Gfëpll Lid- en TiiDoiiw. een bedsermoen. Zondag 26 April 52e Jaargang. No, 1908. DEIH'E BLAD. Bekendmakingen Landweer. Voor de Boerderij. Binnenlaudsch Nieuws. G K W E K \T K SC IIA O KV. HB>^ DISTRICT No. XXVII. o— Oproeping onder de wapenen tot het houden van oefeningen in 1908. -0—0- 0— De Burgemeester van Schagen maakt, ingevolge 47 der La dweer Instructie I, bekend, dat de in deze Gemeente gevestigde dienstplichtige verlofgangers der Landweer, behoorende tot de hieronder genoemde lich tingen en wapens, bij deze, voor den tijd van zes dagen, krachtens artikel 11 der Land weer wet, in 1908 tot het houden van oefeningen onder de wapenen worden geroepen, en dat zij zich daartoe moeten aanmelden voor de Lichtingen (jaren) van de Landweer, 1903, 1904, 1906 én 1907 voor de Infanterie op 4 Mei 1908, 8.15 voormiddags (Amst. tijd) te Schagen (Station). De ver lofgangers worden geoefend te Den Helder. De opgeroepen verlofgangers zullen zorg dragen, dat zij ieder op den voor zijn wapen of onderdeel aangege ven dag, in uniform gekleed en voorzien van de hun uitgereikte kleeding- en uitrustingstukken, wapenen en ledergoed en van hun zakboekje, zich aanmelden op den hiervoren voor elk wapen en elke lichting aan gegeven tijd en plaats. Het is wenscheljjk dat de opgeroepenen zich op den laatst- n werkdag vóór hun vertrek, des voormiddags tusschen 10 en 12 uur, ter Gemeentesecretarie aan melden, voorzien van hun zakboekje met daarin ge- hechten verlofpas, tot het in ontvangst nemen van dag geld en ten einde in het bezit te worden gesteld van de noodige vervoerbewijzen en passage-biljetten, een en ander voor zoover zij daarop recht hebben, en tevens om, zoo zij die gewenscht achten, inlichtingen aangaande de reis te komen. Degenen, die per spoor reizen, moeten zichten minste een half uur vóór het vertrek van den trein aan het station aanmelden. Ingeval ziekte de opkomst mocht verhinderen moet de verlofganger hiervan zoodra mogelijk doen blijken door overlegging van eene op gezegeld papier geschre ven en gelegaliseerde geneeskundige verklaring ter Gemeentesecretarie. Geldt het velofgangers, aan wie wegens onvermogen eene ongezegelde verklaring is afgegeven, dan kan deze aldus, ter verzending aan wien behoort, ter Gemeentesecretarie worden ingeleverd. Betreft het verlofg ingers, aan wie, in verband met eene vorige oproeping in werkelijken dienst, door denzelfden geneeskundige reeds eene verklaring is uitgereikt, dan kan ook voor niet-onvermogenden met eene ongezegelde en niet-gelegaliseerde verklaring worden volstaan. De verlofganger van de Landweer, die niet voldoet aan eene oproeping voor den werkelijken dienst, wordt als deserteur behandeld. De verlofganger, die zich niet tydig op de aangege ven plaats van opkomst aanmeldt, maakt zich straf schuldig. Het niet ontvangen eener hoofdelijke oproeping ontheft den veilofganger geenzins van zijne verplichting tot opkomst in werkelijken dienst, daar deze openbare Kennisgeving eenig en alleen als bewijs geldt, dat hij behoorlijk is opgeroepen. Zoodra de verlofganger in uniform is gekleed, staat hij onder de krijgswetten. Bepalingen nopens het verblijf onder de wapenen. Aan de landweermannen, die gehuwd zijn of als hoofd van bet gezin zijn aan te merken, kan door den Land weerdistrictscommandant worden gegund om thuis te veroorlooft geheimen te hebben voor zichzelf alleen. Dat moeten prachtige geheimen wezen, als zijn eigen vrouw ze niet weten mag. Dan zullen ze ook wel niet geschikt zijn voor eenig fatsoenlijk mensch; daar ben ik zeker van. Nu, Candle. laat ons er niet over twisten, je weet toch, dat ik zwijgen kan; vertel me nu wat er gebeurd is. Een stapel onzin, durf ik zeggen; en niet dat ik er iets om geef. maar ik zou 't toch willen weten. Daar is 'n liefje, hè? O. laat 't nu maar niet voorkomen, alsof alles daar zuivere koffie is) Ik weet wei beter. Ik ben niet gek. Ik weet er meer van dan je denkt. Nu Candle. vertel er mij dan maar 'n klein beetje van. Ik weet zeker, dat ik jou ook alles zou vertellen. Dat weet je. Of niet? •Te bent in staat, om 'n heilige razend te maken. Denk je, dat je zult kunnen slapen? Geloof dat maar niet: je geweten zal je geen rust laten. Meen je, dat ik er je toe zou hebben aangezet, om vrij-metselaar te worden, indien ik niet venvacht had het geheim ook te weten? Niet dat er iets in is, dat de moeite van 't weten waard is! Dat weet ik wel beter; en dat is nu juist de reden waarom ik t weten wil. Maar ik weet wat het is! Ja, ik weet wel wat het is! Het geheim is: vrouwen te mishandelen, te tyran- niseeren over haar. ze te maken tot je slavinnen; in t bizonder je eigen vrouwen. Iets van die kracht moet 't wezen: anders zou je ie niet schamen het te zeggen. Wat eerlijk is en zooals 't hphoort, behoeft niet in t geheim Ie gebeuren of gezwegen te worden. Het is n beleediging voor 'n vrouw als haar man vrij- mapon is en er haar niets van laat weten, n Beleedi- ging zeg ik. Maar vroeg of laat zal ik 't wel te weten komen! Geloof dat maar veilig. Prachtige huisvaders maken ze daar van de mannen, dat moet ik zeggen. Over heel de wereld beter te denken dan over eigen vrouw en kinderen is wel iets moois. Heb je thuis niet genoeg te doen? Een goed man heeft er thuis genoeg, zou ik denken, om voor te zorgen. Als hij ten minste leeft, zooals 't behoort, dan heeft hij niet veel tijd over voor de buitenwereld. En ze noemen je daar „Broeder", hè? „Broeder Candle!" Een prachtige broeder! Die zich zelf optakelt met 'n voorschoot als 'n tolbaas, als 'n bierbrouwers knecht want daar lijk je op. En ik zou wel eens willen weten, waar dat voorschoot voor dient. Dat zal wel niemand weten mogendaar ben ik zeker Je moet je schamien, als je daaraan denkt. Ik ik eens koningin was; al was 't maar voor 'n paar dagen! Ik zou 'n eind maken aan al die vrij-metselarij en aan alle andere ongeoorloofde inrichtingen. Bah! Nu, kom Candfe, Iaat ons niet twisten, hè? Heb je er geen spijt van, lieveling? Wat is 't nu? Lig je te lachen? Ik ben gek! Gek ben ik, dat ik er mijn hoofd over breek! Je zegt 't mij dus niet? Goed! Je doet 't niet? Best! Dan moet je ook de gevolgen maar afwachten. Maar weet dit, Candle, dat 't een misdaad is 'n vrouw zóó te judassen. Niet, dat ik iets geef om 't geheim zelf; daar zou ik geen cent voor geven willen, want dat is anders dan onzin; daar ben ik zeker van. van. wou versch varkensvleesch op Engeland. In 1906 zouden wy onzen Engelschen buren 17 millioen K!G. ervan in 1903 zelfs 27 millioen K.G. Dit vleesch is afkomstig van de zoogenaamde „Londensche varkens", welke een slacht- gewicht hebben van 70 tot 100 pond en direct na het slachten in „kratten" verpakt als versch vleesch worden verzonden. De invoer van versch varkensvleesch tegenover bacon in Engeland is betrekkelijk klein; in 1906 b.v. maar 25 millioen K.G. versch tegenover 282 millioen K.G. bacon. Hierin ligt voor de ongestoorde uitbreiding onzer varkenshouderij eenigszins een gevaar, want ais ons export van vai kensvleesch stijgt, is de markt spoedig overvoerd, en worden slechte prijzen bedongen. Dit schjjnt in 1903 reeds het geval geweest te zijn, want toen voeide Nederland 27 millioen K.G. uit tegen 18 millioen K.G. in 1902. In 1903 was de totale invoer in Engtland 36 millioen K.G. en in 1902 33 millioen K.G. versch varkensvleesch. Wjj voerden dus in 1902 55 niet slapen, mits hun gezin in of nabij de plaats van oefening iets tegen heb, dat je vrij-mafon geworden bent? Niets gevestigd is en de vergunning niet aanleiding geeft tot v-i u. i het afleggen van zoodanige afstanden, dat daardoor in vloed wordt uitgeoefend op den goeden gang d<r oefe ningen, ten gevolge van, buiten deze, opgedane ver moeienis. De landweermannen, aan wie zoodanige vergunning wordt verleend, zullen hebben zorg te dragen, dat zij ten minste een half uur vóór den aanvang der morgen oefening in de kazerne terug zijn, terwijl zij des avonds eerst naar huis kunnen gaan, nadat alle oefeningen en diensten voor hen zijn afgeloopen. Aan de vorenbedoelde landweerplichtigen kan tevens door den Districtcommandant worden vergund om in eigen voeding te voorzien; zij ontvangen dan alleen een rat ion brood, t<-rwjjl aan hen f 0 25 per dag, als vergoe ding voor levensmiddelen, wordt uitgekeerd. De landweermannen, die deze laatste vergunning verlangen, mogen zich echter niet tusschen de morgen en middagoefening naar huis beseven; eenmaal in de kazer e, blijven zij daar tot zij zich des avonds, na af loop der diensten, naar huis begeven. Op dezen regel mag alleen eene uitzondering worden gemaakt, indien eerie avondoefening plaats heeft, waarvan de betrokkenen dan tijdig verwittigd zullen wordon. De bovenbedoelde vergunningen worden verleend voor j kent. t Is niets anders dan n excuus om van huis den geheelen duur der opkomst en niet voor enkele weg te komen, een reden om vrouw en kinderen alleen te laten zitten, om met zijn vrindjes feest te vieren en te drinken. Dat is alles. Dat is 't geheim. Om vrou wen te bedriegen en te beleedigen; om ze niet te ver trouwen, alsof 't minderwaardige schepsels zijn. Dat is de heele zaak eu niets anders. Nu Candle, kom, laat ons er niet over twisten. Ik van? Ik weet wel, dat je er Candle! Stil maar, lieveling! toch Het is 't geheim niet, maar het is de beleediging, de weloverlegde beleediging, die n man zijn vrouw aan doet, als hij denkt door de wereld te mogen gaan met 'n geheim voor hem alleen en waarvan zij niet weten mag. Man en vrouw één?! Ik zou wel eens willen weten, "hoe dit mogelijk is, als 'n man vrij-macon is. wanneer hij 'n geheim met zich draagt, waar zijn vrouw vreemd aan moet blijven. Ja, gij mannen maakt de wetten en daarom zorgt ge wel er het beste deel van te hebben. Maar dan moest ook 'n vrouw het recht hebben tot echtscheiding als haar man vrij-metse laar wordt, wanneer hij 'n soort van hoekkast in zijn hart heeft, een soort van geheime plaats, waar zijn vrouw niet mag komen. Candle, je zult 'n week lang geen oog dicht doen neen, dat zal je niet! tenzij dat je 't me vertelt. Kom Candle, wees 'n goed mensch; wees lief. Ik ben er zeker van Candle, dat ik jou niets weigeren zou. En dat weet je, en als je 't nog niet wist, dan weet je 't nu. Ik wou ik ook eens 'n geheim had! Aan wien denk je wel, dat ik 't zou vertrouwen? Aan wien anders dan aan mijn lieven man? Ik zou mij onge lukkig gevoelen als ik 't voor mijzelf alleen moest hou den; en dat weet je. Nu, Candle? Heb-je ooit zoo'n man gezien?! Een man?! 'n Beest ben je! 'n Ongevoelig beest! 'n Schepsel, dat niet 't minste besef heeft van liefde en huwelijk! Een monster, die zijn vrouw iets zou kunnen vertellen en 't niet doet. Zeg Candle, je denkt toch niet, dat ik er li 1 Volstrekt niets! Ik ben ervan overtuigd, dat 't 'n goeie zaak is; 'n instelling, die veel nut sticht. Het eenige wat mij boos maakt is, dat jij er 'n geheim van maakt en doet alsof er ik weet niet wat achter zit. Maar je zult er mij wel iets van vertellen hè? Je wilt geen geheimen hebben voor je eigen vrouw? Voor je eigen lieve Margareeth, hè? Zeg Candle?Je bent 'n ellende ling! nu weet je 't. 'n Lage ellendeling! 'n Onwaardig schepsel! Bah! Ik gruw van je! Maar ik weet wel wat de reden is. Ja, die kan ik je wel vertellen. Je bent beschaamd en verlegen om mij te laten weten wat 'n dwaas ze van je gemaakt tiebben. Dat is het! Jij op jouw leeftijd, de vader van 'n huisgezin! Ik zelf zou er ook verlegen mee wezen. En nu ga je zeker eiken avond naar dat gebouw toe, hè, wat je je Loge noemt? Loge! Hoe verzinnen ze 't mooie woord?! Het zal er wel netjes loegaan op zoo'n plaats, waar geen vrouwen mogen komen. Dat zal wel stichtelijk en wel fijn wezen! Je noemt elkander daar „Broeders" hè? „Broeders"! Ik zou zoo denken, dat je familie genoeg hebt en er geen meer bij behoeft te zoeken. Maar ik weet wel wat al die vrij-metselarij betee- willekeurig te kiezen dagen. Indien van de vergunningen misbruik wordt gemaakt, zullen deze onverminderd de eventueel op te leggen straf, voor den overtreden onmidde'lyk worden inge trokken. Zij die eerstbedoelde vergunning of wel beide deze vergunningen wonscheu te erlangen, moeten zich ten spoedigste met een daartoe strekkend verzoekschrift wenden tot hunnen Landweerdistrictscommandant. Het verzoekschrift kan op ongezegeld papier gesteld, doch moet gefrankeerd verzonden worden. In het verzoekschrift voorts het adres van den land- •sveerplichtiga duidelijk en volledig te vermelden. Vergoeding en onthelfiug. De verlofgangers, die, op grond van kosl winnerschap, wenschen in aanmerking te komen hetzij yo >r onthef fing, hetzij voor ontheffing öf, bij met-inwilliging van deze aanvrage, voor eene geldelijke vergoeding, wordt aangeraden hun daartoe aan de Koningin te richten verzoek binnen tien dagen na de dagteekening dezer kennisgeving in te leveren ter Gemeentesecretarie Dit verzoek kan op ongezegeld pap er worden geschieven. Wenscht men alleen voor eene geldelijke vergoeding in ■aanmerking te komen, dan kan het ter Gemeente- secretarie in te leveren verzoek aan den Minister van Oorlog worden gedaan. Overigens wordt ten deze ver wezen naar de afzonderlijke publicatie betrekkelijk „kostwinners" en kunnen zoo noodig nadere inlichtingen mondeling worden gevraagd ter Oemeentoh* cretarie, eiken werkdag tusschen 10 en 12 uur voorwidd gs. behagen, den 13 April 19u8. De Burgemeester voornoemd, H. J. POT. meer," zei Candle, „want we gehad en dat werkt soms De Heer Candle is vrii-metselaar geworden en Me- r Cand'~ J- f gierig naar. „Nu. Candle! Candle zeg ik. Neen, je kunt nu niet slaPenWat ik je te zeggen heb, is dit Ik ben heelemaal niet van plan, om er veel woorden over vuil te maken, maar ten slotte loopt de maat over en zal ik er ook een eind aan makemik ga je verlaten. Of je 't me nu nog vertelt of niet, wat je \an avond hebt uitgevoerd, morgenochtend verlaat ik het huis. Neen, zeg maar niets terug, daar is 'n eind r-£V 'jegI'ip huwelijk, 'n eind aan alle vertrouwe lijkheid tusschen man en vrouw, indien 'n man zich zeg er toch geen woord spijt van hebt. Stil maar, Candle! Candle, zeg ik." „Ik herinner me niets hebben 'n zwaai' souper slecht op je geheugen." Uit het Engelsch door Hans. XIV. Bacoii t) en Varkenshouderij voor export. Engeland met zijne bevolking van 40 millioen zielen verbruikt jaariijks een reusachtige hoeveelheid rund-, schape- en varkensvleesch. Tot voor een twintigtal jaren terug werd dit laatste hoofdzakelijk verorberd als sterk gezouten, zeer vet spek, afkomstig van zware varkens. Thans is dit in veel mindere mate het geval en vragen de Engelsche consumenten licht gezouten I rookspek met veel vleesch en een dunne laag vast, j eigenlijk spek. Dit product noeuit men bacon Hoe belangrijk de invoer van bacon thans in Engeland is, blijkt duidelijk uit de volgende cijfers: In 1906 bedroeg i leverden üe deze invoer 282 millioen Kilogrammen, waarvan 277 j Argentinië millioen K.G. uit de Vereenigde Staten van Noord- Amerika, Denemarken en Canada en slechts 6 millioen uit alle overige landen. Nederland oerde slechts K.G. 880.000 K.G. bacon naar Engeland uit, wat men gerust wouw Candfe is toov^'v^nPwausflgdm V »i»ws. «j, SSttSff **£5* «ml* uit In een halve eeuw is het aantal varkens verdrie voudigd. Volgens eene globale schatting kan men het aantal thans gemiddeld op 1 millioen btuks stellen. De Vereenigde Staten tellen ongeveer 60 millioen varkens en over de geheeie aarde schat men dat er 120 millioen dezer dieren zijn, terwijl er jaarlijks nog meer geslacht wordon, want velo varkens worden geen jaar oud. Nederland drijft een niet onaanzienlijken handel in en in 1903 zelfs 75 hiervan aan. Was deze toename op zichzelf een verblijdend verschijnsel, toch wordt het vooral hieraan geweten, dat de prijzen in 1903 zoo buitengewoon laag waren. In 1903 golden de export- varkens te Leeuwarden gemiddeld 35$ cent per K.G., terwijl de leveranciers aan eene groote coöperatieve exportslagerij in Denem >rken, die wekelijks 1000 a 1200 varkens op bacon verwerkte, in hetzelfde jaar gemiddeld 44$ cent per K.G. levend gewicht uitbetaald kregen. Deze prijs steekt gunstig af bij dien voor onze varkens bedongen. Nu zal bij velen de vraag rijzen, of dit voor deel niet schijnbaar is, omdat bacon-varkens een zwaar der soort zijn, die gemiddeld 85 K.G. siachtgewicht hebben en daarom ook meer per K.G. gekost hebben om tot dit gewicht te komen? Ter beantwoording dezer vraag diene het volgende: In Canada, waar men zich sterk op den uitvoer van bacon toelegt, heeft men een groot aantal proeven ge nomen om ongeveer te weten te komen, hoeveel voeder er noodig was om varkens van verschillend lichaams gewicht telkens 90 pond in siachtgewicht te doen toe nemen. Bevonden werd, dat proefvarkens van 30 tot 100 pond hiervoor 300 pond meel verbruikten endieren van 100 tot 160 pond 400 pond meel om 90 pond zwaar der te worden. Vergelijkt men nu een „Londensch varken" van 100 pond met een bacon-varken van 160 pond, dan moet de 60 pond meergewicht van het laatste evenveel voêr gekost hebben als 80 pond van het eerste. Stel, dat het Londensche varken als big f6 kostte en toen 20 pond vleesch had, terwijl het voor f21 werd verkocht, dan bracht 80 pond f 15 gulden op en zal het bacon-varken 2Xfl5 f6 f36 moeten opbrengen of 22$ cent per pond. Boven zagen we reeds, dat in 1903 dit ver schil ruimschoots betaald werd en deskundigen zijn van meening, dat dit geregeld het geval zal zijn. Maar al stonden de prijzen bij beide soorten varkens indezelfde verhouding tot de voederkosten, dan heeft het mesten van bacon-varkens toch nog dit zeer groote voordeel dat er voor bacon een veel meer onbeperkte markt in Engeland bestaat, dan voor versch varkensvleesch en de bacon-prijzen veel vaster zijn. Behalve r.aar Engeland, voert Nederland nog heel wat varkensvieesch naar andere landen uit. In 1906 b.v. 10 millioen K.G. naar Duitschland en eenige duizenden vette varkens naar Belgiësoms koopt ook Frankrijk ten onzent. Er is dus geen direct gevaar voor over- provisie. Maar het zou toch zeer goed kunnen gebeuren, dat na eenige jaren een andere weg moet worden op gegaan. Welnu, die is er reeds naar veler meening, n.1. de bacon-bereiding. Denemarken exporteert van bacon 80 millioen K.G. per jaar naar Engeland en wij zullen dit evengoed kun nen doen, omdat ook wij veel bijproducten der zuivel bereiding hebben en dicht by Engeland gelegen zijn. Hierbij komt nog, dat de varkens geschikt voor „Londensche biggen" ook het meest geschikt zijn om doorgeroest te worden voor bacon-varkens. Als het eenmaal zoover komt, zullen groote inrich tingen, die wekelijks minstens 500 varkens slachten, geopend moeten worden. Gebouwen, machines en bedrijfskapitaal van zulk een bacon fabriek zullen onge veer een ton vorderendit is wel geen kleinigheid, doch als er behoefte aan is, zullen de bacon fabrieken hier wel komen evengoed als in Denemarken, Ierland, Canada en de Vereenigde Staten. Wij meenen thans voldoende in het licht gesteld te hebben, dat bacon een zeer belangrijk artikel is in Engelands vleeschhandel en willen nu in 't kort beschrij ven, hoe men bacon in het groot bereidt. Zooals vele dingen is het bacon bij toeval in gebruik gekomen. Een Iersch spekzouter was omstreeks 1880 danig in geldverlegenheid en verzond het spek vóór het volgens toenmalig gebruik voldoenden tijd in het zout was geweest. Deze licht gezouten waar viel echter zóó in den smaak van het publiek, dat de vraag naar „mild cured bacon" (licht gezouten spek) algemeen werd. Ook de hammen, welke in Engeland gebruikt worden, behandelt men thans volgens het bacon procédé. De bereiding van prima kwaliteit bacon voor export gedurende het geheeie jaar eischt uitstekend ingerichte fabrieken metdoelinatigen koelkelder, koelmachines,pekel- pompen, enz. De Engelschen eten het bacon gerookt, doch 't wordt ongerookt, als z.g. „green bacon", ingevoerd. De verzen ding behoort vlug en koel te geschieden. De bacon-bereiding komt in het kort op het volgende neer De varkens worden op de gewone, in abattoirs gebrui kelijke, manier geslacht, schoongemaakt en gewogen. Daarna verwijdert men de wervelkolom en bekomt nu twee Wütshire-sides"zooals men deze varkensbelften noemt. Meestal worden deze in hun geheel gezouten, doch ze kunnen ook in stukken verdeeld worden. De „sides" gaan eerst naar een koel vertrek, waar een temperatuur van 38° Fahrenheit heerschten blijven daar tot het vleesch inwendig tot 40» Fahrenneit is afgekoeld. Op 14 plaatsen in het magere vleesch wordt elke zijde nu ingespoten met een specialen pekel, gemaakt uit 50 pond zout, 6 pond salpeter, 5 pond suiker, 5 pond ,bacon-curing antiseptic" (d. i. een preparaat met veel boorzuur) en 90 Liter water. Het inspuiten geschiedt met een holle naald, die nabij de punt 4 gaatjes heeft en verbonden is met een perspomp, die 20 pond druk king geeft per vierkanten Engelschen duim. Na het inspuiten worden de zijden neergelegd en met zout bestrooid. Zóó, meestal 8 stuks op elkaar, blijven ze 9-12 dagon liggen in een koellokaal by eene tem peratuur van 42° Fahrenheit. Hierna worden de zijden gewasschen, met een doek afgedroogd, in balen verpakt en verzonden. Na aankomst in Engela.-d wordt het bacon direct ge rookt, meestal gedurende drie dagen, en spoedig daarna geconsumeerd. Algemeen roemt men de smakelijkheid en de lichte verteerbaarbe.d van dit moderne spek. Ierland en Dene marken leveren de fijnste kwaliteiten bacon. De groote verandering, bacon in plaats van zwaar vet spek op de markt te vragen, heeft een sterken invloed uitgeoefend op de fokrichting der Engelsche varkensras sen. In een volgende schets zullen wy de tegenwoordi ge ra«sen beschrijven naar de beste Engelbche bronnen. Met nog een paar interessante cijfers over den enor- men vleeschinvuer in Engeland willen we heden eindigen. In 1905 was de totale invoer 919.000.000 K.G., waar van 295.000.000 K.G. rundvleesch, 196C00.000 K.G. scha pevleesch en 384.000.000 K.G. varkers vleesch. De Ver eenigde Staten, Argentinië en de Britsche Bezittingen leverden het meeste rundvleeschde Britsche Bezittingen, en Nederland het meeste schapevleesch (Nederland 12.000 000 K.G.) en de Vereenigde Staten Denemarken, de Britsche Bezittingen en Nederland het meeste varkensvleesch (Nederland 17.000.000 K G.). Alleen aan bacon, ham en varkensvet zenden dé Ver eenigde Staten jaarlijks voor 144.000.000 gulden naar Engeland. „Het |varken ia de beste machine om maïs in geld om te zetten", zegt de praktische Ameri kaan I Raad Nieuwe Xiedorp. Vergadering op Woensdag 22 April 1908, voormiddags 10 uur. Voorzitter de heer J. v. d. Stok, Burgemeester. Present allen; (vacature wijlen de heer Wijn.) Na opening volgt lezing en goedkeuring der notulen. Naar aanleiding daarvan zegt Voorzitter, dat hij Olie nog niet heeft gesproken over een plan voor privaten bij de school. Voorzitter zegt verder niet te kunnen nalaten, een woord van weemoed uit te spreken over het plotseling overlijden van het raadslid wethouder J. Wijn. De heer Wijn was iemand, die onder alle omstandig heden zaken van personen wist te onderscheiden en de meening van anderen wist te waardeeren. Dit woord van weemoed wordt met instemming en applaus aan gehoord. Ingekomen is eene missieve van de Hollandsche IJzeren Spoorweg Maatschappij waarin een daarbij ge voegd nieuw ontwerp contract, betreffende de overdracht van de 5 aandeelen, die de gemeente had in de stoom tramweg Mij. Westfriesland, wordt toegelicht. Het op die aandeelen gestorte bedrag van f5000 zal volgens dit contract voortaan als een renteloos voorschot worden beschouwd, dat geleidelijk wordt terugbetaald, wanneer de baten de kosten met een zeker bedrag overtreffen of bij naasting van den spoorweg door den Staat. Verder wordt betoogd, dat deze wijziging der contrac- tueele verplichtingen aan de gemeente voordeel biedt en noodzakelijk is om den spoorweg Schagen-Wognum in vollen eigendom aan de H. IJ. S. M. te doen over gaan, waardoor de Mfj. Westfriesland in de gelegenheid zal zijn te liquideeien. Men is algemeen van oordeel, dat toestemmen wel de wijste partij zal zijn. De vrees van den heer Kuilman dat, nu het bestuur der Mjj. Westfriesland niet meer als vertegenwoordiger voor de vroegere aandeelhouders voor hunne belangen kan optreden en dus alle mede zeggingschap verloren is en de Hollandsche Mij. alleen hare belangen zal in 't oog houden, wordt door Voor zitter niet gedeeld, wijl in de toelichting duidelijk wordt vermeld, dat de H. IJ. S. M. met den spoorweg óók de verplichtingen der My. Westfriesland ten opzichte der door den Staat en de Provincie verleende rentelooze voorschotten overneemt, waardoor eene behoorlijke exploitatie verzekerd is. Besloten wordt, B. en W. te machtigen het contract voor de gemeente aan te gaan. De in de vorige vergadering vastgestelde suppletoire begrooting, wordt op uitnoodiging van Gedeputeerde Staten eenigszins gewijzigd en thans vastgesteld opeen bedrag van f69854. Een van de Gezondheidscommissie te Hoorn ingeko men exemplaar harer rekening en verantwoording over 1907 met bijbehoorende toelichting wordt ingezien waarna, wijl tegen de goedkeuring geen bezwaren rjjzen, deze met algemeene stemmen wordt verleend. Na een poosje in comité-generaal te hebben verga derd, wordt het kohier van den Hoofdelijken Omslag vastgesteld op een belastbaar inkomen van f137200 D. E. LANDMAN. i) Uit te spreken „bee-kon." Verkwisting. ^^r„v(oor heb f »u eigenlijk zoo'n duren barometer gekocht? Zyn myn likdoorns niet goed genoeg? tegen 2V10 Eene uitnoodiging van het comité tot het stichten van een markt door den Noorder Marktbond, om een afgevaardigde te benoemen, wordt voor kennisgeving aangenomen. Hierna wordt aan de orde gesteld de onderwijzers jaarweddenverordening. Voorzitter licht toe, dat het minimum voor den heer Sieswerda (hoofd der school No. 1, kom dorp) f950 was en nu f 1050 wordt, terwijl hij f1000 geniet. Voor den heer De Vries (hoofd der school Moerbeek) was 't minimum f800, wordt nu f 1050 en hy geniet op 't oogenblik f950. De heer Brouwer, onderwyzer kom dorp, vorig minimum f700, nü f825, geniet f750. Voor den heer Prins, onderwyzer kom dorp, gelden dezelfde sommen. Voor mejuffrouw Langedyk, onderwijzeres Moerbeek, gelden respectievelijk de cijfers 1500, f500 en f550. Tezamen ontvangt de gemeente nu f600 meer van het Ryk. De heer Kuilman geeft als zyn opinie te kennen, dat deze gemeente niet tot die plaatsen behoort, welke met het minimum kunnen volstaan. Onder de vorige wet gaven wy f50 meer. Spreker is er sterk voor, dit ook nü en zelfs steeds te doen. We honden dan wegens de buitengewone verhooging van het minimum voor den heer De Vries door het bijtellen van de dienstjaren als onderwyzer, van de f600, f100 over, die beschikbaar blijven om uit te keeren ingeval door een van het personeel dehoofdacte wordt verkregen. Spreker stelt voor de jaarwedden allen f50 boven het minimum te stellen. Voorzitter is het niet eens met de redeneering van den heer Kuilman, dat de gemeente steeds boven het minimum zou moeten gaan, ongeacht welk cyfer de wetgever daarvoor vaststelt. Overigens meent spreker, dat het billijk is de verhoogde uitkeering niet in de gemeentekas te doen terechtkomen. Allen verklaren zich vóór de door den heer Kuilman voorgestelde regeling. Alsnu worden de jaarwedden als volgt vastgesteld: Voor de hoofden der scholen met minder dan 6 dienstjaren f 900 5 en meer, doch min der dan 10 dienstjaren f 950; 10 en meer, doch minder dan 15 dienstjaren f 1000; 15 en meer, doch minder dan 20 dienstjaren f1050 20 en meer dienstjaren f1100. Voor onderwijzers van bijstand met minder dan vyf dienstjaren f 550; met 5 en meer, doch minder dan 10 dienstjaren f 650; met 10 en meer, doch minder dan 15 dienstjaren f 725; met 15 en meer, doch minder dan 20 dienstjaren f 800; met 20 en meer dienstjaren f 875. Voor tegemoetkoming in de woninghuur wordt aan gehuwde onderwijzers boven 28 jaar f 50 gegeven en voor het bezit der hoofdacte wordt aan een onderwyzer f 100 gegeven. Dezelfde regeling zal aan Hoogwoud wor den voorgesteld voor het personeel aan de gemeenschap pelijke Langereizer school. Verder komt nu aan de orde de rekening van de Weezenadministratie, onder beheer van de Weesmees ters P. Koopman, D. v. d. Stok en J. Kuilman Deze rekening was reeds voorloopig door eene com missie onderzocht. De heer D. Kuilman brengt als lid dier commissie rapport uit, waaruit blijkt, dat over het afgeloopen boek jaar hebben bedragen: de ontvangsten f 10052.39$, de uitgaven f8158.36$, aldus een voordeelig saldo van f 1894.03. De staat der bezittingen toont aan een gezamenlijk bedrag van f 111241.33. De rekening wordt daarna met algemeene stemmen goedgekeurd en Voorzitter brengt nu dank aan heeren Weesmeesters en beveelt de administratie opnieuw in hun toewijding aan. Armvoogden zyn de heeren J. Stammes, J. de Vries Hz. en H. Dekker en hun boekhouder Is de heer S. Prins. De Voorzitter brengt omtrent deze rekening rapport uit, waaruit blijkt dat is de geheeie ontvangst f10613, de uitgaaf f 9621.36$, vooideelig saldo f991.63tyj. De staat der bezittingen toont aan een bezit van f 22422.24V* Met algemeene stemmen wordt ook deze rekening goedgekeurd. Hartelijke dank wordt gebracht aan Armvoogden voor hot uitstekend beheer. Hierna sluiting. Zuid-Zgpe. W. Taruis, kweekeling aan de Bissch. kweekschool voor onderwijzers te Beverwytc, is deze week bevorderd van de 2e naar de 3e klasse. Zuid-Zype. Mej. J. C. Mann te Hazepolder, leerling van de kweek school voor Onderwijzeressen te Arnhem, slaagde deze week voor het examen van onderwijzeres. Een pleiziertochtie. Men meldt uit Helder: Drie Heldersche jongens, die in een sloep een zeil tochtje in het Marsdiep waren gaan maken, zyn van een slechte reis gekomen. Door een hevigen rukwind overvallen, sloeg de sloep by de Laanbank om en de pleiziervaarders spartelden in de woeste Noordzee. Gelukkig hadden zy tegenwoordigheid van geest ge noeg om zich aan de omgeslagen sloep vaat te klampen en hu lp af te wachten. De hulp werd geboden door den heer J. van der Hoeven, die met een vlet in de nabyheid zeilende was, de schipbreukelingen oppikte en aan het Huisduiner strand behouden op het droge zette.

Schager Courant | 1908 | | pagina 9