Eerste Kamer. Burgerlijke Stand. Marktberichten. Predikbeurten. Binnenlandsch Nieuws. Buitenlandsch Nieuws. Groenteveilingen, wijst er op, dal de indiening van dit ontwerp een daad is ▼an moed, niet-populair in breede volkskringen en geen zaak waarvoor men gaarne geld geeft. Doch men vergete niet. dal de minister van Oorlog geld noodig heeft Als men dit niet wil toestaan is het beter het geheele leger af te schaffen. Op ons maken zulke algemeenheden weinig indruk. Ken practisehe vraag deed de heer XolensHoe den ken de chef van den generalen staf en de commandant van het veldleger over vermindering van het blijvend gedeelte?. Het blijkt, dat de oud-liberale groep TYDEMAN-v. KARNEBEËK voorstanders zijn van dit ontwerp. Beide heeren ontpopten zich als zoodanig. De kansen van het ontwerp zijn daardoor zeer gestegen Immers de 49 rechtsche leden plus het groepje oud-liberalen vormen tezamen een meerderheid. Uit den aanhef der rede des heeren Tydeman zou men opgemaakt hebben dat hij tegen het "ontwierp zou stemmen. Zijn bezwaren zijn vele. Hij houdt niet van uitzonderingsmaatregelen en noodwetten: ook had hij nog wel eens gaarne de proef voortgezet met een vermin derd blijvend gedeelte: groot bezwaar heeft hij tegen de tv* ton, die zoo maar eventjes gevoteerd moeten worden. Maarde heer Tydeman wil den Minister steunen en hem de 2200 man toestaan. Hij acht zich niet bevoegd tegen dit verlangen in te gaan. De heer Tydeman stemt voor. Blijkbaar is de heer v. KAKNEBEEK met het ont werp ingenomen en acht dan ook aanneming in 's Lands belang zeer gewenscht Recht op t huis blijven hebben de mannen van het blijvend gedeelte niel; in alle moties is de rechtskwestie ter zijde gelaten, doch de billijkheid op den voorgrond geschoven. En nu wordt aan de billijkheid voldaan, want zij die het noodig hebben, krijgen voor hifn 4 maand dienst 120 gulden, terwijl de anderen vrij zijn. Er hebben zich veel meer dan 2200 voor de premie aangemeld. Aan den heer TER LAAN stelt deze spreker de vraag cf hij het hetzelfde vindt of een handwerksman 4 maanden langer moet dienen of iemand, die zich door studie voorbereidt voor eenigen wetenschappelijken werk kring? Ook de heer v. KARNEBEEK komt tot de conclusie dat aanneming van het voorstel-Sabron is in s Lands belang. Eindelijk kwam de Minister van Oorlog aan 't woord. Z. E. begon met te verklaren dat nu eindelijk een zui vere beslissing ten opzichte van het blijvend gedeelte dient genomen te worden en wijst er op dat zelfs met een volksleger in zijn zachtsten vorm snelle mobi lisatie altijd noodig zal zijn. Daartoe wil de minister dus de middelen nebben en waar hij die niet heeft behoort de Kamer ze hem te verschaffen. De nadeelen verbonden aan het wegzenden van het blijvend gedeelte ziin gebleken De Inspecteur der In fanterie, die door Minister Staal niet werd heeft al die nadeelen voorspeld. Ze zijn deze: Schade werd toegebracht aan de tucht en het prestige. Gevallen van insubordinatie waren talrijk; ei' is schade gedaan aan het onderhoud van klecderen en wapenen; de ka dervorming heeft bijna niet plaats gehad. De Minister acht zich daarom tegenover de eischen van 's Lands defensie niet verantwoord indien hij tegen dit alles geen maatregelen neemt Daarbij komt, dat hij het blijvend gedeelte voor de voorbereiding der mobilisatie noodig heeft De Land- geldl een vrijwillige verandering door Rusland zelf voor gesteld, om den uitvoer van gepremieerde suiker bene den een vastgesteld minimum te houden. De heeren suikerfabrikanten wenschlen direct bij het nieuwe ministerie hun slag te slaan en drongen aan op het heffen van een surtaxe op suiker. De heer KOLKMAN, Minister van financiën, was hiervoor echter niet te vinden, tenminste nu nog niet wijl hij volstrekt de noodzakelijkheid er van voor de industrie niet in vloed zoo; de Minister houde er zich aan! Ook en dat is te bejammeren, kon de Minister niet direct overgaan tot accijnsveiiaging op suiker. De Min. heeft het desbetreffend verlagingsontwerp der vo rige regeering ingetrokken en eveneens het daaraan vast gekoppelde ontwerp tot accijnsverhooging. Juist om het laatste te coupeeren moest hij ook het eerste intrekken. Z. E. zal andere middelen dan accijns op gedistilleerd zoeken, om tot verlaging van den accijns op suiker te ko men. Het ontwerp wordt aangenomen. Vrijdag gingen verschillende ontwerpen onder den hainer door. Zoo het Handelsverdrag met Amerika en het daarbij behoorende wetsontwerp tot verlaging van het invoerrecht op vleesch met 1/4 cent per pond. Evenals bij de suikerconventie-ontwerpen, vischtenook hier de heeren protectionnisten. Want natuurlijk ho pen zij beschermende rechten van deze regeering |te verkrijgen. Vandaar dat die verlaging met 1/4 per pond volstrekt niet in den smaak vieL, omdat het een verkeer den kant opgaat, naar der heeren meening. De heer PLATE hield een zeer gelukkige rede over deze ontwerpen en werd daarin gesteund idoor den heer RE1JNE. De Minister van Buitenl. zaken, de heer DE MAREES VAN SWINDEREN, debuteerde Hij was voorzichtig genoeg om geen beloften te doen ten opzichte van beschermende rechten; verklaarde, dat de regeering zich te dien opzichte vrijheid van denk oh en handelen voorbehield. Het wetsontwerp^ werd, pa van rechts bestreden, van links verdedigd te zijn, met 47 tegen 12 stemmen aangenomen. De heer Roodhuijzen stelde aan den Minister ;van Binnenl. Zaken de vraag of Z. E. bereid is de indie ning van een wetsontwerp te bevorderen strekkende om vergoeding te verleenen aan de onderwijzers, betrok ken bij de opneffing der Rijksnormaallessen en die ten gevolge dier opheffing financieel nadeel leden. De heer Heemskerk antwoordde dat bij den Raad van State aanhangig is een geschil, n.1. of een dergelijk onderwijzer volgens art. 2 der pensioenwet als burger lijk ambtenaar kan worden gepensionneerd. De Minister wacht de beslissing af en moet zich dus thans onthou den van 't geven van een direct antwoord op de vraag des heeren Roodhuijzen. Op een vraag van den heer DE STUER.S wat er bekend is van anti-belastingbewegingen op Su ma tra's Westkust, antwoordt de Minister a. i. dat hem op het moment niets meer bekend is, dan uit het, desbetreffend gepubliceerde telegram bekend is. weer kan daarvoor niet dienen. De Minister toont aan, dat hij niet alleen staat in dat opzicht; Minister KOOL heeft in 1901 bij de behandeling der wet hetzelfde betoogd en na diens verklaring dat het blijvend gedeelte voor de mobilisatie noodig was, stemde ook de heer de Ras, voor. In comité-generaal vertelde de minister verder wat hij nog voor het blijvend gedeelte heeft aan te voeren. Daarvan moeten we ons spenen. Na heropening der openbare vergadering deed de Minister nog eenige mede- deelingen. De landweer kan hij voor mobilisatie niet gebruiken omdat deze eerst bij de mobilisatie beschikbaar komt. Evenmin kón de lanaweer gebruikt worden bij rustversto ring, omdat dit zou zijn in strijd met de wet. De Minister is het niet eens met den heer Marchant als zou het een gevolg zijn van de slechte economische 'toestanden, dat zoo gemakkelijk 2200 vrijwilligers zich voor 120 gulden premie aanmeldden. Immers de manschappen krijgen evengoed hun zak geld omi die 5 dagen. Ze kunnen dus de f 120 wegleggen en hebben dan na 4 maand een heel aardig spaarpotje. Wij gelooven ook dat de Minister hierin gelijk heeft Op die wijs zijn er liefhebbers genoeg. Doch is hier mede nu gemotiveerd een uitgaaf van 41/» ton, geno men uit de zuur opgebrachte belastingpenningen dei" burgerij. Wij meenen van niet Het bemiddelingsvoorstel van den heer PATIJN gaf o.L den juisten weg aan. Het is ons onmogelijk te begrijpen waarom er zooveel het blijven van het blijvend gedeelte is, dat men zeker heid wenscht ten opzichte van een regelmatig verloop der mobilisatie en haar voorbereiding, dan ware het zeer gemakkelijk hierin te voorzien als door den heer Pa- tijn is aangegeven. Deze 41/2 ton zijn weggegooid geld, heel aardig voor de mannetjes, die de premie willen verdienen, maar tot schade van de schatkist, zondes' belang voor de defensie. Minister HEEMSKERK, de premier, volgt de gewoonte van zijn ambts-voorganger, den heer DE MEESTER; op critieke momenten komt hij zijn collega's-ministers te hulp. Hij hield een luimige rede. zooals we dat van hem gewoon zijn. Meer luimig zelfs dan degelijk. Leuk was Z. E. bepaald, toen hij van den heer MARCHANT getuigde, dat deze in zijn adviezen weer baarder was dan het land zou zijn als diens adviezen gevolgd werden en dat in verband met een zeer ter loops uitgesproken wensch van den heer Marchant om het geld liever te gebruiken voor een mobilisatieproef. De heer HEEMSKERK sprak ook van de „geachte verbeelding" des heeren Roodhuijzen, omdat deze ge achte afgevaardigde gewezen had op de inconsequentie houding van den heer WENTHOLT, Minister van Ma rine, die het eerst met het vorige ministerie eens was en nu weer met dit Deze minister zou volgens den heer Roodhuijzen het wetsontwerp voor het blijvend gedeelte van de vorige Regeering mede onderteekend nebben hetwelk de heer Heemskerk „geachte verbeelding" van den afgevaardigde noemde. Zooals men ziet een beetje gepraat om de zaak heen. Z. E. bracht ten slotte een wijziging in het ontwerp aan door art 4 te (doen vervallen. Het geldt de verplich ting der manschappen om terug te komen. Nu door de premie voldoende vrijwilligers zich aangemeld hebben, Een overlijdens bericht is ingekomen van mr. VAN ZINNICQ BERGMANN. De Voorzitter wijdt een harte lijk woord aan zijne nagedachtenis, en stelt voor een brief van rouwbeklag aan de diep bedroefde weduwe en hare kinderen te zenden. Verder worden toegelaten en beëedigd de hh.Kolo nel Baron VAN VOORST TOT VOORST en HOFFMANS, die resp voor Z.-Holland en Limburg zitting nemen. Morgen, Zaterdag, sectie-onderzoek en daarna Maan dag het laatste bedrijf «Blijvend gedeelte". Gemeente Schajcen. Ingeschreven van 26 28 Maart 1908 GeborenGeene. OndertrouwdJan Jimmink, wedn. van Grietje van der Oord, landbouwer, 58 jaar, te Wieringerwaard en Elisabeth Zeeman, wed. van IJ. van der Sluis, 53 jaar, te Schagen. GetrouwdWillem Hendrik Roggeveen en Jantje Santing. Hendrik Klaver en Rensje Domper. OverledenGeene. Gemeente Zjjpe. Ingeschreven van 20 - 25 Maart 1908. OndertrouwdCornelis Johannes Appel, j.m., timmer man, 23 jr., te Sint Maarten en Jannetje Kapitein, j.d., zonder beroep, 23 jr., te Zijpe. Overleden: Geertruida Cornelia van Woesik, 1 jaar, d. v. Johannes van Woesik en Antje Louwe. Gemeente Anna Paulowna. Ingeschreven van 2027 Maart. Geboren: Teunis, zoon van Cornelis Meereboer en Maartje Dekker. Ondertrouwd en Getrouwd Geene. OverledenGuurtje Rood, 80 jaren, echtgenoote van Jacob Groot. Schagen, 26 Maart 1908. 4 Paardeh 60.— a 120.— Stieren a 25 Gelde Koeien 110.— a 220.— 35 Vette Koeien 170.— a 275.— 55 Kalf koeien 150.— a 245.— 6 Graskalveren 30.— a 40.— 200 Nuchtere Kalveren 6.— a 18.- 690 Overhouders 14.— a 28.— 4 Varkens (magere) 12. a 14.— 29 Varkens(vettep.K.P. —.44 a —.48 80 Biggen 6.— a 11.50 50 Konijnen .75 a 1.50 50 Kippen —.75 a 1.50 50 Eenden —.60 a —.80 900 Kilgr. Boter 1.05 a 1.16 200 Kaas —.70 a —.80 8000 Kipeieren per 100 2.80 a 3.60 200 Eendeieren 4.— a Hoorn, 26Maart. Aangevoerd 40 stapels kaas, wegende 24250 K.G. Kleine 30.50, Commissie f 28.60, Middelb.f .27.50 de Chineezen vanlageren rang, maar ook de Europeanen herhaaldelijk door Japanners worden lastig gevallen Klachten bü de Japansche autoriteiten bleven zonder resultaat: zy maken hie zaak eer erger dan beter. De Chineesche ambtenaren zijn volkomen machteloos. De zwakke protesten, die zij durven uiten, worden door de Japanners eenvoudig terzijde gtlegd. Op de Zuid-Mand- sjoerijsche spoorwegen moeten zich zoowel de Europee- sche als de Chineesche passagiers door de Japansche conducteurs allerlei beleed igingen laten welgevallen, zon der dat daarvoor eenige grond bestaat. De toestanden in Mandsjoerije zijn beslist veel slech ter dart vóór den oorloghet land wordt overstroomd door Japansche landloopers. die zich veel erger aanstel len, dan de Russen ooit deden. Leest inen dit alles in het Engelsche orgaan, dat zich tot dusver steeds, aan Engeland's politiek getrouw, aan de zijde der Japanners plaatste, dan geeft dit zeker te denken. Amerika. De Amerikaansche fondsen loopen weer snel op. Zou het leed nu geleden zijn Nög is de malaise groot over zee, maar de Beurs blikt altijd vooruit en speurt moed gevende teekenen. Dat op de economische depressie eens weer een krachtige voorwaartsche bewoging volgen zal, wie die 't betwijfelt? Maar het gevoel van onzekerheid ten aanzien van den duur der tusschenliggende periode werkte zoo verlammend. Thans schijnt, echter ook voor de naaste toekomst het optimisme weer veld te winnen. Tot den gunstigen toon in Wallstreet droeg ook bij, dat de jongste door president Roosevelt tot het Congres gerichte bijzondere boodschap niet alleen zeer kort, maar in gematigden toon gesteld is. De president dringt aan op een wijziging van de wet op de tusschen- staatschen handel en van de anti-trustwet, ten einde het maken van vervoers-overeenkomsten en andere redelijke combinaties geoorloofd te doen zijn, mits deze worden onderworpen aan het opperzicht van de zijde der regee ring. Verder betoogt Roosevelt de wenschelijkheid, om onmiddellijk een financiëele wetgeving tot stand te bren gen, doch hij geeft niet aan, welke richting daarbij ge volgd zou moeten worden. Ten aanzien van de tariefs herziening dringt hij eindelijk aan op het verzamelen van de benoodigde gegevens, opdat het eerstvolgende Congres onmiddellijk na het bijeenkomen aan het werk zal kunnen gaan. We herinneren hierbij, dat Amerika 72 o/0 van zijn inkomsten uit de invoerrechten trekt. Er zit dus aan zoo'n tariefswijziging wel wat vast I President Roosevelt heeft ook met den hoofdredacteur van de „Matin"' gesproken, en dezen verklaard, dat hij geen tegenstander is van de samenvoeging van kapita len, die hij even noodig keurde voor den maatschappe- Uiken vooruitgang als de samenvoeging van machines. Ook is hij geen vijand van de trusts, maar juist een vjjand van hun vyand9n, onder welke het gevaarlijkst zijn de volksmenners, die geen verwoeder tegenstander hebben dan hij. Alleen wil en moet hij de onbuigzame handhaver der wet zijn. In Amerika, waar alles met reuzenschreden gaat, heeft men groote maatschappijen en trusts een zoodanige macht zien krijgen, dat zij gemeend hebben, zich boven de wet te kunnen stellen en haar te kunnen vertrappen. Dat heeft hq nooit willen toestaan, en vandaar is de strijd gekomen. Die strijd is niet aangebonden tegen de finan ciëele maatschappijen in het algemeen, maar alleen te gen die, welke in open opstand zijn tegen de wet. Wan neer de President heeft gesproken van rijke misdadigers, heeft bij daarmee nooit alle financiers of millionnairs be doeld, maar alleen hen op het oog gehad, die zonder eenig recht de wetten overtreden, want noch rijkdom noch armoede is daarvoor een verontschuldiging Als wat, president Roosevelt vroeger van de trusts jjeeft gezegd, iets bescheidener was gezegd, hadden er niet, zulke leelijke gevolgen gekomen misschien. LOKAAL „BETHEL", HOEP, SCHAGEN ten behoeve van de Nederlandscli Hervormde Kerk. Zondag 29 Maart, 's avonds 6 uur, de Eerw. Heer J. J. Creutzberg van Breezand. Volkshuisvesting. Bij Koninklijk besluit is aan de gemeente Oldenzaal een voorschot uit 's Rijks kas verleend, tot een bedrag van ten hoogste f27.000, ten einde genoemde gemeente in staat te stellen een voorschot van gelijk bedrag te verleenen aan de vereeniging „Openbaar Belang" aldaar, ten behoeve van den aanbouw van 17 arbeiderswonin gen die in gemeente. Poging tot moord. Men schrijft uit Oudenbosch aan „Het Vad.": Toen zekere v. Z Woensdagavond per fiets van Zegge, waar hij kermis had gehouden, huiswaarts wilde keeren, werd hij nabij de woning van L. v. A. door een met een geweer gewapend persoon aangeroepen. Van Z. reed door, doch de aanrander legde aan en schoot v. Z. een schot hagel in het hoofd en een in het dijbeen, waarna hij de vlucht nam. Van Z. werd door eenige personen, die op het gerucht der schoten kwamen aan- loopen, in een herberg gedragen. Hoewel men voor het leven van v. Z. vreesde, schijnt toch, dat er eenige hoop op herstel is. De dader is tot nu toe nog onbekend. De Gezondheidscommissies en drankbestrijding. Het hoofdbestuur der Nat. Chr. Geheel-Onthouders- Vereeniging heeft de resultaten van het ten vorigen jare ingesteld onderzoek naar hetgeen door de Gezond heidscommissies verricht is tegen bet alcoholgebruik door kinderen, bekend gemaakt in de eerste en tweede aflevering van het Christelyk-Wetenschappelyk maand- schrift Eukrateia en die beide afleveringen gezonden aan de 130 gezondheidscommissies in ons land. Aan het eind van het rapport wordt hetgeen verricht is, aldus samengevat: a. Het verspreiden van circulaires, wenken of „Een woord aan de ouders" onder de kinderen door bemidde ling van de hoofden van scholen, i b. Het verspreiden van de brochure Wenken en voor- schriften- betreffende schoolhygiëne, met naschrift, onder de onderwijzers vtt, Fabriekskaas f28 50. Alkmaar, 27 Maart. is het eenvoudig een ontwerp geworden tot verhooging an hoofdstuk VIII. De Kamer praatte nog lang door; er ontstond L; 8.37 J 7.25 4.30 7.- 13.60 een ruzietje tusschen TER LAAN en den VOORZITTER, die, toen TER LAAN over art 4 wilde spreken, wei derde daartoe gelegenheid te geven omdat het artikel was ingetrokken, o.i. ten om-echte, wijl dit artikel de gansche discussie beheerscht had. Hierop ook wees later nog de heer Marchant, die blijkbaar niet tevreden met des voorzitters opvatting, toch over dat artikel sprak zonder tot de orde te worden geroepen, gelijk de heer TER LAAN, die over dat feit weer op zijn poot speelde. Het zakelijke was uit de discussiën verdwenen Don derdagmiddag kwam het eindelijk tot de eindstemming. Het ontwerp werd aangenomen met 54 tegen 41 stemmen. Zes van de 9 oud-Liberalen stemden met de rechterzijde die, op den heer v. IDSINGA na, voltallig was. Dat maakt dus 48 en 6 is 54tegen het overig deel der linkerzijde, 41 man voor zoover het present was. De h.h. VERHEIJ en TROELSTRA zijn ziek; de heeren DE KLERK en HUBKECHT afwezig. Eerlijk gezegd zijn we blij, dat het gezanik met dat blijvend gedeelte nu eindelijk uit is; ware het ontwerp verworpen, we zouden opnieuw voor een crisis ge staan hebben en stellig ook voor Kamerontbinding met al de gevolgen van kosten en vertraging van dien. 't Is beter zoo. Woensdagavond was nog behandeld een ontwerp van wet waarbij goedkeuring van Nederland werd verleend .lot wijziging der Brusseische Suiker conventie. Het Tarwe 7.— a Gerst, chev. 6.50 a Haver 3.70 a Paardeboonen 6.50 a Bruine boonen 8.— a Witte boonen 15.— a Citroenboonen 13.— a 14.60 Grauwe erwten 9.— a 13.— Vale erwten a Groene erwten 17.— a Kanariezaad 7.50 a Kaas. Aangevoerd 159 Stapels, wegende 94.063 K.G. Fabriekskaas Kleine f 29.50, Comm.f .Middelb. f Boerenkaas: Kleine f 30.50,Comm. f 29.—.MiddelbJ 30. Alkmaar, 28 Maart 1908 9 Paarden 70.— a 160.— 17 Koeien 140.— a 220.— 280 Magere Schapen 16.— a 27.— 299 Nuchtere Kalveren 6.— a 24.- 60 Magere Varkens 16.- a 19. - 147 Biggen 7.— a 12.— Kipeieren per 100 3.— a 3.50 Kop Boter 0.65 a 0.75 Vervolg. (Zie 4e blad.) China. Het optreden der Japanners in Mandsjoerye, voorna melijk in de provincie Fengtien, geeft, naar de „North China Daily News" uiteenzet, aanleiding tot zooveel klachten, dat de toestand onmogelijk langer zoo kan blij ven. Twee ooggetuigen verzekerden het blad, dat in Moekden, Tjeling, Liaojang en andere plaatsen niet alleen c. Het verspreiden van wenken in folio formaat om rin de schoollokalen op te hangen. Aangev. 610 H.L. d. Het zenden van een schrijven aan B. en W. met verzoek de drankbestrijding te maken tot een leervak. e. Het gebruik maken van de plaatselijke bladen om het alcoholgebruik door kinderen te bestrijden. Wieringerwaard. Bij Koninklijk besluit is benoemd tot Heemraad van den polder Wieringerwaard, de heer D. W. Jans te Wieringerwaard. Nieuwe Niedorp. Uitslag der verkooping op 27 Maart, ten overstaan van de Notarissen C. L. van den Bergh te Schagen en H. de Boer te Hoogwoud. 1. Het Huis te Nieuwe Niedorp B 851, met het Koffie huis B 850, gekocht door den heer Jan Berkhout, riet dekker Nieuwe Niedorp, voor f 5711. 2. De Boerenplaats te Nieuwe Niedorp, groot 19.25.10 tl Perceelen 1, 2, 4 tot en met 9 door den heer J. L. van Her wei den, grutter te Nieuwe Niedorp, voor f18242 04 Perceel 3 door den beer Jb. v. d. Stok, Burgemeester te Nieuwe Niedorp, voor f 1280.—. Perceel 13 door den heer J. Goet, winkelier te Nieuwe Niedorp, voor f 2805.—. Perceelen 14 en 16 door de Doopsgezinde Gemeente te Oude- en Nieuwe Niedorp, voor f 7195.—. Perceelen 16 tot en met 21 door den heer S. Breginan Makelaar te Alkmaar, voor f 11888.96. Te zamen f 41411.—. \V leringen. J.l. Vrijdagavond werd ten lokale van den heer C. C. Koorn vanwege het bestuur van Polder Waard-Nieuw' land, publiek verhuurdhet grasgewas der dijken, wegen en kaden, het rietgewas, vischwater, steenglooiïngen voor zeegrasvisscherij, enz., enz., welke tezamen opbrach ten f 1190.tegen f 1090.in 't vorige jaar. Kolhorn. Woensdag j.l. werd onder presidium van den heer K. Breebaart Dz., eene vergadering van „Denk en Doe" ge houden bij den heer P. Rempt alhier. Uit de rekening en verantwoording der schoolfeest uitvoeringen bleek, dat do leerlingen der lagere school hun jaarljjkschen feestdag ook in den aanstaanden lomer zullen kunnen vieren, wanneer als gewoonlijk flink op de lijsten wordt geteekend, die binnenkort zullen worden aangeboden. Noorderlicht. Donderdag 9 uur werd te Westernieland een sterk Noorderlicht waargenomen. Langs den horizon in 't Noordwesten was een bank, daar boven was alles als 't ware melkwit en daaruit schoten stralenbundelsnaar boven, die als pilaren ten hemel stegen. Een der bun dels was zeer breed. De bekende trillingen in die bun dels waren duidelijk waar te nemen. De gebee/e licht gordel bewoog zich naar het Westen. („N. R. Ct.") Armoede. Men schrijft uit Winschoten aan het „N. v. d. D." Aan den ingang van de stedelijke begraafplaats staat een oud schoolgebouw met twee lokalen, welke sedert een aantal jaren buiten gebruik zijn gesteld en thans drie gezinnen huisvesten, die anders dakloos zouden zijn. Het heele huisraad, voor zoover het nog op dien naam aanspraak kan maken, bestaat uit een paar oude stoe len, tafel, kachel en legerstroo, terwijl eenige oude zak ken dienst doen als gordijnen. Van opvoeding :s geen sprake, en de Voogdijraad heeft reeds besloten drie kin deren aan de ouderlijke macht te onttrekken, opdat van deze stumperds nog iets terecht zou komen. Toen echter twee agenten van politie de kinderen kwamen halen, verzette de moeder zich hevig daartegen, en men moest onverrichter zake terugkeeren. Eerst later is de politie er in geslaagd de kinderen mede te nemen en hun een beter tehuis te bezorgen. Wierincen, 27 Maart 1908. Hedennamiddag had alhier de stemming plaats voor een Hoofdingeland voor Polder Waard—Nieuwland, we gens periodieke aftreding van den heer W. Snooij Jz. De uitslag was, dat de heer Snooij als Hoofdingeland werd herkozen. Schoolfeesten te Winkel. Vrijdagavond hield „Volksonderwijs" de uitgeschreven buitengewone vergadering, om de schoolfeesten te be spreken en te regelen. Besloten werd a. dat de kinderen van het le en 2e schooljaar feest te Winkel zullen vieren ir. de kolfbaan van den heer A. Wit met poppekast of bioscoop; b. dat de kinderen van het 3e en 4e jaar een rijtoer maken naar Bergen. Deze klassen worden als toeschou wers toegelaten tot het feest, genoemd onder a; c. dat de hoogere klassen weer, evenals de vorige jaren, gaan naar IJmuiden en Amsterdam. Tot dusver moest een kind in een bepaalde klasse zitten, om mee naar Amsterdam of andere plaatsen te mogen gaan. Ook daarin komt verandering, zoodat kinderen, die zijn blijven zitten, maar toch getrouw ter school gaan, evengoed meedoen als de leerlingen, die overgaan. Bovendien werd besloten, dat de oudste leerlingen voortaan drie- in plaats van tweemaal mee mosen gaan naar Amsterdam. Deze bepaling is gemaakt om te bevorderen, dat de kinderen zeven in plaats van zes jaar school gaan. Bond van Gemengde Zangverenigingen in Noord-Holland. Deze Bond is 20 Januari 1907 ópgericht Zeven maan* den daarna vereenigden zich twaalf van de vijftien aangesloten z inggezelschappen in Edam tot het houden van het eerste zangersfeest; 't was een vrijwel geslaag de proef. Wat wil deze Bond? „De bevordering van den volks zang in het algemeen en van den gemengden koorzang in het bijzonder." De zangersbond wil leiding geven bij het kiezen en voordragen van geschikte liederen, liefst van Nederlandsche componisten. De ervaring, op het eerste zangersfeest en vervolgens gedurende hét eerste bestaansjaar opgedaan, heeft het bestuur geleid tot het opstellen van een verbeterd werkprogram, dat een moer doeltreffende verdeeling van den omvattenden arbeid beoogt. Het hoofdbestuur deelt daaromtrent het volgen de mede: De vijftien aangesloten vereenigingen zijn in drie groepen verdeeld, die ieder afzonderlijk onder de directie van een beroepsmusicus een vijftal liederen in studie zullen nemen. De aangewezen leiders der groepen zijn de heeren J. Sluis te Amsterdam, J. Paardekooer te Purmerend en A. C. Provily te Krommenie. De zang- gezelschappen der eerste groep (Assen delft, Aalsmeer Broek in Waterland en Westzaan) zullen hun kring' repetitiën houden onder de directie van den heer Sluis- die der tweede groep (Beemster, Edam, Schermerhorn en Purmerend) zijn gesteld onder de leiding van den heer Paardekoper, terwijl de derde groep (Anna Pau- lowna Barsingerhorn, Hoogkarspel, Schagerbrug «n Zuid-bcharwoude) aan de directie van den heer Provily is toevertrouwd. Langs dezen weg hoopt het bestuur het doei van den Zangersbond te zullen bereiken of althans naderby te komen. „r,A11U8T voorb?reid' ma& het tweede Zangersfeest, dat op 14 Juni e.k. te Purmerend zal gehouden worden met vertrouwen op een goeden uitslag tegemoet worden gezien Ter besparing van groote kosten zal de samenzang j grT°Tepen zonder begeleiding van orkest uitgevoerd. Hierdoor ontvalt den zangersfessen) >,?,a n!eversmaden steun by het zingen, en wordt hun derhalve een ernstige studie aanbevolen, wat al W p.er, i6.1? caP0ha zang ten goede moet komen. Eindelijk hoopt h9t bestuur voor het a.s. Zangersfeest zoodanige schikkingen te treffen, dat aan alle mede werkende leden van dezen Bond een recht genoeglijke en gezellige dag kan worden verzekerd. Moge de tyd niet meer verre zijn, dat de Noord- hollandsche Zangersbond zich zal kunnen verheugen in de medewerking van alle gemengde zangvereeniginsen tn deze provincie. Nieuwe Niedorp. De vastgestelde kiezerslijst bevat het volgende aantal kiezers 350 voor de Tweede Kamer der Staten Generaal 350 voor de Prov. Staten en 320 voor den Gemeenteraad Broek op l.angeudtyk. Iaa?1 f f a f 13-- Per 100 «tuks -X010 kool 5 a 18 Witte kool 2.50 a - 6 50 Bieten - 10 a - 13.- 1000 mn 080 1'~ - 50 K-G- 25 1 e,ea ballon Xoord-Scharwoude. (Jien fO-90 a fl.05 per 50 K.G. Roode kool, lste srt. jT" a u~i 2d® 8rfc" f10--afll. kleinere f5.—a f8.50. Gele kool lste srt. f 15. - a f 16 50,2de srt. f 13.a r-T' k'61,nere f5-~ a f 10.—. D.W. kool lste srt. f6.- a ,'aa' 8rt' a f6.60, kleinere f3.— a f3.50 per 100 stuks. 26 Maart. Uien f 0.90 a f 0.95 per 50 K.G. Roode kool, lste st. f o a 6 8' 10-~ a f 11-kleinere f 5. - a fis-' *00l>,l8te 8-. f 16- - a f 17.-. 2de s. f 13.- a f kloan#re £B;7 a fll'~- D.W. kool, lste 8., f6.50 l™' ,2dw 8" f 4M a f 5'5°. kleinere f 8.- a f 4.- p0r 100 stuks. 27 Maart. f *LL~ P®1, 50 K'G' Roode kooi lste srt. fu a 1 i. 8rt-af 11.—.kleinere f6.—a O®1®.*001 late srt. f 17.-- af 17.60, 2de s.fl3.-a 11 Ïmkl«"lere f6;-afU.-. D.W. kool lste srt f6.50 f2de 8rt f6'~ a f 6-- kleinere f 3.- a f 4.- per 100 stuks. Dorp Noord-Scharw oude, 28 Maart. Roode kool f 10.- a f 12.50, kleinere f 6.- a f 9.-. Gele kool f 16.— a f 18.— kleinere 1 8.— a f 12.—. D W kool f6.- a f 7.60, kleinere f2.- af 4.-. Uien f 1.— a f 1.10.

Schager Courant | 1908 | | pagina 2