Donderdag 4 Juni 1908. 52ste Jaargang. No. 4366 Bureau SCHAGESI, Laan O 4. Interc. Telephoon No. 20. Uitgevers: TBAPüft&H &0oi EERSTE BLAD. Bekendmakingen Binnenlandsch Nieuws. Gemengd Nieuws. SCHAKER AlltlCIl NiEHÏS- C0ÜRA1T. ■n 11 li Dit blad verschijnt tweemaal per weekWoensdag- en Zaterdagavond. Bij inzending tot 's morgens 9 ure, worden ADVERTENTIËN in het eerstuitkomend nummer geplaatst. INGEZONDEN STUKKEN één dag vroeger. Prijs per jaar f 3.Franco per post f 3.60. Afzonderlijke nummers 5 Cent. ADVERTENTIËN van 1 tot 5 regels f 0.25 iedere regel meer 5 Ct. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. WBMBWIWWinmOTnrww Dit nummer beitaai uit twee bladen GEMEENTE SCHAGEN. (0>— Nationale Militie. Oproeping verlofganger in werkelijken dienst. De Burgemeester der gemeente SCHADEN maakt bekend, dat (de in deze gemeente gevestigde verlof ganger Dirk Steen der lichting 1903, behoorende tot het le Regiment Veld-Artillerie op den 22 Juni a.s. des namiddags vóór 4 uur bij zijn korps te Utrecht aanwezig moet zijn ten einde voor herhalingsoefenin gen in werkelijken dienst te worden gesteld. Schagen, den 3 Juni 1908. De Burgemeester voornoemd H. J. POT. o— Nationale Militie. Onderzoek van Verlofgangers. Burgemeester en Wethouders der Gemeente SCHA GEN maken bekend, dat het onderzoek van de in deze Gemeente gevestigde verlofgangers der Militie te land za! worden gehouden in het lokaal „Ceres" aldaar op Vrijdag, den 12 Juni aanstaande, des voormiddags te half tien uren. Aan het onderzoek behoeft niet te worden deelge nomen door hen, die in het genot zijn van tijdelijk verlof en voorts niet door: a. de verlofgangers, aan wie vergunning is verleend tot uitoefening van de zeevaart of de zeevisscherij buitenslands of toestemming tot verblijf in het buiten land, en aan wie hetzij gelijktijdig met die vergun ning of toestemming, hetzij in verband daarmede later afzonderlijk, vrijstelling van het onderzode is verleend, dan wel is toegestaan dat onderzoek in de maand November of December van het loopende jaar te on dergaan b. de verlofgangers, aan wie ter zake van de uit oefening van hun beroep of bedrijf dan wel wegens andere bijzondere omstandigheden vergunning is ver leend het onderzoek in pen der- hiervoren onder a genoemde maanden te ondergaan; e. de verlofgangers, die in het loopende jaar, vóór den dag hierboven als dag van onderzoek aangegeven, uit anderen hoofde dan voor straf onder de wapenen zijn geweest; d. de verlofgangers, die bestemd zijn om in het loopende jaar voor herhalingsoefeningen onder de wa penen te komen e. de verlofgangers, die bestemd zijn om met 1 Augustus van het loopende jaar eenen verlengden militie- dienst bij de Landweer te volbrengen; f. de verlofgangers, die in het genot zijn van ont-, heffing van den werkelijken dienst of van uitstel van eers te-oefening; g. de adspirant-militie-officierenen h. de verlofgangers van de Exploitatie-Compagnie der Spoorwegafdeeling van het Regiment Genietroepen. Voorts wordt de aandacht gevestigd op de volgende wetsbepalingen dat de verlofganger bij dit onderzoek moet verschij nen in uniform gekleed, en voorzien van de Weeding en uitrustingstukken, hem bij zijn vertrek met verlof medegegeven, van zijn zakboekje en van zijn verlofpas; dat een arrest van twee tot zes dagen, te ondergaan in de naastbij gelegen provoost of het naastbij zijnde huis van bewaring, door den Militiecommissaris kan worden opgelegd aan den verlofganger: lo. die zonder geldige reden niet bij het onderzoek verschijnt 2o. die, daarbij verschenen zijnde, zonder geldige reden niet voorzien is van de hiervoren vermelde voor werpen; 3o. wiens kleeding- of uitrustingstukken bij het on derzoek niet in voldoenden staat worden bevonden; 4o. die kleeding- of uitrustingstukken, aan een ander behoorende, als de zijne vertoont; dat, onverminderd de hiervoren genoemde straf van twee tot zes dageii arrest, de verlofganger, die zich schuldig maakt aan een dier feiten daarbij onder lo. tot 4o. genoemd, wordt opgeroepen om op een nader te bepalen tijd en plaats voor den Militie commissaris te verschijnen tot het ondergaan van een nader onder zoek; dat de manschappen der militie te land worden ge acht onder de wapenen te zijn niet alleen gedurende den tijd, dien het onderzoek duurt, maai" in het alge meen, wanneer zij in uniform zijn gekleed, zoodat zij, die ongeregeldheden plegen of zich aan strafbare fei ten schuldig maken, hetzij bij het gaan naar de plaats voor het onderzoek bestemd, hetzij gedurende het on derzoek of bij het naar huis keeren, te dier zake zullen worden gestraft volgens liet Crimineel Wetboek en liet Reglement van Krijgstucht voor liet krijgsvolk te lande. De verlofganger, die bij herhaling kleeding- of uit- rustingstukken, aan ©en ander behoorende, als de zijne vertoont wordt in werkelijken dienst geroepen en daarin gedurende ten hoogste drie maanden gehouden. De duur van dezen dienst wordt door den Minister van Oorlog bepaald. De verlofganger, dlic niet voldoet aan eene opioe- -1:„4 II na .laarim ver- redenen omkleed verzoek worden vergund, het onder zoek in eene andere Gemeente des Rijks te ondergaan. Maakt een verlofganger aan wien eene zoodanige ver enorm zijn en dat het voor de kleine zangers werkelijk Ongewilde gasten in Limburg. een droevig lot moet zijn voor zoon pleegKind het noo- l Te Schin op Geul, is tijdens de afwezigheid van den dige ©ten aan te halen. Voor een paar jaar werd ons j pastoor diefstal met inbraak gepleegd in de pastorie. gunning is verleend, daarvan geen gebruik, dan wordt 'aa' in den zomer een jonge koekoek ter hand gesteld ^*r W0I'd duizend gulden ontvreemd. Daders onbe- 11 en hetzelfde merkten wij op als de bovengenoemde kend. verzorgster. Alles wat de hui^genooten en zelfs buren Te Susteren is aangehouden een bende dieven, die H 'zich heeft schuldig gemaakt aan diefstal van een kar on paard. De aangehoudenen hebben reeds verschillende veroordeelingen in Duitschland en Belgiö ondergaan. Zij werden in een woonwagen aangetroffen en bekenden de verschillende diefstallen in den afgeloopen winter Jn Limburg gepleegd te hebben. deze geacht niet te ?ijn verleend. Schagen, den 1 Juni 1908. Burgemeester en Wethouders voornoemd De Secretaris, De Burgemeester, ROGGEVEEN. H. J. POT. „Brand" iu het vlas. In Hunsinga (Gr.) woedt op tal van vlasakkers weer de zoo zeer gevreesde „brand'. Tal van landbouwers zien zich dientengevolge genoodzaakt het vlasgewas onder te ploegen. Moordaanslag. Zondagavond te ongeveer 10 uur is te Borgerooster- veen, dicht bij de Pruisische grens een moordaanslag gepleegd. Ruurd de Vries, oud 21 jaar, is door Jan Bloemberg, oud 20 jaar, met een mes in den buik gestoken. Hij werd h'iertoe dooi' minnenijd gedreven. De steek kwam zoo ernstig aan, dat de ingewanden naar buiten traden. Die Vries is per tram naar het ziekenhuis te Zwolle vervoerd, doch er bestaat geen machtig konden worden als vliegen, rupsen, vlinders, alles verdween in den immer gapenden bek. Of het aan ons opvoedingssysteem lag, d. w. z. of het aan gevoerde £ii toegediende voedsel te machtig was, wij weten het niet, maar zeker is het, dat de vogel, dien wij kerngezond in handen hadden gekregen, na eenigen tijd bezweek, evenals zoovele honderden andere vogels, die uit hun „doen" gebracht, zoo spoedig met bun pootjes in do hoogte liggen. Ongetwijfeld moet deze vogel gerekend worden tot die, weike van groot nut zijn voor landbouw en veeteelt. HdblcL Uit het Buitenland. Het begint in de bloembollenstreek tot rust te komen; de laatste 'fulpen zijn afgeplukt en hoewel verschil lende andere gewassen, zooals Ranontiels, Anemonen, iris en Pioenrozen staan of gaan bloeien, zij geven, niet die .vele werkzaamheden, als dit bij do groot- culturen het geval ds. De bollenstreek heeft geen gunstig jaar; de handel in het buitenland is ongunstig geweest, terwijl ver schillende gewassen nogat geleden hebben door het hoop, dat hij in het leven zal blijven. Bloemberg vluchtte ongunstige weer. Een lichtpunt is het dat de Tulpen over de grens, doch keerde nog des nachts terug en op de veilingen veel geld opbrachten. Voor sommige werd in hechtenis genomen. j verscheidenheden werden prijzen besteed, welke aan De Vereeniging vau Ned. Werkgevers vroegere tijden herinnerden. Zoo betaalde men voor eu de „Nieuwe Courant". „Mr. Van der Hoeven,", een zuiver geLe „Murillo", on- Men verzoekt aan het volgende openbaarheid te geven Het bestuur der Vereeniging van Nederlandsche Werk gevers kennis genomen hebbende van de door inr. i'reub in de Tweede Kamer op 26 Mei geuite bewering dat de Nieuwe Courant, door het aanvaarden van geldelijken steun van de Vereeniging, haar „oordeel" geveer f 25 en meer voor den regel. Niettegenstaande ue Darwin-tulpen elk jaar in meerdere mate aangeplant worden, brachten ook deze goede prijzen op, in het bijzonder was dit het geval met „Psychi", „Zulu" en „La tnlipe noire", de z.g. zwarte tulp. De hoogera tulpenpnjzen worden toegeschreven aan de uitbreiding aan de belangen (der groote werkgevers) „heeft verpand van deze cultuur in Noord-Holland. Daar worden jaar zoo n'iet verkocht"; lijks groote stukken wei- en bouwland voor de bloem- verklaart zonder eenig voorbehoudI hollen ingestoken en men vraagt zich af waar moet dat de Vereeniging in hare vergadering van 28 No-dat alles heen. Men kan wel produceeren, maar men vember 1907 vernomen hebbende het besluit der heeft consumenten noodig eu wanneer de markt over voerd wordt, dalen de prijzen. Arroudisseiueuts Ueclitbank te Alkmaar. Uitspraken van heden. Willem de B., Klaas B., Gerrit van Gerrit W. D. en Connaliü B., visschers te Den Helder, toeeigenen van paimpitten, allen 1 maand gevangenisstraf. Aiuonius van D., Castricum, mishandeling f 7 boete of 7 dagen hechtenis. Theouorus M., Grootebroek, mishandeling, f 7 boete of 7 dagen hechtenis. Jan L., Zijpe, binnengedrongen in een woning, f 14 boete of 14 dagen hechtenis. Cornelis de G., Hoorn, overtreding ijkwet, f 4 boete of 4 (dagen hechtenis. Hendrikns v. d. B. en Ailrianus Hubert V., Castricum, rustverstoring, beiden f 6 boete of 6 dagen hechtenis. Pieter S., Broek op Langendijk, mishandeling, f 1 boete of 4 dagen hechtenis. vvl luwlllgv»» VW ping tot werkelijken dienst, wordt, na daartoe ver- e is elite lastgeving van den Minister van Oorlog, als deserteur afgevoerd en behandeld Nog worden de verlofjfmgers opmerkzaam gemaakt, dat het nkt-ontvangen eener bijzoiidere kennisgeving hen niet ontheft van hunne verplichting tot deelneming aan het onderzoek, maar dat deze openbare kennis geving eenig en alleen als bewijs geldt, dat de veilot- ganger behoorlijk is opgeroepen. Ingeval ziekte of gebreken de opkomst mochten ver hinderen, moet daarvan blijken door overlegging van eene gezegelde en gelegaliseerde geneeskundige verkla ring. Geldt het verlofgangers, aan wie wegens onver mogen eene ongeregelde verklaring is afgegeven, dan kan deze aldus, ter verzending aan wien behoort, ter Gemeente-secretarie worden ingeleverd. Betreft net verlofgangers, aan wie. in verband niet een vorig onder zoek als hier bedoeld, door denzelfden geneeskundige reeds eene verklaring is uitgereikt, dan kan ook voor lüe t-onverinogenden met eeoe ongeregelde en met-ge legaliseerde verklaring worden volstaan Aan den verlofganger kan op zijn daartoe aan Oen .'omnijwiris mi mi ihstrit* te rtehtau «n w* Texel. Op de Maandag gehouden markt werden 7300 lam meren aangevoerd. De prijzen van de vorige week kon den over het algemeen maar moeilijk bedongen worden, eu varieerden vau 8 tot 12 guklen. Gemiddeld was de prijs pi. in_ f9 k f 9.50. Handel matig. Hoogwoud. In deze gemeente begint het regenwater zoo schaarsch te worden, dat de ingezetenen die gebruik maken van Kerkebak of schoolbak, dagelijks niet meer dan twee emmers water kunnen toeloopen. Het is te hopen, dat een regendag hierin eens spoedig verandering brengt. Burgerbrug. De heer J. P. van der Ploeg, hoofd der school, vierde Donderdag j.1. zijn 25-jarig jubileum als onderwijzer te Züpe. Van verschillende zijden ontving de jubilaris blijken van belangstelling, waaronder zeer fraaie cadeaux. Burgerbrug. Voor de vacante betrekking van onderwijzer hebben zich slechts twee sollicitanten aangemeld. Oude Niedorp. Door Burgemeester en Wethouders dezer gemeente zijn voor een lid van de Gezondheidscommissie, gezeteld te Hoorn, vacature-J. Hartog, aanbevolenJ. Oostwoud Wijdeues te Abbekerk en R. Visser te Berkhout. W inkel. De op 26 Mei jj. ingedeelde lotelingen, bestemd voor korte oefeningen, zijn ingelijfd als volgt: G. C. W. Groot, bij het 4e Regiment Vesting Artillerie te Helder; D. Brugman by de Grenadiers en Jagers. Winkel. Aan den milicien-verlofganger der lichting 1905, J. Smak, is vergunning verleend, om 10 Augustus a.s. op te komen voor deelneming aan herhalingsoefeningen. Anna Paulowna. Aan het postkantoor en de daaronder ressorteereude hulppostkantoren te Anna Paulowna, werd gedurende de maand Mei 1908 ingelegd f6605.32 en terugbetaald f 10785.89. Het laatste, door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nommer 705. De nieuwe tram Met het mooie weer van de laatste dagen werd het gemis van de tramverbinding van Helder naar Huis duinen terdege gevoeld Gelukkig zal dat gemis niet lang duren, wanneer het plan van „Helder's Belang" naar wensch mocht slagen. Op haar initiatiof zal men alhier een zoogenaamden Dondclijk ongeluk. Zaterdagvoormiddag, even vóór twaalf uur, had aan de spoorweghalto Marienweerd een droevig ongeval plaats. De wachtores, vrouw Peters, had de afsluitboo- men gesloten voor den goederentrein dia van Meerssen naderae. Daar de vrouw belast is met het bedienen van twee overwegen, lyn Aken—Maastricht en Venlo— Maastricht, haastte zij zich om de afsluitboomen op de lyn Vonlo—Maastricht, gelegen tegenover die van het traject MaastrichtAken te sluiten, aangezien de snel trein, die te 11.55 uur in Maastricht aankomt, naderde. Bij 't oversteken van de lyn weid zij door de machine van den goederentrein gegrepen, en als het ware ver morzeld. Een vijftiental meters werd de vrouw, die op slag gedood word, nog medegesleurd. (»L. K.") Controleurs Cokvcrecnigingon. De cursus iu m9lkondarzook ter opleiding van con troleurs voor fokvoreenigingen en kaasfabrieken, weike van Octobar 1907 tot April 1908 door het Zuivelconsu- lentschap voor Noord-Holland te ilooru is gegeven, werd gevolgd door 24 personen, waarvan er 21 deelna men aan het examen ter verkrijging van het diploma van bekwaamheid. Hiervan moesten 3 worden afge wezen, terwijl 18 leerlingen slaagden, n.1. 1. K. Bouwer, Bovenkarspel. 2. J. Bijman, Span broek. 3. J. van Dam, Wogmeer. 4. C. Donker, Hoog woud. 5. C. Hoebe, Spanbroek. 6. H. J. E. v. Hoorn, iloorn. 7. H. Uooijoerg, Venhuizen. 8. J. Kieftenburg, Hauwert. 9. K. Leegwater, Hem. 10. Jb. Lewis, Oudoudyk. 11. P. Leyen, Aartswoud. 12. K. Otter, Scheliinkhout. 13. C. Rentenaar, Sfj becarspel. 14. G. Reijndors, Avenhorn. 15. N. Smal, Wogmeer. 16. G. Vet, Ursom, 17. R. Zilver, Binnen wij zend. 18. A. Zijp, Lambertschaag. Een bruinvisch. In Doniawerstal (Er.) ia uit het Tjeukemeer een bruin visch aangespoeld, die zeker door de sluizen te Lemmer uit de Zuiderzee in het Friesche boezemwater is geko men. Zijn gewicht werd getchat op 35 K.G. Nieuwe Courant om zich in verhoogde mate toe te leggen op de behandeling van onderwerpen, rakende de belangen van nijverheid, handel en landbouw, en uit ondervinding wetende dat het economisch standpunt der Nieuwe Courant geheel overeenkomt met dat der Vereeniging, aan die courant heeft toegezegd een bij drage tot dekking van een eventueel tekort op (te exploitatie tol een maximum van f 8000 per jaar ge durende (hoogstens drie jaar; dat bij deze toezegging van de zijde der Vereeniging geenerlei voorwaarde is verlangd of gesteld; en dat deze bijdrage door de Nieuwe Courant zonder een enkele voorwaarde is aanvaard, daardoor geener lei band tussehen de Vereeniging en de Nieuwe Courant is ontstaan noch de vrijheid van oordeel harer ver antwoordelijke redactie op eenigje wijze is beperkt. Onweer en braud. Te Ambt-Almelo zijn Dinsdagmorgen 4 huizon door brand ten gevolge van het inslaan van den bliksem |.;eII jan^r rcjs vernield. "Verzekering dekt de schade. Een Zwolsche jongen liet aan de Zw. Ct. een prent- Dinsdagmorgen sloeg de bliksem te Zeddam in de briefkaart zien die, voor zijn verjaardag 9 Mei 1902 woning van vonnema, die daardoor afbrandde. Het bestemd, den dag te voren daar aan het station in vee werd gered. Allos verzekerd. de bus gedaan en zes jaar later 19 Mei '08 daar afge- Dinsdagmorgen te vjjf uur is de bliksem geslagen stenipetd en bezorgd werd. Ze heeft in dien tijd enkel in de boordery van den heer B. Hoogteyling aan den een uitstapje gemaakt naar Deventer, want ze draagt Hoogen Ryndyk onder Zoeterwoude. De schuur met ook het jvostiuerk van die plaats, rijtuig, landbouwgereedschappen enz. is geheel afge brand. Ook een hond kwam in do vlammen om. Een belendende loods met oude materialen van den heer F. van der Waals kreeg ook nog veel schade, evenals een inrichting van nieuwe materialen van den heer H. de Jong. Te half elf was men de vlammen geheel meester. Alles was verzekerd behalve de Inrichting van den heer H. de Jong. Zware onweersbuien, brengende overvloodigen regen ontlastten zich in den nacht van Maandag op Dinsdag boven Den Bosch en omtrek. Zonder noomonswaardige schade te veroorzaken trof de bliksem o.m. het tram station te Vlijmen. Een djjk ingevallen. Te Scherpenisse is men bezig met het verhoogen en j verzwaren van den zeedijk; Zaterdagnamiddag is na de hevige onweersbui gepaard met hevige stortregens, een gedeelte van het verzwaarde dijksgedeelte met een massa aarde van het oude dijkslichaam weggeschoven van het buitenbeloop, de kruin en het binnenbeloop van ongeveer 55 M. lengte. Het buitenbeloop is nog aanwezig tot 3 M. boven hoog water, terwijl de oude hoogte 3.64 M. beliep, De inzinking had loodrecht plaats, zoodat een scherpe kant ontstond; zoo is de grootste diepte tot 0.65 M. H.W. Men is direct met het her stel der schade aangevangen. Ue Koekoek. Van alle zijden verneemt men dat do koekoek is gehoord; hetzij eenige dagen vroeger of later dan een vorig jaar; de belangstelling die voor dezen trekvogel elk jaar getoond wordt, bewijst dat hij niet de eerste de beste is onder de vogels. Tal van „on dits" zijn dan ook omtrent hem Jn omloop, waaronder speciaal tot de onware behoort de nog veelvuldig voorkomende mouning onder niet-deskundigen, dat hij in de winter maanden in een sperwer verandert. Meer waar is: ln de maand Mei Legt elke vogel een ei, Behulve de koekoek en de spriet, Die leggen in de .Meimaand niet! Er is verschil in gevoelen over de wijze waarop de koekoek zijn eieren in het nest van andere vogels brengt. Een vogelkenner deelt mode, dat de koekoek het ei op den grond legt en vervolgens in den snavel neemt om het in het nest te dragen; en als bewijs daar van deelde hij mede, dat eenige arbeiders bij het snij den van riet in een vijver het nest van een rietmuscti vonden, waarin niets anders zat dan een jonge koekoek. Het nest werd afgesneden op de rietstengels en een meisje zou den vogel groot brengen. Bij de opkweeking bleek het een zeer vraatzuchtig dier, dat niet te ver zadigen was, zoodat op een goeden dag het dier ver ongelukte. Uit de aanwezigheid in het nest van de rietmusch bleek, dat het beslist onmogelijk is, dat het wijfje haar ei niet gedragen zou hebben, omdat de rietstengel^ haar onmogelijk zouden hebben kunnen dragen. Meerdere waarnemingen zijn daaromtrent medege deeld, maar wij waren nimmer zelf in de gelegenheid gehouden, en indien hy slaagt, zal" de "dienst" den* voï toogen, dat hoTde plTch^^er'rrjMrTn^ ino1 arenden das worden annt/fluantmn uw LxJ11» Renardtrein bestaande uit een automobiel-rijtuig en 1 twee Tolgrytuigen, laten loopen vanaf het Havenploin gaat. Vooreerst zal de bestrijding afaezien v-m langs den kanaalweg en verder langs den Huisduinen waarschijnlijke toevalligheden nee jaren in besl'aè W6^! I man Mnn nrnnl *-» i A+ r Ji Een gevaarijjke aardappelziekte. Ongeveer drie jaren geleden vertoonde zich in West- Duitschland en Denemarken een nieuwe aardappelziekte die op sommige plaatsen verschrikkelijke verwoestin gen aanrichtte en met den naam „krulziekte" bestem peld werd, terwjjl zy nu ringziekte wordt genoemd. Deze ziekte veroorzaakt een geelbruinkleuring van de ringvormige vaatbundels, die het eerst aan het navelein de verschijnt. Gelijktijdig verscheen, hoewel slechts hier en daar, een tweede overeenkomstige ziekte, de z.g. platrol ziekte, die in den laatsten tyd zich als de gevaarlijkste vyanüin voordoet, omdat zy het meeat voorkomt. Op de gevaren, die van de zyde dezer ziekte niet alleen in Duitschland maar in geheel Europa den aardappeloogst bedreigen, wijst graaf Arnim Schiagenthin in „Fühling's Landwirthschaftlicho Zeitung" met grooten nadruk. Deze twee ziekten worden veroorzaakt door microsco pisch kleine organismen, die met zekerheid van den moederknol door do oogen overgaan op de dochterknol len en niet door uitwendige middelen te bestrijden zyn. Het is zeer moeilijk, zoo niet onmogelijk, op het veld de zieke van de gezonde planten te onderscheiden. Toch kan men mot zekerheid verwachten dat aan een plant, waarvan een knol ziek is, de andere knollen ook door de ziekte zijn aangetast en ook kan de teelt uit zieke knollen nooit gezonde planten geven, hoe ook tegenstrijdige waarnemingen, die onjuist moeten zyn, her tegendeel schijnen aan te toonen. De ziekten, die in het begin slechts plaatselijk optra den, hebben nu alle soorten in Duitschland aangegrepen, misschien met uitzondering van eenige nieuwe teelten, die echter niet het duizendste deel van de behoeften dekken kunnen. Graaf Arnim heeft uit alle deelen des ryks ongeveer 400 soorten zaaiaardappois laten komen, die zonder uit zondering zwaar besmet bloken te zyn. Hieruit volgt, dat reeds spoedig gebrek aan goed voedsel moet komen. Bruikbare pootaardappelen zyn bijna niet voorhanden. Dientengevolge moet men m het voorjaar zieke aard appelen poten, waardoor de toekomstige oogst ver beneden het slechtste misgewas zal blyven. Een schatting van het resultaat is moeilijk, doch men moet er op rekenen, dat by het zaaien van weinig aangetaste aardappelen ongeveer 30 procent niet kiemen en dat de rest slechts 60 procent van een normalen oogst, en dan nog uitsluitend van kleine en zieke aard appelen, geven zal. By vertrouwbare berichten, volgens welke reeds in 1905 en 1906 plaatselijk een afval van 90 procent op trad, zal eon schatting van het verloren gaau van onge veer twee derden van den oogst niet overdreven zyn. In het kort schat graaf Arnim het verlies voor 1908 op 30 millioen ton aardappelen, vertegenwoordigende oen waarde van 600 millioen mark, eon veel grooter bedrag dan do ryksstatistiek over 1907 wettigt, hetgeen hij daaruit verklaart, dat de ziekte moeilyk waar teLeuien is en byna onbekend was. De onbekendheid met de ziekte maakt de bestrijding zeer moeilijk. Appol hoeft by zyn werk aan den Bio- logischen Keichsanslalt aangetoond, dat de ziekte ver- oorzaakt wordt door oen Fusarium paddestoel, van wiens ontwikkeling men weinig weet. Graaf Arnim meent, dat het gelukken zal, geheel of grootensueels onvatbare soorten te telen, wanneer men °.L,gr0^.„S"h.aal_ ?n "tro?S wetenschappelijk te werk van on- ne- De wagens bieden ruimte tot het vervoeren van bereikt heeft. men. Men weet niet eens, of,de ziekte haar hoogtepunt «MMÉ. M «MM. ÏSÏÏf Het - -fSÏÏSSSJ dit te controleeren; wel deden wij mede appelooget er mede gemoeid is.

Schager Courant | 1908 | | pagina 1