gTéTïTb r u gT Gemengd Nieuws» Donderdag 28 Mei 1908. 52e Jaargang. No. 4364. TWEEDE BLAD. Bekendmakingen Binnenlandsch Nieuws. FEUILLETON. GEMEENTE SI-HAGEN. Verjaring van Vorderingen. Burgemeester en Wethouders der gemeente Schagen j brengen belanghebbenden in herinnering, dat alle vor-1 deringen ten laste van het Rijk, de Provincie en de j Gemeente, over het dienstjaar 1907 vóór of op den laat sten Juni aanstaande, by de besturen on de ambte naren, dien het aangaat, moeten zijn ingediend. Alle op dien termijn niet ingediende vorderingen worden voor verjaard en vernietigd gehouden. Voorts worden belanghebbenden verzocht niet den uitersten termijn af te wachten, maar de indiening der bewijsstukken zooveel mogelijk te bespoedigen. Schagen, den 26 Mei 1908. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, ROGGEVEEN. H. J. POT. o— Collecte voor den Gewapenden Dienst. Burgemeester en Wethouders der gemeente Schagen maken bekend, dat de jaarlijksche collecte ten behoeve van het „Fonds tot aanmoediging en ondersteuning van den gewapenden dienst in de Nederlanden" in deze gemeente zal worden gehouden aan de huizen der ingezetenen Zjj achten het niet ondienstig de ingezetenen te herinneren, dat dit Fonds niet is opgericht en wordt aangewend om datgene te doen, waartoe de Staat ver plicht is, maar om buitengewone belooningen uit te reiken aan hen, die bij de verschillende oorlogen voor ons vaderland en onze overzeesche bezittingen lijf en leven hebben feil gehad. Burgemeester en Wethouders vertrouwen, met het oog op de steeds toenemende behoefte, dat de ingezete nen door milde offers blijken zullen geven van hunne belangstelling in het lot der gekwetsten. Schagen, den 26 Mei 1908. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, ROGGEVEEN. H. J. POT. De Internationale Zangwedstrijjd. Zondag werd de Intern. Zangwedstrijd in het „Paleis voor Volksvlijt" te Amsterdam voortgezet. 's Middags 1 uur de wedstrijd in de tweode afdeeling Er werd deelgenomen door „Gemengd A Capella Koor" (onderafdeeling van het „Kon. Breda's Mannenkoor"), dir. H. W. G. NieuwenhovenGem. Koor „Animato", Am sterdam, dir. G. Lubbers; „Alkmaarsch Gemengd Koor" dir P. Ooykaas; „Zang en Vriendschap", Krommenie, dir. mej. P. W. Klerk; Gem. O. Z. V. „Excelsior", Wor- merveer, dir. H. StolpGem. Z. V. „Aurora", Wormer- veer, dir. A. C. Provily; Gem. Z. V. „Alcmaria dir. Frans Rigter „Coers Liederkoor*, Utrecht, dir. Corn. A. GaleslootGem. Z. V. „Kolhorn", dir. W. de Boer; Amstels Gem. K. „Eendracht", Amsterdam, dir. P. v. d. Rovaart; „Caecilia", Barsingerhorn, dir. Joh. de Groot. Er was in dezen wedstrijd geen koor verplicht gesteld de vereenigingen zongen twee z.g. vrye koren, met het gevolg, dat den len pr\js, verguld zilv. med. en f 150 behaalde „A Capella Koor* (Breda) (alg. st.), den 2en prijs, verguld zilv. med. en f 75, ,,Alcmaria* (4 tegen 1), den3en prijs, verguld zilveren med. en f40, „Coers Lieder Koor" (4 tegen 1), 4en prijs verguld zilv. med. a Zang en Vriendschap" (alg. st.), b. „Aurora" (4 tegen 5en prijs, verguld zilv. med., a. „Caecilia" (4 tegen 1), b. „Excelsior" (4 tegen 1). Des avondB was de Eerste afdeeling aan de beurt, 't Concours ging nu tusschen Z. V. „Concordia", West- zaan, dir. Jan Sluis; Gem. Z. V. „Nieuw Leven" Alkmaar, dir. H. Lindeboom; Gem. Z. V. „Zanglust Amsterdam, dir. Willem Hespe; Gem. K. „Polyhymnia Haarlem, dir. J. Wolterus Grootendorst„Rotterd. Onderwijzers Zangver.", dir. J. Blok; Gem.K.„Dindua Haarlem, dir. Henri Berghuis; Gem. K. „De Stem Utrecht, dir. Joh. H. Cars; Zangv. „De Stem des Volks Amsterdam, dir. Otto vV. de Nobel. 't Verplicht Koor was van Isr. J. Olman, „Sneeuw klokjes", tekst van De Genestethet resultaatle prijs verg. zilv. med. en f300, „Stem des Volks" met 4 stem men tegen 3. 2e prijs, verg. zilv. med. en f150, „Zang- lust" met 4 stemmen tegen 3. 3e prijs, verg. zilv. med. en f50, „Rotterd. Onderwijzers Zangver met 6 stemmen tegen 1. 4e prijs, verg zilv. med. a. „Nieuw Leven" met 4 stemmen tegen 3. b. „Concordia" met 5 stemmen tegen 2. EEN VERTELLING. o— Op dezen wedstrijd In de Eerste afdeeling volgde die om de twee eerepryzeneen groote verg. zilv. med. en een verg. zilv. med. Eerstgenoemde verwierf het „A Capella Koor" van Breda, laatstgenoemde „De Stem des Volks", beide met algemeene stemmen. Dok oen bruigom I Deze week huwde te Hontenisse een weduwe met vier kinderen met een jongeling uit Stoppeldijk, die het gebruik zijner beenen mist en zich, op een bankje zittende, slechts kan voortschuiven. Het huwelijk werd ook kerkelijk ingezegend en voor dat doel moest de bruidegom in het kerkgebouw worden binnengedragen. Winkel. Beroepen bij de Ned. Herv. gemeente alhier Ds. C. Ph. F. Abbing te Zweelo. De bliksem Onder Krabbendijke is Donderdagavond de bliksem geslagen in een wachthuisje van de Staatsspoor. Twee personen die daarin voor den bij stroomen neervallenden regen een schuilplaats hadden gezocht, werden door het hemelvuur getroffen en liepen enkele kwetsuren op. Een vreemdsoortige kraamkamer. Men meldt uit Veenwouden aan de „Lwd. Courant" Hoort men soms van vreemde, haast onmogelijke broedplaatsen van vogels, thans heeft men onder den bak van een der wissels even ten westen van het station aldaar, een nest gevonden met jonge katten. In weerwil van het geknars en geklop van den wissel en het gedreun der voorbijsnorrende treinen, is de oude poes blijkbaar volkomen op haar gemak in naar vreemde en gevaarlijke kinderkamer. Boeren w raak. In den Zuidwesthoek van Friesland zegde een land heer zijn pachter de huur op Deze heeft vóórdat hij de woning verliet, overal de verf met teer besmeerd, de beide regenbakken met mest verontreinigd, de goten weggebroken, de paneelen doorboord, alle sloten en krukken uit de deuren genomen, de zware steunbalken in de hooischuur beschadigd en alle kleinere steunbal ken of juffers doorgezaagd. De aangebrachte schade beloopt over de duizend gulden naar men zegt. Het drinkwater voor het vee in de slooten is bedorven en als het polderbestuur niet tusschenbeide gekomen was, had de booze boer het land laten verdrinken, waardoor dit ernstig schade zou hebben geleden. Er is een spreekwoord„Boeren zijn geen menschen." Men zou het haast gaan gelooven, zei een andere boer. De diefstal in het postkantoor. (Zie ons vorig no.) Men meldt uit Apeldoorn: Steeds worden meer zaken bekend omtrent de ver missing van geldswaarden uit de aangeteekeDde brieven bjj de inbraak in het postkantoor. Er waren brieven b|j met belangrijke bedragen, o.a. een van f4000, waarvan de nos. der bankbiljetten allen bekend zijn. Verschillen de brieven konden, hoewel beschadigd, worden afgele verd, terwijl uit een pakket inhoudende f9000 aan effecten en francs 300 aan Zwitsersche bankbiljetten, alleen de bankbiljetten zijn medegenomen en de effecten aan den geadresseerde konden worden uitgereikt. Ofschoon alles in de weer is om de daders op te sporen, is geen enkel resultaat bereikt. Het totaal be drag van het gestolene inclusief de aanwezige kasgelden, bedraagt f 10.000. De malversaties te Holten. Omtrent den gearresteerden secretaris-penningmeester van het onderling veefonds te Holten vernemen wij nader, dat, volgens een vroegere mededeeling van den president (den gearresteerden burgemeester), aan com missarissen de kasgelden rentegevend belegd waren te Zwolle. Dat blijkt onwaar geweest te zijn. Toen wij, zegt de corresspondent der Telegraaf, Woens dag te Holten vertoefden, deelde men ons mede, dat de secretaris penningmeester aan commissarissen verklaard zou hebben, dat het verdwenen bedrag (f1197) hem door zijn neef ontstolen zou zijn. Wie naar de beschrijving, daarvan in eenige bladen geven, mocht meenen, dat het huis van den gearres teerden burgemeester een zoon van het a.-r. lid der Provinciale Staten gelegen aan de eenige dorpsstraat, een kasteel, en de aan de overzijde gelegen tuin een lusthof zou gelijken, vergist zich zeer. Des burgemees ters huis, thans geheel toevertrouwd aan de zorgen zjjner huishoudster, behoort wel tot de grootste dorps woningen, maar maakt uitwendig volstrekt geen groot- schen indruk. De tuin er tegenover is evenmin royaal aangelegd. „De burgemeester ging niet veel uit", was hetgeen we bjj ons bezoek uit veler mond vernamen. Velen der dorpsgenooten begrijpen dan ook niet, hoe het hoofd der gemeente kwam tot de daad, waarvan hij thans wordt verdacht. „We hebben wethouders noodig, die uit eigen oogen kunnen zien, en met eigen hersenen kunnen denken", deelde iemand ons mede. In die verklaring lag o.i. een diepe waarheid. De beide wethouders toch hebben te veel vertrouwen ge steld in den burgemeester. Hun administratieve bezig heden bepaalden zich het komt meer voor tot het teekenen van stukken. De gemeenteraad, bestaande uit 7 leden, kwam niet dikwijls bijeen. Dit collage was eveneens zeer mee gaand van aard. Sinds eene eenvoudige kleermaker daarin zitting heelt genomen, valt er eenige oppositie waar te nemen. Verbetering. De aandachtige lezer zal hebben bemerkt, dat in het artikeltje„Vóór 25 jaren en thans", voorkomende in 1. HOOFDSTUK I. De zon scheen door de vensiers. Elk der lange nj kreeg zijn deel en dronk't zonlicht dorstig op want op de Johannis-plaats werden de huizen niet verwend door veel zon en zij scheen ook vriendelijk in de kamer van het dominéshuis. Een straal trof den witgeschuur- den grond, een andere de oude commode met het kopenieslag. een de oude tafel met het geschulpte blad. De jonge dominé Ludwig Hesz en zijn moeder zaten in een hoekje in de schaduw. Maar het licht van liet venster dat in éen nauwe zijstraat uitkeek, viel op beiden, ook op de oude leeren sofa, waarop zij beiden zaten, in den eenen hoek de zoon, in tien anderen een heel eind van hem af, de burgemeestersweduwe, zijn moeder. Beiden voerden een stil en ernstig ge sprek; de dominé vroeg en de oude vrouw gaf ant woord Zii was op bezoek gekomen, en de zoon wilde veel weten van het eenzame huis aan de zee, waarin hij het eenige kind was geweest en de moeder een weduwe was Alle kleinigheden wilde hij weten „En Griet, de meid" - En hebtondevogek a, nestjes? En hoe maakt lijger de kater het. En terwiil hii vrodL gloed er een behagel ijk lachje over zijn geziciit, waarin droomend kijkende, merk waardig blauwe oogen stonden, die lachten van een innerlijke vivugde en menigmaal wierp hij met een vlugge bewening van het hoofd een blonden lok terug, die steeds wéér halsstarrig op zijn voorhoofd terugviel. De moedei- gaf hem bescheid op alles wat hij vroeg, langzaam en glimlachend, zij zat kaarsrecht, zonder «net haar rug zelfs de sofa aan te raken met de blanke handen in den schoot. Deze handen, die blank goedverzorgd en voornaam waren, tcekendm, als uit marmer gehouwen, zich op het zwartlijden kleed af dat zij droeg Terwijl zij beiden spraken keken zij elkaar niet aan, zij zeiden hun woorden op een manier, die voldoende bewees met hoeveel vreugde zij van eikaars bijzijn genoten en spraken over dingen die hun lief waren Bedden was elke onaangename nieuwsgierig heid vreemd en zij toonden die fijne ^ughouding, che zoo geheel in overeenstemming was met de detuge rust, de Schager Courant van Zondag 24 Meij.1., een onjuist heid voorkomt in de opgave van het aantal inwoners der provincie Noordholland op 1 Jan. 1883. Het totaal der bevolking onzer provincie was toen 732692 inwoners en verschilt dus met dat op 1 Januari j.1. 362653 inwoners, zoodat de vermeerdering in die 25 jaren toch nog zeer groot blijft. Paardenfokkerij. De Provinciale Regelingscommissie voor de Paarden fokkerij in Noord-Holland heeft de volgende circulaire verspreid. De Vereeniging tot bevordering van de Paardenfokkerij in Nederland wijst er op, dat de op het jaarlijks in Den Haag gehouden Concours Hippique ingezonden handelspaarden duur zijn verkocht. Het Concours wordt hoe langer hoe meer door vreem delingen bezocht; daar en op de groote tentoonstellingen moet dus evenals in andere landen, reclame worden gemaakt voor onze paarden. Dit begrijpend, verhoogde de vereeniging de prijzen in klassen voorNederlandsche paarden aanmerkelijk. Zij verzocht den regelingscom- missiën, flinke inzendingen uit alle provinciën, van Nederlandsche paarden zooveel mogelijk te bevorderen. Wanneer uit elke provincie, waar warmbloed-paarden worden gefokt, 2 dekhengsten, 3 gedekte merriën en enkele handelspaarden werden gezonden, waarvoor eenige vergoeding voor reis- en verblijfkosten wordt gegeven, dan zou eene collectie kunnen worden ver toond, die den goeden naam van onze paardenfokkerij sterk zou bevorderen. Groote kosten hebben de inzenders niet, zij behoeven slechts een paai- dagen in Den Haag te blijven, terwijl de kans op een prijs niet gering is. Om ook uit Noord-Holland eene kleine inzending als hiervoren is gezegd, te bevorderen, besloot de regelings- ccmmissie, behoudens nadere goedkeuring, een bedrag van ten hoogste f200 voor dit doel beschikbaar te stellen. Aangiften tot mededinging, de commissie hoopt dat ze talrijk zullen zijn, kunnen geschieden vóór 1 Juni e.k., bjj den secretaris den heer W. Teengs te Alkmaar. De keuring kan dan tegelijk geschieden met de premie- keuringen op 9, 10, 11 en 12 Juni. De regelingscommissie maakt tevens bekend, dat de toekenning der premiën aan 3, 4, 5,6 en 7-jarige merriën is gewijzigd. Tot heden werden de premiën alleen uitbetaald by drachtig zijn der geprimeerde merriën. In het vervolg zullen de premiën der gunste merriën worden gereserveerd en uitbetaald als die merriën het volgend jaar een veulen brengen. Wordt zulk een merrie, in het jaar waarin ze gust is, wederom geplaatst, dan heeft ze kans op twee premiën. M. a. w.een merrie b.v. in 1908 geplaatst, brengt in 1909, hoewel gedekt, geen veulen, doch wel in 1910; ze ontvangt dan de premie haar in 1908 toegewezen. Werd ze ook in 1909 wederom geplaatst, dan heeft zij recht op twee premiën. De Commissie hoopt hierdoor den verkoop van het allerbeste fokmaterieël tegen te gaan, en verwacht dat haar streven, dienaangaande, door de fokkers zal worden gesteund en gewaardeerd. Nieuwe Niedorp. Zooals men reeds per advertentie in dit blad bekend maakte zal op Hemelvaartsdag e. k. te N. Niedorp de nieuwe kolfbaanvan den heer C. Kooiman met een kolf- wedstrijd worden geopend, terwijl dan tevens een biljartwedstrijd zal worden gehouden. Deze nieuwe kolfbaan is gelegd door de betonfabriek „De Hoop" gevestigd te N.-Niedorp. De baan zal eene voor een' wedstrijd zeker zeer te waardeeren eigenschap hebben, n.1. deze, dat ze nog door niemand bespeeld is, wat voor alle deelnemende spelers tijdens den wedstrijd de kansen in zooverre gelijk maakt. Door een adder gebeten. Te Dwingelo is het 6-jarig dochtertje van Geert Koopman door een adder gebeten en na hevige pijnen overleden. Inbraak te 's-Gravenhage. Thans is al het goed, gestolen bij den heer Hamme, in de Korte Poten, terecht De bestolene zal zijn eigen dom, dat een waarde heeft van f 14.000, voor f 2800 terugkoopem Vrijdagmorgen heeft genoemde heer de uitgeloofde premie van f 1000 uitgekeerd aan de Haagsche recher cheurs Bas en Brouwers en hun collega uit Rotter dam, die daar de gestolen voorwerpen in beslag wist te nemen. Deze drie dealen de som dus. Omdat ook de andere leden der Haagsche recherche op zulk een wakkere en onvermoeide wijze in deze zaak optraden, schonk de heer Hamme hun op waarlijk vrijgevige wijze een bedrag van f 250. Op welk een brutale manier de helers van deze geheele zaak hebben geprofiteerd, kan men nagaan, als men weet, dat een winkelier een gouden ring mét brillant van ruim f 200 waarde kocht voer.... f 3, om dat, naar (hij den verkooper wijs maakte, de steen van glas was. die er in het vertrek heerschte. Dat zij moeder en zoon waren, hadden zij zeer moeilijk kunnen loochenen, want hun gezichten hadden denzelfden snit, en ofschoon bij den jongen dominé mond en kin, die bij de moeder van edele en scherpe teekening waren, met een blonden Cliristusbaard waren bedekt, zoo lieten zich toch de lijnen raden, en beiden hadden den sterken, flinken neus gemeen, die een merkteeken van hun familie was. Van het huis aan de zee kwamen de moeder en zoon te spreken over de gezondheid der oude dame, over de ambtsbezigheden van den dominé in de Johannes- kerk te Sintrelix. Lang echter spraken zij Biet daar over, want wat hen het meest bezighield, bespraken zij eerst toen een dienstmeisje de tafel had gedekt en koffie en hrood voor den ddminé en zijn gast had klaar gezet. Toen stond mevrouw Hesz op, streek het grijs-bjonde haar aan haar slapen glad en liep op kalme wijze naar de tafel, waai- zij tegenover haar zoon plaats nam. Het oogeablik, waarop zij tegenover elkaar stonden, had getoond, dat do zoon boven de sierlijke en slanke gestalte van de moeder nog wel oen hoofd uitstak. Ilij bewoog zich evenwel niet flink en ferm, doch loom en langzaam. „Dus komt je vrouw met de kinderen eerst terug, als ik weer vertrokken, ben?" vroeg de weduwe, terwijl zij een boterham voor zich maakte. Daarmee had ze het gesprek gebracht op het onderwerp dat haar het meest interesseerde. De wensch een blik te slaan in het familieleven van haar zoon was immer do beweeg reden van de niet zoo dikwijls voorkomende bezoeken, die de eenzaam levende vrouw in Sint Felix, de stad, inaak Dominé Hesz sloeg de oogen op, en gaf zijn moe der, zooals hij reeds bij haar komst had gedaan, be scheid, dat zijn vrouw met de kinderen den dag bij haar moeder doorbracht en van zulke bezoeken cci st vrij laat in den avond terugkwam. „Maar, voegde hij er aan toe, vlug opslaande, „daar valt mij juist in, ik kon Hedwig een boodschap zenden, dat u hier is, moeder." Neen neen, laat dat," weerde deze op besliste wijze af. "En liij was aan het korte ja en neen zijner moeder zoo gewoon, dat hij weer aan tafel ging zitten. „Wij waren op deze lieve verrassing van uw komst nie't voorbereid," zeide hij. „Ik had de kinderen gaarne eens gezien," was het antwoord. „Wij zullen ze weer eens een Zondag oversturen," antwoordde Hesz. „Ja doe dat in de week kunnen zij beiden niet meer.'1 Ontploffing. In de uitgestrekte suikerraffinaderij Say te Parijs heeft Vrijdagmorgen een hevige ontploffing plaatsgehad en wel in de ze ver ij. Deze inrichting beslaat een gebouw van 7 étages boven den grond en drie in het sous-ter- rain. De juiste toedracht der zaak ligt r.og in het duis ter; de uitbarsting was allerhevigst, onder den lucht- „Da's waar, met liet oog op de school. Ja, wat gaat die tijd snel. Nu is Else reeds zeven en Jacob zes." Met deze kleine op- en aanmerkingen kwamen zij ertoe om over het verleden te spreken en gingen daar bij, beiden misschen onbewust en onder een innerlijken dwang, over het tegenwoordige heen, waarover het minder gemakkelijk was te spreken. „Vooreer-gisteren ben ik acht jaar getrouwd geweest," zeide de dominé. De moeder knikte slechts. Zij bestreek een dun sneedje brood met boter en scheen geheel in deze bezigheid verdiept. Haai' zoon Leunde achterover in zijn leunstoel, hij was met zijn maaltijd teil einde. „Wij hebben er gister nog over gesproken hoe alles zoo gekomen is, Hed wig en ik," ging hij op zeer ernstigen toon voort, die zachter werd, al naar mate hij zich meer in zijn eigen gedachten inspinnend, half tot zichzelf begon te spreken. „Ik zie haar nog heden, zooals ik haar het eerst heb gezien in het huis van haar vader, die Hed wig. Het 'was toen haar vader dien aanval van bo- roerte had en stierf. Zij hadden mij gehaald. Ik was toen nog niet gepromoveerd. Zij, Hedwig, was de eenige die kalm bleef. Haar moeder was als buiten zinnen en Karl haar broer liep als een dwaas rond en wLst niet wat te doen. De twee meiden stonden maar te handenwringen en te weenen. Toen was het de dochter, die de jongste in huis was, die als 't ware ontwaakte. Hoe teer zij toen nog was, was zij op eenmaal de sterke en vastberadene, ordende dit, regelde dat, gaf aan haar broer zijn kalmte terug en wist ook haar vertwijfelde moeder tot bedaren te brengen." Dominé Hesz draaide het hoofd af. Zijn oogen keken in de ruimt», als zag hij voor zich, waarover hij sprak. Steeds ging hij verder, als schilderde hij zich een beeld, steeds duidelijker, hier en daar scherp het licht laten vallend. Het was of hij door een plotselinge en heftige begeerte werd gedreven, om juist op dit «ogenblik zichzelf duidelijk te verklaren, hoe het ge komen was, dat hij Hedwig Reimann had leeren kennen en tot zijn vrouw had gemaakt. De oude vrouw legde geruischloos haar mes op de tafel, veegde met een servet zich de vingertoppen af en leunde daarop in haar stoel achterover. Intusschen waren haar verstandige oogen op het gelaat van haar zoon gericht. Zij vief hem niet in de rede, en haar trekken bleven stil als steeds, maar zij hoorde terdege uit zijn woorden de zeldzame vlijt, waarmede hij zich het verleden duidelijk maakte, als was heden niet alles meer zoo natuurlijk aan dit verleden, als het toen maals geweest was. En de blik der burgemeestersweduwe werd scherper. Een bijna groote strengheid kwam daarin. druk werden drie ateliers totaal vernield; alle vensters van de fabriek en m den omtrek werden verbrijzeld. Van de honderd arbeiders, die aan het werk waren, werden er 43 min of meer ernstig gewond, elf werden in levensgevaarlijken toestand naar het ziekenhuis ge bracht. De schade wordt berekend op minstens 500.000 fr. Kraamvroawen-besehermlng in Italië. Sinds 8 jaar bestaat in Italië eene wet op den vrou wen- en kinderen-arbeid, volgens welke het verboden is kraamvrouwen tot 3 weken na de bevalling arbeid te doen verrichten, zonder dat echter voor deze wettig verplichte werkstaking eenige schadevergoeding wordt uitgekeerd. Thans is echter volgens den Romeinschen briefschrijver der Münch. Med. Wochenschrift een wets ontwerp aanhangig gemaakt, dat door stichting eener zoogenaamde Moederschapskas de misstanden zal trach ten op te heffen, waartoe tot dusverre die kraamvrou wen-bescherming aldaar aanleiding gaf. Tot die Moeder schapskas zullen alle vrouwelijke werklieden op den leeftijd van 15 tot 50 jaar en alle werkgevers verplicht zijn bij te dragen. De jaarlijksche bijdrage bedraagt voor iedere arbeidster IJ lire, waarvan de helft de werkgever en de andere helft de werkneemster heeft te betalen. Iedere arbeidster krijgt na bevalling of mis kraam 30 lire. De jaarlijksche bijdrage van 75 cente- simi zal ook op arbeidsters met het meest bescheiden loon niet zwaar kunnen drukken, en ook voor den in dustrieel beteekent zjj geen zware belasting. Eene uit- keering van 30 lire zal de behoeftigste arbeidsters ech ter van zelfs de gewone verdiensten kunnen overschrij den, en voor de beter gestelden onder haar een niet te versmaden ondersteuning beteekenen. Deze uitkeering moet altijd en onder alle omstandigheden aan de kraamvrouw worden verleend, en deze is verplicht zich gedurende 30 dagen van arbeid te onthouden. Het geval van hondsdolheid. (Zie vorig no.) Nadere berichten in de New-Yorksche pers over het treffende sterfgeval daar ter stede, van den man uit Brooklyn die in het New-Yorksche instituut-Pasteur aan hondsdolheid overleed, maken het duidelijk, waarom de Amerikaansche Medico-Legal Society het noodig ?had geacht zich met het geval te bemoeien. Er heeft n.1. een oogenblik vrees bestaan, dat de over ledene zekere heer Marsh abusievelijk als lijder aan hondsdolheid was gediagnoseerd, en dat hij later door de doktoren van het instituut Pasteur met ver- doovende middelen uit zijn lijden was geholpen, zonder dat het noodzakelijk was geweest. Men weet, dat het een in de geneeskunde niet on bekend verschijnsel is, dat zich bij ingebeelde zieken werkelijk symptomen voordoen, welke typisch zijn voor de ziekte, waaraan de patiënt denkt te lijden. De ontroering, die het sterfgeval in breede kringen had teweeggebracht, leidde er toe, dat de gerechtelijke lijkschouwer verbood, dat de doode zou worden begra ven vóór een lijkopening zou zijn verricht en door een bacteriologisch onderzoek de doodsoorzaak zou zijn vastgesteld. Bjj dat onderzoek bleek ontwijfelbaar dat werkelijk rabiës den dood had veroorzaakt. Bij de sectie viel nog een merkwaardig incident voor. Toen de operateur aan het werk was, gleed zijn ont leedmes uit en bracht bij zichzelf een diepe snede toe in de hand. Daar het mes reeds in aanraking was ge weest met de hersenenmassa van den doode en dus ook reeds besmet was snelde de dokter ijlings naar het laboratorium van 't instituut, waar hij de wond liet uitbranden en hij zich verder onder behandeling stelde. Men neemt het den geneesheeren van het instituut zeer kwalijk, dat zij aan Marsh hadden bekend, aat er voor hem geen hoop meer bestond. De houding van den terdoodveroordeelde bleef tot het eind bewonderens waardig. Onmiddellijk toen hij wist, dat hij sterven moest, riep hij den raad van commissarissen bijeen van de fabriek, van welke hij directeur was. Hjj zeide hun dat hij het niet lang meer zou maken en verzocht hun in zijn plaats zijn oudsten zoon tot directeur der fabriek te willen benoemen. Daarop stuurde hij alle arbeiders van de fabriek, die in aanraking waren geweest met den hond, die hem had geïnfecteerd, naar het Instituut Pasteur, stelde met zijn notaris een testament op, nam afscheid van de zijnen, en ging toen terug naar het Instituut. Bij een zoon van Marsh en bij een juffrouw, die als stenograaf bij hem werkzaam was, hebben zich ver schijnselen van hondsdolheid voorgedaan. De ramp van Contich. Het officieel vastgestelde aantal dooden is tot dusver 39. Van de gewonden zijn 70 ernstig en 80 licht ge wond. In 't geheel dus dicht bij de 200 slachtoffers. Onweer. Er komen .nog steeds berichten in over het onweer van de vorige week. Er is boven Koblenz een zwaar onweer met hagelslag losgebarsten. Het water stroomde in de straten. In den omtrek der stad is er een wolkbreuk geweest, die veel schade heeft aangericht. In eenige stallen verdronk het vee. De spoordijk van Koblenz naar Mayen is deels weggeslagen. Bjj Andernach is de schade ook groot. Dergelijke berichten vinden wy uit Viersen by Munchen-GladbachKassei en het dal der Fulda, Frank fort en andere streken van Duitschland. Buitengewoon zwaar moet het onweer in vele streken van België zyn geweest. Het Handelsblad van Antwer pen schryft: Rechtuit gezegd, zoo iets hebben wij nooit gezien. Reeds van in den namiddag overdekten zwarte wol- Het was sinds langen tijd, dat zij op zulke wijza het leven van haar zoon gadesloeg, zander aan de zachte zorg die in haar was, uitdrukking te geven en zonder bij haar zoon eeu open bevestiging voor de gegrondheid dezer zorgen te vinden, en toch door een innerlijke onrust aangegrepen, die haar gedreven had, ditmaal vroeger dan haar gewoonte was een be zoek af te leggen bij haar zoon. Even plotseling als de jonge predikant zich in zijn woorden had ingesponnen ontwaakte hij ook weer daaruit, toen hij bemerkte dat zijn moeder mis schien reeds gedurende geruimen tijd zwijgend en stil tegenover hem zat. Het was, als kwam er plotseling een zacht rood op zn wangen. Hij wisselde van onderwerp, begon met groote levendigheid over de kinderen te spreken en babbelde weldra zonder ophouden over allerlei guitigheden, die de kleinen op hun rekening hadden. 1 weemaal ging de bel, die bezoekers aankondigde. Dominé Hesz ontving die in de werkkamer, die naast zijn huiskamer Lig. Toen hij daar weer alleen was rleP lui. voor zijn schrijftafel zittend, zijn moeder bij zich.^ „L hebt het hier altijd zoo gemoedelijk gevon den, zeide hij en noodigde haar uit bij hem plaats le nemen. Zij keek naar de klok, sprak over het uur van haai- vertrek, maar hij lachte haar uit. Er was nog een groot uur tijd eer de boot vertrok, en hij schudde de kussens in den leunstoel terecht, duwde haar daar zacht keus in en trad op een piano toe, waarvan hij het deksel opsloeg. Zonder een woord te spreken, ging hij voor het instrument zitten, en begon te spelen van Chopin een nocturne. Hij had sterke, blanke handen die het instrument meesterlijk bespeelden. Het was stemming ^'ner en er heerschte een eigenaardige De kamer had maar één venster, dat in de steea uitkeek en zoodoende was het in de helft waar de schnjftafel en het klavier stonden duister De weduwe zat in de nabijheid van het venster, en haar slanke en sierlijke gestalte werd scherp belicht. Zij zat even voorovergebogen, den eenen arm licht op de leuning Het l'hi Sl0ei ^|eUI'd el1 hoofd op haar l3 Het licht verhoogde de grijze glinstering van heur haren en deed de fijne lijn van haar profiel nog meer uitkomen In haar zijden japon en terwijl zij onbe weeglijk luisterend daarzat, [eek zij wel hel derde naart de twee oude schilderijen, die ain den wahd hkS hu- de 8r°°'ouders van den dominé in hun oud-bui "-r- hjke deftigheid voorstelden. uuuuuigcr (Wordt vervolgd.] t

Schager Courant | 1908 | | pagina 5