Binnenlandsch Nieuws. !S SS» vin *Ü«J. Eind» Gemengd Nieuws. zijn Kroniek" in de Stemmen toot Waarheid en Vrede laat hij zich als volgt uit:' „Het kwam zeker tot heden nog niet voor, dat van de negen ministers er slechts drie tot de Ned Herv. kerk behooren en een van deze drie is voorzitter ge weest van Patrimonium, een vereen iging. die door liefde voor genoemde kerk juist niet uitmunt Men houde het ons ten goede, dat wij op dit feit de aandacht vesti gen. Het zou kunnen wezen, dat er voorstellen komen tot grondwetsherziening en dat daarbij ook geraakt wordt aan bepalingen, waarin het belang onzer kerk is be trokken. én bij zulk een gelegenheid zou de politiek wel eens zeer onaangename verrassingen kunnen bren gen „De goede verstaander heeft aan een half woord genoeg." en daarom zeggen wij niet meer. Amsterdammers daar- Diefstal. Woensdag is te Delft, vermoedelijk door insluiping, ■dj een bewoner van den Spoorsingel te Hof van Delft, een aanzienlijk bedrag aan bankpapier uit een ijzeren geldkistje gestolen. Vrijzinnig-democratische* Bond. De algemeene vergadering van den Bond zal dit jaar gehouden worden te Arnhem op 27 en 28 Mei. Het hoofdbestuur zal o.a. aan de orde brenger, eene bespreking van den wettelijk geregelden 10-urendag en het middenstands-vraagstuk. (L. en V.) Landweer. De minister van Oorlog heeft bepaald, dat gedurende de a.s. landweeroefeningen, aan de landweermannen, die gehuwd zijn of als hoofd van een gezin zijn aan te mer ken, door den landweerdistrictscommandant kan worden vergund om thuis te slapen, mits hun gezin in of nabjj de plaats van oefening gevestigd is, en de vergunning niet aanleiding geeft tot het afleggen van zoodanige af standen, dat daardoor invloed wordt uitgeoefend op.den goeden gang der oefeningen, tengevolge van buiten de oefening opgedane vermoeienis. Zjj, wien die vergunning wordt verleend, moeten een half uur vó<5r den aanvang der oefening in de kazerne terug zijn. Tevens kan aan hen worden vergund in eigen voe ding te voorzien, waarvoor zij per dagalsdan f 0.25 vergoeding genieteneen ration brood wordt hun ver- strekt De landweermannen, die deze laatste vergunning erlangen, mogen zich echter niet tusschen de morgen en middagoefening naar huis begeven; eenmaal in de kazerne, blijven zij daar, tot zij zich des avonds, na afloop van de diensten, naar huis begeven; indien eene avondoefening plaats heeft, wordt hierop eene uitzonde ring gemaakt. De bedoelde vergunningen worden verleend voor den geheelen duur der opkomst en niet voor enkele wille keurig te kiezen dagen. Wordt van de vergunning misbruik gemaakt, dan wordt deze, onverminderd de op te leggen straffen, onmiddellijk ingetrokken. Zij, die bedoelde vergunning wenschen te erlangen, hebben zich ten spoedigste tot hunnen landweerdistricts commandant te wenden. De reddingssteiger. De correspondent van het „Hbld." aan den Hoek van Holland seint: Heden werd in tegenwoordigheid van enkele autori teiten, onder wie de secretaris der Staatscommissie, de heer H. van Oordt, de opzichter van de Reddingsmaat schappij, de heer Idema, en de heer Mons, met de reddingboot aan den reddingssteiger geland. Met den korf, die den steiger met den hulplichtopstand in ver binding stelt en waarin enkele heeren plaats namen, werden proeven genomen. Ook zouden oliestortingen hebben plaats gehad, maar wegens te weinig zee werd hiervan afgezien. De Staatscommissie, die eerst den 10 dezer hier be zoek zou hebben gebracht, welk bezoek waarschijnlijk is uitgesteld wegens het nog niet geheel gereed zijn van den reddingssteiger tengevolge van ruw weer, zal nu wel binnenkort een bezoek ter inspectie van de reddingsmiddelen brengen. Cijfers. Het Handelsblad geeft eenige interessante cijfers over de stad Amsterdam, die ook voor onze lezers be langwekkend genoeg zijn om over te nemen. Zij zijn ontleend van het Statistisch Zakboekje. Het Handelsblad schrijft dan: Jonge, jonge 1 'tls toch wel een stad, ons Amsterdam, een gróóte stad! Niet omdat er in 1907 woonden 565.662 menschen, waarvan 25.000 meer vrouwen dan mannen, maar om al die cijfers, die gezamenlijk het stadswezen vormen. Een echte vaderlandsche stad is Amsterdam, vergele ken hij andere wereldsteden. Wij beweren wel eens, dat hier zooveel Duitschers wonen immers 98.6 percent van de Amsterdamsche bevolking is echt Hollandsch; en wonen slechts 4809 Duitschers, dat is niet meer dan 0.9 percent; dan maar 643 Belgen, 311 Engelschen, 254 Pranschen, 113 Zwitsers. En nog 961 „anderen", 't Is intrigeerend, niet te weten wat dat voor anderen zijn. En ook zou je willen weten wie de 35 „onbekenden" zijn, die in Amsterdam huizen Ik ben nog pas aan het blaadje met de bewoners. Met tevreden belangstelling ervoer ik, dat er niet meer dan 204 echtscheidingen hebben plaats gehad, 'tls mis schien nog te veel op 105.390 gezinnen. Maar zet daar naast eens Parijs! Yan hechter echtelijke banden getuigen de 14.430 ge boorten (om eerlijk te citeeren647 daarvan zijn buiten echtelijk geboren). In twee-, drie- en meerlingen presteeren wij niet veel in Amsterdam; samen 186. Nog een cijfer, in dit geestelijk verband: Op 1 Januari verschenen er 272 periodieke persuitgaven, aldus vér deeld: driemaal per dag 2, tweemaal per dag 2, dage lijks 14, driemaal per week 1, tweemaal per week 5- wekelijks 117, elke 14 dagen 4, tweemaal per maand 15, maandelijks 70, tienmaal per jaar 1, tweemaandelijks 4, driemaandelijks 4, halfjaarlijks 3, viermaal per twee jaar 1, zesmaal per twee a drie jaar 1, periode onbe kend 28. Ten slotte de lichamelijke verzorging der Amster dammers. Buik van Amsterdam, wat verslindt gij al Ik lees, dat er totaal 105,190 beesten zijn aangevoerd, van alleerunderen, kalveren, schapen, lammeren, var kens. Daarbij staat slechts 1 paard vermeld. Hoe is dit? Heeft heel Amsterdam in 1907 niet meer dan twee paardenbiefstukken verorberd Heeft Statistiek aan kieschheidsoverwegingen te voldoen Doch hoe vegetarisch zijn wij A entegen. Men oordeele: Groenten. Andijvie 46,375 HL., asperges 161,000 bos, bieten 3,430,000 HL., bloemkool 3,815,000 stuks, boere- kool 46,512 HL., Brusselsche kool 38,200 HL., doperwten 11,750 HL, komkommers 1,571,000 stuks, koolrapen 41,000 HL., kropsla 168,412 HL., peulen 8000 HL., postelein 7000 HL., 31,500 flesch: prei 1,119,000 bos, raapstelen 1,541,000 bos, roode kool 4,917,000 stuks, savoyekool 5,212,000 stuks, 2575 HL., selderie 2,555,000 bos, snijboonen 13,875 HL., spersieboonen 33,262 HL., spinazie 65,875 HL., tuinboonen 24,262 HL., uien 286,000 HL. en 355,000 bos, witte kool 786,000 stuks, wortelen 34,000 HL. en 1,613,000 bos. Wg houden beslist van komkommer, wij verkiezen biet, wjj zijn dol op bloemkool, roode kool ligt ons nog meer aan het hart, doch de savoyekool overtreft alles. Amsterdam is een kooletende stad. Hoe staat dit vast na deze statistische gegevens Van een gezonken schuit en een overtreding. Aan den Catharijnesingel te Utrecht wak een met bazalt geladen schuit gezonken. Die schuit had er ein delijk lang genoeg gelegen en moest gisteren gelicht worden. De werkzaamheden namen een aanvang en groote kettingen werden gespannen. Wat was verlei delijker dan dat daarbij gebruik gemaakt werd van een der aldaar staande dikke boomen'? De boom wrikte of boog zelfs niet, nadat de schuit ïeeds halverwege boven water was. En maar steeds zuchtte de machine van de stoomboot, die bij deze gelegenheid aan het werk gezet was. In He allerlaatste ooeenblikken kwam er echter stemdistricten, in plaats van de 3 bestaande, met dien dat het Koegras het sierde distrikt zal vor- verstande men. Tweede Kamer verkiezing Sliedrecht De uitslag der Donderdag in het district Sliedrecht gehouden stemming voor de Tweede Kamer is als volgt ui,n ujtgebrachte geldige sL Aantal kiezers 6357. Volstrekte De heer J van 8410. Aantal meerderheid der Molen kreeg 3179. (antir.) «g mr. H. Smissaert (lib.) 2412, en de heer 11. soc.-dem) 312 Gekozen In allerlaatste oogen blik ken kwam er echter ver hindering in 't spel Een gemeente-ambtenaar daagde op en die vertelde met de verordening in de hand, dat de aannemer niet mocht doorgaan. En de reden'? Wel «de kracht van den boom was voor het lichten gebruikt en artikel zooveel verbiedt een dergelijke han deling. Alles goed en wel, maar de aannemer wenschte zich daar niet om bekommeren. Hij ging rustig door en do schuit keek hooger en hooger boven het water uit. Nog enkele zetjes misschien en hij zou er geweest zijn. Maar een opzichter van de gemeentewerken verscheen en met hem drie werklieden, die met bijtels em an dere gereedscha nemer niet de Amsterdamsche gevangenissen zaten op 1 Ja nuari 1908 slechts 173 bewoners; de gedetineerden in het Huis van Bewaring waren in het heele jaar 4335. En in verband daarmee deze politiecijfers„processen-ver baal opgemaakt in 1907 49.684, waarvan wegens man slag 298, beleediging 303, vergrijp tegen de zeden 88, diefstal, verduistering, bedrog 3269, openbare dronken schap 5519, overtreding arbeids- en veiligheidswet 490, politieverordening der gemeente 28.752". Men zou al deze cijfers willen missen. En ook die van nachtverblijven, want de politie gaf aan 5146 per sonen onderdak, het „Leger des Heils" aan 21974, „Hulp voor Onbehuisden" aan 121.435, dat is te zamen het meelij wekkende getal van 148.555. Er zijn lSil politiebeambten in Amsterdam. Wil men ook weten van onze handige brandweer Het personeel is 319 man sterkhet heeft 1371 branden te blusschen gehad, 911 kleine, 73 middelsoort, slechts 5 groote. Men kent het beginsel van de Amsterdamsche brandweer: brand voorkomen. Petroleum staat nog altijd bij brandoorzaak vooraan, dan gas; electriciteit was maar vijf maal aanleiding. Nu de zorgen voor geestelijk Amsterdam, als daar zijn bibliotheken, musea, schouwburgen, concerten. Van de eerste vind ik alleen vermeld de Universiteitsbiblio theek dit is dus bepaald onvolledig. Het aantal be zoeken was daar 28.542, de geraadpleegde boeken be droegen 126.894, de uitgeleende 19.296. Voor een dik half millioen Amsterdammers is dit... hmhm 1 Van de musea het Rijksmuseum ver vooraan met 289.597 bezoekers, dan het Stedelijk museum met40.000. Aan het cijfer voor de schouwburgen en concerten waagt zich het voorzichtige boekske niet. Ik evenmin. Er zijn hier behalve de zes schouwburgen, twee concertzalen, vier variëteiten-theaters, een circus, pano rama, aquarium, en dertig gezelschapslokalen, nog ruim 120 huizen, waar piano-, orgel- of harmonica-mu- ziek wordt gemaakt. Ja, wij zijn wèl muzikale Amster dammers. Tot het geestelijke behooren ook onze scholen. Open- bare en bijzondere zijn er samen 427, met 105,923 leer lingen; een vijfde deel van ons Amsterdammers gaat dus school. En 4045 onderwijzers en onderwijzeressen trachten hen tot wijze Amsterdammers op te voeden. Dat zij er in slagen mogen! >pen gewapend waren. Wilde de aan- chiks, dan maar kwaadschiks. De ket ting zou worden afgebroken, teneinde de verordening te handhaven. Een politieman was er bij om toezicht te houden en den aannemer tot rede te brengen. Deze ziende, dat het ernst werd koos echter eieren voor zijn geld. Het werk werd gestaakt en de ketting van den Doom verwijderd. De schuit plonste in de diepte terug. Aan de letter van de verordening was voldaan. En terecht, want de vormen mogen nu eenmaal niet aan zulke experimenten worden blootgesteld. Gemeentewerklieden zegevierend af. Politie idem. Pu bliek lachte en had pret. Tegen den aannemer werd proces-verbaal opgemaakt. De schuit is thans eindelijk gelicht en drijft rustig op de kabbelende golfjes van den singel rond. U. D. Generaal Bootk. Generaal Booth, de 79 jarige leider van het Leger des Heils, is in Nederland aangekomen en heeft Donderdag avond reeds in 's Gravenhage een openbare bijeenkomst geleid, waar hij als onderwerp had: het geheim voor het welslagen van het Leger des Heils. Stampvol was de zaal, toen de oude generaal op het podium trad en al de aanw^igen juichten hem luide toe, zongen daarop het bekende Heilslegerlied „God is goed" staande, en luisterden verder onder ademlooze stilte naar de woorden van den blijkbaar zoo bewon derden spreker. Hij sprak van de bewijzen van het welslagen van het Leger, noemde als zoodanig allereerst de publieke opinie, zooals hjj die had waargenomen in Australië, in Amerika, in Japan, waar het Heilsleger nog maar een paar jaren werkzaam is, in Duitschland, waar het aanvankelijk zooveel tegenstand ondervond. En dan somde hij op, wat het leger reeds heeft tot stand ge bracht, hoeveel menschen voor het leger werken, hoe veel posten er bestaan, hoeveel goede en nuttige instel lingen zijn gevestigd. Maar eerst toen hij voorbeelden ging noemen van het werk van het Heilsleger, kwam het publiek onder de bekoring van zijn woorden en van het werk, waarvoor hjj sprak. Toen klonk nu een har telijk gelach, als hij de dames uitnoodigde ook eens zoo'n haleluja-hoed te passen, of den jongen mannen toe riep „'t Zal nog zoover komen dat geen meisje u als man neemt zonder certificaat van het Leger des Heils, en dan weer werd geapplaudisseerd, als hij een tref fend staaltje van succes door het Leger behaald, op noemde, of wel, men stemde willig en welgemeend in als hijzelf begon te handklappen na een voorbeeld van goedgeefschheid, aan het Leger betoond. Maar waar blijft nu het geheim, ge zoudt ons het geheim openbaren, vraagt men mij, zoo zeide de gene raal tegen het einde zijner rede. Ik heb u door wat ik u verhaalde, het geheim reeds gezegd. Het is nu te laat om het nog uit te werken, als ge dat hooren wilt, moet ge nog maar eens naar me komen luisteren. Maar toch stipte hij nog aan, dat het geheim is dat het Leger zich een doel heeft gesteld waar het recht op aan stuurt en dat het Godsdienst belijdt niet alleen met woorden, in theorie, doch ook met de daad. Hij vroeg allen aanwezigen zichzelf de vraag te stel len „Wat hebt ge gedaan met uw tijd, met uw geld, met uw invloed?" en eindige daarop met nog één ver haal, dat we hier verkort weergeven De dochter eener vrouw in een stad in Midden- Amerika was door een man verleid, mee naar New- York genomen en daar in een slecht huis achtergelaten. De moeder, wanhopig, vroeg den geestelijke om raad, en deze trok op haar aandringen naar New-York, waar hij met een studiemakker overlegde wat te doen. Zij konden het huis waar het meisje vertoefde niet binnen gaan, dat zou hun naam schaden. Zoo gingen ze naar het Heilsleger, een jonge luitenante ging met hen, ging het huis binnen, bracht het meisje mee. Toen moesten de beide geestelij ken den koffer van het meisje dragen de heilsoldate ging met het meisje vooruit, naar het station. Welnu, zeide generaal Booth, hier is het Heilsleger. Wij zijn bereid te gaan in de achterbuurten, in de ge vangenissen en de bordeelen, tot de lijdenden en ge vangenen. Maar gij moet den koffer dragen, en die koffer moet gevuld zijn. Zoo wekte hij ten slotte op tot steun aan het Heils leger, een steun die reeds geschonken werd tijdens de collecte die aan het eind van den avond gehouden werd, terwijl de aanwezigen onder leiding van het muziekcorps den bekenden psalmDat 's Heeren zegen op u daal', zongen. Kindereu op het stuur van rijwielen. Door den Raad van Den Helder is een nieuw ar tikel in de politieverordening gebracht, bedoelende een strafbaar stellen van het meevoeren van kinderen op het stuur van rijwielen, welke slechte gewoonte al zoo vaak tot ongelukken aanleiding gaf. Helder. In de i.L gehouden zitting van den gemeen- raad werd besloten onder voorbehoud van de goed keuring der regeering de gemeente te verdeelen in 4 3633, jhr. Spiekman stemmen. is dus de heer J. VAN DER MOLEN (antir.). Bij de algemeene Kamerverkiezingen op 16 Juni 1905 was de uitslag der stemming in het district Slie drecht de volgende Aantal kiezers 7135. Aantal uitgebrachte geldige st. 5792. Volstrekte meerderheid 2897. Herstemming tus schen mr. Th. Heemskerk (antir.) met 2778 en jhr. mr. H. Smissaert (lib.) met 2017 stemmen. De heer J. Ankerman (Friesch chr. hist.) had 742, de heer L. M. Hermans (soc.-dem.) 255 stemmen Bij de herstemming op 28 Juni 1905 werden uitge bracht 6355 geldige stemmen en werd mr. Th. Heems kerk (antir. gekozen met 3267 stemmen tegen 3088 op jhr. ntr. H. Smissaert (lib.) De antirev. candidaat had thans 855 stemmen meer dan bij de eerste stemming in 1905, toen de Friesch christelijk-historischen een eigen candidaat hadden, en 366 stemmen meer dan bij de herstemming in 1905 De liberale candidaat kreeg thans 395 stemmen meer dan bij de eerste stemming in 1905 en 676 minder dan toen bij de herstemming; de soc.-dem. candidaat 57 stemmen meer Idan bij de eerste stemming in 1905. Tietjerksteradeel. De uitslag der Donderdag in 't district Tietjerksteradael gehouden stemming voor de Tweede Kamer is als volgt Aantal kiezers /975. Aantal uitgebrachte geldig st. 6990. Volstrekte meerderheid 3496. De heer C. van der Voort van Zijp (antir.) kreeg 3825, mr. P. Rink (L. U.) 1663, en de heer W. H. Vliegen soc.-dem.) 1502 stemmen Gekozen is dus de heer C. VAN DER VOORT VAN ZIJP (antir.). Bij de algemeene Kamerverkiezingen op 16 Juni 1905 was ide uitslag der stemming in het district Tietjerk steradeel de volgende: Aantal kiezers 7880. Aantal uitgebrachte geldige stem men. 7238. Volstrekte meerderheid 3620. Gekozen ide lieer A. S. Talma (antir. met 3853 stemmen. Mr. H. Goeman Borgesius (L. U.) had 1916 en mr. P. J. Troelstra (soc.-dem.) 1469 stemmen. Bij 1905 vergeleken is de antirevoiutionnaire .can didaat slechts weinige stemmen achteruitgegaan en de soc -dem. candidaat weinige stemmen vooruit gegaan de liberale candidaat had een 250 stemmen minder. Door den uitslag der stemmingen in de districten Sliedrecht en Tietjerksteradeel blijft de verhouding der partijen in de Tweede Kamer onveranderd. Onderlinge VarkensrerzekeriiiK-Maatschappjj. In de week van 8 Maart 1908 tot 14 Maart 1908 was de stand der marktprijzen van de varkens als volgt 7 tot 9 weeksche biggen Varkens van 25 tot 50 K.G. 75 100 125 150 175 in groepen van tien, die zich telkens na eenige uren n den zwaren arbeid aflosten, begonnen de arbeiders tli n:_j_ 50 75 100 125 150 f6.- af 11.-. f 0.41 a f 0.—. 0.43 per K.G. 0.48 Zeugen en liik na uren lang werkens, had men een gat in den muur eemaakt en vond men een der bedolvenen, Geor- ge L^lfux l)e geredde was niet gewond, maar zeer zwak en kon op geen stuk na bepalen, hoe lang hy m de m(jn bedolven is geweest. Hij schat den tijd op zes uren en hjj heeft meer dan vyf-en-twintig uren in stikdonkere hol doorgebracht. Daarna werden nog pogin gen in het werk gesteld, om ook de twee andere bedol- venen te redden; die pogingen echter bleven vruchteloos. Een aanslag. Een Zweed, Johannes Gren is zijn naam, heeft een poging gedaan, een aanslag te plegen op koning HaaKon. Hij wist blijkbaar niet, dat de koninklijke familie niet in Christiania was en vuurde een twaalftal schotendoor de ruiten van het paleis. Door de politie gegrepen, ver klaarde hjj, dat het zijn bedoeling was, den koning te vermoorden. Hjj had nog 40 a 50 patronen bij zich. Dat viel tegen 1 Een drogist te Las Palmas (Canarische eilanden) zekere Alonzo had een zijner klanten op diens verzoek een groote groene vlieg op den wang geschilderd ter gele genheid van het „carnaval". Die nieuwigheid maakte zooveel opgang, dat Alonzo's winkel weldra werd plat- geloopen door menschen, die zich eveneens zoo wilden doen versieren met allerlei beesten, vogels en malle figuren. Maar den volgenden dag poogden de gegrimeerden zich te vergeefs van deze beschildering te ontdoen. De groene verf van Alonzo was zoo voortreffelijk, dat zeep noch puimsteen iets daartegen vermochten. Bij vergis sing had de drogerijen-kunstenaar een onuitwisbaar mengsel gebruikt, zoodat de getatoeëerden veroordeeld zijn, jaar en dag met hun carnavalsvermomming rond te loopen. Dezen waren zoo verwoed, dat Alonzo de politie te hulp moest, roepen tegen hun handtastelijkheden. Thans wordt hjj met tal van processen om schadever goeding bedreigd. De automatische geldsorteerder. EenNoorsch uitvinder, Bjarne Cranner, heeft in Frank rijk patent genomen op een machine, die, volgens „La Nature", de verschillende metalen geldsoorten sorteert. Men schudt van boven het geld bjj handen vol in een trechter, en beneden valt het, naar de verschillende soor ten gerangschikt, in afzonderlijke korfjes. De ingewor pen geldstukken glijden langs een spiraalvormige baan omlaag, welker rand verscheidene gleuven vertoont, over eenkomend met de grootte der geldstukkendaar deze bij het omlaaggiijden draaien en een middelpuntvlieten- de kracht op hen inwerkt, schuift ieder muntstuk door de gleuf, met zijn doorsnede overeenkomende. Het toestel is reeds in eenige zaken, die veel met groote geldmassa's werken, in gebruik en moet goed voldoen. Sofia Ferefski. Na een leven van vele wederwaardigheden is Sofia Perefski, een jonge revolutionaire, in de gevangenis te Wilna terechtgesteld. De krijgsraad had haar ter dood veroordeeld. Z(i werd 's morgens vroeg uit haar cel gehaald. Met vluggen, opgewekten tred beklom zij het schavot, Gewoonlijk wordt vóór de terechtstelling een soort zak ovor het hoofd van het slachtoffer geworpen. Maar Sofia Perefski rukte dien uit de handen van den beul en slingerde dien ver van zich weg. Vervolgens duwde zij haar bewaker op zijde en zeide: „ik zal u laten zien hoe een Russische vrouw sterft". Daarop deed ze zelf den strop om haar hals. Sofia Perefski was, hoewel ze nog pas 23 jaar oud was, reeds acht jaren revolutionaire. In 1905 werd ze te Bjelostok gevangen genomen onder beschuldiging van er een geheime drukkerij op na te houden. Bij die gelegenheid had ze bijna zich zelf en de politie-agenten die haar in hechtenis namen, in de lucht laten vliegen Rijn had Donderdag door haar brandende cigaret op eenige onplofbare stoffen der werklieden, die j te werpen. Op klaarlichten dag wist ze uit de gevan genis te ontsnappen. Ze vluchtte naar Engeland, waar P eenige vrienden haar huisvesting verleenden tot einde opgenomen en stierf na eenige uren 1906. Een maand of acht was ze vervolgens weer te Minsk bezig met het verspreiden van revolutionaire ge- 1 schriften, waarop ze opnieuw naar Engeland ging. In November 1907 werd ze in Rusland wederom in hech tenis genomen. Van haar ziekbed in de gevangenis schreef ze aan een kennis „Twee agenten en een speur der hielden mjj op straat staande. Ik vuurde op hen en wondde een, maar ik kon mjj niet van kant maken, daar ik een kogel in de zjjde en een in mjjn been had. Op het politie-bureau werd ik wreed mishandeld. De soldaten sloegen m(j op myn wonden. Ik ben thans flink op weg van genezing. Ik ben zeer opgewekt en wacht op de uitspraak van den krijgsraad. Vrienden, houdt den moed er in. Rusland heeft u noodig." Een al te goede imitatie. In het Portugeesche dorp Talsao kwam men op het idéé, een prachtvolle imitatie te geven van den konings-' moord te Lissabon. Eén vader en twee zoons werden na lang overleg, uitverkoren voor de hoofdrollen. De vader zou koning zijnde zoon moest fungeeren als koningin Amalia, en de tweede zoon zou zich kwijten van de rol van den koningsmoordenaar Bucca. Als moordtuig diende een, naar men meende, ongeladen revolver. Toen de stoet door de dorpsstraat reed, deed de pseudo- Bucca voortreffelpk zyn plicht. H(j schoot, dat het een aard hadtelkens knalden de schoten, en, na een oog wenk, lagen vader en zoon zieltogend in het rytuig. Tuberculose. Wanneer in het Engelsche legor een soldaat aan tuber- lose lydt, wordt hjj uit den dienst ontslagen en men s®hulveR. z<>odra hjj het gasthuis kan verlaten. Verder trekt men er zich niets van aan. Een commissie van net ministerie van oorlog, die over deze zaak haar oordeel moest zeggen, beveelt nu aan, soldaten, die van tuberculose worden verdacht, te laten opnemen in parti- culiere inrichtingen voor longzieken. Daar zouden Jan eenige bedden voor soldaten opengehouden moeten wor den. Dat zou het legerbestuur, naar schatting, een f 240.000 in het jaar kostenhet gemiddelde aantal tuberculeuse zieken in het leger is 400 in 't jaar. Zelfmoord. De zelfmoorden van scholieren lijken in Duitschland schrikbarend toe te nemen. Gisteren heeft zich te München Gladbach weer een meisje, dat als axtranea voor het eindexamen aan het gymnasium was gezakt vergeven. Goedkoope huizen. Te Zürich heeft een tentoonstelling van modellen van goedkoop huizen zeer de aandacht getrokken. Erwoidt op aangedrongen, dat de stad een bekwaam architect zal aanstellen, die voor belanghebbenden kosteloos bestekken voor zulke kleine huisjes maakt en wiens raad kan worden gevraagd by de aanbesteding en de uitvoering Naar liet oordeel van sommigen zou de stad op deze wijze met geringe kosten veel kunnen doen ten gunste van de volkshuisvesting. Meer dan voldoende. De Volkstribuun van Antwerpen schrijft 17 - zijn in de provincie Antwerpen ongeveer 11 000 waar sterke dranken getapt worden. 0.48 0.49 0.50 0.45 Een ongeluk. In de gasfabriek te Alphen a./d een ernstig ongeluk plaats. Een een schroef aan het aanzetten was, viel daarbij op een vier meter lager gelegen Ijzeren vloer. De ongelukkige werd bewusteloos lyden. Hondje. „Denk er vooral aan, eene advertentie voor Azor te laten plaatsen 1" riep juffrouw X haren broeder na, 'sAvondslas z(j in de courant: „Verloren een schurftig schoothondje, met één oogen zonder staart, te vet om te loopen, luisterend naar den naam Azor. Wie het opgezet terugbrengt, ontvangt f 25 belooning." Kanada. In Reynold's „Newspaper" van 1 en 8 Maart, vinden wij twee ingezonden stukken van lezers van dat blad. in Kanada. Een schrijven is ingezonden uit Ontario. Daarin wordt o.a. gezegd, dat de tijden ontzaglijk slecht zijn, en dat honderden emigranten, die overgehaald wer den om naar het „Gouden Kanada" te komen, zonder werk langs de straat loopen. Duizenden, die nog geld hadden voor den terugtocht, zijn weer naar Engeland en het vaste land van Europa vertrokken. Indien men geneigd is hard te werken gedurende den zomer en een gedeelte van den herfst, en alles over te sparen wat maar eenigszins kan, dan kan men pr 's winters, hoewel zeer zuinig, van leven. Men moet daarbij in het oog houden, dat het leven in Kanada ongeveer driemaal zoo duur is als in Engeland. De'zelfde toestanden vindt men ook in andereplaat sen en ook in Engelsch Columbië. Ook daar loopen troe pen werkloozen rond. Ik ben geen mopperaar, ben zelf vrij gelukkig geslaagd hier en heb overgespaard voor den winter, maar wil den toestand in het algemeen schetsen voor hen, die soms lust mochten hebben naar Kanada te komen. Voor de betrekkingen tegen goed loon, die zoo vaak geannonceerd worden, loopt het stormaan de wa terwerken hier werd 2 dollars per dag betaald, doch nu is na vijf maanden alles gereed en zal het maanden duren eer de werklieden, die «Mar gearbeid hebben, weerwerk vinden. Door den grooten toevloed van emigranten dalen de lopnen, zoodat hier al dezelfde toestanden 'heerschen als m Engeland onder den werkenden stand. De eenige emigranten, die hier noodig zijn, zijn ar beiders voor de landbouwers, maar dat is dan ook alleen voor den zomer. Iemand met een klein loon en een vaste betrekking doet beter in Engeland te blijven. Eten ander lezer uit Toronto schrijft: Ook deze klaagt over de slechte tijden. De staking duurt n«>g voort en het einde is niet te voorzien. Het wordt hier van jaar tot jaar slechter. Ik ben nog steeds nietgeas- n, dan duurt het rechtbank ge wonnen, doch het duurt nog drie maanden voor wij het geld, 600 dollar krijgen. Wij moesten met onze leve ranciers schikkingen treffen, omdat wij hen nu niet konden betalen. Zoodra het weer beter wordt, gaan wij weer aan het werk. Nu ligt de sneeuw bergen hoog en vriest het 26 graden. In Toronto loopen duizenden zonder werk. Er heeft zich 'n comité gevormd tot het houden van soepuitdee- lingen. Zelfs de politie gaf een dag salaris aan de werk loozen: tfle gemeente droeg eveneens bij. Voor men naar Kanada gaat, mag men zich wel goed bedenken. Zelfs menschen, die hier jaren wonen, loopen zonder werk rond. Toch gered. Tusschen de plaatsjes Marchéville en Czécy had dezer dagen in een mjjn een instorting plaats op een diepte van 20 M. onder den grond, terwijl er drie mannen in de put aan het werk waren. De ongelukkigen waren van aile gemeenschap met de bovenwereld afgesneden en men vreesde reeds, dat zy alle drie slachtoffers van de ramp waren geworden. Toch gingsn een twintigtal mannen aan het werk, om hen zoo inogelijK. nog te ïvd- den, al was de hoop daarop ook zeer gering. Onder het graven echter boorde men plotseling slagen tegen den wand. De redders begaven zich onmiddellijk naar het gedeelte van de galerij, waai de slagen vernomen waren Er herbergen Daar tr'f' WiUCli de bevolking 900,000 inwoners 'indraagt, maakt dit ge middeld een drankhuis voor 80 iuwoners uit. Indien men van dez9 bevolking het vrouwelijk gedeelte, dus de helft aftrekt blijft er één herberg voor 4u mannen van eiken ouderdom. Maar daar, zooals iedereen weet, in den huidigen tyd de jonge lieden van 0 tot 16 jaren niet naar de herberg gaaD en daar zy ongeveer het derde der mannelijke bevolking van onze provincie vormen, komt men eindelijk tot den uitslag, dat er een schenktoog van sterke dranken is voor elke 27 mannen, welke den geschikten ouderdom om hem te bezoeken, bereikt hebben." Hongersnood. Er is blijkens het laatste wekelijksche telegram van den onderkoning in Britseh-Indië eeaiige regen gevallen ui d ejprovLncie Madras en in de noordelijke en noord oostelijke districten. De ellende echter neemt intusschen nog steeds toe, zoodat thans het aantal ondersteunden ïeeds ongeveer 1,400.000 bedraagt. Gevaariyk beroep. Bij een iuijngasontplofluig in de mijn Lukaes bij DordUnund, werden vijf arbeiders gedood en een doo- delijk gewond.

Schager Courant | 1908 | | pagina 14