Tweede Kamer. Groenteveilingen. Burgerlijke Stand. Plaatselijk Nieuws. Marktberichten. Pre di k beurten. Gemengd Nieuws. H"bnma Carpsutler ™1 Jood*che grootgrondbezitter Ftoeher zou, volgen* een bericht,in Tigani door de boeren zijn vermoord. Fischer's overgroot grondbezit was, naar men zegt, een der oorzaken van het boerenoproer van het vorige jaar. In Bowitza werden strooibiljetten verspreid, waarin de boeren aangemaand worden, allen op te staan en alle Bojaren „daarheen te zenden, waar ze het vorige jaar hun broeders gezonden hebben." Drie regimenten infanterie zijn naar de bedreigde streken gezonden, ofschoon de regeering beweert, dat deze troepenbeweging in verband staat met de voor jaarsmanoeuvres. De stations van het district Berlad zijn door militairen bezet. Naar Doroboj en Jossy zjjn groote contingenten troepen gezonden. Men spreekt er zelfs over de reservisten onder de wapenen te roepen. We eindigden ons vorige overzicht met de meening uit te spreken, dat er na de Regeeringsverklaring wel een hartig woordje zou gesproken worden naar aanlei ding dezer verklaring. Dit is niet ten volle bewaarheid; het woordje was bijzonder kalm en welwillend. Er vielen geen harde woorden, noch van den heer BORGESIUS, noch van den heer DRUCKER, zelfs niet van den heer SCHAPER. De verklaring dezer linksche lankmoedigheid moet waarschijnlijk gezocht worden in de overweging, dat: le. het Kabinet-De Meester innerlijk zwak was 2e. er geen linksche meerderheid in de Tweede Kamer, wel een rechtsche in de Eerste Kamer is; 3e. hel nu toch eindelijk eens tijd wordt tot werken. De wetsontwerpen hopen zich op; de meest urgente zaken blijven rusten; 4e. we nu toch eenmaal „met de menschen zitten", zooals de heer DRUCKER den heer KOLKMAN van 1905 nasprakwe te doen hebben met een fait accompli. Wat helpt onder deze omstandigheden het nakauwen, het doen van verwijten, het herhalen van wat uit den treure aan veelzijdige beschouwing in de pers is onder worpen geweest zullen de heeren gedacht hebben. Misschien hadden ze gelijk; misschien klopt dit kabi net op de politieke toestanden, maar.... ons is het niet duidelijk, waarom eerst een minister Staal moest vallen, daarna het gansche ministerie; wat aanleiding was tot het zoo onverwachte votum van 21 Dec., dat oorzaak was van het aftreden van het kabinet-De Meester en 'toptreden van het kabinet-Heemskerk. Wat is er inde regeeringsverklaring ten opzichte van den minister van oorlog, dat doet verwachten verbetering der legertoe standen en bezuiniging op de uitgaven? Welke ministers uit het nieuwe kabinet zullen de h.h. DE MEESTER, YEEGENS, v. RAALTE, KRAUS, RINK kunnen ver vangen? 0. i. kloppen deze namen veel beter op den tegenwoordigen tijd, een tijd die geen reactie dulden kan, zoo dringend behoefte heeft aan gestadigen voor uitgang. Och ja, de bourgeoisie kan tevreden zijn; dit kabinet kan zelfs velen liberalen tevreden stellen. Vooruitstrevend op geestelijk en economisch gebied zijn twee er zijn liberale conservatieven en liberale demo craten de eerste vinden dit nieuw opgetreden kabinet zoo slecht niet. Lees maar wat het Handelsblad, het Utrechtsch Dagblad schrijven, wat de heer TIJDEMAN zegt. Hunne belangen zullen zeer goed door dit kabinet behartigd worden. Maar hoe staat het met de ware en groote volksbelangen, hoe met het kiesrecht, met de sociale wetgeving, belastingen Een aangekondigd ont werp tot bestrijding der onzedelijkheid is goed, maar wat wordt aangekondigd voor verbetering der welvaart De heer SCHAPER, die namens de soc.-democraten het woord voerde waarom niet de heer Troelstra? vond, dat de arbeiders geen belang hebben bij dit parlementaire steekspel, waarbij nu eens de een, dan weer de ander wint. Wij zijn dit niet met hem eens. Onder een liberale regeering voelen wij ons gemakke lijker dan onder een' reactionnairede eerste laat de teugels vrij voor vrije ontwikkeling; de tweede remt. En nu moge het waar zijn, dat de wereldorde bepaald is, niets kan worden tegen gehouden door welke reactie ook, eveneens kan niet worden ontkend, dat storende schokken, kunstmatig ontstaan, perioden-van stilstand of zelfs van tijdelijken, soms langdurigen achteruitgang, tengevolge kunnen hebben. Daarop volgt dan wel weder snellere vooruitgang, doch de gelijkmatigheid ging ver loren tot schade van de dan levende menschheid. De heer SCHAPER, die overigens ons niets pakkends wist te vertellen, trachtte de soc.-democraten schoon te wasschen van alle schuld betreffende den val van het afgetreden ministerie en de schuld daarvan te werpen op het ministerie zelf, dat de beloofde bezuiniging op militaire uitgaven niet invoerde. We zullen zien, wat dan nu deze regeering doen zal die ontstaan is mede met de indirecte hulp der soc.- democraten, zoowel als met de hulp van sommige vrfjz.-democraten. De heer BORGESIUS was zeer christelpk in zijn critiek op het Kabinet en gaf met dit optreden een schitterend voorbeeld aan de christelijke heeren, die hem zoo scherp en vaak onverdiend hevig hadden aangeval len in 1905, toen hij belast was met de formatie van een Kabinet. Toch bracht hij den heer Heemskerk enkele dingen onder 't oog, die deze later beaamde, onder dankbetuiging voor de zachte critiek. Zoo zou thans de heer Heemskerk wel hebben inge zien, dat vorming van een ministerie tijd kost. Den heer Borgesius was de lange duur der crisis in 1905 zoo fel verweten, - dat de formateur ook zonder parlementaire meerderheid genoodzaakt kan zijn te voldoen aan de opdracht van Hare Majesteit. De heer Borgesius heeft ook niet kunnen ontwaren, dat de heer Heemskerk de drager is van een krachtige gedachte, die den sleutel heeft tot den politieken toestand, zooals deze dat vroe ger van spr. verlangde. Het is niet voldoende, dat de heer Heemskerk zegt: We zijn een ministerie van rechts. Er zijn verschillende richtingen. Doen alle met de regeering mee en hoe staat het met minister WENTHOLT. die ons in den waan heeft gelaten, dat hij de rechtsche beginselen niet dööldö. Een 'groot deel van de regeeringsverklaring is gewijd aan intrekking van ontwerpen, waarvan de heer Heemskerk de vroegere regeering bij haar optreden een verwnt maakte. De intrekking van de ouderdomsverzekering en het losjes heengljjden over de sociale wetgevinghet vol slagen gemis aan mededeelingen ten opzichte van de financieele politiek, wijzen op onvoldoende belangstel ling voor arbeiderswetgeving, meenen zoowel de heer BORGESIUS als de heer DRUCKER. Deze beide heeren geloven de daden dezer regeering te zullen afwachten i en willen haar een fair play geven. Met het afsterven der antithese zijn we in een nieuwe politieke aera ge- J komende heeren DRUCKER, BORGESIUS en ook i SCHAPER beloven allen namens hunne partijgenooten, dat zij een welwillend afwachtende houding hebben aangenomen. Wie een oogenblik mocht gedacht hebben, dat de Vrij-liberalen Tydeman, Roell, Karnebeek c. s. zich bij de nieuwe regeering zouden aansluiten, vergiste zich. Nadrukkelijk werd dit èn door den minister èn door den heer TIJDEMAN verklaard. Deze verklaarde er zich mee ingenomen, dat het Kabinet, hoewel principieel staande op rechtschen grondslag, zaken wil doen, over eenstemming zoekend met links. Toch constateert hij dat de verhouding tot deze regeering een andere is dan die tot de vorige. Vroeger was er beginsel-overeen komst, thans beginsel-verschil. Al weer, zouden wij zeggen, de oude geschiedenis: beginsel-overeenkomst op geestelijk gebied, niet op economisch gebied. En, we staan in het teeken der Sociale politiek.. Daarom kunnen we aan de woorden des heeren Tydeman niet al te groote waarde hechten. Als altijd kregen we weder van den heer DRUCKER een dier keurige redevoeringen te hooren, die treffen door eenvoud en soberen inhoud, maar ook door beslist heid van overtuiging en preciese aanwijzing der midde len om de sociale wetgeving te bevorderen. Hij vroeg der Regeering, waarom thans ziekte-, ouder- doms en invaliditeitsverzekering worden ingetrokken, terwijl bekend is, hoe er verschil van meening in den boezem der Rechterzijde bestaat juist over deze onder werpen? Waarom worden deze ontwerpen thans inge trokken, waar zfl ten deele afkomstig zijn van het Kabinet-Kuyper en de heeren ach en wee riepen, toen ze in 1905 door het Kabinet-De Meester werden mge trokken De heer TALMA, minister van Landbouw, plaatsver- vanger van den heer Veegens, antwoordde later, dat hij juist ter bevordering van spoed en in overleg met de Commissie van Voorbereiding, deze ontwerpen had inge trokken. Zij zouden spoedig gewijzigd weder worden ingediend. Uit de financieele plannen, of liever afwe zigheid van plannen, besluit de heer DRUCKER, dat of de ministers te optimistisch denken over de uitzetbaar- heid der gewone middelen in financieele zaken mo gen we niet te optimistisch denken öf dat hun plan nen wat betreft oplossing van het sociale vraagstuk, niet rjjp zijn, wat zooveel zeggen wil, alsdat de heeren er niet aan zullen doen. We zijn er met het Kiesrecht op achteruit gegaan, oordeelt de heer Drucker, door het optreden van dit Ka binet. Immers dit Kabinet trekt de grondwetsherziening in en maakt daarmee de uitbreiding van het kiesrecht on mogelijk. De heer Schaper wijt alle fouten aan de kapi- talisti schemaatschappij, 't Kan zijn,meent de heer Drucker, maar een soc.-democratische regeering krijgen we nog lang niet en hij verwacht dan ook meer van een samenwerking tusschen alle democratische groepen, van een democratische concentratie uit alle partijen. Dat deze concentratie niet tot stand komt, daarvoor zullen do hee ren van rechts wel zorg dragen. De wortel des geloofs blijft voor hen het uitgangspunten wie daarvan afwijkt, is een verloren schaap. Nu Dr.Kuyper van het parlementaire tooneel verdwenen is en de heer Heemskerk minister president is geworden, doet zich de vraag voor, wie de leider der anti-revolu- tionnairen in de Kamer zal zijn. Een ernstig sollicitant schijnt te zjjn de heer DE WAAL MALEFIJT. Wij gelooven niet, dat dit voor de anti-rev. een aanwinst is. De lijmige spreekwijze, het oplezen van een onbe duidend speechje, stempelen niet tot leider bij de gratie Gods. Blijkbaar gevoelde hij zich zedelijk verplicht ook iets te zeggenhij „verheugt" zich over alles wat de repeerlng gedaan heeft en vindt alles „te recht" gedaan. De minister van Binnenl. Zaken depliceerde. Hij constateerde, dat slechts bezorgdheid voor 's Lands belang oorzaak was van de verwerping der oorlogs- begrooting op 21 Dec., geen berekening om de grond wetsherziening van de baan te krijgen. Dit zelfde werd ook nadrukkelijk door den hr. Nolens geconstateerd. Wü kunnen echter moeilijk aannemen, dat deze heeren gekeken hebben in de harten der tegenstemmers, toen zij liun stem uitbrachten en kunnen geen afstand doen van de meening, dat uitbreiding van kiesrecht, noch verhooging der belastingen ten behoeve van sociale doeleinden, vallen in den smaak van anti-rev., Katholie ken en Christelijk-Histori8chen. Het bleek nog, dat de heer DE MAREES v. SWIN- DEREN, minister van Binnenlandsche Zaken, Christelijk Hist. is, en de heeren WENTHOLT en SABRON, minis ters van Marine en Oorlog, hoewel liberaal, zich vereeni gen met het program van dit ministerie, de heer Heems kerk oordeelde, dat het noodzakelijk is stabiliteit te ver zekeren aan deze beide departementen en dus daarbij niet uitsluitend te vragen naar de politieke richting der ministers. Uit alles blijkt ten slotte, dat ons ministerie is een zuiver zakelijk ministerie met anti-rev. tendenzen, maar bezield met verzoeningsgezindheid, rekenend op de wel willendheid van alle partijen en wenschende te regeeren met hun aller steunde antithese is, zoo niet voor goed, dan toch tot aan de verkiezingen van 1909, opgeborgen. Er zal gewerkt worden in de „neutrale zone", een wet op de openbare zedelijkheid en subsidies aan bizondere middelbare scholen, beide ontwerpen waartegen ook bij links geen bezwaar bestaat, kunnen spoedig worden verwacht. Wij wenschen deze regeering veel succes en hopen, dat ze ons mee zal vallen. Maar voor den voor uitgang ziet het er donker uit. Barsingerhorn. Woensdagavond, den llen dezer, werd ten huize van den heer Scheringa te Barsingerhorn de eerste vergade ring gehouden van de nieuw opgerichte afdeeling „Bar singerhorn" van den Bond voor Staatspeusionneering Deze vergadering was belegd door het voorloopig be stuur ten einde een definitief bestuur te benoemen en een huishoudelijk reglement vast te stellen. Op uit- noodiging was de heer W. de Boer van Kolhorn ter vergadering aanwezig en diende van raad en toelichting omtrent een en ander, wat natuurlijk in eene vergade ring als deze wel gewenscht was. Aan de oproeping voor deze vergadering was door slechts acht personen gehoor gegevon, terwijl één nieuw lid zich daaraan toevoegde. De opkomst van een zoo klein kringetje van leden moest wel al dadelijk leiden tot overweging van wat men in dit geval had te doen en na tamelijk lang be raad werd bij meerderheid van stommen besloten, om de zelfstandigheid der Afdeeling te handhaven en te trachten haar ledental langzamerhand te vergrooten. Hierna werd een bestuur gekozen, waarvan de aan wezigen, de heer D. Sleutel als secretaris, en Mej. E. Colerus als penningmeesteresse zullen fungeeren. Met een woord van dank aan den heer De Boer sloot de heer Jb. Westerman, die voor dezen avond het Voor zitterschap waarnam, de vergadering. Nuts-Departement Oudkarspel. Dinsdag 10 en Woensdag 11 Maart hadden in de kolf baan van den heer Bückmann te Oudkarspel buitenge wone vergaderingen plaats van het Nuts-Departement Oudkarspel. Dinsdag alleen voor leden en hunne huis- genooten; Woensdag was de toegang vrij. Het programma bestond in eenige nummers van het muziekgezelschap „Sempre Crescendo", Panis Angelicus en Mijne Moedertaal, baryton-solo's door den heer S. Opperdoes, de eerste met begeleiding van orgel, piano, viool en cello, een duo, gezongen door de dames Kroon en Butter en een 4-tal voordrachten, t.w. „Zoenoffer" door den heer D. Nap, „Julius Caesar" door den heer G. Kooijman, „De Blinde" door Mej. A. Rootjes—Hofland en „Damessport" door Mej. Gr. Pranger en den he^r J. van Loo. In aanmerking genomen, dat het Nuts-Departement bij de samenstelling van het programma en de voorbe reiding met vele tegenspoeden heeft te kampen gehad, is de uitvoering goed geslaagd te noemen. „Sempre Crescendo" kweet zich als altijd uitmuntend van haar taak. De baryton-solo's door den heer Opperdoes verwierven een welverdiend, daverend applaus. De gramophone van den heer Bückmann bracht in de pauzen een aardige afwisseling. Barsingerhorn. Wegens de vele meer en minder ernstige ziektegevallen in de naaste omgeving heeft het rederijkersgezelschap Liefdadigheid besloten zijne op Zondag 15 Maart bepaalde tooneelvoorstelling ten behoeve van het Sint Nikolaasfonds, voor eenigen tijd uit te stellen. „O. Z. O. D." te Oudkarspel. „O. Z. O. D." (ontwikkeling zij ons doel) is reeds in de maand Maart van het vorig jaar opgericht en meer te beschouwen als een uitvloeisel van de anti-militaris tische vereeniging, eene afdeeling van de „Internationale". Oorspronkelijk was het plan, door opvoering van anti-militaristische stukken, te propageeren voor de beginselen der zaak, die zij voorstaan, maar door ver schillende omstandigheden, o.a. de ontstentenis van damesleden, moesten zij dat voornemen laten varen. De keuze viel toen op „De Herder". Na vele vergeefsche pogingen mocht het eindelijk ge lukken een paar dames tot medewerking te bewegen en zoo gaf „O. Z. O. D." dan hare eerste uitvoering, die de gemoederen der Katholieken zoo in beroering heeft ge bracht en aanleiding is geweest tot bet twistgeschrijf tusschen burgemeester Kroon van Oudkarspel en pastoor Willenborg te Noord-Scharwoude. „O. Z. O. D." heeft nu eindelijk ook toestemming tot opvoering van den Burgemeester van Noord-Scharwoude verkregen. Omtrent tijd en plaats verkeert men nog in het onzekere. Onlangs i§ de opvoering van „Kleine Menschen" ver boden- sommigen echter beweren, dat alleen verzocht is het stuk niet voor de tweede maal op te voeren, aan welk verzoek dan gevolg is gegeven. Het courantenbericht, als zouden ook pogingen inhet werk zijn gesteld, „De Herder" in Z.-Scharwoude op te voeren, is onwaar. Dat zou slechts dan worden gedaan, bijaldien de Burgemeester van N.-Scharwoude een wei gerend antwoord mocht geven. Wel bestaat het voornemen, het stuk eerlang in Schagen op te voeren. Zuidscharwoude. De Coöperatieve Raiffeisenbank hield deze week hare jaarvergadering bij den heer Kist. Aanwezig waren 51 leden, afwezig enkele leden met kennisgeving. Als bestuurslid werd met algemeene stemmen herko zen de heer S. de Boer Kz. en tot lid van den Raad van Toezicht de heer S. Zeeman, met hetzelfde stem- mencijfer (51.) Voorts stelde het Bestuur voor het sala ris van den kassier van f 50 op f 100 te brengen. Bij de toelichting werd er opgewezen, dat de werkzaam heden aan het ambt verbonden, een dergelijke verhoo ging wel rechtvaardigen. Algemeen werd dan ook goed gevonden het salaris op de voorgestelde som te brengen, i Verder kwam de kassier aan het woord, omrekening 1 en verantwoording te doen en tevens een overzicht te geven van den toestand der Bank. Op 31 December 1907 bedroeg het aantal leden 59, wat op een aanmerkelijke toename wijst, zoodat wel kan worden aangenomen, dat de Bank in een werke lijke behoefte voorziet. Er werden 90 spaarboekjes uit gereikt, waarop 96 inlagen werden gedaan tot een bedrag van f 29086.73, terwijl het aantal terugbetalingen 49 bedroeg, vertegenwoordigende een bedrag van f14990.—, zoodat de inleggers een te goed hebben van f 14096.73. Er werden 27 voorschotboekjes uitgegeven, waarop 33 voorschotten werden verstrekt tot een bedrag van f 16360, waarop f 460 werd afbetaald. Twee boekjes werden uitgereikt voor loopefi'de rekeningen, waarop 4 uitbetalingen werden gedaan tot een bedrag van f 8000 terugbetaald werd hierop f 2000. Aan de Centrale Bank werd opgezonden een som van f 23109.69 en hiervan ontvangen f 31120.18, zoodat er aan dat lichaam bleef te betalen f 8010.49. Aan renten der voorschotten werd ontvangen f 215.57, aan provisie en kosten hiervan f 49.86, aan rente in loopende rekening f 203.59 en aan provisie en onkosten van deze f 20.15de buitengewone ontvangsten bedroegen f 52.23. De uitgaven beliepen aan rente der spaargelden was verschuldigd f 326 04, waarvan f 6.31 is uitbetaald en f319.73 is bijgeschreven; aan rente in loopende rekening bij de Centrale Bank f 10.18. provisio en kosten hierbij f 10 en salaris van den kassier f 50; de buitengewone uitgaven bedroegen f 277.54, waarvan ongeveer f 220 aan oprichtingskosten. Met de Balans is het als volgt gesteld Actief Inhoud dor kas op 31 Dec. f 24.86 Uitstaande voorschotten 15900.— Tegoed in loopende rekening 6000.— Waarde aan papieren 50.— Het saldo of tekort van dit jaar 132 36 Te zamen f 22107.22 Het Passief wijst aan Saldo der spaargelden f 14096.73 Schulden bij de Centr. B. in Rek. Courant 8010.49 Totaal f 22107.22 In aanmerking nemende, dat de oprichtingskosten alle zijn betaald en de boeken en formulieren alle als verlies zjjn geboekt, is het verlies niet onoverkomelijk. Te meer niet, als men weet, dat de Centrale Bank dezelfde rente aan de afdeeling gaf, welke deze aan de inleggers uitbetaalde, en de voorschotten meest in het najaar zijn uitgegeven, welke toch de winst moeten maken. Het dagboek wijst 310 posten aan met een totaal in ontvangsten van f63208.31 en een totaal in uitgaaf van f 63183.45; alzoo in kas op 31 Dec. 1907 f 24.86. Op dit oogenblik bedraagt het crediet dat de Raiffeisen bank bij de Centrale heeft f 20.000. Het ledental is thans tot 69 gestegen. Een woord van dank aan den kassier was zeker wel op zijn plaats. Daarna sluiting. Zuid-Scliarwoude. De afdeeling Zuid Scharwoude van de Naamlooze Tuin bouw en Handelsvereeniging aan den Langedijk en Omstreken heeft deze week een ledenvergadering ge houden, waarin o. m. verslag werd uitgebracht van de te Warmenhuizen gehouden algemeene vergadering. Aan gezien in dit blad een uitvoerig verslag heeft gestaan, is 't niet noodig daarop in te gaan. Inlichtingen waren ingewonnen omtrent prijs en werking van een aardappel- sproeimachine bij de afdeeling St. Pancras, die er een in eigendom bezit. Dezo waren van dien aard, dat ook de afd. Zuid-Scharwoude besloot er een aan te koopen om reeds dezen zomer te worden gebruikt. Nog werd besloten de manden, welke de leden eventueel noodig hebben, coöperatief aan te koopen. Dienaangaande wa ren verschillende opgaven bij het Bestuur ingekomen. Reeds werden 200 stuks door de leden opgegeven, ter wijl van de afd. Koedijk, die zich hierbij heeft aange sloten, reeds een opgaaf van 300 stuks was ingekomen. Leden die van den coöperatieven aankoop willen ge bruikmaken, kunnen zicb tot 31 Maart bij de bestuurs leden aanmelden. Nog werd de teelt van augurken besproken. Algemeen was men 't er over eens, dat men zjjn toevlucht tot andere cultures zal moeten nemen, nu de koolziekten reeds zooveel schade aanrichten. 21 Bouwers gaven zich dan ook reeds op, terwijl deelname van anderen tot 31 Maart blijft opengesteld. Een voor stel om den penningmeester der ratten-commissie ver- hcoging toe te staan, werd van de hand gewezen. Deze bedankte als zoodanig, doch in de vacature werd nog niet voorzien. Broek op l.angendQk. Roode kooi f 2.50 a f 7.25 per 100 stuks Gele kool - 3.— a - 7.50 Witte kool - 1.- a - 4.— Bieten - 9.— a - 18.— 1000 Uien - 0.80 a - 1.05 „50 K.G. „Nieuw Leven", Station Noord-Scharwoude. 11 Maart. Uien f0.80 a f0.95 per 50 K.G. Roode kool, 1ste srt. f6.25 a f6.75, 2de srt. f6.50 a f6.—, kleinere f3. a f5.—. Gele kool 1ste srt. f6.50 a f7.—, 2de srt. f5.75 a f6.25, kleinere f3.50 a f5.50. D. W. kool 1ste srt. f2.50 a f2.60, 2de srt. f2.— a f2.40, kleinere fl.— a fl.50 per 100 stuks. 12 Maart. Uien f 0.80 a f 1.— per 50 K.G. Roode kool, 1ste st. f 6.50 a f 7.—, 2de s. f 5.75 a f 6.—, kleinere f 3.50 a f 5.25. Gele kool, lste s., f 7.— a f 7.50, 2de s. f 6.— a f 6.50, kleinere f 3.50 a f5.50. D.W. kool, lste s., f2.50 a f 2.75, 2de s. f 2.— a f 2.40, kleinere f 1.— a f 1.75 per 100 stuks. 13 Maait. Uien f 0.80 a f 1.— per 50 K.G. Roode kool lste srt. f8.— af 9.—, 2de srt. f 6.— a f 7.—, kleinere f 3.50 a f5.50. Gele kool lste srt. f9.-- a f10, 2de srt. f7.— a f8.—, kleinere f3.50 a f6.—. D. W. kool lste srt. f2.75 a f 8.—, 2de srt. f2.— a f 2.50 kleinere f 1.— a f 1.75 per 100 stuks. Dorp Nttord-Srhnrwoude. 11 Maart. Roode kool f7.50 a f 10.—, kleinere f 3— a f 7.—. Gele kool f 10.a f 13.kleinere f5.— a f9.—. D. W. kool f 4.— a f 5.—, kleinere f 2.— a f 3 50 Uien f 0.90 a f 1.-. Gemeente ZQp«. Ingeschreven van 7—11 Maart 1908. Overleden: Pieter Broertjes, 50 jr., echtgenoot van Jannetje Duinmeier. Gemeente Anna Paiilowna Ingeschreven van 6 -13 Maart 1908. Geboren: Maartje, d. v. Jacob Vader en Pietertje Boerman. Neeltje, d. v. Jan Blaauboer en Antje van Twuiver Neeltje, d. v. Willem Pieter van Gjjtenbeek en Petronella Buik. - Dieuwertje, d. v. Arie Kossen en Antje van Twuiver. OndertrouwdGeene. Getrouwd: Pieter Dekker, 25 jr., wonende te N. Nie- dorp en Aaltje Eriks, 26 jaar alhier. OverledenMaria Geertruida, d. v. Pieter Kuiper en Geertruida Maria Meilink, oud 7 jaren. Gebrek aan woningen. Dat er hier groote behoefte bestaat aan woningen van f 1.50 a f2.- per week, blijkt wel uit het feit, dat de nieuwbenoemde brievenbesteller, die Maandag a.8. zijn betrekking moet aanvaarden, nergens een woning kan vinden. Wie bouwt er??I Belooning Brandweer. Door den opperbrandmeester den hr. L. J. Roggeveen werd nog van de directie der Ned. Brandw. Maatsch te Gouda agent de heer D. Sleutel te Wieringerwaard een premie van f 20 ontvangen. Het roerend goed van den heer A. Grootes a. d. JNes was daar verzekerd. Te zamen is nu ingekomen f 60, welk bedrag gelijke lijk verdeeld zal worden tusschen de vrijwillige en de bezoldigde brandweer. Marktbericht. In tegenstelling met voor acht dagen, liet de markt van Donderdag nog al te wenschen over. Dit verschijn sel wordt evenwel ook elders waargenomen. De koude, schrale dagen worden als de oorzaak genoemd. De handel in rundvee, zoowel vette-als kalf koeien, was trekkend Den hoogsten prijs verkreeg de heer C. Meurs te Winkel met f 280. Vette varkens waren al niet beter. Die toonden bij verleden week vergeleken, een verschil van 2 cent aan. Dit verschil zit evenwel niet alleen in den meer of minder willigen handel. Op 5 Maart waren er een paar extra beste van den heer H. Waiboer. Waren er ook thans zulke geweest, dan zou de markt zeker een cent hooger hebben gestaan. Overhouders droegen het zelfde stempel, ook hier iets minder. Een hok van 8 stuks ging naar Engeland. Boter wordt goedkooper, terwijl de eieren alweer iets omhoog gingen. Uil onze school. Op een plaat stond een kerktoren met een weerhaan. De onderwijzer vroeg, of er op den gemeentetoren, waar ridder Magnus staat, vasthoudende het Schager Wapen, ook een weerhaan is, die de windrichting aanwijst. „Geen echte haan" zei een der kleinen maar een mannetje met een sportkar." Dat was van den kleuter nog zoo kwaad niet bedacht^ Salarisregeling. Aan den Raad onzer gemeente zal een door eenige ingezetenen geteekend adres worden ingezonden, waarin op verschillende motieven op een betere salarisregeling voor onze onderwijzers zal worden aangedrongen. Uitbreiding Gasfabriek. Voor de Raadsvergadering van Dinsdag a.s. staat als punt van behandeling op de agendageldleening gasfabriek. Dit staat in verband met een groote uit breiding, die men zich voorstelt aan onze gasfabriek te geven. Men spreekt zelfs van het bouwen van een nieuwen gasketel. 80.— a 150.— a 120.— a 160.- 160.- a 285.- 160. - a 240.— 9.- a 21.- 17.— a 26.50 0. - a 0.— 12.- a 14.- -.44 a -.48 8.- a 12.- -.75 a 1.50 -.75 a 1.50 -.60 a -.80 1.20 a 1.30 -.70 a -.80 2.90 a 3.40 3.60 a Schagen, 12 Maart 1908. 5 Paarden Stieren 12 Gelde Koeien 50 Vette Koeien 36 Kalf koeien 200 Nuchtere Kalveren 690 Overhouders Bokken en Geiten 6 Varkens (magere) 44 Varkens (vette p. K.G. 80 Biggen 50 Konijnen 50 Kippen 40 Eenden 700 Kilgr. Boter 200 Kaas 8000 Kipeieren per 100 250 Eendeieren aöu a IIö.'Wk'g 1^aart-^-aa86v°ord 21 stapels kaas, wegende Fabrlek'sk'a^ f - -T' C°mausaie f 27"50' ^iddelb. f Alkmaar, 13 Maart. Tarwe Rogge Gerst, chev. Haver Paardeboonen Bruine boonen Witte boonen Citroenboonen Grauwe erwten Vale erwten Groene erwten Rood mosterdzaad a Aangevoerd 127 Stapels, wegende 71.399 K.G. rabriekskaas Kleine f 80.50, Comm.f .Middelb. f - Boerenkaas: Kleine f 30.50,Comm. f 29.50.Middelb.f 31 Alkmaar, 14 Maart 1908 9 Paarden 70 w, 21 Koeien isX' 244 Magere Schapen jgZ 9» 276 Nuchtere Kalveren fi'_ en 72 Magere Varkens ]fi' Tv 220 £lggen 7 - a 12 50 Kipeieren per lOf q' f oIS, Schagen, Zondag 15 Maart, voorm. geen dienst Idem, Zondag 15 Maart, 's av. 6 30'uur, Ds. Herman Barsingerhorn, Zond-15 Mrl., v.p. 9.30 uur, Ds. Herman.' Aangev. 751 H.L. 5.50 a 7.— n 0.— a 0.- 6.25 a 6.85 3.35 a 4.25 6.— a 6.60 8.— a 11.50 12.- a 15.— 13-- a 15.— 15.- a n 7.a 16.- Gemeeute Schagen. OndertrouwdHendrik Klaver, arbeider, oud 21 jr wonende te Hoogwoud en Rensje Domper, wonende te Schagen. Willem Hendrik Roggeveen, tabaksfabri kant, 2o jr., wonende te Schagen en Jantje Santing zonder beroep, 25 jr., wonende te Hoorn Sneeuw. De sneeuw is in Noorwegen sedert Dinsdag over dadig gevallen. Treinen bleven or in stoken Van Kristiania werd, op de lijn naar Gjövik,'snadi'ts een trein met een 70 man werkvolk uitgezonden om do sneeuw op te ruimen. Op een gegeven n1mUJ "«1° ™»-„ Om de ko« - if,rvSrTS„ p moesten zy op de sneeuwschaatsen. Do gewonden had den vreeselqk van de kou geleden. g Nieuw?®hrfn'iÖ,,8Che brand»«cl»ling8beade. euwe branden, nieuwe arrestaties doch de echte g Cefs lüet gevat- 't Begint'een wanhopige! m£i tot de f ?erl'ia i »>o langzamerhand komt wuirsehiin?iik p C'i i' Uf moer du" 6éu Penjoon> ia waarscJujiüyk eeu geheele bende aan het werk moet cij", die, volgens een stelselmatig plan arbeidt. ik,,.. e«inn ',ere kra'idverzekeringsmaatschappijen heb- i v mark op het hoofd der misdadigers gesteld üe veieemgmg van huiseigenaren, in het noordwesten der k 4'ij] j66? 50111 van ten hoogste 1000 mark voor hetzelfde doel disponibel.

Schager Courant | 1908 | | pagina 2