voren gemaakte afspraak, en in gemeen en kalm over leg met het oogmerk om Hendrik Drost van het le\en te berooven, dezen jongen opzettelijk geweldda dig hebben aangegrepen, op den grond geworpen, vast gehouden, diens keel dichtgeknepen, en door worging, benevens door hem chloroform te doen inademen, doen stikken esn gedood; waarna zij, onmiddellijk daarop, eveneens te zanten en in vereeniging, na te voren daar toe gemaakte pfspraak, van het lijk van genoemden jongen, met het oogmerk tot wederrechtelijke toeëige- ning. hebben weg en tot zich genomen ongeveer f 1326.90»/* of althans ongeveer f 1250 aan bankpapier en zilvergeld, toebehoorend eaan den kassier C. 1'rince, althans aan een ander dan aan hen, beklaagden, heb bende zij boven omschreven gewelddadige levensberoo- ving, die voorschreven diefstal vooral ging. volgde of althans vergezelde, gepleegd met het oogmerk om de uitvoering van dien voorgenomen diefstal voor te be reiden en gemakkelijk te maken. De derdie en de vierde beklaagde dat zij te Zeist omstreeks de maand November 1907 opzettelijk de uitvoering van het misdadig opzet en voornemen van den eersten en den tweeden beklaagde, althans Van één hunner, tot het plegen van boven omschreven misdrijven of althans in ieder geval tot het plegen van boven omschreven diefstal, voorafge gaan, vergezeld of gevolgd van geweld tegen genoemden Drost, gepleegd met het oogmerk om dien diefstal voor te bereiden en gemakkelijk te maken, welk feit werd gepleegd door den lsten en 2den beklaagde te zamen en in vereeniging, terwijl dit opzet en voornemen om die feiten ol althans één of meer dier feiten te plegen toen reeds bij die beklaagden of althans bij één hunner bestond, hebben bevorderd. De derde beklaagdedoor aan den eersten beklaagde opzettelijk het middel te verschaffen tot het plegen van die feiten of althans van één of meer dier feiten, door aan dien beklaagde eene hoeveelheid chloroform te verstrekken met nader te melden doel en oogmerk De vierde beklaagde: door aan den eersten bekl. opzettelijk inlichtingen te verschaffen tot het plegen van die feiten of althans van één of meer dier feiten, door aan dezen beklaagde mede te deelen dat de koopman Schaap op hem beklaagde Van Vaalen een wissel getrokken had of wel hem een quitanlie ter betaling zoude doen aanbieden, dat deze wissel of quitantie (door Schaap ter incasseering was gezonden of wel zoude worden gezonden aan den kassier Prince te Driebergen, dat diens looper, zijnde de verslager» H. Drost, zich met dien wissel of die quitantie dan aan zijn Van Vaalen's woning zoude aanmelden, ten einde op die quitantie betaling te erlangen; hebbende beklaagde Kors dat middel en beklaagde Overhorst die inlichtingen aan beklaagde Van Vaalen en Van Ee of althans aan één hunner verschaft, opdat deze hetzij alleen, hetzij in vereeniging met anderen, alsdan meergemelden Drost zouden kunnen vermoorden, dooden, met geweld berooven en de gelden, die deze bij zich zoude h©bbein en die aan een ander dan aan hen, beklaagden, toebehoorden, met het oogmerk tot wederrechtelijke toeëigening zouden kunnen wegnemen; waarna dan ook, met behulp van dit opzettelijk daartoe verstrekte middel en geholpen door deze eveneens op zettelijk daartoe gegeven inlichtingen, en overeenkom stig deze laatste, de eerste beklaagde, in vereeniging met den tweeden beklaagde, - aan wien die eerste be klaagde (de van den beklaagde Overhorst ontvangen inlichtingen had medegedeeld, inderdaad op de wijze als boven omschreven, op tijd en plaats vermeld, die vorenvermelde misdrijven hebben gepleegd; de derde en vierde beklaagde bovendien ter zake dat zij op of omstreeks November 1907 te Zeist, ieder voor zich opzettelijk van de beklaagden Van Vaalen en Van Ee, althans van één hunner, een bedrag aan geld len wel Kors een bankbiljet van drie honderd gulden en Overhorst een bankbiljet van honderd gulden ten geschenke hebben aangenomen, wetende althaas moetende begrijpen en begrijpend, dat deze bankbiljetten door genoemden Van Vaalen en Van Ee of één hunner door één dier boven omschreven misdrijven waren verkregen en in ieder geval afkomstig van den boven omschreven diefstal. Bij de dagvaarding is gevoegd een lijst van 85 ge tuigen. Nekkramp. Donderdagavond is de vrouw van den arbeider De Kort, te Uden, die aan meningitis leed en in het gast huis werd verpleegd, overleden. Dit is hel tweede geval met doodelijken afloop. Een drietal kinderen, die nog lijdende zijn aan deze vreeselijke ziekte, wor den nog verpleegd in eene barak, die in den tuin vat; het gasthuis |s gebouwd. .De strengste voorzorgsmaat regelen zijn genomen, om de besmetting zooveel mogelijk tegen te gaanzoo zijn het beddegoed en kleeren bij De Kort verbrand en is de woning geheel gedesinfecteerd. Waarschijnlijk is de smetstof dezer ziekte uit Duitschland medegebracht, daar de vaders der gezinnen, waar zij is uitgebroken, allen in Duitsch land hebben gewerkt. 's-Hert. CL Holl. Maatschappij van Landbouw. In de jongste vergadering van het hoofdbestuur der Hollandsche Maatschappij van Landbouw nam de nieuw benoemde voorzitter, mr. C. P. Zaaijer, als zoodanig zitting, na op hartelijke wijze door den tweeden voor zitter. den hoer K. Breebaart Jz., te zijn verwelkomd. De voorzitter richtte daarna eenige zeer hartelijke woorden tot den heer S. C. Korteweg, die ontslag heeft verzocht als secretaris-penn. der Maatschappij. Den heer Korteweg, aan wien de Maatschappij zoo veel dank verschuldigd is, werd vervolgens op de meest eervolle wijze ontslag verleend en zijn opvolger, de heer A. Korteweg, geïnstalleerd. De voorzitter bracht ter sprake de quaestie van den afkoop van tienden en stelde de vraag of de Maat schappij iets doen moet ter bevordering van den vrij- willigen afkoop. Besloten werd een circulaire over deze zaak tot de afdeelingen te richten, waarin de bepalingen van de Tiendwet nos eens korteliiks worden uiteengezet de herberg ontvlucht zijn, is niemand ineer te vinden. De geheele geruchtmakende zaak is mets anders dan een canard, een mop of leugen. Dat liep best al. Op het rangeerterrein aan den Graafsehen weg te Nijmegen is een rangeerende goederentrein van de Staatsspoor die den wissel nog niet geheel gepasseerd was in het middengedeelte aangereden door een trein van Maastricht. Van den goederentrein zijn drie wagens zwaai' beschadigd, terwijl de voorste ontspoorde. De beide volgende waren in elkaargedrukt De trein van Maastricht werd weinig beschadigd en kon na korten tijd doorgaan. Er vielen geen persoonlijke ongelukken voor, maar de materieele schade is belangrijk. Middernacht. Te Wijk-aan-Zee is een huweüjk voltrokken in het middernachtelijk uur. Een onderwijzer, die als zoodanig benoemd was in Indië, wilde voor zijn vertrek trouwen, leneinde van de gunstige bepalingen te profiteeren, die voor zich en zijn gezin genoten kunnen worden ten opzichte van overtocht, uitrusting enz. Toen de bruidstoet 's middags aan het raadhuis kwam, kon het huwelijk niet doorgaan, omdat de moe der des bruigoms, die in Breda woont, niet aanwezig was. Er was nog juist tijd voor den bruigom, om moedei" te halen, en s avonds te elf uur kwam hij met haar aan het station Beverwijk aan. Met rijtuigen trok men nu naar Wijk-aan-Zee, waar door de welwillendheid van den ambtenaar van den Burgerlijken Stand alle dingen gereed waren en het huweüjk bij petroleumlicht voltrokken weid. Mishandeling niet doodeljgken afloop. In den nacht van Zaterdag op Zondag kregen eenige personen, die zich vermaakt hadden met het opbeuren van de rails in de Nobelstraat te Utrecht, plotseling hooggaande ruzie. De 21-jarige kamerbehanger De K., gal bij dien twist zijn vriend St., kellner, oud 23 jaar, zulk een heviger» slag in den nek, dat S. met het voorhoofd op de rails viel en bewusteloos bleef liggen. Overgebracht naar het hoofdbureau van politie werd de jonge man daar onderzocht door dr. Vrijheid, die opname in het Ziekenhuis noodig oordeelde, welk transport daarheen plaals had per brancard. Gistermiddag omstreeks 5 uur is S. in het zieken huis overleden. D edader, de 21-jarige de K. werd aangehouden en bevindt zich thans op het hoofdbureau om ter be schikking van de justitie te worden gesteld. U. D. j Zeeuwsche nachtegalen. Men schrijft uit Zeeland: Er werd dezer dagen weder medegedeeld dat kikkers worden gevangen, die in groote hoeveelheden uaar de Parijsche markt worden verzonden. Onmiddellijk wordt er aan vastgeknoopt, dat het toch zoo te bejammeren valt, dat ter geen maatregelen genomen worden om aan deze vangsten een eind te maken, daar de kikkers toch zoo hoogst nuttig zijn voor den landbouw, daar ongekende hoeveelheden schadelijke insekten dagelijks door de Zeeuwsche nachtegalen worden verslonden, en reeds vele jaren achtereen wordt dit als zoete koek geslikt De kikkers, die in slooten, kreken en plassen der j Zeeuwsche landerijen leven en welke weggevangen wor- den, behooren tot het gilde der vijanden van de zoet- i watervisschen, Waarin de groene (ranaesculenta) zich onderscheidt Van de bruine (rana temporaria), welke j laatste na den paartijd op het land leeft en daar allerlei j ontuig als voedsel zoekt. Die groene, bekend om zijn heerlijke zomeravond- en nachtconoerten, zoo maar zonder blikken of blozen ingedeeld bij de schadelijk- insectenetende dieren, is toch wat kras en wie niet bekend is met de leefwijze, hij informeere even bij de eigenaars van vischwaters en men zal wat te hooren krijgen. Daarmee wordt niet goedgekeurd dat de dieren ver minkt blijven liggen en nog dagen in dien toestand blijven leven. in 1899 wendde het Hoofdbestuur der Zeeuwsche Landbouw maatschappij zich tot den directeur-generaal, chef van de afdeeding Landbouw, met het verzoek de aandacht te wijden aan het becjoelde wegvangen, maai" spoedig volgde het antwoord dat de groene kikvorsch niet onder de beschermde dieren was opgenomen als niet behoorende tot de nuttige zoogdieren en vogels, die door de wet beschermd worden; dat die vorsch een groot vijand is van onze zoetwatervisscherij en dat het dus, indien de wet ter bescherming van nuttige dieren „eerlang" herzien werd nog een punt van onderzoek of nadere overweging zou uitmaken, of de groene kikvorsch, die nagenoeg uitsluitend gevangen wordt, wel bij do beschermde dieren behoort opge nomen te worden. Een kind in een put gestikt. Een droevig ongeval had te Zwolle gistermiddag plaats. Het ruim 1-jarig kindje van den heer wonende aan den Heerenweg, Oosterenk, geraakte op onverklaar- en waarin de meening wordt uitgesproken, dat het dsehappij ligt, om den minnelijken op den weg der Maatsc afkoop te bevorderen. Een gebeurtenis te Waddingsvecn. Er is een verhaal in omloop gekomen, dat bestemd scheen te zijn een groote verbreiding te zullen krijgen, maar hoogstwaarschijnlijk geen levensvatbaarheid zal blijken te bezitten. Op zekeren dag bevatte een Goudsch blaadje het bericht uit Waddingsveen, dat in een koffie huis aldaar eene nabootsing van het laatste Avondmaal zou vertoond zijn. Toen was de lamp uitgegaan; het publiek was het café uit gevlucht en de beide hoofd personen M. M. en K. Bzaten te klappertanden van angst, de een met verdraaid hoofd en scheve kaak. de ander kon zich niet bewegen. Uit het Goudschte blaadje schijnt dit verhaal zich in ondersciheitdene kleine bladen verbreid en blijkbaar reeds velen verontrust te hebben. Omtrent hetgeen aanleiding kan gegeven hebben tot het bericht en tot hetgeen verder gebeurde, ontvangt „Het N. v. d. D." van een ingezetene van Waddmgs- veen, den heer M de Rooij Az eene mededeeling, waaraan het volgende is ontleend „M. M. is een gepensionneerd Indisch militair, heeft 12 13 jaar in Indië gediend en heeft daar meer dan eens ben-beri-ziekte gehad, en nu en dan hier nog wel eens last van moeraskoorts of Indische ziekte; de man is getrouwd, heeft twee kinderen, bezoekt bijna nooit een herberg, leeft kalm en vindt zijn genoegen thuis. ,,K. B. is los werkman, meestal aan de spoorlijn j werkzaam, en is niet beter of niet slechter dan duizend andere werkmenschen. K. B. heeft reeds sinds lang eene spierverlamming in het aangezicht, zoodat zijn gezicht van lieverlede scheef trok, maar thans weer geheel normaal is. „Daar bedoelde personen in dit zaakje schade voor zich en hun gezin zagen, hebben zij zich gewend tot de justitie, maar aangezien de namen niet volledig in het stuk voorkwamen, was de zaak niet vervolg baar. „Daarop is te Waddingsveen een openbare vergade ring belegd met een spreker, waarop M. M. en K. B. tegenwoordig waren; tevens waren verslaggever en redacteur van het Goudsche blaadje uitgenoodigd te yerscthijnen, maar ze zijn er niet geweest De kastelein, bare wijze in een met een deksel gesloten ierput. Toen men 't kind miste en zocht, vond men het, voorover in den put liggende De in allerijl ontboden geneesheer, de heer E. Klin- kert, kon slechts den dood constateeren. Zw. Ct. Aona Te Suameer (Fr.) ging de arbeider R. Zaterdagavond, 4 April, ter ruste Sedert slaapt hij door. Een dokter, die geroepen werd, probeerde hein wakker te maken, wat niet gelukte. Brand. De correspondent van het Hbld te Amstelveen schrijft: Vooir de derde maal binnen eenige maanden brak Zaterdag hier een brand uit, waarvan men de oorzaak slechts kan vermoeden. Weder sloegen de vlammen 't eerst uit een berg, waarin ongeveer 5000 bos stroo was gestapeld en weder uit die van den koopman N. Sloothaak, gelegen op de boerderij van den heer G. Stain van Amsterdam, vlak bij de woning en dien stal, stonden spoedig ook deze in de vlam. Aan redden was geen denken, daar de pannen op stroo en riet lagen. De bewoner, de bleeker Warnink, wist zich met zijn gezin te redden. De wasch ging echter op een klein beetje droog goed na geheel verloren. Evenzoo de materialen van de ijsclub, die in den stal geborgen waren. Gelukkig wist de brandweer een nabijgelegen schuurtje, waarin de waschinrichting stond, te behouden. Met de mislukte poging tot brandstichting Ln de Herv. Kerk, nog kort geleden, en de geslaagde in Bovenkerk, is dit nu in negen maanden de vierde brand. Het is te hopen, dat de justitie ditmaal de hand op den dader kan leggen, want het is hier al zoo ver, dat er menschen zijn, die zich des Zaterdags- of Zondagsavonds slechts gedeeltelijk ontkleeden bij 't naar bed gaan, denkendet Is weer Zaterdag (Zondag; we konden wel eens brand krijgen." Het volk vermoedt den dader wel, want men hoort Ln verband met de branden 't woord hij met een bijzondere intonatie uit- ipreken. Het hapert echter nog aan bewijzen. Alle brandschade wordt door verzekering gedekt, be halve de verbrande hooipers. Sigaren en tuberkelbacillen De Amsterdamsche arts A. H. Haentjes deelt in het T. v. G. den uitslag mede van een door hem ingesteld onderzoek naar het besmettingsvermogen van sigaren, die door een tuberculeusen arbeider bij de vervaardi ging besmet kunnen zijn. Hij heeft zijn proeven ge nomen met opzettelijk met tuberkelbacillen besmette groene dekbladen, die hij het drogingsproces van een fabriek heeft doen doormaken en komt op grond van overtuigende entproeven op caviae tot deze gevolg trekking. „Tuberkelbacillenhoudend sputum van een lijder aan tuberculose, dat bij het plakken van sigaren eventueel op de binnenzijde van het dekblad inocht zijn gebracht, levert geen gevaar voor den rooker op, zelfs als hij op de sigarenpunt kauwt" Inbraak. Een brutale (diefstal, eer gisternacht te Wildervank gepleegd, is 't onderwerp van veler gesprek en geeft W onder aan t Boven-Westerdiep alhier, verschaften dief (of dieven) zich door opschuiving van een raam toegang tot de voorkamer, wisten een daar slaande secretaire met een passenden sleutel of looper te openen, en ontvreemdden j muntbiljetten van f 10, 2 bankjes van f 100 en f 50 aan contanten. Verder 1 gouden dameshorloge met 2 gouden horloge-kettingen, waarvan één mei dunne scha kels, 1 gouden medaillon, een gouden flacon en een armband van bruine koralen met gouden slot. Een kerkboek met gouden sluiting, 't welk ook voor de greep lag, werd niet meegenomen. De bewoners die in een alooof, westelijk van de voorkamer sliepen, hebben niet het minste gerucht vernomen. Eerst Vrijdagmorgen ontdekte men den diefstaL Onmiddellijk werd aangifte gedaan bij veldwachter v. d. Meulen, die in gezelschap van den wachtmeester der marechaussees een uitge breid onderzoek instelde. Tot heden zonder eenig resul taat. Winsch. CL Winkel. Door de heeren J. Breebaart Dz., burgemeester-secre taris van Hoogwoud, en A. de Ridder, secretaris van Winkel, worden pogingen in het werk gesteld eene onderafdeeling van den bond van gemeente-ambtenaren op te richten. Vermoedelijk zal deze afdeeling zich dan uitstrekken tot dat gedeélte, dat gelegen is ten noorden van Alk maar. Een en ander zal van de deelneming afhangen. Raad Wieringerwaard. Vergadering van den Raad op Dinsdag 14 April, des voormiddags 10 uur. Afwezig de heeren Groneman en Waiboer. Voorzitter, de heer K. Koster Hz., Burgemeester, opent de vergadering, waarna de notulen worden gele zen en onveranderd goedgekeurd. Ingekomen 1. Goedkeuring Kohieren Hoofdelyken Omslag en Hondenbelasting. 2. Adres tramplan Wieringen—Schagen, dat er 30 April door de Gemeente moet worden betaald f1000.— zynde 10 storting op de aandeelen. Waarover aan stonds. Volgt nu benoeming Onderwijzeres. Op de voordracht stonden: 1. Mej. Kraan te Haren karspel. 2. Mej. Groen te Harenkarspel. 3. Mej. Plaatsman te Losser. De heer Kooij vraagt of de sollicitanten ook acte Fransch bezitten, waarop de Voorzitter inlicht, dat Mej. Kraan reeds 4 jaar met Fransch bezig is en dus de acte spoedig hoopt te verkrijgen. Na deze inlichting wordt Mej. Kraan met algemeece stemmen gekozen. Bespreking geldleening. Alvorens hiertoe over te gaan leest Voorzitter eerst voor, een schrijven van den heer Groneman, die verhin derd was door het slechte weer ter vergadering te zyn, In dit schrijven geeft de heer Groneman den Raad in overweging, om nog wat te wachten met de geld leening. Hy doet dat, omdat het hem voorkomt, dat de gemeente dan misschien een leening zou kunnen aangaan tegen lager rente. Het epjjt hem dan ook, niet op deze vergadering te genwoordig te kunnen zijn, daar hy dan wel nadere inlichtingen zou kunnen geven. De heer Sleutel is nu ook voor wachten. De heer Kaan meende dat 41/4 waarover was ge sproken, wel wat te hoog was, waarop Voorzitter ant woordt dat men wel niet beter zou kunnen klaar komen, maar toch ook er voor te zyn om het af te wachten. De heer Kooy is van oordeel, dat er geen haast by is. De heer Zijp meent, dat er wel geen groote haast by is, maar geeft den Raad toch in overweging om voorloopig op 4 aan te houden, en toch ook niet te lang te wachten. Voorzitter stelde den Raad voor om het verder aan B. en W. over te laten. B. en W. hadden de aflossing gesteld op f 500, waar op zooals de heer Zy'p opmerkte eerst goedkeuring van Ged. Staten moet worden gevraagd. Alten vóór de aflossing van f500. Bii de rondvraag zegt de heer Sleutel, dat er tegen woordig kinderen van Bras van Barsingerhorn, in de gemeente looperi te bedelen en nu vraagt spreker, of het niet van belang is, dat die kinderen onderdak ge bracht worden. Voorzitter zegt er werk van te zullen maken, maar Bras is nog al een lastige man. Te Barsingerhorn waren de kinderen ook reeds bij anderen gebracht, maar dan haalt Bras ze terug. Niets meer te behandelen zijnde, sluit de Voorzitter de vergadering. Alcinaria Cacao. Als groots e blijk van de onberispelijke en voortreffe lijke kwaliteit dezer Cacao, diene, dat den fabrikant den heer J. C. Baan met de inzending van dit arlikel op de vaktentoonstelling voor Hygiëne, genees genot- en voe dingsmiddelen, dezer dagen gehouden te Berlijn, weder om de hooge onderscheiding te beurt viel te worden bekroond met Eere Diploma eu Gouden Medaille. Haringbuizen. Zondag 12 April j.1. werd door het Muziekgezel schap „De Eendracht" van Kol hom een concert en tooneeluitvoering gegeven in het lokaal van den heer M. Kooy te Haringhuizen. Afgaande op onze herinneringen aan eene door deze zelfde vereeniging in 't laatst van het vorige jaar in dit lokaal ten gehoore gebracht programma, vleiden we ons met de hoop, goed werk te krijgen. En die hoop was gelukkig niet ijdel. Aan onze verwachting werd beantwoord en „De Eondracht" zal, wanneer het devies, waaronder zy werkt, de leden moge blijven be zielen, stellig ender leiding van haren flinken directeur pleizier van haar streven hebben en op muzikaal ge bied een waardige plaats gaan innemen. Hoe lief wer den die beide eerste blaasnummertjes(door den directeur den heer J. Portegys Lz werden hierbij de clarinetpartyen' vertol k tweergegeven. Men had, met het oog op de afwisseling, het program ma niet uitsluitend uit fanfare-muziek laten bestaan. Er werd ook opgevoerd, een drie bedrijven lang drama, moeilijk te vertolken en getiteld: „'t Goudviscbje", van den bekenden schrijver Van Nouhuys. "Wat den duur van 't siuk betreft, moest men het haast als hoofdschotel aanmerken, want het nam meer tijd in beslag dan de rest van het programma. Echter blijft tooneelwerk bij een muziekgezelschap toch onzes inziens eigenlijk bijzaak en als zoodanig willen we het ook beschouwen De opvoerenden waren goed in hunne rollen en aan het drama, dat ook aan de (welwillend medewerkende) dames vry hooge eischen stelt, viel een flinke vertolking ten deel. Nog enkele muziekstukjes tot slot en daar viel het gordijn voor goed. Jammer dat er zoo'n bitter beetje publiek was. De wélgeslaagde uitvoering was méér hoorders waard geweest. En was dat handjevol luisterenden nog maar stil geweest I Een gezellig „bal na", waaraan uit den aard der zaak weinigen deelnamen over volte was heusch niet te klagen tot slot. Raad Anna Paulowna. Vergadering op Dinsdag 14 April 1908, des morgens ten 10 uur. Afwezig de heer Bakker. Voorzitter de heer Wydenes Spaans, burgemeester. Na opening der vergadering volgt de lezing en goed keuring der notulen. Medegedeeld wordt: le. dat by de laatste kasverificatie in kas was en moest zijn f798.16; 2e. dat door het Dag. bestuur aan Ged. Staten was verzocht de doodgraverswoning niet langer aan te slaan in de grondbelasting. Voorzitter heeft goede hoop, dat dit niet meer zal geschieden; 3e. de regeling jaarwedden onderwijzers is door Ged. Staten goedgekeurd 4e. is ingekomen een dankbetuiging van de afdee ling van het Ned. Onderwijzersgenootschap voor deze regeling 6e. de heer Keyzer heeft zyne benoemingen tot secretaris van het Armbestuur en opzichter der begraaf plaats aangenomen- 6e. de heer Vonk heeft aangenomen zyne benoeming tot opzichter aan de Kooi; 7e. de heer List heeft aangenomen zyn benoeming tot lid van de commissie tot wering van schoolverzuim- Se. het kohier van de hondenbelasting is goedgekeurd^ evenals de kwijting uit den post voor onvoorziene uitgaven 9e. de nieuwe regeling van het salaris van den ambtenaar van den Burgerlijken Stand is Koninklijk goedgekeurd 10e. dat de oproeping voor een nieuwen onderwijzer» niet het minste resultaat heeft gehad, op een salaris van f575. De schoolopziener had geschreven, dat 24 April de examens voor onderwijzer afliepen en dan een oproeping wellicht wel meer resultaten zou opleveren. Van de schoolcommissie is een schrijven ingekomen met de mededeeling, dat de heer Bakker als lid dier commissie had bedankt. Voorzitter zegt, dat B. en W. dit stuk nog niet hebben kunnen behandelen, dus geen voordracht kunnen aan bieden. Van den heer N. Raap, hoofd der school, is een zeer uitvoerig schrijven ingekomen inzake de kosten der brandstoffen in de verschillende scholen. Zooals bekend, liepen die kosten van de verschillende scholen nogal uiteen. De heer Raap noemt de verande ring van kachel, een gebrek daaraan, defecte rooster, inrichting van schoollokaal, de groote hoogte daarvan, het op den Noordwestkant hebben der ramen, zoodat er nooit zon komt in den winter, de tochtige en kille lokalen, redenen die hooger kosten voor brandstoffen kunnen ten gevolge hebben. Ook het moeten branden der kachels tot verschillende uren, soms tot acht uur 's avonds en meer redenen kunnen naar het oordeel van den heer Raap invloed hebben uitgeoefend. Voorzitter constateert uit dit schrijven, dat de goede wil tot medewerking er is, waaraan ook niet is ge twijfeld en stelt voor al deze stukken voor kennisgeving aan te nemen. Allen voor. Aan de orde is nu de wijziging van de verordening op de heffing van een belasting op openbare vermake- keljjkheden enz Voorzitter deelt mede, dat deze verordening eindelijk door Ged. Staten is goedgekeurd, maar nu gestrand is op enkele bezwaren van den Minister. Er zyn door den Minister verschillende inlichtingen gevraagd en door ons, zegt Voorzitter, verstrekt. Hoofdzakelijk liep dat over de dansschool, die naar spr.'s oordeel een verkapt dans huis is, met welke meening de Minister na gekregen inlichtingen het volkomen eens was. Veel verandering is er in de verordening niet gekomen, de schoonryderyen op schaatsen zyn vry van deze belasting, zoo ook de vergaderingen van vereenigingen van maatschappelijk nut. De heer Van Mullem informeert, of degeen, die het stalletje op zijn grond laat zetten, b.v. zooals de heer Volder een draaimolen, of dan de heer Volder aanspra kelijk is voor de belasting op die vermakelijkheid val lende. Voorzitter licht in, dat, om by dit voorbeeld te blij ven, de heer Volder tegenover de gemeente aansprake lijk blyft voor de belasting, als zijnde degeen op wiens grond de vermakelijkheid staat. Dat is geschied, opdat de gemeente beter verhaal zou hebben voor htre belas ting. De heer Ehrmann meent, al mag het dan misschien alleen inde theorie opgaan, de gemeente wel eens aan sprakelijk gesteld kan worden voor eigen belasting. Als er nu eens een draaimolen geplaatst werd op gemeente grond, zoude gemeente aansprakelijk zijn voor de belas ting, die op die vermakelijkheid viel. Voorzitter noemt deze opmerking volkomen juist, maar de gemeente Anna Paulowna heeft zelf geen terrein, het is alles van den polder en er zal wel voor gezorgd worden, door de belasting te eischen vóór het theater of wat ook geopend wordt, dat de polder geen last krijgt. Met algemeene stemmen wordt deze verordening en die op de invordering tevens vastgesteld. Voor het pont aan de Kooi is door de gemeente Hel der en den polder bijgedragen elk f 1500 en dit geld zal zoo spoedig mogelijk kunnen worden geïnd. Maar ook rijk en provincie geven steun, n.1. elk f4000 en nu had Voorzitter gevraagd, dat bedrag op afrekening of in voor schot te mogen ontvangen. Dat wil men daar evenwel niet, en is er dus geld noodig voor eiken termijn van af betaling ongeveer f3000 Nu wordt voorgesteld een kas- leening aan te gaan tegen een rente van hoogstens 5J deze rente te verhalen op de oprichtingskosten van het pont. Allen voor. Eveneens worden de begrooting en aanvullingsbegrootingvoor ponten leening goedgekeurd. Daar de vennootschap van den spoor(tram)weg Wierin gen—Schagen is opgericht, moet van het maatschappe lijk kapitaal 10 worden afgedragen, voor de gemeente Anna Paulowna f 250. Indertijd is door den Raad be paald aan te gaan een leening van f 5000 voor deze tram, maar niet bepaald de rente en de aflossing. Goedgevonden wordt de rente te bepalen op 41/2 en af te lossen jaarlijks f200. Met deze aflossing eerst te beginnen één jaar, nadat deze f5000 geheel zyn af gedragen. Aflossing en rente te vinden uit de gewone middelen en zoo noodig den hoofdelyken omslag daarvoor te verhoogen. Opeen vraag van den heer De Graaf, zegt Voorzitter, dat het niet de bedoeling is, nu reeds die geldleening 4411 IIP"' Voorloopig wil men deze eerste bijdrage van f260 op een andere wijze trachten te vinden. Allen voor. Met algemeene stemmen wordt goedgevonden aan het polderbestuur aan te vragen het kosteloos gebruik van terrein by kermissen, opdat aan den kant der wegen enz. enz., de kramen en stalletjes zullen kunnen worden geplaatst. Is ingekomen het bekende adres van den Bond van den handeldry venden en industrieelen middenstand, om adhaesiebetuiging aan het door hem aan de regeering gezonden adres voor invoering van den Midden-Euro- peeschen tijd. Voorzitter zegt dat dit adres ongezegeld is, en boven dien van weinig belang voor een kleine gemeente als Q6Z0. De heer Ehrmann zou het graag zien, dat de Raad zich uitsprak over eenheid van tijd. Algemeen wordt dit laatste toegejuicht en het adres voor kennisgeving aangenomen. Het bestuur van de coöperatieve boerenleenbank vraagt of men in gebi uik zal mogen nemen de kamer nu door den Ryksontvanger gebruikt en als wachtkamer de bode kamer. oorzitter licht toe, dat de Rijksontvanger alleen Maan dag, Dinsdag en Donderdag zitting houdt en er niets op tegen heeft dat het verzoek van het bestuur der boerenleenbank wordt toegestaan. Het is bovendien een vereeniging die het belang dor gemeentenaren be oogt, dus acht Voorzitter het niet ongewenscht, dat het verzoek wordt toegestaan. Allen voor. In verband hiermee wordt nog besloten om voortaan den gemeente-ontvanger niet te doen zitten op Woensdag, 00, °P Dinsdag, zoodat belanghebbenden op den- zei fden dag èn by den rijks- èn by den gemeenteont vanger terecht zullen kunnen. Van B. 011 W zal de ïi.?ri,ouTne>nto°n""8"' ™rl°' kr«Ben thU" rondvraag vestigt de heer Geerligs de aandacht Awf/!,iW6^ ,bY hoeren Wilms en Jonker. De toegang wordt daar byna geheel onmogelijk en by avond is het zeer gevaarlyk om met rijtuig te passeeren. Men gooit het daar aan beide kanten vol met allerlei materiaal, derenVraa Voorzitter daar niet iets aan kan veran- Voorzitter belooft een onderzoek, en zegt, dat zoodra het veilig verkeer er meê gemoeid is.'hy opruiming kan gebieden, maar beter was het, als de heer Geerligs er het bestuur van den polder over sprak. Het is grond vat» dm polder, dus vanwege dat college kan gezegd worden ruim op, ik wil al die materialen op mijn I grond met langer hebben. Zoodra het gevaar oplevert, liVoorzitter als hoofd der politie ingrijpen. Hierna sluiting. (0)

Schager Courant | 1908 | | pagina 6