i3 *-ril 1908 Heerenrijwiel MAARTEN, Groen teveilingen. Predikbeurten.- Zondag 5 April 1908* Burgerlijke Stand. Marktberichten. Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. PIETER zoon van ADVERTENTIEN. Ondertrouwd; M. ROOZING Pz en L. NIEMANPd Stolpen, Sch«g«rbrug.) 1808 Huwelijksvoltrekking 18 April 1908 C. NIEUWLAND Pi. en De Heer en Mevrouw DK BOSR- Zijp geven kennis van de geboorte Schooridam* van een Dochter. Koegrae, Helder, j 2 APrU 19°8- Hoogwoud, 1 April 1908. Huwelijksvoltrekking 16 April 1908. Ondertrouwd J. RAVEN en S. KRU1TEN, Antje Zander, Pieter Liefhebber. He'eu overleed, na een lang durig, doch hoogst geduldig lijden, onze geliefde Zoon, Proeder en Be- huwdbroeder in den ouderdom van 21 jaar, diep betreurd door ons allen. K. BOOD. IJ. BOOD-SHIGRR. L. BOOD. G. BOOD-Di GRAAF. E. BOOD. C BOOD. M. BOOD. K. BOOD. Barsingerhorn, 2 April 08. Diens krankheid viel sainen met de werkstaking, zoodat we het vreemde geval kregen, dat een der partijen in de werkstaking, de patroon, tevens overheidsper soon wérd en van zijn positie als zoodanig een min der fair gebruik mBakle, volgens den heer Helsdin- gen altijd, door n.1. de politiemaatregelen te verscher pen I)e heer VERWER had zoo kiesch moeten zijn om het loco-bureemeesterschap niet te aanvaarden meen de de heer Helsdingen. Dit laatste nu was. hoe men ook over den heer Verwer oordeelen mogen, hem niet wel mogelijk, om dat de wel hem de verplichting oplegt het loco-Bur gemeesterschap te aanvaarden. Maar en dit zijn we geheel met den minister eens, het was alles behalve christelijk van dien burgemees ter om tegen een ontslagen knecht te zeggen, dat hij er voor zorgen zou. dat die arbeider in het- gansche land geen arbeid weer vinden zou. k it heel de discussie bleek overigens, dal die me neer Verwer een beetje zijn tijd ten achteren is, hij wil volstrekt niet hebben, dat zijn arbeiders zich sn hun vrijen tijd inspannen met anderen arbeid. Daar om ontsloeg hij den werkman Binnendijk, die als op positieman in de gemeenteraad gekozen was. Deze me neer Verwer noemt zich nogwel liberaal. Liberale ar beiders heeft hij ook niet gaarne, liever christelijke, omdat, zegt de heer Schaper, die christelijke arbeiders zulke zoete jongens zijn. Neen, meenen de minister en de heer De Vries, omdat zij hun eens ge geven woord niet breken. De heer Roodhuijzen oor deelde dat onze blikfabrikant-loco-Burgemeester niet het recht heeft den naam van liberaal te voeren. Hèt resultaat der interpellatie is dat erkend wordt de wenschelijkheid van wijziging der gemeentewet om het mogelijk te maken, in gevallen als het onderhavige dat een ander dat als wethouder kan treden in de plaats van den Burgervader. Belangrijker is het feit, dat de zaak ter sprake is gebracht op de publieke tribune en dat bijna allen af keuring hadden voor des heeren Verwers optreden. Een belangrijk wetsontwerp is dat nopens de regeling der visscherijen. De bedoeling is ten opzichte van het visschersbedrijf, zoowel wat betreft zee-, kust- als bin- nenvisschcrij, dat ook de vischtijden worden bepaald en beperkende bepalingen gemaakt voor hengelaars en an dere visschers. De wet dient ook om den vischstand te bevorderen, ja zelfs wordt bij deze gelegenheid de vervuiling van de openbare wateren besproken. De heer BOS vindt zelfs dat, wanneer daartegen een middel kon gevonden worden, hij de toepassing er van veel be langrijker zou vinden, dan dit geheele ontwerp. De heer TYDEMAN, gelijk trouwens alle andere sprekers, is zeer ingenomen met dit wetsontwerp omdat tiet zich schrap stelt tegenover d^n roof die op onze vischwateren wordt uitgeoefend. De binnenwateren wor den formeel uitgemoord door benden, die het geheele land doortrekken. De wet voorziet daarin tot nog toe in het geheel niet, waardoor een stuk nationaal vermo gen verloren gaat. Bij goede toepassing der wet op de 124000 H A. vischwater zou heel wat voordeel voor de vischvangst verkregen kunnen worden. Natuur lijk behoort ook de hcngelaarsliefhebberij, voor zoo ver zij aanleiding geeft tot vernieling van landerijen en van den vischstand, krachtig bestreden. l>e heer BOS meende te moeten waarschuwen legen al te krachtige maatregelen tegen de hengelaars. Het ver wijt tot den minister, dat van verschillende zijden tol hem kwam, n.1. dat de wet niet breed genoeg alles regelt, werd dcor Z. E. weersproken met als zijn opinie te kennen te geven, dat in deze wet slechts algemeene bepalingen zijn neergelegd, wat wenschelijk is om de verscheidenheid der straf en de verschillende eischen, die gesteld kunnen worden. Wij zijn nog te weinig met het leven van den visch op de hoogte, kennen te weinig van het bedrijf, om in staat te zijn bepalingen te maken, die voor langen tijd kunnen dienen. Daarom is het beter bij bestuursbepalingen tot regeling van de bij zonderheden te komen. Z. E. is even als de heer BOS overtuigd van (de wenschelijkheid maatregelen te nemen tegen de vervui ling onzer wateren. Daarbij komen evenwel ook te pas de belangen der industrie en wordt een enquête dienaangaande ingesteld. Overigens dient de zaak bij de Hinderwet geregeld. Volgende week voortzetting. werden m bedroegen f 266.60, 19 uitkeeritigen van de uitgaven f 380.20 Er f2 50 en 3 ran f 1.25. zal en G. 'C. Bur- zinnen en 4 enkele personen werden als lid voor gesteld. Tot afgevaardigden naar de Algemeene ver gadering, die op 26 April te Alkmaar gehouden worden, werden gekozen de heeren Th Roep Metzelaar en tot plaatsvervangers de heeren gei- en C. Aij. Cursus Hoefbeslag. Op 3 April had alhier het overgangsexamen plaats van de leerlingen, die den cursus in hoefbeslag volgen. Van het eerste tot het tweede leerjaar werden bevor derd J de Boer van Ewijcksluis. A. H. Driesen. Bar- singerhorn. J. Klei, Oudesluis. J. B. Mulders. Helder S Timmerman. Schoorl. A. v. d. VVelle, Kolhorn, M. Wissekerke, Anna Paulowna P. W. Kwantes. Keins- merbrug. L. Moorman. Helder. Het examen werd bijgewoond door het dagelijksch bestuur van den smedenbond, de heeren J. L. \V isse- kerke, D. Roggeveen en A. Slot, alsmede door den heer J. de Veer, vertegenwoordiger van de Holl. Mij. Mij. van Landbouw. Pensioen. Aan onzen vroegeren plaatsgenoot den heer F. Gie- len, is een pensioen van f 580 toegekend. Een trouw marktbezoeker. Donderdag 14 Mei zal het 60 jaar geleden zijn, dat de heer R. Slikker te Oudesluis, voor het eerst )de Schager markt bezocht. Gedurende al die jaren was de heer S. slechts zes maal afwezig. PaaschtentoonstellinK te Schatten, a.s. Woensdag. Deze dag belooft weder een der mooiste te zijn in de geschiedenis van Schagen's Marktwezen en zal voor de zooveelste maal getuigenis afleggen van wat Noordhol land en speciaal wat Hollands Noorderkwartier beteekent op 't gebied der veefokkerij. De aangiften zijn zeer talrijk; elke rubriek, zoo van vet vee, als van fokvee, wolvee, pluimgedierte, is rijk vertegenwoordigd, en van alles zal het mooiste en beste j te bewonderen vallen. De aangifter.lijst is Vrijdagmiddaggesloten. Ingeschre ven zijn108 nommers vet vee, benevens 26 vette koeien ter opluistering, 84 nommors stieren, 80 nom mers melk- en fokvee, 31 nos wolvoe, 40 korven kippen in groote verscheidenheid, 30 nommers varkens, waar van pl.m. 80 vette; 8 nummers konijnen. Ook van bloemen en planten kunnen mooie collecties verwacht worden. Dit nummer van 't programma, dit jaar voor 't eerst aangebracht, zal werkelijk een groote aantrek kelijkheid aan de tentoonstelling kunnen verleenen. Verder zijn nog voor verschillende uitstallingen van landbouwmachines en gereedschappen, artikelen van zuivelbereiding, zadelmakersartikelen, rijtuigen en wat al niet meer, ongeveer 350 strekkende meters ruimte aangevraagd, zoodat is te berekenen, dat welhaast de Gedempte Gracht, aan weerszijden, (van de Markt tot de Katholieke kerk en van de Katholieke kerk tot de Markt) bezet zal wezen met de grootste verscheidenheid van voorwerpen. Nu Woensdag maar een mooie voorjaarsdag, en het succes ie verzekerd. Marktbericht. Het trekkende en stugge in den handel duurt voort. Overhouders lijden het meest onder dien druk. Tusschen de prijzen van Kersttijd en heden is geen verschil, zoodat men ze 3 maanden voor niets den kost heeft gegeven. De aanvoer van vette koeien bestond bijna geheel uit afwijkende waar. Natuurlijk waren de prijzen ook naar die qualiteit. De prijzen bewogen zich tusschen de 32 en 36 cent. Tegen dien laatsten prijs verkocht de heer Schermer van Hoogwoud er twee voor 267.50 gld. per stuk. Onder varkens was ook al niet veel qualiteit. Geluk kig waren er nog al koopers, waardoor alles van den man ging. Kalf- en melkkoeien blijven onveranderd. In gelde koeien is nog weinig handel. Eieren en boter staan laag. Broek Roode kool Gele kool Witte kool Bieten Dien op I.nnKendQk. 2.50 a f 18.50 per 100 stuks - 4.50 a - 17.50 2. a - 7. - 12.- a - 15.- 1000 - 0.80 a - 1.05 „50 K.G. „Nieuw Leven', Station Noord-Scharwonde. 1 April. Dien f0.80 a fl.— per 50 K.G. Roode kool, 1ste srt. f 12.50 a flB.—, 2de srt. flO.— af 12. kleinere f4 a f8.—. Gele kool lstesrt. f 17.—a f 17.50,2de srt. f 14.— a f 16.kleinere f4.- a flO.—D.W. kool lste srt. f6.50 a f7.50, 2de srt. f5.60 a f6.—, kleinere f2.— a f4.— per 100 stuks. 2 April. Dien f 0.90 a f 1.10 per 50 K.G. Roode kool, lste st. f 12.50 a f 13.—2de s. f 11.— a f 12.—kleinere f4. a f 9.—. Gele kooi, lste s., f 17.— a f 18.—,2de s. f14.—a f 16.— kleinere f4.— a f 11.D.W. kool, lste s., f7.— a f8.—, 2de s. f 6.50 a f 6.—, kleinere f 2.— a f 4.— per 100 stuks. 3 April. Dien f 0.90 a f 1.10 per 50 K.G. Roode kool lste srt. f 12.60 a f 13.2de srt. f 11.a f 12.—kleinere f4.— a f 10.Gele kool lste srt. f 17.-- af 18.—2des.f 15.— a f 16. kleinere f4.— af 11.—D.W. kool lste srt. f7.— a f 8.—, 2de srt. f5.50 a f 6.— kleinere f 2.— a f 5.— per 100 stuks. Dorp Noord-Schar woude. 4 April. Roode kool f9.— a f 12.—, kleinere f 3— a f 8.—. Gele kool f 12.— a f 16.—, kleinere i 6.— a f 10.—. D. W. kool f 5.— a f 7.—, kleinere f 2.— a f 4.50. Dien f 1.- af 1.20. NEDERLANDSCH HERVORMDE GEMEENTE tc Kolhorn, voorm. 9.30 uur, Ds. Engelkes (wegens on gesteldheid van Ds. Rjjkx). Veenhuizen, Ds. Kanis. Hoofdelijke Omslag. Zooals bekend is, is verleden jaar verschenen een boekje inhoudende alle aanslagen in den Hoofdelijken Omslag. Op de gemeente-secretarie werd mij toen toe gestaan gratis een afschrift van het kohier te maken. Donderdagmorgen j.L informeerende of dat ook dit jaar weer kon geschieden, werd ik naar den Burgemeester verwezen. De Burgemeester deelde na mijn verzoek mede, dat hij zich daarmee niet bemoeide, in dezen had de ge meente-secretaris als hoofd van de secretarie, de be slissing. Aan dit adres mijn verzoek herhalend ontving ik een weigering, ik mocht geen gratis afschrift van het kohier nemen. Het was duidelijk als glas, dat vooruit aan den gemeente-secretaris was meegedeeld hoe hij in deze moest handelen en na het bezoek aan onzen burgemeester, was ik reeds op een weigering voorbereid Men wil blijkbaar het publiceeren van het kohier zooveel mogelijk tegenwerken. Ik heb nu mijn toevlucht moeten nemen tot het be stellen op de secretarie van een afschrift pp zegel, wat aan zegels en leges ongeveer zal kosten volgens de opgaaf daar, ruim f 17. Aan elk der in den Hoofdelijken Omslag aangeslage- nen, zal ik nu gratis een afdruk van het kohier toezen den, met zoo mogelijk den aanslag van dit en vorig jaar naast elkaar, ter vergelijking. Voorstander als ik ben van het publiceeren van dit kohier, opdat een elk zich zal kunnen overtuigen van het werk van heeren raadsleden ook op dit gebied, heb ik gemeend mij niet te moeten laten beïnvloeden door de tegenwerking van hooger hand, maar toch, zij het dan ook met eenige geldelijke opoffering, tot het publiceeren van het kohier te moeten overgaan. Een oordeel vellen over de weigering van onzen Burgemeester en vooral over de manier, waarop dat geschiedde, £cht ik onnoodig. De kleinzieligheid ien bekrompenheid zit er zoo duimen dik op, dat deze daad luid genoeg tegen zichzelf spreekt P. TRAPMAN. Ziekenfonds. Over het lste kwartaal van 1908 leverde het Scha ger Ziekenfonds aan zijne leden 479 recepten. De ont- Schagen, 2 April 1908. 7 Paarden 80.— a 180.— Stieren a 32 Gelde Koeien 120.— a 185.— 36 Vette Koeien 160. - a 270.— 50 Kalf koeien 140.— a 240.— 8 Pinken 30.— a 45.— 150 Nuchtere Kalveren 6.— a 16.50 610 Overhouders 17.— a 27.— 20 Bokken en Geiten —.50 a 6.— 15 Varkens (magere) 14. - a 18. - 50 Varkens(vettep.K.0—.44 a —.49 70 Biggen 7.— a 12.— 50 Konjjnen —.50 a 1.75 50 Kippen —.50 a 1.75 Eenden a 600 Kilgr. Boter 1.06 a 1.15 200 Kaas —.70 a —.80 12000 Kipeieren per 100 2.75 a 3.25 Eendeieren a Hoorn, 2 April. Aangevoerd 68 stapels kaas, wegende 32520 K.G. Kleine 29.50, Commissie f28.—, Middelb. f 28.— Fabriekskaas f— Alkmaar, 3 April. Tarwe Gerst, chev. Haver Paardeboonen Bruine boonen Witte boonen Duivenboonen Grauwe erwten Vale erwten Groene erwten Kanariezaad Aangev. 843 7.50 a 6.75 a 3.75 a 7.— a 9.50 a a 7.76 a 0.— a 10.— a 10.- a 0.- a H.L. 8.50 7.- 4.25 7.20 13.— 13.- 12.— 18.- Kaas. Aangevoerd 159 Stapels, wegende 94.063 K.G. Fabriekskaas Kleine f 28.60, Comm.f —.Middelb. fl Boerenkaas: Kleine f 29.50.Comm. f 27.—,Middelb.f 27.50. Alkmaar, 4 April 1908 8 Paarden 23 Koeien 172 Magere Schapen 251 Nuchtere Kalveren 106 Magere Varkens 222 Biggen Kipeieren per 100 Kop Boter 80. - a 200.- 130.— a 295. - 14.- a 8.— a 16.- a 7.-» 3.— a 0.55 a 28.- 20.- 22.- 13 50 3.50 0.65 Gemeente Schagen. Ingeschieven var, 2 4 April. GeborenGeertruida Elisabeth, d. v. Klaas Snaas en van Antje Pater. Ondertrouwd: Jacob Raven, onderwijzer, oud 29jaar te 's-Gravenhage en Maria Hendrica Grin, 22 jaar te Schagen. OverledenAntje Zander, oud 81 jaar, echtgenoote van Frans Jongerling. Gemeente Hoogwoud Ingeschreven van 15—31 Maart 1908. Geboren Jansje d. v. Jacob Bankras en Johanna Dam. Simon z. v. Gerrit Bossen en Trijntje Kort. Lourentius z. v. (ierbrand Groot en Elisabeth Pronk. Ondertrouwd: Cornelis Pluister, landman, oud 23jaar wonende alhier en Antje Prins, zonder beroep, oud 23 jaar, wonende te Sijbekarspel. Simon Pieter Met, ver versknecht, oud 23 jaar, wonende te Hensbroek, onlangs alhier en Trijntje Vos, zonder beroep, oud 23 jaar, wo nende alhier. OverledenDieuwertje Nobel, 79 jaar, echtgen. van Hendrik Lak. Trijntje de Beurs, 70 jaar, eclitgen. van Evert Oudt. Trijntje Kooij, 71 jaar, weduwe van Dirk van Soelen. Gemeente Anna Paulowna. Ingeschreven van 27 Maart - 3 April. GeborenPieter Jacobus, z. v. Pieter Kuiper en van Geertruida Maria Meilink. Antoon Nicolaas, z. v. Cor nelis van Spelden en van Wilheimina de Reuver. OndertrouwdLourens Kuit en Geertje Jongejan. GetrouwdGeene. OverledenJannetje Hoogvorst, oud 78 jaren, echt genoote van Cornelis Peper. Gemeente Nieuwe Niedorp. Ingeschreven van 1—81 Maart. Geboren: Trijntje, d. v. Cornelis Floor en Neeltje Strijbis. Elizabeth, d. v. Reijer Bruijn en Grietje van Twuijver. Jan Pieter, z. v. Evert Brouwer en Trijntje Wit. Ondertrouwd en GetrouwdGeene. Overleden Cornelis Uitentuis, echtgenoot van Neeltje de Boer, 57 jaren. Gerbrand Langereis, weduwnaar van Geertje Krab, 66 jaren. Gemeente Sint Maarten. Ingeschreven van 1—31 Maart. Geboren: Klaas, z. v. Klaas Bruin en Cornelia de Graaf. Petronelle Eva, d. v. Jacob van Dok en Dieuwertje Teeling. Maria, d. v Wulbert Koordes en Vrouwtje de Pee. Beatrix, d. v. Simon Pronk en Neeltje Zijdewind. Martinus, z. v. Jan Bood en Maartje de Lange. Jan, z. v. Jan Martinus Nieuwenhuizen en Johanna Maria van Iterson. Ondertrouwd Jan Plakman oud 26 jaar te Schagen en Antje Groet oud 26 jaar alhier. GetrouwdGeene. Overleden: Arie Jan Kos, oud 2 jaar, z. v. Klaas Kos en Neeltje Bronder. Pieter Blankman, oud 75 jaren, echtgenoot van Trijntje de Jong. Gemeente Broek op Langeudjjk. Ingeschreven gedurende ae maand Maart. Geboren: Jan, z. v. Jacob Dekker en Neeltje de Jongh. Gerardus Jacobus, z. v. Cornelis van Veen en Maria Elisabeth Buter. Cornelis, z. v. Cornelis Moerbeek en Wilheimina Maria Roozing. Abram, z. v. Frans Wiering en Aagje Schoon. Grietje, d. v. Jan Cornelis Kouwen en Bijtje Keizer. Neeltje, d. v. Pieter Borsten en Geertje Dekker. Grietje, d. v. Jacob v. d. Plas en Maartje Borst. Antje, d. v. Simon Biersteker en Antie Smit. Trijntje, d. v. Jan Kostelijk en Antje Smit. Anna Maria, d. v. Cornelis Koning en Johanna Petronella Rus. OndertrouwdGeene. Getrouwd Willem Dekker en Harmina Prijs. OverledenPieter Bakker Dz., 6 weken. Cornelis Hopman Wz., 9 maanden. Elisabeth Kliffen Kd., 25 jaren. Dieuwertje Hartland, 69 jaren, echtgenoote van Jan Groen. Gemeente Oude Niedorp Ingeschreven gedurende de maand Maart. Geboren: Cornelia Tekela, d. v. Jb. Sinnige en M. Groen. Ondertrouwd en Getrouwd: Geene. OverledenNeeltje Gildemeijer, weduwe van Jan Liefhebber, 71 jaar. Cornelis Leek, weduwnaar van Antje Bas, 74 jaar. Teetje Entes, weduwe van Pieter 0 Molenaar, 74 jaar. Johannes, z. v. Jan de Jong en Helena Meiten, 3 jaar. Maartje Mul, echtgenoote van Jan Dekker, oud 63 jaar. Gemeente /.«pc Ingeschreven van 27 Maart tot 1 April 1908. Geboren: Trijntje, d. v. Jan Dekker en TrüntjeBruin. Pietertje, d. v. Klaas Quak en Pietertje van der Sluis. Adrianus Johannes, z. v. Dirk Mak en Aagje Boekei. Ondertrouwd, Getrouwd en OverledenGeene. Gemeente Wieringerwaard. Ingeschreven gedurende de maand Maart 1908. Geboren: Lourens, z. v. Maartje Slikker. - Hillegonda, d. v. Reinder Vlaar en Guurtje Heinis. OndertrouwdArte Kater en Marretje Braaf. Getrouwd: Jan Smit en Geertruida Wijker. - Simon Akkerman en Margaretha Elisabeth van Twuiver. Gemeente Barsingerhorn. Ingeschreven van 1-31 Maart 1908. Geboren: Aaltje Trijntje, dochter van Pieter van der Molen en Maartje de Bruin. Willemtje, dochter van Jacob Schager en Pietertje Liefhebber. Ondertrouwd: Dirk Groot en Elisabeth Swaan. Pieter Bakker en Marjjtje Liefhebber. Getrouwd: Jan Dirk Aij en Neeltje Dol. Dirk Winkel en Aafje Bood. Dirk Groot en Elisabeth Swaan. Overleden: Neeltje Loddet, oud 78 jaar, echtgenoote van Jacob Zander. Meindert Herman, oud 14 jaar, zoon van Jan Herman en Trijntje Mastemaker. Klaas Kuiper, oud 26 jaar, echtgenoot van Alida Ott. Pieter Liefhebber, oud 92 jaar, weduwnaar van Grietje Bakker. Gemeente Ondkarspel. Ingeschreven gedurende de maand Maart. GeborenNeeltje, d. v. Pieter Bierman en Grietje Schager. Nicolaas, z. v. Jacob Plakman en Sijtje Bakker. Guurtje, d. v. Jan Tuinman en Elisabeth Mejjlis. Cornel a Geertruida, d. v. Jacobus Kramer en Johanna Kos. Ondertrouwd tn Getrouwd Geene. Overleden Antje de Zwart, oud 84 jaar, echtgenoote van Jan de Groot. Jacob Butter, oud 54 jaar, echtgenoot van Antje de Waard Elisabeth Meijlis, oud 24 jaar, echtgenoote van Jan Tuinman. I'it de Italiaansche Kamer. (Zie 4e blad.) Rome. 3 April. In antwoord op hein gestelde vra gen verklaarde minister Giolitti, (lat een gedeelte dei- arbeiders, in strijd met de bevelen der politie, teen anderen weg wilde volgen dan den voorgeschrevene en daarbij, met vlaggen voorop en gewapend met stok ken. indrong tegen de gewapende macht onder het uiten van oproerige kroten. De gewapende macht deed vergeefs de gebruikelijke sommaties; er werden steenen geworpen naar de troe pen en een aantal agenten gekwetst. Kerst werden eenige revolverschoten in de lucht gelost en daarna werd een ernstiger aanval gedaan. De betoogers hadden 3 doo- den en 15 gewonden; terwijl 17 agenten 12 carabinieri etn) 2 soldaten werden gekwetst. Een gerechtelijk onder zoek is geopend. De minister verklaarde verder, dat de soldaten ach teraf stonden en niet zoo getroffen werden door stee nen als de agenten, die direct met de menigte te doen hadden. Van de agenten werden dan ook 29 gekwetst, terwijl slechts twee soldaten werden geraakt. Drie man onder de bjjl. Voor de voorstanders van de doodstraf was liet hoogtij dezer dagen te Bonn Daar werden drie man achter elkaar onder de valbijl om 't leven gebracht, drie Kroaten, van dat ruwe volk, dat tegenwoordig in Duitschland komt werken en er soms woest huis houdt. Vijf kerels hadden een waard en een waardin en nog.'n oude vrouw beroofd en vermoord. Een ter dood ver oordeelde hing zich in de gevangenis op. Uit vrees, dat de drie, die thans onthoofd zijn, zich. na de ver werping van hun verzoek oin genade, ook zich zelf om hals zouden brengen, werden zij des nachts streng bewaakt. Twee van de mannen lieten zich gedwee ter slachtbank leiden, de derde moest er naar toe gesleurd worden. De plechtigheid vond plaats op het gevangenis plein. Buiten stonden duizenden mensehen te grieze len. Een van de vijf ter dood veroordeelden kroeg gratie, t Is een stompzinnig man, die geheel onder den invloed der (anderen leek gehandeld te hebben. Hij zal ,nu levenslang moeten zitten. Een moordtoestel. De Comtemperary Review bevat een artikel van den genie-kolonel Maude over een uitgevonden lelectrisch kanon, dat aan projectielen een aanvangssnelheid van 9000 M. per seconde zou geven. Een knal wordt bijna niet voortgebracht, evenmin als rook of reuk. Verder is de constructie uiterst eenvoudig, zoodat de vervaar diging bijna geen moeilijkheden oplevert. De schrijver beweerde, dat men met het wonderding van Parijs naar Londen zou kunnen schieten. Men dacht aanstonds weer aan 1 April, maar het schijnt toch, dat men deze uitvinding serieus moet nemen. De proeven, die de eerste vaklui van Europa er mee heb ben genomen, heeten schitterend geslaagd. Het wapen kan es en gemakkelijk 50 granaten van 500 Eng. pond in de mm. werpen als van 50 p., en ze werpen op 100 K M o Meter- Het is zoo licht te hantoeren, dat net dadelijk achter elkaar kogels op de meest verschil lende afstanden kan werpen. En alles door middel van electriciteit, die het kruit vervangt. Als het waar is, zou men haast gaan ineenen dat de oorlog nu onmogelijk wordt. Lijkverbranding voor geniet-utereketilng De gemeenteraad van Bergen heeft met groote meer derheid besloten, dat in de toekomst de bewoners dei- stad. zonder eenige kosten, doch voor openbare rekening na hun dood verbrand kunnen worden en dat hunne asch in de hal van het gemeentelijk crematorium in urnen zal worden bewaard. Te dien einde is tusschen de gemeente Bergen en de vereeniging voor lijkver branding een overeenkomst aangegaan. Deze beslissing van den raad van Bergen toont, in hoeverre de propaganda voor lijkverbranding in Noor wegen reeds is doorgedrongen En in vrijzinnige krin gen van Noorwegen wordt dit besluit met groote in Slftrnminfl Anliron/T.-.« «1- H ouuii ui gemeente de kosten zullen dragen voor de meest elementaire functies van den staatsburger: hel geboren worden en het begraven. 387ste STAATSLOTERIJ. lste KLASSE, 4de TREKKING. HOOGS PRIJZEN, f 6000: 4440. t 1000: 16097. f 100: 18263. Prijeen van f 90. 185 1766 8488 8139 10600 12898 14172 17320 887 789 4081 246 766 896 612 670 713 841 624 486 11188 18069 789 638 871 869 6052 9095 246 204 15082 707 872 921 67 281 661 845 144 861 1194 2048 286 312 888 375 686 902 216 67 786 884 12097 416 748 18622 239 206 941 10080 390 420 16203 981 Geboren: PIETER TERMAAT TRIJNTJE TERMAAT-OVKR. Alkmaar, Prins Hendrikstr. 8, 1 Apr. '08. 879 267 7289 479 604 712 6*7 871 757 687 891 977 728 64 428 466 234 19688 81 445 668 883 990 86 646 888 960 20099 372 783 997 17818 680 Ondertrouwd: M H. GRIN. Heden overleed, na 5 dagen vree- selijk te hebben geleden, onze geliefde Echtgenoote en Moeder in den ouderdom van 41 jaar. W PEEREBOOM. M. PEEREBOOM. Wieringerwaard, 2 April 1908. M C. SEVENHUIJ8EN Jbd. Te koop; een le klas Te zien en te bevragen bij A. D. STAM, Noord, Schagen. Heden overleed, na een langdurig lijden van IS weken, oiize geliefde Echt genoote, Moeder, Behnwd-en Grootmoeder in den ouderdom van 81 jaar en 3 maanden. Mede namens Kinderen, Behuwd- en Kleinkinderen, F. JONGERLING. Schagen, 3 April 1908. Heden overleed, in den gezogen- den ouderdom van 92 jaar on 5 maan den, onze geliefde Vader, Groot- Overgrootvader Mede namens Kinderen, Behuwd en Kleinkinderen, Jn. AIJ. Winkel, 29 Maart 1908. it- en

Schager Courant | 1908 | | pagina 2