Groenteveilingen, Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. Burgerlijke Stand. Predikbeurten. Marktberichten. algemeen* stemmen besloot d* vergadering tevens liet gemeentebestuur om subsidie te vragen, terwijl in de vergadering van elke vereeniging zaT worden voorge steld voor een bepaald bedrag deel te nemen in het waarborgfonds. Voorts zullen door de oommissie aan de ingezetenen lijsten worden gepresenteerd. Mede werd besloten aan de tentoonstelling een ver loting te verbinden, indien daarvoor de Koninklijke goedkeuring kan worden verkregen, welke direct z& worden aangevraagd. Opgemerkt werd, dat bij onze vorige tentoonstelling door leden van de Holiandsche Maatschappij van Land bouw bezwaar is gemaakt tegen de heffing van entrée. Algemeen was men echter van gevoelen, dat alleen inzenders en geleiders daarvan vrijgesteld kunnen wor den. De baten der algemeene entrée kunnen niet wor den gemist, zonder van de tentoonstelling een groot waagstuk te maken. Over de vraag: waar de tentoonstelling zal worden gehouden, werd eenigen tijd van gedachten gewisseld. Algemeen was men van gevoelen dit weer te regelen als den vorigen keer, doch men achtte het noodzake lijk, dal de kolfbanen beschikbaar blijven voor de ont vangst van publiek bij de prijsuitdeeling enz. Er zal dus moeten worden voorzien in meerdere lokaliteit door tenten en daarvoor achtte men het niet onbillijk, dat de beide kasteleins de zaak financiëel flink steu nen of zorgen voor die meerdere lokaliteit. Vóór einde April moet de tentoonstellings-commissie zijn samen gesteld, zoodat vóór dien tijd de drie corporaties zullen moeten vergaderen voor de aanwijzing van leden. De commissie uit de corporatie zal zich met nog 3 leden naar keuze kunnen doen aanvullen. Onder applaus der vergadering werd het voorstel geaccepteerd den Burgemeester te verzoeken, het Eere-Voorzitterschap te willen aanvaarden. Nog werd een tweede punt: proeftuinen, ampel be sproken. Dit zal in de vergadering van elke corporatie aan de orde worden gesteld. Bereids werd reeds ge sproken over proeven met het verbouwen van schorse- neeren, aardbeien, bloemkool en den aanleg van vruch tent uinen. Hierna werd de vergadering gesloten. Staatspensioiineerings-Congres. Op een nader te bepalen datum in de maand Sep tember zal vanwege den Bond voor Staatspensionnee- ring, te Amsterdam een congres worden gehouden betreffende het staatspensioen vraagstuk. Tot deelneming aan dit congres zullen uitgenoodigd worden de verschillende politieke partijen, vak- en andere vereenigingen, van wie verondersteld wordt, dat zij belang stellen in de oplossing van dit maatschappe lijk vraagstuk. Op dit congres zullen een vijftal nader op te geven stellingen ingeleid en verdedigd worden door de heeren G. L Janssen, J. P. de Jager, ds. D. A. van Krevelen, ds. T. J. Reinders en D. de Clercq. Langedijk. Met den uienhandel blijft het nog steeds treurig. De meeste bouwers hakken nu maar den knoop door en verkoopen den aanwezigen voorraad, geen hoop meer koesterende, dat er nog verandering ten goed zal komen. De meeste worden verkocht voor 90 cent per baal, som mige nog lager. Uit de vele staaltjes van slechte op brengst is er hier eeneen bouwer had 20 snees, onge veer een halve H.A. met uien bezaaid; hij heeft er van gemaakt f 14, terwijl hg alleen aan pacht f 100 betaalde, ongerekend werkloon, zand etc. De koolprgzen blijven stationnair. Langzamerhand begint de voorraad te slinken. Langedjjk. Door het Bestuur van de afd. Langedijk van het Centraal Genootschap voor Kinderherstellings- en Vacan- tiekolonies zullen dezen zomer drie kinderen worden uitgezonden. Zijn de geldmiddelen toereikend, dan zal dit getal nog worden uitgebreid. De belangstelling in deze zaak is aan den Langedijk vrij groot en over financieëlen steun heeft zij niet te klagen. De afdeeling van den Bond van Ned. Onderwijzers, op wier initiatief de vereeniging tot stand kwam, heeft alle eer van haar werk. Zuidscharwoude. Gisteren viel een 6 jarig ventje te watergelukkig was spoedig hulp bij de hand, waardoor hij gered kon worden, 't Verwondert ons, dat hier nog niet meerdere ongelukken gebeuren, vooral als men bedenkt, dat vele gedeelten der vaart niet zijn afgezet en de jeugd meestal zyn vermaak dicht bij het water vindt. Sint Maarten. Tot Hoofdingeland van de banne Eenigenburg ter voorziening in de vacature, ontstaan door de benoeming van den heer P. Boekei tot lid van het Dag. Bestuur, is benoemd de heer A. Borst Jr. te Alkmaar. Barsingerhorn. Op Donderdag, den 16en dezer, was het 25 jaar gele den, dat de heer H. Westerman in dienst trad als brie venbesteller alhier. Door ernstige ongesteldheid van een zijner kinderen kon ten huize van den jubilaris geen groot bezoek worden afgewacht. Men heeft het evenwel niet willen laten ontbreken ook aan stoffelijke bewijzen van deelneming in dit ambtsfeest van de zijde der burgerij. WIER1NGER WAARD. Vrijdag was het 25 jaar geleden, dat de heer J. P. Backz tot notaris alhier werd benoemdOp deien herinneringsdag werden den jubilaris een prachtigs tslonraas en een marmeren aai), beide in den stgl Ttn Lodewijk den Zestienden, vereerd, waarvan het geld wat bijeengebracht door velen nit dese gemeente en door vrienden en kennissen uit omliggende plaatsen. Dit cadeau werd hem over handigd door de heeren Dr. D. Bax en Jb. Zjjp Ha., beiden alhier en door den heer K Breebaart van Winkel. Voor de woning van den heer Btckx ug het er recht feestelijk nit. Twee keurig versierde eerebogen, door slingers van groen verbonden, leidden van de poort tot zjjn kantoor. Op de eene stond „Hulde van de burgerij' op de andere „Hulde aan den Jubilaris." 's Avonds was dit alles door tal van lampions schitterend verlicht, terwjjl het Fanfarecorps van Ondealnis den jubilaris eene serenade bracht AARDAPPELMANDEN. Het bestuur der afieeling 8t Pancras van de Tuinbouw- en Handelavereeniging „Langedijk en Omstreken" heeft bij inschrijving aanbesteed de levering van S82 aardappelmanden. De levering ia gegund voor fO.dï'/i per stuk tan den heer C. Bijvoet, manden maker te Alkmaar. Broek op L&ngendjjk. Roode kool f 1.60 a f 11.50 per 100 stuks Gele kool 5.— a 16.— Witte kool 3.— a - 11.50 Bieten - 13.— a - 17.1000 Oien 0.80 a 1.20 50 K.G. Station Noord-Scharwoude. Trots de voortdurende koude, komt er toch nog maar niet de rechte gang in den handel der winterproducten. Roode kool le en 2e srt. f9.— a f 12.-, kleinere f 3 a f 7.50. Gtle kool le en 2e srt. f 18.— a f 17.—, kleinere f 4.— a f 8 D. W. kool le en 2e srt. f 4.50 a f 8.—kleinere f 2.50 a f 8.50. Uien f 0.a f 0. per 50 K.G. Dorp Noord-Scharwoude, 18 April 1908. Roode kool f 10.— a f 13, kleinere f 3.— a f 8 Gele kool f 10.— a f 16.—, kleinere f 5 a f 9.—. 1). W. kool f8.— a f 12.—kleinere f4.— a f7.—. Uien fl a f 1.26. De vogel gevlogen. Bü een nalatigen betaler, wonende in de Buitenstraat te Tilburg, was door een deurwaarder beslag gelegd en een bewaarder aangesteld. Toen deze laatste Woensdagmorgen van koude wak ker werd, bespeurde hg, dat alle deuren open stonden en de bewoners met hunnen ganschen inventaris er van door waren. ('s-Hert. Ct.). Inbraak. Wederom is in den afgeloopen nacht te Rotterdam ingebroken, thans in het kantoor van de firma H. en P. van Schaaik, houthandelaars Rechter Rottekade 43— 46. Blijkbaar zijn de inbrekers door een aangrenzend groen- tenpakhuis op een binnenplaats gekomen. Ze zijn toen, gebruik makende van een daar aanwezig zijnde ladder, over den scheidingsmuur geklommen, en kwamen zoo op de binnenplaats der firma Van Schaaik. Op de gewone vrij»* werd de brandkast aan de achterzijde geopend en daaruit ruim f400 gestolen. Door de politie en justitie is ter plaatse een onderzoek ingesteld, maar van de dieven geen spoor. Vrouwenkiesrecht. Woensdag 15 April had in het N.H. Koffiehuis alhier eene vergadering plaats, belegd door de ereeniging voor Vrouwenkiesrecht en geleid door de presidente dier veieeniging, mevr. Dr. Aletta Jacobs van Amsterdam. Het was al heel wat minuten over het aangekondigde openingsuur, eer de presidente er toe overging, de ver- gadering te openen. Er waren dan ook zoo weinig be langstellenden, dat het in den beginne scheen, of de ver eeniging Vrouwenkiesrecht in onze gemeente zonder re sultaat weer zou moeten heengaan. Maar het is toch heel anders uitgekomen. Onder de bijna 50 aanwezigen, die-er dan-eindeljjk-waren, bevonden zich elf dames, die zich aan het einde der vergadering als lid voor Vrou- wen kiesrecht opgaven en tezamen hier een afdeeiing stichtten. Vrouwenkiesrecht had dus wel succes. Maar om weer bij het begin te beginnen, mevr. Dr. Aletta Jacobs opende de vergadering met in de eerste plaats haar teleurstelling uit te spreken over de geringe op komst der Schagers. Daarna zette ze uiteen waarom het zoo noodig is thans propaganda te maken voor Vrouwenkiesrecht. De Staatscommissie voor grondwets herziening heeft immers geadviseerd het woord manne lijk uit onze Grondwet te doen verdwgnen, opdat de weg geopend zal zijn, die ook onze vrouwelijke medebur gers deelachtig zal doen worden aan het thans alleen voor mannen bereikbaar kiesrecht. Het vraagstuk Vrouwen kiesrecht is thans een vraagstuk van practische politiek en de vereeniging Vrouwenkiesrecht wil nu overal in den lande dit vraagstuk onder de oogen van het volk brengen. Spreekster sprak den wensch uit aan het einde harer inleiding, dat het zou mogen gelukken hier in Schagen ook eene afdeeling van Vrouwenkiesrecht te stichten. Alsnu bekwam het woord mej. C. S. Groot, presidente der afdeeling te Hoorn, ter behandeling van het onderwerp „Waarom Vrouwenkiesrecht?" Spreek ster begon met meê te deelen, dat zg zich nu juist niet zoo bijzonder bevoegd achtte over Vrouwenkiesrecht te spreken, maar dat zg toch uit rechtvaardigheidsgevoel wilde getuigen van haar opvatting in deze, en anderen wilde opwekken ook de zaak eens onder de oogen te zien. In een aardig overzicht schetste spreekster het ont staan en den groei van de vereeniging Vrouwenkies recht, eene vereeniging, die in den beginne met spot en hoon als overladen werd. Toch werd doorgestreden door wakkere vrouwen, die nu de rijke vruchten zien van haar onvermoeid pogen. Overal op de wereld wordt thans veel gevoeld voor de rechten der vrouw, voor het vrouwenkiesrecht. Ten bewijze daarvan las mej. Groot een geestig stukje voor over de vrouwenbeweging onder de zwartjes. Waarom vervolgde ze vragen wij, vrouwen, het kiesrecht? Om mee te kunnen werken - was het antwoord aan de verbetering der maatschappij, om meer vrijheid van beweging te hebben. Daarvoor is onze strijd. Spreekster ging na, welke soorten van kiesrecht er bestaan, en of de vrouw ook in een enkel opzicht soms niet kon voldoen aan de verschillende eischen daarvoor gesteld. Is ze minder sterk dan de man Heeft ze minder verstand Kan ze geen examens doen Mag ze geen bezit hebben? Nergens vond spreekster een beletsel om het kiesrecht aan de vrouw te geven, dan alleen in de wet. Deze dient dus gewijzigd. Sinds de vrouw niet 'meer voor haar huis en haar gezin behouden kan blijven, maar zij moet meestrijden op het groote maatschappelijke arbeidsveld, is een recht voor haar ook mee te spreken bij de samenstelling van de wetten, die vooral op sociaal gebied gemaakt wor den. De vrouw wil strijden tegen drankzucht en prosti tutie, tegen veel kwaads, als deel van haar volk. Geef haar daarvoor het kiesrecht. Aan al de eischen der wet voldoet ze. Daarom verander artikel 80 onzer Grondwet en varvang het door het bekende blanco-artikel of door het artikel door de Vrouwenvereeniging voorgesteld. De gevolgen van vrouwenkiesrecht ging spreekster verder na in de landen waar het reeds is in Nieuw- Zeeland, Finland, Noorwegen, sommige staten van Amerika, enz., overal werkt het heilzaam. Daarom ook vragen we kiesrecht als Staatsbelang. Met een mooi beeld eindigende, riep spreekster man nen en vrouwen op zich aan te sluiten bij de vereeni ging en voor vrouwenkiesrecht te strijden uit recht vaardigheid en om het algemeen welzijn. (applau3) Van de gelegenheid tot debat werd door een drietal heeren gebruik gemaakt. Mevr. Dr. Aletta Jacobs beantwoordde de debaters, die weinig principieels tegen het gesprokene inbrachten. Zooals boven reeds gezegd, werd er na afloop der ver gadering, die ook gesloten werd door mevr. Jacobs, eene afdeeling Schagen gesticht met aanvankelijk 11 leden. Presidente, secretaresse en penningmeesteresse werden respectievelijk de dames Wiglama, Koster en N. Roggeveen-Stammes. Aangenomen. Men deelt ons mede, dat de heer A. Eagel zijne benoeming tot directeur van de Harmoniekapel alhier heeft aangenomen. Een hooge prgs. Het land van de gemeente aan de Landbouwstraat alhier, groot 0.77.10 H.A., werd Donderdag jl. in het openbaar verpacht bij inschrijving. Ingeschreven werd als volgt: G. Boontjes f 80, G. Borst f 105, C. Berkhouwer f 106, C. Scheltus f 130. K. Snaas f 148 en S. Bierman f 155. Dat is tegen een huurprijs van f 200 per bunder. Kievitseieren. Voor onze markt was er Donderdag eene vrij groote hoeveelheid kievitseieren aanwezig. Op verschillende plaatsen, want de eierenmarkt bepaalt zich niet alleen tot de Cérès, waren ze aanwezig. Ze werden tegen 12 13 cent verkocht. De totaal aanvoer bedroeg o00 5 600 stuks. Marktbericht. Half April: dat is de tijd, dat de aanvoer van nuch tere kalveren begint le verminderen, en dat de hoold- aanvoer op de markt op gelde- en kalfkoeien over gaat. Doch aanvoer gaat niet altijd aan een geanimeel den handel gepaard. Zoo ook nu! Weinig hooi, nog minder gras, komt een koeboer slecht van pas. Geen wonder dat de handelaars bij de trekkende markt klagen. Ja, soms moet er met verlies van de hand worden gezet. Voor goede kwaliteit zijn wel koopers te vinden, maar die afwijkende kwaliteit, daar zit het verlies in. 't Zelfde geldt voor vette koeien. 1ste kwaliteit gold 37 oent. De heeren Borst van Tuitjenhorn en Schermer van Hoogwoud stonden met f 2-12.50 bovenaan. Over- houders blijven traag. In vette varkens was een vrij goede handel; hoewel ook hier de kwaliteit te wen- schen overliet. Londensche biggen gingen graag weg. Kipeieren waren zoo wat overal te koop. Wij zagen ze op wel vijf plaatsen verhandelen. Met het oog op Pascnen waren ae prijzen laag. Met boter hetzelfde Groote voorjaarsmarkt. De grootste voorjaarskoemarkt voor onze markt valt dit jaar op 30 April. Die van 23 April, 7 en 14 Mei z\jn mede nog belangrijke markten. Vooruitgang. Volgens de gegevens voor het jaar 1907 moest de opbrengst der personeele belasting voor 1908 eene som van f 1202.14J lager worden geraamd, wegens de veran dering van de 8e in de 7e klasse van de kom onzer ge meente. De primitieve kohieren wijzen echter slechts f 384.29 minder aan, zoodat ook het bedrag der gemeen- teopcenten een bevredigend cijfer aangeeft. Het aantal rijwielen neemt nog hand over de hand toe; in 1907 werden aanvankelijk 1106 rijwielen ten kantore Schagen aangegeven tegen 1369 in 1908. Eene vermeerdering alzoo in één jaar met ca. 25 Treurig. Bij den hevigen brand, die eenige dagen geleden te Ohelsea bij Boston woedde, werden o.a. 198 zuigelingen uit de vlammen gered. Maar de ouders zijn ten deele in de vlammen omgekomen en voor een ander gedeelte links en rechts verspreid, terwijl er ook nog enkele zijn, die niet met beslistheid wisten te zeggen, welk van' de geredde kleintjes het hunne was. Nu zit de overheid verlegen met al die kleine kinde ren, die zij natuurlijk op de een of andere wijze onder dak moet brengen. Uit Amerika. De Amerikanen zijn ons alweer een stukje voor. De tram-maatschappijen van Chicago laten op bestelling wagens loopen naar de begraafplaatsen, die om de staa liggen. In eiken dusdanigen wagen, die zwart geschil derd is, kunnen 40 personen plaats vinden, terwijl in een afgeschoten gedeelte de doodkist en de bloemen worden geplaatst. Deze inrichting heeft voor, dat zij een groote besparing brengt in de anders zoo na- hangende begrafeniskosten. De tram-maatschappijen van Chicago brengen voor een dergelijk vervoer niet meer dan ongeveer f 50 in rekening, terwijl de lijkbezorger gewoonlijk pl. m. f 15 per volgkoets rekent, benevens nog de groote som, die hij voor het gebruik van den lijkwagen vraagt. De inrichting blijkt in Chicago zoo doelmatig en het publiek maakt er een zoo druk ge bruik van, dat men ook in New-York er toe zal besluiten electrisché lijkwagens aan te schaffen. Bruidsdagen. Een bruidje dat het niet gemakkelijk heeft. Over het algemeen wordt de bruidstijd als een drukke lijd beschouwd, en klaagt menige bruid over vermoeid heid. Zij mag zich echter troosten met de beschrijving van den bruidstijd in Marokko, zooals Alioe Lowther, een Engelsche dame die eene reis door Marokko ge maakt heeft, ons die mededeelt. „Van bruiloft kan men eigenlijk niet spreken," zegt zij in haar dagboek. „Een huwelijksfeest wordt er in Marokko niet gevierd. Het huwelijk wordt gesloten bij den notaris, waar de ouders het contract sluiten. Eenige dagen daarna ontmoeten man en vrouw elkander voor het eerst in het huis van den echtgenoot, waar de bruid feestelijk getooid, met steenen en kettingen be hangen, zwijgend haai- heer verwacht. Hij kent haar slechts uit hetgeen anderen hem verteld hebben. Mis schien is zij mooi, zooals zij hem beschreven werd, het kan echter ook tegenvallen. Dan blijft hem altijd nog de troost, dat hij zich na een jaar van haar kan iaten scheiden en zich intusschen schadeloos stellen met zijn jonge, schoone slavinnen." Toch komen er ook plechtigheden bij te pas"t verlaten van het ouderlijk huis en 't betrekken der echtelijke woning worden gevierd met groote praal, met rumoer, muziek, geweer- en kanonschoten. Die feesten duren zes oi zeven dagen. Streng drukt de etikette op de jonge vrouw, en gewoonlijk betreedt zij uitgeput, doodelijk vermoeid en soms bewusteloos ten slotte het huis van haai- echtgenoot. Alice Lowther beschrijft de bruid als een massa van zijden stoffen en brokaat, stralend in alle kleuren van den regenboog. Zij is dicht gesluierd en bedekt met paarlen en smaragden en allerlei sieraden. Geen bruidsmeisjes, gehuurde huwelijksslaven geleiden haar naar haar troon. In een zonderling gevormd vaatwerk brengt men de uitgeputte vrouw een dronk water. Naast haai- staat de voornaamste der slaven en noemt een lange rij van namen op, tegelijk wijzend op de bruidsgeschenken, die rondom zijn uitgestald. Valt de bruid flauw dan haasten de slaven zich, haar bij te staan en den sluier een weinig op te heffen, zoodat zij wat ruimer kan ademhalen. Zij inag echter den mond niet open doen om te spreken, noch de oogen om te zien. Te midden van een rijkdom van geschen ken staat zij daar, het jonge gezichtje krampachtig verwrongen van inspanning. Waarlijk een tooneel, dat medelijden opwekt. Eindelijk is de plechtigheid afge loopen. Met de hulp der zwarte vrouwen zal zij gaan. Doch nog steeds houdt zij de oogen dicht; met moeite haalt zij adem en nauwelijks kan zij zich op de been houden Wal beteekent hiertegen de vermoeienis van een „slaande receptie" bij ons? Veel eenvoudiger gaat het in Tibet toe. Als een Jonge man een meisje ten huwelijk heeft gevraagd, en haar vader heeft hiertegen geen bezwaren, komen de wederzijdsche familiën bijeen. Bruid en bruidegom drukken elkander een vierkant stuk boter op het voor hoofd, en het huwelijk is gesloten. Een minder aange naam gebruik wil, dat de man die met de oudste dochter trouwt, tevens al de andere ten huwelijk krijgt. Huwt hij de tweede, dan volgen haar al de jongere zusters. Russische ontvluchtings-inethoden. Eergisteren hebben elf politieke gevangenen, in de gevangenis te Penza, twee cipiers met dolken overhoop gestoken en een derden ernstig gewond. Zij ontsnapten vervolgens door een opening in het plafond van hun cel gemaakt. Op het aak aangeland, wierpen zij een bom op de binnenplaats der gevangenis en lieten zich daarna langs de muren naar beneden glijden, met behulp van koorden uit hun beddelakens gedraaid. Een hunner werd getroffen door een geweerschot, gelost door een der schildwachten. De anderen wier pen een tweede bom, en trachtten toen te ontsnappen onder beschutting van de verwekte rook, maar konden niet beletten dat politie en schildwachten hen al spoedig op de hielen, zaten. Zeven der vluchtelingen werden door geweerschoten gedood, terwijl drie er m slaagden, te ontkomen. l)e tijger en de kikvorsch. Een aardige Birmaneesche fabel werd door den heer F. Stork, den Nederlandschen consul te Rangoon, ver teld in den loop zijner lezing, onlangs over Birma ge houden. Wij nemen haar uit het in de Indische Mercuur verschenen verslag dier lezing over: Zooals begrijpelijk is, vertelde de heer Stork, hebben de inlanders van Birma, vooral zg die de binnenlanden bewonen, een diepen eerbied voor den tgger, en niet zonder reden. In hun fabelen speelt de tgger dikwijls een rol maar dan steeds die van den onnoozelen domoor die bij een twist of gevecht met een mensch of dier er altijd op een na het beste afkomt. Dit is waarschijnlijk hun kinderlijke wgze van wraakneming op het ge vreesde dier. Er was dan eens een tijger in de binnen landen, die daar een kikker ontmoette. De tgger had gehoord van de groote sprongen die een kikvorsch kon maken en hij wilde zich daarvan overtuigen alvorens den kikvorsch te verslinden en deelde dat dezen mede. Op een vraag van den tgger, hoe ver de kikvorsch wel springen kon, antwoordde deze: verder dan gij. Dit kon de tijger niet gelooven en hg stelde voor dat zg om het verst zouden springen, en mocht de kikvorsch zijn bewering gestand doen, aat hg dan gespaard zou bljjven. Zg stonden voor een broeden stroom en de tgger wilde daar hun springvermogen meten. Zij zou den tegelijk springen en op voorstel van den kikvorsch zou deze achter den tijger beginnen en voor hem te land komen. De tijger sprong en de kikker greep zich behendig vast aan diens staart. Zoodra de tijger aan den overkant raakte, zette de kikvorsch zich af eD kwam een eind voor den tijger te land. Deze was niet weinig onthutst, maar volgens zijn aard maakte hg toch aanstalten om van den kikker een maal te maken. Hg kon echter zgn bewondering en nieuwsgierigheid niet onderdrukken en zeidevertel mg nog eerst, hoe gij de kracht vergaart om zulke sprongen te doen, zeg mg waarvan leeft gg? De kikvoisch begreep dat zijn eenige redding lag in een vastberaden optreden. Hg zette zicü schrap, blies zich op en terwijl hg vlak voor den tgger trad zoodat deze de haren zou opmerken die hg van des tijgers staart nog aan de lippen had, antwoordde hg op dreigenden toon: „Ik leef vantggerl" Dit was te veel voor onzen gestreepten vriend, die toch al niet op zijn gemak geweest was; hg stak zgn staart tusschen de beenen en nam den kortsten weg naar huis. Gemeente Schageu. Ingeschreven van 16—19 April 1908. Geboren: Elisabeth, d. v. Antonius Hurk mans en van Alida Scholten. OndertrouwdNicolaas Tiel, landbouwer, oud 27 jaren, te Anna Faulowna en Grietje Stln», aonder beroep, oud 29 jaar, wonende alhier. Tamis Schenk, spoorwegambt- naar, oud 24 jaar, te Purmerend en Niesje Met, zonder beroep, oud 24 jaar, alhier. Gemeente Hoogwoud. Ingeschreven van 1 tot en met 16 April. GeborenDieuwertje Adriana d. v. Hendrik de Boer en van Antje Zgp. Joseph z. v. Nicolaas Rood en van Geertje Ooteman. Elisabeth d. v. Pieter Ruiter en van Grietje Burger. Anna Agatha d. v. Cornells Schilder en Maartje Commandeur. Ondertrouwd: Hendrik Davidzon, broodbakker, oud 22 jaar, wonende te Oude Niedorp en Haasje Layen, 20 jaar, zonder beroep, wonende te Nieuwe Niedorp, onlangs alhier. Jan Rempt, arbeider, oud 27 jaar, wonende al hier en Neeltje de Waard oud 30 jaar, zonder beroep, wonende te Barsingerhorn. Cornelis Paauw, landman, oud 28 jaar, wonende te Sgbekarspel en Aaltje Lange dijk, zonder beroep, oud 23 jaar, wonende alhier. Hen- dricus Beerepoot, landman, 48 jaar, wonende te Hoogkar- spel en Mijntje Wgnker, zonder beroep, oud 32 jaar, wonende alhier. Bruin Pluister, landman, oud 26 jaar en Antje Langedgk, zonder beroep, oud 25 jaar, beiden alhier wonende. Louris Glas, landman, oud 22 jaar en Grietje Glas, zonder beroep, oud 22 jaar, beiden alhier wonende. Klaas Legen, arbeider, oud 27 jaar, wonende te Blokker onlangs te Venhuizen en Neeltje Bruin, zon der beroep, oud 22 jaar, wonende alhier, onlangs te Wognum. Cornelis Raa, weduwnaar van Cornelia Winkel, koopman, oud 48 jaar en Dieuwertje Ruig, huishoudster, oud 25 jaar, beiden wonende alhier. Hen drik Jan Kossen, agent van politie, oud 22 jaar, wonende te Amersfoort en Jacoba Langedijk, zonder beroep, oud 22 jaar, wonende alhier. Elias Stapel, arbeider, oud 23 jaar, wonende alhier en Pietertje Zwaan, zonder beroep, oud 23 jaar, wonende te Midwoud, onlangs te Sgbe karspel. Wiebe Kistemaker, landbouwer, oud 25 jaar, wonende te Abbekerk en Maartje Best, zonder beroep, oud 23 jaar wonende alhier. Pieter Bontekoning, land bouwer, oud 26 jaar, wonende te Sgbekarspel en Elisa beth Purmer, zonder beroep, oud 22 jaar wonende alhier. Christiaan Nicolaas Tuinman, arbeider, oud 24 jaar wo nende alhier en Margtje Appelman, dienstbode, oud 23 jaar, wonende alhier, onlangs te Wognum. Ariën Bou wer, arbeider, oud 26 jaar, wonende alhier en Heintje Klaver, zonder beroep, oud 26 jaar, wonende te Sgbe karspel. Jacob Pater, landbouwer, oud 27 jaar wonende te Berkhout en Geertje Congn, zonder beroep, oud 25 jaar wonende alhier. Manus Korver, arbeider, oud 26 jaar, wonende te Heer Hugowaard en Neeltje Heggelaar, zonder beroep, oud 23 jaar, wonende alhier. GetrouwdCornelis Pluister, landman, oud 23 jaar, wonende alhier en Antje Prins, zonder beroep, oud 23 jaar, wonende te Sgbekarspel. Overleden Geertje, oud 3 mnd., d. v. Cornelis v Diepen en Guurtje Hoogland- Pietertje de Jongh, oud 70 jaar, weduwe van Cornelis Kuin. Gemeente Anna Panlowna. Ingeschreven van 10—17 April 1908. Geboren: Stgntje, d. v. Albert Tiel en Elisabeth de Vries. Martinus, z. v. Pieter Rotgans en Ariaantje Glim. Anna Elisabeth, d. v. Olof Huiberts en Maria Strooper. Aagje, d. v. Cornelis Slikker en Aafje Volder. GetrouwdLourens Kout en Geertje Jongejan. OverledenPieter Hollander, 2 jaar, z. v. Cornelis Hollander en Guurtje Weg. Trgntje Cornelia Smit, 5 jaren, d. v. Cornelis Smit en Trgntje Blom. Levenloos aangegeven kind van Jan Muntjewerf en frgntje Hartog. Gemeente Zjjpe. Ingeschreven van 10—15 April 1908. Geboren. -Aagje, d. v. Jan Brak en Aagje Schrieken. Jacob, z. v. Jan Brak en Aagje Schrieken. Cornelis Petrus, z. v. Cornelis Kraakman en Trijntje Louwe. Ondertrouwd: Jacob Manneveld, jm. kaasmaker, 22 jaar te Koedijk en Jannetje van Dok, jd. zonder be roep, 20 jaar te Zijpe. Bart Hartog, jm. landbouwer, 30 jaar te Zijpe en Antje Swart, jd. zonder beroep, 25 jaar te Zijpe., onlangs te St. Maarten. Jan Raven, jm. arbeider, 24 jaar te Helder en Trijntje Schoen, jd. zonder beroep, 23 jaar te Zijpe. GetrouwdGeene. Overleden: Arie Tol, 85 jaar, echtgenoot van Kaatje Jansen van dei- Boom. Afra Marcella Kroon, 1 jaar en 11 maanden, dochter van Hendericus Gerardus Kroon en Elisabeth Klaver. Levenloos aangegeven kind van het mannelijk geslacht van Andries Lambertus Zuid- scherwoude en Neeltje Schermerhorn. Ongeluk te Schiedam. Per telefoon. Hedenmorgen is de afgebrande Stoombranderg van den heer Tak ingestort en geraakten twee knapen onder de massa. Eén werd na J uur bevrgd, doch werd ernstig gekwetst, met gebroken beenen weggedragen. Hij ligt stervende. De tweede werd na een uur bevrgd, en bleef als door een wonder ongedeerd. Hg zat veilig onder de balken en bekwam weinig letsel. Men beweert dat het ongeluk te wgten is aan de na latigheid van den Directeur der Gemeentewerken. Hem werd reeds vroeger op het groote gevaar van instorten gewezen, maar hg beweerde, dat er geen gevaar bestond. Ned. Herv. Gemeente te Schagen, len Paaschdag, voorm. geen dienst, 'a Avonds 7 uur, Ds. Herman. Kerkkoor. Idem, 2en Paaschdag, geen dienst. Doopsgezinde Gemeente te Nieuwe Niedorp, len Paaschdag, geen Avondmaal. Schagen, 16 April 1908 2 Paarden Stieren 100 Gelde Koeien 50 Vette Koeien 78 Kalfkoeien 13 Vaarzen 80 Nuchtere Kalveren 540 Overhouders 8 Bokken en Geiten 16 Varkens (magere) 46 Varkens(vettep. K.C 90 Biggen 50 Kongnen 50 Kippen Eenden 800 Kilgr. Boter 200 Kaas 13000 Kipeieren per 100 300 Eendeieren 80.— a 120.- 120.— a 22ö!— 180. - a 260.- 160.- a 250.- 80.- a 120.— 6.- a 16.- 17.— a 28.- 0 50 a 10.-- 12.- a 14.- -.42 a - .48 7.— a 12 -•76 a 1.60 75 a 1.50 a 1-— a 1.10 —.40 a —.50 2.75 a 3 25 3.75 a -.- Hoorn, 16 April. Aangevoord 120 stapels kaa<f waooiiHo 45927 K.G. Kleine 29.50, Commissie f27 f>0 Middelb f PahrifikKlraaa f 9fi ka -JV' *««»eH>. I Fabriekskaas f 26 50. Alkmaar, 17 April. Tarwe Gerst, chev. Haver P&ardeboonen Bruine boonen Witte boonen Duivenboonen Grauwe erwten Vale erwten Groene erwten Kanariezaad Aangev. 684 H.L. 7 50 a 8.50 6.85 a 7.50 3.60 a 4.15 7.- a 0.- 7.- a 12.- n n 8.— a 20.- a -.- a 10.- a 13.50 0.— a Fatoek^fVfinefÖ28StaP^18' weêeildó 118.630 K.G. iJoerènkaajr KI fin« f oo Comm-l ~- -.Middelb. f - Alkmaar 18Aprilim Comm-f26-50,Middel b.f 25.50. Paarden 11 Koeien 190 Magere Schapen t tl'bQ 169 Nuchtere Kalveren gl ,o_ 80 Magere Varkens 99' 211 Biggen l8*! ?o- 6 Lammeren 7'— a 12* Kipeieren per 100 i- a K60 *°P Boter 0.56 a 0.66

Schager Courant | 1908 | | pagina 2