met ongeduld wachten op de sociale hervorming angstvallig vermeden. Dat ie niet op prikkelen belust is. „De nieuwe Regeering is van zins naar hare woor den te handelen. Al wat aanstoot zou kunnen geven, al Waaruit, volgens het Kabinet-Kuyper, de „beginselen, levende in de partijen der rechterzijde" het helderst aan den dag zouden moeten treden, is uit het program van het Kabinet-Heemskerk zorgvuldig geweerd." De hoofdmoolen der regeeringsverklaring zijn, meent het blad, aan de werkzaamheid der departementen van Landbouw en van Oorlog gewijd. Minister Talma begint met ontwerpen in te trekken. Gelijk voorzien kon worden, gaat het ontwerp-ouder- domsverzekering naar de archieven van het departe ment terug, de heer Talma heeft altijd verdedigd, dat de ouderdoms-verzekering als onderdeel van de invali diteitsverzekering moet worden geregeld, en verlangt dus de twee in één ontwerp samen te gieten. Maar ook het ontwerp-ziekteverzekering ontmoet bij dè re geering bezwaren, die „eene zoo ingrijpende omwer king noodzakelijk maken, dat «ij meende de totstand koming eener wet het best te bespoedigen" door maar dadelijk het oude ontwerp terug te nemen, en den arbeid tot omwerking te beginnen. Toezeggingen (om trent de indiening van nieuwe ontwerpen binnen „kor ten of „niet te langen tijd" gelijk het van andere ontwerpen heet worden niet gegeven. Daar staat gij versteld van'? Gij hebt tot nu toe in en buiten de Kamer hooren verzekeren, dat de strijd tegen het Kabinet-Kuyper vooral daarom zoo onver antwoordelijk was, omdat met den val van dat ministerie zeer onnoodig en roekeloos stagnatie in de totetand- koming van do sociale wetgeving kwam? Gij meendet dat de ontwerpen, doortrokken van de „beginselen, die in de partijen der rechterzij'de leven," kant en klaar lagen, en maar voor het indienen waren? Rn nu zou de ziekteverzekering van Alinister Veegens, schoon als een copie schier te beschouwen van het ontwerp- Kuyper „ingrijpende omwerking,, moeten ondergaan? Ter-wijl van de invaliditeitsverzekering in de regeerings verklaring nog niet meer kan worden gezegd, dan dat met „de beschikbare krachten" beschikbaar, nadat er een deel is afgenomen tot het ineenzetten van een „nadere regeling" van de arbeids-inspectie, terwijl een ander deel zich met de ongevallenwet zal hebben bezig te houden gewerkt zat worden nog slechts....... aan (de voorbereiding" daarvan? Het program, zooals het daar ligt, bevat zegt tiet blad ten slotte, stof genoeg, om de vertegenwoordiging, zoo niet tot 1917, toch zeker tot 1913 bezig te houden. De ArnhemscheCt. schrijft: Het Kabinet kondigt zich beslist aan als een ministerie van rechts, maar in heel wat gematigder "toonaard, dan waarin het vorige Christelijke Kabinet, bij monde vooral van zijn premier, voor zijne beginselen placht te getuigen. Het nieuwe Kabinet „wil trachten door de toepassing zijner beginselen zooveel mogelijk bevrediging te schenken. Wat aan het vorige christelijke ministerie, zoo (het 'dit al bedoeld moge hebben, voorzeker allerminst gelukt is. In dit opzicht zal men intusschen de pogingen der (regeering moeten afwachten; wat zij meer in 't bijzonder in verband met hare Christelijke beginselen aankondigt, behoeft zeker niet tot heftigen strijd aan- Ldidipg te gevenwijziging en aanvulling van het Wetboek van Strafrecht, met name van de bepalingen tot be strijding der openbare onzedelijkheid, en subsidioering van bijzondere middelbare scholen, zullen van links in beginsel althans nauwelijks tegenstand ontmoeten; op de uitvoering komt tiet aan, inzonderheid wat het eerste punt betreft, dat niet preventieve maatregelen de vrijheid van gedachte in woord en beeld bf de vrije kunstuitingen beletten. In de in dezelfde alinea aangekondigde voorziening in den financieelen nood dei- gemeenten door verruiming van haar belastinggebied en niet door verhooging der rijksuitkeering, vermo gen wij geen christelijk beginsel te ontdekken. Intus schen voor een spoedige voorziening in dezen jiood Is 't zeker weinig bevorderlijk, dat eerst nog eens ad viezen der colleges van Gedeputeerde Staten worden in gewonnen. Het denkbeeld, om het bezwaar der drukkende ver lenging van den dienst tengevolge van het instituut van het blijvend gedeelte te ondervangen door een wijziging der Militewet, waardoor de oproeping voor den eersten oefeningstijd bij de onbereden wapens zal kunnen ge schieden op twee verschillende tijdstippen van het jaar tengevolge waarvan do wettelijke duur van dien tijd van ten hoogste 81/» maand voor alle miliciens bene den den rang van onderofficier een waarheid zal kun nen worden, heeft de volle sympathie van het blad Dr. Bronsveld ongerust. Dr. A. W. Bronsveld is niet gerust voor de belangen der Ned. Herv. Kerk onder het nieuwe ministerie. In

Schager Courant | 1908 | | pagina 13