Plaatselijk Nieuws. Binnenlandsch Nieuws. en het ventje deerlik verwond werd. De knal wee zóó hevig, dat heel de gemeente op de been kwam. Raad Wieringerwaard. Vergadering op Dinsdag 17 Maart. Afwezig wegens ziekte de heer Groneman. De Voorzitter, de heer Koster, Burgemeester, opent de vergadering en wydt eenige toepasselijke woorden aan deze eciste vergadering in 1908 en sprak den wensch uit, dat de heer Groneman weer spoedig hersteld zou mogen zyn om weder in1} het; belang der Gemeente werkzaam te kunnen zijn. Hierna volgt lezing der notulen, die onveranderd wor den goedgekeurd. Ingekomen stukken le. Van de Aid. Schagen van het NederL Onderwij zersgenootschap en van den Bond van Ned. Onderwijzers, die verzoeken om de hoogere rijksbijdrage voor de Onder.wijzerssalarissen aan de Gemeenten toegekend, geheel te doen toekomen aan de onderwijzers. Wordt aangehouden tot de volgende vergadering. 2e. Vah Mej. Houwing, onderwijzeres, om eervol ont slag wegens benoeming te Amsterdamdit verzoek wordt toegestaan. 3e. Verslag van de Gezondheidscommissie, gezeteld te Schagen, over 1907. Voor kennisgeving aange nomen. 4e Een schrijven van den Inspecteur der Posterijen en Telegraphie, dat het Hulp-telefoonkantoor met ingang van 1 Maart op Zon- en feestdagen op hetzelfde uur geopend zal zijn als de Telegraafdienst. Verslag over het onderwijs 1907 1 Januari j.1. gingen 64 jongens en 75 meisjes naar school, waarvan 4 meisjes en 2 jongens uit Barsingerhorn. Uit de Gemeente gingen 2 jongens en 3 meisjes naar Zijpe, 1 jongen naar Schagen en 2 jongens en 1 meisje naar Barsingerhorn. Van het herhalingsonderwijs werd dit jaar door 9 jongens en 1 meisje gebruik gemaakt. Begrooting onderwijs over 1907 was geraamd op f3935.— terwijl de kosten in 1906 bedroegen f3720.70. De heer Zyp wil den heeren nog even onder de aan dacht brengen, dat het aantal leerlingen aan de school van 145 tot 139 gedaald is en dientengevolge 1 onder wijzer meer aanwezig is dan door de wet verlangd wordt. Hierdoor zal men dan natuurlijk minder Rijks bijdrage ontvangen. De Commissie tot "Wering van Schoolverzuim over 1907, waarvan de heeren K. Koster Hz. voorzitter en C. Haringhuizen secretaris, bericht, dat 5 kinderen meer schoolverzuimen hadden dan geoorloofd was. Volgt nu de benoeming van een stembureau. Hiervoor worden gekozen de heeren Zijp en Sleutel. Voor 3e lid, eventueel noodig voor gemeenteraadsver kiezing, wordt gekozen de heer Kaan. Hierna gaat de Raad in comité ter behandeling Kohier Hoofdelyken Omslag. Na de opening wordt bekend ge maakt, dat het totaal f4429.88 bedraagt, terwijl het totaal der Hondenbelasting wordt vastgesteld op f187. Voorzitter zegt, nog een rekening van den heer Backx te hebben gekregen, voor verkoop Armenhuis en het opmaken van een koopcontract bouwterrein, groot f48.08, die behoort tot het dienstjaar 1906 en dus is een verjaarde vordering. Hierover is een advies ingekomen van den Voorzitter van Ged. Staten, waarin deze goedkeurt om dezen post uit de Onvoorziene Uitgaven, dienst 1907 te voldoen, hetwelk ook door den Raad wordt goedgekeurd. Daar de rondvraag niets oplevert, sluit de Voorzitter onder dankzegging de vergadering. Nieuwe Niedorp. Vergadering van de Rundveefokvereeniging „Vooruit gang" gevestigd te Nieuwe Niedorp, aldaar gehouden ten lokale van den heer C. Kooiman, op Zaterdagavond 14 Maart 1908. Voorzitter de heer W. C. Visser, die de vergadering, waarin 14 leden aanwezig zijn, opent. Vervolgens worden door den Secretaris, den heer P. Haringhuizen Jr., de notulen gelezen, die onveranderd worden goedgekeurd. Mededeeling, dat van de Provinciale Commissie is ingekomen een bedrag van f 50 voor de stierenhouderij. Voorzitter hoopt, dat, nu de regeeringssubsidie wordt verhoogd, er in deze richting zal worden voortgegaan. Volgt rekening van den penningmeester, den heer J. Stammes. Eene commissie, bestaande uit de heeren: Jn. Over, D. v. d. Stok en J. Groot, is belast met het nazien dier rekening. De heer J. Over rapporteert tot goedkeuring, daar alles in orde is bevonden. De ontvangsten bedragen f 2438.02,de uitgaven f 2430.66J, batig saldo f 7.35J. De waarde der stieren gezamenlijk wordt getaxeerd op f800.—. Om de rekening sluitend te maken, zal over de leden nog 16 centen per sprong moeten worden om geslagen. Voorzitter zegt, dat, aangezien de vereeniging coöpe ratief werkt, 't tekort door de leden moet worden bij betaald. Op voorstel van den heer J. Stammes wordt bepaald l den leden der keuringscommissie f 2 p. dag vergoeding te geven. Hierna sluiting. Raadsvergadering van Schagen. Vergadering op Dinsdag 17 .Maart 1908 des morgens ten 10 uur. Aanwezig alle leden. Voorzitter de heer P. Buis Jz.. wethouder. Deze opent de vergadering en deelt mede. dat de burgemeester ongesteld is. Daarna worden de notulen gelezen, die onveranderd worden goedgekeurd. (Van tie heele speech van den heer Bijpost over zijn bedanken als rietboschcommissielid stond geen woord in de notulen vermeld. Alleen de vermelding van het bloote feit. Verslaggever). Naar aanleiding van de notulen zegt de hoer Feisser, dat hij dezer dagen een schoolplein heeft gezien, waar van de toestand hem gunstig leek. Dit was bestraat met de steenen op hun plat en vroeg spr. aan B. en W of hierin soms aanleiding bestond den heer Keesman eens op te dragen, uit te rekenen de kosten van een dergelijke bestrating van ons schoolplein. Is ingekomen een exemplaar van het verslag der Ge zondheidscommissie over 1907. Voor kennisgeving aan genomen. De heer C. L. v. d. Bergh had bericht ingezon den, dat hij zijn benoeming tot lid der plaatselijke schoolcommissie aannam. Van de afd. Waard en Groet was dank ingekomen voor de beslissing aangaande de stichting van een voor- jaarsstierenmarkt Ged. Staten hadden goedgekeurd de laatste suppletoire raad van administratie der HolL IJz. Spoorweg had bericht, dat het verkeer met de treinen 120 en 695 (sneltrein 's avonds 8 uur en laatste trein) zoo gering was, dat het opnemen dier treinen,, behalve op Zondag, in de dienstregeling niet noodig geoordeeld werd. Op het adres over deze zaak aan den minister was nog geen antwoord ingekomen. Wordt vervolgens gelezen hel volgende adres: Aan den Raad der Gemeente Schagen. Wy ondergeteekenden, aften ingezetenen van Schagen, zjjn van oordeel, dat het bezit van een onderwijzend personeel, dat hoog staat in karakter, opvoeding en bekwaamheid, voor een gemeente een zaak van groote beteekenis is, en dat het voor de toekomst der kinderen van het hoogste belang is, dat zi) onderwijs ontvangen van personen, die hunne taak met liefde en toewijding vervullen en daarvoor ten volle berekend zijn. Naar onze meening is het toekennen van een ruim voldoend salaris een van de krachtige middelen om dat doel te bereiken en is het salaris in onze gemeente, evenmin als in zoovele andere gemeenten van ons vaderland, niet zoodanig, dat wij van onze onderwijzers de hoofdacts en acte Fnmsche taal voelt spr. teel. Voorzitter meent, dat men er voorloopig met toe moet overgaan om de salarisregeling te wijzigen. De heer Feisser meent, dat als men dan niet wil kij ken naar Amsterdam, dat men dan Barsingerhorn maar als voorbeeld moet nemen. Daar geeft men als eind- salaris f850. Die vergelijking zal bepaald wel opgaan en dan is Schagen beneden die gemeente. Maar spr. wil de zaak niet behandelen, alleen het adres en is 'hij voor aanhouden. Een lid van het college van B. en W. was in de vorige zitting reeds voor aanhouden. Dat idee is toen wat doodgepraat door het voorstel .van den heer Meurs en spr. zou het daarom nu nog gaarne zien toegepast De heer Vader: Barsingerhorn geeft f850 met f oO huishuur, Schagen f825 met f75 huishuur, dat is dus gelijk. Voorzitter: Schagen geeft om de 3 jaar de verhoo ging van f 50. De heer Vader: Schagen geeft 2y2 pet of twee-vijfde bijdrage in het pensioenfonds. Dat doet Barsingerhorn niet. De heer Bijpost: De salarisregeling te Hoogwoud en Barsingerhorn is beneden Schagen. Schagen is die ge meenten op voor, alleen op de salarissen van 9—20 dienstjaren zijn we f25 achter. De heer Feisser zegt nogmaals, dat bij de salarisre geling niet wenscht te behandelen, alleen het adres, t Adres was laat ingekomen, te laat dat dan een raadslid er studie van heeft kunnen maken. Spr. heeft het bijv. eerst hedenmorgen gelezen, omdat hij een paar dagen uit was en om nu het adres zonder eenige overweging naar de prullemand te verwijzen, daar is spr. tegen. Wij behooren op dergelijke dingen meer acht te slaan. De heer Bijpost maakt de opmerking, dat het adres zoo weinig handteekeningen heeft, en dus misschien niet is naai- den algemeenen geest anders waren er dunkt spr. meer handteekeningen op. De heer Feisser is van oordeel dat als de heer Bijpost het bewijs wil hebben, dat zijn redeneering juist is, hij loor aanhouding moet zijn, dan hebben de tegenstan ders gelegenheid ook uiting aan hun meening te geven, door een ander adres. De heer Roggeveen is niet voor zulk een adresbe weging, die invloed moet uitoefenen op de meening en beslissing van den raad. In de vorige raadsvergadering is deze salarisregeling overwogen en behandeld. Eerst hebben B. en W. de zaak onderzocht, later de raad zelf kunnen beslissen over de voorstellen der heeren Meurs en Feisser. Ik voor mij, zegt spr., heb mijn meening ook uitgesproken en nu ben ik er niet voor in een vol gende vergadering op deze zaak weer terug te komen. Wat in het adres gezegd wordt van Amsterdam, Rotter dam en Hoorn ten opzichte van Schagen, gaat niet op. Schagen komt met zijn salarisregeling niet achter. Het voorstel van B. en W. om het adres voor ken nisgeving aan te nemen, wordt aangenomen. Alléén de heeren Feisser en Asjes tegen. Is aan de orde de winst-en-verliesrekening der gemeentegasfabriek. De toestand heet gunstig, ondanks de verhooging van den kolenprijs. Hoofdzakelijk heeft gebrand de 5 retorts oven, alleen in Dec. ook de 3 retorts: de 7 retorts zal de groote karakterhoedanigheden en beschaving mogen spoedig worden gemaakt en ook zal moeten worden gezorgd voor grootere gasberging. Aangesloten zijn nu eischen, die wij toch zoo gaarne in het belang van de opvoeding onzer kinderen, bij hen aantreffen En om te bewijzen, dat wy in die meening niet alleen staan, daarvoor behoeven wij slechts te wijzen op de salarisregeling in een plaats als Amsterdam, waar de onderwijzer met hoofdakte een aanvangssalaris van f800 ontvangt en het in 14 jaar kan brengen tot f1500 benevens f100 voor huishuur. Wanneer men in aanmerking neemt, dat de bevolking van Amsterdam voornamelijk bestaat uit neringdoenden, dat slechts door middel van hooge belastingen de huishouding der gemeente kan worden bekostigd, en dat de meerdere kosten van huishuur ten hoogste een verschil van f150 zouden wettigen, dan moet men tot de conclusie komen, dat Amsterdam van de salarisregeling der onderwijzers een andere opvatting heeft, dan vele plattelandsge meenten en is het werkelijk geen wonder, dat de stad Amsterdam en andere groote plaatsen van ons land de beste onderwijzers tot zich weten te trekken. Ware het omgekeerd, mochten juist de kleinere gemeenten zich verheugen in het bezit van de beste onderwijskrachten, dan ware onzes inziens de toestand veel gezonder, want onze kindoren missen alreeds zoo veel, de kinderen in grootere plaatsen zijn alreeds zoo veel op de onze vooruit door hunne veelvuldige aan raking met personen en toestanden en de talrijke gelegenheden om zich op lateren leeftijd verder te ont wikkelen, dat wjj wel met alle kracht er naar mogen streven ons lager onderwijs zoo uitstekend mogelijk in te richten. Daar zich nu op het oogenblik door de hoogere uit- keering, die het Rijk aan onze gemeente geeft ten be hoeve van het onderwijs een uitstekende gelegenheid voordoet om zonder belastingverhooging de salarisrege ling van het onderwijzend persooneel op onbekrompen ons tot U met het Bij de keuring van proefgemolken koeien beslist niet wÜze ln te richten, wenden wy de eigenaar, maar de keuringscommissie, welke en hoe- verzoek deze zaak nog eens tn ernstig beraad te wUlen veel koeien er zullen worden opgenomen voor de proef- melking. 't Volgende punt der agenda isEventueele hervor ming der stierenhouderij. De stierenhouderij zal op denzelfden voet worden voortgezet ais voorheen. Het bestuur stelt voor, het dekgeld te bepalen op 75 cents voor de leden. Hierover ontspint zich een heele discussie, die tot slot heeft, dat het dekgeld wordt bepaald op f 0.75 per sprong tot een maximum van fl.25 per koe. De boetebepaling voor de leden, over het dekken hun ner koeien door een vereenigingsstier, wordt nu als volgt geredigeerdal laat een lid niet eene koe dekken door een stier der vereeniging, dan moet hij voor al zijne koeien toch betalen, alsof hij een koe had laten dekken door zoo'n stier. Het dekgeld der niet-leden wordt bepaald op f5.- per sprong, zoo een niet-lid één koe laat dekken. Laat hij het evenwel al zijn koeien doen door een vereeni gingsstier, dan is het dekgeld f 1.26 per sprong. De stierencommissie bestaat uit de heerenStammes, Koopman en Over; de keuringscommissie bestaat uit de heerenWilken, Stammes en Langedijk. Een rooster van aftreding wordt vastgesteld. Keuringen en premiön. De keuringen moeten volgens het reglement en vol gens de eischen van de provinciale commissie worden gehouden in het voorjaar en in 't najaar, n.1. in April en in October. De keuring van stierkalveren is vastgesteld op den laatsten Woensdag van April en de tentoonstelling van in het fokregister ingeschreven koeien met hare af stammelingen heeft plaats den eersten Woensdag in October. Er is bepaald, dat wie in April komt tot net aan- houden van een stierkalf tot October, f 10 vergoeding krijgt. En wie, nadat in October goedkeuring plaats vond, den heelen winter door een stierkalf moet aanhouden tot de voorjaarskeuring, krijgt f20 aanhoudingspremie of vergoeding. Nu stelt de heer K. Myts voor, die laatste f20 in te trekken als het stierkalf by de volgende algemeene voorjaarskeuring eene premie ontvangt van de Prov. Commissie. Dit voorstel wordt aangenomen. De heer Wilken stelt voor: By herfstkeuringen komen ook kuikalveren met de moeders. Nu zullen er dit jaar ook vaarzen komen, ('t vorige jaar is er met het oog op de tongblaar geen keuring geweest); nu wordt het bestuur gemachtigd om kleine premién uit te loven voor de tentoonstelling of keuring van October. Hoeveel premie en hoe groot wordt aan het bestuur overgelaten. Vervolgens worden de minimum-eischen en de alge meene voorwaarden voor de controle vastgesteld. Het salaris van den controleur den heer P. Haring huizen, wordt bepaald op f 450. Daarvoor moeten gekeurd worden 300 koeien hehoorende aan 26 leden. Vergroot dat aantal, dan ontvangt de controleur f 1.50 per koe meer. Als bestuurslid wordt gekozen de heer J. B. Wilken in de plaats van den heer W. C. Visser, die niet her kiesbaar was. nemen. Wy meenen er daarby nog op te mogen wyzen dat in sommige gemeenten, zooals Hoorn en Rotter dam, voor het bezit der hoofdakte een salarisverhooging van f150 a f200 wordt gegeven; dat in verschillende gemeenten de periodieke ver hoogingen sneller op elkander volgen en dat somwylen ook, zooals te Hilversum, de periodieke verhoogingen by het bezit der hoofdakte grooter zyn; dat door onze onderwyzers, die de akte Fransch be zitten, per jaar boven hunne gewone schooluren 270 uren les moet worden gegeven en dat de vergoeding van f 175, die zy daarvoor ontvangen, niet ruim kan worden genoemd. Ge teekend C Nobel en 24 anderen. B. en W. hebben dit adres behandeld, maar ach ten het niet gewenscht nu op dit adres in te gaan en de verordening te wijzigen. De heer Feisser acht de zaak van zooveel belang, dat dit adres en de salarisregeling wel de overweging waard is. Die regeling is misschien nog wel op een andere manier te bereiken, dan door de periodieke verhoogingen te verbeteren. Spr. acht deze zaak te be langrijk om die zoo en bagatel te behandelen als üu zou geschieden, door het adres eenvoudig voor ken nisgeving aan te nemen. Hetzelfde is laatst al reeds geschied met het verslag der schoolcommissie betrek kelijk de opmerking over het schoolplein. Men behoeft geen ruggespraak te houden met de kiezers, maar er mag door een raads college toch ook wel rekening wor den gehouden met de een of andere belangrijke stroo ming in een gemeente. Wij hoeven niet steeds aan te nemen, dat wij persé geüjk hebben, over wat van an dere zijde wordt opgemerkt, mag toch wel eens worden gedacht. Spr. zou daarom gaarne zien. dat dit adres naar B. en W. ging en zoodoende elk lid van den raad in de gelegenheid kwam in een volgende verga dering met een voorstel te komen. Voorzitter zegt, dat B. en W. meenen, dat de sala risregeling op het oogenblik niet voor wijziging vat baar is. De heer Feisser: Welke gevolgtrekking moet de raad maken uit het woord: oogenblik? De heer Vader vindt het toch wel wat bespottelijk, dat een raad, die nog geen drie weken geleden (een salarisregeling heeft vastgesteld, nu direct, als dat ge vraagd wordt, daarop terug zou komen. Dat zou wel gemotiveerd zijn, als in het adres belangrijke nieuwe ge zichtspunten waren aangegeven. Maar spr. wil het eer lijk zeggen, dat is met dit adres niet het geval. Spr. vindt het bijv. wel wat kras waar beweerd wordt, dat wij van onze onderwijzers niet mogen eischen groote karakterhoedanigheden en beschaving. Spr. zou net treurig vinden als die eigenschappen allen te koop, waren voor een paar gele briefjes van f25. De vergelijking met Amsterdam gaal volgens spr. ook niet op. Daar krijgt men misschien een andere finantiëele regeling met Rijks steun. Maar daar heeft men niet alleen het onderwijs, maar ook andere za ken. Dit motief is ook niet zoo geldend, dat we daar om de salarisregeling zouden veranderen. (Spr. was mij hier niet duidelijk, er werdt weergegeven wal hij zei de verslaggever). Ook j^aat de vergelijking met H en Roti niet op. loorn Voo rde hoogere belooning vóór j 4 motoren. Het aantal verbruikers is met 62 geste gen van 297 tot 359. Het verlichtingsgebied heeft een aantal inwoners van2120. Het verbruikt aantal kub. M. gas bedraagt 275848, verdeeld als volgt: Januari 27009, Februari 23765, Maart 23813, April 20361, Mei 17300, Juni 16615, Juli 17685, Augustus 19470, September 21660, October 27275, No vember 29980, December 30915. Aan aangeslotenen was geleverd 214041 kub. M., de rest voor straatverlichting, eigen verlichting, verlies enz. Het aantal gasmeters was verhoogd met 62 en bedroeg 359. De straatverlichting werd uitgebreid met 2 lan taarns en bedroeg nu 59 met 61 gloeitichten. De lengte van het buizennet was totaal 436a M. Afgelost werd er 1500 gulden, afgeschreven op ver schillende gebouwen, machinerieën enz. enz. f3259.45 en aan de gemeente afgedragen f 1505.27. Aan rente werd betaald f 2433.75. De heeren Bijpost en Feisser vragen of deze rekening niet te voren bij de raadsleden kon cireuLeeren, opdat men beter over dit alles kon oordeelen. Deze toezeg ging ontvangen de heeren, alleen dit jaar was er zoo veel haast ook met het oog op het voorstel leening, dat aanstonds volgt De heer Buis vraagt aan de gascommissie of het niet mogelijk is de afschrijvingen met f500 te verminderen en f 500 meer aan de gemeente af te dragen. Spr. zou dit zeer gewenscht vinden met het oog op de ge meenterekening van 1907, die zoo ongunstig sluit De heer Vader zegt, dat het in de vergadering der gascommissie ernstig is overwogen welke afschrijvin gen er zouden moeten plaats hebben. En nu zijn naar het oordeel der commissie de afschrijvingen niet te hoog gesteld. Er is één post nog, die zegt spr., spoedig moet verdwijnen, n.L die der oprichtingskosten, waar niets tegenover geplaatst kan worden. Als men de an dere afschrijvingen vergelijkt met andere plaatsen en fabrieken, zijn de onze niet te hoog. De gascommissie kan daarin geen verandering brengen. Trouwens de gasfabriek moet op een solieden grond gebaseerd zijn. Het vorige jaar ontving de gemeente f 2500, nu f 1500, de gemeentestraatverlichting kostte vroeger f 1600 nu f 1200, dus de gemeente inag dankbaar zijn voor de goede gaven van de gasfabriek. De heer Meurs acht het idéé van den heer Buis gevaarlijk. De gemeente mag maar niet gaan putten uit de kas der gasfabriek. In het geval als nu, moeten we met het tekort doen, wat we ook anders zouden hebben gedaaneen leening sluiten. De heer Feisser onderschrijft deze meening geheel Spr. wil geen precedent scheppen voor het ver volg om bij elke verlegenheid maar te putten uit de kas der gasfabriek. Als de bijdrage> der gasfabriek aan de gemeente hoo- ger kon worden bijv. f 2500 a f 3000 dan zou spr. voor gasprijsverlaging zijn. Na nog een kleine discussie zegt de heer Buis al leen de gedachte te hebben geopperd, er geen voor stel van te maken natuurlijk, en dankt de leden der 'gascommissie voor hun accuraat en geheel belangeloos beheer. De heer Vader deelt nog mede, dat het aantal gas- verbruikers nog is gestegen van 359 tot 387. Aan de orde is nu de geldleening. De gascommissie had voorgesteld een geldleening te sluiten van f 23800 als volgt te verdeelengasmeters f 3800, ovenbouwing f 7400, animoniaktoestel f 1600, buisleiding Landbouwstraat f 1000, gashouder 600 kub. M. f 10000. De leening tegen hoogstens 4y» pet. met een aflossing van f 650 per jaar. B. en W. adviseeren dit voorstel aan te nemen De heer Bijpost vraagt uitvoerig of de gascommissie ernstig genoeg overwogen heeft of een ketel van 600 kub. M. nu voor de naaste toekomst voldoende is. Een derden ketel zal moeilijk gebouwd kunnen worden, omdat zegl spr. daarvoor het terrein te klein is. De heer Vader zegt, dat de gascommissie meent, dat als er nu een ketel bij komt van 600 kub. M. er voor eenige jaren aan een uitbreiding niet zal behoe ven te worden gedacht, althans onder normale om standigheden. Per etmaal is het verbruik het hoogst bedrag geweest 1155 kub. M. en nu zegt de theorie, dat voor gasberging voldoende is 50 pet. en we hebben nu nog 51 pet. olgens die theorie is er dus nog berging genoeg. Maar als men nu let op het feil dat er sinds 31 Dec. nog 27 aansluitingen bij zijn ge komen en we dus spoedig 1200 kub. M. per etmaal zullen verbruiken, dan zal de gasberging spoedig te klein zijn. Gaan we nu een ketel er bij bouwen van 600 kub. M. dan kunnen we opgaan tot 2100 kub. M. Schagen gaat wel hard vooruil maar toch niet .zoo hard, of dat zal wel voor jaren voldoende zijn. De heer Roggeveen volgt de redenoaring dat 2100 inwoners zijn in ons tegenwoordig licht°ebied en dal dus Schagen tweemaal zich moe! uitbreiden wil men den nieuwen gashouder te klein kunnen noemen. Spr. ooi deelt, dat men voldoende rekening heeft gehouden met de uitbreiding der gemeente. De heer Meurs zegl dat de 2100 inwoners in Jiet verlichtingsgebied kunnen geschat worden op 500 huis- Koudlngrtidattrvan zijn er 389 aahflesfoTeTi. dun zou den er nog wel een 50 bij kunnen komen zonder dat Schagen, zooals de heer Roggeveen dat aangeeft, zich behoeft uil te breiden. Zonder uitbreiding der plaats, kan het gasverbruik toch nog wel toenemen. Spr. is evenwel eveneens van meening, dat een kelel van 600 kub. M. erbij, voldoende kan geacht worden. Op een vraag van den heer Feisser wordt meegedeeld, dat het niet voordeeliger is een ketel van 900 te bouwen en dezen tegen woordigen daardoor te sparen Ook wordt het terrein groot genoeg genoemd, om zoo noo dig een derden ketel by te bouwen. De heer Feisser vraagt, hoe het gaat met de aanbe steding van het werk. Za' men daarnaar laten inschry- ven. of zeo zonder meer het gunnen aan den heer Bur gemeister. De heer Vader zegt, dat deze regeling is aan B. en W. Het plan zal wel niet zyn, het werk aan den heer .Bur gemeister op te dragen. Verder wordt medegedeeld, dat aan verschillende firma's prijsopgaaf zal worden gevraagd. Mochten zich daarbij buitengewone gevallen voordoen, dan zal de Raad geraadpleegd worden, anders is de uit voering aan B. en W. Op verzoek van den heer Feisser, deelt de heer Vader mede, dat de f 8800 voor meters noodig is, omdat reeds f 1800 daarvan is uitgegeven en f 2000 noodig is voor nieuwe meters. Elke muntgas-installatie kost f 50 en dus kunnen er nog 20 geplaatst worden, en die zullen er nog wel bykomen. De ovenbouw is noodig, omdat het stoken der 5- en 3-retortsovens te duur is. Het ani- moinaktoestel is een nieuw instrument Vroeger liep het ammoniakwater weg, dat mag niet meer van do Gezondheidscommissie en bovendien verwacht men een f 200 winst van deze verdichting van dit ammoniak water. Voor de Landbouwstraat is f 1000 noodig voor de gasleiding. Deze is wel direct niet noodig, maar de gascommissie vond het beter direct de leiding maar te leggen. Na nog enkele dingen van meer ondergeschikt belang te hebben besproken, neemt de Raad met algemeene stemmen het voorstel van B. en W. aan. Het adres van Het Witte Kruis om f 450 by te dra gen voor den te stichten regenbak van 80.C00Lvindt by B. en W en den Raad een gunstig onthaal. B. en W. willen dit bedrag toestaan onder voorwaar den, dat het water verkocht zal worden tegen den prjjs der andere bakken; dat er gratis water zal worden af gegeven voor de gemeenteschool en ten behoeve der ge meentegebouwen, en ten slotte, dat de uitgegraven grond gebracht zal worden in de sloot by het station. Op de vraag van den heer Bypost en anderen, wordt meegedeeld, voor zoover men dit weet, dat het grond- vervoer onder de aannemingssom is begrepen. De heer Asjes informeert, of de plaats, waar de bak zal komen, valt buiten den naast de kerk zynden graf kelder. Er wordt geantwoord, dat deze grafkelder meer naar den toren is, in elk geval het plaatsen van den bak niet hindert. De heer Feisser maakt aanmerking over de redactie van de clausule, waarbij ten behoeve der gemeente gebouwen gratis water moet worden verstrekt. Na eenig heen en weer praten wordt besloten, voor dit gratis water in aanmerking te laten komende gemeenteschool, de landbouwschool, de gasfabriek, de dokter en het hoofd der openbare school. Ook wordt bepaald, dat ook dat gratis halen by droogte tot een bepaald maximum zal gaan. Verder wordt nog als bepaling aangenomen, dat de bak beslist een jaar droog zal moeten staan, als bewijs dat hy dicht is. Dit naar aanleiding van een mededeeling van den heer Meurs, dat by zyn huis op de Laan eon betonbak gebouwd is, die lekt als een teems. Opgemerkt wordt nog, dat Het Witte Kruis gecon tracteerd heeft met „De Hoop" van N. Niedorp op zeer voorzichtige voorwaarden. Ten slotte verklaren allen zich vóór het toestaan der gevraagde subsidie. De rondvraag levert niets op en sluit de heer Buis de openbare vergadering met den wensch, dat deze belangryke besluiten, die in deze zitting zyn genomen, bevorderlijk zullen mogen zyn aan den bloei dor gemeente. De Koopman van Venetië Van heinde en verre was men gekomen, om Louis Bouwmeester te zien spelenShylock de Jood, in „da Koopman van Venetié" De zaal was tot in het uiterste hoekje bezet. Geep wonder niet waar de roem van Louis Bouwmeester, vooral in de uitbeelding van d i t karakter, is overal doorgedrongen en ztf, die het nooit hadden gezien, maar ook diegenen, die dat genot reeds eens hadden gesmaakt, zy gingen Zondagavond naar de zaal van den heer J. Vader om nu eens te genieten van groote, van echt' kunst. Jawel, zoo dacht men. Zoo was de illusie, de ver* wachtinp maar de werkelykheid was zoo heel anders. Het was ook wel reeds tot hier doorgedrongen, dat wat zich om Bouwmeester groepeerde, zyn medespelen den, niet hoog stonden op het gebied der kunst, maar immers, Bouwmeester kwam en op hem was ons aller verwachting gesteld De voorstelling van Zondagavond is in elk opzicht een teleurstelling geweest. De dames en heeren, die met Bouwmeester spelen zyn in geen enkel opzicht in staat om maar eventjes té voldoen aan de allerlaagste eischen, die men aan een gezelschap als dit mag stellen. Deze tooneelkrachten zyn zeer inferieur, vooral in een stuk van deze kwali teit. Van dergelijke kunst hebben ze geen sikkepit begrip, t is alles als hooi zco grof. Daarenboven had men nog de onhebbelykheid, achter de coulissen verre van stil te zy'n en op het tooneelginnegapte men **- bepaald wel om eigen kunstprestatie. En de groote man zelfjawel, ik weet by omF-r* vinding dat hy deze rol zóó kan spelen, dat men als t ware „weg" is maar het weinige dat h(j nu gaf, herinnerde maar o zoo even aan wat ik vroeger van hem heb gezien, en nooit heb kunnen ver geten. De Jood Shylock van Bouwmeester was in myn herinnering van vroeger dagen gebleven een verheven figuur. Over dien avond op het Leidscheplein sprak ik zoo graag, daarvan poogde 'k te vertellen om anderer, eenig denkbeeld te geven van het groote, het verheiepe van Bouwmeester's kunnen, en nu e„r] waterbad. Waarachtig, myn wensch was hartgrondig toen ik des avonds thuiskomende, zei„ik wou dat ik er niet geweest was 1" Gymnastiek. Onder leiding van de heeren Van Laar, Teengs en Van Leeuwen, leden van de Technische Commissie van het Nederlandsch Gymnastiek verbond,werd Zondag alhier eene brug-repelitie voor de algemeene uitvoering te Am sterdam gehouden. Vertegenwoordigd waren de vereen i gingen, gevestigd te Oudcarspel, Barsingerhorn Alkmasr' Den Helder, Wieringerwaard, Winkel, Scha^erbrug en' Schagen. De oefeningen werden naar wensch uitgevoerd Raadsvergadering Anna Panlowna Vergadering van den Gemeenteraad, op Dinsdag i 1 voormiddags 10 uïfr. cmsuag j.i., Afwezig de heeren D. C. Rezelman en G H Geerliirs beiden wegens ongesteldheid, waarover bii de nZniné der vergadering de Voorzittende heer WiidenesSoaais zyn leedwezen uitspreekt. Gelukkig is befder ongesteld heid met van ernstigen aard, zoodat zij 0D eene volgen- de vergadering wel weder aanwezig zullen Hierna n orden de notulen gelezen en goedgekeurd Beginnende met de behandeling der agenda, die 19 punten bevat, krygen we eerstens de volgende mede deehngen. I ïtslag aanbestedingen pont aan de Kooi en school behoeften en handwerk-artikelen, gegund aan de laags e nischry vers respectievelijk de heeren Th. v. d. TK.,l?er trapman en Co., Schagen, f 390 en Jb. de Vries te Anna Paulowna f 140. lot ambtenaar ter Secretarie is benoemd voor 1 iaar proeftjjd do heer G. Keyzer te Barsingerhorn. Mej. v. Os, onderwijzeres aan school I, heeft van 1 Januari tot 9 Maart verlof genoten wegens ongesteld-

Schager Courant | 1908 | | pagina 6