I. ••stars. prtstMvMS1 xa «rs De verboden Vrucht. Donderdag 26 Maart 1908. 52e Jaargang. No. 4340. TWEEDE BLAD. Meeningen van geneeskundigen over voeding. Binnenlandsch Nieuws. FEUILLETON. PAUL OSKAR HöCKER. r lichaam verkeeren we nog in 't onaekere; we weten echter, dat die der dieren als geneesmiddel reeds aan wending vinden. Ik noem als zoodanig de lever, de schildklier, de eierstokken, de hersenen, enz. Laat dat dan een wenk zyn voor hen, die gaarne dierlijk voedsel gebruiken, om niet alleen het vleesch, maar ook haast zou ik zeggen vóóral de ingewanden als een lekkernij te waardeeren. Xot, Anna Panlowna Het departement Anna Paulowna der Maat- i schappij tot Nut van 't Algemeen hield Zaterdag 21 Maart eene vergadering met dames in „Voorburg". De opkomst was goed. Nadat de Voorzitter, de heer J. Oostra, met een toepasselijk woord de vergadering had geopend, werden de notulen gelezen en goedgekeurd. Hierna hield de heer J. Oostra eene lezing met licht- beelden, getiteld: „De ontwikkelingsgang der genees- In een der schoolbladen bespreekt Dr. Bylsma van kun8t". Jammer was het, dat de lichtbeelden trots de Middelburg eenige waarnemingen betreffende gewicht, (juj8ternis in de zaal, minder goed tot hun recht kwa- J J-SJ.IÜI..SJ.««v. JU An/lAmnam lengte en voeding van schoolkinderen Vooral wat de voeding betreft, is een klein uittreksel ervan zeker ook voor de lezers van deze courant niet zonder waarde. 'tls wellicht bekend, dat uit onderzoekingen van pro fessoren en doktoren van naam gebleken is, dat een men, dan de duidelijke uiteenzetting van dit onderwerp, waarom aan het slot den spreker het applaus der aan wezigen ten deel viel. Mooi gezongen werd door mej. T. Blaauboer—Asjes het lied met den titel „Afscheid", evenals later door dezelfde: „Vergeet mjj niet". De in fluenza had gemaakt, dat enkele nommers van het pro- 1VOOV1 Vil Vil WVUWV» - volwassen mensch, die matigen arbeid verricht, per dag „(TT™™L.7. in hoofdzaak noodig heeft 120 gram eiwit, 80 gram vet, mode nm hnJfe k? gebracht worden en 350 gram koolhydraten (zetmeel, suiker), benevens een wat tevoorzien,jiK«gde heer. K^D belangrijke hoeveelheid water, dat ook uit groenten, aard appelen enz. verkregen wordt. In den laatsten tijd evenwel is van zeer gezaghebbende zjjde beweerd, dat de hoeveelheid eiwit veel te hoog is aangeslagen. In doorsnee moet een volwassen mensch zelfs aan 60 gram per dag genoeg hebben. Het meer dere eiwit zou maar tot weelde leiden, die nadeelig is vorr bet lichaam. Welk eiwit? Want zoo we weten kan het zoo wel van dierlijken oorsprong (uit vleesch, visch, gevo gelte, melk, kaas en eieren), als van plantaardigen oor sprong (uit erwten, boonen, tarwe enz.) zijn. Over deze vraag heerscht volstrekt geen overeenstemming. Er zijn er zelfs (de vegetariërs), die beweren, dat dierlijk voed sel niet alleen overbodig maar ook schadelijk is, van Gorkom voor „Een probaat middel* vanJustusvan Maurik, waarvoor het publiek door zijn applaus zijne tevredenheid betuigde. Tot slot werd opgevoerd door de heeren C. Horsten en J. Steenman van Den Helder, geholpen door mej. Rezelman—Waiboer en de heeren C. Rezelman, Van Gijn, A Kaan, Kater en M. Kaan, een toove'pantomime, getiteld „Het Spookhotel", waarvan vooral het vuurwerk, daarbij afgestoken, het geheel een fantastisch aanzien gaf. Dit nummer oogstte veel bijval en een flink applaus beloonde de spelenden. Hierna sloot de Voorzitter de vergadering, doch niet, dan na vooraf dank te hebben gebracht aan allen, die dezen laatsten Nutsavond van het seizoen hadden doen slagen, e. schrijven van den heer C. Daalder, onderwijzer aan zilïrw duidehjit ^bleken ■choo, No. 4, warm 1„ m.ldt, .J.to Zandvoort. In verband hiermee verzocht hij eervol ont slag tegen 1 Mei a.s. Op 's Voorzitters voorstel met algemeen goedvinden toegestaan, dit op dien tijd te verleenen; f. schrijven van den heer J. Huizenga, hoofd van school No. 4, met verzoek om eervol ontslag in ver band met zijn gezondheidstoestand welk ontslag hij tegen 1 Juli a.s. wenschte. Ook hier stelt Voorzitter inwilliging van 't ontslag- verzoek voor; algemeen goedgevonden. Oproeping van sollicitanten voor de vacature van onderwijzer Daalder, zoowel als voor die van 't school hoofd, den heer Huizenga, zal worden gedaan. Voor t Hoofd zal op eene jaarwedde van f900 worden op geroepen. Van de Gezondheidscommissie van Hoorn is inge komen het verslag over hare handelingen en bevindin gen in het afgeloopen jaar. Een drietal exemplaren heeft Voorzitter voorhanden, die met algemeene instem ming bij de raadsleden in nader te bepalen volgorde zullen circuleeren. Op '8 Voorzitters voorstel wordt verder nog besloten a. een houten getralied hek te vervangen door een ijzeren hek (kosten volgens opgaaf ongeveer f26); en b. een stukje ijzeren hek vanaf het Raadhuis tot de wegsloot te plaatsen, dat dan meteen de speelplaats der schoolkinderen afscheidt van den voor het Raadhuis liggenden grond. Hierna sluiting. Gemeenteraadsverkiezing St. Maarten. Uitslag der Zaterdag gehouden verkiezing voor Gemeen teraadslid te SI. Maarten, vacature: Jn. Dekker Tz. Uitgebrachte geldige stemmen 128. Volstrekte meer derheid dus 66. G. Jonker Pz., verkreeg 48 stemmen; K. Kooij, 4; W. W Schermerhorn, 61; A. Wit, 16. Dus herstemming tusschen de heerenG. Jonker Pz. en W. W. Schermerhorn, welke plaats heeft a.s. Maan dag. Nieuwe Niedorp. Zondag 22 Maart gaf Niedorp's Mannenkoor met Nog lang bleef men gezellig bijeen door het bal, waar- n"v"u,X voor de heer D. Zon, die zich tijdens de pantomime zeer Dsmesafaeel ng te Nieuwe Niedorp eene uitvoering ir-i" """o1 y."""""!'8. --- verdienstelijk had gekweten door de piano-muziek en ,aar m t lokaal „De Prins Maurits" des heeren De Men gevoelt direct, dat er op dit gebied heel wat voet- nu ook onvermoeid zijne vingers over de toetsen liet y™68- Haar zwanenzang wellicht 1 Over het doel van 1 gaan. We stemmen volkomen in met den wensch van ~ezen muziekavond is al in ons vorig nummer gespro- - *-m|j I köj^ei^kunnen we dus de taak, die ons rest (eene angels en klemmen iiggen. Zooveel is echter wel zeker, dat de kinderen uit de meest gegoede standen te veel, en vooral te veel dierlijk, eiwit gebruiken. Men zou zoo kunnen vrageneiwit is toch eiwit, wat doet het er toe of we dat nu halen uit vleesch, uit melk of uit brood, erwten, boonen, pannekoek enz. Deze redeneering is natuurlijk geheel onjuist. In de eerste plaats toch ge bruiken we nooit het eiwit alleen, maar altijd in gezel schap van andere bestanddeelenzoodat dan ook reeds daarom het eene eiwit veel gemakkelijker verteert dan het ander, dat vaak veel ballast niedevoert. Nu is die ballast voor iemand die veel arbeid moet verrichten en gaarne het gevoel heeft van verzadiging met een vollen buik, zeer aangenaam; daarentegen zegt het spreek woord „Met een overladen maag is 't slecht studeeren." De leerling, die ver van de school woont, kan daarom veel meer stevigheid verduwen, dan het kind, voor wien de school naast de deur is. Maar alle eiwit is ook niet gelijkwaardig. Een kind verdraagt immers ook de moedermelk beter dan de melk van een koe. Het eiwit, niet afkomstig van een dier derzelfde familie, doopt men dan tegenwoordig ook wel met den naam van aard-vreemd. Dit is evenwel een feit, dat het in weelde gevoede kind volstrekt niet gezonder is tenzij het door ruime beoefening van sport even hygiënisch gaat leven als de minder bedeelde, die door veel beweging in de open lucht, door lichten arbeid op akker of in den tuin zijn plantaardig eiwit uitnemend verteert en daarbij meer malen een uitstekende gezondheid geniet. Zenuwlijden, ja zelfs scrophulose, ziet men in de hoogere standen heel veel. Daar een kind betrekkelijk meer vet noodig heeft dan de volwassene, meen ik, dat het slechts een minimum vleesch behoeft, maar veel liever zijn eiwit moet halen uit melk, kaas, visch vooral gebakken en eieren, die tevens veel vet bevattenook uit een goed gesmeer de boterham, erwten met spek of met goed vet, panne koeken enz. Wat koolhydraten betreft, mogen naast brood, meel 1 -«u;: gooii. J &Ü11 Ü1I JLUlliimi WO UUo Uü LCkötV, Vil O VllO den Voorzitter, dat een volgend seizoen denutsavonde beschouwing over de uitvoering zelve) afwerken. die van 1907—1908 mogen evenaren, Gemeenteraad lieer Hagowaard. Vergadering van den Raad der gemeente Heer Hugo- waard, gehouden op Maandag 23 Maart 1908, 's namid dags IV2 uur. Voorzitter de heer P. Wonder Az., Burgemeester. Afwezig de heer Appel, met kennisgeving van verhindering. Opening door Voorzitter, daarna lezing en goedkeu ring der notulen. Ingekomen: a. een door den Raad genomen en aan Ged. Staten toegezonden besluit betreffende de toelage voorde pensioenen te verstrekken (in comité door den Raad behandeld), waarbij Ged. Staten mededeelen, dat dit besluit; hunne goedkeuring niet behoeft, zoodat dit college genoemd raadsbesluit voor kennisgeving aan nam; b. van den Centralen Gezondheidsraad te Utrecht een schrijven om vóór 15 April a.s. de eventuëele voor dracht op te maken en in te zenden, met het oog op het aftreden van de heeren D. Kuilman (N. Niedorp) en Boekhout (Hoorn), die leden der te Hoorn gezetelde Gezondheidscommissie zijn, (waaronder Heer Hugowaard ressorteert). 't Is de gewone jaarlijksche kennisgeving, zegt Voor zitter. Ze wordt door den Raad voor kennisgeving ter zijde gelegd; c. van de Gezondheidscommissie te Hoorn eene brochure over loodwit, zijne gevaren als verfstof en bestrijding; de Gezondheidscommissie dringt er sterk op aan, de noodig geachte verbodsbepaling toe te passen. Voorzitter wordt verschoond van 't in zijn geheel 1 voorlezen der brochurehij oordeelt, dat het loodwit- gevaar den laatsten tijd nogal wat pennen in beweging heeft gebracht. Voor kennisgeving aangenomen. Verslagen herhalings-onderwijs (van drie scholen inge komen) School No 27 jongens en 6 meisjes namen deel, 5 van elke sekse volgden geregeld den cursus. het aantal uren voor 't Heel druk bezocht was de soirée variée juist niet. Jammer voorwaar, want welgeslaagd kan ze met alle recht heeten. Geopend werd met een halfdozjjn zangnummers voor gemengd koor van diverse componisten met wél aere bijdrage, welke tengevolge van de verhooging der minima aan de gemeentebesturen uit 's Rijks kas zal worden uitgekeerd, ten bate van de onderwijzers zal behooren te komen, ook in die gemeenten, waar |de jaarwedden reeds boven de wettelijke minima waren. Bij onze beoordeeling der gewijzigde salarisregelingen wenschen wij hiermede rekening te houden. Een ontrouwe boekhouder. Naar het Utr. Dbld. verneemt is, bij de politie aan gifte gedaan van de verdwijning van den boekhouder van G., in betrekking bij de Stoomzuivelfabriek en Melk inrichting G. H. v. d. Lee aan den Amsterdamschen Straatweg te Utrecht. Bij onderzoek is gebleken, dat de verdwenen beambte zich gelden heeft toegeëigend van de fabriek en deze voor een niet onaanzienlijk bedrag door bedriegelijke handelingen heeft benadeeld. Het blad meldt hieromtrent; Het juiste bedrag van het verduisterde geld kun nen wij thans nog niet noemen, omdat wordt onder zocht hoever de machinaties van den boekhouder zich hebben uitgestrektde resultaten van dit onderzoek kun nen niet voor Maandagmorgen bekend zijn, maar reeds nu moet vaststaan, dat de verduisterde sommen over duizenden guldens loopen. v. G. was ruim 12 jaren bij den heer Van der Lee in dienst en genoot diens volste vertrouwen; nog niet lang geleden vierde hij zijn 121/2-jarig jubileum. Binnenkort dacht v. G. in het huwelijk te treden met het oog waarop reeds maatregelen werden ge nomen om een dienstwoning te bouwen naast de fa briek. Toevallig is aan den dag gekomen, op welke wijze de verduisteringen werden gepleegd, v. G., aan wien was opgedragen met de iboeren uit den omtrek het bedrag te verrekenen voor de door hen geleverde melk, had in de laatste jaren herhaaldelijk de leveranciers op voldoening hunner vorderingen laten wachten. Werd het sommigen te bar en drongen zij met klem op afrekening aan, dan werden ze door hem betaald In- tusschen boekte v. G. de bedragen die door hem moes ten worden betaald maar in eigen zak werden gesto ken, onder de uitgaven, welke cijfers overeenkwamen met de door de boeren han de fabriek geleverde melk; de boeken klopten Idus steeds en de directie die vol komen onkundig bleef van hetgeen door v. G. met de le veranciers werk bedisseld had derhalve niet de min ste reden tot eenig wantrouwen. Merkwaardig is, dat de boeren (nooit of te nimmer met den directeur der fabriek over de ongeregelde betaling hebben gesprokenwaar zij over andere zaken gewoon waren met de directie te onderhandelen, is vreemd genoeg, nooit een der boeren op het kantoor komen klagen. Toen zich nu dezer dagen een der leveranciers aan spijzen en boonen, vruchten en vooral suiker bjj het kind 5 van elki een eerste plaats innemensuiker, doch dit niet te ver- Evenals vorige jaren bleek warren met suik er goed. behandelen van taal, rekenen schrijven en lezen te Alcoholica zjjn voor kinderen nadeeligkoffie en thee gering, mogen slechts bjj uitzondering worden gegeven. Goed School No 1In 't begin der maand November was water is de beste drank en daar deze op 't platteland het de heer Huizenga, later de onderwijzer Stieltjes, die vaak ontbreekt, is het dubbel noodig, dat iedere school het herhalings-onderwijs gaf. van goed drinkwater is voorzien. De cursus begon met 3 leerlingen, later kwamen er Afwisseling van voedsel is noodig en de ingewanden nog 3 bij2 verlieten den cursus. Opkomst nogal getrouw. rv_i1 \t c* -« \rmnn i \r~ 10AQ moeten worden geoefend in het verwerken van zwaar der te verteren spijzen. Om dezelfde redenen mag men ook niet te veel koolhydraten vervangen door suiker. Toch is een 1/3 liter melk of karnemelk met meel zeer aan te bevelen. Jammer is het, dat eieren ook zoo duur zijn. Ze bevatten kalk en lecithin, een hersen-vet als ik 't zoo mag noemen van groote waarde, dat we slechts in eieren vinden. Het kind gunne zich den tijd om zeer langzaam te eten en neme na den eten eerst eenige beweging in de open lucht. Voor het tandenstelsel moet groote zorg gedragen worden. Goed de tanden poetsen en den mond spoelen na het eten is een vereischte. Het geld, aan den tand arts besteed, komt de gezondheid ten goede. Tot slot nog één opmerking. Omtrent de beteekenis en het doel van sommige organen in 't menschelijk Roman van o 26. School No 3, cursus 1 Nov. 1907 1 Maart 1908. Begonnen met 11 jongens: 1 bleef slechts bezoeker, 2 matig, doch de overige 8 getrouw. Gedrag over 't algemeen vlijtig en te roemen. Tegenover 1 enkele van de Roskambrug, die getrouw kwam, stonden andere (dichter b(j vandaan komende) die veel minder getrouw kwamen. Bij zulke gevallen bleek weieens de verrassende omstandigheid, dat niet de ouders zelf maar het kind in quaestie besliste Voor de afdeeling b meisjes was de leerstof Nieuw Leven" van L. v. Beethoven, als de prachtige compositie „Bede" van D. de Lange, waarmee de ver- eeniging eenige jaren geleden een eersten prijs verwierf, vormden een flinken inzet 'n Hartelijk applaus vergezelde 't dalen van den voor hang. Ter afwisseling bood het programma een komische soène aan van Solser en Hesse, uitgevoerd door 2 leden der Vereeniging, en een paar allerliefste nummertjes voor vrouwenkoor: „Die Spinnerinn" en „Potjeslatijn", die keurig werden gezongen, besloten de eerste helft van 't programma. Door 'n paar heeren en eenige jongedames werd na de pauze een leuk blijspelletje, getiteld„Het verlate landhuis aan den grooten weg", opgevoerd. De rentenier...prachtig I Emma, de liedjeszangster, bood ook best spelmaar waar zouden we blijven, als we al die tooneelisten gingen bespreken Genoeg...» het aar dige stukje marcheerde uitmuntend. Een viertal zangnummers„Motet*, „'t Levensbootje", „Serenade van een Landsknecht" en „Ons licht in den nacht" besloten de uitvoering. Ze werden heel goed ge zongen en konden mooie liederen als het zjjn een waardig slot van dezen muziekavond worden genoemd. Oempa's naar Indifi. Men schrijft uit IJmuiden Met het stoomschip „Grotius" vertrokken Zaterdag naar Java een tiental Duitsche muzikanten om in Indië een zwerftocht te maken, zooals ze bjj voorkeur door ons land doen in het zomerseizoen, al spelende langs den weg den kost verdienende. Een goed voorbeeld alt het Zuiden. Door Ged. Staten van Noord-Brabant is de volgen de circulaire aan de gemeentebesturen verzonden: Bij brief van 21 Februari j.L, No. 1544, afd. B.B., verzoekt ons de Minister van Binnenlandsche Zaken Uwe aandacht te vestigen op de bepalingen van art 4 der Wet van 28 Dec. 1907. (StbL No. 361). volgens welke de jaarwedde der hoofden van scholen en onder wijzers aan de openbare lagere scholen alle voor (1 Jan. door de Gemeenteraden opnieuw moeten worden geregeld. We noodigen U uit te willen zorg dragen, dat dit werk tijdig ter hand genomen en met het aan ons ter goedkeuring zenden dier regelingen niet tot het einde des jaars worde gewacht. Bij de nieuwe verordening zagen wij gaarne overge- zijn geld te komen halen, wilde het toeval dat deze boer den directeur ontmoette, die hem vroeg wat hem op zulk een ongewoon uur naar de inrichting hoerde. Het antwoord „geld beuren" kwam den directeur vreemd voor, en bij nadere ondervraging bleek dat de leverancier de verrekening te goed had over eenige weken, waar van de directie volstrekt niets bekend was. Men Wist niet beter uit de boeken, of alles was betaald. Al spoe dig kwam aan den dag, dat behalve deze boer nog ongeveer 15 anderen in het zelfde geval verkeerden, en vorderingen hadden op de fabriek. Toen werden alle leveranciers bezocht, om nauwkeurig te weten te komen, hoe groot het nadeel is, dat de fabriek door de handelingen van v. G. heeft geleden. Bovendien is aan het licht gekomen, dat v. G. zich gelden heeft verze kerd op papieren, die hij valschelijk met den naam van den directeur onderteekende en op vertoon waar van hem door sommige personen bedragen zijn verstrekt van tusschen de twee en drieduizend gulden Men vermoedt dat v. G. 0e wijk heeft genomen naar België. Nader wordt gemeld: Voor zoover men heeft kunnen berekenen, beloopt het totaal der verduisterde gelden om en nabij de f 4000, daaronder niet begrepen natuurlijk de bedragen, die v. G. zich heeft weten te verzekeren op valsche lijk met den naam van den directeur onderteekende stukken, Naar wij vernemen, heeft de familie van den boekhouder aangeboden de verduisterde gelden bij te passen Intusschen heeft de politie allerwege de aanhouding van Van G. gelast en is diens signalement opgenomen ïn het Politieblad Verzet tegen de politie. Zondagavond heeft het publiek te Zaandam zich ernstig verzet tegen de arrestatie van twee in kenne- 1 Ij ken staat verkeerende personen door een paar politie mannen in politiek. Wel een veertigtal personen trok party voor de schonkenen en alsof 't afgesproken werk was, drongen zjj de politie steeds meer naar de huizenrij. Toen werd ©enerzijds de politie tegen den muur gedrukt en weerloos gemaakt, terwijl anderzijds getracht werd, de arrestanten te bevrijden, die zelf zich ook tamelijk heftig verzetten. Een der politiemannen wist nog den gummistok te krijgen en deelde er rake klappen mee uit, doch alvo- liiJ.i1- - - - - x - -• I rens meer politiehulp verscheen, was het publiek er legd een exemplaar der bestaande, waarin zooveel^ reeds jn geslaagd, de beschonkenen te ontzetten. A Hunne namen zijn echter bekend, evenals die van enkele hunner helpers. Proces verbaal is natuurlijk op gemaakt. gelijk met rooden inkt, de veranderingen zijn aange duid, alsmede een Memorie van Toelichting welke o.a. zal hebben aan te geven den naam van iederen onder wijzer, wiens wedde eenige wijziging ondergaat^ met gewijzigd. Zy kregen er namen er 6 deel, van wie vermelding van de oorzaak of oorzaken dier verandering „ut v,„„ en van jjaar bedrag. Voorts wenschen wij aangetoond te zien of de gemeente na aftrek der (verhoogde) Rijks bijdrage aan de onderwijzersjaarwedden hetzelfde be drag van voorheen dan wel meer of minder zal hebben uit te keeren, in de laatste gevallen met specifieke opgaaf van het bedrag. Wij achten het nuttig hierop te goed gedrag viel te melden ook onderricht in hand werken. 't Was een mooi verslag, dat van den heer Van Asperen was ingekomen, en deze heeft voor 't herha- lingsonderwijs veel ambitie, vond de Raad, die de ingekomen verslagen overigens voor kennisgeving aan. Frits van Succo had veel werk en dat hielp hem heen over de teleurstellingen van den laatsten tijd. De termijn was verstreken zonder dat Jutta of haar man iets van zich hadden laten hooren. Frits verbaasde er zich over, dat hij zich door de jonge vrouw zoo had laten beïnvloeden, dat hij één oogenbLik aan haar verwachtingen geloof had kuimen schenken. Ja hij ergerde zien daarover. Was hij in de eenzaamheid hier onder zijn Arabieren niet veeL, veel gelukkiger geweest dan daar te midden van de familie van Succo?. Het was bepaald wel de laatste opflikkering van zijn Duitsche overgevoeligheid geweest, dat men ook wel eens heimwee noemt. Hij trachtte met deze laatste aanvechting den spot te drijven. Maar het gelukte hem niet heel goed. Steeds weer hoorde hij de bezielende woorden van de kleine vrouw. Dat op den koelen kouden bodem van dat Norenland, zu|k een lieve, teere wonderplant gedijen kon. De ontmoeting met mevrouw Jutta was en bleef de schoonste gebeurtenis, sedert hij zijn vaderland had verloren. Misschien juist omdat dit vaderland door haar hem in lichtere kleuren voor oogen was getoo- verd. til zelfs de herinnering aan deze ontmoeting oefende op zijn lot nog een merkwaardigen invloed uit. Dat kwam zoo. 1 weemaal reeds had lady Salmour hem hier in Be- dracheïn bezocht, en steeds had hij haar de belofte ge- «evea de volgende dagen haar gast in Caïro te zijn. Maar hij had geen woord gehouden. Zijn arbeid had hem daarin verhinderd en meer nog zijn weemoedige stemming. Nu kwam er een telegram van de lady: zij zou den volgenden dag van Port Said haar reis naar Ceylon ondernemen. Wanneer hij haar nog vaarwel wilde zeg gen, dan moest hij zich haasten. Dus reed hij naar Caïro en liet zich bij haar aan dienen. De juffrouw verscheen dadelijk en zeide: de lady is juist van plan 0111 uit te gaan. Zij moet nog eenige inkoopen doen en zij vraagt of u haar wilt vergezel len'' Anders moet het rijtuig dat zoo aanstonds zal voorkomen worden afbesteld. Natuurlijk ging hij mee. De reis ging door de hoofdstraat van het Arabieren kwartier. In de volgepropte bazars wilde de jonge vrouw nog geschenken voor haar familieleden koopen. Zij den stoffen, doorzichtige sluiers, struisvederen, en ver der allerlei kramerijen. Zij zag er in haar licht toilet zeer jong en meisjes achtig uit. En dat wist zij. Er lag een eigenaardige aantrekkelijkheid over haar. Zij sloeg denzelfden opge- wekten babbeltoon aan van vroeger. Maar daarin wós toch iets weemoedigs en ernstigs, dat haar begeleider niet ontging. Langzaam aan ging het 'rijtuig voorwaarts. In de Muski moest hun onderhoud eindigen, want het was er een oordeelsleven. Naar Oosterschen trant was het voor de winkels een geweldig geschreeuw. Zonder ergens op te letten reden mannen te paard of op een ezer of kameel dwars door de menigte. Waterdragers, die water verkochten, verhoogden nog het lawaai, doordat zij onophoudelijk met houten be kers tegen elkaar klepperden. Handelaars in vruchten, gevogelte en allerlei gebak liepen schreeuwend op de volle straat. Op hun getulband hoofd balanceerden zij hun vrachten. Bedelaars smeekten om aalmoezen i— maar plotseling schoof de menigte ter zijde en een lange, plechtige processie schoof voorbij. Het neusklan- kig zeurig gezang der volgelingen daarvan, vermengde zich met het luidruchtig marktgeschreeuw. In de steeg waar Ide buzar was kon het rijtuig niet bin nenrijden. Zij beiden moesten dus een heel eind te voel afleggen. De ladv nani daarbij den arm van haór met gezel. en klemde zich meermalen angstig aan hem rast, want in het gewoel van 'tnog geen twee meter breede steegje werden zij meermalen dan hier dan daar heengeschoven. En hoe de lady ook aan allerlei sport deed, dit vreemde gedoe was haar toch zeer onsympa thiek. In de ruimte waar allerlei koopwaren waren uit gestald toonde zij meer zekerheid. Hier was zij geheel en al de wereldkennende Engelsche, die zich niet zoo gemakkelijk laat overbluffen. Bij het koopen van dit of dat ontwikkelde zich als vanzelf een druk dis puut Frits van Succo speelde daarbij voor bemiddelaar der beide partijen. Hij had schik in dit origineele le ven en drijven, den kinderlijken aard der Arabische koop lieden, dit zoo echt Oosterseh beeld, dat zoo rijk aan kleuren was. schilderachtig tot zelfs in de lompen van het volk, drukkend in het volle van het vreemde, bi zarre en groteske. Toen zij eindelijk weder in het rijtuig zaten, dat door ontelbare pakjes was opgevuld, sprak de lady uitvoerig over haar reisplannen, en liet zich door Frits, die de halve wereld kende, nog menigen goeden raad geven, en dan sprak zij een paar merkwaardige woorden woorden, die meer door den aarzelenden, yragenden vorm als door den inhoud merkwaardig waren. „Ik heb mijzelf wel dikwijls afgevraagd, Mr. Succo of u in ernst het plan hebt uw leven hier onder dit zonderlinge volk door te brengen tot het einde toe?" Het was hem reeds menigmaal opgevallen, vanaf haar eerste bezoek in Bedracheïn. dat in haar oogen me nigmaal een trotsche uitdrukking was te lezen. Haar wezen was en bleef koel uiterlijk koel maar somwijlen stemde- de vragende haast bedelende uit drukking harer oogen daarmee niet overeen. „Ik heb nog een contract van vijf jaar met den Khedive. De werkkring is groot ik kan hier wat be reiken." „Aan dat vreemde volk, dat zoo heel vreemde ras met die verschrikkelijk vreemde zeden hebt ge ji gewend?" „Evenals aan het klimaaA Is u dat zoo onbegrijpelijk „Ja. Werkelijk. Dat is mij heelemaal onbegrijpelijk. OmdatZij aarzelde. „En ontbreekt u niets, u mist niets?" Daar was hij weer, die fijne nerveuze, een weinig treurige trek op dat mooie gelaat. Nog voor hij kon antwoorden, ging zij voort „Toen ik u aan boord zag omgaan met uw landge- noote de jonge Duitsche, gij weet wel toen dacht ik menigmaal, neen ik wist, dat u iets ontbrak Ont breken moest. Ofschoon gij mij vroeger steeds hebt willen wijsmaken, dat ge een vrouwenhater waart" Hij lachte. „Men heeft bij u kwaad over mij gezegd." „Ja. U is dat niet altijd geweest. Mr. Smit heeft mij gezegd, dat u in Duitschland een roman hebt gehad. De Kieviten. Yrjjdag is, zoo meldt de L. C. in de nabijheid van Bolsward. in de drooggelegde meren, het eerste kievitsei van dit seizoen gevonden. Op Texel is Zaterdag een kievitsei gevonden in den Eierlandschen polder. Het is ten geschenke aangeboden aan Z. K. H. Prins Hendrik der Nederlanden. „Hm Zeide Mr. Smit dat?" Hij fronste de Wenk brauwen. „Mijn roman was alleen dit: ik ben steeds in het rechte voorbijgegaan." „Was dat uwe schuld of de schuld van haar, die gij voor de rechte hieldt?" „Het was het noodlot dat ons scheiddei" Daarop ,kwam een pauze. Toen begon zij weer te spreken over hun kennissen aan boord, ook over Jutta. De praatjes over hen beiden hadden ook haar oor bereikt. Zij had er eerst geen gehoor aan willen schenken, maar zij stelde er toch belang in te weten, of het op waarheid berustte, dat hij in Menahouse was geweest, in Gizeh buiten, om mevrouw Succo te bezoeken, terwijl hij aan haar dringende uitnoodiging om naar Caïro te komen geen gehoor had gegeven. Zoo kwam het tot vraag en antwoord. En de stem van de lady werd steeds zachter klonk ten slotte bijna aarzelend. „O, gij hadt ook niet naar Gizeh moeten gaan, zeide zij, „neen neen. En wanneer ik het goed naga: ook niet mogen." Vorschend keek hij haar aan. „Niet mogen?" „Ik kan u geen bepaalde reden daarvoor opgeven. Slechts deze eene: het doet mij leed zeer Mr. Succo." hand lag naast hem. De handschoen was uitgetrokken. Haar welgevormde, door sport krachtig ontwikkelde trokken. Hij voelde de nabijheid van die hand. Hij be merkte ook de matte beweging, dj azij nu deed. Het was als verlangde zij naar den druk zijner vingers. Eein paar seconden spanning aan bedde zijden. Frits van Succo wist ,dat de lady voor een gewoon liefdeshistorietje niet te vinden was. Zij was een ern stig voornaam mensch. Dat zij hem goed gezind was, dat had zij hem reeds laten voelen bij zijn twee laatsle bezoeken aan Engeland. Maar nu in dit oogenblik stond het hem helder voor den geestzij heeft deze reis alleen gedaan om gelegenheid te hebben, meer met mij in aan raking te komen* en om mij alle gelegenheid te geven mij te verklaren, wat ik haar in haar paleis in het West einde van Londen nooit zou hebben durven zeggen. Het was voldoende geweest, als hij zijn hancP op de hare had gelegd, dan was zijn leven op één slag veranderd. Dat gevoelde hij en een lichte duizeling beving hem. (Wordt vervolgd.)

Schager Courant | 1908 | | pagina 5