Marktberichten. Plaatselijk Nieuws. Binnenlandsch Nieuws. Burgerlijke Stand. Predikbeurten. Pinksteren. 387ste Staatsloterij. Uit en voor de pers. ï-ir,kLV1 /CWSJM'r,® S... 2 jSS'- NtawmAt MgA».,.r. Akte land en tuinbouwkunde of boutteelt M O. Tot lid der commissie, aan welke wordt opgedragen het examineeren van hen, die eene akte van bekwaam heid verlangen tot het geven van middelbaar onderwijs in land- of tuinbouwkunde of houtteelt, of tot het geven van lager onderwijs in land- of tuinbouwkunde, bedoeld bij het Koninklijk besluit van 26 Mei 1897 (Staatsblad no. 161), is benoemd de heer 0. Nobel, Rgkslandbouw- leeraar alhier. Gemeentewerken. Uitslag der aanbesteding der gemeentewerken, op 2 Juni. Timmerwerk. P. Honijkf596.—M. J. Hendnkse f520.—, L. J. Overtoom f610.—, J. R. Vlaming f610.—, f P. Voorman f420.—. Metselwerk. H. Gielens f159.—, S. Koning f154.—, S. Overtoom f189.—, P. Voorman f130.—, J. R. Vlaming f76.—, M. A. Kroone f60.—. Smidswerk. H. van Lint f137.H. Blok f 100. Schilderwerk. D. Wit f477.J. Baars f450.—, P. J. Cats f429.—, W. Klijn, Anna Paulowna f369.80. Straatwerk. D. v. d. Hulst, Schagen,f0.13 p.M2. Zand. G. Borst fl.70 p. M3., K. Govers fl.50p.M3., C. Kuit, 't Buurtje fl.40 p. M3. Gegundaan de laagsten. Keuringen van Merriën. Voor de a.s. Juni-keuringen vanwege de afdeeling Noord-Holland van het Nederlandsch Paardenstamboek zijn aangegeven Schagen. 9 Juni18 merriën 3 en 4 jaar12 id., 5, 6 en 7 jaar; 7 id., 8 jaar of ouder met veulen, ló id. 2 jaar, 16 id. 1 jaar, 8 éénjarige hengsten. Beverwijk, 10 Juni, respectievelijk 11, 9, 4, 12, 12 en 3. Hoofddorp, 11 Juni: 61 merriën 3 en 4 jaar; 18 id. 8 jaar of ouaer met veulen. Hoofddorp 12 Juni26 id. 5, 6 en 7 jaar, 50 id. 2 jr., 34 id. 1 jaar en 10 éénjarige Hengsten. Eervol ontslag. Aan mejuffrouw G. Floor-Bijpost wachteres op post 20 in onze gemeente, is op haar verzoek eervol ontslag verleend. In hare plaats is aangesteld mejuffrouw N. Nukoop de Vries alhier. Vrijwillige wapenhandel. Van de Vrijwillige wapenoefeningen in onzegemeente hebben zich 26 jongelieden aangegeven, en wel 21, die reeds vroeger een cursus bezochten en 5 nieuwelingen. Het minimum 20 is dus overschreden, zoodat de oefe ningen in den a.s. winter weder kunnen doorgaan Gemeenteambtenaren. Zondag werd in het N.-H. Koffiehuis alhier eene ver- gadering gehouden van gemeente-ambtenaren met het doel eene afdeeling van den Nederlandschen Bond te stichten. Na eenige besprekingen werd de Afdeeling Hollands Noorden opgericht. Tot leden der redactie van het concept-regement werden verkozen de heeren: J. Breebaart Dz., burgemeester van Hoogwoud, A. Ridder, secretaris van Winkel en W. Wortel, ambtenaar ter secretarie alhier. De vergadering werd door 17 belang stellenden bijgewoond. Floralia. De belangstelling die bij de jeugd voor „Floralia" bleek te bestaan, wordt in niet minder mate, door de ouderen betoond. Dinsdagavond klom het aantal aangiften in de 2de afdeeling tot 95; zoodat jong en oud bij elkander gerekend, weldra ruim 350 kwee kers van de door Floralia geleverde planten in onze gemeente zullen zijn. Schager Kaasmarkt. Op de Kaasmarkt van Woensdag werden aangevoerd 13 stapels kaas, waarvan 13 «tapels kleine kaas, hoogste prijs f 26.— stapels commissie f 0 stapel middelbare f Aan gewicht 1314 K.G. Onweer-diertjes. Men schrijft uit Peize aan de N. Gron. Ct.Zonder linge diertjes I Zaterdagavond na het onweer vond ik op een bloembed tusschen de kleine plantjes een paar sprietjes zoo dik als een baardhaar, die in voortdurende beweging waren. Beter toekijkende, merkte ik, dat het wormpjes waren van die dikte en ter lengte van 7 a 8 e.M. Het voorste derde deel was opgericht, als het lichaam van 'n slang kan zijn, en was klaarblijkelijk zoekende naar sbeun, terwijl het achterste tweederde over den grond lag, zich uiterst moeizaam bewegende. In 't geheel ;vond ik er 4, die ik op spiritus heb gezet. Opmerkelijk is het, dat ik eenige jaren geleden, niet ver van bedoeld bloembed, ook na een hevig onweer, een dergelijk diertje vond, iets dikker en langer. Alle gelijken wel iets op Phreoryctus Menke- anus, waarvan een afbeelding voorkomt in Brehms' Thierleben. Wie kan iets mededeelen omtrent di» vreemde diertjes? Gesticht „Meerenberg." Aan het verschenen jaarverslag van het Prov. Krank zinnigengesticht „Meerenberg" opgemaakt door den directeur dr. G. C. van Walsem is het volgende ontleend. Met verheuging maakt het verslag melding van den grond-aankoop ten behoeve der stichting, van de ver betering der verlichting van den Stationsweg. De mutatiën van het verplegend personeel waren vrij groot. Zij bedroeg 64 o/o der verplegers, en 47 °/o bij de verpleegsters, inbegrepen degenen die in den proeftijd vertrokken. Rekent men die er buiten, dan zijn de getallen 53 en 38 o/o. Ook de mutatie onder het huishoudelijk personeel, dienstboden vooral, was aanzienlijk. Opgemerkt wordt, dat zoolang de beloo ning der vaklieden in de mannenwerkplaatsen, niet geregeld wordt op den voet en in den vorm gelijk aan de belooning waarvoor zij in de maatschappij in aanmerking komen, men altijd met minderwaardigen en maatschappelijke schipbreukelingen zal te kampen hebben. De gezondheidstoestand was in het algemeen bevre digend De opleiding van het personeel geschiedde op den zelfden toet ais vorige jaren. In verschillende reglementen werden veranderingen aangebracht, o. a. in dat op het begraven, waardoor 't mogelijk is geworden ook op graven van patiënten der 4e en 5e klasse een gedenkteeken te plaatsen, wat vroeger alleen op graven van le, 2e en 3e kl. patiënten mogelijk was. De bevolking bedroeg op 1 Jan. 1907 1675, en op 31 Dec. 1672 personen, waaronder 1372 verpleegden, 20 beambten en 280 leden van het personeel. Van de patiënten stierven 44 mannen en 36 vrouwen. Het aantal patiënten der 5e kl. uit Amsterdam was 590. Er kwamen in 1907 zeven ontvluchtingen voor. Aan alle aanvragen tot opneming kon ook dit jaar evenmin als vroeger voldaan worden, voor de niet- betalenden evenmin ais voor de hoogere klassen De grootste moeite tot plaatsing bestaat voor den midden stand en den kleineren burgerstand. Van school, bibliotheek en van de gelegenheden tot ontspanning werd vrij geregeld gebruik gemaakt. In het middageten der laagste klassen werden weder om verschillende verbeteringen aangebracht, evenals in dat der vierde klasse. Ook in de middagvoeding der verplegenden werd verandering gebracht De directeur toch had (herhaaldelijk bezwaren geopperd tegen de dageLijksche verstrekking van alcoholhoudenden drank (bier), vooral aan jonge vrouwen, en in yerband met de omgeving. Zijn advies echter om radicaal door te tasten vond echter geen algeheele instemming bij de Comm. van Toezicht Aanvaard werd de gedachte om de betrokken personen zeiven te laten beslissen, hoe wel dit denkbeeld den directeur niet bevredigde, omdat het z. L de verantwoordelijkheid bracht op hen, die door leeftijd, kennis, ervaring en inzicht zijn beter oordeel te niet konden doen („het zij in bescheiden maar tevens in vastheid van overtuiging gezegd," zoo merkt dr. Van Walsem hierbij op), doch vroegere er varing had hem geleerd dat hij althans onder de vrouwen een niet te verachten steun zoude krijgen. Toen dan ook vruchten en toespijs of bier facuLtatief perden gesteld, was het resultaat overweldigend ten nadeeie van het bier Spoedig is het geb^ik awan dan ook geheel verloopen, zoowel bij de mannen als bij de vrouwen. Ook in de broodvoeding der laagste klasse is ver- ^^^eifd'iUtende inrichtingen in eigen beheer, be nevens Broeder- en Zusterhuis voldeden ook dit jaar goed. Sehoonrgdcn. Te OPMEER werd Dinsdag jL ter gelegenheid van de kennis eene schoonrijderij van paarden, gespannen voor 2-wielige rijtuigen, gehouden, waarvan de uitslag is als volgt: le prijs f 35 IA Saai, a. d. Paad (Hoog woud): 2e prijs f 20 J. Spaans, Beemster; 3e prijs f 10 D. van Diepen Wognum; 4e prijs f o J. ^Beerepoot, Hoogwoud; prijs voor het schoonste geheel (f 10) r. Gootjes, Oudendijk. Een en ander werd door het fanfarecorps onder lei ding van den heer Hartog opgeluisterd, terwijl bij de prijsuitreiking menig hartelijk woord werd gesproken. Anna Paalowna. Voor deelneming aan den a.s. wintercursus van het voorbereidend Militair Onderricht, hebben zich in deze gemeente 28 jongelingen aangemeld. Anna Paulowna. Bij beschikking van Ged. Staten van Noord-Holland is voor den dienst bij de militie afgekeurd, de loteling dezer gemeente Petrus Portegijs van de lichting 1908 no. 12. De houder van het aan de beurt liggend hooger nummer, die zijne plaats zal moeten vervullen, is Willem Johannes Hoop no. 22. Larigedgk. Bij de op 30 Mei jl. gehouden aanbesteding van het maken van 4 Ligtentjes ten behoeve van de afd. Langedijk der Noordhollandsche vereeniging „Het Witte Kruis" is ingeschreven als volgt: Timmerwerk A. Vis, Oudkarspel voor f 265.60, C. Kloosterboer, Broek op Langend ijk voor f 268, L. van Rijswijk, Zuid- Scharwoude voor f 274, C. Moerbeek, Broek op Langen- dijk voor f 318 en K. Schuit, Oudkarspel voor f 394. Schilderwerk Jac. Zijp, Noord-Scharwoude voor f 69.40, P. Berk hout, Zuid-Scharwoude voor f 75.90 en P. Kisten maker, Noord-Scharwoude voor f 90. Het werk is gegund aan de laagste inschrijvers. Langedjjk. De vacantie op de scholen aan den Langedijk is bepaald op de 14 dagen na Pinksteren. Alsdan valt de drukke tijd van het koolplanten, waarvoor de school jongens worden gebruikt, omdat ze daarbij evengoed dienst kunnen doen als volwassenen. Door de vacantie daarnaar te regelen wordt heel wat schoolverzuim voor komen. Tegenwoordig begint dit weer te ontstaan, door dat nog leerplichtige kinderen op de fabriek van in gemaakte groenten in dienst worden genomen. Te be treuren is het zeker, dat werkgevers kinderen aan nemen, die volgens de leerplichtwet op de schoolbanken behooren. Broek op Langendjjk. De volgende week zal de markt te Broek op Langen- dijk geopend worden voor den aanvoer van nieuwe producten. De Nieuwe Texelsehe Boot is Zaterdag van de werf der firma Jacobs Bunjer te Haarlem te water gelaten, en vele Texelaren waren overgekomen om de plechtigheid van het afloopen der „Dageraad" bg te wonen. Door den burgemeester van Texel, Mr. Hiddingh, door Dr. Wagenmaker, den voor zitter van de commissie, en door den heer De Jongh, lid van den raad van advies, werd het woord gevoerd, en de geschiedenis van de stichting van Texels Eigen Stoomboot-Onderneming uiteengezet en de beste wenschen voor het slagen der onderneming uitgesproken. Met den heer De Jongh hopen wij, dat de letters T. E. S. 0. voor de Texelaars altijd tevens zullen beteekenen Trouw, Eensgezindheid, Solidariteit, Overwinning. De boot zal 36J M. lang worden overdekt, met een machine van 325 paardekracht. Die sterke machine is gemaakt met het oog op het toekomstig druk verkeer en op mogelijken hinder door het ijs, want het schip is door versterking van den kop als ijsbreker ingericht. De boot kan 500 passagiers bevatten. Voor dezen is uitstekend gezorgd. Om het slingeren van het schip te verminderen, wordt het gebouwd met kimkielen, waar door het even vast zal liggen als een goede raderboot. Door de geheele boot is stoomverwarming en rijke electrische verlichting zal de aangenaamheid der reis vergrooten. Het bovendek bevat een damessalon en een rook kamer, beide keurig ingericht; in den salon in plaats van banken, draaistoelen. Twee sloepen zuilen beschikbaar zijn, waarvan er een geheel is ingericht als reddingsboot. Voor het scheepsvolk is een apart logies, waarin zij ongestoord kunnen verblijven, en niet genoodzaakt zijn op het dek hun fortuin te zoeken als hun dienst niet noodig is. Het vee wordt beneden in het ruim gebracht; met een soort van lift worden 4 stuks hoornvee tegelijk naar beneden gelaten en zoo geschiedt het inladen van vee al heel gemakkelijk, zonder de dieren te veront rusten of de passagiers te bevuilen. Zuidscharwoude. Dinsdagmiddag werd te Zuidscharwoude eene gecom bineerde bestuursvergadering gehouden door de besturen van de Tuinbouwvereeniging „Langedijk en Omstreken", „Groentencultuur" te Broek op Langendijx en „Land bouwbelang" te Noordscharwoude. Behandeld werd een concept-reglement voor den onder- handschen handel in tuinbouwproducten, benevens instruc ties voor de betaalmeesters daarvoor. In de maand Juli zal opnieuw eene algemeene be stuursvergadering worden belegd van de verschillende vereenigingen aan den Langedijk en omstreken, waarin een en ander nader zal worden vastgesteld. Verdacht I In Den Haag is in een kruidenierswinkel onder zeer verdachte omstandigheden brand uitgebroken. De inwoner is ter beschikking van de justitie gesteld en naar het huis van bewaring overgebracht, op grond van ernstigen twijfel aan de waarheid van het verhaal dat hij aan de politie heeft gedaan van de oorzaak van den brand. De thans als verdachte in arrest gestelde M. heeft aan de politie medegedeeld, dat hfl te bed zijnde door twee kerels was overvallen. Deze zouden hem bewusteloos hebben geslagen, geld hebben gestolen en daarna brand hebben gesticht. Reeds dadeljjk tijdens den brand meende de politie achterdocht te mogen koesteren en ook tijdens het verdere verhoor werd de aangehoudene een 23-jarig ongehuwd persoon, die alleen het huis aan den Denne- weg bewoonde op de tegenstrijdigheden in zijn ver klaringen betrapt. Ook is nergens eenig spoor van in braak te ontdekken. De bewering van den aangehou dene, als zouden de inbrekers wellicht door het tuimel raam naar binnen zijn gedrongen, wordt teniet gedaan door de omstandigheid dat in de stoflaag op het venster van bedoeld raam zelfs geen vingerindruk is waar te nemen. Door de warmte gedood. Maandag werd de werkman Joh. Frederiks, te Am sterdam, in dienst zijnde bg de firma Becht Dyse- rinck, gedurende zijn werk zoodanig door de warmte bevangen, dat men overbrenging naar het 0. L. Vr. Gasthuis noodzakelijk oordeelde. Bij aankomst bleek de man reeds overleden. W leringen. Behalve de woning van den heer J. Rugter te Stroe, (zie 2e blad) werd j.L Zaterdag tijdens het hevige on- weder, ook de toren der Oosterlander Kerk door den bliksem getroffen, zonder brand te veroorzaken. -^an'a' Katholieken in Amsterdam. Volgens een nauwkeurige statistiek van het onlangs opgerichte „Roomsch-Katholieke Bevolkingsregister", mn ,aKntal Katholieken te Amsterdam thans ruim 163.000 of bgna 30 percent (juist 29) der bevolk ine en dus aanzienlijk meer, lan tot dusver algemeen werd aangenomen. De „Pius-almanak" voor 1908 begrootte het getal Katholieken der hoofdstad op 140.000 bij een tntele bevolking van 565.000. Het laatste cgfer moet thïls ongeveer 10.000 hooger worden gesteld. (Tijd). Uit het Zuiden. Maandagnacht1 zijn eenige personen, na schade te ebbe^ toegebracht aan het huis van den heer D., naarh tone" ged rongen en hebben zg de bewoners ernstigb mishandeld. Vooral mej. D. is er erg aan toe, zoodat Sen haar van de laatste H. Sacramenten heeft voor- 21 Tfidens het gevecht werd een lamp omgeworpen, waardoor een begin van brand ontstond. De daders zouden bekend zijn. Een ontslag. De brievenbesteller Chr. Rankema te Enkhuizen is ontslagen, omdat hij op den len Meidag verlof had ge nomen, ofschoon het hem geweigerd was. Om meer straf verzocht. Maandag stond voor de rechtbank te Utrecht een land- looper terecht, tegen wien 2 jaar opzending naar Veen- huizen werd geöischt. De man vroeg bescheidenlijk er nog een jaar bg te mogen krijgen en voor 3 jaar te worden opgezonden. De rechtbank willigde dat verzoek in en vonniste dezen landlooper naar zijn wensch met 3 jaar opzending- Dat komt zeker niet dikwijls voor. (U. D.) De Streek. Nu de vruchtboomen bijna geheel vrucht hebben gezet, blijkt het, dat de stand van de struikvormen, in zonderheid van vele perensoorten, over 't algemeen zeer tegenvalt. Hoewel de hoornen volop hebben gebloeid beloven de meeste soorten weinig vrucht. De stand der hoogstammen, waaronder vooral de gewone soorten, is in doorslag zeer gunstig. Aangenomen De heer G. W. Melchers, het oud-soc.-dem. Kamerlid, tegenwoordig directeur van een Kunstmesthandel te Aftmaar, heeft het beroep bij de Ned. Herv. Gem. te Assendelft aangenomen. De heer Melchers zal nu moeten bedanken als lid van den Raad te Alkmaar en zal er een tussolientijd- sche verkiezing moeten plaats hebben in het tweede kiesdistrict. Waarom een Drentsche boerenknecht bg z(jn baas wegging. De knecht vertelt: We harren vier Londensche big gen op 'thok liggen die gruiden als kool, totdat opeen goeie Donderdagmorgen een d'r van, een moai, kort en dik zwientje, een beetien sloeg en deierig wor. 's Avonds wies-ie dood en due'k op deel kwam, heurde 'k debaos al roepen„Klaos, want da's mien naom, lang me de zoltzak even aan." Dat dee'k en te zaom hebben we doe 'tzwientie slacht, krabt en in 'tzolt zet. Omdat de baos en de vrouwlue d'r van met atten en omda'k niks aans kreeg, hee'k 't spek holpen opmaoken. Gien veertien daogen laoter kalfde de bonte en doe 'tkalf d'r dood ofkwam, was 'teerste wat de baos weer dee, roepen„Klaos lang me zoltzak even an." 't Dooie bolkalf gong dezulde weg as't dooie zwien 't wur inzolten en opeten. Maor zoo lekker as 't spek smaokte 'tniet. Een week later wier de vrouw zien moeder ziek. Zij trilde as een blad en drunk 't waoter bie emmers vol. Lang duurde 'tdan ook niet, de dokter was nog niet haold, of zie har 'ter toe daon. En doe bin ik wegloopen, wat 'k war doodsbang, da'k de baos wer zol heuren roepen „Klaos lang me de zoltzak even an." (A. Ct.) Gemeente Schagen. Ingeschreven van 31 Mei—3 Juni 1908. GeborenReinsje Cornelia, d. v. Arie Bakker en van Cornelia Stam. Gemeente Hoogwoud. Ingeschreven van 17—81 Mei 1908. Overleden: Dirkje, oud 18 jaar, d. v. Hark Bood en Maartje Koog. Geboren, Ondertrouwd en Getrouwd: Geene. Gemeente Broek op Langendgk. Ingeschreven gedurende de maand Mei 1908. Geboren: Maurits, z. v. Maurits Smit en Neeltje Wayboer. Sapke, d. v. Boele Utsma en Maartje Wage naar. Jacob, z. v. Cornelis Bakker en Neeltje Nol Pover. Klaas, z. v. Maurits Kool en Maartje Visser. Wiggert, z. v. Dirk Vooys en Maartje de Boer. Willem, z. v. Jacob Bruin en Aaltje Groot. Dieuwertje, d. v. Gerrit Arends en Maartje Groen. Magdalena, d. v. A. A. van 'tRiet en Antje Wagenaar. GetrouwdPieter de Wit en Klasina Kramer. Sieu- wert Voogt en Elizabeth Smit. Arie Slot en Neeltje Keizer. Dirk Borst en Antje Kostelijk. OverledenAntje Stins, 57 jaren, echtgen. van Klaas Bak. Neeltje Booy, 68 jaren, echtgen. van Dirk Volkers. Gemeente Oude Niedorp. Ingeschreven gedurende de maand Mei 1908. GeborenJansje, d. v. H. Groot en D. Stoop. Fre- derik, z. v. M. H. Woutman en A. Impeta. OndertrouwdPieter Oudt en Guurtje Gelder. Cor nelis Kromhout en Elizabeth Bruin. Pieter Over en Neeltje Kostelijk. B. W. J. Garstenveld en Neeltje Bijwaard. GetrouwdJacob Stieltjes en Grietje Vis. Pieter Oudt en Guurtje Gelder. Cornelis Kromhout en Eliza beth Bruin. OverledenSimon, z. v. Simon Meiten en Trijntje Stoop, oud 3 jaar. Levenloos aangegeven een kind van het mannelijk geslacht van Simon Meiten en Trijntje Stoop. Gemeente ANNA PAULOW1NA. Ingeschreven van 30 Mei3 Juni 1908. Geboren: Catharina, dochter van Jan Keijzer en van Aafje Dissel. Jannetta Hendrica Geertruida, dochter van Simon Frederik Lips en van Adriaantje Groot. Ondertrouwd en Getrouwd: Geene. Overleden: Johanna Kuiper, oud 6 jaren, dochter van Pieter Kuiper en van Geertruida Maria Meilink. NEDERLANDSIH HERVORMDE GEMEENTE te Zuid-Zijpe, len Pinksterdag, voorm. 9.30 uur, Ds. Met, Burgerbrug. Doop. Collecte voor het Nederl. Zendeling genootschap. Idem, len Pinksterdag, 's av. 7 uur, Ds. Met, St. Maar tensbrug. Collecte voor het Nederl. Zendelinggenootschap Idem, 2en Pinksterdag, geen dienst. Noord-Zgpe, len Pinksterd.,v.m. 9.30 uur, Ds.Groeneveld. Schagerbrug. Idem, 2en Pinksterdag, voorm. 9.30 uur, Ds. Groeneveld, Oudesluis. Wieringerwaard, len Pinksterdag, voorm. 9.30 uur, Ds. Tinholt. Callantsoog, len Pinksterd., voorm. 10 uur, Ds. De Boer. Idem, 2en Pinksterdag, geen dienst. Kolhorn, len Pinksterdag v.m. 9.30 uur, Ds. Engelkes. Kolhorn, 2en Pinksterd., voorm. 9.30 uur, Ds. Onnekes Winkel, len Pinksterdag, Ds. Kanis. Veenhuizen, 2en Pinksterdag, v.m. Ds. Kanis. St. Maarten, len Pinksterd., n.m. 2 uur, Ds. Tinholt. Valkoog, 2en Pinksterdag, voorm. 9.30 uur, Ds. Tinholt. Harenkarspel, len Pinksterdag, voorm. 9.30 uur Ds Damsté, Dirkshorn. Idem, 2en Pinksterdag, geen dienst. DOOPSGEZINDE GEMEENTE te Noord- en Zuid-Zgpe, len Pinksterdag voorm. 9 30 uur, Ds. Corn. Vis Jzn., Burgervlotbrug. Idem, 2en Pinksterdag, v.m. 10 uur', Ds. Corn. Vis Jzn., Oudesluis, Barsingerhorn c.a., len Pinksterdag, Ds. Kooiman, Barsh Idem, 2en Pinksterdag, geen dienst. Wienngen, len Pinksterdag, voorm. 10 uur, Ds. Onnes, Hippolytushoef. Idem, 2en Pinksterdag, voorm. 10 uur, Ds. Onnes, Stroe- LOKAAL „BETHEI/, HOEP, SCHAGEN ten behoeve van de Nederlandsch Hervormde Kerk. len Pinksterdag, voorm. 10 uur, J. L. van Grasstek. Bijzondere collecte ten bate der zending. 5de KLASSE, 5de TREKKING. HOOGE PRIJZEN, f 1000 4614, 12241. f 400: 12635. f 200: 13974, 15529, 16526, 16745. 17842. 100 3215, 4350, 5217, 5492, 5872, 6954, 13145, 14263, 18379. Prijzen van f 70. 2370 5750 8647 10910 13202 16233 457 852 707 920 663 260 576 972 729 939 651 6040 756 965 734 147 766 11012 990 178 f 12450, 7 91 115 232 346 569 610 735 931 644 3114 743 186 277 292 9032 350 92 847 881 961 983 1005 87 110 170 204 270 224 302 438 595 812 378 7057 470 123 509 561 563 693 825 928 365 4761 485 824 220 366 395 429 442 608 658 203 242 318 377 413 454 665 669 727 899 092 303 14063 383 85 415 549 698 784 891 915 728 12032 791 76 368 444 676 925 955 15111 116 410 437 562 566 620 QQfi 200 17003 360 182 793 842 901 556 771 995 928 943 795 5006 8079 982 73 86 274 339 559 675 748 749 771 10097 786 132 996 2120 134 135 159 289 122 154 220 345 495 506 133 150 302 518 551 614 650 744 13017 800 116 78 80 131 331 482 540 562 691 693 811 930 919 970 16040 59 226 257 270 316 321 439 460 492 655 742 194 184 196 218 372 392 461 490 493 767 821 910 926 966 982 18662 766 789 967 19111 141 217 365 412 443 463 638 649 674 688 949 20076 84 288 293 496 659 875 937 789 18023 887 191 455 493 564 610 Het meubelmakers cabiuet. Naar aanleiding van het artikel van De Standaard (zie 2e blad) over de reconstructie van het huidige Kabinet en de eigenaardige vergelijking van dat Kabi net met 'een in elkaar geschroefd meubelmakerskabinet, dat mooi is en minder mooi naar gelang de planken hun ruwen of wel hun gepolijsteu kant naar buiten keeren, vraagt het Katholieke blad De Tijd, is het thans duidelijk?' Het blad gaat vervolgens voort: Alweder moeten wij vragen: wat beteekent dat alles? De mogelijkheid niet alleen in abstracto, maar ook in concrete dat éen (of zelfs meer) van de heeren, die nu zitten, zullen verklaren met een later, nu nog niet bestaand of althans hun tot dusver geheel on bekend gebleven regeerLngsprogra m niet te kunnen medegaan, is zóó duidelijk, dat het bij niemand tegen spraak zat ondervinden. Maai* waarom dan met zóóveel omhaal van woorden die mogelijkheid in het licht gesteld? Hoe aardig en goed volgehouden ook de vergelij king van het ministerieèle Kabinet niet een meubel- niakerskabinet etn de reconstructie van den kring van bewindslieden en die van het meubelstuk ook wezen moge, die vergelijking gaat toch op verschillende ma nieren (niet weinig mank De planken van het meubelstuk kunnen een smakeloos grauw geverfde en een glanzend gepolitoerde zijde bezitten en laten, naar vrije keuze van den schrijn werker of van diens lastgever, in 't eene geval de lee- lijke, dn 't andere geval de mooie zijde naar buiten draaien. Maar gaat ditzelfde ook op, indien men te doen heeft met levende menschen? Met politieke personen, die ook, ais zij deel uitmaken van zekere ministerieele combinatie, toch niet ophouden een eigen individuali teit te bezitten, welke naar men moet veronder stellen bij ieder van hen een geheel, een gesloten eenheid vormen. Ook zouden wij niet goed de houding begrijpen van den Kabinetsformateur, die in 1908 een zeker getal politieke mannen uitnoodigde, om met hem deel uit ,vaa ministerie, waarvan hun (zooals billijk was) een uitvoerig program werd medegedeeld indien het een jaar later aan diezelfde personen eeiï ander program voorlegde en hun daarbij de keus stelde omóf ook voor hun deel tot uitvoering van dit nieuwe program mede te werken ói anders hun zetel te ontruimen. Dit zou, bepaaldelijk ten opzichte van die ministers welke, om de uitnoodiging van den Kabinetsformateur te kunnen aannemen, een anderen werkkring prijs gaven, terwijl zij niet konden vermoeden, dat het hun voorgelegde program slechts een voorloopig program was, om hoogstens anderhalf jaar dienst te doen, toch wel wat M te cavalièrement gehandeld zijn. Bovendien zou de in dit geval zeer lastige en netelige vraag kunnen gesteld worden, in hoeverre tegenover het geheele volk in voldoende mate aan den zedeiiik-n eisch van oprechtheid in het staatkundige voldaan was In geen geval, dunkt ons, zou het tweede premin' ..<^ns volk volgend jaar ter stembus gaat moet het zijn om van zijn instemming of afkeuring te ^HsscÊm dm program van beginselen u L Standaard, als het op de praeüjk aankomt, het met een en ander geheel eens is Het zou zeker de eerste keer niet zijn, dat het blad, zonder dat eenige booze bedoeling van opzettelijk niet-verstaan in het spel komt, verkeerd werd begrepen \\Tiv^ kteri^rl-M 1909hLoVaf28lfSprKken<i' als de vei' aan liet zitting nemend Kabinit X'Vultigen'wTrktod aanzienlijk zal worden uitj-breid116^1 onderwefPen oftoS ta^ws opgestookt, de beweging en snelheid der macliine kunnen dan aanzienlijk versterkt worden; de lichtiiuz- en koers echter geheel onveranderd blijven. Bedoelt De Standaard hei zóó, dan bestaat er tus schen hem en ons absoluut geen verschil. Alkmaar, 1 Juni 1908. 4 Koeien en ossen f240.— a325— 17a w f40.- a 90.-, per Ned. P f Ó.70 I ol^ tere idem f 8.— a 20.—474 vette L cb' 28.50, 397 vette varkens f 0.87 a 0h"n0,^P fi« magere idem f 16.— a f 19 P01 P-. 66 Formerend, 2 Juni. Aangevoerd 676 runderen waamnrw iko 76 cent per kilo. prgsh. matig'. 424 melke- en 1^ a 260per stuk, prgsh. m. 20 stieren looft vm? 1 150 a pen f 20 - a f 28.'-*T prijkt 2711 8cha" a 14 1 prgs stug, aTve^' per kilo. handel matig, 58 magere dito f U per stuk handel stug, 879 Sn f5 »7ua 20"~ stuk, stug - ganzen f 0.- a -zwInen n^rT" mand appelen f0 a 0— zwanen rO.— aO. Kaas KieiL /on —tod.peren f0.—a0.-. mjb8jefTa o toiddelb. f 21.50, Corn- 1481 K G 'boter f' l ^P6'8. handel matig, eendeieren f8So' a L3°' klPeierön 8 3.50 liil^üS'tL^ gehouden op de gemeente fi^iere.n f 8.86 a 4.45 p.100. Eendeneieren 8.75 a 0.—

Schager Courant | 1908 | | pagina 2