Correspondeutie. Marktberichten. Burgerlijke Stand. Gemeugu Nieuws. Plaatselijk Nieuws. Uit en voor de pers. Binnen]andsch Nieuws. H. J. Engrlke# toot dien# e»»Lt«nti« bij d« uitreiking van lectuur. Op voorstel van den heer K. Breebaart Dz. zal op de eerstvolgende vergadering worden overwogen het houden van eene tentoonstelling. Dq heer P. de Zeeuw, aftredend secretaris, was zoo bereidwillig voorloopig zijne functie te blijven bekleeden Met een hartelijk woord van dank sloot de voorzitter de vergadering. Oodeslois. Zondagavond 17 Mei a.s. zullen we hier in het lokaal van den heer C. Slikker het genot kunnen smaken den beroemden harmonicavirtuoos Jacob Kel der van Purmerend te mogen hooren. Waar hij in de hoofdsteden van ons land, zooals bekend is, reeds zooveel lauweren inoogstte, is hei zeker overbodig hem verder bekend te maken. Alleen zij opgemerkt, daar Jaappie door verschillende houders van Concertzalen in de groote steden reeds voor geruimen tijd is geën gageerd, men niet zoo heel spoedig meer in de gelegen heid zal komen hem te hooren en te bewonderen. Bovendien zal de rederijkerskamer van hier het mooie draina ,,'t Goudvischje" opvoeren; het belooft dus te worden een avond van dubbel genot, waarvan we ieder durven aanraden te profiteeren. Wieringerwaard Donderdagavond vergaderde hier de Vrijzinnige Kies- vereeniging onder leiding van den voorzitter den heer J. P. Backx. Ingekomen was een concept-reglement van de Centrale Vereeniging te Schagen voor het stellen van candidaten voor de Provinciale Staten. Na de lezing der notulen door den Secretaris, den heer H. Limpers, werd door den voorzitter de vraag gesteld, of de vereeniging zich bij die Centrale zou aansluiten. Met algemeene stemmen werd hiertoe besloten. Tot afge vaardigden voor de eerste algemeene vergadering wer den de voorzitter en de secretaris, de heeren Backx en Limpers gekozen. Wieringerwnard. I)e Zangvereeniging „Apollo" heeft besloten den Dubbel-kwa riet wedstrijd voor Gemengde Koren van het platteland van Noord-Hol land te houden op Zondag 6 September a.s., des middags te half 2. Elk kwartet zal zingen éen niet te moeilijk verplicht koor en éen nummer naar keuze. Voor dien wedstrijd zijn 3 prijzen uitgeloofd: de le prijs bestaat uit een medaille en f 25, de 2e en 3e eveneens uit medailles met respectievelijk 15 en 10 gulden. De jury is samengesteld uit de heeren Anton H. Tierie, toonkunstenaar te Amsterdam, J. Kuilman van Sehermerhom en P. Sladt. De tolbaas en de boeren. (Zie 3de Blad.) Men schrijft uit Hilversum: De tolbaas Splint heeft voorloopig den strijd tegen de boeren opgegeven en het graven gestaakt. De melk- boeren-erfgooiers, waarbij zoowel aanhangers van Stad en Lande, als Nieuwe Partijers zijn, rijden nu weer ongestoord over den gehuurden akker. 2ijn wij goed ingelicht, schrijft het Hdhld., dan is de administratie van den Laarder grindweg niet geneigd hel toltarief te verlagen. Het volgend jaar wordt het laatste gedeelte van den grindweg bestraat Damma ver- ral t de tol volgens de provinciale verordening. Schadeloosstelling. De directie der H. IJ. S. M. heeft aan C. Vermeulen, wiens vrouw en dochtertje in den avond van 2 No vember 1907 bij het spoorwegongeluk aan den Lie- bergerweg te Hilversum het leven verloren, een schade loosstelling uitgekeerd van f 4800. f 65.000 gestolen. Een 18-jarig jongmensch op het kantoor der firma May er en Co, aan de Prins Hendrikkade te Amsterdam, die steeds het vertrouwen van zijn patroon genoot, heeft Vrijdagmorgen een chéque van f 65.0C0 geïnd en is daar mede spoorloos verdwenen. De jongen kreeg Vrijdagmorgen een quitantie ten be drage van f65 000 bij de Deli-Maatschanpij ter inning. Hem werd dit bedrag uitbetaald in chèque's. Hoewel hem uitdrukkelijk reeds meermalen verboden was die chèque's zelve te innen, heeft hij zulks toch gedaan bij ae Kasvereeniging. De familie weigert te gelooven dat de jongen zich aan zulk een groote oneerlijkheid zou hebben schuldig ge maakt. Zij denkt dat er een of andere misdaad achter schuilt. Naar het Hdbl. nader verneemt, is het voortvluchtige jongmensch met de f65.000 reeds in het Oranjehotel te Scheveningen gearressteerd in het bezit van de geheele som minus zeven a acht gulden. Reeds drie jaar was de ontrouwe bediende, een jong mensch van nette familie, ten kantore van de carga doorsfirma Meyer en Co. aan de Prins Hendrikkado werkzaam, en nooit had men iets verdachts aan hem waargenomen. Wel was hij af en toe een beetje zenuw achtig, doch juist Vrijdagochtend was van nervositeit niets bij hem te bespeuren geweest. Op het kantoor der bestolen firma gold de regel, dat papieren van zeer hooge waarde niet door den conciërge doch door een der kantoorbedienden moesten worlen gehaald. Te half twaalf zag de congierge het jongmensch aan het kantoor van de Kasvereeniging, waar hij niet behoefde te komen, daar hem verboden was chèque's zelf te innen. Toen men op het kantoor der firma Meyer Co. te half één nog niets van het jongmensch vernomen had, begon meD zich daar ongerust te maken. Men meende de politie aan het bureau Warmoesstraat van het geval in kennis te moeten stellen en koos daar toe den meest bezadigden en gematigden vorm, door te informeeren of er ook iets bij de politie bekend was van een ongeluk. Onmiddellijk werd er een politiepost geplaatst bij den Franschen trein en het signalement naar heinde en ver getelegrafeerd. Door de Amsterdamsche politie is waarlijk in deze zeer actief opgetreden, en de onervarenheid als boosdoener van den 18 jarigen voortvluchtige maakte dat de politie reeds Vrijdagmiddag zoo gelukkig was hem te arresfeeren. De ontrouwe bediende was nl. niet eens zoo slim geweest in het Oranjehotel een andere naam op te geven. Vrijdagavond werd de gearresteerde naar Amsterdam overgebracht, waar hü den nacht doorbracht in het politiebureau aan de Warmoesstraat. Zuid-Scharwonde. Door het verleenen van een voorloopige concessie door den gemeenteraad van Zuid-Scharwoude aan den heer Bakker te Den Helder voor het aanleggen van een wa terleiding naar de Langerdijker dorpen, is deze thans door alle 4 toegestaan. Noord-Scharwoude. De heer J. C. Kotvis, onderwijzer, komt als no. 2 voor op de voordracht als zoodanig te Middelburg. Zuid-Scharwoude. Mej. M. W. Ham van Zuid-Scharwoude, thans te Apel doorn is benoemd als onder-directrice van de Openbare Werk- en Leerschool te Amsterdam. Jubileum. Den 28sten Mei a.s. zal het 25 jaar geleden zijn, dat de heer J. P. van der Ploeg, hoofd der school te Burger- brug, als onderwijzer te Zijpe in functie trad. Broek op Eangendtyk, 15 Mei 1908. Roode kool Gele kool Witte kool Bieten Uien Nu men eiken dag in de couranten leest van het .abnormaal" ministerie, kom ik n vragen of gf] het niet érg „abnormaal" vindt, dat mevrouw Heemskerk, de echtgenoote van den voorzitter van den ministerraad, 11. Zaterdagavond in het Theate r-Van Lier te Amsterdam opgetreden als tooneelspeelster. De „Deutsche \erein gaf nl. aldaar een uitvoering van een Duitsch tconeel- stuk, waarin mevrouw Heemskerk de hoofdrol speelde. De minister Heemskerk was onder de toehoorders. Een nieuw bewijs, dat de dagen van het „jolig chris tendom zijn aangebroken. Zoo jolig was het onder on christelijk bewind nooit. Wij hebben er natuurlijk niets tegen. Maar wat zullen Kuvper en zijn menschen zuur kijken I Dit bericht moet zegt de Christen-Democraat de ver ontwaardiging opwekken van alle Christenbelijders. Voor het oogenblik zal het blad er niets aan toevoegen. Het wacht alleen op het oordeel der Christelijke Pers. Nu die bent zal verschrikkelijk verontwaardigd zijn. De vrouw van een Christelijken minister op de planken en de Christelijke minister zelf er geitoegelijk naar kij kendHoe kan zoo iets bestaan?! Een abonnéU kunt deze enkele regels geplaatst krijgen, mits met uw naam onderteekend. Wil er eenige kracht van uw stem uitgaan, dan is dit een eerste voorwaarde. Red. Schagen, 14 Mei 1908. 8 Paarden 10 Stieren 180 Gelde Koeien 33 Vette Koeien 120 Kalfkoeien 50 Vaarzen 80 Nuchtere Kalveren 920 Overhouders 1360 Lammeren 20 Bokken en Geiten 20 Varkens (magere) 45 Varkens(vettep.K.P. 80 Biggen 60 Konijnen 20 Kippen Eenden 80.- a 180.— 80.— a 300.— i20.— a 220.— 170. - a 270.- 140.- a 290.- 50.- a 125.- 6.- 17.- 7. -.50 12.- -.40 a 6.- a .20 a - .50 a 16.- 28.- 12.— 10.- 15. - - .46 10.- 1.50 1.75 a 900 Kilgr. Boter 1— a 1.10 200 Kaas —.40 a —.50 12000 Kipeieren per 100 2.60 a 3.20 300 Eendeieren 3.60 a Hoorn, 14 Mei. Aangevoerd 128 stapels kaas. wegende 55C62 K.G. Kleine 29.—, Commissie f 26.50, Middelb. f Fabriekskaas f26.—. Alkmaar. 15 Mei. Aangev. 209 H.L. Tarwe 7.50 a 8.90 Gierst, chev. 6.30 a 6.75 Haver 3.60 a 4.- Paardeboonen 0.- a 0.- Bruine boonen 8.- a 14.- Citroen boonen 14.- a 15.50 Duivenboonen 7.26 a Witte boonen 13.- a Grauwe erwten 12.50 a 13.50 Vale erwten 0.- a Groene erwten 15.— a 17.- Kanariezaad 5.70 a 80. - a 140 - 120.- a 250.- Kaas. Aangevoerd 270 Stapels, wegende 160.000 K.G. Fabriekskaas Kleine f28.Comm.f .Middelb. f Boerenkaas: Kleine f 29.50.Comm. f 26.,Middelb.f 27.— Alkmaar, 16 Mei 1908 6 Paarden 85 Koeien 679 Magere Schapen 88 Nuchtere Kalveren 98 Magere Varkens 1545 Lammeren 195 Biggen Kipeieren per 10T Kon Roter Marktbeiicht der veiling gehouden op de Gemeente lijke Oude Vischmarkt, aan de Nieuwmarkt te Amster dam, op 15 Mei 1908. Kippeneieren f 2 35 a f 4.40 per 100. Eenden 3.65 a - 3.70 14.- 8.- 16.- 6.- 6.- 3.- O.50 28.- '20, - 24 - 14.- - 1250 3.50 r' 60 Groote vaaantle. De groote vaoantie aan de Gemeenteschool alhierbe gint met Maandag 20 Juli, de lessen zullen op Vrijdag 7 Augustus weder een aanvang nemen. Kermis. In de Céiès zal met kermis een specialiteiten-gezel schap, onder de welbekende directie van den heer H. D. Nieuwenhuijzen van Rotterdam, optreden. Dat belooft weer eenige gezellige avondjes. Een gelukkige Debutant Het is zeker, dat de beer A. van Twuijver een geluk kig lotendebutant is. Zoo viel Woensdag weder een hoofdprijs eene koe, op zijne collectie van Oudewater. De gelukkige winnaar was de heer C. Blaauboer tö Anna Paulowna. Een Jabilenm. Donderdag woei de vlag van uit het café „De Post hoorn" vroolijk zijn bezoekers tegen ten bewijze dat er dien dag iets feestelijks te gedenken viel. In het café zelf was een der wanden ook getooid met sierlijk gedrapeerd vlaggedoek, overhuivende twee schil den in vergulde lijst met de woorden Oudesluis en Schagen. Daar tusschen prijkte een bos van groen en planten, -omlijstende en als het ware dragende een derde schild waarop met sierlijke letters in rood en zwart en goud, door onzen vroegeren plaatsgenoot den heer F. J. Gielen gecalligrafeerd was 1848-1908. tceier Slikker zestig jaar oochonkt ge hier uw naam den handel, t-uid geloofd door heel een schaar' •-.s uw naam door woord en wandel, prachtig blij v' 3e als 8® ZÜL ptom nog veel der markt u geven cqn daarna kroon' langen tijd ►uust als wèl verdiend uw leven. In een met groen versierden leunstoel voor hem in het cafélokaal ter eere van zijn jubileum geplaatst deed ae 74-jarige Slikker Donderdag zijn zaken en werd hij door zijn vrienden en kennissen gecomplimenteerd. De nog zoo krasse baas verhandelde op zijn feestdag nog tientallen schapen. De hem gebrachte hulde ver raste hem door het onverwachte zeer, maar deed hem toch blijkbaar aangenaam aan. In engeren kring vierde de heer Slikker na de markt thuis verder het feest van zijn zeldzaam handelaarsjubileum. Bjj de markt.bezoe- Kers vond de manier waarop de heer Slikker door den eigenaar van „De Posthoorn" gehuldigd werd, algemeene instemming. Benoemd De heer J. Overtoom alhier is benoemd tot leeraarin het metselen aan de Ambachtsschool te Alkmaar. Gemeente Schagen. Ingeschreven van 18—16 Mei 1908. GetrouwdTobias Scharlewi en Aafje van Eek. Gemeente Zype. Ingescfireven van 9—13 Mei 1908. Geboren: Geene. OndertrouwdAriën Veken, weduwnaar van Maartje Bakker, arbeider, 31 jaar, te Zijpe en Maria Schouten, jd. zonder beroep, 26 jaar, te Zijpe, eerder te schoorl. Johan Cornelis Peters, jm., arts. 34 jr., te Zijpe en An na Maria Catharina Huberthina Cuüpers, gescheiden echtgenoote van Anton Peter Audretsch, zonder beroep; 88 jaar, te Amsterdam. Fetrouwd en Overleden Geene. Gemeente ANNA-PAULOWNA. Ingeschreven van 1316 Mei 1908. GeborenGeene Ondertrouwd: Simon Petrus van Nuland, oud 26 jaren, alhier en Anna Maria Jannes, oud 30 jaren, alhier. Getrouwd: Hendrik Cornelissen en Johanna Dekker. Cornelis Kuiper en Maria Hoep. OverledenGeene. J Schoolfeest. De Russische gevangenissen. In de Doema werd onlangs een interpellatie gehou den over den toestand in Russische gevangenissen, die werkelijk ontzettend moeten zijn. Ten minste in een der bladen wordt het volgende daarover medegedeeld „In Pskof werden voor drie maanden, op grond van valsche beschuldigingen, alle leerlingen der land- en boschbouwschool gearresteerd. Acht-en-vijftig menschen, onder wie kinderen van 15 jaar, zitten nog "heden,— zonder eenig onderzoek, in de gevangenis, waar in- In eene gecombineerde vergadering van de ieden der tusschen typhus is uitgebroken, waaraan velen sterven. Plaatselijke Schoolcommissie en de Onderwijzersfres), f Eenige gevangenen zijn zonder eenige verklaring in werd Vrijdag het komende schoolfeest besproken. Daar vrijheid gesteld; de anderen wachten tevergeefs op een men het in hoofdtrekken volkomen eens was, werd de verklaring of ten minste op een onderzoek, waarin zij spoedig in elkander gezet. De kinderen die de hun onschuld zullen kunnen bewijzen. De autoriteiten bekommeren zich eenvoudig niet om de gevangenen." Zoo gaat het overal; steeds worden personen gearres teerd in Rusland, zonder dat zij weten waarom; zij worden gevangen gehouden, zonder onderzoek; soms worden zij weer losgelaten, zonder merkbare oorzaak. Maar meerendeels (blijven zij jaar in jaar uit in de gevangenis, tot eindelijk de dood hen verlost, of zij naar Siberië worden overgebrachtbij wijze van administratieven maatregel. En dat alles is onveranderd gebleven na de October- manifesten en na de instelling der Doema, eenvoudig omdat aan de willekeur der bureaucratie, der hooge re en der lagere ambtenaren niet op afdoende wijze een eind wordt gemaakt De heilstad. Als gij millionair waait, wat zoudt gij dan met uw geld doen? Een Amerikaansche geldman, een zekere Mr. Ellsworth heeft voor zichzelf deze altijd min of meer netelige vraag opgelost door voor zijn millioenen, of een deel daarvan, een dorp te laten bouwen. Eer hij zijn bestelling deed van steenen en kalk het de heer Ellsworth een geneesheer komen. „Hier in het dorp, dat den naam Hudson zal dragen, moet gij uw geneeskundige praktijk uitoefenen op de manier van een Chineeseh dokter, geen zieken behandelen, maar zorgen dat de mensehen niet ziek worden; gij school hebben doorloopen, samen 50, en wel 35 van de Gemeenteschool en 15 van de R.-K. school, zullen weder een tocht naar Amsterdam maken. Daaraan wordt een uitstapje naar het Tolhuis en een boottocht tot Zaan dam verbonden. Als datum hiervoor werd 10 Juni aangewezen. De dames Pot-Vos, Feisser-Spaan, Atema en de heeren Nobel, Deenik, Veltman, Korff en Van der Meulen zullen deze club vergezellen. De andere kinderen, 195 van de Gemeenteschool en 46 van de R.-K. school, gaan op 15 Juli naar Bergen en zoo daartoe gelegenheid bestaat tevens naar Bergen aan Zee. Al de dames en heeren zullen daarbij dienst doen. Als nu het weer maar meewerkt, heeft de schooljeugd een paar prettige dagen in het vooruitzicht. Markt. Vette koeien waren j.1. Donderdag gewild. Geen won der, de voorraad goede koeien is zeer klein, waardoor de handel vlug is. Prima kwaliteit staat weer op 40 ct. Prijzen van f280 verkregen de heeren Stammes van Nieuwe Niedorp en Mjjts van Oude Niedorp. Heeren slagers gaan tegenwoordig den boer op, zoodat de aan voer eerste klasse koeien gering is. Geldekoeien met goed vleesch waren prijzig met een vrij vluggen handel. De overige waar was prijshoudend stug. In schapen blfift het één doen. De lammeren waren daardoor van f2.50 tot f3.50 goedkooper dan in 1907. Vanwaar deze stagnatie blijft bestaan? Groote aanvoeren -hygiënisch plan maken vooi het bouwen op de buiteiilandsche vleeschmarkt zijn de hoofdoorzaak. Wat deze aanvoeren in Londen beteekenen, leert een statistisch verslag te Londen over 1907. Die bestond uit 716018 schapen uit Australië, 1913088 uit Nieuw Zeeland en 954102 uit Argentinië en uit 1046029 lammeren uit f 1.— a f 6.— per 100 stuks - 1.50 a - 5.50 1.— a - 4.— - 12.- a - 18.- 1000 - 0.80 a 0.90 50 K.G. Station Noord-Scharwoade. - Dorp Noord-Scharwoude, 6 Mei 1908. Roode kool f8 a f 12.kleinere f2.—a f 6Gele kool f 8.— a f 10.—, kleinere f 4 a f 6.—. D. W. kool f8.—a f 10.kleinere f3.—af 6.—. Uien fl.—a f 1.20 Verschrikkelijk 1 Het Volk, het sociaal-democratisch dagblad, heeft het volgende bericht wereldkundig gemaakt. In „abnormale tjjden". Een onzer lezers schrijft .ons: Australië, 2440009 uit Nieuw-Zeeland en 47701 uit Argentinië, dat is dus samen meer dan 6J millioen stuks. Daar de schapenkudden dier landen zich jaarlijks uitbreiden eu het vervoer op alle wijzen in de hand wordt gewerkt, zal de concurrentie op de Londensche markt steeds toenemen. De beste overhouders had j.1. Donder dag de heer A. Sleutel, waarvoor de heer J. v. d. Oord te Moerbeek f29.76 betaalde. Varkens loopen iets terug. Verder niets bijzonders. Floralia. Het doel waarmede Floralia werd opgerichthet aan- kweeken van lust voor bloemen en planten bij de jeugd, De weg althans, die van Hudson. Waar een gemeentegeneesheer aanwezig is, zou ziekte een misdaad zijn." De dokter moest zelfs zorgen, dat de bewoners van Hudson behoorlijk gekleed waren tegen weersverande ringen. Om den vrede te bewaren is er een gemeentelijk advocaat, een praktisch man van de wet, die kwaad en twisten heeft te voorkomen. Elk huis in het dorp is een modelgebouw; alles wordt gedreven door electriciteitde telefoondraden, zijn onder den grond gelegd, en door het geheele dorp zijn in alle straten olmboomen geplant Ter verkrijging van frissche, gezonde luehl moeten in alle tuinen en voor alle ramen lavendel, reseda, rozenmarijn en peper- muntkruid groeien, want deze planten weren besmette lijke ziekten, en maken de lucht geurig. En buiten het dorp vindt men een boschje van Eucalyptus, de plant, die beschermt tegen malaria. Het is te hopen, dat Ellsworth veel genoegen mag beleven van zijn kapitaalbelegging, eu der menschheid Oproer In een gevangenis. In de San Mar co-gevangen is te Venetië, ontstond dezer dagen een geweldig oproer, dat slechts met de uiterste moeite gedempt kon worden. De arrestanten in één der cellen hadden er over geklaagd, dat de hun voorgediende soep eenvoudig niet te eten was. De direc teur proefde het gerecht en beweerde, dat er niets op te zeggen viel. Als antwoord daarop begonnen de bewuste arrestanten een hongerkuur en werden daar voor tot straf in verschillende cellen opgesloten. Hiermede begon het eerste schandaal. De mannen gilden en schreeuwden als bezeten, en wisten zooveel weerstand te bieden, dat van de zeven personen slechts drie uit de oei gehaald konden worden, ioen men den volgenden ochtend de vier anderen van elkaar wilde scheiden, proclameerden de tweehonderd per sonen, die de gevangenis bevolken, een formeel oproer. Er ontstond zoon woest lawaai, dat duizenden men schen zich voor het gebouw verzamelden en er een sterke militaire macht gerequireerd moest worden. De arrestanten hielden de deuren aan den binnenkant stevig dicht en richtten er barricaden van bedden, ma trassen en tafels op. Teneinde bloedvergieten te voorkomen, welde men ten slotte de brandweer met haar slangen in actie laten treden, doch véór zij aangerukt was, hadden de soldaten met de kolven hunner geweren de celdeuren opengestooten. Er ontstond een verwoede strijd, die eerst eindigde, toen alle' arrestanten aan handen en voeten geboeid waren. Uit Rusland. Uit Riga wordt gemeld: Vier jonge meisjes, die in de gevangenis opgesloten zijn, wilden op haar wijze den len Mei vieren, door de weigering om te eten. De directeur der gevangenis liet dragonders komen met de knoet, om de meisjes door ranselen te dwingen om te eten. Twee meisjes werden door de dragonders doodgeranseld, het derde ligt half dood in het zieken huis, het vierde is ernstig riek. De Vrouwen. Het valt niet te ontkennen, dat de Engelsche dames met haar eigenaardige middelen het vrouwenkiesrecht- vraagstuk wel aan de orde houden. Ge kunt geen Engelsche courant opnemen of uw aandacht wordt voor dit punt gevraagd. Zoo valt er nu weder melding te maken van een beraamde reuzenbetooging in Hyde Park te Londen op 21 Juni; dat wordt zoo iets overweldigends, dat alle vroegere betoogingen der Engelsche suffragettes er bij in het niet moeten verzinken. Alles wat feministisch betoogt wordt dan verwacht. En het gezamenlijk cijfer wordt op tweehonderd duizend geschat. Tachtig woord voersters zullen tachtig fulminant-feministische redevoe ringen uitspreken, en dandan komt de knal! Want op één afgesproken teeken zullen al de twee honderd |duLzend stemmen tegelijk roepen: „Votes for women". Het belooft een interessante proefneming te worden van de kracht van het menschelijk geluid. De organiseersters rekenen er op, dat die ééne gewel dige kreet over heel Londen zal klinken, de burgerij zal verdooven, de ministeries zal doen sidderen, het Parlement zal doen omtuimelen. Rustige burgers, niet eens anti-feministen, hopen dat het 21 Juni zal regenen. Goeie verdiensten. Wij ontleenen de volgende gegevens over honoraria, die in Engeland zijn uitbetaald aan romanschrijvers, die in den smaak vallen van het groote publiek, aan een opstel van Arnold Bennett in den Mercure de Franc». Tijdschriften als Strand Magazine of Black- wood's betalen grif 40 gulden per duizend woorden voor verhalen, ook al rijn de schrijvers niet of weinig bekend. Tijdschriften van minderen rang gaan zelden beneden f 27.50 per 1000 woorden. Maar vallen de vertelsels van een schrijver zeer in den smaak, dan wordt de betaling dadelijk geheel anders. Honoraria van 5 of 71/» ct per woord zijn voor deze tijdschriften volstrekt niet zeldzaam. Toen R. L. Stevenson op het toppunt van zijn roem was, kreeg hij voor zijn werk 30 ct. per woord. Dat was toen (Stevenson stierf in 1894) fabelachtig hoog. Maar hedentendage wordt nog heel wat anders betaald. Pearson's Magazine keerde Rudyard Kipling 621/2 ct. uit per woord, voor rijn roman Captains Courageous. Voor de tweede reeks Sherlock Holmes geschiedenissen betaalde de Strand Magazine aan Conan Doyle 9000 gulden per verhaaltje, hetgeen neerkomt op ongeveer f 1.80 per woord of 18 gulden per regel! Naar wordt beweerd ontving mevr. Humphrv Ward van Amerikaansche tijdschriften f 125.000 voor een feuilleton van 100.000 woorden. H. G. Wells wordt door de Strand Magazine voor korte verhaaltjes gehonoreerd met f 400 de duizend woorden. Instorting. Op den Beatenberg is Maandag een groot stuk grond naar beneden gestort. Van de vier mannen, die er zich op bevonden, rijn er drie in modder en slijk gestikt. De vierde, tot zijn middel in de modder gezakt, kon gered worden. Een gezelschap Engelsche touristen, die tegen de helling van den berg zaten te déjeuneeren, ontkwamen met moeite aan de lawine, die hen op een paar meter afstand voorbij rolde Wel admiraals maar geen vloot Een vloot, dien naam waard, heeft Rusland nog niet, maar wel een groot aantal admiraals. In vergelijking met Duitschland, zoo deelt de Roess mede, heeft Rus land 11 maal zooveel admiraals en generaals, als het Duitsche rijk wanneer de overige omstandigheden gelijk waren hebben zou. De staf en het aantal opper- officieren is in Rusland 3 maal grooter dan in Duitschland Het zeeénbeheerschende Engeland 87 admiraals, Rus land zonder vloot 110. In de Engelsche marine voeren 26 admiraals het bevel over schepen, in Rusland 7. Naar Engelschen maatstaf zou Rusland 16 admiraals moeten hebben, waarvan vijf bevel over een schip zou den moeten voeren. Aan land zijn in Engeland werk zaam 9 admiraals, in Rusland 54 Bovendien heefr Rusland in de marine nog 49 generaals, die Engeland zelfs niet kent. Een dergelijke wijze van geldverspilling ten behoeve van hooge ambtenaren zonder werk, gaat zelfs den be roemden generaais-overvloed der Zuid-Amerikaansche Republieken te boven. In elkaar gestort. Te Milaan waren Woensdag werklieden bezig het dak van een gebouw te herstellen. Plotseling zakte dit in een; door het gewicht der neervallende massa's stortten ook de lagere verdiepingen in en werden een aantal werklieden onder het puin bedolven. Tot dusverre heeft men drie lijken en een aantal gewonden onder de puinhoopen vandaan gehaald, men vreest echter, dat er nog meer slachtoffers onder de steenhoopen bedolven liggen. schijnt bereikt te zullen worden. er naar heenleidt, zal weldra door velen worden bewan-1 het voorbeeld van een heilstad stelt, deld. Voor de ontvangst van planten hebben zich 259 kinderen aangegeven. Waar bij de jeugd zoo groote belangstelling blijkt te bestaan, zal de medewerking van ouderen zeker niet achterwege blijven en zal op de straks te presenteeren lijsten flink worden geteekend. Tram Helder—Stolpen—Schagen. Afgevaardigden van belanghebbende gemeenten en polders bij den aanleg van den tramweg Den Heldor- Stolpen, hielden Donderdag bij den heer Broersma alhier eene vergadering. Besloten werd een permanent comité hoogste van ongeveer f 1,125,000 gedacht. Montgotnerv op te richten. Dit comité weid uit de volgende hoeren die tegen borgstelling op vrije voeten was gesteld, "is samengesteld: P. Loopuit, voorzitter van den polder Het Dinsdagavond weer in hechtenis genomen daar 'ziin TT n rnu MA Kon/v ,1I 1 4 llillioeueii uplichteryeuje Pittsburg. De revisie der boeken van de „Alleghany-National Bank" te Pittsburg heeft aan het licht gebracht, dat de vroegere kassier van die instelling, William Mont- gomery, zich schuldig heeft gemaakt aan oplichterijen, die, volgens de tot dusverre plaats gehad hebbende vaststellingen, ongeveer- f 3,150,000, maar mogelijk een nog hoogere som bedragen. Oorspronkelijk had men slechts aan bedriegerijen, ten Koegras, van den lid van meester Zijpe, H, te Schiedam", voorzitter; H. G. Th. Mann, lid j borgen bang waren, dat de misdadiger zich door Vlucht gemeenteraad te Zijpe, secretaris; S. Krijnen, of door zelfmoord aan zijn straf "zou onttrekken den gemeenteraad te Den Helder, penning- Montgomery heeft thans een onontwarbare reeks be- D. Brommer, hoofdingeland van den polder driegerijen en valsche boekingen bekend het juiste be- Kruisveld, dijkgraaf van den polder Callants- drag van zijn oplichterijen weet hij /elf niet precies oog, W Govers, Wethouder van Caliantsoog en W. Vader,De Bank heeft zich, ondanks de reusachtige ias" niet Wethouder van Schagen. gedwongen gezien, haar loketten te sluiten. Anna Paulowna Naar wij vernemen mag de jongstleden opgerichte Boerenleenbank alhier, zich in een groote belangstelling verheugen. Behalve de door haar ter leen verstrekte gelden, werd reeds f 18000 bij haar in depot genomen, welk bedrag is overgestort in de kas der Centrale Bank te Utrecht- Het aantal uitgegeven spaarboekjes bedraagt reeds meer dan 50, terwijl het getal leden wekelijks toeneemt. I it het een en ander blijkt wel dat deze vereeni ging voorriet in een in deze gemeente reeds lang gevoelde behoefte. Anna Panlowua. Toen Vrijdag de heer R. S. te Breezand met de kar zijne vrouw wegbracht naar de Kooi te Anna Paulowna, werd plotseling het paard wat koppig en liep in den Stoom weg achteruit, waardoor de kar met de inzittenden in de wegsloot geraakte. Gelukkig kwamen beiden met den schrik vrij en kon dc reis vervolgd worden. Een 100-jnrige overleden. Te Zoelmond is overleden in den ouderdom van 100 jaar en 8 maanden mej. Anna Catharina Verkerk, geboren Van Mourik.

Schager Courant | 1908 | | pagina 2