srwM «r ss& SLECHTE SPIJSVERTERING. re« Pke"d - - -EïïS Plaatselijk Nieuw*. Tweede Kamer. LOSSE BLADEN Gemengd Nieuws. ïïfifo M» poging beproeven daartegen op te tresden en wel door in Purinerend op een 3-tal plaatsen lokalen open te stellen waar alle maaiers welkom zullen zijn, die een gelegen heid zoeken tot gezellig verkeer in een aangename om geving. tot briefschrijven, en krantlezen enz. Centrale Vrgzlnnige Kiesvereeniging. Zooals in ons vorig no. reeds is gemeld, is de Centrale Vrijzinnige Kiesveroeriging in het Hoofdkiosdistrictvoor de Provinciale Staten te behagen opgericht en hebben zich een 12 tal kiesvereenigingen aangesloten. De heer M. Bossen te Schagerbrug fungeerde op deze vergadering als voorzitter, de heer J. v. Leverink als secretaris. Na de gewone plichtplegingen werd begonnen met de behandeling van het ontwerp statuten. De naam zal aynCentrale Vrijzinnige Kiesvereeniging in het Hoofdkiesdistrict Schagen, en wordt aangegaan voor on bepaalden tijd. Deze kiesvereeniging stelt zich ten doel: 1. Samenwerking te verkrijgen tusschen de vrijzin nige kiezers in het District. 2. Het stellen en aanbevelen van candidaten van vrijzinnige richting voor de verkiezing van leden der Provinciale Staten. 3. Het bespreken en bevorderen van algemeene be langen, inzonderheid met het oog op dit District. Kiesvereenigingen in het District Schagen kunnen lid zijn, tegen betaling van 10 cent voor elk harer leden. Bedraagt da kas der Centrale f 200.—, dan wordt maar 5 cent per lid en per jaar afgedragen. De kiesvereeni gingen die lid willen worden, moeten minstens 10 leden tellen. Elke aangesloten kiesvereeniging beneden 50 leden benoemt 1 lid, met meer dan 50 leden 2 leden der cen trale vereeniging. Uit deze leden wordt een voorzitter, een tweede voor zitter, een secretaris, een tweede secretaris en een pen ningmeester benoemd, die het bestuur uitmaken. De vereeniging wordt opgericht 1 Januari 1909. Deze statuten worden na een breede bespreking met algemeene stemmen goedgekeurd. Daarna volgde het Huishoudelijk Reglement. Daarby wordt bepaald dat elke aangesloten vereeniging het recht heeft een candidaat op de groslyst te plaatsen. Over de wyze van stemmen kon de vergadering het niet eens worden. In het concept huishoudelijk regle ment word de wijze var stemming als volgt voorgesteld „Uit de daarna door de aangesloten kiesvereenigingen gestelde candidaten wordt eene keuze gedaan en in eene vergadering die weder door 2 afgevaardigden van elke aangesloten vereen, kan worden bijgewoond. Iedere aangesloten vereeniging brengt daarbij zooveel stemmen uit als zjjne afdeelingen, blijkens de afgedragen bijdragen aan de algemeene kas, leden telt. Hij, die bij deze stemming de meerderheid van het getal uitgebrachte stemmen verkrijgt, wordt tot candi daat geproclameerd. Indien geen meerderheid is verkregen, wordt herstem ming gehouden over de twee personen, die de meeste stemmen verkregen. Indien een gelijk getal stemmen op meerdere personen zijn uitgebracht, dan wordt door eene tusschen stemming uitgemaakt wie in herstem mingzal komen. Indien bij deze en bij de eindstemming de stemmen staken, wordt de oudste als gekozen verklaard. De aldus gekozene wordt eveneens tot candidaat der vereeniging geproclameerd." De afgevaardigde van Harenkarspel, de heer Ds. Sin- ninghe Damsté, wilde dit artikel als volgt hebben ben geredigeerd: De groslijst wordt gezonden aan de aangesloten ver- eenigingen ter bespreking. Van deze bespreking en van de daarna gehouden stemming wordt proces-verbaal opgemaakt, in dier voege, dat opgave wordt gedaan van het aantal stem men,'t welk iedere candidaat op zich heeft vereenigd. Zij die op deze wijze de meeste stemmen op zich heb- hebben vereenigd, worden tot candidaat der vereeniging geproclameerd. By 'tniet verkrijgen van een meerderheid wordt eon dubbeltal opgemaakt van 't aantal te vervallen vaca turen, waarop geplaatst worden de namen der candi daten, die de meeste stemmen op zich vereenigden en gezonden aan de aangesloten vereenigingen. De aangesloten vereenigingen onderwerpen deze dub beltallen aan een stemming als de groslijst (zie boven) waarna 't procesverbaal wederom wordt opgezonden naar de centrale vereeniging (nl. bevattende 't aantal stemmen dat elk der candidaten op zich vereenigde). De candidaten, die op deze wijze de meerderheid ver krijgen, worden tot candidaten der Centrale Vereeniging geproclameerd. De afgevaardigde van Schagen, de heer C. Nobel, wenschte deze beide voorstellen als 'tware te vereeni gen, n.1. het aantal stemmen ter vergadering op ver schillende candidaten uitgebracht, op te nemen en het aantal thuisblijvers, percentsgewijze naar het aantal stemmen dat de candidaten op, zich hebben vereenigd, over deze te verdeelen. Hierdoor krijgen alle leden der kiesvereeniging invloed op de stemming en komen de stemmen der minderheden tot haar recht. Het resultaat van een breed debat was, dat de wijze zooals het concept aangaf, in stemming werd gebracht, met als resultaat, dat over dat voorstel de stemmen staakten. Volgens art. 8 der Statuten moest de beslis sing tot een volgende vergadering worden verdaagd, en sloot de Voorzitter, nadat hjj de toezegging had gedaan, dat het voorloopig bestuur zou aanblijven tot do ver eeniging een bestuur had, de vergadering Dubbeltjes-concert. We hadden den toeloop naar het dubbeltjes-concart Donderdagavond in de Ned. Herv. Kerk niet grooter verwacht, wel gewenscht. Immers, het drietal, dat reeds vroeger hier optrad en toen uitnemend werk leverde, heeft dat ook ditmaal weer gedaan. De heer Secrève is een organist, die bewondering afdwingt door zyn spelforsch en breed met een mooie voordracht, weet hij op dit veelstemmig instrument te imponeeren. Toch nog bewonderen we hem meer als accompagnateur. In deze kwaliteit heeft de heer Secrève geschitterd. De heer Manifarges is een violist, die meesleept, be koort, hoofdzakelijk door de ziel die er uit zyn spel spreekt. Deze viool zingt. Dat is spel dat aangrijpt. Vooral was mooi Adagio Religioso van Vieuxtemps. Mevrouw Secrève leek ons niet gedisponeerd, zy de- tonneerde nog al eens. Zy heeft'niet zóó kunnen vol doen als vorig maal. Er sprak uit haar zang ditmaal geen wijding. Men lette maar eens op de beide liederen van Bach: „Komm, süsser Tod" en „Jezus, unser Trost und Leben", daar ontbrak innigheid en devotie. Zy hoede er zich vooral voor, om alleen in het geven van veel geluid, de voordracht te zoeken, daar behoort meer by. Wy zullen met genoegen een volgend maal naar dit artistieke drietal gaan luisteren, het is een genotvolle avond geweest. Woensdagmorgen werd in Comité-generaal een beslis sing genomen in zake het analytisch verslag. Men weet dat bij de begrooting besloten is een verkort verslag van de handelingen der Tweede Kamer samen te stel len. De uitgave daarvan zou geregeld worden door een commissie, welke thans met voorstellen bij de Kamer is gekomen. Met gesloten deuren werden deze voorstellen behan deld. Er verluidt dat in die geheime zitting besloten is tot de nieuwe uitgave, te beginnen n a het zomerreces, dus met de nieuwe zitting. Verder werd de middag doorgebracht met de bespre king van de belangen dei- Rijkswerklieden, bij de ver schillende ministeries werkzaam. Reeds bij de bespre king der begrooting voor 1907, dus in Nov. 1906. was besloten de po6itie dier beambten afzonderlijk te be spreken. Dat is dus 17 maanden geleden. Door deze regeering is ijimiddels een staatscommissie benoemd belast met een onderzoek naar de positie der rijks- werklieden. De heer de Klerk scheen over de benoeming dier staatscommissie zeer gebelgd Hij wenschte iuet commissie voor te li enten, daarvoor dient de Kamer niet. maar omgekeerd wens en Ie hij voorhchtuig \an de commissie. Deze bespreking thans achtte hij daarom totaal overbodig De samenstelling van die commissie beviel hem ook in 't geheel niet. Er hadden Kamei leden zitting in behooren ie hebben. Minister Talma diende daarop behoorlijk van be scheid. Het doel dei" staatscommissie was algemeene beginseiesi vast te stellen van de arbeidsregeling voor alk takken van dienst. Dat achtte de munster zijn plicht; hij wenschte daarbij gaarne te hooren wat men thans te zeggen heefL, maar vond hoegenaamd en o. l terecht, geen aanleiding om te wachten. Bovendien, i de commissie kan rekening houden met het hier be sprokene en de kans is dus juist ditmaal bizondei gioot dat het gesprokene onmiddellijk weerklank vindt. Wij zijn het geheel met minister lalma eens, en vinden de opgeschroefde drukte des heeren de Klerk j eenvoudig belachelijk. Dat de bespreking over de rijkswerklieden thans nog plaats heeft, is zeer toevallig. Had dan toch de regeering de zaak maar op haar! beloop moeten laten'? Wat zou de heer de Klerk dan wel gezegd hebben'? Nu de regeering voortvarend is, I krachtig optreedt in het belang der werklieden, maakt de heer de Klerk op onbenullige wijze bezwaar. De heeren Passtoors en Helsdingen en v. Vliet zooals men ziet hebben we in de Kamer den Katholieken werkman, den socialistisehen, den anti revolutionairen en liberalen zijn het met den minister eens en bespreken verschillende onderdeelen. De heer Passtoors wijst er op dat behalve een staatscommissie, die de meest mogelijke tegemoetkoming van de autoriteiten ondervindt, tevens een meer practi- sche commissie zal werkzaam zijn om ter plaatse een onderzoek in te stellen naar de arbeidsvoorwaarden en dienstprestaties. Dat is de goede weg. en gaarne zal hij daarom enkele wenken geven. Dan bespreekt hij de loonregeling van de werklieden bij de Landsgebouwen, van de instrumentmakers bij de herstellingswerkplaatsen, van het personeel der militaire bakkerijen. Alle categorieën wachten lang vergeefs op hooger loon, een zomer-verloftijd enz. De menschen kunnen in deze dure tijden van hunne verdiensten niet rondkomen. Ook de werklieden bij de Cadetten school te Alkmaar en die bij de rijkskleedingmagarijneai mopperen en volgens den heer Passtoors allen met reden. De heer Helsdingen dringt voor al die catego rieën van .werk lieden aan op hoogere loonen, korteren werktijd, vrij vervoer, afschaffing van het boetestelsel, instelling van scheidsgerechten, verleenen van verlof dagen enz. De werklieden zijn er op achteriiit gegaan in plaats van vooruit en dat niettegenstaande zij groepsvertegen- woordiging hebben. Die greepsvertegenwoordiging kan volstrekt geen genade vinden bij den heer Helsdingen, en inderdaad schijnt zij slecht geregeld, niets uit te werken. De autoriteiten kennen de vertegenwoordigers der groepen alleen in pruts-affairetjes, in belangrijke zaken niet. De werklieden geven zich dan ook de moeite in iet van te stemmen op hun vertegenwoordigers. Ook de heer v. Vliet pleit voor de werklieden, gaat met de overige spreke I's wel mee, doch is het volstrekt niet eens met den heer Helsdingen in diens bestrijding van de gr oeps vertegenwoordiging. Deze kan uitstekend zijn, mits goed toegepast. Die toepassing, daarop komt het inderdaad aan. Wij zouden zeggen groepsvertegenwoordiging, met de vakvereeniging naast zich en met deugdelijk omschre ven bevoegdheid, kan niet anders dan goed zijn. De Kamer bleef midden in de besprekingen steken en gaat tot 9 Juni op recès. uit het Boek van F 1 D I 1/ S. XII. Waarom hebt gij mijn Lippen toch gekust, Als ge mijn zielekussen niet kon dragen? En waarom rond mijn hals uw arm geslagen En aan mijn hart ontnomen, al zijn rust'? 't Is nu te laat. Nu moet ik al mijn dagen 't Vertelend vuur, dat niet meer wordt gebluscht, En dat gij hebt gestookt, vast onbewust. Wel als een dierbaar monster met mij dragen. Waarom niet weggegaan toen ik het vroeg Ik heb u meer dan eens er om gebeden, Omdat ik toen reeds leed het leed van heden. Och, dat dan nu voor mij ook de ure sloeg, Die al mijn Liefdeleed voor u zou wijden' Of wreekt gij hen misschien, die ik deed lijden? Poolhondeti. Men weet het nu al lang, dat de oude benaming van Aljaska „de ijskorst van Oom Sam" niet meer op het heele schiereiland toepasselijk is. Maar ai zijn ook de kusten van dit reusachtig gebied zachter van kli maat en vrijer van sneeuw dan veel andere streken op gelijke breedte, toch dringt de poolnacht tot diep in het inwendige van het land door en ook de naburige subarctisohe gebieden nemen menigen karaktertrek aan van het hooge Noorden. In dit ijzige, oneindige land der witte stilte, treedt de hond, de trouwste begeleider van den mensch op aarde, op in een nieuwe, zeer belangrijke rol en wordt een onontbeerlijke hulp voor zijn meester. Wan neer en waar voor het eerst de merkwaardige, in- heemsche wolfshonden als trek- en lastdieren werden afgericht, is niet met zekerheid uit den nacht der tijden op te diepen, zoo min als de temming van het paard in de historie haar vastgestelde plaats heeft. De eerste blanken, die onverschrokken in de geweldige, onge baande woestenijen van Noord-Aljaska binnendrongen, vonden er den hond reeds als trekdier in gebruik. Eeuwen aaneen friadden de inheemsche Indianen en Eskimo's van dit winterland hem voor hun sleden' gespannen. Geen beter zinnebeeld der volharding van het weer standsvermogen is ooit langs den natuurlijken ontwik kelingsweg ontstaan. De poolhond is een gewrocht van moeilijke tijden, en sinds duizenden van jaren hebben alleen de flinksten den onverbiddelijken strijd om het bestaan met succes kunnen voeren. Den sledehond treft men overal aan in de streken dicht bij den Poolcirkel, in Groenland, aan het Groote Slavenmeer en aan de Mackenzie; maar in Aljaska en in het Britsche Yukongebied heeft hij het hoogste bereikt waartoe hij tot nu toe in staat is gebleken. De pioniers van ae Yukoln hebben hem in de leer genomen met het gevolg, dat zijn hulp onmisbaar is geworden voor de exploratie van deze streken en dat van zijn trouw en volharding menigmaal het leven van zijn meester afhangt. Een span bestaat gewoonlijk uit vijf of zes honden, die achter elkaar voor de sleden gespannen worden. Dikwijls echter, bij voorbeeld als het weer dreigend of de Lading zwaar is. als de reis lang of de weg zeer lastig is, ziet men wel acht of tien, zelfs meer honden tusschen de trekriemen. Soms worden dan ook wel twee dieren naast elkaar gespannen. Het belangrijkste van een span is de goed afgerichte en ervaren voorste houd. die ervoor moet zorgen, dat de bevelen van den meester worden uitgevoerd en tegelijk dat ieder lid van zijn span zijn plicht doet. Een hond, die in dit opricht te kort schiet, zal al gauw de landen van den leider voelen. De plaats vooraan vereischt groote zaakkennis, vastbe radenheid, verstand en overleg. Onder gunstige omstan digheden alleen is zijn taak niet al te moeilijk. Maal ais er versch gevallen sneeuw ligt of als de sneeuwstorm elk spoor heeft uitgewiseht, dan moet de voorste hond den weg banen voor die na hem komen. De voorste hond moet ook in staat wezen, de bevelen van den meester volkomen te begrijpen, niet enkel de woorden zelt, maar ook den toon, waarop ze worden uitgespro ken. Zoo beteekent bijvoorbeeld de korte, scherpe uit- denzelldcn kant. Tusschen deze beide commando s ligt een lange reeks van tusschenklanken, die de vooste llond met bewonderenswaardige snuggerheid m het geheugen heeft geprent en die hij uit elkander wee fe houden. Zoo is het ook met de andere commando s en hun schakeeringen: „Haw! naar links, „Who Jialt' en eindelijk „Mush.1" voorwaarts. Zoon eerste hond heeft veel gevoel van trots en verantwoordelijkheid. Ais hem om de eene of andere leden de leidende plaats is ontnomen, zal hij zich eerder dood laten ranselen met de lange zweep dan zich te schikken op een minder gewichtige plaats. Van de overige sledehonden wordt in den regel alleen kracht en volharding vereischt. Ze worden eenvoudig aange spannen en leeren afdoende wat van hen verlangd wordt. Een sledehond, die rijn plicht verwaarloost en bij wien men met slagen niet verder komt, wordt ein delijk afgespannen en moet los naast de slede loopen. Dit geldt als een groote schande, en met een klagend gehuü tracht de scnuldige weer in de rijen der anderen te Komen. Wordt hem dat dan toegestaan, dan werkt hij dagen lang met onvermoeiden ijver. Er zijn in het algemeen gesproken, drie onderafdee- liugen van honden, die in Aljaska en in het verdere hooge Noorden als trekdieren worden gebruikt. In de eerste plaats komt de slimme, middelgroote Malamoet- hond, die genoemd is naar een Eskimostam aan de Beringzee. Zijn dikke, grijze pels, rijn korte, breede nek, de scherpe neus, de opstaande spitse ooren en de torsche schouders herinneren levendig aan zijn wil den voorvader, den grijzen wolf van het Noorden. De tweede van de inneeinsche trekhonden is de husky, die grooter en forscher is dan de Malamoet, ook grim miger en kwaadaardiger, ais wiens geboorteland het gebied aan de monding van de Mackenzie ten oosten van iiet Rotsgebergte wordt aangenomen. Zijn uiterlijk herinnert nog sterker aan de voorvaders, de wolven, maai' de huidskleur is meestal zwart met witte vlekken oi wit met zwarte vlekken. De husky is vechtlustige!' woester en minder gemakkelijk om mee om te gaan dan de Malamoet; maar daarentegen breekt hij zich nog haan door de diepe sneeuw, als de Malamoet het opgeeft. Ook zware siedeiadingen trekt hij beter, daar zijn kracht en volharding grooter zijn, maar hij loopt niet zoo snel. Beide hondensoorten schijnen hun wolven- voorvuderen nog niet volkomen vergelen; ze vluchten soms weg van de menschen en sluiten zich bij een troep wolven aan. De derde plaats onder de sledehonden nemen einde lijk de zoogenaamde outsidethcwiden in, dat rijn de meegebrachte of ingevoerde dieren van verschillende rassen, van den Bernardiner houd en den Newfoundlander tot de kleinere rassen. Deze laatste klasse van honden bezit, wel is waar, noch de koelbloedigheid der iMaia- moets, noch de vurige onafhankelijkheid der husky's, maar wordt om de grootere aanhankelijkheid door menigeen verkozen. Ook gewennen ze betrekkelijk snel' aan het klimaat en de veranderde levensvoorwaarden! en passen zich vlug aan de nieuwe toestanden aan. Midden in den wintel', als de lage zon door den vries-, nevel gluurt en de ijzige kou alles verstijfd heeft, jagen! de honden zonder eenige bescherming voort; maar in, het voorjaar, als de hard bevroren sneeuw eindelijk begint te ismeiton, vervaardigt de drijver voor zijn dieren een eigen voetbekleeding, een soort van mokas-j sins, die hij vaak van de bovenstukken van zijn eigen' laarzen maakt. Zonder die bescherming zou zich aan, de natte voeten der honden, vooral tusschen de teenen, ijs vormen Als dat gebeurt, verliezen de kostbare die-| ren de huid van de pooten en zouden voor het werk! ongeschikt worden De honden rijn trouwens een voorwerp van de aan houdende zorg van den noordlander en poolvaarder. Als het eenvoudige kamp wordt opgeslagen, in de wildernis, worden onveranderlijk eerst de honden ver zorgd, eer men aan eigen gemak denkt. De dieren worden op reis slechts éénmaal per dag gevoederd en wel na volbracht dagwerk. Gedroogde visschen, meestal zalmen, die er in de Mackenzie zooveel rijn, zijn het liefste voedsel, maar ook rijst en spek en dergelijke levensmiddelen, die door vuur of water of vorst ge leden hebben, verslinden ze met wolfshonger. De in- heamsche honden rijn eerste dieven, en de brave inge voerde worden gauw door het verkeerde voorbeeld aangestoken. In den zomer hebben de honden vacantie, voor zoo ver ze niet imoelen helpen booten trekken of lasten dragen. De gewone noordpcolhond kan ongeveer vijftig pond op rijn rug transporteeren. De dieren rijn uitmun tende visschers; midden in den zomer leven ze daar door in weelde en voorzien in eigen onderhoud. Later, ais de watergaten bevroren rijn, wordt het ijsdek dooi de honden met hun voorpooten als met een hamer stukgestooten en ze weten de zwemmende prooi knap te bemachtigen. De poolhond is inderdaad een stuk noordlandgeschie- denis. Geen poolexpeditie zou het tegenwoordig zonder j hen kunnen stellen en zoowel op hel oostelijk als op het westelijk halfrond is hij de onafscheidelijke vriend van den mensch. De Aarde en haar Volken. Mei i MUip. De correspondent wan de N. R. Crt. te Zurich schrijft over den sneeuwval die Zwitserland heeft geteisterd: Van de „Mei-ram!p van 1908" zal het Zwitsersche volk nog na vele jaren spreken; een ramp, die in enkele uren een schade van millioenen francs en voor een deel onherstelbare verwoestingen heeft aangericht in veld en bosch. Heel het land der Voor-Alpen, van de Rhóne tot den Rijn, heeft er onder geleden. In de laatste dagen der vorige week liep het weerglas terug; vooral Vrijdag daalde de thermometer op een ongekende wijze. In enkele uren ging het van 26 op 14.... op 8.... tot zelfs op 4 graden. En de koude, regen, die staag neerdruppelde, ging in den laten Zaterdag avond over ui een dichte sneeuwbui, 't Waren niet de lichte vedervlokken van den drogen winterdag; 't was zware, pappige plaksneeuw. Steeds dichter kleefde ze op het weelderige groen van boomen en planten. Tegen middernacht lag over alles ©en zware witte last. die aanvankelijk takken en twijgen diep neerboog, daarna .de oksels openreet en eindelijk heele brokken uit de kruinen scheurde, de stammen speet of enkele meters boven den grond als rietstengels afknapte. Door niets beteugeld ging het verwoestingswerk tot het ochtendkrieken voort. De vroege wandelaars sloegen alarm. Doch het was reeds te laat. Wat vlijtige men- schenlianden in der tig en meer jaren met zorg hebben opgekweekt, lag vernield. De stedelijke parken, de boomnalleeën in de verschillende wijken zijn onher kenbaar verwoest. Geen boom en geen boompje bleef ongeschonden. Vooral de oudste en de jongste stammen bleken niet tegen de zware sneeuwvracht bestand. Zurich stad der tuinen, is van rijn schoonsten tooi beroofd. Doch buiten, op het land, is de toestand nog veel droeviger. Nog steeds komen er van alle kanten tele grammen in, door extra-posten en per spoortrein ver voerd, want bij duizenden zijn telegraaf- en telefoon draden afgeknapt, de palen tegen den grond gesmeten Die berichten persen soms de tranen naar de oogem De wijn-akkers rijn troosteloos beschadigd. Niet al leen is de oogst voor dit jaar hopeloos verloren, maar ook de jonge scheuten, die het hout voor komende jaren moeten aanbrengen, zijn afgerukt. De wijnbou wer komt de schade in geen drie. vier jaren te boven. De enkele rogge-akkertjes in het kanton Bern zijn als plat gewalst. De gaardeniers schatten de schade aan hun vruchtboomen op hondeixiduizonden francs, en geen verzekering dekt de aangerichte scJiade. Van de hoog-Alpen komen al even treurige berichten. In vele dorpen heeft' de vroege zomer en de schaarschte aan wintervoeder de Sennen eerder dtn andere jaren naar de matten gelokt. Menschen en vee rijn daar boven als geblokkeerd, zonder voedsel. En alsof de ramp nog niet groot genoeg was, stak er in den nacht van Zondag op Maandag oen storm op, die verwoestte, wat men met bijzondere zorg noö te redden hoopte. Het is een ramp geworden, die de menschen buiten zichzelven brengt. Straatroof. Lit New-Lork wordt aan de „Westminster Gazette" k mededeeling gedaan van oen brutale poging tot straat roof, die slechts door hel moedig optreden van een kellnerin werd verijdeld Drie boeven vielen een kas sier van de Jeffersons Bank aan, bewerkten hem met hun messen, wierpen hem tegen den grond, wreven hem peper in de oogen, doch de looper liet rijn tascli niet los, al inaar schreeuwenden om hulp, totdat die in de gestalte van een kellnerin uit een naburig restau rant kwam opdagen. Deze wierp zich op de boeven trachtte hen van den op den grond liggende weg te rukken en schreeuwde luidkeels mee om hulp. Toen daarop verschillende Lieden ten tooneele verschenen en ook de politie op kwam dagen, maakten de boeven zich, zonder buit, haastigüjk uit de voeten. Een treinbotsing in l'hilndelpbia. Nadere bijzonderheden omtrent een trambotsing in. Phiiadelphia bevatten ook relazen over uiterst tragische scènes. De tram begon te Germanstown te rollen, door dat de rem-inrichting brak; de wagen begon met ont zettende vaart den heuvel af te rijden De passagiers, mannen, vrouwen en kinderen, die weldra zich bewust werden van 't gevaar, waarin ae verkeerden, trachtten daaraan te ontkomen. Sommigen probeerden er uit te springen, anderen veroverden zich met geweld een plaals op het achterbalkon waar het gevaar minder groot scheen. Zooals gemeld, had onverwacht een botsing met een andere tram plaats. Met enorm geweld kwamen ze tegen elkander aan; daarna zetten ze tot een massa vereenigd, hun duizeüngwekkenden tocht voort naai den voet van den heuvel, waar nog zes wagens, vol met passagiers, stonden. Vijf daarvan werden tot splin ters geslagen. Het tooneel, dat daarop volgde, was te gruwelijker, omdat het verlicht werd door de blauwe vlammen, die uit de stukken metaal sloegen, overal, waar ze in contact kwamen met de draden. Een vier honderd menschen lagen tusschen de fragmenten der. trams. Barbaarseh. Dat in Rusland hier en daar nog barbaarsche toe standen heerschen, is bekend en dat de politie niet kiesch is in haar middelen, eveneens. Dat de gevangenen meermalen op wreede wijze worden mishandeld, welen we ook. Getuigen o. a. de jongste onthullingen over het gebeurde in de gevangenis te Astrakan. Dat alles wordt echter nog overtroffen door de gewetenlooze wreedheid, waarmede de politie in Neplewo, een dorpje in Koersk, tegen een tweetal van diefstal verdachte mannen is opgetreden. Er waren drie zakken graan gestolen, en men wist niet, wie het gedaan had. Ver denking viel echter op een boer, Chalik genaamd en dal op zeer losse gronden. De eenige reden, waarom men hein verdacht, was dat hij bekend stond voor zijn „liberale" denkbeelden. Chalik werd in hechtenis ge nomen, maar hij betuigde zijn onschuld. Men wierp hem toen op den grond en sloeg hem zoolang met zware stokken, 'tot hij bijtia het bewustzijn verloor. Vooraf had men modder in zijn mond gestopt, om den gemartelde het schreeuwen te beletten. Nadat de ongelukkige een poos gemarteld was, haalden zijn beu len de modder uit rijn mond en men vroeg hein of hij den diefstal vooir zich zelf of voor de socialisten gepleegd had. Hij antwoordde, dat hij voor zich zelf gestolen had. Daarop dreef men spijkers in zijn voelen, om hem op die manier te dwingen zijn medeplichtigen te noemen. ALs zoodanig noemde Chaiik eindelijk rijn oom, een zekeren Bosik, eveneens bekend staande voor zijn „liberale'' denkbeelden. Bosik werd op zijn beurt in hechtenis genomen en onbarmhartig geslagen. Bijna ten dood© toe gemarteld, vroeg hij om een priester; doch instede van aan rijn verzoek te voldoen, goot men kokende teer in den mond van den stervende. Chalik en Bosik stierven beiden. Hun lijken werden tentoongesteld als afschrikwekkend voorbeeld voor de bevolking en meteen werd bekend gemaakt, dat een gelijk lot alle revolutionnairen wachtte. Raar volkje. De aloude stad Winchester telt er onder haar inge zetenen van oen eigenaardig slag, gelijk men kan op maken uit het navolgende verhaal, dat wij getrouwelijk uit een EngeLsoh blad overnemen: Een groot aantal dier ingezetenen zijn vertoornd, omdat het gemeentebestuur een ijzeren hek heeft laten wegnemen, om een Russisch kanon, dat als een oor logstropee in eere Wordt gehouden. Na Maandagavond rondom het kanon een protestvergadering te hebben gehouden, trok een menigte door de stad. Eerst werden bij den burgemeester de ruiten ingegooid, en toen volg den op de wandeling die twee uur duurde andere ruiten links en rechts. Hier en daar werd nog meer vernield. Toen terug naar het kanon; de vuurmond werd van het affuit geworpen en de aanvoerders der betoogers trok men toen in triomf op het affuit door de stad De burgemeester, door het volk bedreigd, beloofde, dat het hek er weer zou komen. Dat stelde de menigte tevreden. En toen de oude kathedraal van Winchester s nachts een uur sloeg waren de straten weer leeg. Duidelijke feiten die de werking der ziekte aantooneu en boe ze genezen kan worden door Moeder Seigel's Tabletten. Er is niets in de geheele wereld half zoo be langrijk als spijsvertering. Het is het proces waardoor ge gewoon voedsel omzet in de stoffen van uw eigen lichaam, de werking om uw leven en trouwens van alles wat leeft, in stand te hou den, Slechte spijsvertering is daarom de wortel van alle kwalen Andere ziekten tasten slechts bijzondere gedeelten van uw lichaam aan slechte spijsvertering tast uw geheele lichaam aan, onder mijnt uw gestel en vergiftigt de eigenlijke bronnen van uw bestaan. Volkomen verteerd voedsel wordt omgezet in rijk, zuiver bloed waarin geen ziektekiemen kun nen leven uw lichaam is geheel doorvoed, er is weerstandsvermogen en ziekten kunnen niet door dringen. V oedsel dat echter slechts gedeeltelijk verteerd wordt, staat geen voldoende voedende stollen af en onzuiverheden, voortkomende uit de onverteerde massa in maag en ingewanden, ver giftigen uw bloed verzwakken uw lichaam en banen den weg tot gevaarlijke ziekten. Bij de eerste teekenen van verzwakking in het spijsverterings-proces gebrek aan eetlust, verston- ping beslagen tong, wind, hoofdpijn, benauwd gevoe na het eten - neme men Moeder SeigTs Moeder Seigel's Tabletten zijn een zuiver p'ant- aardig geneesmiddel, bereid volgens een recept dat gedurende meer dan veertig jaren over de geheele wereld met onfeilbaar succes gebruikt is ter genezing van alle mogelijke vormen van maa£ en leverziekten. Dagelijks na het eten ZTno- men, helpen zij de spijsvertering bevorderen verzekeren eene geregelde werking der ingewanden' vei-nakt 8 Z1JD in nette flesehjes i V L 1 gemakkelijk in den zak of in een taschje kunnen worden gedragen. Verkrijgbaar bij fleschje Dro8isten' Pri> MM.50 per J 'kOTiVi VS 6 °'a' verkriJg^ar bij den Heer J. KOTGANS; te Anna Paulowna bjj D. ZON.

Schager Courant | 1908 | | pagina 14