Groenteveilingen. Marktberichten. Plaatselijk Nieuws. Tweede Kamer. INGEZONDEN Burgerlijke Stand. Binnenlandsch Nieuws. Hoogwoud. Aan de O. L. School in de Weere zijn met 1 Mei 18 leerlingen toegelaten en op die in de Kerkelaan 14. Hoogwoud. Voor het herhalingsonder» ijs Meisjescursus aan de school in de Kerkelaan hebben zich 3 leerlingen aan- lingen aangemeld, voor dat te Aartswoud 5, voor dat in de Weere 12, en voor dat aan de Langereis geene. Aartswoud. Zaterdag 16 Mei a.s. n.m. 6 uur zal door het be stuur dezer gemeente publiek verkocht worden de afbraak van de woning staande aan de Zeebuurt te Aartswoud, vroeger bewoond door K. Rempt. Deze woning was door H.H. Ged. Staten dezer provincie onbewoonbaar verklaard. Hoogwoud Tot ouderling der Ned. Herv. Kerk alhier is benoemd de heer Jb. Boon alhier, in de plaats van den heer Jb. Helder, die wegens verhuizing bedankt heeft. Hoogwoud. Aan den heer Joh. Ekers is verlof verleend tot verkoop van alkoholhoudenden anderen dan sterken drank, in het door hem bewoonde perceel. Aartswoud. Zondagmiddag j.1. hield de kiesvereemging te »i ts- woud hare jaarlijksche vergadering. Na opening werd overgegaan tot verkiezing van een bestuurslid, als zoo danig werd gekozen de heer Jn. Schagen. Door den heer Jn. Koorn Dz. was een voorstel gedaan om in 't vervolg ook aanbevelingen te geven voor de leden van de 2e Kamer en Prov. Staten, Na eenige bespre kingen werd het voorstel verworpen. Door het bestuur werd als penningmeester aangewezen de heer Jn. Schagen. Hoogwond. Door den Minister van Oorlog is aan den milicien- verlofganger Pieter Vos, van de lichting 1906 uit deze gemeente, behoorende tot het 10e Regiment Infanterie, vergunning verleend, om van 24 Augustus tot 26 Sep tember krachtens art. 112 der Mihtiewet onder de wapenen te komen, zullende hij alsdan, wanneer be velen mochten worden gegeven om de verlofgangers van de lichtingen van het korps waartoe hij behoort, het volgend jaar voor herhalingsoefeningen onder de wape nen te roepen, buiten oproeping worden gelaten. Hoogwoud. In den nacht van Woensdag op Donderdag omstreeks 12 uur werden de bewoners van de Zuideroade alhier opgeschrikt door het geroep van brand. Er was n.1. brand uitgebroken in de loods achter het huis bewoond door G. Appelman. Eenige uren van te voren was de bewoner bezig geweest met panharing te rooken. Verondersteld wordt dat dit den brand veroorzaakt heeft. Verbrand zijn behalve de loods, een tobbe met wasch- goed, twee geiten, eenige kippen en eenig gereedschap. Door het flinke optreden der Pade-bewoners was men den brand spoedig meester, zoodat het buiten de hulp van de brandspuit gered kon worden. Een landweerman en een broedsche kip. Een landweerman te Rotterdam, die de volgende week onder de wapenen moet komen, heeft een maand uitstel gevraagd, omdat hij twee broedsche kippen op eieren heeft zitten, die zijn verzorging niet missen kunnen. VacL Ruzie in de kerk. Met afwijking van de voorstelling, door de N. R. Ct. gegeven (zie le pag.\ meldt de Sliedrechtsche corres pondent van de Dordtr. Ct het volgende aangaande het beurde te Sliedrecht in de kerk der Christelijk Gere- ór meerde Gemeente: Sedert eenigen tijd heeft reeds oneenigheid in de gemeente haar intrede gedaan; om verschillende redenen staan twee partijen scherp tegenover elkaar: de kerke- raadsleden en bloc met een gedeelte der gemeente tér eene en de voorganger ds. J. van Drunen met zijn aanhangers ter andere zijde. Zooals wij dezer dagen meldden is ds. Van Drunen door de classis Dordrecht van de Christ. Geref. Gem. tot de eerstvolgende classis in zijn ambt geschorst, om redenen van kerkdijken aard, der gemeente tot heden officieel onbekend. De classis had evenwel eene commissie benoemd, bestaande uit ds. A. v. d. Heijden van Dordrecht, ds. Geels van 's-Gravendeel, een ouderling uit Dordrecht en een ouderling uit Barendrecht, die belast was aan de ge meente te Sliedrecht mede te deelen de redenén, wélké tot de schorsing hebben geleid. Gisteravond nu zou deze commissie aan haar op dracht gevolg geven, na voorafgaand biduur, welke dienst door ds. Van der Heijden werd vervuld. De leden der gemeente waren samengeroepen, om na de godsdienst oefening een viertal mededeelingen van de classis aan te hooren, alle betrekking hebbende op den toestand in de gemeente. Behalve leden waren ook andere belang stellenden opgekomen. Ook de geschorste predikant en zijne familie waren verschenen. Reeds de predikatie werd een oogenblik verstoord door eene interruptie. Toen namelijk ds. v. cL H. de verzekering gaf, niet persoonlijk te zijn, doch in het algemeen te spreken, riep een der aanwezigen: „dat ben je wel". Aan het eind van zijn rede verzocht de voorganger alle niet-leden te vertrekken, wat tijdens het zingen van een Psalmvers zou kunnen geschieden, opdat de opdracht der commissie, het doen van mede deelingen namens de classis, zou kunnen worden ten uitvoer gelegd. Nauwelijks was het vers gezongen, of een niet-lid der gemeente stond op en nam het woord, om tegen zijn verwijdering te protesteeren. Toen ook de zoon en dochter van ds. Van Drunen opstonden om verschil lende handelwijzen te laken of te verdedigen, ontstond een algemeen tumult. Niet-leden spoorden elkaar onder het geroep van „zitten blijven", „niet doen" enz. aan, het kerkgebouw niet te verlaten en vooral de vrouwe lijke aanwezigen, die zoo goed als allen op de hand van den geschorsten predikant waren, gingen heftig te keer Kortom, door het roepen en schreeuwen was elk zich verstaanbaar maken onmogelijk. Ds. Van der Heijden en de kerkeraad verzochten nu een, ongevraagd, aanwezigen agent van politie, de orde te handhaven, doch deze trad niet handelend op. Namens de commissie constateerde ds. v. d. H. hier op, dat de houding der opposanten het haar onmogelijk maakte aan de opdracht der classis verdere uitvoering te geven, waarop de godsdienstoefening op de gebruike lijke wijze werd gesloten, onder vreeselijke opgewonden heid der aanwezigen. Voor het kerkgebouw hadden zich inmiddels een 200-tal personen verzameld. Ook was meer politie verschenen, die evenwel geen hulp behoefde te verleenen. Het maakt thans bij de commissie een punt van over weging uit, op welke wijze de Chr. Geref. Gemeente alhier nu van de overwegingen harer classis moet wor den in kennis gesteld. Tijdens de schorsing van ds. Van Drunen zal de kerkeraad in den dienst hebben te voorzien. Ondesluis. Tot directeur van de zangvereeniglng „Ons Genoegen" te Oudesluis ie benoemd de heer H. G. J. van den Boogaerde, Stafmuzikant der K. N. M. te Den Helder. Langedjjk. Voor den Langendjjk en Omstreken is een vereeniging van tuinbouwers opgericht, die zich ten doel stelt de nieuwe cultures, augurken en aardbeien, in één hand te verzamelen en ze voor gezamenlijke rekening op de best mogelijke manier van de hand te doen. Zuld-Srharwoude. Voor de betrekking van lsten bakker bij de Coöpera tieve Verbruiksvereeniging „Vooruit", hadden zich 17 sollicitanten aangemeld. Met algemeene stemmen is S1' f zoodanig gekozen de heer J. Schouten te Noord Scharwoude. In dezelfde vergadering werd besloten het personeel drie vrije dagen per jaar te geven, Bollenvelliugen te Valkoog. De gisteren gehouden bollenveilingen te Valkoog hebben opgebracht f4131. De bollen stonden uitstekend te velde en de kooplust was groot. De veiling geschied, de bij den heer G. v. Bodegraven aldaar. g Naar men zegt, was de opbrengst alhier grooter dan van de veilingen te Stroet, Oosterdijk en Tuitjenhorn .tezamen. Broek op Langendflk Door den heer R. Slot, groentehandelaar, hl zfln 1600ste wagon groente verzonden gedurende dit seizoen, een getal, dat nog door geen enkelen handelaar is bereikt. Zuid Scharwoude. De gemeenteraad heeft met 4 tegen 3 stemmen be sloten een subsidie van f25 te verleenen aan den wagen- dienst Oudkarspel—station Broek op Langendyk, waarvan ohdernemer is de heer KI. de Boer aldaar. Onderlinge Varkensverzekering-Maatschappq. In de week van 3 Mei 1908 tot 9 Mei 1908 was de stand der marktprijzen van de varkens als volgt 7 tot 9 weeksche biggen f o.— arm—. Varkens van 25 tot 50 K.G. f0.37 a f 0-—* 50 75 „0.39 per K.G. 76 100 0.40 100 125 0.44 125 150 „0.45 150 176 „0.47 Zeugeny-4^ Breek op Langendjjk, 8 Mei 1908. Roode kool f 1.— a f 9.— per 100 stuks Gele kool 1-— a 10.— Witte kool 1.— a - 8.— Bieten - 16. a 22.— 1000 Dien - 1.- a - 1.20 50 K.G. Station Aoord-Scharwoude. Dorp Noord-Scharwoude, 6 Mei 1908. Roode kool f8.— a f 12.kleineref2.af6.Gele kool f 8.— a f 10.—, kleinere f 4 a f 6.—. D. W. kool f8.—a f 10. kleinere f3.—af 6.—. Uien fl.—a f 1.20. Wat nu betreft de verhooging van de retributie en de verlaging van de koopmanskorting, daartoe is met overgegaan dan na raadpleging van het ten deze tot oordeden bevoegde College voor de Zeevisschenjen. Ten slotte moge ik nog opmerken dat, toen uit de begrootingsstukken van het voornemen der Regeering om tot de verhooging der retributie over te gaan. was gebleken, diverse adressen van belanghebbenden bij den vischhandel bij het departement zijn ingekomen, blijk aevende van uiteenloopende meeningen, terwijl aan mijn ambtsvoorganger tevens het verzoek werd gedaan om vóórdat tot vaststelling van een nieuwe regeling zal worden overgegaan, nog te worden gehoord Hieraan meende de minister Kraus geen gevolg te moeten geven, voordat hij in het bezit zou zijn van alle ambtelijke berichten omtrent deze aangelegenheid. Deze berichten zijn tijdens de kabinetsverwisseling ingekomen en bij mijn optreden werd ik daarmede in kennis gesteld. Alvorens nu de nieuwe regeling vast te stellen, heb ik op 28 Maart van dit jaar eenige belanghebbenden nog in de gelegenheid gesteld hun gevoelen mondeling uiteen te zetten. Hetgeen mij toen is medegedeeld, hééft mij echter geen aanleiding kunnen geven van de ambte lijke adviezen af te wijken. Ad vraag 3o. Mijnheer de Voorzitter, aangezien het gebruikelijk is elke klacht omtrent de ondoelmatigheid van elke rijksinrichting te doen onderzoeken, geef ik gaarne de gevraagde verzekering. Spoedig komt de motie-B o s betreffende de exploitatie door den Staat van de Staatsspoorwegen aan de orde. Nog slechts een paar kleine ontwerpen zullen vooraf- Schagen, 7 Mei 1908. 2 Paarden rt 60.- a 180.- 30 Stieren ft 120.- a 260.- 410 Gelde Koeien 130.- a 240.— 45 Vette Koeien n 180. - a 290.- 200 Kalf koeien n 140.- a 270.- 150 Vaarzen ft 50.- a 125.— 80 Nuchtere Kalveren n 6.- a 16.- 640 Overhouders ft 20.— a 27.— 250 Lammeren n 8.- a 12.— 15 Bokken en Geiten tt 3.- a 8.— 20 Varkens (magere) ff 14.- a 16.- 45 Varkens(vettep.K.C. ff -.42 a -.46 90 Biggen ff 5.— a 11.— 25 Konijnen n -.50 a 1.75 25 Kippen n -.50 a 1.75 Eenden tt a 800 Kilgr. Boter ff —.95 a 1.05 200 Kaas tt —.40 a —.45 8000 Kipeieren per 100 tt 2.80 a 3.20 200 Eendeieren tt 3.60 a Hoorn, 7 Mei. Aangevoerd 110 stapels kaas, wegende 43315 K.G. Kleine 28.50, Commissie f 26.50, Middelb. f Fabriekskaas f26.—. ïaar, 8 Mei. Tarwe Aangev. 335 H.L. 7.40 a 8.90 Gerst, chev. 6.80 a 0.— Haver 3.60 a 4.— Paardeboonen 0.— a 0.- Bruine boonen 7.- a 15.- Citroen boonen 15.- a 17.- Duivenboonen 7.40 a Witte boonen 12.- a 15.— Grauwe erwten 17.— a Vale erwten 0.- a Groene erwten 14.- a Kanariezaad 5.60 a Kaas. Aangevoerd 240 Stapels, wegende 170.000 K.G. Fabriekskaas Kleine f 28.—, Comm.f —.—.Middelb. f Boerenkaas: Kleine f 29.50.Comm. f 26.50,Middelb.f 27.50. Alkmaar, 9 Mei 1908. 5 Paarden 52 Koeien 987 Magere Schapen 113 Nuchtere Kalveren 148 Magere Varkens 1899 Lammeren 200 Biggen Kipeieren per 10C Kop Roter 100. - a 150.- 120. - a 240. - 16.- a 28.- 8.- a 16.- 7.- a 8.— a 3.- a 0.50 a 16.- 22 - 13.- 12.- 3.50 0.60 Marktbericht der veiling gehouden op de Gemeente lijke Oude Vischmarkt, aan de Nieuwmarkt te Amster dam, op 8 Mei 1908. Kippeneieren f 2 25 a f 4.50 per 100. Eenden 3 66 a 3.75 Woensdag, Donderdag en Vrijdag werd de behandeling van het Visscher ij ontwerp voortgezet. Er viel, na hetgeen wij hebben medegedeeld over hoofdstuk Binnenvisscherij niets voor dat ons aanleiding geeft tot beschouwingen. Eenige faciliteiten aan de hengelaars in Rijkswateren werden bij amendement goedgekeurd of door de Regee ring overgenomen. Dinsdag gaat de Kamer met het ontwerp voort DE IJMUIDER Ql AESTIE. De heer Passtoors richtte tot den Minister van Waterstaat de volgende vragen: lo. kan de Regeering de verzekering geven dat de retributie voor den vischafslag te IJmuiden, die onlangs met 1 o/o werd verhoogd ten einde de exploitatiekosten te dekken, geen verdere verhooging zal ondergaan? 2o. kan de Regeering de verzekering geven dat voort aan de belanghebbende corporaties, indien mogelijk, zullen worden gehoord over de met betrekking tot de visschershaven te IJmuiden te nemen maatregelen? 3o. kan de Regeering de verzekering geven dat zij eventueel ingekomen klachten betreffende de inrichting van sommige Rijkswerken te IJmuiden zal doen onder zoeken en zoo mogelijk daaraan tegemoet zal komen? Minister Bevers antwoordde als volgt Ad vraag lo. De retributie is met ingang van 1 Mei j.1. van 1 o/0 op 2 o/o van den omzet gebracht, ter voldoening aan hetgeen door de vorige Regeering is medegedeeld op blz. 17 der memorie van toelichting van het 9de Hoofdstuk der Staatsbegrooting van dit jaar. Uit hetgeen daar ter plaatse is gezegd, blijkt dat in 1907 de toezegging is gedaan dat een regeling zou wor den getroffen, waardoor de door het Rijk te doene uitgaven en de ontvangsten meer tegen eikander zouden kunnen opwegen. Deze toezegging geschiedde naar aanleiding van in deze Kamer gemaakte bedenkingen tegen de tot 1 Mei i.L geldende regeling, waaruit een aanmerkelijk ver lies voor het Rijk voortvloeide. Dit verlies bedroeg over het jaar 1906 rond f 64.480 en als men nu in aanmerking neemt dat de omzet over dat jaar heeft bedragen f 4.680.000, dan is het duidelijk dat met 1 o/o meerdere heffing reeds in dat jaar toegepast, en op brengende f 46.800, er nog een betrekkelijk belangrijk verlies, nl. niet minder dan f 17.680 blijft bestaan. Zooals dan ook uit de memorie van toelichting be treffende de loopende begrooting blijkt, had de retri butie eigenlijk niet U/2 °fo in plaats van met 1 o/0 behooren te worden verhoogd, wilde men het Rijk niet verder ten behoeve van den vischhandel te IJmuiden doen bijpassen. Met het oog op de vermoedelijke stijging van de verschillende bronnen van inkomsten, die het Rijk te IJmuiden heeft, is daartoe door mijn ambts voorganger niet overgegaan en in diezelfde verwachting kan ik verklaren, dat van mij geen verdere verhooging van retributie van den vischafslag is te verwachten. Ad vraag 2o. Deze vraag kan ik toestemmend be- Tram Wieringen Schagen. Vrijdagmiddag te 12 uur had de algemeene vergade ring plaats van aandeelhouders der Naamloozc Ven nootschap S poor- tra m-) wee WielingenSchagen, in het Noordhollandsch koffiehuis alhier. Aanwezig waren 18 aandeelhouders. Door ongesteld heid van den voorzitter, den heer J. L. T. Groneman, werd de vergadering gepresideerd door den heer Jb. Zijp Hz. De heer K. Breebaart Jz., die verhinderd was ter vergadering tegenwoordig te zijn, werd met algemeene stemmen herbenoemd tot bestuurslid. Medegedeeld werd dat de hoeren J. L. T. Groneman, Jb. Zijp Hz. en C. Haringhuizen respectievelijk op traden als voorzitter, oudervoorzitter en secretaris-boek houder der vennootschap. De secretaris-boekhouder had een zakelijke borgtocht gesteld naar genoegen van het bestuur. Het salaris van dezen werd bepaald op f 300 per jaar. Tot commissieleden voor hel onderzoek van de winst- en verliesrekening en balans werden gekozen de heeren K. Koster Hz., Wieringerwaard, G. Wijdenes- Spaans en C. Waiboer, Anna Paulowno, tot plaatsver vangers de heeren K. A. Kaan, P. Kaan, Anna Paulowna en P. J. Visscher, Wieringerwaard. Medegedeeld werd dat het bestuur afstand deed van het recht op presentiegeld, wat door de vergadering werd goedgekeurd. Als ingenieur der vennootschap zal optreden de heer J. W. Th. van Ooyen te Amsterdam. Hiermede is Üe zaak weer een flinke stap voorwaarts gebracht en zal alles nu met den meesten spoed worden voortgezet. Kerkvoogd. De heer J. Krujjer is herkozen tot Kerkvoogd van de R. C. Kerk alhier. Ook daar! Een der schoollokalen van de R.-C. School in onze gemeente wordt ingericht tot gymnastieklokaal. Kermis. Onze kermis begint dit jaar op 21 Juni, dat is dus heden over 6 weken. Op het rjjwiel. Wjj meldden reeds, dat voor de belasting aan het kantoor alhier 1369 rjjwielen aangegeven zijn. Ziehier eenige cijfers, die de verbazende toename van het rijwiel bewijzen. De aangifte bedroeg in 1900, 289, in 1905,825 en 1906, 949, in 1907, 1106 en in 1908,1369 van de onder het kantoor Schagen ressorteerende gemeenten Schagen, Barsingerhorn, Callantsoog, St. Maarten, Petten en Zijpe met eene gezamenlijke bevolking van 11100 inwoners. Meer dan 10 heeft dus reeds een rijwiel. Marktbericht. Hoewel de laatste April-markt de groote voorjaars koemarkt beet, was de aanvoer Donderdag grooter, dan op de voorgaande markt. Dit zat vooral in de vele koeien, die onverkocht waren gebleven. Er waren hier stallen, die 40 a 50 stuks in den kost hadden. Natuurlijk kwamen die nu terug Gelukkig was er in het weer een belangrijke ommekeer gekomen. Enkele dagen van „gras en eieren" hadden eone betere stemming gebracht. Wel liepen de prijzen niet belangrijk omhoog, doch de markt was williger, men kon bij eene redelijke vraag verkoopen Wij vroegen een bekend koopman naar den toestand, niet uit het oogpunt van kooper ofverkooper, maar van een onpartijdig uitzicht. Hij verklaarde ons, dat, wie niet te hoog had ingekocht, wel iets had kunnen verdienen. Goede gelde koeien met wat vleesch waren vooral goed gezocht. Vette koeien waren graag, in tegenstelling met Pui merend en Amsterdam, waai de markt bij een te grooten aanvoer traag was. De heer Paarlberg van Krabbendam bedong den hoogsten prijs, 1265.-. Schapen deelden iets in de betere stemming, maar dit iets was zeer klein. De aanvoer blijft nog geregeld de vraag overtreffen. Er zijn te veel schapen, verklaarde ons een koopman, een ongezond jaar zou welverbetering brengen. Touwtjes- en bosjes lammeren, de voorgangers van de lammerentnarkten, die van half Mei tot kermis officiéél genoteerd staan, voorspelden lager prijzen dan in 1907. By de thans bestaande gegevens ziet het er voor de lammeren-markten niet bijzonder rooskleurig uit. En op oene afdcende verbetering valt bijna niet te hopen. Bij een vrij goeden aanvoer, met heel wat kwaliteit, bleven de varkons prijshoudend. Liefhebbers genoeg. Vrijdag had de aanwijzing plaats van de egalisatie der Landbouwstraat met bijkomende werkzaamheden. Van de gelegenheid om de noodigo inlichtingen te ont vangen, maakten 12 personen gebruik. Bekt ouingen. Op de Internationale hondententoonstelling, gehouden op 8 Mei, in het Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam, behaalde de heer Schmalz alhier met de inzending van zijn Sint Bernard Mentor van Alkmaar 3en prijs open, 2en prijs Limite en 2en prijs Nieuweiingsklasse. Met de inzending van Rembrandt van Schagen2de Limite, lste Nieuwelings en le Jeugdkiasse, alsmede 2 speciale prijzen. Aan den Raad. Door verschillende ingezetenen is een adres gericht aan den Raad onzer gemeente met het verzoek maatre gelen te willen nemen, dat de vele woonwagens met den aanhang van dien met kermis uit de gemeente worden geweerd, of dat de ingezetenen, vooral die op het Noord en omgeving, in dit geval zullen gevrijwaard blijven voor overlast en schade, door het plaatsen daar van een vasten politiepost. Het is te wenschen, dat onze burgemeester zich in dit geval zal toonen een doortastend hoofd der politie. Nieuwe besteller. De arbeider-wisselwachter N. G. Kors te Beverwijk wordt met ingang van 1 Juli als besteller overgeplaatst naar het station alhier. Augusfus 1903 van den directeur der visschershaven, respectievelijk aan directeuren van stoomvisscherijen en aan vischhandelaren te IJmuiden, naar aanleiding van voorgenomen steiger- en haluitbreidingen, üe directeur heeft mij verzekerd dat ook overigens reeds door hem overleg wordt gepleegd waai- het geldt voorgenomen het "em?n van maatregelen betreffende den dienst der visschershaven. „floralia." Onder de vele vereenigingen in ons vaderland mag met eere genoemd worden „Floralia". In tal van groote en kleinere plaatsen werden in de laatste 25 jaar afdee- lingen gevormd, welke over het algemeen vrij wat sympathie verwekken. Zulk een afdeeling staat blijkens t een advertentie in dit blad ook in onze gemeente te worden opgericht. Zal zij levensvatbaarheid hebben? Deze vraag is I gewettigd, le om de veie vereenigingen welke q" gemefente telt, en die vaak een kwijnend bestaan lelden, en vervolgens omdat reeds eenige jaren geleden een zoodanige vereeniging wèl reeds werd opgericht, maar heel spoedig uit gebrek aan belangstelling moest worden opgeheven. Toch hebben ondergeteekenden niet geaar zeld weder 't initiatief te nemen tot 't in het leven roepen oener nieuwe afdeeling. Immers, het doel is zóó uit stekend. dat Floralia beoogt Hoe verdeeld het mensch- dom ook moge zijn op zoo menig gebied alle weidenkenden zijn het hierover eens. ja, dat is een uitnemende zaak„liefde aankweeken voor bloemen en planten in 't menschenhart." Dèt wil Floralia. £r is terecht gezegd wij leven in de eeuw van het kind. Floralia wil vooral het kinderhart vormen, het schoonheidsgevoel opwekken, in jongens en meisjes, de begeerte aanwakkeren, bloemen te kweeken, planten te verzorgen, hen daarbij reeds vroeg leeren, wat rein heid vermag. Reinheid speelt hier een groote rol. Wie onrein is op zijn planten, ze laat venuilen, de potten beschim melen, de dorre blaadjes niet tijdig verwijdert, krijgt nimmer een sierlijke plant. Reinheid eischt zorg, en waar zorg wordt besteed, aan plant en mensch, daar1 is in de toekomst te wachten een gunstig resultaat. „Floralia" leert vroeg zorgen, geeft de noodige wenken, om sierlijke planten te kweeken met weinig maar dage- lijksche moeite Gedachtig aan het spreekwoord, leeringen wekken, voorbeelden trekken, houdt het jaarlijks in het najaar een tentoonstelling van de in het voorjaar uitgereikte stekjes. Er is groote blijdschap in het huis gezin, als zoo n kleuter thuis komt met een eersten of tweeden prijs, voor een Geranium, of Fuchsia, Knol begonia enz. Onnoodig er bij te voegen, zóó wordt tegelijkertijd de kennis van bloemen en planten vermeer derd, en de ervaring teert, hoe meer men er van weet, des te meer men er van houdt. Een prachtige gelegenheid geeft zulk een tentoon stelling, aan bloemisten eens te toonen, wat zij kunnen. Wij dachten, zulk een vereeniging zai inzonderheid hen ter harte gaan. De kilheid van ons klimaat mag niemand verhinderen, die van bloemen houdt, ze aan te kweeken. Hoe guur der 'daar buiten, des te gezelliger binnenshuis, en dat de bloein het daarbinnen zoo echt gezellig, zoo huiselijk maakt, ook daarmee gaat ieder accoord. Het plan bestaat de contributie te stellen op minstens 25 ets. jaarlijks. Schootkinderen stekjes uit le reiken in potjes op nader aan te wijzen dag en uur, tegen vergoeding van 1 ct. per stuk. Dat deze a.s. .nieuwe afdeeling krachtig worde ge steund zooveel mogelijk dooi- allen, is onze hartelijke wensch. Namens de Commissie van voorbereiding D. F. J. HERMAN. Gemeente SCHAGEN. Ingeschreven van 6—9 Mei 1908. GeborenGeene. Ondertrouwd: Bernardus Kroone, schilder, 26 jaar en Geertje Bastiaan, beiden wonende te Schagen. Johannes Frederikus Dekker, bankwerker, 25 jaar, te Alkmaar en Elisabeth Koopman, 23 jaar, te Schagen. GetrouwdGeene. OverledenDirk Koojj, oud 53 jaar. Gemeente Anna Paulowna. Ingeschreven van 6—9 Mei 1908. Geboren en Ondertrouwd Geene. Gehuwd: Arend de Vries en Antje Borst. Johan Pieter Meurs en Dieuwertje Maria Kaan. Overleden: Impje de Jong, oud 15 jaren, dochter van Pieter de Jong en Impje Bruin. Klaas Rietvink, oud 39 jaren, echtgenoot van Grietje Stadig. Gemeente Heer Hngowaard. Ingeschreven gedurende de maand April. Geboren: Pieter, z. v. Andries Veldman en Jansje van Zelm. Cornelis, z. v Simon Appelman en Anna Komen. Arte, z. v. Simon van Schagen en Theresia Luken. Wilhelmus, z. v. Jan Blankendaal en Cathanna Krujjer. Willem, z. v. Pieter Boots en Neeltje van Duin. Pieter, z. v. Willem Koeman en Gerritje Pauw. Neeltje d. v. Arend Evers en Trijntje Heinis. Jacob, z. v. Rein- dert van Langen en Geertje Wester. Johannes, z. v. Klaas Hooiboer en Maartje Beers. Petrus, z. v. Pieter de Groot en Johanna Schilder. Petrus Cornelis, z. v. Jan van Stralen en Elisabeth Blokdijk. Ondertrouwd. Cornelis Bas en Mina Klinkhamer. Petrus Schut en Elisabeth Hoek. Cornelis Suiker en Maria Noordstrand. Jacob Appel en Margaretha Apel doorn. Ondertrouwd en Getrouwd: Jan Biersteker en Johanna Catharina Swinkels. Johannes Borst en Neeltje Quant. Arie Bos en Neeltje Weel. OverledenLevenloos aangegeven kind van Pieter Ursem en Aaltje Klaver. Nicolaas Offringa echtg. van Aagje Mulder, 26 jaar. Catharina, d. v. Dirk Bruijns en Aafje Weel, 10 dagen. Gerrit Klaver, echtg. van Pietertje Krap, 56 jaar. Willem Stoop, echtg. van Geertje Jonker 38 jaar. Neeltje Konijn, wed. van Pieter Kieft, 69 jaar. Gemeente Callantsoog. Ingeschreven van 1—30 April. GeborenMargaretha Anna, d. v. Drik Mulder en Ida Rood. Pietje, d. v. Cornelis van den Berg en Elisa beth Sara Cornelia van Duren. Willem, z. v. Gerrit van Twuqver en Reinuwtje Visser. Getrouwd: Jan Brouwer, j.m., koopman, oud 31 jaren en Jozephina Helena Carolina Meijer, j.d. zonder beroep, oud 33 jaren, beiden te Callantsoog. Michiel Vries, j m landman, oud 25 jaren on Aafje Rademaker, j.d. zonder beroep, oud 21 jaren, beiden te Callantsoog. Maarten Vos, J.m. visscherman, oud 26 jaren te Callantsoog en WieringerwaardZOnder-beroöP- 19 jaren, te Jan **arb?g> oud 15 weken, z. v. Cornelis Hartog en Margaretha Hoep. Anna Paulowna. De brug over de Van Ewijcksvaart, nabij Veerburg, alhier, zal binnenkort eene belangrijke herstelling onder gaan. Het beweegbare gedeelte zal n.1. geheel worden vernieuwd. Deze gelegenheid zal worden gebruikt, om den pas saat over de brug, welke voor hooi- en stroowagens wel eens wat nauw bleek te zyn, te verruimen. In het model zullen geene wijzigingen worden aange bracht. Tengevolge dezer reparatie, zal de vaart door deze brug worden belemmerd (doch uitsluitend voor schepen met staandon mast), alsmede het verkeer over de brug wor den gestremd (met uitzondering echter voor voetgangers) van den 18den tot en met rlen 27en Mei a.s. Anua Paulowna. Voor de betrekking van onderwijzer aan school I alhier (vacature-Wijchman), hebben zich thans, bij her haalde oproeping, 2 sollicitanten aangemeld. Anna Paulowna. Tot ijk en herijk van maten en gewichten zal in deze gemeente gelegenheid worden gegeven op Maandag 25 en Dinsdag 26 Mei a.s., van 1012 uur des vóór- en 'an uur dös namiddags in het lokaal van den heer J. J. v. d. Goes aan de Kleine Sluis. Anna Paulowna Tot tijdelijk onderwijzer aan school I alhier is aan gesteld de heer J. A. Hofkamp te Amsterdam. He IJinuider Vischhal-quaestie Naai men verneemt, heeft de Minister afwijzend be schikt op het verzoek der reeders om de vermindering dei koopmauskoiting drie maanden op te schorton. De voorzitter der handelaren kreeg van het Kamerlid Pa stoors bericht van dit besluit. (Zie verder Tweede Kamer Men schrijft uit IJmuiden In de situatie is tot heden geen verandering gekomen. Do staking blijft aanhouden. De zeer geringe hoeveel heden visch, die in de hal komen, worden aangevoerd loor schuitjes, die langs de kust visschen. Boscbbrand. Woensdagmiddag heeft onder Tilburg aan de Kievit, een groote bosch- en heidebrand gewoed, die met moeite door spoorwegwerkers beperkt werd. Ongeveer 30 H.A. bosch en heide werden door het vuur vernield. Men bemerkte den brand kort nadat een trein gepas seerd was. CD. v. Nb.)

Schager Courant | 1908 | | pagina 2