Alitiui Nieuws- AtaMit- LnüiifUil 6 LevensverzekeriDgbank te Rotterdam Zondag 22 Maart 1908 52ste Jaargang. No. 4345 Bureau SCHAGEN, Laan D 4. Interc. Telephoon No. 20. Uitgevers: TRAPMAN Co. EERSTE BLAD. Bekendmakingen. geven den doorslag bij de overweging, bij welke Maatschappij een Levensverzekering moet worden gesloten. Aan die overweging dankt de Buitenlandsch Nieuws. haar steeds klimmenden vooruitgang. gsf INLICHTINGEN en PRIJSOPGAVEN worden gaarne zoo schriftelijk als mondeling verstrekt door de Ver tegenwoordigerso.a. C. v. d. Velden Jr., Inspecteur G. Brands G. A. Broedersz N. Dubbelman K. Schoorl S. Brugman T. Visser F. C. R. Koelemey J. Peereboom C. Rempt J. Hart Pz. C. H. N. Tates P. J. Laurman E. Holterman A. Volger Zaandam. Anna Paulowna. Barsingerhorn. Heer Hugowaard. Hippolytushoef. Nieuwe Niedorp. Nrd.-Scharwoude. Oudkarspel. Schagen. Schoorldam. St. Maartensbrug. Winkel. Binnenlandsch Nieuws. IA BIT Dit blad verschijnt tweemaal per weekWoensdag- en Zaterdagavond. Bij inzending tot 's morgens 9 ure, worden ADVERTENTIËN ;in het eerstuitkomend nummer geplaatst. INGEZONDEN STOKKEN één dag vroeger. Prijs per jaar f 3.Franco per post f 3.60. Afzonderlijke nummers 5 Cent. ADVERTENTIËN van 1 tot 5 regels f 0.25 iedere regel meer 5 Ct. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Dit nummer bestaai uit vier bladen. GEMEENTE SCHAGEN. (o)— DRANKWET. Burgemeester en Wethouders der gemeente Schagen brengen ter openbare kennis, dat op 19 Maart 1908 bij hen is ingekomen een verzoekschrift van Jan Lejjen, van beroep koffiehuishouder, wonende te Schagen, om verlof voor den verkoop van alcoholhoudenden drank anderen dan sterken drank, in de navolgende localiteit de gelagkamer van het perceel, kadastraal bekend gemeente Schagen, Sectie C. No. 544, plaatselijk ge merkt G no. 27, en gelegen aan de Korte Snevert aldaar. Binnen twee weken na de dagteekening dezer bekend making kan een ieder tegen het verleenen van dit verlof schriftelijk bezwaren bjj Burgemeester en Wet houders inbrengen. Schagen, den 19 Maart 1908. Burgemeester en Wethouders voornoemd De Secretaris, ROGGEVEEN. De Burgemeester, H. J. POT. Zuid-Auierika. De negerrepubliek Haiti is, in opstand. Men verwon dert zich daarover echter niet De 1.300.000 inwoners, die deze staat telt, bestaan voornamelijk uit vrijgelaten negenslaven en hun nakomelingen. Wel is waar doen sommige regeeringsvormen denken, dat men met oen beschaafd rijk te doen heelt: een Kamer, een Senaat, met een zittingsduur van resp. drie en zes jaar; een president (de tegenwoordige heet Alexis Nord), die door de beide regeeringslicha men wordt benoemd voorts zes ministerseen staatsschuld die er wezen mag en een staand leger, dat 650 man sterk is Maar, en nu komt er oen leelijke afwijking, dat le ger telt meer generaals dan soldaten, en van die ge neraals willen de moesten gaarne in 's lands historie bladen worden vermeld. Vandaar, dat zij zich nu en dan geroepen achten tot eene staatsgreep of revolutie. Bloe dige opstanden ontstaan natuurlijk daardoor, en zoo zijn burgeroorlogen, en wat dies meer zij, er langza merhand nationall zede geworden. Naast Venezuela en Perzië kan Haïti dan ook wel gerekend worden tot de meest woelige staten. En nu de oorzaken van de jongste verwikkelingen. Ongeveer half Januari brak in de hoofdstad, Port- au-Prinoe, een revolutie uit, onder leiding van zeke ren generaal Firmin, naar verluidt met behulp van buitenlandsch geld. Zijn bende werd, zooals al meer malen geschied was, verstrooid en Firmin, die vroeger gezant van Haïti te Parijs is geweest, vond een wijkplaats in een van de consulaten. Zondagmorgen nu werden op bevel van den mi nister van binnenlandsche zaken, Leconte de man was nog geen dag in functie en schijnt van krasse maat regelen te houden twaalf zoogenaamde samenzweer ders op het kerkhof, zonder eenigen vorm van pro ces doodgeschoten. Zij waren, aldus heeft de regee ring in een manifest medegedeeld, van plan den pre sident en de ministers te vermoorden. Ook generaal Firmin wilde men gevangen, nemen. Deze zit echter rustig in het Fransche consulaat Dn de consul wil hem niet loslaten, daar anders het wijk- recht geschonden wordt. Dat gaat niet aan, beweert president Nord, om jn een opstand, onder uw leiding uitgebroken, is mis lukt. Amerika deelt deze meening, maar ziet de con sulaire vertegenwoordigers van Duitschland, Frankrijk en Engeland tegenover zich. Nu is het een ernstig feit, dat de Haitiaansche re geering alle onderhandelingen met de Fransche en Duitsche consulaten heeft afgebroken en tot hen een schriftelijke sommatie heeft gericht, om de samen zweerders uit te leveren. Zij voelt zich, nu zij Ame rika achter zich heeft, natuurlijk sterk. Men vreest zelfs voor een aanval op de gezanLschapsgebouwen. Een Duitsche kruiser „Bremen" is de haven van Port au Prinoe binnengeloopen, om, ook namens Frank rijk, de consulaten te beschermen. Ook Engeland stuurde twee kruisers, namelijk de Cressy en de Infatigable, en eindelijk komt nog de Amerikaansche kanonneerboot Eagle. De zaak zal denkelijk wel met een sisser afloopen. Doch ze geeft een kijkje op de toestanden, die in dit rijk van de groote Antillen heerschen. Als 't zoo toe gaat in de havenplaats, hoe zal er dan wel in de binnenlanden worden huisgehouden. Het eiland Haiti of Santo Domingo is na Cuba het grootste, rijkste en schoonste der groote Antillen. Zijn ligging aan de Windward Passage, recht op den weg van Hampton Roads naar Panama, geeft édn wat ddar gebeurt wellicht een meer dan zooals men het te Washington noemt dramatische beteekenis: een wer kelijk internationale; maar natuurlijk zal, als er in gegrepen moet worden, „Broeder Jonathan" wel als meest belanghebbende zich in de eerste plaats doen gelden. T Portugal. \olgens de laatste berichten wordt de toestand iin Portugal steeds kalmer. De belangstelling van het volk is geheel gewijd aan de komende verkiezingen.Het \raagstuk betreffende de candidaturen is geregeld, door een getioffen compromis tusschen de verschillende par tijen. De gematigde partijlooze politiek van de regee ring heeft de volkomen instemming van de ontwikkelde klassen verworven. Blijkbaar heeft de republikeinsclie idee op het oogenblik alleen nog aantrekkingskracht voor de minder ontwikkelden, hoewel ook bij dezen een verkoeling merkbaar is. - De Seculo, die algemeen onder de vodksklasse ge lezen wordt, heeft de zijde der hervormingen tegen öe revolutie gekozen en wijst in zijne arükelen op we „dwalingen van het verleden." De correspondent van het Berl. Tagebl. te Lissabon meldt, dat volgens een Lissabonsch blad de Engel- «u,uuwuotu uiau ue n,jiwn- scne regccring een schrijven heeft gericht aan het Por- fngeesthc kabinet, waarin Engeland dreigt zijn gezant te zullen terugroepen, als de Portugeesche regeering niet krachtig optreedt tegen de officieren, die betrok ken zijn geweest bij den koningsmoordhet is toch een publiek yeheim en de overheid moet er al lang van op de hoogte zijn dat aan de samenzwering talrijke hooge officieren deelgenomen hebben. De re geering echter durft niet tot hunne gevangenneming over te gaan, uit vrees hierdoor weer nieuwe |Oiite- vredenheid en verbittering tegen den koning te wekken. Er is nog wel steeds een onderzoek hangende, maar de regeermg is reeds besloten om alle deelnemers gra tie te schenken. Het amnestie-decreet ligt reeds onder teekend gereed, maar wordt eerst openbaar gemaakt, wanneer het onderzoek (dat door de republikeinsche bladen als een schijnbeweging bespot wordt) gesloten zal zijn. Engeland dringt er op aan, dat Portugal niet het voorbeeld van Servië zal volgen, en eischt, dat alle samenzweerders hun straf zulten krijgen. Rusland. De Czaar heeft de volgende oekaze aan vloot .en leger uitgevaardigd ,.De heldhaftige verdediging van Port Arthur, die de geheele wereld m verbazing bracht door de standvas tigheid en dapperheid dei' bezetting, werd plotseling afgebroken door de smadelijke overgave der vesting. De Hooge Krijgsraad, die de schuldigen voor deze overgave strafte, herstelde tegelijkertijd de volledige ver heven waarheid over de onvergetelijke heldendaden der dappere bezetting. „Moedige verdedigers van Port Arthur, door uwe held haftige daden, door uw zelfverloochenende dapperheid, door uw trouw aan den afgelegden eed, die gij bewezen hebt bij de verdediging van Onze vesting in het verre Oosten, hebt gij onsterfelijken roem verworven en een nieuwe schitterende bladzijde toegevoegd aan de an nalen der heldendaden van Russische krijgers. „Het dankbare Rusland is trotseh op u en zal uwe daden, nimmer vergeten, evenals gij uw plicht tegenover uw vaderland niet vergeten hebt. Nikolaas." De bedoeling van dit hoogst-gewichtige staatsstuk kun nen we juist niet best begrijpen. de stichting van een bijzondere school. In het kerk gebouw zijn een 25-tal ruiten verbrijzeld. Hoogwoud. Dcor den heer Johannes Ekerslager te Blokker, is vergunning gevraagd tot het oprichten van een slacht plaats in het perceel, staande in het Zuidend alhier, wijk D, nummer 38. Vergunningen te Hoogwoud. Op 31 December j.1. waren in deze gemeente ,van kracht 8 vergunningen voor den verkoop van sterken drank in 't klein. Gedurende het afgeloopen jaar zijn 3 vergunningen verleend en ingetrokken 4 vergunningen. liet vergunningsrecht heeft bedragen f231.25. Op dienzelfden datum waren van kracht 5 verloven voor den verkoop van alcoholhoudenden drank, anderen dan sterken drank. Gedurende het jaar zijn twee verloven verleend en ingetrokken 1 verlof. Besmettelijke ziekten te Hoogwoud. In het laatstverloopen jaar hebben zich in deze ge meente voorgedaan 3 gevallen van Roodvonk bij kinderen beneden de 12 jaar, 1 geval van diphteritis bij een meisje van 20 ja(ar. 8 kinderen van 1 tot 3 jaar, 26 kinderen van 3 tot 6 jaar, 3 kinderen van 6 tot 12 jaar en 2 kin deren van 12 jaar en ouder werden gevaccineerd. Kin derpokken kwamen niet voor. Hoogwoud. Donderdag j.1. zijn de lotelingen dezer gemeente, lich ting 1908 bij de verschillende korpsen ingedeeld. Bij het JOe reg. Infanterie te Hoorn zijn ingedeeld Jb. Schrieken, A. Koenis, H. Schouten en K Poland, bij het 4e reg. vest. art. te HelderA. Langereis en bij het reg. genietroepen te Utrecht M. Meijers. Hoogwoud. Zondag- en Dinsdagavond j.1. gaf de rederijkerska mer De Eensgezindheid aan de Gouwe alhier haar tweede .uitvoering in dezen winter, in het lokaal van den heer H. Slotemaker alhier. Beide avonden was de zaal flink bezet. Het pro gramma bestond uit: 't Was maar een Loods, oor spronkelijk tooneelspel in drie bedrijven met couplet ten. en: Eén moet er trouwen, blijspel in één bedrijf. De Kamer heeft getoond iets goeds te kunnen voort- Ze liggen overhoop. Men schrijft aan de N. R. C.: De leden der Herv. Kerk te Vlagtwedde liggen over hoop met hun predikant, ds. Le Roy, die ijverde voor brengen. ,Want werkelijk hel eerstgenoemde looneel- stuk, dat niet gemakkelijk te vertolken is, werd zeer goed gespeeld. Ook het tweede stuk, een zeer opgewekt blijspel, wekte door het uitmuntend spel den lachlust van het jpu bliek op. Het ,was bijna middernacht toen de voorstelling af geloopen .was, waarop het gebruikelijke bal volgde. Heer Hugowaard. Bij aanbesteding, op den 18en Maart gehouden, is door het Polderbestuur do levering van lOO.uOO straatsteenen opgedragen aan den heer C. de Wild te Alkmaar voor f 15.65 de 1000 steenen700 MA grint aan de heeren J. en C. Snijder te Alkmaar voor f 2.79 de M3. en 300 M3. zand aan den heer J. van Wonderen te Oudorp voor f 1.50 de M3. Banne Winkel. Docr het bestuur der banne Winkel is itot secretaris der banne benoemd de heer G. Nobel, gemeente-ontvanger te .Winkel. De heer Nobel verkreeg 3 stemmen, terwijl twee stemmen .werden uitgebracht op den heer A. de Ridder, gemeente-secretaris. Harmonie, Winkel. Heden, Zondag geeft Winkel's Harmonie een uitvoe- j ring in de kolfnaan van den heer C. Kieft, alhier. Een rijk voorzien programma voorspelt een genoeg lijken avond. W inkel. Bij de inlijving voor de nationale militie op 19 Maart j.1. zijn ingedeeld als volgt: Otto Koning bij het 2e reg. veldartillerie te Leiden. Pieter Meuleveld bij het lue reg. infanterie, Helder. Dirk Witsmeer bij het 10 reg. infanterie, Helder. Pieter van Oudenaarde kon wegens ongesteldheid niet worden ingelijfd Winkel. Voor zoover deze gemeente betreft, onlleenen we aan het verslag dei- Gezondheidscommissie te Hoorn het volgende Op haar voorstel Werden door B. en W. 6 eigenaars van woningen aangeschreven noodige verbeteringen aan te brengen. 3 woningen werden onbewoonbaar verklaard. Aan de school te Winkel werd op haar voorstel in beter regenwater voorzien. De scnool te Lutjewinkel werd ontsmet tengevolge van een daar heerscüende keelziekte onder de kinderen, (1 geval van dipnteriiis met doodeiijken afloop deed zich voor). Op één verzoek van B. en W. om bouwvergunning te verleenen in afwijking van de verordening werd on- gunstig geadviseerd. \V icrlugcu. J.1. Dmsdagavond hield onze Nutsvereeniging Eens gezindheid' op de bovenzaal van den heer ivoorn haar laatste bijeenkomst. L»e opkomst was echter niet bijster groot: ongeveer 100 personen. Als sprekers traden op de volgende heeren: J. Bruul met Een wandeling op net Amsieiveld, door Juslus van iUaurik, en Jodocus uoor \Y. Al. Terwogt; L. Berghuis met Sjouke en Wel goed, maar niet goed, beiden uit het Priesch, en de heer Peis van Medemblik met: 1. Een voorrecht mensch te zijn, 2. Alarie van den dokter m 3 De rollen verwisseld, van E. Laurillard. Hierna werd door verschillende dames en heeren nog opge voerd Koekoek, blijspel met zang in één bedrijf naar oen novelle van G. Kadelburg door W. Mets Tz., en Maar Fritsje, kamerstukje met zang in één bedrijf naar Rob. l>e pauzen werden intusschen aangevuld door enkele muzieknummers van Harmonie. Het programma, zoo. rijk aan afwisseling, werd zeer verdienstelijk afgewerkt en met alle aandacht gevolgd Na afloop kon de voorzitter, de heer Ds. H. Bax, dan ook niet nalaten een woord van dank te brengen aan allen, die hadden meegewerkt tot het welslagen van dezen feestavond en in 't bijzonder aan den heer Pels van Medemblik, waarna hij de bijeenkomst sloot. Een gezellig bal hield de aanwezigen nog een uurtje bijeen, waarna allen voldaan huiswaarts keerden. Broek op Langendgk. Tot lid van den Raad van Toezicht der Coöpera tieve .Voorschotbank is gekozen de heer S. Wagenaar en tot bestuurslid de heer D. Slot. Het ledental is gestegen van 67 tot 106, terwijl het aantal spaarboekjes met 27 yerm eerderde en alzoo het getal 87 bereikte. Aan voorschotten werd f17878 verstrekt, waarvan f12028 werd afgelost. Het aantal inlagen bedroeg 131 tot een gezamenlijk bedrag van f 16633.78, terwijl f31844,36 werd terugbetaald. Een voorstel oin het salaris van den kassier te verhoogen, werd verworpen. De Bank verkeert in bloeienden toestand. Zuid Scharwoude. De garantie onzer gemeente in de lijn Broek op Langendijk—Alkmaar is volgens de verschenen balans der H. IJ. S. M. op f 593,34 bepaald. Zuid Scharwoude. Tegen enkele jongens van hier en Broek op Langendijk is proces verbaal opgemaakt wegens het stelen van brood uit broodwagens en van geld uit een lade eener toonbank. Noord Scharwoude. In tde Roomsch-Katholieke kerk is de inhoud der offerblokken gestolen. Van dader of daders is tot ,nu toe niets bekend. Noorder Mnrktbond. Donderdag vergaderde voor het eerst hot definitief bestuur van den Bond, waarbij de overdracht van zaken den hond betreffende door de voorloopige conim. plaats had. In het bestuur hebben zitting voor Landbouw belang: G. Barten en S. Opperdoes, voor Eendracht: M Rootjes en C. Winder, voor Waarland en Omstr.W. Zut en J. Bos, voor Nieuw BevenS. Brugman, en P. Meereboer; Voor voorzitter, Secretaris en Penningmees ter werden resp. gekozen de h.h. S. Brugman, S. Op perdoes pn C. Winder, voor V.-voorz., Vi-secr. en V.- penningmeester de h.h.: P. Meereboer, G. Barten en M. Rootjes. Een commissie van drie leden werd benoemd voor voor de samenstelling van een concept-Huish. reglement. Gekozen werden hiervoor de h.h.: C. Winder, G. Barten en S. Brugman, terwijl de h.h. Vroegop Duin, handelaars aan deze eomm. zijn toegevoegd om tod ienen van advies. Voor 15 Mei zal de eomm gereed moeten zijn, opdat het bestuur dan er zijn oordeel over zal kunnen uitspreken, waarna het onderworpen dient te worden aan het oordeel der vereenigingen. oorts werd besloten de permanente eomm. voor het spoorplan Noordscharwoude dorp-station uit tenoo- digen met het bestuur van den bond te vergaderen, teneinde te beraadslagen, wat er ter zake genoemd spoorplan gedaan zal kunnen worden.

Schager Courant | 1908 | | pagina 1