Groenteveilingen. Marktberichten. Predikbeurten. Goede Vrijdag. Paschen. burgerlijke Stand. Plaatselijk Nieuws. comité gaat ter opmaking supp kohier Hoofdeltjken Omslag en behandeling van een bezwaarschrift burger- lasten Daarna sluiting. Winkel. Maandagavond hield het Departement Winkel der Maatschappij tot Nut van t Algemeen een algemeene vergadering in een lokaal van den heer A. Wit, alhier. I>« leden waren helaas zeer schaars opgekomen. De voorzitter, de heer Rezelman opende met een vriendelijk woord de vergadering, waarna de secretaris, de lieer Kluijver de notulen der vorige vergadering leest, welke onder dankzegging worden goedgekeurd. Allereerst wordt overgegaan tot ballotage van één nieuw lid, den' heer P. Schaap, die geballoteerd wordt. Velschillende ingekomen stukken van meer of minder belang worden medegedeeld en voor kennisgeving aan genomen. Verslag van de (departementsspaarbank over 1907 op 31 December bedroegen de bezittingen der Spaar bank f 28007.29i/2, aan spaarders was verschuldigd 1 21881.90i^, de reserve bedroeg f 6125.39; op 31 Decem ber 1900 bedroeg de reserve f 5888.13V2. zoodat de netto winst over 1907 bedraagt f 237.25y». Bestuursverkiezing: De heer Melchior moet perio diek altreden en is met herkiesbaar. In diens plaats wordt gekozen de heer A. de Ridder. Vervolgens wordt overgegaan tot de bespreking van den beschrijvingsbrief voor de Algemeene Vergadering. Nadat alle punten daarvan besproken zijn en het voor en tegen van enkele voorstellen uitvoerig is be handeld, wordt besloten met de voorstellen van het hoofdbestuur mede te gaan. De afgevaardigden ter alge meene vergadering zijn echter vrij in het uitbrengen van hun stem; worden op de alg. vergadering nieuwe gezichtspunten geopend, dan kunnen zij hun stem daarnaar regelen. Verkiezing en aanwijzing van afgevaardigden naai de algemeene vergadering Volgens anciënniteit is aan de beurt de heer C hoo rnen Jzn. en als plaatsvervangend lid de heer L. Beijne- veld. Rij stemming voor een 2e lid wordt eerst gekozen de heer E. Kluijver, die echter zijn benoeming niet aanneemt, daarna de heer P. Strijker en tot plaats vervangend lid de heer A. de Ridder; beiden nemen hunne benoeming aan. Bij de rondvraag wordt er over gesproken, of het niel mogelijk is, meer werk van de winterbijeenkom- sten te maken, en uitsluitend te trachten door eigen krachten die avonden zoo aangenaam mogelijk le maken. Het getal avonden wordt als te weinig beschouwd en hel aanwerven van krachten van buiten voor een gering bedrag als waarover het Departement beschikt, zal op teleurstelling uitloopen, aangezien met 2 5 3de- rangs kunstenaars genoegen zal moeten worden ge nomen. Een reglementswijziging in dien geest wordt in uit zicht gesteld. Daarna de vergadering gesloten Broek op Langeudtjk. Roode kool f 2.50 a f 12.50 per 100 stuks Glele kool 4.— a - 17.— Witte kool 2.— a - 8.— Bieten - 12.— a - 16.50 1000 Dien 0.90 a - 1.20 50 Station Noord-Scharwoude. De handel in kleinere koolsoorten iets grager. noteering als volgt Roode kool le en 2e srt. f9.— a f 12.50, kleinere f 3 a f 8.—. Gele kool le en 2e srt. f 13.— a f 17.50, kleinere f 4.— a f 9.—. D. W. kool le en 2e srt. f 5.- a f7.50, kleinere f 2.— a f 4.—. Dien f 1.10 a f 1.30 per 50 K.G. Dorp Noord-Scharwonde, 15 April 1908. Roode kool f7.- af 10, kleinere f 2.50 a f 6 Gele kool f 10.— a f 14.—, kleinere f 5 a f 9.—. D. W. kool f8.— a f 12.—kleinere f4.— a f7.—. Uien f0.80 a f 1. K.G. De a Alkmaar, 13 April 1908. 12 Koeien en ossen f 170.—a 250.—114 vettekalveren f 40.— a 110.— per Ned. P. f. 0.80 a 1.—167 nuch tere idem f 8.— a 18.—, 5 magere schapen f 16.— a 20.—, 305 vette varkens f 0.41 a 0.49 per P., 45 magere idem f 15.— a f 19.—. Purmerend, 14 April. Aangevoerd 533 runderen, waaronder 145 vette, 60 a 75 cent per kilo, prysh. stug. 388 melke-en gelde-f130 a 260 per stuk, prysh. st. 7 stieren, 259 vette kalveren 70 a 90 ct per kilo, handel matig, 762 nuchtere id. f 8.— a 23.— per stuk, handel matig, 24 paarden, 2688 scha pen f 18.— a f 26.50, prysh. stug, overhouders f a prysh, 301 vette varkens 44 a 48 cent per kilo, handel vlug, 104 magere dito f 16.— a 32.— per stuk handel matig, 322 biggen f 6.— a f 10.— per stuk, stug ganzen f 0.— a 0.—, zwanen f0.—a0.— mand appelen f0.— a 0.—, md. peren f0.— a0.-. Kaas. Kleine f30.middelb. f 23.—, Com missie f a 0.—, aangev. 100 stapels, handel matig. 1581 K.G. boter f 1.15 a 1.25, kipeieren f3.— a 3.50 eendeieren f3.75. Op de eierenmarkt. werden verhandeld 1400 kievits eieren tegen 13 a 15 ct. per stuk. i\ EDERL ANDSC'H HERVORMDE GEMEENTE te Zuid-Zjjpe, voorm. 9.30 uur, Ds. Met, Burgerbrug, Be vestiging van nieuwe lidmaten. Collecte voor het fonds voor noodlijdende kerken en personen. Idem, 's av. 7 uur, Ds. Met, St. Maartensbrug. Avond- maalsbediening. Noord-Zijpe, voorm- 9.30 uur, Ds. Groeneveld, Schager- br^g. Avondmaal. Anna Paulowna, 's av. 7 uur,Dr. Toxopeüs, Avondmaal. Kolhorn, 's av. 7 uur, Ds Engelkes, Avondmaal. Barsingerhorn, 'a av. 7 uur, Ds. Van Loon, Avondmaal. Oallantsoog, voorm. 10 uur, Ds De Boer, Avondmaal. Sint Maarten, Ds. Tinholt, Avondmaal. Oude Niedorp, Ds. Kanis, Avondmaal. Huisduinen en Koegras, 's av. 7 uur, Ds. Van Griethuy- sen. Huisduinen. Dirkshorn, v.m. 9.30 uur, Avondmaal. DOOPSGEZINDE GEMEENTE te Noord- en Zuid-Zijpe, 's av. 7.80 uur, Ds. Corn Vis Jzn., Oudesluis. Avondmaal. Wieringen, Ds. Onnes, Hippolytushoef, Avondmaal. LOKAAL „BETHEL", HOEP, SCHAGEN ten behoeve van de Nederlandsch Hervormde Kerk. 's av. 6.30 uur, de heer L. J. van Grasstek. Nederlandsch Hervormde Gemeente te: Zuid-Zijpe, len Paaschdag, voorm. 9.30 uur, Ds. Met, St. Maartensbrug. Idem, 2en Paaschdag, voorm. 9.30 uur, Ds. Met, Bur gerbrug. Noord-Zijpe, len Paaschdag,voorm. 9.30 uur, Ds. Groe neveld, Oudesluis. Idem, '2en Paaschdag, voorm. 9.30 uui, Ds. Groene veld, Schagerbrug. Anna Paulowna, len Paaschdag, voormiddags 10 uur, Dr. Toxopeüs, Paaschpreek. Het Kerkelijk zangkoor zal zich dan wederom laten hooren. Kolhorn, len Paaschdag, voorm. 9.30 uur, Ds. Engelkes. Barsingerhorn, len Paaschdag, v.m. 9.30 uur, Ds.v. Loon. Haringhuizen, 2en Paaschdag, v.m. 9.30 uur, Ds. v. Loon Avondmaalsviering. Callantsoog, len Paaschdag, geen dienst. Idem, 2en Paaschdag, voorm. 10 uur, Ds. De Boer. Valkoog, len Paaschdag, Ds. Tinholt. Oude Niedorp, len Paaschdag, Ds. Kanis Veenhuizen, 2en Paaschdag, Ds. Kanis. Huisduinen en Koegras, voorm. 10 uur, Ds. Van Griet- huijsen, Huisduinen, doop. Idem, 2en Paaschdag, voorm. 10 uur, Ds. Van Griet- hutjsen, Huisduinen. Harenkarspel, len Paaschdag, voorm. 9.30 uur, Ds. Damsté, Kerkebuurt. Idem, Zen Paaschdag, voorm. 9.30 uur, Ds. Damsté, Dirkshorn. Winkel, len Paaschdag, geen dienst. Wieringerwaard, len Paaschdag, geen dienst. Idem, 2eii Paaschdag, voorm. 9.30 uur, Ds. Engelkes. Doopsgezinde Gemeente te: Noord- en Zuia-Zype, len Paaschdag, voorm. 10 uur, Ds. (Jorn. Vis Jzn., Burgerviotbrug, Doop. Idem, 2en Paaschdag, voorm. 10 uur, Ds. Corn. Vis Jzn., Oudesluis. Wielingen, len Paaschdag, Ds. Onnes, Stroe. Idem, 'Jen Paaschdag, Ds. Onnes, Hippolytushoef. Barsingerhorn, len Paaschdag, Ds. Kooiman, Barsh. Nieuwe Niedorp, len Paaschdag, Ds. Haars, Avondmaal. Idem, '2en Paaschdag, geen dienst. Lokaal „Bethel", Hoep, Behagen, ten behoeve van de Nederlaudsclie Hervormde Kerk. lsten Paaschdag, voorm. 10 uur, J. L. v. Grasstez. 2en Paaschdag, voorm. 10 uur, J. J. Creutzberg van BTWMKL in hem medegedeeld werd, dat zfjn zoon gevangen zat, en tegen een losprijs van 10.000 roebel de vrijheid kon verkrijgen. Werd de som niet uitbetaald, dan zou men den jongen dooden. Hierbij bevond zich tevens een schrijven van den gevangene zelf, waarin hij ver telde, vrij goed behandeld te worden, als vader het gevraagde geld stuurde, zou-ie direct terug komen De vader snelde direct naar de aangewezen plaats, bieden werd men het over den betaalde 1000 roebel, en had eerst tater ter oore kwam, ui was. Gemeente Behagen. Ingeschreven van 12—16 April 1908. GeborenGeertje, d. v. Ane Geel en Jansje Bruine- man. Gemeente Winkel. Ingeschreven van 1—31 Maart 1908. Bevallen: N. Kaay—Klaver, zoon. N. Mul—Vries, dochter. Ondertrouwd: Willem Pater, 26 jaar, en Reinouwtje Boor, 22 jaar. Arie Kossen, 23 jaar, en Neeltje Mul, 21 jaar. Gehuwd: Pieter Krapman, 22jaar, en Aafje Wurkum, 23 jaar. Willem Pater en Remouwje Boor. Overleden: Geen. Brand bjj Boston. De Vereenigde Staten zijn nu eenmaal het land van de reusachtigiioid jn alles niet hel minst in de rampen, die er elkander met noodlottige regelmaat op volgen. Een reuzenbrand heeft nu een groot gedeelte van Chelsea, een der voorsteden van Boston, in de asch gelegd. Gelukkig ligt deze voorstad van liet eigen lijke li oston en van de voorstad Charlestown gescheiden door de Mystic-river, een zich tol zeearm verbree- dende rivier. Vlak, aan Chelsea grenzende maar alweer door een breede rivier, de Chelsea-river, daar van gescheiden, ligt Oost-Boston De vlammen zijn echter daarheen met overgeslagen, ofschoon daartoe groot gevaar bestond, wijl te Oost-Boston, aan den waterkant, petroleum-tanks stonden van de Standard Oii Cy., van welke de inhoud door de hitte in brand geraakte, zoodat vijf dezer tanks in de lucht vlogen. Daar zij afgezonderd stonden deden deze ontploffingen geen nieuwen brand ontstaan. Chelsea is een stad op zichzelf, met een inwonertal van 40.000 zielen. De brand schijnt te zijn ontstaan op een vuilnishoop, waar veel papieren, oude lappen en andere brandbare rommel bijeenlagen. Vermoedelijk heeft een achteloos voorbijganger daar een 'brandend, eindje sigaar neerge gooid. De buitengewone snelheid, waarmee het vuur om zich heen greep, wordt verklaard door het feit, dat het Zondagmorgen fel-hard waaide. Bovendien was in het deel der voorstad, waar de brand ontstond een groot aantal buizen van hout. Het vuur heeft gewoed van 's morgens vroeg tot laat in den avond, 'loeii was het ergste voorbij. D. w. z. vuf honderd gebouwen waren vernield. Een blok van 1700 bij 1800 meter was iii puin verkeerd; 13 kerken, zoo goed ais de helft der handelswijk; bijna alle school gebouwen en driehonderd huurkazernes lagen tegen den grond. Een schatting der schade is nog niet moge lijk; maar men, zai met 8 10,000,000 het werkelijke totaalbedrag nog wel niet hebben benaderd. Dat bij een brand van dezen omvang ook de gebouwen aan de overzijde van. beide rivierarmen ernstig in gevaar verkeerdejr spreekt vanzelf. Maar overal aan den over kant stonden waakzame brandweermannen gereed om de vallende vonken te dooven. Behalve met de reser voirs van de Standard Oil Cy. lukte dat ook overal. Behalve de stoffelijke schade valt het verlies te be treuren van 5 personen, die in of door hel vuur om kwamen, terwijl 80 anderen verwondingen bekwamen Tienduizend personen zijn plotseling van huisvesting beroofd; hun tc:stand is deerniswekkend, ofschoon natuurlijk al het mogelijke wordt gedaan om door onderstand in hun nooden te voorzien. Er is een in schrijving geopend; er worden dekens, kleeren, voedsel en drank verstrekt; maar dat alles is natuurlijk niet voldoende. Op een open speelterrein in de stad zijn 1000 tenten opgeslagen ten gebruike van de dakloozen. In de buitenlandsche bladen vinden wij een opsom ming van de merkwaardige of kostbare gebouwen, te Chelsea verloren gegaan. Daaronder zijn het Erost- ziekenhuis, het kinderziekenhuis, de Fitz-bibliotlieek, 17 kerken en scholen, 'Lu-et staats-tuighuis, de Counly and Chelsea-spaarbank, drie andere banken, het postkantoor, het telegraaf- en telefoonkantoor enz. enz. Het gemeente-archief van Chelsea is behouden. Het bevond zich in een kluis onder het stadhuis. Het stedelijk bestuur heeft besloten, machtiging te vragen aan de regeering van den Staat, voor het aangaan van een leening, groot 8 500,000 5 8 1000.000, om de vernielde openbare gebouwen door nieuwe le ver vangen. Tijdens den brand zijn in de gevaarlijke zone zeven kinderen geboren; moeders en kinderen moesten ijlings worden weggedragen, want de vlammen waren in aan tocht. Behalve de vijf reeds herkende dooden, moeten 37 personen verbrand zijn. Men weet namelijk van deze lieden niets af, zoodat het vermoeden voor de hand ligt, dat ze onder het puin werden begraven. Boven dien kregen 200 5 300 personen zware brandwonden. Te Berlijn is de oude garnizoenskerk verbrand, met de daar bewaarde trofeeën uit de groote oorlogen Maandagavond te 8 uur zag men boven de beurs een hevigen vuurgloed en in korten tijd was de nabij gelegen Neue Friedrichstrasse geheel en al gehuld in rook, die uit het westelijk gedeelte van de kerk opsteeg; eenige oogenblikken daarna was ook het dak één vlammenzee, die de omliggende gebouwen in een toover- achtig licht hulde. Omstreeks 9 uur stortte de klokke- toren van de kerk in en te 12 uur was zoowat het geheele gebouw een puinhoop geworden. Omtrent de oorzaak van den brand tast men in het duister. Kinderroovers aan he* werk. Nu het den revolutionnairen in Rusland niet meer lukken wil met het rooven van geld, schijnen ze zich meer speciaal op kinderdiefstal toe te leggen Het slachtoffer van dit nieuwe bedrijf werd o. a. de groot industrieel Magnei-, te Odessa, en wel op de volgende wijze: De straat door een sjieke jongedai dringend verzocht mede te gaan. omdat een zijner schoolvrieaiden een ernstig ongeluk overkomen was. Magner junior voldeed aan haar wensch; samen stapten ze in oen huurrijtuig en reden naar een afgelegen stadswijk, waar ze een woning binnengingen. Nauwe lijks was de deur achter den jongen man gesloten, ol verscheiden revolvers werden op hem gericht, terwijl een der aanwezigen hem toeriep„Vrees niets, er zal u geen haar gekrenkt worden. Ga hier kalm zitten en als ge een beetje van den schrik bekomen zijt, moet ge uw vader schrijven; we willen niets anders dan geld.'' Den volgenden ochtend kreeg de heer Magner, die over het verdwijnen van zijn zoon, in de grootste on gerustheid verkeerde een brief, van het zegel eenér internationale anarchistische vereeniging, voorzien, waar- en na veel loven en losprijs eens. Magner eenige uren later zijn kind terug. De politie, wie 1 geval eerst k denkt dat 't kaukasische reyolulionnaiien waren, die dergelijke zaken al meer bij de hand hadden In Bakoe werd eenigen tijd geleden de kleinzoon van den rijken Laiajeff gerooid. De grootvader ontving een document van een anarchistische organisatie, mei het bevel, onmiddellijk 10.000 roebels te sturen. De inan bleek minder teerhartig te zijn dan zijn lotgenoot Odessa Hij liet den vijftienjarigen jongen waar hij en gaf de zaak in handen der politie, die thans ijverig nasporingen doet Gevallen van hoogen ouderdom. Uit Turkije worden dikwijls gevallen van hoogen oudenlom vermeld, maar met alle berusten op vol doend zekere gegevens. Thans meldl men echter een geval, dat zeker gewaarborgd schijnt te zijn. Het be treft 'een rnan van 124 jaar, die de laatste 80 jaar werkzaam was als boekbinder. Zijn vader zou 112 jaar geworden zijn. Ook in Rusland schijnen de mensehen soms bijzonder lang te leven. Van daar wordt melding gemaakt van een dame, die ook 124 jaar oud is. Zij is nog vol komen gezond, maar had het nu toch onlangs raad zaam geacht haar testament te maken, omdat men niet wist wat misschien gebeuren kon. Deze dame, .die dus in 1-783 geboren was, had geleefd onder de regeering van zeven van de acht tsaars uit het huis Romanoff, dat in 1762 aan het bewind kwam. Oog om oog, hoed om hoed Een episode uit den strijd tegen den dameshoed, die in de Parijsche theaters onvermoeid, maar voortoopig nog zonder het minste succes, wordt voortgezet. Twee heeren komen kort vóór 't opgaan van het scherm in het „Chatelet", zoeken en vinden hun plaat sen op de derde ry stalles, en constateeren met vreugde, dat ze niemand voor zich hebben. Maar ze vergaten het af te kloppenEn zoo gebeurde het dat juist even na het begin twee dames de beide plaatsen voor hen kwa men innemen en hun met haar extravagante hoofd deksels elke kans op kijken benamen. Na veel vergeefsch üals-gerek in het eerste bedrijf wendt in de pauze een der heeren zich tot de dames en vraagt beleefdof zij haar hoeden niet zouden willen afzetten. „Ik denk er niet aan", verklaarde de eene. „In 't Chatelet mogen we onze hoeden ophouden. En mijn haar is er niet naar opgemaakt om me zonder hoed te vertoouen." „Maar, mevrouw, we kunnen volstrekt niets zien." „Mijnheer, u bent zeker geen Parijzenaar, anders zoudt u de beleefdheid wel hebben niet verder aan te dringen." De heeren zwijgen en verdwijnen, komen een minuut of wat samen smoezend en gnuiffelend terug, en gaan weer achter de beide bloementuinen zitten. Juist als het scherm voor de tweede maal zal opgaan, komen tot verbazing van het keurige stalles-publiek achter elkaar vier moel-dragers uit de „Hallen" binnen. De meeldragers hier in Parijs dragen behalve meel in de uitoefening van hun beroep leeren hoeden, die een doorsnede van ongeveer een meter hebben dit om te zorgen dat het meel hun niet in den nek loopt. Onverstoorbaar schrijden zij door het middenpad en nemen plaats op de vier zetels eerste-rij-stalles, vóór de beide dames met de verwante hoofddeksels. De twee aanstokers schudden; de zaal begrijpt en brult. De dames krijgen een kleur van schaamte en ergernis. „Mijnheer, wilt u alsjeblieft uw hoed afzetten pro beert een van de twee tegen den voor haar zittenden eclipsant. „Ben ik niet voor gehuurd", antwoordt deze laconisch. Groot schandaal. De dames maken zóóveel leven, het publiek amuseert zich zóó luidruchtig, dat de voorstel ling niet kan doorgaan, en het heele achttal door den dienstdoenden agent van politie meegenomen wordt naar den commissaris. Die lacht en maakt proces ver baal op, zonder dat daarvan waarschijnlijk iemand meer iets hooren zal. Daarna aftocht van de dames naar huis, van de vier sjouwers, na in-ontvangst-aame van de fooi en een tik aan hun hreeden hoed-rand weer naar hun werk, van de beide heeren opnieuw naar 't „Chatelet", waar zij nu ongestoord het eind van de féeërie genieten konden. En zij niet alleen. Want van schrik zaten alle vrouwelijke bezoekers nu met haar hoed op den schoot. Helaas, langer dan één avond werkt tegen dit euvel zelfs niet een zóó kras medicament. „Hbld." Gevaarlijke postdienst. De post voor het personeel van den Jungfrau-spoorweg wordt door een postbode van Wengen bezorgd, wanneer deze zijn marsch op sneeuwschoenen naar het slation Eismeer aanvangt, wordt het bureau van den spoorweg daarmede in kennis gesteld. Toen onlangs de bode niet op den bepaalden tyd was aangekomen, werden vol gens de voorschriften tunnelarbeiders uitgezonden om hem op te zoeken en vonden den postbode onderweg door een lawine overvallen. Hij stond tot aan de schouders in de sneeuw en kon er zich door zijn ,skis niet uitwerken, daarom nam hij den ransel van den rug en versterkte zich met den medegenomen proviand, tot de verlangde hulp was aangekomen. Vogelmoord. Geeft de beweging tegen het dragen van veeren van levende vogels op dameshoeden wel iets? Nooit droegen de vrouwen in zoo overdreven mate pluimen op den hoed als thans. Wat moet er een pluimgedierte vermoord worden om aan die bedroevende mode te vol doen! Het gaat al zoo ver dat verschillende soorten vo gels bijna geheel uitgeroeid zijn. Te Londen alleen werden onlangs bij verkoop 416 kis ten vischarendpluimen, 1*6 kisten pauwpluimen 3979 paradijsvogels, 3766 kamdiuven, 1876 Impeyfaizanten, en «en enorme hoeveelheid kleine vogels verhandeld. De Engelsche regeering heeft nu een wetsontwerp in gediend, dat den invoer van „vogelvellen beperkt. Dit i voorbeeld zou overal moeten gevolgd moeten. Zich zelf een pluim op den hoed steken kan geen kwaad, maar onze vrouwen maken het thans erger dan de wilden, welke er alzoo veel van houden, zich met veeren op te sieren. betalenden. Een veertigtal menschen woonde dit concert bij dat den aanwezigen een tiental nummers ten gehooro gaf Eén daarvan, een viool-solo van mej. B. ImhuDen Tarantella" van Carl Bohm, werd met bijzondere aan' dacht gevolgd en het spel hoog gewaardeerd. Behalve enkele oudere - vroeger reeds voorgedragen, als het orkest welwillend by andero gedegenheden meewerkte gaf de Symphonie ook eenige nieuwe nummers Over het geheel mag gezegd worden, dat de m.idespf. lenden voor het meerendeel nog geen voldoend schoor:en toon uit hun instrumenten weten te balen, zoodat het ensemble mollig en afgerond zou klinken. Heel veel afzonderlijke oefening der leden zal noodig zyn, gevolgd door ettelijke malen samenspelen, eer het orkest dat in bescheiden mate kan geven, waarop een betalend publiek recht heeft. Met het geven van een eigen concert heeft de jonge vereeniging hare krachten dus wel wat overschat. Men hoeft zich wezenlijk niet te overhaasten, als men op kunstgebied het publiek iets goeds wil doen hooren. Een graankorrellje draagt ook niet direct vruchten. Daar moet tyd over verloopen en dat moet eerst tot iets groeien. Aan muzikalen groei nu heeft het orkest wel eenige behoefte. De vrucht van Zondag kwam te vroeg. Wegens gebrek aan actief kon de zaak van het bal na het concert tot spyt van de dan toch nog aan wezige dames niet eens opgezet worden. Deze affaire fai'leerde dus vóór de geboorte. ADRIKN FAGEL. Na eene uitstekend geslaagde proefrepetitie Zondag gehouden benoemde onze Harmnmekapel in hare vergadering van 13 April met algemeene stemmen tot. haar directeur - uit vele sollicitanten - den heer Adriën Fagel. Het zal onzen lezers zeker aangenaam zyn vooral onzen plaatsgencoten iets meer van dezen nieuwbe noemden directeur te vernemen. We zyn gelukkig in staat deze zeer begrijpelijke nieuwsgierigheid met het volgende te bevredigen. Adriën Fagel werd geboren den I7den Juli 1871 in de stad Rotterdam. Hy ontving zy'ne muzikale opleiding van L. F. Brandts- Buys theorie der muziek, J. B. Litzau orgel en piano en F. Blumentritt, instrumentatie. Al spoedig waagde hy zich aan de moeilijke kunst van componeeren, waarvan o.a. als blijvende vrucht uit dien begintijd kan genoemd worden het in 3 j iren tij 's 8 maal herdrukte wiegeliedje „Slapedoe." Zijn vurige wensch was als jonge man - opera-dirigent te worden. Dit gelukte hem zeer spoedig. Door de welwillende hulp van eene Duitsche dame bekwam hy, eigenlijk doorlouter toeval, een aanstelling als zoodanig, n.1. als kapelmeester bij het Stadttheater te Wilhelmshafen. Het leven aan eene opera beviel den heer Fagel echter slecht. Dat onbestendige, dat rondtrekken van plaats tot plaats, het heele gedoe op en aan het tooneel, stond hem spoedig vreeselyk tegen. Hy verlangde terug naar zyn vaderland, naar zyn geboortestad. Hier vestigde hy zich meer als muziekonderwijzer en ^ydde zich verder aan zijn lievelingsarbeid het scheppen van nieuwe muzikale werken. Voor viool en piano, voor kinderzang, voor mannen koor, voor enkele stem werd heel wat door Fagel gecomponeerd en uitgegeven, zoowel in het Duitsch als in 't Hollandsch. Ook eene opera is door hem gedicht en getoonzet: „Die Straszensangerin", terwijl van hem als schrijver over muziek in de „Revue Encyclopedique" werd opge nomen „La musique de la Hollande", bevattende dit stuk een overzicht van de Hollandsche toonkunstenaren vanaf Sweelinck tot op dezen tyd. Thans woont de heer Fagol te 's Gravenhage, dat hij zich tot woonplaats koos, voornamelijk omdat zijne voorlaatste woonplaats Enschedé eene fabrieksstad op de gezondheid der zijnen zeer nadeelig werkte. Onder zijne directie staat een kinderkoor te Schiedam van 120 kinderen, dat volgens gelezen recensies uitste kende uitvoeringen geeft. Als de heer Fagel zich hier komt vestigen, hopen we van ganscher harte in hem een waardig opvolger te vinden van den heer Schouten. Dat hy in onze plaats, die werkelijk behoefte heeft aan een bekwaam en ernstig musicus, met open armen wordt ontvangen daarvan kan hy verzekerd zyn. Gedurende den korten tyd, dat het den heer Schouten gegund was zich geheel aan Schagen te geven, hebben we gezien, dat deze op muzikaal gebied handen vol werks had. Zoo zy het ook met den heer Fagel 1 Schagen blijft dan voor de muziek en hy voor Schagen behouden. Raadsvergadering te Behagen. Vergadering op Dinsdag j.1., voormiddags 10 ure. Afwezig de heer P. Meur* Pz. Na opening der vergadering worden de notulen ge lezen en goedgekeurd. Medegedeeld wordt, dat de benoemde onderwijzer de heer Tiessen, de benoeming heeft aangenomen en 15 Mei a.s. in functie zal treden; voorts, dat Ged. Staten de geldleening van f23.800 hebben goedgekeurd. Door B. en W. wordt voorgesteld eene geldleening aan te gaan groot f1500, tot dekking van de buiten gewone uitgaaf voor den dienst 1907 voor rioleering der Landbouwstraat, en van het tekort verbouwing Rijks- landbouwwinterschool. Rente hoogstens 4J Jaarl. aflossing f300. le Aflossing 1909. Rente en aflossing te betalen uit de gewone inkomsten. Nadat de heer Feisser nog heeft gevraagd, waarom de aflossing 1909 begint, waarop de Voorzitter ant woordt dat op de loopeude begrooting geen post voor komt, wordt het voorstel aangenomen. In verband hiermede wordt eene suppletoire begroo ting aangeboden en vastgesteld, in ontvangst hebbende bedrag dei- geldleening f 1500; in uitgaaf: f 840 zeventienjarige zoon van den koopman werd op door een sjieke jongedame aangesproken, die hem Stierenkcuriiig. Bij de voorkeuringen, heden alhier gehouden, wei den aangeboden 2 driejarige stieren, waarvan voorloopig aangehouden fok vereen. Winkel. 7 tweejarige stieren, aangehouden: Fok vereen. N. Niedorp, Jb. Spaans Winkel, J. de Veer Schagen. P. Kooij Jbz. Wieringerwaard, P. Boekei Cz. Schagen, K. Blaauboer Schagen. 24 éénjarige stieren, aangehouden: H. J. K. v. d. Steen Spanbroek, W. de Graaf Schagen. K. Kaan Kz. Wieringerwaard, K. Blaauboer Schagen, id.. id.. J. L. T. Groneman Wieringerwaard, id. id„ C. Kooij Hz. Harenkarspel, A. Schenk I)z. Barsingerhorn, P. Kater idem, K. Borst Jz. Schagen, W. Reetman Winkel, K. Zeijlemaker idem, Jb. v. d. Stok N. Niedorp. .1. Stam mes idem. Sehagrr kaasmarkt. Op de Kaasmarkt van Woensdag werden aangevoerd 11 stapels kaas, waarvan 11 stapels kleine kaas, hoogste prijs f 25.— stapels commissie f 0 stanel middelbare f Aan gewicht 3534 K.G. „Symphonie." Zondag gaf ons Symphonie-orkest onder leiding van zyn directeur, den heer C. H. N. Tatrs, voor het eerst een concert voor zijne kunstlievende leden en entrée- het en f 650 ver- voor rioleering, f 10 kosten geldleening hooging bouwkosten Landbouwschool. Aangenomen wordt het voorstel, om, de nofcernig de Landbouwstraat in eigen beheer te nemen. De heer Roggeveen gelooft wel, dat 't gewenschl is. 't werk zelf uit te voeren, omdat 't Gemeentebestuur dan de vrije hand heeft. Maar bij de demping van de Nieuwe Lagezijde is een klein incident voorgevallen, eenige buizen zijn ingestort, en hij vraagt, of 't nu mogelijk is dat te voorkomen bij eene volgende gelegen- gebeurtenis wel buizen waren te heeft vergoe- hei I>e Voorzittei- zegt, dat met die rekening gehouden zal worden. Die versch aangevoerd. De leverancier echter ding van schade' toegezegd. De heer Feisser vraagt, of nu al over de deugdelijk heid der buizen geoordeeld kan worden en of de leverancier goed bekend staat-.' De Voorzitter antwoordt, dat we alleen weten wat de ondervinding heeft geleerd, en deze ondervinding is goed. De buizen worden door den tijd hoe langer hoe harder. De leverancier staat als soliede bekend. Bouwterrein Landbouw draal. Hierna stellen B. en W. voor het genieentelK>uwter- rein aan de Landbouwstraat voorloopig te verkoopen op een minimum-diepte van 30 M., en voor f 3 per j HA 4A lwiinro»v we te bouwen perceelen minstens 5 M. van den één worden De heer Bijpost vraagt: Waarom geen 40 M., zooals in de vorige vergadering is besproken. Voorzittei- antwoordt, dat 40 M. het Dag. Bestuur wat tc groot voorkwam. Wij waren op dit punt niet van {gevoelen, maar ten slotte zijn we 't eens ge- M. te bepalen, omdat naar onze meening daii met sueees verkocht kan wordea De heer Bijpost blijft voor 40 M. Wie bouwterrein aan de I.andbouwstraat wil koopen, kan er zonder lxczwaar nog wel 10 M. bijkoopen Als we 30 M. sletten, werken wij ook in de hand den l>ouw van mindere huizen Bovendien, we hebben den grond. Blijkt het later bij 40 M. moeilijkheden te baren, dan kunnen we ervan afwijken. Spr. meent, dat 40 M. in 't voordeel der gemeente is. Den heer Roggeveen heeft 't verwonderd, geen bere kening in de stukken te hebben geziener wordt

Schager Courant | 1908 | | pagina 2