Alieitti Nieuws- AMIit- LllttllfUU Uilgevers: TRAPMAN Co. Het Woningvraagstuk. Zondag 26 April 1908 52ste Jaargang. No. 4855 Bureau SCHAGEN, Laan D 4. Interc. Telephoon No. 20. EERSTE BLAD. Bekendmakingen Binnenlandsch Nieuws. AMANT Dit blad verschijnt tweemaal per weekWoensdag- en Zaterdagavond. Bij inzending tot 's morgens 9 ure, worden ADVERTENTIËN in het eerstuitkomend nummer geplaatst. INGEZONDEN STUKKEN één dag vroeger. Prijs per jaar f 3.Franco per post f 3.60. Afzonderlijke nummers 5 Cent. ADVERTENTIËN van 1 tot 5 regels f 0.25 iedere regel meer 5 Ct. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Dit nummer bestaai uit vier bladen GEMEENTE SCHAGEN. Politie. Ter secretarie dezer gemeente worden inlichtingen verzocht omtrent een verloren gedeelte van een juweelen oorhanger en zijn inlichtingen te bekomen omtrent een in de gemeente Zijps gevonden fietspomp. o Verzoekschriften ter bekoming van Jacht en Vischakten Burgemeester en Wethouders van Schagen noodigen belanghebbenden nogmaals uit bovengenoemde ver zoekschriften vóór of op den 30 April a.s. ter secretarie in te dienen. Sohagen, den 25 April 1908. Burgemeester en Wethouders voornoemd De Secretaris, De Burgemeester, ROGGEVEEN. H. J. POT. -o De Burgemeester der Gemeente Schagen, brengt bij deze ter kennis van de ingezetenen dier gemeente, dat het kohier der Personeel© Belasting No. 1 dienst 1908, op den 18den April j.1. door den heer Directeur der Directe Belastingen te Amsterdam is executoir ver klaard en op heden aan den heer Ontvanger der directe belastingen binnen deze gemeente ter invordering is overgegeven. Ieder ingezetene, welke daarbij belang heeft, wordt alzoo vermaand op de voldoening van zijn aanslag behoorlijk acht te geven, teneinde alle gerechtelijke vervolgingen, welke uit nalatigheid zouden voortvloeien, te ontgaan. Schagen, den 22 April 1908. De Burgemeester voornoemd, H. J. POT. o— Aangilte van verhuizing binnen de Gemeente. Burgemeester en Wethouders van Schagen brengen, voor zooveel noodig, met het oog op het verzuim be trekkelijk het doen van aangifte ter Secretarie bij ver huizing binnen de gemeente, aan de ingezetenen jn herinnering het bepaalde bij art. 5 van de politic-ver ordening dezer gemeente, luidende als volgt: „Ingeval van verhuizing binnen de gemeente, zal daarvan binnen achl dagen behooren te wor den kennis gegeven ter Secretarie der gemeente, té weten: Voor een geheel gezin, inwonende dienst- en werk- boden daaronder begrepen, door het hoofd van dat gezin; Voor afzonderlijk levende personen door hen zelf; Voor de geheele bevolking van gestichten of andere inrichtingen, waar personen onder eenig bestuur te zamen wonen, door de bestuurders dier inrichtingen." Overtreding wordt gestraft met eene geldboete van ten hoogste een gulden. Schagen, den 23 April 1908. Burgemeester en Wethouders voornoemd: De Secretaris, De Burgemeester, ROGGEVEEN. H. J. POT. Waar, waar zijn zij toch gebleven, Onze villa's van weleer! Wanneer we gedachtig aan bovenstaande dichtregels om ons heen zien, en uitsluitend ons oog vestigen op die villa's van weleer, die villa's, waarmede natuurlijk die woningen worden bedoeld, die in de verste verte op dien naam geen aanspraak kunnen maken, en die weleer, d. w. z. tot voor enkele jaren, als oudergewoonte verrezen teneinde tot woning te dienen voor hen, die uit den aard der zaak tot ae minslbedeelden behoor den, dan zien we een niet onbelangrijk getal dier woningen prijken met het opschrift boven de deur: „Onbewoonbaar verklaarde woning 't Is dus duidelijk zichtbaar, dat een macht in het leven geroepen is, om aan het bewonen dier mensche- lijke verblijven een einde te maken, doch de vraag, waar moeten de bewoners dan heen, heeft al zoo velen en niet het minst de gemeentebesturen in beroering gebracht. We behoeven geen bezoek te brengen aan de groote steden om te zien hoe ellendig daar een deel dei- inwoners is behuisd, o neen, laten we alleen onze aandacht schenken aan onze omgeving, overal zien we nog die bouwvallen staan, die doen denken aan dien goeden ouden tijd, toen men kon bouwen, sloopen. huren en verhuren naar hartelust; gebouwen van plan ken met riet gedekt, verweerd, vergroend. door uen tand des tijds scheef gezakt enz. enz., en waai het van buiten zoo is, gerust, van binnen is het niet veel beter, één vertrek werd voldoende geacht voor een gezin, hoe groot ook. Dat was een gelukkige tijd voor hen, die er hun beroep van maakten, de meest primitieve woningen voor den hoogst mogelijken huurprijs te verhuren, t Was ook een gelukkige tijd voor den landbouwer, die ergens nog zoon gelegenheid had staan voor een vasten arbeider, dat verhoogde immers de kans gemakkelijker een arbeider te krijgen. Of de betrokken arbeider <le kans liep spoediger oen of andere ziekte op te loopen, tengevolge van tocht, vocht of iets dergelijks, werd zeer bescheiden in het midden gelaten, de man woonde voor niets, dat was ook wat waard. De woningen van beter bedeelden waren in verhou ding veel beter ingericht, ten minste in groote gemeen ten, waar reeds voor jaren verordeningen op het bouwen van woningen bestonden, doch mindere dorpen ten plattenlande namen het niet zoo nauwkeurig op, en men bouwde maar raak. Toch was de inwendige inrichting niet gebaseerd op eischen, gesteld voor een gezond leven, neen, warmte, dat was hoofdzaak en warmte werd verkregen dooi de vertrekken niet groot, doch ook vooral niet hoog te maken. Wat was het niet lekker vanaf de wanne kachel naar bed, dus ook een of meer bedsteden in die kamer, waar de leden van hel gezin konden slapen. Maar dan knechts of meiden?, voor dezen werd nog wel een iioekje gevonden, in burgerwoningen op den zolder, ia boerderijen op da toegang. Bij dat alles heet het, men leefde gelukkig en tevre den, één ding is zeker: zij loefden, maar of dat leven niet gelukkiger en tevredencr zou zijn geweest als er wat meer voor hen, die tot die misdeelden behoorden, gedaan was, wie zal het ons zeggen? 't Is algemeen erkend uil verschillende toestanden, afgebeeld in schrille kleuren, dat het groote getal ongelukkigen, zedelijk verdwaalden, voor een deel een gevolg is van slechte woningtoestanden, want slechte woningen zijn natuurlijk vijanden van het familieleven, gevaarlijke bevorderaars van drankmisbruik, broeines ten van onzedelijkheid en geliefkoosde verblijfplaatsen van gevaarlijke ziektekiemen. 't Is ook algemeen erkend, dat aan dergelijke toe standen ©en einde moest komen en het woningvraagstuk werd opgelost, door het in het leven roepen van wetten, n.1. de Woningwet, en de Gezondheidswet. Natuurlijk is deze oplossing niet volkomen, doch we zijn ver gevorderd en beide wetten geven middelen aan de hand in overeenstemming met locale toestanden in de noodige behoeften te voorzien. Nu zult ge natuurlijk denken, ziezoo, eerst verlangde ieder die er voor in aanmerking kwam een betere woning, en ieder ander erkende dat het noodig was, nu de hand aan den ploeg geslagen en de middelen die de wet ons aanbiedt te baat genomen. Ge hebt het mis lezer, men is beide wetten gaan beschouwen als zooiets van natuurlijke vijanden, en wel voor een groot deel door hen die er het meest mede in aan raking kwamen, nl. de Gemeentebesturen. Wat was het niet een last, die gezondheidswet, die gezondheidscommissies in het leven riep, en was het niet om een schrik op het lijf te halen, als men daar j leest artikel 7, dat alle verordeningen en besluiten enz., i rakende de volksgezondheid, aan de gezondheidscommis sie om advies moeten worden gezonden? Daarbij kwam nog, dat de vroede vaderen zich in hun rechten zagen beknibbeld, kortom, de gezondheidscommissie werd be schouwd als een last en men zou trachten er zoo min mogelijk mede te maken te hebben, en dat was alleen mogelijk door op het gebied verbetering der volksge zondheid, van gemeentewege niets te doen. 't Was dus een groot verschil aanvankelijk tusschen theorie en praktijk der gezondheidswet. De gezondheidscommissie in het leven geroepen om de gemeentebesturen ter zijde te staan en van advies te dienen om zoodoende ver beteringen tot stand te brengen, beschouwd als een lastpost, waardoor zij ten slotte door de betrokken besturen lastig werden gemaakt en haar recht om zelf op te kunnen treden, deed. gelden. De woningwet bracht ook bezwaren mede; zoo o. a. werd bij art. 1 reeds de verplichting aan de gemeente besturen opgelegd, een verordening in het leven te roepen, regelende het bouwen en bewonen van woningen. Juist die verordening, waaraan de behoefte reeds jaren lang had bestaan, werd nu verplichtend gesteld, en haastte men zich nu om die tot stand te doen komen? Neen, conferenties en nog eens conferenties, of b.v. kon worden voldaan met duims of drie kwar tiers hout enz. enz., vorderden ellenlange bespreking, niet toegeven aan het advies van die lastige gezondheids commissie of andere autoriteit eischte nieuwe bijeen komsten en conferenties, totdat bij het verstrijken van den gestelden -termijn (binnen één jaar moesten de ver ordeningen vastgesteld zijn) alleen in Noord-HolLaud een belangrijk getal dier verordeningen niet was vast gesteld, wat later door Gedeputeerde Staten is geschied. Zoo werd aanvankelijk de sociale wetgeving gediend waar het betrof zoo een gewichtig vraagstuk. (Wordt vervolgd.) Jaap stopt het gat weer dicht, hangt er een parapluie oneer voor alle zekerheid en slaapt een gerusten slaap. Hy blijft en zijn vrouw deelt zooals het hoort met hem lief en leed. Lang zal het niet meer duren, of het huis is geheel en al om de bewoners weggebroken. Of ze 1an ook nog in de ruïne zullen blijven Hij heeft ech ter nog geen andere woonplaats gevonden. Oude IViedorp. Op den 23 April was in het lokaal van den heer T. de Jong, evenals in meerdere plaatsen in de om geving is gebeurd, een vergadering belegd, door de vereeniging tot bevordering van het vakonderwijs in West-Friesland De heer Schuitemaker van Medemblik zette het doel en streven dier vereeniging duidelijk uiteen. Jammer dat slechts 7 personen de vergadering bijwoonden, van wie 3 zich opgaven als lid, zoodat hier geen afdeeling kon worden opgericht. Om hiertoe toch nog te komen, hoopte men dat spoedig meerdere personen zullen volgen en zich opgeven als lid, wat kan geschieden bij den heer W. Langodyk. Ernstig ongeval. Aan boord van het stoomschip „Nordsee", liggende in de Rijnhaven te Rotterdam werd Woensdagmiddag de bootwerker A. Kooyman door een vallend stuk ijzererts van 40 K G. getroffen. Hij kreeg het erts op het hoofd, waardoor een schedelbreuk ontstond. Donderdagnacht is hü in het Ziekenhuis overleden. („Rott.") Doodelyk ongeval. Woensdagnamiddag had t© Heiden een treurig onge luk plaats. De 26jarige P. M. Roosen sloeg, waarschijn lijk door het schichtig worden van z(Jn paard, van de kar, in de nabijheid van den Heuvelhoek, met 't treurig gevolg, dat hii voor dood werd opgenomen. In een na burig huis binnengedragen, bleken de levensgeesten reeds geweken. („Limb. K.') Geen kleinigheid. Bezoeker uit de provincie, die te Amsterdam zijn eersten rit per electriscbe tram maakt: „Zeg 's, con ducteur, is 't gevaarlijk, als ik met mijn voet de rails aanraak De conducteur, die wetenschappelijk onderlegd is: „Volstrekt niet, tenzjj u met uw anderen voet den bo vendraad aanraakt." (Hdbi.) - Harenkarspt-i, Waarland. Staat der Schoolspaarbank, gedurende het eerste kwar taal 19C8: Saldo op 1 Januari f 502 00. Ingelegd - 86.20. Opgevraagd Saldo 1 April - 588 20. - 416.65. 171.55. Winkel. In de vergadering der leden van de Vereeniging „Kaasfabriek" te Winkel van 23 April j.1. is tot Direc teur benoemd de heer C. Meurs en tot boekhouder de hoer A. Slooves Pzn. Aan het einde der vergadering werd den aftredenden Directeur, den heer J. Koomen Hzn., die 231/2 jaar die betrekking heeft vervuld, namens de Vereeniging dank betuigd en als blijvend aandenken, een gouden lorgnet vereerd. Winkel. Het laatste geval van mond- en klauwzeer, dat in deze gemeente voorkwam bij den landbouwer F. Kaashoek, is thans ook geweken, zoodat in deze gemeente nu geen besmettelijke ziekte onder het vee meer voorkomt. Wiukt-I. Voor deelneming aan de herhalingsoefeningen der Landweer-Infanterie op 4 Mei a.s. moet worden deelge nomen, uit deze gemeente, door: K. Homan, lichting 1903, J. v. d. Welle, lichting 1906, D. L. R. Bruin, lich ting 1906. Alkmaar, 24 April 19C8. De kassier en commissionnair J. A. V. alhier is, naar wij vernemen, spoorloos verdwenen. Door de rechtbank is hij in staat van faillissement verklaard. Heer Uagowaaid. Het bestuur van het Ambacht van Westfriesland genaamd Geestmer Ambacht, heeft benoemd als plaats vervangend Dijkgraaf den heer D. Appel van Veenhuizen in de plaats van den heer P. Baan van Heemskerk. Stijfkoppig. Naar de „Prov. Gr. Ct-" meldt, verkeert een onbekend Groninger type op 'toogonblik erg in 'tnauw; tot zijn schande moet gezegd werden door eigen schuld. Doove Jaap had n.1. een beetje geld overgehouden en was eigenaar geworden van een huisje, dat door hem sedert eenige jaren wordt bewoond. Het wilde schijnbaar met de negotie in den laatsten tyd niet zoo best als vroeger, zoodat hij op het perceeltje een hok noemen de buren het erg oneerbiedig reeds f500 hypotheek had geno men en *en slotte genoodzaakt was het te verkoopen. Het werd verkocht en bracht f930 op. Maar nu moest Jaap er uit, want de nieuwe eigenaar wilde h6t huisje, dat aan den Coehoornsingel staat, een weinig opknappen. Jaap moet dus naar een nieuwe woning omzien; hij zoekt maar vindt niet, en doet daarna weder geen moeite. De eigenaar sommeert hem herhaaldelijk te vertrekken Jaap is en blijft doof. De eigenaar verklaart dan het huis te zullen laten afbreken boven het hoofd der bewoners. Het laat Jaap koud. Timmerlieden komen, maken een schutting, Jaap blijft onverschilligde dakpannen worden weggenomen, het dak verdwijnt totaal, Jaap blijft onverstoord kalm en blijft; de timmerman zaagt een gat in den zolder, vlak boven de plaats waar Jaap 's nachts de beslomme ringen van den dag vergeet. Ilarcnkarspel, Waarland. Door de Directie der Brandassurantie „de Nederlanden", werd dezer dagen etn premie uitgekeerd aan het Hoofd der School te Waarland, voor zyn flinke wijze van op treden bjj het begin van brand in de school aldaar. Ook aan het meisje, dat het gevaar bemerkte en tijdig waar schuwdo, werd een premie ter hand gesteld inden vorm van een inschrijving op een Spaarbankboekje. Harcuknrspel, Waarland. Aangemoedigd door de goede uitkomster van den verbouw van Zilveruien gedurende de laatste jaren, zijn dit jaar alleen in Polder Waarland ongeveer 25 H A. met dit gewas bezet. Gewone uien en kool zullen echter veel minder dan anders worden verbouwd. Ook h er zoekt men naar andere, meer loonende gewassen. Zoo wordt o.a. de teelt van wortelen aanmerkelijk uitgebreid, ter wijl ook verscheidene akkers met tulpen zijn bezet. Stierciikcuring. Vrijdag werd op het Doel6nveld te Alkmaar do cen trale stierenkeurirg gehouden vanwege de Prov. Com missie tot bevordering der veefokkerij in Noord Holland. De uitslag was ais volgt: Driejarige stieren, eerste klas. Minimum premie f 25 plus f 80. 1. Stierenvweeniging Hauwert, 2. Fokver- eeniging Winkel. 3. Bullostiek Oost woud. 4. Vereeni ging Abbekerk. Tweejarige stieren, eerste klas. Minimum premie f 25 plus f 50. 1. Fokvereeniging Nieuwe Niedorp. 2. P. Cz. Boekei, Schagen. 3. K. Blaauboer, Schagen. 4 Vereeni ging Hoogkarspel. 5. J. O.W'ydenes, Lambertschaag. 6. Fok vereeniging Assendelit, 7. Vereeniging Hoogkarspel. 8. J. Beemsterboer, Venhuizen. 9. J. Commandeur, Oos ter Blokker. Tweejarige stieren, tweede klasse. Minimum premie f 25 plus f 30. 1. Fokvereeniging, Andyk. 2. Jb. van Harlingen, Kwadyk. 3. K. Lakeman, Bobeldyk. 4. J. van Zadelhof, Weesperkarspöl. 5. H. Schreuder, Buiksloot. 6. Th. Schreuder, Watergang. 7. Wed. G. Clay Haar lemmermeer. Eenjarige stieren, eerste klas. Minimum premie f 25 plus f 30. 1. J. L. T. Groneman, Wieringerwaard. 2. Fokvereeniging Twisk. 3. A. Koomen, Oostwoud. 4. F. Veer, Andyk. 5. N. D. Kaan, Wieringerwaard. 6. P. Meurs, Oostwoud. 7. A. J. Zyp, Wieringerwaard. 8. J. Buurs, Beemster. 9. A. Bloem, Hoogkarspel. 10. A. Schreu der, Berkhout. 11. J. Leegwater, Obdam. Éénjarige stieren, tweede klas. Minimum premie f25 plus f 10. 1. F. Buurs, Beemster. 2 A. de Heer, Cal lantsoog. 4. A. J. Zjjp, Wieringerwaard. 4. P. Zeeman, Beemster. 5. P. Blokker, Opperdoes. 6. P. Koeman, Westwoud. 7. K. Kaan Kz., Wieringerwaard. 8. J Stam mes, Nieuwe Niedorp. 9 J Houter, Schellinkhout. 10. C. Schouten Cz., Ooster Blokker. 11. P. Kok, Binnen wy- zend. 12. W. Keetman, Winkel. 13. J. Maas Nierop Cz., Berkhout en 14. K. Laan, Hobrede. De overige ingezonden stieren kwamen in aanmerking voor een premie van f 25 zonder verhooging. Moordaanslag. Men meldt uit Arnhem In den nacht van Donderdag op Vrjjdag tegen 12 uur vervoegde zich aan het politiebureau een man, die meedeelde dat hy even te voren een moord had ge pleegd. Hy verzocht de politie hem naar de plaats der misdaad te volgen. Een paar agenten gingen met den man uit, doch hy was half dronken en onbekend in Arnhem, zoodat hy niet meer in staat was de plaatste wyzen. Intusschen had zich aan het politiebureau vervoegd een heer, die even te voren per rytuig den Zypendaal- schen Weg by het landgoed Zypendaal passeerde en wiens koetsier een aan den weg liggenden, in zyn bloed badenden jongen had opgemerkt. Het kind had hem meegedeeld dat zyn vader hom in het donkire bosch had willen do >den en hem aan den hals verwond had. Het gewonde kind werd in het rytuig opgenomen en naar bet Diaconeasenbuis overgebracht De onbekende man, die zich als dader aanmeldde, was intusschen weer naar het politiebureau gebracht. Hy bekende het gewonde jongetje, zijn eigen kind, te hebben willen dooden. Daartoe was hij van zyn woon plaats Oberhausen naar Arnhem gereisd en was des avonds laat op den eenzamen Zypschen weg gekomen, waar hy den niet3 kwaads vermoedenden, weerloozen knaap vrce-ielyk verwondde. Op den dader werd een scheermes alsmede een met bloed bevlekt zakmes ge vonden, waarmede het mi9dryf is volvoerd. De dader is ter beschikking van de justitie gesteld. Het jongetje verkeert in zorgwekkenden toestand. Ware het rytuig niet op den Zypscben weg gepasseerd, het kind zoude zeker zyn doodgebloed. In aansluiting met dit bericht kan het volgende dienen Het drama dat op den Zypendaalschen weg is afge speeld, wordt, door de reden die er aan ten grondslag ligt, nog afschuwelijker en wreeder dan de daad op zich zelf reeds was. De dader is de 40-jarige schilder F J. Cordes uit Oberhausen. Eenige jaren geleden stierf zyn vrouw en reeds bij haar leven bestond er byC.een wrok tegen do beide kinderen, een tweeling, jongen en meisje, die zy hem geschonken had, omdat de man in de veronderstelling verkeerde dat het niet zyne kinderen waren. Die wrok is hy ook na het overlijden zijner vrouw bly'ven koesteren en ten slotte is in hem het onzalige plan gerijpt, waaraan hy uitvoering heeft gegeven. Zijn 11-jarig zoontje nam hii mee op reis naar Arnhem, zyn dochtertje liet hy thuis. Een -cheermes stak hy by zich om de daad te volvoeren. Eerst bedronk hy zich aan jenever een halve fl sch jenever is nog by hem in beslag genomen en op den Zypendaalschon weg, ongeveer aan het einde van de helling by Teerplaats, I in de bocht welke de weg daar maakt, heeft hy onver- I hoeds den jongen aangegrepen. Hat scheermes kon hy door zyn benevelden toestand niet vinden en daarom j nam hy zyn zakmes en bracht den armen jongen daar- 1 mede sneden in den hals toe, die wel ernstig van aard zyn, doch voor den jongen geen direct levensgevaar opleveren (zyn toestand was bevredigend). Wel mo-t het si ij den met het vrij botte mes een vreeselijke marteling voor het kind zyn geweest, doch indien het scheermes ware gebezigd, zou ongetwijfeld de slagader zijn geraakt, wat nu niet het geval was. Een koetsier van de firma Riemer, die op den huize Menthenberg iemand had afgehaald, vond den jongen i bloedende aan den weg staan en nam hem op den bok mede, om hem naar het Diaconessenhuis te brengen. Brrrzand, Anna Pauluwna. Bij de Woensdag ten overstaan van Nats. Backx gehouden verkooping bracht de bakkerij met fit/s H.A. weiland, toehehoorende aan den heer Nap, slechts f 2100 op. Kooper werd de heer G. J. de Man 'q.q. te Wieringer waard. 'n Geval van vervuiling. Wij lezen in de „L. K.": Sinds verleden week Zaterdag kampeert in de open lucht, op een terrein bij de z.g. Bleekerij te Maastricht eene reeds bejaarde weduwe, van Belgische afkomst. Dien dag, in het vroege ochtenduur, verschenen in hare woning twee marechaussées, een deurwaarder, twee sjouwers en een namens de huiseigenares handelend! persoon. Met den „sterken arm" zou de vrouw op straat worden gezet, niet wegens wanbetaling, zooals zij zelf aan iedereen vertelt, die het hooren wil, doch wegens vervuiling, voortspruitende uit een soort van verzamelmanie. De marechaussées posteerden zich in esn aan de woning, en onder hevig protest der vrouw begon men haar boeltje de straat op te dragen. Den heelen voormiddag waren beide sjouwers ijverig in de weer geweest, doch in dien chaos van vuil kwam geen einde. In den namiddag assisteerden nog twee personen bij het uitdragerswerk, en eerst tegen den avond was de Augiusstal gereinigd. Achtereenvolgens lagen in den modder: aardappelen, stroo, steenkolen, hout, .potten, pannen, flesschen, oude emmers, oude schoenen (83 stuks), oud ijzer, meubel tjes, beddegoed, zuurkoolpotten, hakbijlen, twee emmers beschimmelde faecaliën, stukken van een fiets, prikkel draad enz. Karrevrachten vuil waren in de twee kamers, die de weduwe tot hare beschikking had, opgehoopt. De vrouw, die dergelijke tooneeltjes roods had mee gemaakt te Smeermaas, Biesland, en op het Fort. waar zij weleer hare tenten had opgeslagen, schikte zich ten slotte in het onvermijdelijke en droeg zorgvuldig den rommel tot onder de boomenrij, waar zij zich begon te installeeren, voor den nacht. Behulpzame handen hielpen de vrouw en binnen weinig tijds stonden de palen in den grond, waarover lappen doek gespannen werden. Die tent dient de vrouw tot heden, voor woning, die geflankeerd is door bergen oud-roest en vuil. Als post voor het geweer bij den ingang fungeert 'n oude kachel, die evenwel dag aan dag dienst weigert te doen, daar de pijp door kwajongens met de oude schoenen wordt volgepropt. Den heelen dag zit de vrouw druk aan het poetsen en aan hetschelden en vloeken. Vooral beide Paaschdagen had de vrouw veel be kijks; honderden nieuwsgierigen verdrongen zich om het kampement, dat met puntdraad is afgesloten. Grappenmakers hadden Dinsdagmiddag aan oen der boomen aangeplakt, dat dien middag publieke verkoo ping zou plaats hebben. Talrijke kooplustigen kwamen opdagen. De vrouw maakte van die gelegenheid ge bruik: hout, aardappelen, ledikant en andere zaken verwisselden van eigenaars. De vrouw, die door de buren steeds als eene zonder linge werd beschouwd, komt niets te kort. Paasch- eieren, boterhammen, warm eten, hoeft ze meer gekre gen, dan ze kon verwerken. Enkele goed ingewijden meenen zelfs, dat zij niet onbemiddeld Ls. Toen dit ruchtbaar werd, daalde de vrijgevigheid der buren aan merkelijk. - Nieuwe Niedorp. Vrijdagavond trad in 't lokaal Prins Maurils van den heer De Vries op de heer C. Sohuitcmaker, gemeente- opzichter te Medemblik. Hij behandelde de op 24 Maart j.1. te Wognum opgerichte vereeniging tot bevordering van het vakonderwijs in Westfriesland, om zoo moge lijk te N. Niedorp te komen tot het oprichten van eene afdeelipg. Er waren eerst 6 later 14 belangstellenden aanwezig. De lezing, die ook al reeds in verschillende plaatsen in onze omgeving was gehouden, was van denzelfden inhoud als te kolhorn, waarvan we verslag hebben gegeven, zoodat we met deze korte medcdtx-ling van (ie lezing meenen te kunnen volstaan.

Schager Courant | 1908 | | pagina 1