Uitgevers: TRAPMAN Co. Donderdag 7 Mei 1908. 52ste Jaargang. No. 4358 Bureau SCHAGEN, Laan D 4. Interc. Telephoon No. 20. EERSTE BLAD. Binnenlandsch Nieuws. Aljreiüi Nitiu- Aiurttilit- ■«b Dit blad verschijnt tweemaal per weekWoensdag- en Zaterdagavond. Bij inzending tot 's morgens 9 ure, worden ADVERTENTIËN in het eerstuitkomend nummer geplaatst. INGEZONDEN STUKKEN één dag vroeger. Prijs per jaar f 3.Franco per post f 3.60. Afzonderlijke nummers 5 Cent. ADYERTENTIËN van 1 tot 5 regels f 0.25 iedere regel meer 5 Ct. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Dit nummer bestaai uit twee bladen. Raad Heer Hngowaard. Vergadering: van den Raad der gemeente Heer Hugo- waard, gehouden op Dinsdag 5 Mei 19C8, voorm. 11 uur. Aanwezig alle leden. Voorzitter de heer P. Wonder Az., Burgemeester. Opening der vergadering en daarna lezing en goed keuring der notulen. Ingekomenle. Rekening der Gezondheidscommissie gezeteld te Hoorn, met toelichting daarbij, in ontvangst en uitgaaf aangevende een bedrag van f2412.475. Deze rekening wordt goedgekeurd. 2e. Beredeneerd verslag over don toestand der ge meente over 1907. Dit zal bij de raadsleden circuleeren. 3e. Een schrijven, waarin namens den heer Huizinga, Hoofd der school No. 1, door diens ega dank wordt gezegd voor de toezegging tot aanvulling van diens pensioen. Voor kennisgeving aangenomen. 4e. Schrijven van de voorloopige commissie voor de totstandkoming van de spoorlijn station dorp-Noord- Scharwoude, om een' afgevaardigde te benoemen naar hare vergadering. Besloten, vooralsnog géén afgevaardigde te benoemen. 5e. Schrijven van de Commissie voor de tentoon stelling op Land- en Tuinbouwgebied, te houden in September in deze gemeente, waarin aan den Raad om subsidie wordt verzocht. Algemeen is men vóór het geven van subsidie. Op voorstel van den heer Van der Oord wordt die subsidie op f50 bepaald, Ze zal uit den post voor onvoorziene uitgaven worden gegeven. 6e. Missive van den Betaalmeester uit Alkmaar, d d. 2 April, houdende bericht, dat op dien datum aan den Gemeonte Ontvanger is uitbetaald eene som van f 2858 90. Voor kennisgeving aangenomen. 7e. Missive van den Nederlandschen Bond van ver- eenigingen voor den Handeldryvenden- en Industrieelen Middenstand, waarin wordt verteld, dat de Bond zich heeft gewend tot alle Kamers van Koophandel en tot al de gemeenteraden in Nederland om de wenschelyk- heid van unificatie van tjjd voor Nederland nogmaals in het licht te stellen. Verzocht wordt aan den raad om aan de Regeering eene adhaesiebetuiging te richten. De Bond wenscht invoering van den Midden-Europee- schen tjjd. Door den Raad voor kennisgeving aangenomen. Volgt behandeling vacature onderwijzer school no. 4 Veenbuizen (door vertrek van den heer C. Daalder). Voordracht: 1. C. van Twuüver, tijdelijk onderwijzer Broek op Langendfik; 2. H. C. Windt te 's-Hage; 3. Z. G. v. d. Toom, tijdelijk onderwijzer te Warmenhuizen. Met algemeene stemmen benoemd de heer C. van Twujjver, om met 15 Mei a.s. in dienst te treden. Volgt behandeling vacature Hoofd der school no. 1, aangezien de tegenwoordige functionnaris, de heer Hui- zenga om gezondheidsredenen tegen 1 Juli a.s. eervol ontslag heeft verkregen. De voordracht is: No. 1. J. Groenewoudonderwijzer te Wormerveer. No. 2. T. H. Blok, onderwijzer te Hilversum. No. 3. A. Brands. Hoofd der school te Kommerzijl gemeente Grijpskerk (Qron.) Daaruit zal later eene benoeming worden gedaan, thans voor kennisgeving aangenomen. De Raad gaat in comité-generaal. Het door B. en W. tot een bedrag van f4909.20} op gemaakte kohier van den Hoofd. Omslag dienst 1908 werd na behandeling door den raad vastgesteld. Rondvraag volgt. De heer Plevier klaagt over het late bezorgen van brieven in de buitenwijken, wegens de groote uitge strektheid dezer gemeente. Ook door de hoeren Van der Oord en De Boer werd hierover geklaagd. Met algemeene stemmen besloten, den Inspecteur der Posterijen hierover een schrijven te zenden. Hierna sluiting. Marktaanvoer. Hoewel de aanvoer van sluitkool aan de markt te Broek op Langendijk merkbaar minder wordt, was dit toch in de laatste week van April voor sommige kool soorten nog al beduidender werden in die week aan gevoerd 46100 roode, 4000 gele en 1250 st. witte kool. Van de laadplaats werden verzonden 48 wagonladingen. Koolplantenveiling. Aan den opgerichten afslag van koolplanten te Sint j Pankras komt al meer aanvoer; Maandagmiddag wer den er aangeboden 28350 stuks, roode brachten op tot f 0.27, gele tot f 0.25 en bloemkoolplanten tot f 0.22 per 100 stuks. Anna Paulowna, Breezand 5 Mei 1908. Gisteravond werd in 't lokaal van den heer G. Borst de algemeene vergadering van hot veefonds alhier ge houden. Na opening der vergadering en lezing en goedkeuring van de notulen werd de rekening en verantwoording over het "boekjaar 1906—1907 door de heeren H. v. Haaften, Jb. v. Stipriaan en P. Nieuwland nagezien en accoord bevonden. Met het oog op den gunstigen toestand der kas werd voorgesteld en aangenomen om de te heften premie voor het eerstvolgende halfjaar te bepalen op (nu 1 Mede tengevolge van dien gunstigen toestand werd aangenomen een voorstel van het bestuur om nieuwe leden 1 inleg te laten betalen. Omtrent de punten 4 en 5 van de agenda, n.1. Voorstel assurantie tegen brand- en bliksemschade en Voorstel tot vergoeding van voorkomende verlossing en genees kundige behandeling van het vee, kon men niet tot overeenstemming geraken. Na de gewone rondvraag sloot de voorzitter, die reeds door eenigen om het hevige onweer verlaten was. Wieringerwaard. Door de toelating van 19 nieuwelingen in de laagste klasse der school alhier en van enkele leerlingen, die uit andere gemeenten hier zyn komen wonen, is het aantal schoolkinderen juist 145. Van jaar tot jaar neemt de schoolbevolking af. Wieringerwaard. J)e heer P. Stadt, dia den Ion Mei 25 jaar Hoofd der School was en dien dag in alle stilte meende te her denken, mocht bjj die gelegenheid talrijke bewijzen van belangstelling ontvangen, waaronder keurige eadeaux. De Visschershaven te IJmuiden. Men schrijft aan het „Handelsblad" uit bij do vissche- rij betrokken kringen: In de laatste dagen kwamen in de dagbladen berich ten voor over beroering in den vischhandel te IJmuiden, tengevolge van de onlangs door den Min. van Waterstaat aangebrachte wijzigingen in het halreglement, waardoor de aan den handel toegekende z.g. koopmanskorting met 1 werd verlaagd, en de retributie voor den verkoop van de visch gelijktijdig met I verhoogd. Deze maat regel, waardoor de inkomsten voor den Staat met onge veer f50.000 '8 jaars zullen vermeerderen, is het gevolg van den sedert jaren door de Tweede Kamer uitgeoefen- den drang tot verhooging van de haveninkomsten, en de toezegging dientengevolge in 1903 en 19C4 door den toen- maligen Minister van Waterstaat De Marez Oyens ge daan, om daarin te voorzien. De uitvoering van dat voornemen werd echter, zooals in de begrootingsstukken destijds werd medegedeeld, nader uitgesteld tot de uitkomsten van de nieuw daar toe ingevoerde commercieele boekhouding van de haven bekend zouden zijn en dus betere gegevens beschikbaar waren om te beoordeelen, in welk tekort zou zijn te voorzien. Nadat de balans en winst-en-verliesrekening over twee jaar bekend was, werd dan ook bij de begrooting voor 1908 door den toenmaligen Minister Kraus het voornemen medegedeeld, de retributie voor denverkoop van de visch den len Januari 1918 met 1 te verhoo gen, terwijl nog het advies van het College voor de Zeevisscherijen zou worden afgewacht, of tegelijk de z.g. koopmanskorting met hetzelfde percentage zou zijn te verminderen, zoodat de korting voor de visschers dezelf de zou blijven. De regeling te IJmuiden is n.1., dat de handel 3 korting geniet zg. voor contante betaling, maar die steeds genoten wordt, ook al geschiedt de betaling na den betaaldag. Dientengevolge betaalt de handelaar voor elke f 100, die hy biedt, slechts f 97, en daar de staat nog f 1 heft als retributie voor den verkoop van de visch, ontvangt de visscher of de reeder ten slotte f 96. Bij verhooging nu van de retributie alléén met 1 zou den visscher daarvoor dus f2 worden gekort en hij dus slechts f 95 ontvangen van elke f 100, die geboden wor den, zoodat die verhooging rechtstreeks uit den zak van den verkooperzou gaan, zonder dat deze in staat is, dat op andere wijze te verhalen, hij moet toch genoegen ne men met de op den afslag geboden prijzen, zonder dat hij daarop eenigen invloed kan uitoefenen, terwijl hij ook zijn productiekosten niet kan verminderen. Door de betrokken reeders werd daarom het vorig na jaar het verzoek gedaan, indien niet afgezien kon wor den van de verhooging van de retributie, de koopmans korting dan tenminste tegelijkertijd met te verla gen. Men ging daarbij het standpunt uit, dat de handel niet 1 lager kan bieden, dan h(j anders zou doen, maar dat hij, indien hy 1 duurder koopt, in het algemeen ook 1 duurder zal verkoopen. De juistheid daarvan zal wel bezwaarlijk betwist kunnen worden, en zyn wy wel ingelicht, dan luidde het advies van het College voor de Zeevisscherijen ook in die richting, ja, zou dat zelfs nog veel verder gaan en de geheele af schaffing van de koopmanskorting, als verouderde han dels-usance, bepleit hebben. Door de handelaren was besloten, om gedurende acht dagen geen visch te koopen, ten einde de invoering van den maatregel te beletten. Gebleken is evenwel, dat niet alle handelaren aan de staking mee doen. Door de ree ders zijn maatregelen getroffen, om den aanvoer te be perken door de schepen andere havens te doen binnen lospen. Wanneer de handelaars geen zelfmoord willen plegen, moeten zij de staking over korten of lai.geren tijd doen eindigen en in de genomen maatregelen be rusten. Dinsdag waren vyf stoomtrawlers en zeven sloepen binnen, welke zelve hun visch verzenden. Twee sloe pen, twee stoombeugers en een stoomtrawler stoomden door naar Amsterdam. De aanvoer aan den gemeentelijken vischafslag was Dinsdag te Amsterdam zeer groot. Zooals hierboven reeds is gemeld, waren van IJmuiden vaartuigen naar Amsterdam opgestoomd. De kooplust was echter zeer gering; terwijl anders groote hoeveelheden verkocht werden voor het buitenland, werd nu slechts verkocht aan straatventers en kleinhandelaars voor de consump tie hier; waar in IJmuiden vroeger honderd kisten tegelyk verkocht werden, werd er te Amsterdam slechts één aan den man gebracht. Het onverkochte ging weer naar IJmuiden terug. Wonderlijk echter is, dat deze groote aanvoer op den pry's zeer weinig invloed heeft. De tarbot werd de jongste dagen zelfs duurder verkocht dan gewoonlijk. Het Tweede Kamerlid Passtoors kwam te IJmuiden te 7.20 en vertrok met den laatsten trein. De heer F. had een conferentie met het bestuur van de afd. IJmuiden van de „Vereeniging tot bevordering van de Ned. Visschery", de heer Bakker en Groen. Naar wy vernemen, zal de heer P. zich wenden tot den Minister en alles doen wat in zyn vermogen is om handel en reedery van de opgelegde lasten te be vrijden. Later had de heer P. nog een conferentie met den heer Vermeulen, lid van het hoofdbestuur van de Ver eeniging tot bevordering van de Ned. Visschery. Met den vischhandel te IJmuiden werd door den heer P. niet geconfereerd. Ook de burgemeester, de heer J. C. Weerts, die in het andere deel der gemeente, n.1. te Velsen woont, bezocht IJmuiden en werd aangezocht te trachten door bemiddeling van den Commissaris der Koningin stappen te doen by de Regeering. Ook het Tweede Kamerlid Lieftinck bracht een bezoek aan IJmuiden. In een Dinsdagmiddag te's-Gravenhage gehouden ver gadering van reeders van zeeschepen, belanghebbenden by den toestand te IJmuiden, werd na langdurige dis cussie besloten het volgend telegram aan den Minister van Waterstaat te zenden „De heden alhier gehouden vergadering van reeders van zeeschepen uit IJmuiden, Scbeveningen, Vlaardin- gen, Maassluis, Katwijk en Middelharnis, kennis nemen de van den actueelen toestand te IJmuiden, niet wen- schende vooruit teloopen op eene eventueele definitieve beslissing uwer Excellentie en alleen 't oog hebbend op de groote schade, die de bestaande toestand veroorzaakt aan reederyen en visschers, verzoekt Uwe Excellentie beleefd doch dringend, de genomen maatregelen drie maanden op be schorten, opdat belanghebbenden intus- schen gelegenheid hebben eene mogelijke oplossing in studie te nemen." Gemeenteraad van Wieringen. Vergadering, gehouden op Maandag 4 Mei 1908, des ■amiddags 2 uur. Afwezig de heeren V. Heyblok en P. J. Koorn. Voorzitter de heer Cavaljó, Burgemeester. Na opening door den Voorzitter, worden de notulen der vorige vergadering door den Secretaris gelezen en onveranderd goedgekeurd. Voorzitter deelt mede a. dat door den heer Rijks-Ontvanger te Anna Paulowna ten kantore van den Gemeente-Ontvanger is gestort een bedrag van f 1807.23; b. dat door heeren Gedeputeerde Staten is goedge keurd hel raadsbesluit tot het uit de hand verhuren van het rietgewas genaamd „de Haukes", aan den heer Jb. Gz. Lont voor f 18.benevens de af- en overschrij vingen dienstjaar 1908; c. dat van heeren Armvoogden is ingekomen de rekening over 1907, welke voor heeren Raadsleden tot de volgende vergadering ter inzage zal worden neder- gelegd d. dat wegens periodieke aftreding der heeren Jb. N. Keyzer en P. A. Wiegma als Armvoogden, een stemming voor genoemde vacatures zal plaats hebben, waarvoor van 't College van Armvoogden de volgende voordrachten zijn ingekomen Vacature-Keyzer de heeren: 1. Jb. N. Keyzer, 2. S. Rot gans Jz. en 3. J. Rotgans Sz. Tot stemming overgaande verkreeg de heer Keyzer 4 en de heer J. Rotgans Sz. 1 stem, zoodat de heer Keyzer herkozen is. Vacature-Wiegman de heeren 1. P. A. Wiegman, 2. C. P. Mulder en 3. J. Russelman. Tot stemming overgaande, wordt de heer Wiegman met algemeene stemmen her- kozen e. dat van mej. de wed. J. Rotgans Sr. is ingekomen een verzoek om verlaging van Hoofdelijken Omslag. 1 De aanslag bedraagt f 12.40, hetwelk in evenredigheid met haar inkomsten, welke bedragen aan rente f 182, als te hoog moet worden geacht. Voorzitter zegt, dat het adres wat laat was ingekomen j en zoodoende niet door B. en W. was behandeld, hij laat de verdere behandeling aan de heeren over. De heer Peereboom stelt voor den aanslag ongeveer met f 7.50 te verlagen. De heer Obreen stelt voor den aanslag ongeveer met f 5 te verlagen en dezen te brengen op f 7.47, welk voorstel met algemeene stemmen wordt aangenomen. Hierna wordt door den Secretaris voorgelezen het verslag van den toestand der gemeente over 1907, het welk met algemeene stemmen wordt goedgekeurd. Voorzitter brengt ter tafel het kohier van de Honden belasting voor 1908, in totaal uitmakende een som van f 312. Met algemeene stemmen wordt dit vastgesteld- Namens B. en W. stelde de voorzitter voor aan den Rijksveldwachter, den heer A. Gorter een gratificaties toe te kennen groot f 70 en dat voor verleende diensten tijdens de vacature van Gemeente-Veldwachter, vanaf 20 Januari tot 13 April 1908. Algemeene stemmen goed gekeurd. Voorzitter stelt aan de orde, de in de vorige verga dering aangehouden bespreking omtrent het bepalen van een terrein voor den bouw van oen nieuw raadhuis. De heer Hermans vertelt, het terrein (den tuin van den heer De Vries) te hebben opgemeten in tegen woordigheid van den heer Peerebooin, doch daar zou een nieuw raadhuis niet geplaatst kunnen worden, het is daar te klein. De heer Obreen vindt de plaats ook niet geschikt, men ontneemt den tuin aan den hoofdonderwijzer, het schoolplein wordt te klein en het licht in de scholen zal er ook minder worden. Spreker achtte het beter bouwgrond te koopen, men kan zich dan ruimer be wegen. Do heer Koops is het in vele opzichten met den hoer Obreen eens, doch gevoolt ook veel voor den tuin van den hoofdonderwijzer, volgens het op tafel liggende plan, doch wil dat niet doordrijven. De heer Peereboom. zegt het marktplein een zéér I geschikt terrein te vinden, b.v. aan den kant van den hoer F. Lossie en dan de aldaar staande oude veld wachterswoning ontruimen, men houdt dan nog genoeg ruimte voor de markt over. Aangezien men daar dicht tegen 't kerkhof is, kon men bij de hoogere autoriteiten vergunning voor den bouw vragen. De heer Kuut zegt het marktplein de geschiktste plaats te vinden, het is het mooiste punt van het dorp. j De heer Koops zegt, dan wordt het plein voor de markt toch te klein. De heer Peereboom meent van niet, die enkele lam meren, die er verhandeld worden hunnen er nog best staan. Koeien of paarden komen toch zelden of nooit ter markt. De heer Kuut zegt: wij kunnen de markt gaan ver plaatsen en brengen op 't Kerkplein, dat is een schoone en betere plaats dan het marktplein, om te markten. De heer Obreen denkt, dat de plaats te klein is en men voorby de poort van 't kerkhof zal komen. De Voorzitter oordeelt, dat het marktplein slecht ge mist kan worden, daar ook jaarlyks met de kermis de schommelschuit er op staat voor f25.— staangeld. De heer Hermans meent: we moesten het marktplein maar eens even gaan bekyken, wat alle heeren goedvin den, waarna Voorzitter de openbare vergadering schorst. Na heropening wordt op voorstel van den heer Kuut besloten, aangezien twee leden absent zyn, nogmaals met het bepalen van het bouwtertein tot een volgende vergadering te wachten. Algemeene stemmen goedge keurd. RondvraagDe heer Hermans biedt een bouwplan aan voor een nieuw raadhuis, hetgeen door den Voorz. wordt aanvaard. Niemand het woord verlangende, sluit Voorzitter de vergadering. Wieringen. In de Zaterdagavond gehouden vergadering onzer af deeling van „Het Witte Kruis", in het lokaal van den heer Jb. Bruul, is besloten met 64 stemmen vóór en 10 stemmen tegen en 5 blanco ever te gaan tot het bouwen van een magazijn met woning voor den bode ontsmetter, waarvan de kosten zullen bedragen ongeveer f1900.—. Als plaats, waar dit g6bouw zal ver rijzen, werd gekocht een stuk bouwterrein van den heer Jac. Kaptein in de Belt voor f300.— en wel met 35 stemmen vóór, 21 stemmen tegen en 10 blanco, vier leden waren vertrokken. Het bestuur werd tevens ge machtigd, hiervoor een geldleening groot f 1900.— aan te gaan, terwy'1 de koopprijs van het land als schuld by den verkooper kan blyven staan. Mgr Oankelinan. HAARLEM, 5 Mek De toestand van mgr. Dankelman is lang/nam achteruitgaande. Arrondissements-Reclitbank te Alkmaar. Uitspraken van Dinsdag. W. II. Br., zich noemend directeur van een incasso- bank te Haarlem, door opzettelijk valschelijk en be- driegelijk opgestelde brieven 4 zich toeëigenen van twee bedragen van f 527 en f 280, 1 jaar en zes maanden gevangenisstraf met aftrek van de preventieve hechtenis en vrijspraak van het eerste gedeelte van het ten laste gelegde. J. de J., visscher Den Helder, diefstal van een kistje met een chronometer van de „Volta", 6 weken ge vangenisstraf. G'. J. T. M., schippersknecht, zonder vaste Woonplaats, diefstal van een gouden horloge, 2 maanden gevangenis straf. Nederlandsehe werklieden in Duitschland. In De Tijd komt een verhaal voor van een Neder lander, die door bemiddeling van het Amsterdamsche comité was geplaatst in de mijnen te Ruhrort. Aan zijn brief is net volgende ontleend: Dinsdagavond der vorige week te Ruhrort aankomend, vonden hij en zijn andere Hollandsche gezellen er den vertegenwoordiger, die hen moest ontvangen, niet. Zij moesten toen met een hongerige maag en zonder geld loopen naar Homburg, waar deze woonde. Daar kregen zij een tijdelijk onderdak. De briefschrijver raakte daar door in gezelschap met een zoon van leen Amsterdamsch ingenieur, die ook al als mijnwerker arbeid zocht. De vertegenwoordiger deelde den nieuwaangekomenen medé, dat de mijndirectie een maand loon inhield en dat zij eerst den 8sten Juni voor het eerst loon uitkeerde, maar dat het Comité een week voorschot gaf, waarvan dus zoo lang moest geleefd worden. Gevolg van deze mededeeling was, dat sommigen dadelijk terugkeerden of ander werk gingen zoeken op eigen gelegenheid. Na een week kreeg de briefschrijver een plaats te Mörs aan Schacht V. De mijndirecties weigerden overal Hollanders, omdat deze het vroeger te bont hadden gemaakt. Zaterdag 25 April ging hij voor liet eerst de mijn in, 700 M. diep, in gezelschap van 8 Oosten rijkers en een baas of steiger. Het eerste was dat „die Hollander" werden vervloekt en besloten werd dat zij „d'raus" moesten. „Ik heb verhaalt de schrijver, ont zaglijke uren doorgemaakt. Ik was alleen onder die beesten, daar men ons elk apart had gezet in verschil lende mijnen. De man heeft er toen het bijltje bij neergelegd en is vertrokken. Het Handelsblad heeft om inlichtingen gevraagd bij het Comité te Amsterdam, dat het volgende mededeelde: Het Comité geeft zich groote moeite om 't den werk- loozen arbeiders zooveel mogelijk te vergemakkelijken. Het heeft te Homburg den heer J. C. Wolf, tevens agent van de Arbeidsbeurs te Arnhem, aangesteld, wiens taak het is de arbeiders terecht te helpen en van voor schotten te voorzien, gedurende den tijd (niet een week, zooals de schrijver in De Tijd meedeelde) dien er ver- loopcn moet voor het loon door de mijn-directie uit betaald wordt. Zeer zeker vindt men onder de Duitsche mijnwer kers ruwe kerels, maar ook onder de Hollanders zijn er velen wier houding te wenschen laat. Uit het jaarverslag van de Arbeidsbeurs te Arnhem blijkt, dat de directeur bij een onderzoek te Ruhrort oordeelde, dat de toestand daar reden tot tevredenheid gaf, zoodat een goedwillig arbeider, die een stuk brood in den vreemde verkiest boven hongerlijden in het vaderland, daar zeer zeker een positie kan veroveren. Een Onder-avond. In „Volksonderwijs" komt een verslag voor van een „Ouderavond" te Luinjeberd (Fr.). Do onderwijzers hadden n.1. een uitnoodiging aan de ouders der schoolgaande kinderen gezonden, om in één der schoollokalen met hen een bijeenkomst te houden. Een 30-tal ouders gaf aan die uitnoodiging gehoor, 't Hoofd der school opende met een toespraak over „Samenwerking tusschen huis en school" de ver gadering. Hij deed dat utan de hand van het fraaie hoofdstuk over dat onderwerp uit Mej. Kooistra's boekje over „Zedelijke Opvoeding". Telkens, bijna bij ieder punt, moest hij er op wijzen, dat het tot nog toe te L. met de samenwerking niet in orde was geweest, en dat de schuld daarvan zoowel bij het huis als bij de school lag. „Het onderwijzend personeel," zoo eindigde hij, „acht het meer dan tijd, dat aan dezen toestand in onze woonplaats een einde komt, meer dan tijd, dat er samenwerking kome tusschen school en huis. Deze vergadering is daartoe een eerste poging, een eerste stap in de goede richting." Na deze eenigszins officiëele opening ontspon zich al spoedig een tamelijk algemeen gesprek. Achtereenvolgens werden besprokenHet ge drag der kinderen op den publieken weg, de regeling der schooltijden en het opsporen van een middel, waar door meer voortdurend contact tusschen ouders en onderwijzers zou ontstaan. Omtrent het laatste punt werd vastgesteld, dat het onderwijzend personeel een avond per week in de school voor ouders te spreken zou zijn, welke iets hadden te berichten, te vragen, op of aan te merken. Het hoofd der school zei toen, dat hij pogingen zou aanwenden, om de regeling der les uren in het leerplan zoo gewijzigd te krijgen, dat de schooltijden niet meer storend werken op den geregel- den gang van zaken in de gezinnen. Omtrent het gedrag op den publieken weg kwam men overeen, dat school, huis en politie de handen zouden ineenslaan, om een einde te maken aan het loopen achter en naast de rijtuigen en aan het werpen met steenen. Met de volgende woorden werd deze ouderavond gesloten: „Mijne vrienden, als ik eens toevallig in het gezin van een mijner leerlingen geweest ben, dan zien mij den volgenden dag de kinderen dit dat gezin op bijzondere wijze aan, alsof zij willen zeggener is tusschen ons gekomen iets intiems, iels innigs, dat er vroeger niet was. En zoo gevoel ik nu op dit oogenblik, dat er tusschen u en ons iets nieuws, iels beters is gekomen, n.1. een betere, meer vriendschappelijke ver houding dan tot dusver; die betere verhouding is dan de eerste vrucht van onze eerste samenzijn, maar vooral van ons samenspreken. Ik weet, dunkt me, zeker, dat ook gij dat voelt. Welnu, laten wij dan ons best doen dit gevoel van compagnonschap verder aan te kweeken. De tijd van vergaderingen is voorbij, uw drukke tijd aanslaande; wij zullen dus dezen zomer niet wepr bijeen komen. In September hopen wij u en ook de thans thuis geblevenen hier te zien, als er voor dien tijd geen dingen gebeuren, die een samenkomst noodig maken. In die Septembervergadering zullen wij kunnen spreken over de vruchten, die wij gezien hebben van de samenspreking op dezen avond en zullen nieuwe punten worden behandeld. Aan stof zal het ons nooit ontbreken, want de opvoeding is wel een eigenaardige

Schager Courant | 1908 | | pagina 1