Binnenlandse!) Nieuws. in en een ken de lucht en verergerden de droevig6 «temming welke wy reeds verkeeren. Rond half vjjf werd het onweer dreigender, regenvlaag om een paar donderslagen verwittigden de wandelaars dat het niet raadzaam was, langer buiten te blijven. Ten half 6 echter berstte het onweer in volle woede los. Onder vlammende bliksems en ratelende donderslagen viel een plasregen, die weldra ontaardde Ja hoe zal men dat noemen in een bombardement, niet van hagel bollen, noch van hagelsteenen, maar van onregel matige, hoekige stukken jjs, die twee, drie en op sommige plaatsen der stad tien tot twaalf centimeters groot waren. werkplaats vie'. er een door het glas, die na XHon errnot van diö niölk deugde!^ i* monster de oorzaak der ziekte- het duister. Allen zijn echter aie ment scheikundig is onderzocht en bevonden. Zeer eigenaardig is het evenwel, dat in al die gezinnen van denzblfden melkboer karne melk is gekocht en gebruikt; J '-«-*« gevallen ligt thans in weer hersteld. Is dat voldoende Men meldt uit Apeldoorn aan de Tel.: Na de inbraak in het hulppostkantoor te Apeldoorn, waaromtrent van daderfs) nog niets bekend is, is 't ge bleken, dat soms al zeer lichtvaardig wordt gehandeld. Zooals reeds gemeld, is bet houten gebouwtje al zeer gunstig voor inbrekers gelegen. Hier komt echter bü, dat de sloten der buitendeuren heel gewone kamerdeur- ti/r? rn'!fntnr'a m itfiÜ V6' °r 0001 6"*°' "TDe brandkast, waarin een deel der waarden wordt tens, nog grooter was dan een groot geborgen, is van zeer oude constructie en niet betrouw baar, dus ook niet bij brand. bewaker is er niet; er is een besteller aangewe- Een zen, die 's nachts in I overdag gewonen dienst doet, en het kantoor, achterin, in een kamertje moet slapen, om op te passen voor dieven. Hiervoor krijgt de man 40 centen per nacht. Met recht mag gevraagdzijn zulke maatregelen voldoende Thans, na de inbraak, behoeft de besteller-slaper geen dienst te doen overdag en moet bij nu voortaan wakker blijven 's nachts, voor 's mans portemonn-Ue is nor terecut i»™»... te hopen, yeor iets meer dan 40 centen; dat kan van berichten over de hevige de opbrengst der posterijen zeker nog wel af. on van limtschland non directeur van 't postkantoor kan in dezen geen dat de ^Madchen für Alles" om menschen, wier kelders kiekenei. Wij, die somwijlen de schouders optrokken wanneer men ons kwam vertellen van bagelsteenen als eieren, hebbon ons thans kunnen overtuigen. De gebroken ruiten zijn bij duizenden te tellen. Op sommige daken berstten de dakpannen onder den zwa- ren hagelslag. Men kan denken hoe er het gewas in hoven en par ken uit ziet, en wat er van de serren en broeibakken onzer hoveniers overblijft. Een boer van Hoboken, dien wjj op de markt spraken, zegt dat ijsbrokken zoo groot a s een dubbele vuist in zijnen hof terecht kwamen. Voortdurend nog komen er berichten over de hevi onweders, die in verschillende deelen van Duitschland hebben gewoed. Te Berlijn was het zoo erg, brandweer, die daar blijkbaar ook is, 90 maal werd opgeroepen onder waren geloopen, te hulp te komen In den „Tiergarten" en in het N. W. van Berlijn werden vooral groote verwoestingen aangericht. De groote en de kleine „Stern" waren veranderd in meren, waar hier en daar het water 70 c.M. hoog stond. Te lua£"L> ---- Moabit werden honderden ruiten door den hagel ver- klauwzeer, onze veehandel met »elg)ë voel tewenschen brijzeld. Ook daar stonden de lager gelegen straten onder water. Te Gotha heeft erg noodweer geheerscht. Aan het kloosterplein stond het water in woningen en winkels een meter hoog. In de Augustijnenkerk kon goen gods dienstoefening plaats hebben, wijl door de overstrooming de kerk van binnen vol zand en slib is geloopen. Ook in Frankrijk is het noodweer geweest, aan den wijnoogst is zeer veel schade toegebracht. De ramp te Contich. De hieitoe door de rechtbank aangewezen geneesheer heeft Vrijdag en Zaterdag een ernstig jnderzoek inge steld naar den toestand van den wissel wacht er Van Tuyn en thans als zijn besliste meening uitgesproken, dat voor het oogenblik zijn vervoer en ondervraging onmogelijk zijn, ja zelfs, dat zijn leven in gevaar is en iedere nieuwe aandoening noodlottige gevolgen kan hebben. De rechter van instructie Vermeer hoeft daarop al het personeel van het station gehoord, evenals dat der beide treinen. Uit deze instructie blijkt, dat de onmiddellijke verant woordelijkheid der ramp uitsluitend valt op den wissel wachter Van Tuyn, die öf vergeten heeft de wisselnaald i ixiacki i T te leggen öf dit te laat gedaan heeft. Al de ge- derlandsch Belgische grens opgenomen 552 Nedorlandsche I verkla- melk- en kalf koeien, op 14 Maart 662 stuks. Óp 1 April k' -mi 11 --- i.ï-ra v f - Den directeur van 't postkantoor enkel verwijt treffennaar men zegt, heeft hij zijn superieuren op 't onvoldoende van een en ander ge .vezen. De veehandel tusschen Holland en België. Het is opmerkelijk/ zegt het „Alg. Ned. Exportblad", hoe in de laatste dagen onze veehandel met België in belangrijkheid toeneemt. Liet in de maanden Pebruari en Maart, vooral door het ho9rscben van mond en vzeer, onze ve over, thans begint de oude handel te herleven. Reeds meermalen is het gebleken, dat in België vele personen gevonden worden, die stelselmatig onzen vee handel tegenwerken en die geen gelegenheid laten voorbijgaan om uit te roepen„allo veeziekten komen uit Holland". Die personen vonden toen in het heerschen van mond en klauwzeer in ons vaderland een welkome gelegenheid om hunne landgenooten te waarschuwen tegen den aankoop van het Hollandsche vee, „dat het i zoo zeer gevreesde mond- en klauwzeer weer in België zou brengen." Het gevolg was, dat onze invoer vermin derde en die van Frankrijk sterk toenam. HetFranscbe vee schijnt echter niet erg meegevallen te zijn, want het Nederlandsche vee, zoowel slacht als fokvee, wordt in België weor druk gevraagd en duur betaald. In de eerste we ken van de maand Maart werden slechts een 400 a 500 Nederlandsche runderen in de Belgische abattoirs geslacht, in de week van 25 April tot en met 2 Mei steeg dit aantal tot 832, zijnde 240 ossen. 195 stieren, 54 koeien, 192 vaarzen en 151 kalve ren. Luik vroeg de meeste ossen en stieren, Antwerpen de meeste kalveren. Ook onze invoe'r van fokvee is sterk toegonomen Op 1 Maart j.1. werden in de quarantainostallen Mesten nlthalen. Men schrijft uit Bloemendaal aan het Hbld. Vogelvrienden mogen weer waakzaam zijn, want hoe hard de vogels het te verantwoorden hebben, blijkt uit net volgend staaltje van af keurenswaardige sport by de plattelandsjeugd. Een dame, die op een dorp hier in de buurt een kin- derbondclubje leidt, sprak onlangs ook over het nestjes uithalen met de jongens van het dorp. By die gelegenheid werd haar met trots een jongen genoemd, die al 80 eieren had uitgehaald. Tachtig eieren door één jongen 1 geen wonder als onze vogelstand vermindert. Men verbaast zich er eer der over, uat ondanks al die vijandenjongens, katten, kraaien, eksters, Vlaamsche gaaien en hoedemaak- sters er nog vogels rondvliegen. De dame vroeg den jongens, wat hun ouders daar wel van zeiden „Die weten er niks van", was het antwoord. „Brengen jelui die eitjes dan niet thuis?" „Nee want vader wil niet dat we nesten uit- i halen." „Maar, wat doen jelui er dan mee „Uitzuigen, juffrouw, 't is wat leuker, hoor 1" i Vogelvrienden moeten eens over dat antwoord na- denken. Mij was dit motief van nestroof nieuw, niet voor ekster en kraai, maar voor jongens. Ik dacht, dat zij nesten uithaalden om de eieren te verzamelen, er snoeren van te maken maar ze doen het nu om de lekkernij. I Het kwaad krijgt nu een nieuwen leelijken kant en het zal er moeilijker door worden uit te roeien. Want met jongens, die eieren thuis brengen, is nog eens te praten, maar jongens, die stiekem eieren uitzuigen en de leege schalen vertrappen, ontsnappen aan onze controle. De vogelvrienden mogen dus dubbel waakzaam zijn en overwegen wat tegen deze verkeerde uiting van snoeplust der jeugd is te doen. Onbewoonbaar verklaard. De conducteurs en wagenbestuurders van lyn 3 te Amsterdam kunnen gedurende acht dagen niet in hun wachthuisjo, dat aan het einde van de lijn Linnaeus- straat bij de Mauritskade geplaatst is. Het sluiten van het huisje is een strafmaatregel van de tramdirectie. Er was n.1. in het wachtlokaaltje een manifest opge hangen voor de anti-militaristische meeting. Den con ducteur of wagenbestuurder, die het papier opgehangen had, werd verzocht zich aan te melden bij de directie. De schuldige maakte zich niet bekend, waarna de tramdirectie overging tot den genoemden strafmaat regel. Een grappenmaker had de aardigheid op het wacht huisje te schrijven: „Onbewoonbaar verklaarde woning." (N. v. d. D.j Graaf en Stammes, het kohier voor den Hoofdelijken Omslag voor 1908 is opgemaakt, waartoe zjj 3 volle dagen hebben vergaderd om alle aanslagen (481) regelen volgens de nieuwe verordening. Hij vraagt of de Raad alle aanslagen wenscht te behandelen, of 'dut hij de gewoonte van weleer wenscht te volgen en goed keurt het door B. en W. en de Commissie verricht werk. Dit is dan een bewijs van groot vertrouwen maar Voorzitter kan wél verzekeren, dat de aanslagen met nauwgezetheid zijn overwogen. De cijfers der verord riing zijn alle vermenigvuldigd met 1 06, en het u,I van het kohier bedraagt f 6996 89. De begrooting noennfe wel f 6600, maar wü hebben nogal wat onvoorziene uit op de grondbelasting^ brengen aan de Ne- terug tuigenverklaringen en bovendien 's mans eigen ring leiden tot deze volgtrekking. steeg oei Bovendien is er echter uit de instructie gebleken, dat ofschoon nog twee voorname grenskantoren'in Zeeuwsch- ruiddellyk ook anderen verantwoordelijk ziin en dat er Vlaanderen, namelijk Clinge en Hulst, voor den invoer grove administratieve fouten zijn begaan. Wanneer n.1. van Nederlandsch fokvee zyn gesloten. aan eenig werk, met het lijnennet in verband staande, 1 - j f iUWb gearbeid wordt, schrijft het reglement van inwendigen dienst Mor stations voor, dat do stationschef moet ge waarschuwd worden en deze den trein 100 M. buiten het station moet laten stoppen om hem verder, in langzaam wacht het station te laten binnen- een tempo door loodsen. Den geheelen dag reeds was op dat gedeelte van het waar de tweesprong ligt, gewerkt aan de emplacement, waar de tweesprong ligt, gewerkt aan de land is nu eentaaal het land van boter en kaas is toestellen. Had men dus den voorgeschreven reglemen- d0 magere fabriekskaas zeer goedkoop. Ze kost 4 namelijk Clinge "u gesloten. Op 15 April be droeg de invoer langs de verschillende grenskantoren als volgtRoosendaal 117. Strjjbeek (gem. Ginneken) 175, Óssendrecht 77, Baar le-Nas-.au 28, Valkenswaard 116, Roosteren 374, Hoogeruts (gem. Noorbeek) 187, Eysden 56, Sas van Gent 98 en Veldzicht (gem. IJzen- dyke) 54 stuks. Varkens voeren met kaas. In Friesland en misschien ook elders, maar Fries land is nu eentaaal het land van boter en kaas Texel, 25 Mei. Door het bestuur van den polder Eierlahd is het be sluit genomen om alle verkeerswegen door dien polder, grootendeels zandwegen, te beharden. Een en ander 1 zal naar raming eeue uitgaaf vorderen van f36,000. V ogel bescherm i ng. Men schrijft van Texel Dit eiland, voorheen een waar vogelparadijs, wordt van jaar tot jaar meer ontvolkt van wildvliegers. Berg eenden, die er zich vroeger bij groote troepen ophielden, worden er bijna niet meer gezien. Kokmeeuwen en mantel meeuwen broedden er vroeger bij geheele kolo nies. Nu is 't zeldzaam een nest van een dezer vogels 1'JJUU 'J te vinden. De sterna's, die by duizenden nestelden op 1 afwac"r van 't eiland, zijn sinds een paar jaren by groote hoeveel heden gedood. Ook de lepelaars, die vele jaren geleden talrijk waren in 't „Hoornder vlak", een groote duinvallei, kiezen zelden meer een of ander moeras tot broedplaats. Nu echter treedt het bestuur van het Staatsboschbe- heer op, om de gevleugelde bewoners van de waterrijke gaven, ook de opcenten _r een paar honderd gulden- minder op, zoodat, behielden we f6600, we zeker met een nadeelig saldo zouden «luiten. We meenden dus beter te doen, zoo dicht moge lijk bij het maximum f70G0 te komen. Met algemeene stemmen wordt nu het kohier vast gesteld. Als termijnen van betaling: vóór 1 Juli de eerste termijn en vóór 1 October de tweede termijn. Tot leden der Commissie voor hét nazien der Ge meenterekening 19C7 worden benoemd de heeren: K. F. Ehrman, Jb. Bakker en L. Metzelaar (deze laatste in herstemming met den heer De Mazure). De heeren nemen allen met genoegen de functie aan. Vervolgens deelt de Voorzitter mede, dat B. en W. hebben nagegaan, of de kosten van het stichten der pont aan de Kooy de raming zouden overtreffen, maar dat blijkt niet 't geval te zullen zyn. Nu stelt hy voor, B. en W. te machtigen eengeldleeningten behoeve van de pont aan te gaan, groot f 1500, aflossing per jaar f150, te beginnen 1909, rente hoogstens 4V2%- Met algemeene stemmen goedgekeurd. Ook keurt de Raad goed, by wyze 7an proef 3 groote en 3 kleine hooi-jjzers aan te schaffen en van elk een stel te deponeeren bij de smidsaan de Geld. huisjes te Ewycksluis en aan de Kleine Sluis, waar dan de landbouwers deze gratis ten gebruike kunnen ontvangen bij hooibroei. Op conditie, dat zy na gebruik de werk tuigen dadelijk terug moeten bezorgen en eventueel aangebrachte schade eraan, moeten vergoeden. Blijkt het, dat er veel gebruik van wordt gemaakt en er dus be hoefte bestaat, dan kunnen we verder g3an. Ingekomen is een adres van de Volkskiesvereeniging „Breezand", dat erop wyst, dat de wyze, waarop thans de brandweer is geregeld, belangrijk nadeel berokkent aan de brandweerplichtigen, die by brand uit hun arbeid worden geroepen en hun loon derven, terwijl zy voor hun diensten geene vergoeding erlangen. Dit schepteen bron van groo"e ontevredenheid en de Vereeniging ver zoekt maatregelen te nemen, dat die bewezen diensten betaald worden. Onderteekend door: S. Bakker, Voor zitter; J. Pranger, Secretaris en R. van Zandwijk, Pen ningmeester. Voorzitter heeft eens geïnformeerd, of adressante geacht kan worden te zyn een vereeniging, die geëigend is om met dergelijke aanvragen te komen 't bleek hem echter, dat zy geen rechtspersoonlijkheid bezit en ook, dat er geen statuten bestaan. Voorzitter stelt voor, voor 't oogenblik niet op 't adres in te gaan, maar by de herziening der Politie-verordening dit verzoek mede in overweging te nemen. Goedgevonden. Volgt rondvraag. De heer Van Mullem wordt door den Voorzitter ingelicht, dat hy betreffende het onder houd der afsluithekken van den spoorweg antwoord den Minister, terwyl naar aanleiding van een klacht van den heer Van Mullem, de Voorzitter zich zal wenden tot den Minister om verbetering van de afsluiting van den spoorwegovergang bij post 7 Schorweg en vragen om een waarschuwingsbei by de 8luitboomen aan den Zwartenweg. De hoor Van Mullem dringt, in opdracht van de Vereeniging „Door Recht en Eenheid tot Vooruitgang", waar dit punt besproken was, aan op het plaatsen van had het ongeluk niet toestellen. tairen maatregel toegepast, dan kunnen plaats hebben. Als gevolg van deze ontdekking verwacht men nog andere vervolgingen. Een vertegenwoordiger van het Handelsblad van Ant werpen heeft na getuigenverhoor een gesprek gehad met den machinist Van Winckel van den exprestrein: Tot op het laatste oogenblik heb ik niets abnor maals bemerkt. De signalen waren op hun plaats: de baan wees „vrij" en ik reed dus met reglementaire snelheid door, toen ik eensklaps aan den tweesprong gericht werd op de baan, waarop de trein van Lier stond. En daar zag ik, op geen 50 metirs van my af, den stilstaanden treinik zweer voor God, dat ik het boven- menschelyke heb gedaan om te stoppen; ik heb de rem doen werken, maar om den stoom om te leggen was het te laat. Wat voeldet gij in dit tragisch moment? Toen ik het onvermijdelijke zag aankomen, zeide ik tegen myn kameraad, den stoker „*t Is er mee ge daan 1Maar ik had de woorden nog niet uitgespro ken of we zaten boven op den trein van Lier. Van den schok viel ik op de knieën, doch ik kon byna onmid dellijk opstaan. Hebt ge er niet aan gedacht, van uwe locomotief te springen - En mijne reizigers dan? Neen, mijnheer, die schul dige gedachte is mij geen oogenblik door het hoofd ge varen. Over de eerste oogenblikken der slachting zeide Van Winckel Ik mag honderd jaar worden, dat tooneel vergeet ik niet; een slagveld kan niet yselyker zijn en ik ril nog als ik er aan denk. Toen ik met myn stoker van de locomotief stapte, zagen wij onder de machine een vrouw liggen. Wy hieven het hoofd op en hielden het i -1-1v™, i - W(lrtl UIU lmuli UBSplUKÖ„ wa,s> aa,, ut, UÖL piaatsen van streken te beschermen. Uitstrekte enkele urinoirs aan de Kleinesluis. Hy toont in 't breede Waartoe o.a. de gunstig g g I dfl wenseheliikheid «n nnriHzalr a1iiu-liAi.'l hiorvQn Qn behooren, alles domeingrond, worden streng bewaakten "66*"11 V- in de handen.... 't Is toen, dat ik als zinneloos ben gaan loopenl Van Winckel ontkende dat iemand hem signalen gaf met vlaggen, en zeide dat zulks onmogelijk kan gedaan zyn, vermits hij, eens op de verkeerde lyn, byna onmid dellijk op den ongelukkigen trein zat Hoe legt gij uit dat uw trein niet geleden heeft? Door de zwaarte der locomotief die ik voerde. Zy is tusschen de 60 a 70.000 kilo's zwaar; terwyl zij de achterste wagens van den trein van Lier plat drukte, diende zy als stootbalk voor mijnen trein. Enkel eenige platen van voren zyn ingedrukt. Hadde ik eene lichte locomotief gevoerd, dan zouden wy niet 36 dooden, maar wel er een 100-tal te betreuren gehad hebben. By deze ramp is tevens gebleken, hoe uitmuntend de militaire geneeskundige dienst te Mechelen Voor zyn taak berekend en voor mobilisatie gereed isby het vernemen van het ongeluk gaf de eerstaanwezende officier van gezondheid bevel naar Contich te vertrek ken en binnen 10 minuten stond alles voor het vertrek gereed: artilleriepaarden voor de ambulance wagens, en al het noodige hulpmaterieel in orde. Slaan. Tegen een onderwijzeres te Appelscha is proces-ver baal opgemaakt wegens het slaan van een harer leer lingen. Naderhand werd dat kind ziek en nu brengt men een en ander in verband. Zaterdagmiddag j.1. werd de onderwijzeres door den rechter van instructie te Heerenveen gehoord. Zij ontkent. Valkoog. De uitslag der aanbesteding van 300 M3. onderhouds- grint ten behoeve van den Polder Valkoog, welke ge houden is op 23 Mei, is als volgtNaamlooze Vennoot schap Bouwstoffen, voorheen P. Meseelaar te Alkmaar, a f2.94 per M3; P. de Boer te Koedijk a f2.87 per M3; W. F. Stoel te Alkmaar a f2.75 per M3 en C. de Wild te Alkmaar a f2.74 per M3. De levering is aan den laagsten inschrijver gegund. Wat is de oorzaak De ziekteverschijnselen in een tiental gezinnen aan den Ridder van Cat3weg te Gouda schijnen niet te kunnen worden toegeschreven, zooals men eerst ver moedde, aan het gebruik van karnemelk, daar een cent per pond. Waar nu de prijs van inais zoer hoog is, het eiwitgehalte van kaas groot en dus de voeder-1 waarde ook belangrijk is, zijn Friesche boeren begonnen hunne varkens metkaas te mesten. De varkens lusten dit voeder zeer gaarne en gedijen er goed van. friesche schapen. Door kruising van het Fries.-he schaap met Engelsch ras vooral Lincoln is het echt-Friosch schaap vrij wel verdwenen. Beweerd wordt dat er in Friesland toch nog enkele zuivere Friesche-rasschapen gevonden worden cn het te betreuren is, dat niet daarmee zuiver wordt gefokt. Dr. E. v. Weideren Rengers, voorzitter der Friesche Maatschappij van Landbouw, wil nu deze zaak aanpak ken en heeft de schapenhouders tot een bijeenkomst uitgenoodigd om een en ander te bespreken. Het Friesche schaap stond vroeger bekend als zéér melkgevend, met veel en goede wol, maar te weinig vleezig voor export naar de Engelsche markt, waar door het verdrongen werd door schapen van gekruist Lincoln-ras. Inbrekers. Men meldt uit Amsterdam: Zondagavond heeft wederom een brutale en —helaas maar al te goed geslaagde inbraak plaats gehad waarvan de heer Van Pampus Ir., die in de Leidïche- straat by het Leidscheplein een juwelierszaak heeft, hot slachtoffer is geworden. Omtrent de bijzonderheden van deze inbraak werd aan de „N. Crt." door den heer Van Pampus het vol gende medegedeeld: Zondagavond te 7 uur was hy nog even inden winkel geweest, doch had toen niets verdachts opgemerkt. Toen hy, te 11 uur thuis komend, wilde binnengaan, bemerkte hij dat de deur van binnen op de knip zat. Onraad vermoedend, begaf hy zich naar zijn buurman, endoor diens winkel, kon hij langs den achterkant zijn woning binnengaan. In den winkel lag alles in de grootste wanorde door elkander gesmeten. Een vluchtig onderzoek bracht hem tot de zekerheid dat de dieven een rijken buit hadden medegenomende geheele uit stalkast was letterlijk leeggestolen. Onmiddellijk waar schuwde hij de politie, die den geheelen nacht het on derzoek voortzette. De dieven hebben geen spoor van hun bezoek achtergelaten. Op den zolder werd een ladder en een door het luik gestoken vlaggestok ge vonden. Hoogstwaarschijnlijk hebben de inbrekers indien er tenminste meer dan een geweest zijn, -- zich door een leegstaand perceel in «je Lange Lei dschedwars- str. toegang verschaft om over de daken den zolder van 't beoogde perceel te bereiken. Achter het zware rolluik, waaraan geen sporen van braak te bespeuren vielen gebben zy rustig hun gang kunnen gaan om na afloop van hun „werkzaamheden" langs denzelfden weg met hun buit te verdwijnen. Hoeveel er gestolen is, kon de heer Van Pampus Maandagochtend nog niet precies opgeven doch hy schat de waarde van de medegenomen i juweelen en horloges de laatste een 150 a 175 tal - op f18.000. Er is nog geen enkele aanwijzing of vermoeden. De heer Van Pampus verzocht de „N. Crt." te willen bekend maken, dat hy duizend gulden belooning toekent aan hem of haar die eenige aanwijzing kan doen welke leidt tot het terugverkrygen van de gestolen voorwer pen. Liefdesdrama. Maandagmorgen omstreeks 4 uur ontdekte de politie in het Wühelminapark te Breda, dat op het grasveld by den vijver kleedingstukken lagen, een damesmanteltj», een hoed en daaronder een kepi met twee paar hand schoenen, benevens een portemonnaie met eenig geld. Verder lagen er een sabel en een sabelscheede gekruist over elkaar. BS het dreggen werden twee lyken opge haald, welke bleken te zyn van den tamboer P. en van Helena v. K., beiden woonachtig te Breda. Het meisje was 19 jaar en de jongen 17 jaar. Amcrlkaanscli Te Onstwedde (Gr.) hield de onderwijzer Baaiman Zaterdagavond gewone repetitie van het gemengd zang koor met meer dan 30 leden op hetdak der bijzon dere school aldaar. De schoollokalen waren in de verf gezet en één repetitie kon met het oog op een concours niet gemist worden. zyn op verschillende plaatsen van bordjes voorzien met „verboden toegang" er op. Deze bescherming zal stellig van invloed zyn op de vermenigvuldiging der vogels. De diefstal in het Postkantoor. in Men seint uit Apeldoorn Het onderzoek inzake de inbraak in het postkantoor te Apeldoorn wordt in alle richtingen voortgezet, tot dusverre echter zonder resultaat. Het eigenaardige geval heeft zich by deze inbraak voorgedaan, dat een brief, die niet in de brandkast lag, ook geopend is. Het daarin aanwezige bankbiljet van f 10 is er uitgenomen. Een dergelijke brief nu komt elke week te Apeldoorn aan en bevat elke week een bankbiljet van f 10, doch wordt nooit aangeteekend. De inbreker moet dus met dit alleen ten postkantore bekende feit op de hoogte geweest zyn. Hooikoorts. Men schryft aan de Tel. De hooikoorts zal spoedig weer haar slachtoffers krij gen, en het zal voor uw lezers van belang zyn, te weten op welke wyze men deze ziekte kan bestryaen. Lang heeft men naar de oorzrak van de hooikoorts gezocht, en thans mag eindelijk als vaststaande worden aange nomen, dat de kiem zetelt in de pollen van verschillende planten, in het byzonder by de graansoorten voorko mend. Eon in de pollen bestaande eiwitstof brengt bij hen, die door de hooikoorts aan te tasten zyn, een be paalde „geprikkeldheid" van het zenuwstelsel te weeg de wensehelykheid en noodzakelijkheid hiervan aan. De heer Do Graaf ondersteunt dit idóe en de Raad vindt goed, dat B. en W. een onderzoek instellen en het punt in eene volgende vergadering nader in be spreking brengen. De heer Bakker vraagt, hoe het komt, dat de telefoon zoo lang uitblijft. In den loop van Mei zou zy in wer king treden, maar spr. ziet er maar niets van komen. Voorzitter deelt mede, dat de telefoon 1 Mei gereed zou zyn geweest, en de palen dan aan de Noordzijde van den weg langs de Molen vaart waren gekomen. Van Polder- eti Gemeentewege was er tegen die plaatsing ernstig geprotesteerd wegens de groote bezwaren voor de schipperij. Toen heeft de Administratie nog nader geïnformeerd, of dat bezwaar wel zoo overwegend was, en wij hebben geantwoord van wel, en daarna heeft de administratie niets meer van zich laten hooren. Maar wy hebben de toèzegging, dat de telefoon er komt. Hierna sluiting der vergadering. Breezand, 25 Mei 1908. Een vierjarig meisje van den heer C. d. E. aan de Kooi alhier, viel Vrijdagavond al spelende uit een krui wagen en kwam zoo ongelukkig terecht, dat het zyn armpje brak. Breezand, 25 Mei 1908. In het café v. d. heer G. Borst werd hedenavond een vergadering gehouden van kettenhouders, om te komen tot de oprichting van een hittenfonds. Een twintigtal belanghebbenden was aanwezig. De heer S. Boerman opent de vergadering en spreekt en het is de Anaesthesin", welke deze prikkelingen op- er zijn vreugde over uit, dat zoo velen aan de oproeping (.„ft tarroiil hot. is ffohiniron dat rie in de aarst.e laren 7 g-vcymg heft, terwyl het is gebleken, dat de in de laatste jaren toegepaste serumtherapie in vele gevallen slechts een twijfelachtig succes had. De enquete van den „Hooi- koortsbond" op Helgoland over de middelen, die ter bestrijding Konden dieno.i van de onaangename ziekte, bracht aan het licht, dat de Rhinoculinpreparaten, bereid volgens de anaesteseerende therapie, in 72 pc. der ge vallen haar goede uitwerking niet missen. Terwyl vroe ger hooikoortsigeiv tot verdoovende middelen hun toe vlucht zochten, zyn door de tegenwoordige beha deling met het niet-vergiftige Anaesthesin schadelijke gevolgen uitgesloten. Gemeen Ir raad Anna Paulowna. Vergadering Dinsdag j.1., voorm. 10 uur. Voorzitter de Burgemeester, de heer C. Wydenes Spaans Jr Aanwezig alle leden. Na opening, leest de Secretarie» de heer J. Jelles, de notulen, welke onder dankzegging, onveranderd worden goedgekeurd. Voorzitter doet de volgende m«dedeelingeu By Kon. Besl. is de door den Raad vastgestelde ver ordening op de heffing van den Hoofdelijken Omslag goedgekeurd. Wel heeft Voorzittel inlichtingen moeten verstrekken, maar daarna is de verordening er toch zonder bezwaar doorgegaan. Ook is goedgekeurd het besluit kasleening f2000 en de aanvullingsbegrooting daarvoor. Vrouw Zander, die voor een prceftjjd van 14 dagen uit „Meerenberg" was ontslagen, zal daarheen terugge bracht moeten worden. De begrooting voor 1909 der Gezondheidscommissie te Schagen i3 ingekomen en daaruit blijkt dat dezeComm. met minder geld dan voorheen hare taak kan vervullen. Was op de begrooting van 1908 de bijdrage voor A.-P. f115, berekend naar 3V2 ,!<>nt per inwoner, thans wordt gevraagd klein 2 cent of f 60 46V2 van deze gemeente. De verzekering tegen brandschade van de Geneesheers woning bij de Haa:l. My. en van het posikantoor met bergplaats by de Tiels lie Mji. is in orde gf komen. Haarlem berekent ook 80 c, terwyl Tiel reeds 80 e. was, en beide My. h<bbpn genoegen genomen met de door den heer De Graaf aanh v. len conditie, dat de regeling eener eveotuë-lo bra- dschade zal g>schiedon naar het in de polis uitgedrukte bedrag der v«rzekering. Met de Maatschappij de long en Co., waar alle overige gemeente-bezittingen zyn geassureerd, wordt nog ge correspondeerd. Voorzitter deelt nu in *t. kort meê het verhandelde op de jongste vergadering der tram Wiering- n-Schagen (waar hy afgev. was v. d. gem. A.-P.). Al deze mededeelingon worden voor kennisgeving aangenomen. Daarna zegt Voorzitter, dat door Burg. en Weth. met de Commissie, bestaande uit de heeren Volder, De hebben gehoor gegeven. Hjj geeft daarna het woord aan den heer Bos uit Zype, die zoo goed is geweest de vr rgadering wel te willen komen voorlichten. Deze geeft dan de wordingsgeschiedenis van het fonds aldaar, verklaart de inrichting en de werking er van en beantwoordt de vragen, die gedaan worden naar aan leiding van het voorgelezen reglement dier vereeniging. Het gevolg is, dat dadelijk 16 der aanwezigen als lid van het op te richten fonds toetreden, waarna een voor- loopig bestuur gekozen wordt, bestaande uit de heeren S. Boerman, A. Buy, J. Dekker, H. v. Stipriaan en H. Visser, die voor de volgende vergadering een reglement zullen samenstellen. Daarna sluit de tyaelyke voorzit ter, den heer Bos bedankend voor de genomen moeite en de beste wenschen uitsprekend voor het pas opge richte fonds. Breezand, 25 Mei 1908. Zaterdagavond vergaderde in het café Borst alhier de vereeniging „Door Recht en Eenheid tot Vooruitgang." De voorzitter, de heer G v. Mullem, opent met een woord van welkom de vergadering, waarna de secreta ris de notulen leest, welke onveranderd worden goed gekeurd. By de hierop volgende bestuursverkiezing werd het aftredend lid, de secretaris, herkozen. De heeren A. de Graaf en Jb. Schrieken, daartoe door den Voorzitter" uitgenoodigd, zien de rekening en ver antwoording na en vinden deze geheel in orde, waarom eerstgenoemde den penningmeester dankt voor zijn ge houden beheer. Daarna kwam aan de orde het candidaatstellen voor Hoofdingelanden voor de aftredende heeren P. van Stipriaan en Jb. Zyp Hz. Ofschoon de vergadering van meening is, dat de Anna Paulownapolder best zichzelf besturen kan, en men daartoe geen krachten van buiten den polder heeft te betrekken, vindt men dat geen reden, om een zoo verdienstelijk lid als de heer Zijp niet te herkiezen, zoodat de beide aftrederden dan ook met al gemeene stemmen (3 blanco's) weer candidaat gesteld worden, By de rondvraag merkt de heer H. Visser op, dat er aan de Kleine Sluis nergens een urinoir is, waarom hy voorstelt den Gemeenteraad er per adres om te vragen. Besloten wordt een der aanwezige raadsleden op te dragen, dit punt in den Raad ter sprake te brengen en te verdedigen. Daarna sluiting. Nieuwe Miedorp. Alhier is eenige dagen geleden op vrij brutale manier burengerucht veroorzaakt, zóódanig dat de politie onder zoek heeft ingesteld, waarbij het haar is mogen geluk ken de daders eenige N. Niedorper jongelieden te vinden, tengevolge waarvan deze een gerechtelijke vei volging zullen hebben te ondergaan.

Schager Courant | 1908 | | pagina 6