Groenteveilingeü. Zondag 22 Maart I908« INGEZONDEN. Marktberichten. Burgerlijke Stand. Plaatselijk Nieuws. Binnenlandsch Nieuws. Arrondissement»-Rechtbank te Alkmaar. Uitspraken van Dinsdag. Abraham van WDen Helder, hoogerberoepszaak voor het kantongerecht, verspreiden van ongeoorloofde reclame- biljetten, f 1 boete of 1 dag hechtenis. Jetse G., Zijpe, eenvoudige beleediging, f 2 boete of 2 dagen hechtenis. Cornelis Z., Egmond aan Zee, mishandeling, 7 dagen gevangenisstraf. Ma men R., Sint Pancras, mishandeling, f 16 boete of 10 dagen hechtenis. Gerrit D., Hoorn, vernieling, f 7 boete of 7 dagen hechtenis. Jan v. D., Enkhuizen, baggeren zonder toestemming, f 5 boete of 5 dagen hechtenis. Voor Bouwmeester. Tot de Koningin, als beschermvrouw van de „Konink lijke Vereeniging het Nederlandsch Tooneel" is door de Vereeniging van Letterkundigen en de schildersvereeni- ging St. Lucas en Pulchri Studio het verzoek gericht om haar tusschenkomst, ten einde Louis Bouwmeester de hem en der töoneelspeelkunst toekomende plaats by het genoemde gezelschap te hergeven. Een droevig ongeluk. HARLINGEN, 17 Maart. Bij Harlingen is gisteravond een pontveer met drie jongens en zes meisjes eener zangvereeniging, huiswaarts keerende, omgekanteld. Al len geraakten te water. De 16-jarige Martha Vellinga is daarbij verdronken. School-aktie LangedQk. Voor de oprichting van een R.-K. school aan den Lange- djjk is opgetreden Pater Jansen van Alkmaar, terwijl Ds. Vonkenberg van Barendrecht gesproken heeft ten gunste der Christelijke. Thans worden ernstige pogin gen in het werk gesteld, om alle bestaande vereenigin- gen aan dèn Langedijk, die voorstanders der Openbare school zijn, op te roepen, om in een openbare vergade ring het goed recht der Openbare school te verdedigen. Wy twijfelen niet, of de oproep zal met algemeene sym pathie worden ontvangen. Dan zal heel in het kort een bekend spreker met dit doel optreden. Fonds Ier bevordering der Paardenfokkerij in Nederland van de N. II.- en R. V. In den zomer van 1908 zal te Wieringerwaard van afstammelingen van den Anglo-Normandischen hengst „Dimanche" eene premiekeuring worden gehouden, van meniën met veulen. Voor veulens wordt uitgeloofd f125, te verdeelen als volgtle premie f 80, 2e premie f 20, 3e premie f 10, 5 premiën van f5. Blykt de merrie passende bij den hengst, dan zal bo ven iedere premie f5 worden toegevoegd en zal de merrie bovendien in 1908 door Dimanche moeten zijn gedekt. By de aangifte zal het dekbewjjs van 1907 en 1908 moeten worden overgelegd, dat na de keuring wordt teruggegeven. Datum van aangifte en keuring zal nader worden bekend gemaakt. De hengst Dimanche zal op een nader te bepalen Don derdag te Schagen worden gemonsterd. Rederijkers Oude Niedorp. Zondagavond j.1. gaf de Rederijkerskamer „Molière" van Oude Niedorp, aldaar eene uitvoering in de kolfbaan van den heer De Jong, welke flink was bezet. Dank zij den ijver, waarmede door de heeren der schepping werd gerookt, geleek het tooneel hoewel de stukken zulks gansch niet vereischten meermalen zeer veel op een bokkingrookery en verdoezelden de figuren „op de planken" tot onbestemde nevelschimmen, ondanks de werkelijk goede verlichting van de zaal. Opgevoerd werd 'tdrama: „De fabrieksbaas", dat aan de opvoerenden hooge eischen stelt. Echter, de hoofd rollen waren in goede handen, dat kan worden gezegd. Vooral de fabrieksbaas zelf speelde uitmuntend. Het nastukje„Een Leerjongensstreek", liep er ook vlot af en deed de luisterenden dikwijls hartelijk lachen. 'n Gezellig bal tot slot. Gemeenteraad St. Pancras. In eene gehouden vergadering van den Raad der gemeente St. Pancras op Dinsdag 17 Maart, kwamen als ingekomen stukken onder meer in, de goedgekeurde gemeenterekening over 1906, welke sloot met een ont vangst van f 6767.79J waartegen een uitgaaf van f 6205.69*, alzoo een voordeelig saldo van f562.10. De ingekomen rekening over de afvoerlyn te Broek op Langendyk, het zoogenaamde koolspoor, deed zien dat op 1 Januari 1908 de garantie voor de gemeente nog bedroeg f 1101.91* en dat er in 1907 waren verzon den 4568 wagons. By de kasopname bij den gemeente-ontvanger op 31 December 1907 bleek, dat in kas was en moest zijn f2724.16*. Een verzoek van den heer P. Peereboom, om, wegens uitbreiding van den telefoondienst en daardoor samen vallen met zijn postdienst, waardoor hij geldelijk nadeel zou hebben, eenige verhooging van zy'n salaris voorden telefoondienst, werd door den Raad toegestaan en dit salaris gebracht van f75 op f100. De aangeboden rekening van de armvoogdy over 1907 sloot met een ontvangst van f 4505.82®, waartegen een uitgaaf van f3359.59®, alzoo een saldo groot f1146 23. Deze rekening werd door den Raad vastgesteld. Een verzoekschrift namens de Wed. W. Boojj om we gens overlijden van haren Echtgenoot te mogen worden ontheven van de nog twee jaren loopende landhuur, werd toegestaan, waarbij werd besloten, alsnu voor acht jaar opnieuw te verhuren, vallende dan de latere verhuring gelijk met de gewone zes-jaarlöksche verhu ring van de gemeente-eigendommen. Verder werden nog eenige verslagen aangeboden, welke ter inzage voor de leden werden neergelegd. Na nog eenige algemeene besprekingen by de rond vraag, werd de vergadering door den Voorz. gesloten. Cijfers die spreken. Men schrijft aan het Handelsblad Naar aanleiding van de laatste Kamer verkiezingen de volgende cijfers: Van 't geheele aantal geldige stemmen by 1ste stem ming uitgebracht, verkregen de kerkelijke candidaten te zamen, in. Aanvulling 1897 1901 1905 1906/08 Leiden 55.6% 54.6% 58 53 Franeker 44.3 40 41.9 40.5 Schiedam 73.5 74 61 66.7 Sneek 69 68 66 63.6 Tietjerk 52 55.5 53 54.7 Sliedrecht 76.5 63 60.1 57.1 Dus bijna geregeld daling. „Ons succes is volkomen", zegt De Tijd. „Het geeft weer grooteren moed voor de toekomst." Aan anderen ookl Blijvend gedeelte. Naar wij vernemen, is by eventueels aanneming door de Staten Generaal van het betrekkelijk wetsontwerp, het vereischte aantal der 2200 man vermoedelijk reeds nu verzekerd door vrijwillige aanmelding tegen de voor gestelde premie. (Centr.) Veel sneeaw. In Rotterdam en Den Haag is Maandagnacht veel sneeuw gevallen. In beide steden was heel weinig aan bod van werkkrachten voor sneeuwopruiming, zoodat men zich met veel moeite tevreden heeft moeten stellen met 350 losse menschen aan te nemen. En de werkloosheid dan Een vrouw gestikt. Te Watergraafsmeer werd Zondagochtend een begin van brand ontdekt in het perceel Steinstraat 40. Een bed en eenige kleedingstukken lagen te smeulen. De 64-jarige, alleen wonende juffrouw E. -E. M. P. Sohns vond men half uit het bed hangende en de geneesheer constateerde haar dood door verstikking. Aan misdaad wordt niet gedacht. Misselijke mop. Iemand te Holthe, gemeente Beilen, ontving dezer dagen een brief, afgestempeld te Assen, en onderteekend door notaris Rambonnet aldaar, met verzoek te diens kantore te komen, om een erfenis, groot f 800, in ont vangst te nemen, hem nagelaten door een broeder, die nende by het Indische leger. De geadresseerde en diens vrouw staken zich den volgenden dag in den rouw en begaven zich naar Assen, om het geld te halen. Het bleek echter, dat de notaris van niets wist en men de dupe van een laffen grappenmaker was geworden. De brief is ter hand gesteld aan de justitie, die een onder zoek instelt. Proeftuin, Nieuwe Niedorp. Vergadering van de Vereeniging tot exploitatie van een proeftuin te Nieuwe Niedorp, gehouden aldaar ten lokale van den heer H. de Vries, Dinsdagavond j.1. Voorzitter Ds. D. Haars, die de vergadering opent, waarna de Secretaris, de heer Jb.de Vries Az., de notu len voorleest, welke worden goedgekeurd. Daarna leest de heer De Vries het jaarverslag over 1907; daaraan ontleenen we het volgende: Er is nu ruim een jaar verloopen, een jaar waarin zeer veel is gebeurd en waarin de vereeniging van vele zjjden steun heeft mogen ondervinden. Allereerst van Weesmeesters, die een renteloos voorschot toezegden van ten hoogste f 1200. Van den Minister toezegging voor een subsidie van ten hoogste f800, terwijl deProv. Staten een gelijk bedrag in de oprichtingskosten bijdra gen. Krachtig gesteund werd de vereeniging mede door de Ned. Herv. gemeente alhier, die wel de huur van het terrein verhoogde totf 100, maar daarentegen besloot, eene subsidie uit te keeren ad f 150, terwyl zy op on bekrompen wy'ze zorg droeg voor de rooiing der iepen en wilgenboomen langs den slootkant. De gemeenteraad stond f 76 toe en de afd. Waard en Groet der Holl. M. v. Landb. schonk minstens f 10. Behalve dezen financieelen steun mag met dank wor den herinnerd aan het werkzame aandeel der heeren Haze loop en Sprenger, rykstuinbouwleeraren, terwyl prof. RitzemaBos zjjne ingenomenheid betuigde met de op richting onzer vooralsnog in den lande éénige vereeni ging, en wa&r hy kan, met raad en daad beloofde te helpen. Omtrent den tuin worde het volgende in herinnering gebracht. Na rooiïng der vrucht- en andere boomen werd het terrein geploegd en bezaaid, ten deele met groene erwten, ten deele met bruine boonen. Beide gewassen deden het goed en brachten, zooals uit de rekening van den penningmeester zal blijken, aardig wat op, evenals de eenige boom, die van den ouden boomgaard is blijven bestaan, „de Advocaat". Door de goede zorgen van het bestuurslid, den heer Van der Stok, werd alles dit jaar gezaaid, gewied, ge oogst en verkocht. Nadat het veld van 't gewas was ontruimd, werd het door Meuleveld diep gespit en was 'taldus klaar ge maakt de boomen te ontvangen. Vooraf werd echter eene bemesting gegeven bestaande in 1500 K.G. Thomas- meel, 500 K.G. patentkali en 2000 K.G. kalk, terwyl in dit voorjaar nog chili zal worden aangewend. Voor den aankoop der benoodigde struiken en aardbei- planten zou de heer Hazeloop zorgdragen, terwyl poot- aardappels zjjn aangeschaft van den heer Rustenburg van Opperdoes. Tot tuinman werd benoemd de heer Teer te De Rjjp, zoowel practisch als theoretisch goed onderlegd, en voor zoover op 't oogenblik is na te gaan, gelooft het Bestuur met 't volste vertrouwen te kunnen verklaren, dat die keuze eene gelukkige is geweest Teer aanvaardde primo November zy'n functie en bracht het terrein in orde naar een plan, opgemaakt door den heer Hazeloop, nadat het vooraf door middel vantakke- bossen was gedraineerd. Het ledental daalde tot24. Welk getal gering is voor eene gemeente als N.-Niedorp en soms wat wrevelig stemt, maar de groote steun van andere zijden en het bewust zijn iets goeds te doen, niet alleen voor N.-Niedorp, maar voor de geheele streek, doen ons voorwaarts gaan, overtuigd als we zy'n, den meest onverschillige tot belangstelling voor ons werk te zullen dwingen. Uit de rekening en verantwoording van den Pen ningmeester, den heer D. v. d. Stok, melden we, dat de ontvangsten bedroegen f901.86, de uitgaven f605 51, dus het voordeelig saldo f 295.85. De heeren P. Koopman, P. Haringhuizen en J. Lange dijk vormden de commissie tot nazien. Alles in orde; rekening goedgekeurd. Verder werd in 't bestuur nog herkozen de heer D. Kruit en gekozen de heer D. Kuilman (in plaats den heer Huizenga, die bedankte.) Vervolgens van sluiting. Broek op Langendyk. Roode kool f 3.— a f 10.— per 100 stuks Gele kool 5.— a - 12.60 Witte kool - 2.— a - 4.50 Bieten 9.— a - 18.— 1000 Uien - 0.80 a - 1.05 50 K.G. „Nieuw Leven", Station Noord-Scharwoude. 14 Maart. Uien f0.90 a fl.— per 50 K.G. Roode kool, 1ste srt. f8.— a f 10.2de srt. f6.— a f7.50, kleinere f3.50 a f5.50. Gele kool lste srt. f10.— a f 12.—2de srt. f7.— a f9.—, kleinere f4.— a f6.—. D. W. kool lste srt. f3.— a f4.—, 2de srt. f2.50 a f2.75, kleinere fl.— a f2.— per 100 stuks. 16 Maart. Uien f 0.75 a f 0.90 per 50 K.G. Roode kool, lste st. f 9.— a f 10.—, 2de s. f 6. a f 8. kleinere f 3.50 a f 5.50. Gele kool, lste 8., f 11. a f 13.—,2de s. f 8.— a f 10.-, kleinere f4.— a f7.—. D.W. kool, lste s., f3.50 a f 4.—, 2de s. f 2.50 a f 3.—, kleinere f 1.— a f 2.— per 100 stuks. 17 Maart. Uien f 0.75 a f 0.95 per 50 K.G. Roode kool lsto srt. f9.— af 10.—, 2de srt. f7.— a f8.—, kleinere f 3.50 a f6.—. Gele kool lste srt. f 12.- - a f 13, 2de srt. f9.— a f 10.kleinere f4.—af7.—. D. W. kool lste srt. f3.50 a f 4.—, 2de srt. f2.50 a f 3.— kleinere f 150 a f 2.— per 100 stuks. Dorp Noord-Scharwoude. 18 Maart. Roode kool f 10.— a f 13.—, kleinere f 4— a f 8.—. i Gele kool f 12.— a f 16.—, kleinere 1 6.— a f 10.—. D. W. kool f 4.— a f 6.50, kleinere f 2.— a f 3.50. Uien f 0.80 a f 1.-. Brand in „de Telegraaf." Een zware brand heeft Zondagmiddag de zetterij van het dagblad „de Telegraaf" in de St. Nicolaasstraat te Amsterdam vernield, en groote schade aangericht in de redactiebureau's. Oorzaak is de onvoorzichtigheid van eene werkvrouw, die omstreeks 12 uur bezig was met het schoonmaken der localiteiten, en in de zettery een potje wryfwas met terpentijn op het vuur had staan. Deze werkplaats is gelegen op de derde verdieping (den zolder) van het hooge gebouw. De vrouw dacht aan geen gevaar, en vond, toen zij, na korte afwezigheid terugkeerde, een gedeelte der zetterij reeds in lichtelaaie. Niettegenstaande haar schrik trachtte zij het vuur nog te dooven, maar haar kleederen vatten vlam, en schreeuwend van angst en pyn holde zij naar beneden. Gelukkig ontving zij daar al spoedig hulp. Van alle zijden snelden de be woners der aangrenzende huizen toe, het brandend goed werd haar van het lijf gerukt en zij zelf zoo goed mo gelijk verzorgd. Maar naar de oorzaak van het ongeval werd niet gevraagd, totdat voorbijgangers de vlammen hoog boven het dak zagen uitslaan. Gevoed door het aanwezige brandbare materieel, kopij, krantenpapier zetbokken, enz. had het vuur woest om zich heen ge grepen, zoodat de ruiten van de glazen overkapping der zetterij sprongen en aan behoud van dit gedeelte van het gebouw niet meer te denken viel. Ook was er in den eersten schrik niet aan gedacht, de naaste brand schel over te halen, zoodat de brandweer door een par ticulier per telefoon gewaarschuwd moest worden. Toen was zjj al spoedig met uitgebreid materieel ter plaatse, en werd, onder leiding van den waarnemend comman dant, den heer J. Nieuwenhuis, met kracht het blus- schingswerk begonnen. Er werd o.m. water gegeven uit zeven slangen op de Vechtwaterleiding, terwijl ook een stoomspuit en een auto-brandspuit in werking wa ren. Aldus gelukte het de lagere verdiepingen te be houden. De zoldering der onder de zetterij gelegen re dactiebureau's was echter reeds doorgebrand en het neerstroomende water hield er op geduchte wjjze huis. Behouden bleef de steendrukkerij op de eerste verdie ping en de geljjkstraats liggende krantendrukkeijj, als ook een achter het Telegraaf-gebouw staand, en daar mede door een ijzeren gang verbonden, pand, waarinde Electrische drukkerij gevestigd is. Toen de brand op zijn hevigst was, stond die gang witgloeiend. Van het materieel der zetterrij, letterkasten en zet machines, is niets gered, terwyl ook al het aanwezige zetsel verloren ging. Directie en hoofdredactie van de Telegraaf maakten dan ook gaarne gebruik van het aan bod der firma Holdert en Co. en de hoofdredactie van „de Echo" om voorloopig hun domicilie op te slaan in 1 het gebouw Felix Meritis, aan de Keizersgracht, en ge bruik te maken van het daar aanwezige materiaal. EchterVzal getracht worden zoo spoedig mogelijk het eigen bedrijf weer op gang te brengen. De werkvrouw, mej. J. M. Oudes, werd per brancard naar het Binnen-Gasthuis vervoerd Haar toestand is bevredigend. Levensgevaar bestaat niet. Het gebouw van „de Telegraaf" (toebehoorende aan de Electrische Drukkerij) en de inboedel zy'n verzekerd, terwyl het bijzondere aanteekening verdient dat de 298 jaargangen van „de Amsterdamsche Courant", welke bewaard werden in de bibliotheek van „de Telegraaf" op de tweede verdieping, by'tyds in veiligheid konden worden gesteld, zy het dan ook waarschijnlijk met waterschade. De gevels van de aan de overzijde der nauwe Sint- Nicolaasstraat gelegen perceelen werden door het vuur geblakerd. De Maandagavond in Echo-formaat verschenen Tele graaf zegt aan het slot van haar verslag van den brand Daar zitten we nu, arme slachtoffers van den brand I Wat 'ntoestand! Geen ly'mpot gered en geen letter kopie. Zelfs het dozijn redactiescharen is versmolten tot één zwaren traan. Ons gebouw is een ruïne. Van de geheele zettery is niets meer over dan een zwartverbrande massa. De zetmachines steken er als wrakken boven uit. En al de letters die ny'vere handen vervormden tot hartroe rende „gemenkjes" en diepzinnige allerleitjes, zijn als een zilveren stroom door de plafond gedrupt in de re- dactie-bureaux. Een gevoelig artikel van onzen mede werker „Kijker" hangt als een ijspegel aan de zoldering en een opzienbarend opstel van Uiltje beeft zich ge kronkeld om een leege melkflesch. Hoeveel ingezonden stukken een smartelyken dood in de vlammen gevonden hebben, is niet te becijferen en het aantal „Wenken en Grieven", dat in den dikken rook gestikt Is, ach ons hart breekt by het denken aan dezen noodlottigen afloop. Een vreugdekreet steeg er hedenmorgen uit onze be- klêmde borsten op, toen onze feuilletonniste uit haar achterzak een bundel vertaalde feuilletons te voorschijn haalde. Het eenige schrift dat gered is! Wy zitten nu met z'n allen op één stoel en schrijven op onze knieën, maar wat er verbrand zy, en hoe groot de moeilijkheden zjjn, één ding is ongeschonden geble ven de nooit versagende opgewektheid van onzen redactie-staf, die hedenmorgen vol lust en ijver aan den arbeid toog en hedenavond met een krant voor den dag hoopt te komen, die geen spoor van brand- of waterschade vertoont. Zoo zy het 1 St. Maartensbrug. Zondagavond j.1. hield de rederij kerskamer Door in spanning uitspanning van Oudesluis haar aangekondigde uitvoering in het lokaal van den heer W. Swarthof te St. Maartensbrug. In tegenstelling met hetgeen wij hier meestal met tooneeluitvoeringen gewoon zijn, was het publiek niet talrijk opgekomen. Opgevoerd wer den: „Galeotto," een drama, en Daar is Mijnheer, blij spel. De rollen in het voorstuk werden door ieder der medespelenden op uitstekende wijze vertolkt. Een woord van lof mag hun dan ook niet worden onthouden vooral de heer Hs. Slikker en Mej. C. Slikker, die door hun ongekunsteld spel de toehoorders geheel voor zich wisten in te nemen. Met het nastukje wist men den lachlust der aanwezigen óp te wekken. Door inspanning Uitspanning heeft dezen avond getoond de tooneelspeelkunst op waardige wijze te beoefenen. Gaarne zien we haar hier nog eens weer .optreden en dan, we hopen het van harte, voor een volle zaal met belangstellenden. St. Maarten. De heer Th. Grin Pz. te St. Maarten is benoemd tot kapitein van het jacht „Ena" te Amsterdam. Ziekenfondsen Langedyk. De bestaande ziekenfondsen zullen eerlang te beslis sen hebben over het voorstel zich tot één geheel te vereenigen, om dan voor eigen rekening een genees heer aan te stellen. Voor dit voorstel wordt door ver schillende leden veel gevoeld, terwijl van andere zijde ernstige bezwaren tegen bedoelden maatregel worden ingebracht. Rattenverdclging. De landbouwvereeniging te Noord-Scharwoude heeft besloten ook de rattenverdelging ter hand te nemen en daarvoor 2 cents per snees van iederen bouwer in rekening te brengen. Ook hebben verschillende leden besloten een proef te nemen met den verbouw (van augurken, daar de koolteelt om verschillende redenen niet winstgevend meer is. Gunstige verandering Knolyrijzen. Zool is er dan plotseling, al is het ook wat laat, een gunstige verandering gekomen in de koolprijzen aan den Langedijk. Vooral de gele is zeer in prijs gestegen ei zijn bouwers, die reeds verkocht hebben voor f 14 per honderd. Ook de roode is in prijs verbeterder zijn er reeds voor fll en f 12 verkocht. Dat deze gun stige toestand verlichting brengt voor de bezwaarde ge moederen der Langedijkers is te begrijpen. Zij1, die de kat uit den boom hebben durven kijken, winnen er aanzienlijk bij. Sommigen verwachten nog stijging der prijzenzij willen probeeren nog een beteren prijs te bedingen. Wanneer het weder van dezen aard blijft is er hoogstwaarschijnlijk vooreerst geen verlaging te verwachten. Toch zullen de werkzaamheden op den akker alle handen gaan vorderen, zoodat de kool dan moeilijk meer bewerkt kan worden. De Deensche kool blijft laag in prijs; ook de uien „willen niet." Nieuwe Niedorp. De uitvoering van de rederijkerskamer West-Frisia" van Hoorn, te geven by den heer C. Kooiman, zooals we meldden op 22 Maart,gaat op dien datum niet door, doch is versteld op Zondag 5 April a.s. Nieuwe Niedorp. Door den heer G. Blom te Terdiek is in zjjne teel gronden een oud zilverstuk gevorden NEDERLANDSCH HERVORMDE GEMEENTE te Schagen, voorm. 10 uur, Ds. Herman. Zuid-Zjjpe, voorm. 9.30 uur, Ds. Met, Bnrgerbrug. Idem, nam. 1.30 uur, Ds. Met, St. Maartensbrug. Noord-Zjjpe, geen dienst. Kolhorn, voorm. 9.30 uur, Ds. Engelkes. Wieringerwaard, geen dienst. Anna Paulowna, v.m. 10 uur, Dr. Toxopeüs. Kleinesluis. Tjjdens de godsdienstoefening zal het Kerkkoor zich laten hooren met de volgende liederenGods Eere van L. van Beethoven en Hymne van F. Silcher. Door den Kerkeraad der Herv. Gem. is een godsdienst oefening uitgeschreven op Zondag 22 Maart, met gele genheid tot Kinderdoop, in het Evangelisatiegebouw aldaar. Barsingerhorn, geen dienst. Haringhuizen, voorm: 9.30 uur, Ds. Van Loon. Callantsoog, voorm. 10 uur, Ds. De Boer. Winkel, geen dienst. Oude Niedorp, Ds. Kanis. Harenkarspel, v.m., Ds. Damsté, Kerkebuurt. Idem, 's av. 7 uur, Ds Damsté Dirkshorn. Huisduinen en Koegras, voorm 10 uur, Ds. Niomeyer van Uitwijk, Huisduinen. (Doop.) Sint Maarten, Ds. Tinholt. DOOPSGEZINDE GEMEENTE te: Noord- en Zuid-Zjjpe, voorm. 10 uur, Ds. Corn. Vis Jzn., Oudesluis. Nieuwe Niedorp, Ds. Haars. Wieringen, Ds. Onnes, Hippolytushoef. Barsingerhorn, Ds. Kooiman, Barsingerhorn. LOKAAL „BETHEI/, HOEP, SCHAGEN ten behoeve van de Nederlandse li Hervormde Kerk. Donderdag 19 Maart., 'sav. geen Bijbellezing. Zondag 22 Maart, voorm. 10 uur, J. L. van Grasstek. Geachte Heer Redacteur, Naar aanleiding van het ingezonden stuk van den heer IJff te Dirkshom, voorkomende in lust tweede blad der Schager Courart van Donderdag 12 Maart 11., acht ik het noodig beleefd een plaatsje te vragen in de Schager Courant. Liever zou ik geen nota nemen van dit schrjjven, ware het niet, dat sommigen, niet vol doende op de hoogte zjjnde, hierdoor in de war ge bracht zouden kunnen worden. Daarom de volgende mededeeling In de laatst gehouden raadsvergadering der gemeente Harenkarspel heeft ondergeteekende politietoezicht ver zocht op het dobbelspel in de gemeente Har inkarspel, en vooral in het koffiehuis van den heer IJff te Dirksborn. Wat schemert er door in het ingezonden stuk Het oordeel zjj aan den lezer overgelaten! Wat verder de raadgevingen in het stuk betreft, daarop wil ik thans niet ingaan. Krantengeschrijf is nu eenmaal mjjn lief hebberij niet. Wil de heer IJff persoonlijk verder op de zaak ingaan, steeds ben ik voor hem te spreken. Na geachte Redactie, mijn dank te hebben gebracht, blijf ik, hoogachtend, J. BURGER Jbz. Kalverdyk, 16 Maart 1908. Alkmaar, 16 Maart 1908. 5 Koeien en ossen f150.— a220 56 vettekalver; n f 40'— a 140.—, per Ned. P. f 0.90 a 1.—, 189 nuch tere idem f6.— a 20.—, 1 mager schaap f 26. a 231 vette varkens f 0.43 a 0.50 p F.. 26 magere idem f 16.— a f 18.—. Pnrmerend, 17 Maart. Aangevoerd 308 runderen, waaronder 134 vette, 60 a 75 cent per kilo, prysh.matig. 174 melke- en gelde- f 130 a 270 per stuk, prysh. m. 4 stieren, 69 vette kalveren 75 a 95 ct. per kilo. handel matig, 1163 nuchtere id. f 8.— a 22.— per stuk, handel matig, 3 paarden, 1988 scha pen f 18.— af27.—prjjsh. matig, overhouders f— a prjjsh, 221 vette varkens 46 a 50 cent per kilo. handel matig, 65 magere dito f 11.— a 20.— per stuk handel stug, 302 biggen f 6.— a f 10.— per stuk, st. ganzen f 0.— a 0.—, —zwanen f0.—aO.— mand appelen f0.— a 0.—, md.peren f0.—aO.-. Kaas. Kleine f30.—, middelb. f 28.—, Com missie f a aangev. 53 stapels, handel stug, 1402 K.G. boter f 1.25 a 1.35, kipeieren f3.10 a 3.60 eendeieren f3.75. Gemeente Schagen. Geboren: Elisabeth, d. v. Gerrit Goedhart en van Alida Klaase. Overleden: Jan Cornelis de Vries, oud 53 jaar, echt- genoote van Cornelia Roggeveen. Albertus Nicolaas Ploeger, oud drie maanden, zoon van N. J. Ploeger en van Trjjntje van der Peet. Gemeente Hoogwoud. Ingeschreven van 1—15 Maart 1908. Geboren: Johanna Jacoba, d. v. Jan Jong en Wilhel- mina Tromp. Jan, z. v. Pieter Donker en Grietje Leeuw. Anna, d. v. Willem Luiken en Maria Romein. Cornelis, z. v. Cornelis Bos en Klaartje Beers. Pieter Joseph, z. v. Gerrit Ursem en Maartje van Diepen. Pieter, z. v. Engel Hoenson en Trjjntje van Leyen. Ondertrouwd: Hendrik Klaver, arbeider, 21 jaar, wonende alhier, onlangs te Schagen en Rensje Domper, zonder beroep, oud 21 jaar, wonende te Schagen. Overleden Jan, z. v. Pieter Donker en Grietje Leeuw, oud 8 dagen. Gerbreg Zijp, weduwe van Dirk Groot, oud 77 jaar. Klaas Molenaar, echtgen. van Marretje de Vries, oud 65 jaar. Gemeente Zype. Ingeschreven van 11 13 Maart 1908. Geboren: Johanna Maria, d. v. Johannes Albertus Schilder en Catharina Glas. POLITIE. Gevonden: een rozenkrans. „De Post". Zondag vergaderde in „De Posthoorn" alhier, de af deeling Schagen van den bond „De Post". Nadat de heer C. Schut den aanwezigen het welkom had toegeroepen, werden door Secretaris Melker de notulen gelezen, die onveranderd werden goedgekeurd Met een toepasselijk woord werden daarna aan dé nieuwe leden v. n. 1. door de propaganda-vergado ring te Anna Paulowna aangenomen de bondsinsignes uitgereikt. De herziening van het huishoudelijk re^le- ment eischte heel wat bespreking. Enkele veranderin- ringen werden aangebracht, die echter eerst nog hoogere goedkeuring moeten hebben eer ze als vastgesteld klin ken worden beschouwd. Op de gebruikelijke wjjze werd gesloten rondvraag gehouden en de vergadering Verbetering. Het paardenpad in den Westfrieschen dijk zal tot aan den Lagedyk worden verlengd. Een schat?! Bij het afgraven der ijsbaan is een zilveren Zeeuwsche munt gevonden. De waarneembare cjjfers 16wijzen aan, dat het uit de 17e eeuw is. Cursus handwerken. De cursus in nuttige handwerken onder leiding van Mej. L. Atema, is weder geëindigd. Het bezoek was uitstekend, terwijl de vorderingen redenen tot tevreden heid gaven. De lessen, gewijd aan stoppen, mazen, her- stellen, breien, knippen en naaien, bleken over 't geheel vruchtdragend te zy'n geweest. Heeren hu is op de Markt. Het Heerenhuis op de Marktplaats, eigendom van wylen Mevr. de Wed. Ph. de Heer, Dinsdag jl. in het hotel Broersma in eindveiling gebracht, werd gemijnd door den heer P. Honyk op f775 in slag. Van den koo per vernamen wy', dat het voor rekening van onzen nieuwen Kantonrechter was. R. K. Kegelelub. Wegens het bedanken van den heer Joh. Merz als voorzitter, hield de R. K. kegelclub Zondag eene alge meene vergadering. De aanwezigen deelden blijkbaar de bedanken Wn?«i°P nt, heer. ¥erz gemeend had te moeten men h l™' althans, h" werd met algemeene stem- wedstrfid wnra f M 7001"31''1 tot h0t houden van een weastryd werd tot later aangehouden. v -a Proefles. varania hif de Gemeenteschool alhier voor ae vacante betrekking van den heer R. Welling uene proefles worden gehouden. Een viertal onderwijzers uit zhn ukMnoodi^H1011' Rolae' ,Harenkar»Pel en Zijdewind zyn uitgenood ïgd daaraan deel te nemen. a rr Schager Kaasmarkt. 2 ?unelS k^maLkt Van Woensdag werden aangevoerd r s f 's 'nTf 2 8taPels kleine kaas, hoogste miriH^iK 7' staP0l8 commissie f 0 stapels middelbare f. Aan gewicht 2193 K.G. Winkel. orgudering van het ziekenfonds Krach! door Samen werking, op Zaterdagavond 14 Maait 1908. v n ^'tfriiig wordt door den voorzitter den heer K- Boekei, geopend. lij deelt daarbij mede, dat het secretariaat

Schager Courant | 1908 | | pagina 2