Belangstelling. TRAPMAN Co. Zondag 31 Mei 1908. 52ste Jaargang. No. 4365 Bureau SCHAGEN, Laan D 4. lnterc. Telephoon No. 20. EERSTE BLAD. Bekendmakingen Buitenlandsch Nieuws. Binnenlandsch Nieuws. SCHAGGR Alpien Nieuws- Aieeneitie- Lullinllil Dit blad verschijnt tweemaal per weekWoensdag- en Zaterdagavond. Bij inzending tot 's morgen^ 9 ure, worden ADVERTENTIËN in het eerstuitkomend nummer geplaatst. INGEZONDEN STUKKEN één dag vroeger. Prijs per jaar f 3.Franco per post f 3.60. Afzonderlijke nummers 5 Cent. ADVERTENTIËN van 1 tot 5 regels f 0.25 iedere regel meer 5 Ct. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Dit nummer beetaai uit vier bladen. GEMEENTE SCHAGEN. De Burgemeester der Gemeente Schagen, brengt bij deze ter Kennis van do ingezetenen dier gemeente, dat de kohieren nos. 8 en 4 der Personeele belasting, dienst 1908, op den 26 Mei j.1. door den Heer Directeur der Directe Belastingen te Amsterdam zijn executoir verklaard en op heden aan den Heer Ontvanger der directe belas tingen binnen deze gemeente ter invordering zijn overge- geven. Ieder ingezetene, welke daarbij belang heeft, wordt alzoo vermaand op de voldoening van zijnen aanslag behoorlijk acht te geven, teneinde alle gerechtelijke ver volgingen, welk uit nalatigheid zouden voortvloeien, te ontgaan. Schagen, den 29 Mei 1908. De Burgemeester voornoemd, H. J. Pot. Hebben we niet allen dat genoegen gekend, die zelf voldoening gesmaakt, als we na inspannenden arbeid ons mochten verheugen in de belangstelling en waar deering van ons werk door hen die daartoe bevoegd waren? Maar kennen We daarnaast niet evenzeer dat harde, koude oordeel van iemand, die of niet bevoegd tot oordeelen of dien het koud laat, hoe ge u hebt ingespannen en u Irustolooze oogenblikken heb getroost'? En ik spreek nog niet van hen, die hoewel totaal belangeloos, toch belangstelling voorgeven, doch die steeds gepaard doen gaan met een maardat den werker doet gevoelen hoe klein en hoe onkundig hij toch nog is. Ze begrijpen niet, die zoo oordeelen, dat ze daardoor juist laten zien, hoe weinig begrip zij van de zaak hebben. Belangstelling is iets dat we nimmer mogen veadiezen, het gemis daaraan voert ieder uit het maatschappelijk leven. Wat een treurige figuren worden het ten slotte, ver gaderingen van welken aard ook, 't kan hun niet schelen. Politiek, ze doen er niet aan, als ze zelf niet te kort komen, dan kan de icst hen niets schelen, Y voor 6e^n<iheid vroegen, dan zou ook op i i i i i TilPi ViPirTTtifWiPin cnincticr KpcphiLrt mnnfnn WArHnn on Hof en. zij laten Gods water over Gods akker loopen. Doch gelukkig zijn er nog zeer veel belangstellenden, voor de benoeming van een voorzitter van den ge meenteraad niet op gelet, tenminste vooral vroeger werd daar minder op gelet, en 't is nog maar enkele jaren geleden, dat in onze hoogste vertegenwoordiging er de aandacht op werd gevestigd, dat het zoo dringend noodig was, dat Burgemeesters meer menschen waren, op de hoogte met hun taak en berekend voor hun zeer om vangrijke betrekking, en dien weg moeten we op. Burge meester zijn is heusch geen luxe betrekking, kan niet naar behooren (worden waargenomen alleen wanneer over een groot kapitaal wordt beschikt en de noodige kennis wordt gemist. 't Gaat nog goed in die gemeenten waar ze worden bijgestaan ld oor een secretaris, maar dat is niet overal het geval en meermalen komt het voor dat een persoon niet bekwaam voor Burgemeester toch wordt benoemd, en later tevens voor de betrekking van secretaris, waar voor hij evenmin bekwaam te achten is. Wat is daarvan het gevolg'? een bestuur waar geen invloed van uitgaat, waaronder niets tot stand komt en waaraan ge ten slotte uw vertrouwen zult ontzeggen. De belangstelling waarmede ik de vergaderingen der gemeenteraden volg, sterkte mijn overtuiging, toen ik o. a. voor enkele dagen iriijn aandacht vestigde op een raadsverslag van een der gemeenten uit onze om geving. De voorzitter, Burgemeester, tevens Secretaris, begint met verschillende zaken ter kennis van den Raad te brengen, waarmede de Raad niets te maken heeft. Stelt vervolgens aan de orde over te gaan tot het opmaken van een voordracht voor een lid van de Gezondheids commissie onder mededeeling dat de Raad der gemeente aan den Commissaris der Koningin een voordracht van 2 personen moet inzenden. Voor kennisgeving aange nomen. Brengt uwe getoonde belangstelling u niet in de war? Wat wordt niet geklaagd over die lastige gezondheids- commissiën, en nu, nu de gelegenheid daar is, om te trachten minder lastige menschen af te vaardigen, vindt men het niet der moeite waardig. De geheel© zaak echter hoorde niet bij den Raad, maar naar mij uit een onderzoek bleek bij Burg. en Weth. en kan er geen sprake zijn van voor kennisgeving aannemen waar het betreft de uitvoering van wettelijke voorschrif ten, en dan bleek mij toen ik ook informeerde omtrent het verzoek om die aanbeveling in te zenden, dat de voorzitter den brief verkeerd had gelezen, want niet de gemeenteraad, maar de Centrale gezondheidsraad moet de voordracht aan den Commissaris der Koningin doen. Nog een belangrijk punt der vergadering was het aanhouden eener beslissing op een yerzoek van enkele inwoners, om met het oog op de gezondheid een sloot te zuiveren. Er moesten er eens meer komen die ook bij wien zich een ander opstandeling, de bekende Boe heeft prachtig werk geleverd. Geregeld werd daarbij1 Hamara, heeft aangesloten, en die nu op het punt staat zorg gedragen voor de verspreiding van de drie bro- op te trekken naai- Fez. De Fransche bladen kunnen ehures en andere geschriften. onmogelijk Hafid's succes langer ontkennen of over De beschrijvingsbrief vermeldde een inleiding over het hoofd zien; maar laten zich daardoor niet uit het het Middenstandsvraagstuk door den heer dr. D. Bos. veld. slaan. Wordt Hafid de baas, welnu, dan zullen "Na deze inleiding en eenig debat was de conclusie de Mogendheden hèm tenslotte erkennen! dat het bestuur de quaestie nog niet rijp acht voor We zullen zien wat de toekomst baart, als de vrede het nemen van een conclusie, een opvatting waarmee er maar mee gediend wordt de vergadering zich vereenigde. Itoosevelt. I Donderdag werd de vergadering bijgewoond door 70 j personeele leden en 47 afgevaardigden, die 46- afdee- Alles wijst er op dat de president der Vereenigde |ingen vertegenwoordigden. Stoten van Noord-Amerika met meer de man in besloten werd het aantal leden van het hoofdbestuur 5^. j'J 4 O 14-4 U ,e brengen van 12 op 15. Niet dat de groote massa Rooscvelt niet aanhangt, Ten !anzien van £e vooretellen van de afdeelingen: Arnhem: „De afdeeling Arnhem verzoekt het hoofd bestuur van den Bond op de volgende algemeene ver- o ja, maar het zijn de congresleden die hem den rug toekeeren. De President weet dit zeerwel; hij zelf schrijfthet j gadermg advies uit te bfengen of te latai uitbrengen verschijnsel toe aan het fat, dat niet hijzelf maar Tafto( stoatspensionneering als onderdeel van het program die een open oog en oor hebben voor alles wat om hen heen gebeurt en ook Criticus tracht zijn best te doen om tot hen te behooren. Sprak ik zoo juist over het beoordeelen van iemands werk, het veroordeelen daarvan, uit zucht van beter weten, én beschouwde ik dit als een bewijs van onvol doende kennis, toch hoe meer mien in zekere zaak belangstelt, hoe meer men ziet, dat er gebreken schuilen, of dat menig stuk werk is verricht door onbevoegde hand, menig woord door onbevoegden mond gesproken. Een mooi voorstel wad zoo dikwijls door toedóen van een onhandigen voorzitter afgebroken en verworpen. 't Meest dienen we belang te stellen in onze naaste omgeving, ons bestaan, hoe we onzen plicht vervullen en hoe we worden bestuurd, of de handelingen van hen die boven ons gesteld zijn ons vertrouwen moeten en kunnen wegdragen, of dat daar gebreken en tekort komingen zijn, die met vereende krachten moeten be streden worden. Wij allen inwoners des Rijks hebben recht op bescher ming van personen en goederen, maar is die bescher ming toevertrouwd aan goede handen? Ziet eens op marktdagen, als een staalkaart van uniformen ziet ge tol van dienaren van politie; er zijn a onder, flinke figuren, anderen die hun uniform bespottelijk maken door toevoeging van verschillende ingrediënten, als parapluie, pijp, stok enz., weer anderen hebben zich in hun nog jeugdige ijdelheid onderscheidingsteekens ver oorloofd, welke niet met hun rang overeenkomen en slechts passen voor inspecteurs in groote gemeenten zooals lange sabels, kleine petten ai zilvaen biezen met krul. Is het ook geen uwer even als mij overkomen, wanneer bij aandachtig aanschouwen, de schouders moesten worden opgetrokken en ge niet gerust zoudt kunnen zijn omtrent het toevertrouwen van uw recht op beschaming van persoon en goed? Door belangstelling in de wijze waarop we worden bestuurd, blijven we op de hoogte met de toestanden, die we noodig dienen te weten, en waarvoor we nog zoo dikwijls te weinig ons die moeite getroosten 't Js wel een aardig vermaak, bij het verschijnen van een of anda blad, het verslag van de vergadering van den Raad uwer gemeente te lezen, maar toen wordt het gevaarlijk een oordeel te vellen, over een of ander besluit, omdat niet de discussiën welke daarover gevoerd zijn in het verslag zijn opgenomen, zelfs wanneer het een besluit is dat u zelf betreft, wordt meestal gewacht i°t de courant met het raadsverslag vaschijnt. Is er "us genoeg belangstelling voor eigen zaak aan den dag gelegd? Neen, want dan had de vergadering bezocht tonelen worden en gesteld dat op een verzoek afwijzend Werd beschikt, ge hadt de redenen, welke misschien hij nader inzien zeer juist waren, gehoord, terwijl bij het lezen uitsluitend der afwijzende beschikking uw °°rdeel hard zal zijn. Stelt belang in uwe raadsvagaderingen, zou ik den inwoners da gemeenten toe wiEen roepen, en bezoekt ze van tijd tot tijd, vooral wanneer gewichtige punten de orde gesteld zullen worden, gaust, het zal van tovloed gijn op de behandeling daarvan, want ik heb iJ ondervinding dat wat dikwijls als een onderonsje Wordt behandeld, veel meer tot zijn recht komt als toiar belangstellenden tegenwoordig zijn. Bij de noodige belangstelling moet worden getracht weinig op de hoogte der zaken te zijn, en dan. meer dan ooit zal de vraag op den voorgrond treden, uwe belangen in goede handen zijn. Moi hoort dan vooral de voorzitters hun woord doen en bij vele goede woordvoerders zult ge a maar al te dikwijls ontmoe ten die niets anders ihobben te zeggen dan hetgeen hun reeds voor de vergadering wera voorgezegd. Hoe komt dat? zou een particulier dan iemand in dienst die verzoeken gunstig beschikt moeten worden en dat vond de Raad bezwarend. 't Is slechts één uit velen wat ik u meedeel lezer, doch voldoende om ieda te doen zien, dat het toch eigenlijk anders moest zijn, dat geen naam of geld iemand geschikt maakt voor een veelomvattende taak, waarvoor ontwikkeling, verstand en een gezond oordeel als eerste eischen kunnen worden beschouwd. CRITICUS. Rusland Fraukrjjk Engeland. Een verbond tusschen Frankrijk en Engeland en Engeland en Rusland en als gevolg daarvan tusschen Rusland, Frakrijk en Engeland, ziedaar het onderwerp van den dag. De president van Frankrijk is op dit oogenblik in Londen en laat zich bejubelen en doet van zijn kant alles om zich aangenaam te maken. Aanstonds gaat Koning Edward naar Rusland en daar wordt hetzelfde liedje gezongen, en als gevolg van al die complimenten en buigingen, handdrukken en glimlachjes een ver bond! Het is natuurlijk dat de bladen in de verschillende rijken kolommen en nog eens kolommen vol schrijven de candidaat zal zijn da Republikeinen bij de ko mende verkiezingen. Maar er zijn toch nog wel andere oorzaken. Het Congres is de talrijke, veel zins heftig en dol driftig gestelde presidentieele boodschappen van Roose- velt mea dan moe; het neemt er eigenlijk niet veel nota mea van. De voorstellen en raadgevingen van den President worden tazijde gelegd, of in zoo ge- wijzigden, verwaterden vorm aangenomen, dat het staatshoofd a in dien vorm geen genoegen mee kan nemen. Een onbetwistbaar persoonlijk succes, als dat 't welk Roosevelt heeft behaald met de gouverneurs- conferentie te Wjashington, nu pasgeleden, kan daarin geen verandering brengen. Een tweede categorie van invloedrijke mannen, bij wie Roosevelt geen goed mea kan doen zijn de zaken lui, zoo te New-York als elders in de Yéreenigde Staten. En die animositeit, die wrok tegen den Presi dent komt dikwijls op fel-persoonlijke wijze tot uiting Dezer dagen hielden te New-York de leden van de National Assoeiation of Manufacturers hun jaarlijks feestmaal. Het is bij dergelijke feestmalen gebruik, dat de voorzitta van de tafel den eersten dronk van den avond uitbrengt op „den President van de Vereenigde Staten". Doch ditmaal kwam Roosevelt niet voor op de lijst der toosten. Ludwig Nissen, die aan tafel voor zat, zeide dat hij zou volstaan met den aanwezigen te vragen „zich te verheffen van hun zetels en in stilzwijgendheid hun glas te ledigen ter eere van het hoogste ambt, dat door het volk wordt verleend." En aldus geschiedde. Naam en pasoon van Roose velt waren uit de toost gebannen; aan het ambt, als mandaat van het volk, werd de eere. gebracht De correspondent te New-York van de Londensuhe Daily Telegraph noemt het gebeurde „vrijwel de ergste voor-den-neus-knipperij van Amerika'» hoogs ten be windsman, die ooit heeft plaatsgevonden". Zoo ziet men het, menschengunst is niet zeer stand vastig. Een verstandig man rekene er dan ook maar niet te vast op. Treurig. Woensdagmiddag is te Hilversum een droevig onge luk gebeurd. De 10 jarige D. v. d. B. was met zijn 8- jarig zusje aan 't hout sprokkelen in 't Spanderswoud en ter afwisseling wou hij eens gaan zwemmen in de z.g. Nieuwe Vaart. Hij stapte echter in een der diepe kuilen, die zich daar, geheel voor 't oog verborgen door waterplanten, in den bodem bevinden. Op zijn hulpge roep kwam een werkman toesnelion, die zich te water Alkmaaxsehe justitie was prijzenswaardig vlug aanwezig w.?rH "fnPnoa? gew^t Heel het dorp sprak over het geval Iedereen m keilde Gant Schouten maar niemand vertelde veel kan worden opgenomen." Haarlem: „De algemeene vagadaing bepaalt in zake de ouderdomsva-zekering haar standpunt. Ten einde hiertoe te geraken, wordt in deze vergadering eene commissie benoemd, welke op de eerstvolgende alge meene vergadering een ontwap-program over het vraag stuk der ouderdomsverzekering indient"; Gouda: „De Bond benoeme een commissie ta bestu deering van het pensioenvraagstuk", adviseert het hoofd bestuur deze zaak dit jaar niet te behandelen, maar aan het hoofdbestuur op te dragen hieromtrent een schriftelijk rapport te doen uitbrengen door eene daar toe, na overleg met de voorstellende afdeeling te benoemen commissie, welk rapport in eene volgende algemeene vergadering kan worden behandeld. Aldus werd besloten. Wettelijk geregelde tien-urige arbeids dag. Over den wettelijk geregelden tien-urigen arbeidsdag werd een inleiding gegeven door de Jieeren J. Mussert, secretaris van het centraal bestuur van het Alg. Ned. Werkliedenverbond, en mr. H. L. Drucker, lid van de Tweede Kamer. Na inleiding en debat stelde het hoofdbestuur ten slotte de volgende motie voor: De vergadering, gehoord de inleiders ai de beraadsla gingen, spreekt de wenschelijkheid uit dat een wettelijke regeling worde getroffen omtrent den 10-urigen werkdag. De vagadaing nam met algemeene stemmen deze motie aan. Na de pauze werd de uitslag van de bestuursverkie zing meegedeeld. Herkozai bleken de aftredende leden mevr. W. Wijnaoidts FranckenDyserinck, mr. S. J. L. van Aalten, P. Wj. J. van Hassel,*P. Hofstra, Th. M. Ketelaar, U. G. Schilthuis, Herman Snijders, mr. M. Wt F. Treub en C. A. Zelvelder. Gekozen werden de heeren mr. J. A. van Gilsa, prof. dr. D. van Embden, P. Nolting, Jac. Welleman te Krabbendijke, A. Kelder man te Deventer en P. Visser te Rotterdam. Een man geworgd te Oudendjjk. Over het drama dat te Oudendijk is afgespeeld deelt de Alkm. Crt het volgende mee: Het [rustige Oudendijk werd op den ochtend van Hemelvaartsdag ppgeschrikt door het gaucht, dat er een moord zou zijn gepleegd. Gerrit Schouten zou in den vorigen nacht vermoord zijn geworden door den arbeida Willem Broatjes. Ook tot in Alkmaar drong het gerucht door en toen men al spoedig den substituut officier van justitie mr. Cnopius per fiets zag uittrekken, bracht men dit natuurlijk in verband niet den moord. En inderdaad r— Gerrit Schouten wès dood eri de droge te brengen. Onmiddellijk werd toen naar oen dokter getelefoneerd, die, vergezeld van twee verpleeg sters, zoo spoedig mogelijk op de plaats van het onheil aankwam. Ondanks alle moeite van den geneesheer, mocht het dezen niet gelukken, het knaapje weer bij te brengen. Vrijzinnig-Democratische Bond. Te Arnhem werd Woensdag en Donderdag gehouden de algemeene vergadering van den Vryzinnig-Democra- met bespiegelingen van: het verbond komt niet het I tischen Bond, die door 84 afdeelingen werd bijgewoond. 4 t r\ Drt \Tn/iroiténi» \fTranK rvnnnnn mof non rnrls\ A/~,rm komt wel. Deze is er voor, een ander er tegen, en zoo gaat het voort. Het verstandigste Ts de resultaten maar af te wachten. In Duitschland, en dit toont alweer de pers, is men over die toenadering niet zoo heel erg in z'n humeur. Want je behoeft er geen politieken neus voor te hebben om te ruiken tegen wie al dat aaneensluiten is ge richt. Het bezoek van Koning Edward trekt vooral de aandacht. Het is voor 't eerst sedert zijn troonsbeklimming, nu ruim zeven jaren geleden, dat Engelands Koning roe ping voelt om te voldoen aan den beleefdheidsplicht, die op hem rustte om den Tsaar te bezoeken. Het schijnt, dat de Keizerin-moeder van Rusland er in geslaagd is, bij het laatste bezoek dat zij bracht aan het Engelsche Koningspaar, haar zuster en zwager, dit bezoek in orde te brengen. Wannoa Koning Eduard den eersten stap gedaan heeft, dan zal Tsaar Nioolaas wel spoedig den tweeden stop daarop laten volgen, en zoo spreekt men reeds van een oontra-visite in het najaar. Nu wordt wel aan die reis naar de Russische wate ren de schijn van een familiebezoek gegeven; maar het is toch aan geen twijfel onderhevig, dat die ont moeting ook een politieke beteekenis heeft. Het is zoo, de Koning zal niet door zijn minister van buitenland- sdhe zaken, Sir Edward Grey, vergezeld worden op die reis; doch het is bekend, dat Koning Edward zelf op het buitenlandsch beleid van zijn land een grooten invloed uitoefent, en mans genoeg is, om, zonder het constitutioneele spoor te verlaten, ook alleen over zaken van hooge politiek te handelen. Zooals gezegd, in Duitschland is men heel niet in zijn humeur met al die toenadalng. Want het aan halen der vriendschapsbanden tusschen Rusland, Frank- rijks bondgenoot, en Engeland, Frankrijks voornaamste mandataris in Marokko, kan niet anders dan de Fran sche actie in dit Sultanaat ten goede komen tot stille ergernis van de staatslieden te BerlijTi. „Terwijl Engeland zich in Europa van Frankrijk wil bedienen als steunpunt tegen Duitschland", zegt zeker Duitsch blad, „laat het aan Frankrijk in Marokko de vrije hand." Geen wonder daarom, dat de Franseh-Engolseh-Rus- sische betooging in verband wordt gebracht met den gang van zaken in Marokko. De toestand ginds schijnt brillen nemen, die niét voor zijn taak berekend, voor sinds eenige dagen een radicale wijziging te hebben »ju wak geschikt was, immers noen, waar daar wordt ondergaan ten gunste van den tegen-sul ton Moefti iiafid, De Voorzitter, Mr. Treub, openae met een rede deze vergadering. Aan het jaarverslag is het volgende ontleendIn den loop van htt jaar traden zes nieuwe vereenigingen tot den Bond toe, waardoor hst ledental steeg tot 4513. Het getal personeele leden steeg tot 545. Een herziening der statuten kreeg de vorige vergadering haar beslag en de defensie-paragraaf werd vastgesteld, terwijl een voorstel werd aangenomen tot de benoeming eener commissie tot onderzoek der wetsontwerpen op de ar beidersverzekering. Voor het vormen dezer commissie werden door het hoofdbestuur bereid gevonden de heei en mr. H. L. Drucker, mr. J. van Drooge en P. Nolting. Bij de periodieke gemeenteraads- en provinciale ver kiezingen in 1907 is de party krachtig vooruitgegaan. Wel werden in een paar groote steden ons enkele ze tels ontnomen, doch dit verhinderde niet dat wy zeer versterkt in gemeenteraden en Staten terugkeerden. Een verblydend verschijnsel was mede dat partygenoo- ten in Oost lndiö ook daar bezig zyn om de V. D. be ginselen ingaDg te doen vinden. Te Batavia werd 15 December 1907 door bomiddeling onzer, personeele leden aldaar een vryzinnig-democratische kiesvereeniging op gericht en een permanent informatie-bureau gesticht waar vragen van politiek of economisch belang in studie kunnen worden genomen. Een aanmerkelyk getal personeele leden meldde zich aan. In het verstreken jaar bleek wederom op tal- ryke plaatsen dat de toeneiging van de jongeren in het vryzinnige kamp tot onze party zeer sterk is. Ons breed democratisch program en de degelyke arbeid onzer partygenooten in Tweede Kamer, Provinciale Staten en Gemeenteraden werken daartoe mee. De drang naar organisatie op vryzinnig-democratischen grondslag uitte zich in de ryen dezer jongeren in deop- richting van ontwikkelings- en propaganda-clubs te Amsterdam en Den Haag. De propaganda Voor liet algemeen kiesrecht werd mede namens den Bond door het propaganda-comité voor grondwetsherziening en algemeen kiesrecht zooveel mogelijk bevorderd, gelijk uit het uitvoerig verslag van dit comité blijkt. Een gansche reeks van vergaderingen, vooral ook op het platteland, werd gehouden, waar overal werd gepleit voor grondwetsherziening en algemeen kiesrecht. Door de oprichting van sub-comités worden tal van vereenigingen tot ons getrokken die door het Ned. Comité, dat als socialistisch bekend staat, niet -HMJ| waren te Winnen. Vooral het Zeeuwsch subcomité, waar- was het te laat; Schouten was reeds gewurgd, bij reeds 1b vereeniguigen met 850 leden zijn aangesloten, 's Ochtends vasduinen justitie en politie. Zij hadden goeds van hem. Vroeger was hij winkelier geweest, maar, ofschoon hij niet aan den drank was, oppassen wilde hij toch ook niet recht. Het ging niet met den winkel en daarna deed hij van alles en nog watsigaren handelaar, prentbriefkaartenventer, fotograaf. Men was niet bijster met Schouten ingenomen. Hij kon soms bijzonder lastig zijn. Vooral Willem Broertjes ondervond dat. Hij scheen vroeger al het land aan dezen te hebben. In November had hij Broertjes be- leedigd en die had daarvan procesverbaal laten op maken. Schouten moest toen voor de rechtbank ver schijnen. Hij wad tot tien dagen gevangenisstraf va- oordeeld. Eigenaardig is het, dat mr. Cnopius Schouten destijds niet geheel en al toerekenbaar achtte. Althans verklaarde hij, dat het niet ondienstig zou zijn, wan- nea eens een onderzoek werd ingesteld naar de geeste lijke vermogens van den beklaagde, om de zekerheid te krijgen, dat men niet met een queulant te doen had. Sedert dit vonnis schijnt Schouten nog lastiga te zijn geworden tegen Broertjes. Hij zocht hem, zeiden de dorpelingen. Het was aisof Schouten Broertjes bij elke gelegenheid tartte, om hem woest te krijgen, oin te maken, dat hij oen aanklacht jegens hem zou kunnen indienen, wegens beleediging of mishandeling. Maar Broertjes bleef altijd kalm en handelde op deze wijze het verstandigst Woensdagavond zou Broertjes met zijn vrouw op bezoek komen bij zijn buurman. Schouten wist dat Hij had zelfs te voren gevraagd of hij ook van do partij mocht wezen, maar de buurman, wetend dat men Broatjes en Schouten maar liefst zoo va mogelijk uit elkaar moest houden, had gezegd, dat Schouten dien avond maar niet moest verschijnen. Schouten ver scheen echter wel in de buurt. Hij vatte bij een bruggetje post en wachtte. Wachtte geduldig, totdat ein delijk Broertjes met zijn vrouw weer terug kwamen. Hij viei het echtpaar lastig. Broertjes hield zich eerst kalin. maar des sarrens eindelijk moe pakte hij Schouten beet om hem een afstraffing te geven. Broertjes bleek onmiddellijk de sterkste. „Schouten moest het onderspit delven en angstig riep hij uit: „Laat me los, ik zal je niets meer doen." Toen zei Broertjes: „Goed, ik zal je loslaten als je belooft m'n vrouw en mij niet weer lastig te vallen." Schouten beloofde en Broertjes liet hem los. Doch nauwelijks was Schouten weer op de been of hij kroog een boks ijzer en ging hiermede Broertjes te lijf, zeggende: „Een van onze twee moet er nou maar aan gelooven." Op hetzelfde oogenblik gaf hij hem een slag. Broer tjes greep toen zijn aanvaller bij de' keel. Doch terwijl hij Schouten nog vast had valoor hij, waarschijnlijk tengevolge van de verwondingen met het boksijzer het bewustzijn. De vrouw had om hulp geroepen en ver schillende personen snelden toe. Zij waren echter niet in staat Schouten to verlossen uit den ijzeren greep van den bewustelooze. To,-n het hun eindelijk gelukte

Schager Courant | 1908 | | pagina 1