Burgerlijke Stand. Predikbeurten. Zondag 24 Mei 1908* Bekendmakingen Plaatselijk Nieuws. Marktb erichten. Gemengd Nieuws. De bezoeker scheen kalm en niets deed vermoeden welke vreeselijke plannen hij in den zin had. Hij zal omstreeks een uur in het vertrek zijn geweest toen men een hevige woordenwisseling hoorde. Men vernam kreten, bedreigingen; iemand riep in het Duitsch ..Bloed! Bloed! Ik zal hem vermoorden'" Daarop eens klaps een kreet van smart en het gerucht van een vallend lichaam. IJlings werden twee agenten gehaald. Charles Binck- horst bevond zich nog in het vertrek; met woesten blik en vertrokken gelaat boog hij over het lijk van den verslagene. Naast hem stond schreiend de eenige getuige van dit drama, de vrouw van Joseph Jérusalem. De vermoedelijke moordenaar werd naar het politie bureau gebracht en gaf daar het volgende relaas van het gebeurde. Zoodra hij in de kamer trad zoo vertelde hij had Jérusalem hem geld gevraagd, dat hij weigerde. Daarop had de Duitscher zich op hem geworpen met een revolver in de hand. Zijn leven in gevaar ziende, had Binekhorst toen een dolkmes getrokken en dit zijn aanvaller in de borst gestoken. Na een kort onderzoek begaf de politie zich naar het Hotel des Empereurs en legde daar in de kamer, die de jonge Nederlander bewoonde, beslag op een uitgebreide briefwisseling van Itet üuitsche paar. Uit die brieven blijkt dat Binekhorst de minnaar was van Jérusalems vrouw en dat de man van deze verhouding herhaaldelijk partij getrokken had om hem geld af te persen. St. Maarten. In een gehouden bestuursvergadering van de afdeeling „Witte Kruis" alhier werd met algemeeno stemmen candidaat gesteld voor het hoofdbestuur, de heer W. W. C. Visser te Nieuwe Niedorp. Locomotieven botsing. Op het stationsemplacement bjj Heienoord te Arnhem zijn naby de locomotievenloods twee locomotieven waar van één voor een trein zou worden geplaatst, in bot sing gekomen. Een der machines ontspoorde, terwijl beiden zwaar werden beschadigd, zoodat zjj buiten dienst moesten worden gesteld. Heer Hugowaard. Met het oog op de in Sept. alhier te houden tentoon stelling werden aan de burgerij door de leden der com missie lijsten gepresenteerd voor vrijwillige bijdragen. De comm. mag over de uitkomsten tevreden zijn, aan gezien ongeveer f 100 meer is ingekomen dan in 1906. Den Secretaris werd opgedragen het Gemeentebestuur dank te betuigen voor de toegezegde subsidie. Met ge noegen vernam de comm., dat door den Burgemeester het Eere-voorzitterschap was aanvaard. Het programma onderging eenige uitbreiding, terwijl voor verschillende nummers hoogere prijzen worden uitgeloofd. Voor wo ningversiering door de burgers zullen mede een viertal prijzen beschikbaar worden gesteld. Na de vaststelling van het programma werden de verschillende commissies samengesteld, terwijl besloten werd tot het doen drukken en verspreiden van biljetten. Nog werd besloten voor de scholen vacantie aan te vragen op den 17eti Sept., op welken dag de schooljeugd 's morgens gratis de tentoonstelling zal mogen bezich tigen. Binnenkort zal de commissie opnieuw vergaderen voor de vaststelling van het programma der feestelijk heden. Plantenveiling. De veiling van bakplanten aan de afslagmarkt te St. Pancras is zoo goed als afgeloopen, in het geheel bedroeg de aanvoer tot heden 207850 stuks. Vrijdag 22 Mei worden de eerste koudegronds vroege koolplan ten aangevoerd. Bewaarkool handel. De aanvoer van bewaarkool aan de afslagmarkt te Broek op Langendijk wordt nu toch minder, de handel in dit product zal dan ook spoedig ophouden. Van 11 tot 16 Mei werden aan de markt slechts aangevoerd 4500 roode en 1250 stuks witte kool, met 660 baal uien. Verzonden werden in die week 3 wagon ladingen groenten. Broek op l.angendtyk, 19 Mei 1908. Roode kool f 1.— a f 4.— per 100 stuks Gele kool - 1-— a 3.— Witte kool 1-— a - 2.— Bieten a - 1000 Dien - 0.70 a 0.80 „50 K.G. Broek op Langendjjk. In verband met de heerschende typhus zijn door het gemeentebestuur alhier bijzondere maatregelen genomen. Het gebruik van slootwater voor het reinigen van vaatwerk is verboden, terwijl de stoepen met creoline zijn behandeld, om het gebruik geheel tegen te gaan. Voor het schoonmaken van bakkerijen en slagerijen, en in 't algemeen van plaatsen, waar levensmiddelen worden bereid is het gebruik van onzuiver water ver boden. Ook mag geen afval van uien of koolbladeren in de vaart worden geworpen. Door middel van circulaires zijn den inwoners ver schillende wenken gegeven, die zij voorzichtigheidshalve kunnen toepassen. Broek op Langendijk. De laatste week werden van de laadplaats te Broek op Langendijk nog slechts 3 wagonladingen groenten verzondende laatste dagen wordt in 't geheel geen kool meer aan de markt gebracht, zoodat we kunnen zeggen, dat de koolcampagne weer tot de geschiedenis behoort. Toch zijn er hier en daar nog heel wat uien; die zullen dus voorloopig nog wel aan de markt worden gebracht. Zooals het gewoonlijk gaat, zal het ook dit jaar wel gebeurener zullen zoolang oude producten worden aangevoerd tot de nieuwe klaar zijn. De markt zal dus niet stil staan In de laatste dagen zijn de groenten flink gewassen aardappelen staan op sommige plaatsen heel mooi. Znid-Scharwoude. De gemeenteraad heeft met algemeene stemmen be sloten een nieuw Raadhuis te doen bouwen, op de plaats, waar zich het tegenwoordige bevindt. Zuid-Scharwoude. Voor de vacante betrekking van onderwijzer aan de Openbare lagere school hebben zich 7 sollicitanten aan gemeld. Zuid-Scharwoude. De afdeeling Zuid-Scharwoude van de Naamlooze Tuinbouw- en Handelsvereeniging aan den Laneedijk en Omstreken heeft besloten een aardappelbesproeier aan te koopen en de kosten daarvoor te doen draeen door de aardappelverbouwers. De afdeeling zal daarvoor geldschieter zijn. Aangezien echter de kas niet zoo ruim voorzien is, zal bij de Raiffeisenbank een aanvraag om het benoodigde geld worden eedaan. Met de afd. St. Pancras zal men zich in verbinding stellen, om den koop te sluiten, aangezien die afdeeling reeds in 't bezit is van een dergelijk toestel. Door den heer S. Zeeman werd een verslag uitgebracht van de vergadering, waarin „De Nederland- sche Tuinbouwraad" werd geconstitueerd. Hij herinnerde aan de openingsrede van den Voorzitter den heer H. J. Lovink, die meedeelde, dat 45 vereenigingen, te zamen 46000 leden tellende, tot de vereeniging zijn toegetreden. Kolfwedstrijd Oudkarspel. Uitslag van den Zondag 17 Mei in het lokaal van den heer H. J. A. Bückmann gehouden kolfwedstrijd om contanten le Afdeeling. Ie prijs de heer C. Wagenaar, 183 runten2e prijs de heer A. Kist, 109 punten 3e prijs de heer P. Hagenaar, 108 punten. Allen te Zuid-Schar woude. Serieprijs de heer S. Evers te Oudkarspel, 45 punten. 2e Afdeeling. le prijs de heer K. Kroon te Oudkar spel, 115 punten; 2e priis de heer F. Kaag te Zuid- Scharwoude, 111 punten 3e prijs de heer F. Bekker te Oudkarspel, 96 punten. Serieprijs de heer Jn. Reine te Zuid-Scharwoude, 43 punten. 8e Afdeeling. le prijs de heer D. Schoenmaker Jz. te Zuid-Scharwoude, 102 punten; 2e prijs de heer Jb. Schoenmaker Jz. te Zuid-^arW0U(|e'7-79nnCntensérfee prifs de heer Tj. Evers te Oudkarspel, 7o punten. Serie- 5 de heer P. Molenaar te Zuid-Scharwoude, met 41 punten. Btj^het inslaan van palen bekwam de heer P. Raven te Oudkarspel een slag op zijn hnkerhand met het on gelukkig gevolg, dat vier vingers z\jn gespleten en stuk g6Het8ongeval had plaats in de Heer Hugowaard met het maken eener schoeiing Door Dr. Post aldaar werd het eerste verband gelegd en de heer Raven met een rijtuig van den heer Pijper naar zijn woning gebracht. Oudkarspel. Van den vrachtrijderswagen van den heer P Lodder alhier werd onlangs een pak boter (margarine;: gestolen door zijn vroegeren knecht A. A. v. d. O. te Alkmaar. Tegen hem werd in de gister gehouden zitting van de Arrondissemcnts-Rechtbank te Alkmaar twee maan den gevangenisstraf geéischt. „Hulp in Nood". Ondkarspel. Huishoudelijke vergadering van de vereeniging Hulp in Nood"' te Oudkarspel op Dinsdag 19 Mei 1908 des avonds 7i/s uur, in het lokaal van den heer P. .Lek, ldaar 1. De voorzitter, de heer F. Joinan, opent de ver gadering, die door 28 leden wordt bijgewoond, spreekt ook namens medebestuurders zijn innig leedwezen uit over het overlijden van den penningmeester, en ver zoekt het bestuurslid den heer K Bakker voorlezing der notulen van de vorige vergadering, die zonder wijziging worden goedgekeurd. (De secretaris, de heer J. Ruis. kon niet ter vergadering aanwezig zijn wegens werkzaamheden op Texel.) 2. Verslag rekening „Hulp in Nood De heer Ooijevaar deelt namens de commissie tot nazien der rekening mede, dat kas en boeken in orde zijn bevonden, waarna de heer C. Kroon op verzoek van den voorzitter verslag uitbrengt. Kassaldo vorig kwartaal bedroeg 1 1258,035, aan con tributie is ontvangen f 385,55; totaal in ontvangst f 1643,585. De uitgaven bedragen f 183,595 (115 uitkee- ringen f 437, bodeloon f 38,55*, contributie hoofdbe stuur f 6.04 en onkosten algemeene vergadering f 2), zoodat een voordeelig saldo viel te constateeren van f 1159,99, waarvan f 1094,64 op de Spaarbank geplaatst en f 65,35 in kas. In het laatste kwartaal is de ver eeniging dus f 100 achteruit gegaan. De voorzitter dankt den heer Kroon namens de vergadering voor zijn verslag en de gehouden admi nistratie. 3. Rekening Begrafenisfonds, waarvan de heer W. Vis, secretaris-penningmeester, verslag uitbrengt. UC11 dlgvlVzOl 1 cuiiuiuuuv iuuuiiv iiuiijuui 5 totaal in ontvangst f 294,295. 2 uitkeeringen zijn gedaan f 120, bodeloon f 133,445, totaal in uitgaaf f 253,445, voordeelig saldo f 40,85, dus een achteruitgang van f 118,98. 4. Voorstel secretaris. De voorzifter deelt mede, dat de secretaris zijn voor stel heeft ingetrokken, waarmee dit punt is afgehandeld. 5. Verslag Algemeene Vergadering, uitgebracht door den heer V Vis, in hoofdzaak behelzende, dat be sloten is, dat de punten van behandeling voor de beschrijvingsbrieven voor de Algem. Vergadering in het vervolg vóór 15 Februari in plaats van 15 Januari moeten worden ingezonden met het oog hierop, dat vele vereenigingen in Januari of begin Februari ver gaderen. Verder stelt de heer Vis de vergadering in kennis met een staatje van contributie en uitkeeringen van eenige ziekenfondsen in Noord-Holland, waaruit blijkt, dat „Hulp in Nood" te Oudkarspel de meeste uitkee ringen heeft gedaan, uitgezonderd het fonds te Winkel, zoodat het niet te verwonderen is, dat de kas achteruit gaat. j Ook was op de bondsvergadering besproken het vraagstuk, hoe te handelen met oude leden, waaromtrent de meeningen [nogal uiteenliepen. De voorzitter deelt nu mede, dat in Warmenhuizen werd voorgesteld, het lidmaatschap op 65-jarigen leef tijd te doen vervallen, maar de meeste leden kwamen daartegen op, zoodat het voorstel wel zal worden in getrokken. Na mededeeling, dat Ds. Werner bij acclamatie tot eerelid van den bond werd benoemd en in het hoofd bestuur geen verandering is geko meln, is aan de orde punt 6. Benoeming commissie tot nazien der volgende rekening. Hiertoe worden door den voorzitter aange wezen de heeren C. Paarlberg en A. Bood en tot plaatsvervanger; als een van beiden verhinderd mocht zijn, de heer Visser. 7. Verslag gecombineerde vergadering. De voorzitter zegt ongeveer het volgende „Bij Stam te Noord Scharwoude is een gecombineerde vergadering gehouden van een commissie uit N. en Z. Scharwoude en Oudkarspel en zijn daar de heer K. Bakker en ik als commissieleden voor Oudkarspel aan gewezen. Uit de twaalf personen (van elke vereeniging 3, ook uit Broek, niet ter vergadering aanwezig), zal dan een commissie van onderzoek worden gevormd, die met de doctoren in overleg zal treden om te komen tot oprichting van een z.g. ziekenbus. De onkosten worden dan gezamenlijk door de 4 vereenigingen ge dragen en wij zijn maar zoo vrij geweest, daarin toe te stemmen, want als er iets goeds tot stand mocht komen, is dat toch ook in ons belang." 8. Varia. De voorzitter zegt, dat hij 1.1. Dinsdag met de heeren C. Kroon en D. Nap naar de wed. van den penning meester is gegaan, om kas en boeken in ontvangst te nemen. Den neer Nap zijn de gelden nu in bewaring gegeven, terwijl de heer Kroon alles te boek heeft gesteld. In de Zaterdag gehouden Bestuursvergadering is voor dit kwartaal tot waarnemend penningmeester benoemd de heer Jn. v. Exter. De 100 gld. achteruitgang in dit kwartaal geeft den voorzitter aanleiding, den leden in overweging te geven, eens ernstig er over na te denken, of het misschien wenschelijk is, den duur der uitkeering te bekorten en zoo ja, in de Augustusvergadering een voorstel dien aangaande in te dienen. De heer Vis zegt, dat de leden van het schilders ziekenfonds te Alkmaar ook 10 ets. contributie betalen en dan bekomen zij bij ziekte de eerste 6 weken f 5,20, 13 weken geen uitkeering, en zijn ze dan nog ziek, weer 6 weken f 5,20. Prof. Treub was het reglement dier vereeniging ter inzage gezonden, maar volgens zijn advies was de contributie te Laag en zou 15 cents moeten bedragen. Geen wonder dus, dat hier bij 20 weken uitkeering en 10 ets. contributie een tekort ontstaat De heer Kroon zegt, dat dit toch minder is dan het wel lijkt want 5 Nov. 1905 bedroeg het saldo f 1418 en nu f 1159, maar het laatste kwartaal is zeer on gunstig geweest. De heer Visser vraagt, of nog nieuwe leden zijn toegetreden na de contributiewijziging, waarop wordt medegedeeld, dat het aantal leden thans 325 bedraagt, dus met 45 is vermeerderd. Hierna sluiting, onder dankzegging aan de leden voor hunne medewerking. De „kaasqnaestie." De Nederlandsche Vereeniging van Kaashandelaren heeft in een adres aan den minister van Landbouw, Nijverheid en Handel opnieuw gewezen op den ongun- stigen invloed, dien de verkoop van Nederlandsche kaas, bereid uit geheel of gedeeltelijk afgeroomde melk, in steeds klimmende mate heeft op den goeden naam van het Nederlandsche product, gemaakt uit onafgeroomde melk. In 't bijzonder wijst het adres op den export van kaas naar Amerika. Sedert December 1904 bestaat in de Vereenigde Staten de „American Pure Food Law", waarbjj o.a. wordt bepaald dat volvette kaas in de droge stof niet minder dan 50 pCt. botervet mag be vatten. Nu heeft de Amerikaansche regeering, hoewel misschien niet alle geïmporteerde Nederlandsche volle TnrL6 a® 3311 den eisch van 50 pCt. voldeed, sedert gelegd'001^ aan onzen handel moeilijkheden in den weg Sedeit worden evenwel belangrijke partijen Neder landsche kaas, bereid uit gedeeltelijk of geheel ont- roomde melk, doch gemaakt in den vorm van de be kende Edammor en Goudscho kaas, naar de Vereen. Staten en de Amerikaansche koloniön geëxporteerd, zonder eenige aanduiding omtrent de minderwaardig heid, dikwijls wel onder de valsche vlag van „full cream cheese". Van deze partijen zijn in de laatste maanden ver schillende door de douane-autoriteiten geweigerd, o.a. te San-Francisco. Bedoelde zendingen werden aldaar opnieuw ingescheept om elders misschien met meer succes te worden binnengebracht. Blijkbaar tengevolge van deze treurige handelwijze is de Amerikaansche regeering sedert voornemens zeer streng de hand te houden aan de wet van 1904, waarbjj dus alle kaas die geen 50 pCt., in de droge stof bevat, moet worden voorzien van een etiket of stempel bevat tende de woorden „skim milkcheese". j Het is nu een feit en daarop wenseht adressante •de bijzondere aandacht van den minister te vestigen, Jdat de handelaren in volvette Goudsche kaas uitdrukke lijke instructies hebben ontvangen van hun vertegen woordigers in Engeland en de Vereenigde Staten om voortaan ook in dit artikel stuk voor stuk te voorzien ^van een etiket bevattende de woorden „skim mi Ik cheese" zoodat nu, als gevolg van de oneerlijke con currentie van producenten of handelaren die het afge roomde namaakprodukl onder de valsche vlag van volvette kaas verhandelen, het treurig feit zich voordoet, dat, als resultaat van de onbetrouwbaarheid van het artikel, nu onze werkelijk volvette kaas ook als afge roomd moet worden verscheept, wil men niet het ge vaar loopen de zending te zien weigeren en terug te ontvangen. Het moet voor ieder duidelijk zijn, dat door de gedwongen lagere classificeering van onze beste soorten, de waarde noodzakelijk moet worden gedeprecieerd lot (nadeel van handel en producent beiden. Het komt adressante meer dan wenschelijk voor dat, wanneer de Nederlandsche regeering niet ingrijpt, andere landen ons de wet zullen voorschrijven en dan mogelijk op even strenge of mogelijk nog strengere wijze, dan nu de Amerikaansche regeering zulks doet. De Vereeniging is van meening, dat het, ter voor koming van nog grooteren achteruitgang onzer reputatie, dringend noodig is, dat maatregelen genomen worden, waardoor een scherpe grens met duidelijk aangebrachte kenteekenen wordt verkregen tusschen kaas, gemaakt van zuivere volle melk en die gemaakt van geheel of gedeeltelijk ontroomde melk. Daarom vestigt de Vereeniging de aandacht van den minister op een door haar den 24en October 1907 gezonden adres over de „Kaasquaeslie" waarbij wordt aangedrongen op bet nemen van wettelijke maatregelen, en verzoekt de Vereeniging in het waarachtige belang van onze Nederlandsche landhouwers-kaasbereiders en van den handel Ln die producten, lot het nemen van ingrijpende maatregelen over te gaan. Ingepikt. (Zie 2e blad.) De inspecteur van politie te Winschoten heeft daar aangehouden den voorvluchtigen K. F., die 1 Mei met f 200 van zjjn patroon heimelijk Utrecht verliet. De hondenneus. Men schrjjft naar aanleiding van het bericht over het i terugvinden van een kwartje door een hond op den N. Z. Voorburgwal te Amsterdam: men moet meer ver- j wonderd zjjn, dat het vermiste kwartje op een drukke plaats nog niet was opgeraapt, dan over een fijnen j hondenneus. Ongelooflijk volstrekt niet; wjj bezit- ten een foxterrier van onvervalscht ras, die alle voor werpen welke de baas in de handen heeft gehad, terug vindt. Honderden malen wierpen wjj een grintsteen, zonder dat de hond het merkte, tusschen een hoop van gelijksoortige steenen en zonder mankeeren wordt het steentje, dat in handen is geweest, er uit gehaaldgeen wonder behoeft het dus te verwekken, dat het verloren kwartje door den hond werd opgemerkt. Boschbrand. Groote zwarte rookwolken kondigden gisternamiddag aan, dat er in de groote bosschen ten Zuiden van Eerde brand was uitgebroken Met vereende krachten slaagde men er in den brand te beperken tot drie groote per- ceelen, toebehoorende aan twee inwoners van Scbijndel. Op drie plaatsen tegelijk brak de brand uit, waaruit men wel met grond mag veronderstellen, dat hier kwaadwilligheid in 't spel is. („'s-Hert. Ct.") SI. Maarten. Bü de gehouden verkiezing van een hoofdingeland voor de Banne 8t. Maarten, vacature Van Leeuwen, op 18 dezer is gekozen de heer G. Schoorl te Eenigenburg. St. Maarten. Tot bode voor de Banne St. Maarten, vacalure wijlen de heer H. Kuit, is gekozen de heer A. Tin. Anna Paulowua. Bij de laatst gehouden wedrennen van drie-jarige, paarden te Woestduin, behaalde het renpaard „Nora" van den heer J. C. Blaauboer alhier een eersten prijs, bedragende f 600. President-Commissaris worden gekozen. Het huishou delijk reglement zal vastgesteld worden in de eerstvol. gende algemeene vergadering. Het reeds aangekochte terrein zal, behalve als ijsbaan, ook nog voor ander soort sport worden geëxploiteerd. Nog maar zeer enkele aandeelen moeten nog worden geplaatst. Kerkconcert Hemelvaartsdag. Onze lezers zullen zich nog wel herinneren het resumé der verschillende beoordeelingen omtrent onze Hollandsche Concertzangeres mej. W. v. Emminckhoven, die zich hier verleden jaar met succes liet hooren. Deze artiste komt ons weder bezoeken en zullen wjj op as. Donderdagavond 28 Mei in oe Herv. kerk alhier, nogmaals in de gelegenheid gesteld worden haar talent te bewonderen. Men heeft gezien, hoe haar van alle zijden en uit verschillende plaatsen in de pers lof ig toegezwaaid. En terecht. Uitnemend geschoold als zij is, onder de voortreffelijke leiding van Cornelie van Zanten en van mevrouw Noordewier—Reddingius te Amsterdam, heeft zjj van dit Onderricht geprofiteerd op eene wijze, die inderdaad bewondering afdwingt. Haar volle en sympathieke sopraan heeft zich heerlijk ontwikkeld en hare vocali seering behoort tot de beste en duidelijkste die we hoorden. Ons dunkt, veel is hier niet bij te voegen, om tot de conclusie te komen, dat het bezoek aan haar eerstvolgend.! optreden Hemelvaartsdag, 's avonds 8 uur, in vereeniging met den orgel artist den heer Secrève en den solo-violist den heer Jan C. Manifarges uit Keulen, een warme aanbeveling ten volle verdient en de ver wachting rechtvaardigt, dat den minnaars der verheveno toonkunst inderdaad een zeldzaam kunstgenot wacht Men ga dus de uitvoering bijwonen. Schager Kaasmarkt. Op de Kaasmarkt van Woensdag werden aangevoerd 9 stapels kaas, waarvan 9 stapels kleine kaas, hoogste prijs f 26.50 stapels commissie f 0 stapel middelbare f Aan gewicht 5137 K.O. Gemeente Schagen. Ingeschreven van 16—20 Mei 1908. GeborenCornelis, z. v. Klaas Roggtveen en van Maartje Los. Martinus, z. v. Jan Keesman en van Neel- tje Koning. Overleden Maria Dorbeck, 44 jaar. Gemeente ANNA PAl LOWNA. Ingeschreven van 1620 Mei 1908. GeborenGrietje Martine, dochter van Jacob Jacobus Baas en van Grietje Slikker; Marinus, zoon van Rokus van Mullem en van Lidewij 't Hart; Willem Everhard, zoon van Martinus Iiuiberts en van Johanna Wilhel- mina Jansen. Ondertrouwd, getrouwd en overledenGeene. Gemeente Hoogwoud Ingeschreven van 1 15 Mei. Ondertrouwd: Albert Bart, kaasmaker, oud 21 jaar, wonende te Nieuwe Niedorp, onlangs alhier en Elisabeth Lodder, zonder beroep, oud 23 jaar te Heer Hugowaard. GetrouwdCornelis de Maijer, arbeider, oud 27 jaar, alhier en Trijntje Hoogland, zonder beroep, oud 24 jaar, wonende te Heer Hugowaard. Jacob de Vries, brood bakker, oud 25 jaar, wonende te Oude Niedorp, onlangs te Sint Maarten en Petronella Koorn, zonder beroep, oud 23 jaar, wonende alhier. Overleden Maartje Bakker, oud 73 jaar, echtgenoote van Jan Vel Kz. NEDEHLANDSC II I1EIIVOORDE GEMEENTE te Schagen, voorm. 10 uur, Ds. Herman. Zuid-Zijpe, voorm. 9.30 uur, Ds. Met, Burgerbrug. Noord-Zijpe, geen dieust. Wieringerwaard, voorm. 9.30 uur, Ds. Groeneveld. Barsingerhorn, voorm. 9.30 uur, Ds.Van Loon. Callantsoog, voorm. 10 uur, Ds. De Boer. Winkel, voorm., Ds. Schermerhorn. Harenkarspel, voorm. 9.30 uur,Ds. Darasté, Dirkshrrn. Kolhorn, voorm. 9 30 uur, Ds Engelkes. Oude Niedorp, Ds. Kanis. Anna Paulowna, voorm. 9.30 uur, Dr. Toxopeüs. Oosterland, Stroe en Den Oever, op Wieringen, Ds. Reinders, kapel Den Oever. Sint Maarten, Ds. Tinholt. DOOPSGEZINDE GEMEENTE le Noord- en Zuid-Zijpe, voorm. 9.30 uur, Ds. Corn. Vis Jzn., Burgervlotbrug. Nieuwe Niedorp, Ds. Haars. Wieringen, Ds. Onnes, Hipp. Barsingerhorn c.a., Ds. Kooiman, Kreil. Dood. De kerk- wagens van Schagen rijden. LOKAAL „BETHEL", HOEP, SCHAGEN ten behoeve van de Nederlandsch Hervormde Kerk voorm. 10 uur, J. L van Grasstek. GEMEENTE SCHAGEN. IO) POLITIE. Gevonden een huissleutel. Verloren een zilveren armband. Vermist een schaap, op de weekmarkt van 14 Mei 1908. O Markten te Schagen. Burgemeester en Wethouders der gemeente Schagen brengen ter algemeene kennis, dat: wegens het invallen van den Hemelvaartsdag op 28 Mei as. de gewone Donderdagsche markt aldaar in die week zal worden gehouden op Woensdag 27 Mei a.s. en dat de alsdan gehouden wordende kaasmarkt óp den gewonen tijd zal aanvangen. Het wegen op de waag van andere goederen dan kaas zal op genoemden datum, 27 Mei, niet langer kunnen plaats hebben dan tot des voormiddags half elf. Schagen, 20 Mei 1908. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, ROGGEVEEN.H. J. POT. Nut Ons Nut hield Dinsdag zijne voorjaarsvergadering. Punten van behandeling waren de beschrijvingsbrief, het kiezen van afgevaardigden naar de algemeene ver gadering, zoomede voor de verschillende instellingen. De beschrijvingsbrief gaf geen aanleiding tot eene lang durige bespreking. De afgevaardigde ontvangt een vrij mandaat. Gekozen werd de heer Ds. Herman en tot diens plaatsvervanger de heer P. Buis Jzn. Voor de instellingen werden herkozen Bibliotheek de heer C. L. v. d. Bergh; Bewaarschool de beer W. Vader; Zangschool de heer C. Nobel; Huisvlijtschool de heer C. Vissor Az.; Volksvoordrachten de heer P. Meurs. Bij de rondvraag gaf de heer W. Roggeveen in over weging de vervaardigde voorwerpen van de Huisvlijt school jaarlijks ten toon te stellen. De heer Roep merkte op, dat dit in April j.1. van den afgeloopen cursus reeds was geschied. Een volgenden keer zal er nu meer publi citeit aan worden gegeven. Leerling verpleegster. Mejuffrouw H. Velleman alhier is geslaagd voor leerling-verpleegster aan de Gestichten te Ukkel (België). De Ijsbaan. Zaterdagavond vergaderden in hot Hotel Vader van den heer S. Langenegger, de aandeelhouders van de Schager Ijsbaan. Een 19-tal aandeelhouders waren opgekomen. De heer O. Beers opende met eenige hartelijke woor- j den deze bijeenkomst, waarna werd overgegaan tot de j behandeling van de Statuien. E>n Naamlooze Ver- nootschap werd opgericht met den naam „Naamlooze Vennootschap Sportterrein Wöhelmina." Het maat schappelijk kapitaal werd bepaald op f 3500, verdeeld in aandeelen van f 25. Tot Directeuren werden benoemd de heerenO. Beers, J. v. d. Maaten en C Zijdewind tot Commissarissen de heerenJ. Merz J Koster' S. Langenegger, J. Govers, J. Vader en P. 0. Meurs In de eerste vergadering van dit bestuur aal een Alkmaar, 18 Mei 1908. 4 Koeien en ossen f 210.-a 250.-, 126 vette ka) veren f 40- a 100.-, per Ned. P. f 0.80 a 0.90, 40 auch- tere idem f8.a 20.2 vette schapen f 80. - a 32.—, 254 vette varkens f 0.38 a 0.48 p - P 48 magere idem f 16.- af 19.—. Parmerend, 19 Mei. Aangevoerd 932 runderen, waaronder 116 vette, 60 a 74 cent per kilo, prijsh. matig. 816 melke- en gelde- f 150 a 250per stuk, prijsh. m. 52 stieren, 193 vette kalveren 65 a 85et. per kilo, handel vlug, 339 nuchtere id. f 10 - a 26.— per stuk, handel vlug, 29 paarden, 3946 scha- pen f 18.— a i 28.—, prjish. matig, 1500 lammeren f 6.— a 14, prijsh, stug, 246 vette varkens 42 a 46 cent per kilo, handel stug, 52 magere dito f 14. a 26.— per stuk handel matig, 207 biggen f 7.— a f 10.- per stuk, matig ganzen f 0.— a 0.—, zwanen f0.- a0 mand appelen f0.— a 0.—, —md. peren f0 a0 Kaas. Kleine f29.50, middelb. f 24 - Com' missie f a 0.-, aangev. 133 stapels, handel matn? 1922 K.G. boter f 1.15 a 1.25, - kipÓierón f2 90 a 3 30 eendeieren f3 60. Marktbericht der veiling, gehouden op de gemeente lijke Oude Vischmarkt, a. d. NieuwmaSkt teTS- d«ui, van 19 Mei 1908. Kipeieren f 2.65 3 4._ p.lü0. Eendeneieren 3.50 a 3 70 - Texel, 18 Mei. Lammeren Op 'de markt van he van fT-'tot M°2 7S5 aangevoerd- De P*««en hepen Uit Itusland Uit Rusland komen enk-le statistische enfore, die meer zeggen dan lange betoogen. Vooreerst een statistiekje over de uitgevoerde dood- yonnissen In drio maanden, Januari, Februari, Maart 1908 werden ter dood gebrachtin het gouvernement SqLt op de4:1-000 inwoners, in den Kaukasus op do 273.00 inwoners, in Polen op de 76.000 inwoners, in en/wT-Rustend op de 142.000 inwoners, in Odossa op de 62.000 inwoners. In het geheele Rijk werden in die drie maanden ter dood gebracht 766 menschen, dus gemid deld 8 per dag. 6 Het statistiekje over het gevangeniswezen is niet min der leerrijk. Op 1/14 Maart waren in de Russische ge vangenissen opgesloten 167.830 menschenin de geza menlijke gevangenissen is slechts plaats voor 107.138 menschen. In enkele gevangenissen is de verhouding van het aantal gevangenen tot de aanwezige ruimte ongelooflik: 6 In Kief, waar voor 690 gevangenen plaats is, waren opgesloten 2207 menschen, in Odessa, waar de gevange- nis ruimte heeft voor 840 menschen, waren er 1610, en in Jekaterinoslaw, waar 324 personen opgeborgen kun nen worden, sloot men er 924 in de gevangenis. De ge vangenen slapen op den grond, en zelfs in de gangen. In Odessa moeten zij zelfs in zittende houding slapen. Het gevolg daarvan is natuurlijk ziekte. In 65 gevan genissen heerscht epidemie; de lazaretten zijn overvol, zoodat voor de zieken geen plaats is, en deze tusschen de gezonden in de cellen worden opgesloten.

Schager Courant | 1908 | | pagina 2