Plaatselijk Nieuws. Uit en voor de pers. Groenteveilingen, Predikbeurten. Zondag 26 April 1908* Marktberichten. Gemengd Nieuws. e^rJen0nSo^reennvokèSuin ft? Tv «5 Binnenlandsch Nieuws. merkelijk gunstig* toot bet »«hip Het M »en den volgenden inhoud ..Ongeluk Pahud geschiedde langszijde steiger Kuimen maken geen water. Stuurboordzijde open geslagen over de lengte van de machinekamer. Bakboordzijde en dubbelen bodem intact. Na versterking stuurboord waar schijnlijk mogelijk het schip te sfeepen Ingenomen lading onbeschadigd. 'Gouvernementsloods beschadigd. Van de inlandsche équipage één dood, acht gewond, vier vermist Aan den wal circa zeven dooden en 25 gewond. Oorzaak ontploffing nog onbekend. Speelman vertrokken." Tot toelichting van deze telegrammen diene, dat de Pahud langs de gouvernementsloods lag en op 't punt was om van Deli naar Batavia tiaar vaste lijn te vertrekken. De lading, die onbeschadigd bleef, was een gemengde; vermoedelijk ook Delitabak. Deze zal door de Speelman een schip van de Paketvaart- maatschappij worden overgenomen. De Speelman lag te Priok. evenals het eigen lading en bergingsvaartuig der maatschappij, de Dordt. dat ook naar de Pahud is vertrokken om adsistentie te verleenen. De dubbele bodem waarvan in het tweede telegram sprake is, dient tot berging der petroleum-residu, waar mede het vaartuig gestookt wordt. Noordse harwon de De heer J. C. Kotvis, onderwijzer, komt als no. 2 voor op de voordracht voor gelijke betrekking aan een der openbare lagere scholen te Schiedam. Ziiidsrharwoude De slager Herken slachtte dezer dagen een koe. die. zuiver aan den haak, niet minder woog dan 1023 pond. Dit is zeker wel een zeldzaam gewicht De slagers aan den Langendijk zijn in dit opzicht bekend. Broek op Lnmrendijk. Alhier zal de Chr. School worden afgebroken en zal er, wegens ruimtegebrek, een nieuwe worden ge bouwd. „Het Knenras'. Tot Hoofdingelanden van den polder Het Koegras zijn gekozen de heeren J. S. B. Janzen (aftredend lid) te 's-Gravenhage, Mr. A. A. Loopuit te Oosterbeek en P. Kooijman te Koegras. Zuidsrhnrwoude. Bij den heer A. Kist is een kolfwedstrijd gehouden, waaraan door 29 personen werd deelgenomen. De uit slag was de volgende Eerste klas: le prijs P Hagenaar met 136 p., 2e prijs A. Berkhout met 127 p., 3e prijs C. Wagenaar met 124 p. en serieprijs A. Kist Jr. met 50 puntert allen te Zuid-Scharwoude. Tweede klas: le prijs J. Strijbis met 90 p. te Zuid- Scharwoude, 2e prijs P. ociiui wouue, ao pi.jo kostelijk te Hugowaard met 87 p., 3e prijs S. Timmerman te Oudkarspel met 87 p. (de beide laatsten bij overkolven), serieprijs A. Klingeier te Zuid-Scharwoude met 40 p. Derde klas: le prijs P. Molenaar met 84 p., 2e prijs C. Kostelijk Cz. met 81 p., 3e prijs D. Kist Az. met 74 p.. serieprijs S. de Ruiter Pz. met 30 p., allen te Zuid-Scharwoude. - St. Panera». In eene Dinsdagavond gehouden ledenvergadering van de afdeeling St Pancras der Tuinbouw- en Handels- vereeniging „Langedijk en Omstreken", werd onder meer bij meerderheid van stemmen besloten, dat de leden in 1909 algemeen hun ter verkoop geteelde planten aan de veiling zullen laten afslaan, dus niet meer uit de hand of in voorkoop zullen verkoopen. - Alkmaar, 22 April 1908. De voorjaarspaardenmarkt bracht ditmaal 173 paarden aan de lyn. De prijzen varieerden van f70 tot f 450.5 Er was weinig handel. POLITIE. Ter secretarie dezer gemeente worden inlichtingen verzocht omtrent een VERLOREN GEDEELTE VAN EEN JUWEELEN OORHANGER. Tweede Volksvoordracht. In den loop der volgende week kan de 2e volksvoor dracht verwacht worden. Onder meer zal de dilettanten tooneelclub een blijspel in 2 bedrijven opvoeren. Vorst. De felle vorst in den nacht van Zondag op Maan dag is op vele plaatsen voor den tuinbouw zeer scha delijk geweest. Ook in onze gemeente heeft ze veler verwachtingen vernietigd. Een onzer tuiniers, de heer H had 4 snees vroege aardappelen, die reeds flink boven den grond stonden. Daarvan zou hij zeker half Juni een aardig duitje getrokken hebben. Nu is het lof bevroren, waardoor de plant zeker eenige weken in den groei vertraagd wordt. Moeite en kosten zijn vergeefs gemaakt. „Philotechnie." Dat Philotechnie van Wieringerwaard op Paasch- maandag hier in de zaal van den heer J. Vader zou opvoeren „In kleinen kring" van Nouhuijs, vond ik een goede gedachte. De naam van deze kamer is zoo uitnemend, het werk dat geleverd wordt steeds zoo consciëntieus ver zorgd, dat inen een avond met veel genot mocht voor spellen. Ik had dus gerust een volle zaal durven profe- teeren en vooral een druk bezoek van Schagers. Ja, maar op Paaschmaandag gaat Schügen niet uit. Je weet immers, dat onze eigen rederijkers 't niet hcele- maal passend vonden op zulk een avond op te treden. Ik heb om die opmerkingen, te voren, moeten lachen, maar Maandagavond bewees de komst van o zoo'n luttel aantal, anders zoo trouwe bezoekers uit Schagen. dat mijn zegsman goed had gezien. Ja, ja, Schagen doet blijkbaar nota-bene ook al aan deftigheid Nu ieder zijn meug, maar in dit geval had men zijn deftigheid dan maar wat geweld aan moeten doen. Nu er een gezelschap optrad uit onze omgeving, uit die omgeving, die steeds een groot contingent bezoe kers levert, ook op die avonden, als de beoefenaars- van kunst uit onze gemeente hun niet direct altijd h oog-s taande gaven schenken, had Schagen vertegen woordigd behooren te zijn; had blijk moeten geven van belangstelling in het werk van diegenen, die op hun beurt die steeds schenken aan ons. Waarachtig, een dergelijke ontdekking als deze, doet hoogst on aangenaam aan en men voelt alle behoefte excuses te maken. Het versterkt den band niet tusschen hen en ons. en niet waar, de „dèftigers" in onze plaats, zullen het met me eens zijn, dat is toch niet wensche- lijk, hè? v Maar laat ik liever over de uitvoering spreken, da's veel dankbaarder onderwerp. Nu daarover kan ik één lof zijn! Het is niet zoo heel lang geleden, dat ik dit stuk in Wieringerwaard heb gezien, maar ik stel deze uitvoering nog hooger. Het spel had, zoo ja, nog aan diepte gewonnen, de karakters werden nog beter uitgebeeld, scherper om lijnd, spraken duidelijker. We zouden niet weten welken der optredenden we anders hadden gewenscht, het geheel stond werkelijk hoog. De handeling vlotte uitmuntend, het samenspel was warm, het hokte niet, het marcheerde patent. Daarbij was de aankleeding van tooneel en alles, keurig, wat niet weinig meewerkte om den gezamen- lijken indruk te verhoogen. Wat geeft dit stuk toch een mooien kijk op die kleine wereldjes, waarin wij ook zelf steeds verkeeren. Waarachtig, Nouhuijs heeft die interieurtjes niet door een rosen bril bekeken, de teekening van karakters en personen is werkelijk naar het leven. Ja, ze leven, die menschen, dagelijks rondom je, je ziet deze. gene. jezelf in z'n peuterigheid kleingeestig kleinzielig dèf tig11 Ik zal mij ervan onthouden, want ik deed het reeds vroeger, al de personen apart te bespreken. Laat het genoeg zijn, te zeggen, dat Philotechnie een uitvoe ring heeft gegeven, die deze kamer onder haai beste mag rangschikken. Het stuk, het spel.... de groote stilte die heerschte de volle aandacht die geschonken werd, het daverend applaus toen het gordijn voor de laatste maal daalde waren zoovele bewijzen, die een goede ge tuigenis daarvoor aflegden. Zelfs de allerdèftigste onder al onze dèftigen had d*z« alTToarir^ kunnen bMoeken. Tot slot het traditioneel# bal. HoofdelQken Omslag. Zooals onzen lezers bekend kan zijn, heb ik het kohier van den Hoofdelijken Omslag voor onze ge meente in handen gekregen tegen betaling van f 15.05 feerst was opgegeven f 17.—). Met déze behandeling van zaken niet heel erg inge nomen, heb ik getracht eens le weten te komen in hoeverre deze zaak was behandeld geworden zooals het behoorde en heb ik mijn licht elders eens opge stoken. De Gemeentestem van 1906 vertelde over het aan hangige punt het volgende N raag„Het 3e lia van art. 264 gem.wet zegt dat de kohieren van den hoofdelijken omslag binnen 14 dagen na de goedkeuring in afschrift gedurende 5 maanden op de secretarie der gemeente voor een ieder ter lezing worden nedergelegd. Mag iemand die van dat recht gebruik maakt, tevens afschrift nemen van bedoelde kohieren of van een of meer aanslagen en mag hij van iederen aanslag inzage vorderen V Antwoord„Het kohier van den h o. moet in zijn geheel voor een ieder ter visie liggen en volgens art. 72 gem.wet moet aan ieder ingezetene de gelegenheid gegeven worden om van dit kohier als besluit van den Raad ter secretarie afschrift te nemen. Naar de toelichting bij de vaststelling van laatstgenoenïd artikel gegeven wordt het zelf maken van afschrift daardoor niet uitgesloten.'' Omtrent de toelichting op art. 72 kan nog worden medegedeeld, dat volgens het verslag der Eerste Kamer onder meer het volgende op dit art. is gezegd „Voorts werd door eenige leden het bepaalde ten „aanzien van het maken van afschriften daarvan (dat „wil zeggen raadsbesluiten) zóó verstaan dat hier geen recht tot eigen vervaardiging van zoodanige afschriften „wordt toegekend, maar alleen de bevoegdheid verleend „om die te zijnen koste door de ambtenaren ter secre- „tarie te doen maken." De Minister gaf in zijn antwoord te kennen dat in de bepaling geen verbod voor den persoon die inzage neemt, om zelf een afschrift te maken, liet op gesloten. Die persoon zal dan echter, wil hij dit doen. kosten van papier, pennen en inkt desnoods moeten dragen. Hij zal ook, zoo de verordeningen op de plaatse lijke Secretarie dit medebrengen, het stuk slechts aldaar kunnen afschrijven. Naar mijn oordeel blijkt hier duidelijk uit, dat de weigering van onzen burgemeester (secretaris; niet is gebaseerd op deugdelijke gronden. Om het recht van het spel, niet om de knikkers, want die ben ik leelijk genoeg reeds kwijt, zal ik nu eens probeeren in welken geest de Ifefcüssing zal vallen van onze hoogere autoriteiten, en zal ik mij dus tot deze wenden. De uitslag zal natuurlijk bekend worden oe- maakt. 6 P. TRAPMAN. Flink gehandeld. Maandag viel het 4-jarig ventje van den heer De V op de brug aan de Bierkade, schoof onder de hooge' leuning door en plompte in het water. Gelukkig werd het reeds zinkende kereltje opgemerkt door den heerR Rezelman, die terstond te water sprong, en den drenke-' ling aan wal bracht. Schager Kaasmarkt. Op de Kaasmarkt van Woensdag werden aangevoerd 5 stapels kaas, waarvan 6 stapels kleine kaas, hoogste pl?J8. ,f. 25-T stapels commissie f o stapel middelbare f Aan gewicht 4019 K.G. De Nederlander over Dr. Kuvoer „De Nederlander" schrijft: Vele malen treffen wy in de antirevolutionnaire pers de bewering aan, dat dr. Kuyper jure suo de partylei- ™wS' 01? daarult wordt dan afgeleid dat tegenspraak onbetamelyk en ongeoorloofd is. rec0htgetWÖfeld '8 K' l0id0r jUr6 8U°; krachtens eigen Maar wat beteekent dit Toch niet dat bij eenur recht, eenig zeggenschap over anderen heeft? Natuurlijk niet; alleen, dat zyn leiderschap niet be rust op eenige opdracht van anderen, b.v. van mr. Groen van Prinsterer, van een partijvergadering of van gaven ma3r 811060 op de hem van God geschonken Zulk een leiderschap is moeielijker dan eenig ander omdat, om als zoodanig te blijven erkend, het zich zon der ophouden geheel op de hoogte moet houden Veel minder inspanning behoeft degene die b.v. door ge- boorte of andere omstandigheden eene boven anderen uitstekende stelling inneemt. Het is dan ook heel natuurlijk, dat de leider der anti revolutionnaire partij voor zich zei ven een soort machi- nene, lle®ff ln hst leven geroepen, die het hem wat SÏÏS f maakt. Een organisatie, geheel door hem persoonlyk beheerscht, die hem op geregelde tijden op ™rheft. verdubbelt en vertiendubbelt zyn |°Jlofd- Wf1 by denkt en betoogt vindt zyn natuurlijken weg in al de deelen en onderdeelen der organisatie, en d88rH l0lder 00 organisatie één zyn, wordt elke t%en' el? gebroken g maS8a bd"a onm°KelÜk gemaakt Zeer wel is dit stelsel om invloed op den gang van zaken uit te oefenen, te verdedigen. Mits men in het oog houde dat iets niet enkel door het duizendvoudig herhalen meer waarde krijgt dan het te voren had en dat dus by tegenspraak de leider steeds zyn gezag door eigen voortreffelijkheid zal hebben te handhaven An ders is hy niet meer leider jure suo, doch slechts'leider door middel van de dommekracht der organisatie. De organisatie komt dan in des leiders plaats Juist om die reden moet tegenspiaak, indien zij niet gezocht, niet persoonlyk, maar zakelijk is, steeds toelaat- baar zynopdat het zedelijk gezag van den leider zich daartegenover kunne handhaven. Heel iets anders wordt het, wanneer men den tegen spreker maar praten laat; de vrees voor verdeeldheid n?JT6v aftlge bladen tracht te boycotten, zoo men ze Bind hot af6]1 w' aandeelhouders oe werkt ten- H u lo a zwygen te brengenoud gedienden die waarschuwend optreden, verdacht maakt en uit het van^t stoot, in één wooid, in de plaats van de macht van het woord dwang en geweld plaatst. aiiuo°6Hdk 18 datoiel- °°?dat de menigte, die meent dat alles door geweld bereikbaar is, (en wel voelt dat in eensgezindheid groote kracht ligt, lichtelijk meegaat. Op den duur echter raakt men er mee achterop. £U«m zoolang de leider jure suo persoonlijk tegen kritiek bestand blykt of, zoo noodig, de kritiek aan vaardt en in het wyzigen der gevolgde gedragslijn vóór- gaat, kan de machinerie der organisatie de kracht ont wikkelen waarvoor zy bestemd is. Verzuimt hij dat dan gaat op den duur èn zyn gezag èn de organisatie zelve verloren. In plaats van 's leiders gezag komt der menigte dommekracht. DOOPAGEZIXDF. GFMFEXTE le Noord- en Zuid-Zijpe, voorm. 9.80 uur, Da. Corn. Vis Jzn., Burgervlotbrug. (Avondmaal.) Nieuwe Niedorp, geen dienst. Wieringen, Ds. Onnes, Stroe. Bareingerhorn c.a., Ds. Kooiman, Kreil. LOKAAL „BETHEL", HOEP, 8CIIADEN (en behoeve van de Nederlandseh Hervormde Kerk. *8 av. 6.30 uur, de heer L. J. van Grasstek. - Broek op LangendQk. Roode kool f 2.— a f 12.— per 100 stuks }ele kool 4.— a 16.— Witte kool 3.- a - 12.50 Bieten 16.- a - 20.— 1000 Lien - 0.90 a - 1.26 50 K.G. Dorp Noord-Scharwoode, 22 April 1908. Roode kool f 10.— a f 13, kleinere f 2.50 af 8 Gele kool f 8.— a f 12.—, kleinere f 5 a f 7.—. 1). W. kool f8.— a f 12—kleinere f4.- a f7.-. Uien f 1 a f 1.25 NEDERLANDS! II HERVORMDE GEMEENTE te Schagen, voorm. 10 uur, Ds. Herman. Zuid-Zype, voorm. 9.30 uur, Ds. Met, St. Maartensbrug. (Doop.) Noord-Zype, geen dienst. Wieringerwaard, voorm. 9.30 uur, Ds. Griethuysen van Huisduinen. Barsingerhorn, geen dienst. Callantsoog, voorm. 10 uur, Ds. De Boer. Winkel, Ds. Scholte. Harenkarspel, voorm. 9.30 uur, Ds. Damsté, Dirkshorn. Kolhorn, geen dienst. Huisduinen en Koegras, geen dienst. Oude Niedorp en Veenhuizen, geen dienst. Valkoog, voorm. 9.30 uur, Ds. Tinholt. Sint Maarten, nam. 1.30 uur, Ds. Tinholt. Formerend, 21 April. Aangevoeld 38 runderen, waaronder 38 vette, 60 a 75 cent per kilo, prysh. matig. melke- en gelde- f a per stuk, prysh. 3 stieren, 151 vette kalveren 70 a 90ct.per kilo, handel matig, 634 nuchtere id. f 8.- a 28.— per stuk, handel matig, 24 paarden, - 31 scha- pen f 18.— a i 25.—, prysh. matig, overhouders f a prysh, 177 vette varkens 45 a 49 cent per kilo, handel matig, 34 magere dito f 18. a 24. per stuk handel stug, 822 biggen f6. af 10. per stuk, matig ganzen f 0.— a 0.—, zwanen f0.— a0.— mand appelen f0.- a 0.—-md. peren f0.-a0.-. Kaas. - Kleine f28.-, - middeib. f 22.-, - Com missie f -.- a 0.-, aangev. 89 stapels, handel matig. 1229 K.G. boter f 1.15 a 1.25, - kipeieren f3.- a 3.40 eendeieren f3.60. ...omn..,,. Op de eierenmarkt werden verhandeld 1800 kievits eieren tegen 12 a 13 ct. per stuk. Hoorn, 18 April 1908. mud Tarwe f 7.50 a 9.50 per mud Gerst f>.75 a 6.50 fc Haver 4.— a 4.75 Groene Erwten 10.— a 13.— Witte n a Grauwe 19. - a 22.— Vale a Br. Boonen 10.— a 15.— Witte 13.- a 15.- Paarde 6.76 a 7.50 Mosterdzaad 18.— a 18.50 Karweizaad a VEE, BOTER enz. 4 stuks Paarden f 80.— a 130.— p. st Veulens a 25 Koeien 130.— a 260. - 407 Schapen 18.— a 27.— Lammeren a 72 Kalveren 7.— a 22.— Varkens 14.— a 30.— Geiten a 155 Biggen 6.- a 10.- Kipeieren 3.— a 3.25p.l00 2150 kop Boter 0.56 a 0.57j p.kop Marktbericht der veiling, gehouden op de gemeente lijke Oude Vischmarkt, a. d. Nieuwmarkt te Amster dam, van 21 April 1908. Kipeieren f 2.60 a 4.55p.l00 De vloek van protectie. Jtfen schryft aan de N. Crt. Doder dit hoofd schryft een Engelschman als volgt De tegenwoordige ernstige handelsdepressie in de Ver- eenigde Staten moet aan alle opmerkers duidelijk maken, dat protectie geen oplossing biedt voor het vraagstuk der werkloosheid, noch voor dat der slapte in handelszaken, doch dat ze voor beiden verantwoordelijk is. Wy heb ben geen recht te vragen, waarom de Vereenigde Sta ten slapte in zaken moesten beleven, wetende, dat hun land 22 maal zóó groot als dat van Groot-Britannië en hun bevolking nog niet tweemaal zoo groot is. Zy zyn bovendien gedurende de laatste drie of vier jaren in de zeldzaam voordeelige positie geweest van bevoordeeld te zyn geworden door goede oogsten en door buitengewoon hooge pryzen voor hun producten en onbewerkte mate rialen, aan de buitenwereld geleverd. Neem alléén de ka- toenoogst en vergelijk de winsten op de katoencultuur met die op het fabriceeren van katoenstoffen gemaakt en men zal zien, dat zy de bevoorrechten zyn. De Vereenigde Staten hebben de laatste drie of vier I jaren een extra winst van 30.000.000 pond sterling tot 40.000.000 pond sterling per jaar gemaakt, tengevolge van de hoogere pryzen en de grootere katoenoogsten. Werkelyk een verbazend bedrag, dat den nadenkenden Yankee moest doen zien, dat de grootste voorspoed voor hem te verkrijgen is uit de bebouwing van zyn grond en niet door zich op te sluiten in fabrieken werkplaat sen, zooals wy doen moeten, omdat al het land, dat by ons waard is bebouwd te worden, reeds lang is in genomen. j Laat ons de katoenindustrie in Lancashire ook eens j. onderzoeken. De geschatte waarde der katoenproductie I voor den binnen la ndschen en buitenjandschen handel bedraagt circa 120,000,000 per jaar. De spinnerijen hebben twee jaren gehad van ongekenden voorspoed I en de weverijen voor een groot gedeelte eveneéns, doch I beiden tezamen genomen, is het twijfelachtig, of de gemiddelde winst 10 percent bedraagt, die, op <te boven genoemde 120 millioen, Lancashire een jaarl. winst van 12 millioen geven moest. Doch neem zelfs aan dat 15 percent gemaakt was, dan bedroeg de winst 18 mil lioen tegenover de 30 5 40 millioen winst, die ge maakt werd op de katoencultuur in Amerika. De wereld benijdt Engeland's textielnijverheid en nog meer de winsten in vroegere tijden in dit vak gemaakt: .'Om(deze reden willen alle landen hun eigen katoen- fabrieken hebben in de hoop dezelfde voordeeten te behalen; doch de genoemde feiten bewijzen dat de hekken verhangen zijn en dat de katoencultuur veel grootere winsten oplevert dan de katoenfabricage. Dit is het grootste kwaad en economisch het schadelijkste gevolg van protectie, vooral in nieuwe landen, dat men er aanleiding in vindt om fabrieken te bouwen op een kunstmatige en daarom ongezonde basis; zoo houdt men menschen terug zich te vestigen op het land dat God ons gegeven heeft met het doel om welvaart te brengen in den vorm van voedsel en grondstoffen Het grondgebied der Vereenigde Staten kan 500 millioen menschen onderhouden in de grootste comfort en wat hebben ze thans verkregen? Een ophooping van ellende in de meeste hunner groote steden, zelfs grooter dan wij te betreuren hebben in ons eigen land. Geen wonder dat in deze nieuwe landen de cereevld terugkeerende crisissen voorkomen als een «evola van de economische dwaasheid van de oude wereld om groote steden te bouwen in plaats van de menschen eerst over het land te verspreiden. De treurige gevolgen van protectie worden het best bewezen door het tót dat, alles bijeen genomen het leven in de Vereenigde Staten en in onze (de Bntsche) koloniën zooveel drnir- der is dan hier, niettegenstaande zij ons voor zulk 6011 1be& VTv" va" ^ngsmidcfclen en grondstoffen Hadden de Vereenigde Staten en de kolo mën vrijhandel in plaats van protectie, zij zouden met hun enorme hulpbronnen een veel grooter welvaar gemeten dan wij. vaan Eleetriache begrafenis Tot heden toe Leefden we alleen maar snel De liid schijnt met verre meer, dat we ook snel naar de andere werekl verhuizen. Lijkverbranding, in m fa! richting, die °p een bakkersoven is geïnspin^d. ri meende voor iijkv&ding meenae althans dal een ander, meer nikanl sielJP wenschelijk en uitvoerbaar is Ze schreef uit voor een oplossing van het vraagstuk whe BJÏwWandlng Men neemt «TV 5at BIJ «er. beantwoording van de prijsvraag de tijd, noodig voor omzetting van een lijk in een hoopje asch, tot een hflUuur beperkt zal worden Zeer prachsch eischt de Parijsche vereniging ook, dat de verbranding rookloos rij en niet duur Het apparaat mag met duurder aji, dan 1500 trancs. Een goede tydlng De directeur van het centrale meteorologische bureau te Parijs brengt het aangename bericht, dat het thans heerschende weer spoedig zal verbeteren en dat het eauw warmer zal worden. Dure grond. Een stuk grond te New-York, in 1838 voor 157 500 door John Jaeob Astor gekocht, bracht dezer dagen de reusachtige som van 8 millioen 1_.> 000 gulden op. Het grootste. Tenen 1 Mei zal te New-York door de verschillende huurders de nieuwe Hudson Terminal Building, het grootste gebouw van de wereld, worden betrokken. Niet minder dan 10.000 menschen zu len in dat gebouw een plaatsje vinden en 52 lifts zullen voor het vervoer van het kantoorpersoneel en van de bezoekers dienst doen Voor de verhuizing van de verschillende kanto ren die in het nieuwe gebouw gevestigdzullen worden. zijn 9000 mannen, 4000 paarden en 2000 wagens ge huurd. Ernstig ongelnk. Vrijdag is te Milaan een ernstig ongeluk gebeurd Men was bezig een nieuwen vleugel te bouwen tot uitbreiding der groote magazijnen van de Coöperatieve Vereeniging, die behoort tot de rijkste en grootste ondernemingen in Italië. Dien dag beproefde men de zolderingen en bezwaarde ze met 500 zakken zand. Plotseling hoorde men een ontzettend gekraak en stortte ongeveer de geheele vleugel ineen. Sommige werklieden hadden zich nog kunnen redden, maar vijftien hunner werden onder het instortend puin bedolven. Een algemeens paniek ontstond in de nevenstaande magazijnen en een aangrenzende kerk, waarin juist een dienst werd gehouden. Het reddingswerk werd terstond ter hand genomen. Een ingenieur met half verpletterd hoofd werd reeds naar het ziekenhuis gebracht. Verdere berichten ontbreken nog. Geen doodstraf meer. Koning Alfonso van Spanje heeft aan 10 personen, die tot den dood waren veroordeeld, gratie geschonken. Volgens de bladen staat die begenadiging feitelijk gelijk met afschaffing der doodstraf, daar het in alle gevallen moorden gold, die onder verzwarende omstandigheden waren gepleegd. Automaten. In Berlyn zyn thans automaten ingevoerd voor den verkoop van postzegels en briefkaarten. De zegels wor den in lange strooken gedrukt en op een rol gewonden, waarvan er telkens een, of twee, worden afgescheurd, als een 10 pfennigstuk in den automaat wordt gedaan. Voor tien pfennig krygt men een 10 pf. zegel, 2 zegels van 5 pf. of 2 briefkaarten van 6 pf. In Amerika, waar deze automaten vervaardigd wor den, hebben zy reeds eenige jaren goed voldaan. In Oostenrijk zullen zy eveneens worden ingevoerd. Spoorwegongeluk. Melbourne, 20 April. Twee volle excursie-treinen, die uit Bendigo en Ballarat naar Melbourne terugkeerden, zijn op elkander geloopen, in den nacht van Zondag op Maandag, naby Braybrockjunction. Van de passagiers is bekend dat 42 gedood en 88 gewond werden. Drie wagons werden in elkaar geschoven; dientengevolge ontstond brand, waardoor een aantal personen verbrand zyn. Tegenwoordigheid van geest. Dezer dagen zat een dame uit Mo-nte-Carlo in den trein, die haar naar Mentone moest voeren. Naast haar stond een mandje, waarin twee Angorakatjes, haar on afscheidelijke lievelingen. Juist op het oogenblik dat de trein zich in bewe ging zou zetten, vond de dame het noodig, haar schatte bout jes nog een paar bemoedigende w'ooraen toe te spre ken. Ze tilde het deksel op, de locomotief begon te fluiten en in een minimum tijds waren de beide ver schrikte viervoeters door het openstaande raampje verdwenen. Ze na te springen, was het werk van een oogenblik. Radeloos snelde de eigenares der katten de rails over. In haar angst, om het behoud der dieren, merkte ze niet, dat de trein intusschen vertrokken was. Eerst toen van alle kanten gebild en geschreeuwd werd, ontdekte ze het gevaar, waarin ze zich bevond en gaf toen blijk, behalve een groote voorliefde voor poesen, ook een buitengewone tegenwoordigheid van geest te bezitten. Zonder zich een oogenblik te bedenken, ging ze plat tusschen de rails liggen en liet de trein over zich heen gaan. Zonder eenig letsel rees ze op. Of ze tenslotte haai- lievelingen terugvond, verzwijgt de his torie helaas. Paschen in Rusland. De Russen beschouwen Paschen als het hoogste kerkelijke feest. Zoowel de plechtigheid in de kerk als de huiselijke viering overtreffen verre die van het Kerst feest. In den Paaschnacht wordt met het slaan van twaalf onder het luiden der klokken van de kathedraal een Christusbeeld opgegraven en onder plechtig gezang van de popen om het kerkgebouw gedragen. Al de in de kerk aanwezigen en de duizenden, die buiten wach ten omdat er binnen geen plaats meer is, barsten los d0n u'chkreet .„Christus is opgestaan!' Allen wen- schen elkander geluk met een kus. Tehuis word! er dan gesmuld, zoowel in spijs als in drank. De volgende dagen zijn gewijd aan bezoeken bij vrienden en blocd- m-wanten, en aan de met allerlei lekkernijen overladen v^r' h °,Vera ^dekl staat> s'el' men zich schadeloos voor den langdungen, strengen vastentijd. f® Paaschgebruiken in Rusland behoort ook het en ontvangen van geschenken, die natuurlijk grootei of kleiner zijn, naar den omvang van de beurs Czaar 8<*ft hierin een goed beeld. Onder de Paa.scJigeschenken van hem ifkoinslig onhctT1 f"?'1' 1Maur1®" 6,1 diamanten versierd %Bovc'n- Een kraf gegeven is zoo groot, dat het een gouden K"™* Wi.tevatte11 Di'ei g-d> Tot de collectie Paascheieren- van de keizerin-weduwe Ztatt?£335 ZST- 4» h«' ««(st nvue, uie naar het liefst zijn, omdat haar overleden echtgenoot ze haar geschonken heeft. Het eene is van berylsteen, stelt voor golven van de zee, waarover een gouden bootje glijdt, dat door een veer in beweging wordt gebracht Het tweede ei Ls van ivoor, van binnen rose gekleurd. Het bevat een zeer fraai g-sneden afbeelding van de kathedraal op het Kreml te .Vloskou, waar het huwelijk van den Czaar gesloten werd. Invoer van zuivelproducten lil Dultsrliland In lOuL Volgens de thans openbaar gemaakte statistiek was de invoer van zuivelproducten wederom belangrijk hooger dan in 1906. De invoer van boter bedragende 38,811,900 K.G.. is inet 2120,200 K.G. gestegen Die van kaas zijnde 20,303,200 K.G.. was 1,554,700 K.G. hooger dan het vorige jaar. Aan room en inelk bedroeg de invoer 50,530,700 K.G.. zijnde een vermeerdering van 11,062,400 K.G. De waarde van den geheelen invoer is 122,905,000 Mark Bij liet artikel boter rijn voornamelijk betrokken Nederland en Rusland. De hoeveelheid uit beide staten ;uingevoerd is ongeveer gelijk. Bij kaas staat Nederland bovenaan, daarna volgt Zwitserland, dat ongeveer de helft levert van hetgeen uit Nederland wordt ontvangen. Room en melk komen bijna uitsluitend uit Dene marken De tolvrije invoer is en blijft een nachtmerrie voor de Duitsche agrariërs. Men berekent dat, behalve de directe schade die landbouw en vee teelt lijden, ook de schatkist een bedrag van 3,600.000 Mark zou kunnen profitaeren indien van room en uieik een billijk invoerrecht werd geheven.

Schager Courant | 1908 | | pagina 2