dkA"K0SribSPSt ai. op duur nie. zon *°Kz Gemengd Nieuws. Verder komt nog een memorie-zaakje aan de orde. Klachten zijn n.L ingekomen over slootversuiling, vooral over de sloot achter de Kerkelaan; ze verkeert dan ook in een zeer onordelijken toestand- En ze staat op naam van „De vier Noorder Kog gen'. Zelve heeft die slcot geen doorstrooming. Die moet worden gezocht over anderer terrein. Voorzitter wou daarin verandering brengen en vermoedelijk wil .De vier Noorder Koggen meewerken. Een thans aan ..De vier Noorder Koggen behoo- rende ploot zou dan op naam van het kerkbestuur moeten worden gebracht en de halve sloot van kerkbestuur zou op naam van „De vier Noorder Kog gen" moeten komen. Wat de gemeente aangaat, valt alleen nog in overweging te nemen, de sloot achter de school, een mede tamelijk vervuild water. Gaarne zou voorzitter vernemen, of de raad in beginsel voor 't brengen van wijziging in den bestaanden toestand is. Zoo ja, dan acht voorzitter bespreking met de ver schillende betrokken eigenaren wenschelijk. Achter dok ter Fooi en kastelein Has valt ook verstilling der sloot op te merken. Om verbetering te krijgen is het wel het beste, dat alle de slooten op naam van „De vier Noordei- Koggen komen. Die moet dan tot sloot verdieping overgaan. Ook zou een flinke duiker bij hel perceel door brievenbesteller Kos bewoond, nuttig /JJ t Is eigenlijk uit een gezondheidsoogpunt, dat voor zitter deze zaak bij den Raad ter sprake brengt, en graag zou hij machtiging willen hebben van den raad, Pat u en VN. de kosten van een en ander opnemen. Oe Raad is er voor, die machtiging te verleenen. De heer Kooij brengt hierbij ter sprake een puntje, waarover hij vroeger al eens meer gesproken en ge; klaagd heeft, nL het droge gedeelte van de sloot, nabij m eet molen en tram Daarin worden nog ma^ voort durend allerlei artikelen neergesmeten, voornamelijk groote stukken oud papier, die als ze over den vlak naast die sloot gelegen publieken straatweg vvaaien. nasscerende paarden heel licht schrik kunnen aanjagen Dat zijn de andere heeren met den heer Kooij eens en voorzitter verklaart ook al meer dan eens pogin gen te hebben gedaan, in dien toestand verbetering te brengen, doch steeds wordt er nog maar mee door gegaan, om daar datgene wat uien kwijt wil, neer te M1Opgemerkt werd, dat het geen mooi inkomen geeft lU Voorzitter zou wel gaarne demping willen van de sloot tusschen dominé en H. Lodder. Daar zou heel wat in gestopt kunnen worden en later zou men grond genoeg door krijgen wellicht, om er een perceeltje te ZHartog vindt het wenschelijk de slooten vuilboel bij de tram in 8°L)c heer Van Diepen zou er modder over willen 1,C beheer Schilder vindt 't ook niet goed. dien rom mel daar. 't Is evengoed al een lastig plekje, de tram, de molen, 't is daar lastig om er met paarden De heer Kooij acht als 't zoo blijven moet, dan toch eeT lick of hok zeer nuttig om het wegwaaien der papieren, etc. tegen te gaan. Dit oordeelt ook voorzitter wel goed. Er is van het Annhuis nog het een en ander overgebleven en spr wil aan Pieter Schipper vragen of die genegen is om van die Armhuis-overblijfselen een hek bij de nu hier hemen kerkmeester aanwezig zijn, gaarne zien, dat die heeren geneigdheid b^toonen om de zaak betreffende het slooten ,n orde maken in hun college aanhangig te maken. De heer Hartog meldt, dat de kerkmeesters over gesproken hebben. Voorzitter doet toezegging dat geprobeerd zal wor den, de zaak tot een goed einde te brengen Eene andere memoriezaak komt ter spralie, ml de Weere-sehool, gemeenschappelijk in onderhoud bij de gemeenten Hoogwoud en Abbekerk. De laatstgenoemde gemeente draagt jaarlijks f 10 bij. Deze school heeft echter de laatste jaren nogal beduidende onkosten met zich gebracht en de bijdrage ad f 10 wordt dan ook door den Raad wat laag geacht. hniiikheid Beproefd zal worden of Abbekerk de billijkheid eener hoogere bijdrage kan inzien. "fm^KSTrnra".!.. -ij de» heer Groo, al heeft verzocht, die takken weg te nemen- Groot heeft beloofd het gevraagde te doen, doch heeft ZL doorzitUjr doet toezegging, te zullen zorgen, dat de ""De ^heer "vijS h^ft" een punt vanbesprekuigdoor hem al eens meer te berde gebracht en dus ai oud. Toch telkens weer nieuw! De kwestie is dan, dat de post over de Dieringerslcot weer kapot is. NEw^rijn^^taKdbmei^vindt aanleiding te vragen, of ^Het**antwoord?uidt ontkennend, maar hulp is noo- dig en verzocht den heer Vim om ümmer- man De Haan - verleden jaar r deed Je her stelling opdracht te geven, den post te herstellen. Ook vestigt de heer Vijn de aandacht op een brand- toNigdïm'"S!m die d,„ desolate» loeshmd waarin een tweede brandhaak verkeert, verkondigt. Voorzitter belooft, dit in orde te zullen laten brengen. De heer Vijn bespreekt het lijkenhuisje, waar eenige P^Crzithr sSn^diverae andere gebreken op, waar dit gebouwtje aan mank gaat en doet toezegging, het afdoende onder handen te zuüen nemen. De heer Schilder bespreekt de lijst van de brand weer nu geen brandspuit-probeeren plaats vond, acht Toreker het toch dienstig dat de lijst van brandspuit- Dcrsoneel in goede orde worde opgemaakt, andere zou fe bT eventueelen brand niet weten, wie je aan de SPVooSer verklaart, dat die lijsten de vereischte ^S^er^STwonit nu gesloten en de Raad bS zich ?n co.mté-generaal ter behandeling eener reclame tegen den Hoofdelijken Omslag. PROVINCIALE STATEN. noord-holland. De iuelkvoorzlening in Noord-Holland. geïaaK 'dSTd^tatereuSïbiS«K moe£?eaeht °nd6T 1 nl een ampTle discussie droegen de Staten het college van GeT op, de noodige inlichtingen in aan het ooilege van fajtel ijken toestand der melk- voorziening °bf de gemeentebesturen, de gezondheids- biSSi^ï^rtoeS. 6stadt^rarnlSng0UzZüd!n meenen ^He^coilege voldeed'aan dat verlangen en doet thans f. Tee!iÏÏfenb0evkaWner diron^11 KKSS? Ged. ben zb de vraag onder de oogen gezien of de provincie in deze maatregelen zal hebben te nemen en waarin ie maatregelen zullen hebben te bestaan. Tegen een direct optreden der provincie, zooals de Amsterdainsche gezondheidscommissie wiL dus een te zien en voor een zoodanige organisatie is het provin ciaal bestuur al hoel weinig ingericht Bovendien zou de melk uit Utrecht en Friesland, die voel wordt inge voerd, aan het toezicht zijn onttrokken. Ged. Staten oordeelen een regeling bjj de wet met medewerking der gemeente de eenige afdoende op lossing. En waar nu is verluid, dat een Rijksregeling te wachten is, kunnen volgens hun oordeel de gemeente besturen voortgaan melk verordeningen in het leven te roepen. Waar de ongunstige toestand vaak zjjn oorzaak vindt in onkunde, meenen Ged., dat de vakorganisaties op landbouwgebied veel kunnen bijdragen tot het verkrijgen van een beter inzicht bij den boer, wat betreft het beter toezien op den gezondheidstoestand van zijn vee en waar nu het bezwaar daartegen meestal is, dat deskundige hulp van een veearts niet of be zwaarlijk is te verkrijgen, oordeelen zij, dat het op den weg der provincie ligt, die hulp gemakkelijk te maken door het toekennen van subsidien daarvoor uit de provirr'ale kas. Voor de verbetering van de stallen en voor de ver zorging van het vee, zouden proefwedstrijden voor rund veestallen en ve- verzorging kunnen worden uitge schreven en voor het houden van voordrachten over veeverzorging en zuivelbereiding en het verspreiden van populaire geschriften daaromtrent, subsidien kunnen worden toegekend aan de landbouworganisaties. Het allergrootste gevaar voor de melkbesmetting is het reinigen van het vaatwerk met slootwater waar boven privaten uitloopen. Toen in 1903 de Woningwet in werking kwam, hebben Gedeputeerde Staten van alle gemeenten geéischt, dat in de bouw- en woning- verordeningen het hebben van privaten boven slooten zou worden verboden, doch daarop zijn zij moeten terugkomen uit overwegingen van practjschen aard. Bevordering van het gebruik van ander dan slootwater moet bij de gemeentebesturen op den voorgrond staan' hoewel zij daarin zullen hebben te kampen met dé ouderwetsche begrippen, die nog overal heerschen. Scherp geformuleerde voorstellen doen Ged. Staten niet, alleen wenschen zij door de Prov. Staten te worden uitgenoodigd ter uitvoering van de door her, ontwikkelde denkbeelden werkzaam te zjjn en daarbij in overleg te treden met de verschillende besturen, commissien en vereenigingen, die daarvoor in aanmer king komen. Noodlottige brand. In den nacht van Zaterdag op Zondag heeft te Den Hoorn op Texel een noodlottige brand gewoed. Om streeks balf vier in den morgen werd ontdekt dat rook drong uit de woning van den veehouder Dirk Kramer. Weinige oogenblikken later sloegen de vlammen uit en in betrekkelijk korten tijd was het huis een prooi der vlammen geworden. De beide bejaarde bewoners, de 65-jarige Dirk Kramer en diens 70-jarige zuster Naantje Kramer kwamen in het vuur om. Hunne ljjaen wer den, onder een gevallen muur, in de bedstede gevonden, zoodanig verkoold, dat aan de hoofden niet meer kon worden opgemerkt, welk der lijken dat van den man en welk dat van de vrouw was. Over het ontstaan van den brand is nog niets be paalds bekend. Echter zijn er omstandigheden die tot het vermoeden van kwaadwilligheid aanleiding geven. De beide zoo jammerlijk omgekomen menschen waren als vrij zonderling en uiterst zuinig bekend. Niettegen staande zij welgestelde lieden mochten heeten,leefden zij er zeer sober van. Er moet heel wat geld in huis geweest zijp, daar Kramer juist Zaterdag f '2500 voor verkoch'e lammeren had ontvangen. Zaterdagnacht om 2 uur zag de nachtwacht bij zijn ronde, dat er met een lichtje door het huis geloopen werd, doch hij vond daarin niets verdachts en schonk er dus geen bijzondere aandacht aan. Gemeend wordt nu, dat de nachtwacht in plaats van een lichtje, het begin van den brand heeft gezien; maar dit is niet wel aan te nemen, daar deze eerst anderhalf uur later uit brak. Zondagmiddag is in de overblijfselen van bet huis ijverig gezocht naar wat er van geld en sieraden mocht zijn overgebleven 't Eenige wat gevonden werd was een gouden zijnaald van een kap en een zilveren tabaks doos. Van de portefeuille, waarin de heer Kramer zijn bankpapier bewaarde, geen spoor; ook niet van de gouden kap van mejuffrouw Kramer. Bladen van een kerkboek werden wel gevonden, maar niet de lederen band met de gouden krammer. Ook kwamen een paar geldtrommels voor den dag, maar deze waren ledig. Een en ander zal de justitie voldoende aanleidinggeven zich met dezen noodlottigen brand te bemoeien. Hoogwoud. De heer K. alhier, die nog kortgeleden een vette koe won, heeft nu uit de Woerdensche verloting een 4-jarig paard gewonnen. Zeisier moordzaak. De vier veroordeelden in de Zeister moordzaak, Van Vaalen, Van Ee, Overhorst en Kors, zijn van hun von nis in hooger beroep gekomen. Ook de officier van justitie heeft appèl tegen het vonnis aangeteekend. Bezoek Frins Hendrik. Het bericht in ons vorig nummer over het bezoek van den Prins aan Den Helder eischt in zoover wijzi ging dat Z. K. H. niet op 2 en 3, maar op Vrijdag 3 en Zaterdag 4 Juli daar zal vertoeven. Het bezoek aan de Ambachtsschool zal plaatH hebben op Vrijdagmiddag 8 Juli. (H. Dbl.) Bedolven. Maandag heeft op de suikerfabriek „Hollandia" te Gorinchem een ernstig ongeval plaats gehad Een oppassend werkman, R. v. d. Berg, ongeveer 60 jaar oud, was aan 't laden van schuimaarde. Onverwachts kwam een groote massa afschuiven, waardoor v. d. Berg er onder bedolven werd en onder 't vallen met zijn hoofd tegen een kruiwagen kwam. Ten gevolge van de bekomen ernstige inwendige kwetsuren was hij spoedig overleden. Hü laat eoiie weduwe en 4 volwassen zoons achter. Hjj wist het. Ebn lid der schoolcommissie bezocht een school, en wilde met enkele tactvolle woorden de kinderen voor zich innemen. „O, jongens!" zei hij met een zucht, .ik wenschte wel dat ik nog een schooljongen was en weer bij jullie in de banken mocht komen zitten. En waarom zou. Ik dat wel wenschen „Meneer", sprak Kareltje, die een gunstigen indruk wilde maken, omdat u misschien alles vergeten is, wat u vroeger geleerd heeft." (Hdbl.) Brutale berooiing Men meldt uit Amsterdam aan do Avp. „Hedenmorgen haalde de heer B. uit de Javastraat hier ter stede van de Twentsche Bank f500. De 70-jarige oude heer begaf zich daarop even naar het urinoir op het Singel. Toen hij dit wilde verlaten, traden eenige personen op hem toe en drongen hem onder voorgeven zich te moeten absenteeren op zijde. De oude heer ver moedde geen kwaad, doch thuisgekomen vermiste hij de f600. De politie, onmiddellijk met het gebeurde in kennis gesteld, beeft dadelijk alle maatregelen genomen om de daders op te sporen. Men vermoedt hier te doen te hebben met een aantal kerels, die er hun beroep van maken personen die banken bezoeken „af te leggen", d. w. z. wanneer zij de kans schoon zien en het een zwak persoon geldt, hem te berooven. Eerste hulp b{j ongelukken. In het gebouw van den Dierentuin in Den Haag zijn Maandag, onder groote belangstelling, de wedstrij den in het verleenen van eerste hulp bij ongelukken begonnen. Eerst werden door eenige dames verschillende ver banden gelegd. De deelneemsters aan dit gedeelte van den wedstrijd legden elkander hoofd-, kin-, arm- en borstverbanden aan, terwijl een pop werd gebezigd voor het aanleggen van heup- en buikverbanden. Een nummer, dat bijzonder de aandacht trok, was het verleenen van eerste hulp door politie agenten. Ondersteld was, dat een man bij een vechtpartij een aantal messteken had gekregen, waardoor een tweetal slagaders waren doorgesneden. Met zeer primitieve hulpmiddelen werden de doorgesneden slagaders afge bonden en de gewonde vervolgens per politie-brancard weggevoerd. Daarop volgde een oefening in het ver leenen van eerste hulp aan twee personen, die tenge volge van het inademen van kolen- of lichtgas bewuste loos waren geworden. DinsdagWoensdag- en Donder dagmiddag werden deze oefeningswedstrjjden voortgezet. De minister van oorlog, generaal Sabron, woonde een gedeelte der wedstrijden bij. Voor aardappelentelers. De directeur van het Instituut voor phytopathologie, dr. J. Ritzema Bos, deelt het volgende mede: Aangezien de oogst van de vroege aardappelen weldra een aanvang zal nemen, schijnt het mij gewenscht, de aandacht van allen, die aardappelen telen, op het vol gende te vestigen: In het vorige jaar heeft eene nieuwe ziekte in de aardappelen, de zoogenaamde „krulzieKte", eene groote uitbreiding erlangd. De door deze ziekte aangetaste planten blijven klein en hebben gevouwen of gekroesde bladeren en soms ook gekroesde bladstelen. Dergelijke planten geven vaak geen of weinig opbrengst. Wanneer echter de aardappelplanten slechts in geringe mate zijn aangetast, dan leveren z\j nog een aantal aardappelen op, maar deze zijn klein. Voorzoover zij nu onder het „kriel" gerangschikt worden, gebruikt men ze niet als poters, maar wel worden de poters 't volgende jaar uit de middelmatig kleine aardappelen van den oogst ge nomen; en juist ook daaronder bevinden zich wan neer zich 't vorig jaar de ziekte op het terrein voordeed vele knollen, afkomstig van krulzieke aardappelen. En nu is het een feit, dat uit pootgoed, afkomstig van zieke planten, weer zieke planten ontstaan, en wel planten, welke gewoonlijk veel sterker zijn aangetast dan die van het vorige geslacht. Daardoor is er veel kans dat de kwaal jaar op jaar verergert. Daarom raad ik allen aardappeltelers af, bij den oogst eenvoudig alle planten volgens de beurt te rooien, de gerooide aardappelen bij elkaar te doen, en later die, welke bepaalde afmetingen hebben, hetzij mfit de hand, hetzij machinaal te sorteeren, om ze als poters te ge bruiken. Neen, men zoeke op het veld een aantal planten uit, die flink gezond uitzien, en duide deze aan door er een stok bij te steken. Als de oogsttijd gekomen is, oogsto men de aardappelen van deze aangeduide planten apart, en neme daaruit zijne poters. Wanneer men aldus reeds tijdig zijn voorzorgen neemt, kan men zich later veel teleurstelling besparen. Anna Panlowua. Zaterdag 20 Juni hield de „Vereeniging tot bevorde- ïing van getrouw schoolbezoekte Anna Paulowna een vergadering in Veerburg. Er waren 19 leden aan wezig. Nadat de voorzitter, de heer K. L. van Gor- koni, de vergadering met een kort woord tot inleiding had geopend, werden bij afwezigheid van den secre- tans, den heer K. Nap, de notulen door den heer N. Raap gelezen en goedgekeurd. Aan de orde kwam in de eerste plaats het vaststellen van een feestplan. Voorzitter zeide, dat volgens de wet het bestuur de verplichting had, de vergadering een feestplan aan te bieden. De keuze was wel niet ruim, maar op grond van vroegere ondervinding kon zij tusschen de ver schillende gelegenheden hooit ongunstig uitvallen, daar tot heden alle leesten zeer hadden voldaan. Het plan zou tweeledig zijn: de leerlingen, die met 1 April de school hadden verlaten, en 40 in getal waren, zouden een reisje naai' Amsterdam maken, om daar een en ander te bezichtigen en natuurlijk ook een en ander te gebi uiken, terwijl de rest, ongeveer 365, een reisje per boot zouden doen naar Den Helder, om van daar te wandelen naar Huisduinen (de tram is helaas opge doekt). In de tuintjes en aan het strand zou in hoofd zaak het feest gevierd worden. Beide plannen, door het bestuur voorgesteld, werden met algemeene stem men goedgekeurd en de datum van uitvoering bepaald op Donderdag 2 Juli Toen had de verkiezing plaats van begeleiders der kinderen naar Amsterdam. In eene vroegere vergader ring was de wensehelijkheid uitgesproken, dat in deze commissie bij één der hoofden van scholen en eene onderwijzeres nog twee andere leden gevoegd zouden worden. De heer Jn. Blaauboer wenschte de vorige commissie opnieuw te benoemen, een voorstel, waar mede de voorzitter zich geheel kon vereenigen. Edoch, er had eene stemming plaats, waarbi>mej. A. Atema en de hr. R. Dekker de meerderheid verwierven. De eerste wenschte echter de benoeming niet aan te nemen, terwijl de voorzitter de vergadering verzocht, hem ver der geene stemmen te geven, daar hij zou bedanken, voor zich meenende, dat nij met het oog op zijn functie, beter paste bij de 365 kinderen dan bij de 40. Bij eene nieuwe stemming verwierven de heeren K. L. van Gorkom en N. Raap; mej. Atema en mej. Zel- velderde heeren P. Kaan en G. Brands de pieeste stemmen, zoodat tusschen deze 3 tweetallen eene her stemming moest plaats hebben. De heer P, Kaan be dankte, waarop de heer G. Brands de benoeming aan nam. Tot herstemming kon het niet komen, aangezien ook de heer Raap bedankte evenals de voorzitter reeds gedaan had. En daar nu de heer Lunshof mede niet m aanmerking wenschte te komen, kwam de verga dering in eene lastige positie Van verschillende zijden drong men er bij den voorzitter op aan, in de com missie van vier plaats te nemen, doch deze bleef bij zijne bewering, dat het in het belang der kinderen beter was, dat de vroegere commissie deze zaak weder op zich nam, deze toch had op dit gebied routine en dit was voor zulk eei: tocht wel wenschelijk Ten slotte nam de heer Lunshof op zich ditmaal te gaan op voorwaarde, dat voorzitter een volgende maal de tocht zou doen Om een eind aan de zaak te maken, nam deze laatste dit aan. Zoo bestond dus de com missie voor Amsterdam uit de heeren R. Dekker, IJ. Lunshof, G. Brands en mej. Zelvelder, doch later kwam hierin weder verandering, doordat mej. Atema op haar besluit terugkwam en zich toch voor een tocht naar Amsterdam liet vinden. De verkiezing van 14 commissie-leden liep vlugger, of beter, met min der tegenspoed af. Gekozen werden (buiten het bestuur en de onderwijzers) de heerenJn. Blaauboer, P. Kaan Dz., J. H. ter Burg, Eindeloo, Vermoet, H. Jon ker, J. A. Kaan, K. F. Ehrmann, Smits, C. LJst, D. Waiboer, J. Baar en Jm. Blaauboer. Bij de rondvraag kwamen er klachten in aan hel adres van den secretaris, wegens het niet ontvangen van convocatie-biljetten. Op voorstel van den heer Blaauboer zullen die voortaan per post verzonden wor den. De heer A. de Graaf, die zeer ontstemd was over de vergadering en vooral over de weigering van den voorzitter om mede naar Amsterdam le gaan, bedankt als lid. Nadat de voorzitter, toen niemand verder het woord verlangde, de vergadering succes met haar feest plan had toegewenscht, werd de bijeenkomst gesloten. Terstond daarop vergaderden de commissien, om nader het feest in elkander te zetten en voor de verschillende onderdeelen commissies te benoemen. Moge het weder zich nu maar goed houden op 2 Juli,, dan kunnen de kinderen een prettig feest vieren. Gemeenteraad vau Anna Paulowna. Vergadering van Dinsdag j.1v.m. 10 uur. Afwezig de heer Jb. Bakker. Na opening, worden de notulen gelezen en goedge keurd, waarna de Voorz de navolgende mededeelingen doet; a, de onderhandelingen betreffende de assurantie der gemeente bezittingen gaan nog door met de firma De Jong Co. Deze Maatschappij was niet bereid om in de polis de voorwaarde op te nemen, dat de in de pojis genoemde waarde als giondslag zou dienen bjj de bepaling van eventueele brandschade. Wel was de Directie De Jong Co. bereid door deskundigen de waarde der perceelen, enzte doen opnemen en dan naar die taxatie de brandschade te regeieb. Voorzitter zegt, de Maatschappij te hebben uitgenoodigd haren deskundige te zenden en spieker vertrouwt, nat diens taxatie wel weinig zal velschillen met die van onzen Gemeente-opzichter en dus de zaak op den goeden weg V, b' nla1 hoofdelijken Omslag is goedgekeurd van Ged. Staten terug ontvangen; C' bet D®8luit tot het aangaan eonorgeldleening van f1500 voor het pontveer aan de Kooi; d. naar aanleiding van de opmerking van de vorige vergadering omtrent de telefoon, heeft Voorzitter ge- schreven naar den Inspecteur, aandringende op inlich tingen. Daarop had spreker geen antwoord ontvangen, e. over de houten vleugels bij den overweg der spoor heeft Voorzitter een brief gezonden aan de n. S. M., maar hij is nog niets wijzer geworden. Naar den spoorovergang aan den Zwarteweg is spreker die zelfden dag nog heengegaan om den toestand op ie nemen. Hij heeft ontdekt, dat wel een waarschuwirigs- bel aanwezig is en dienst; doet, maar dat deboomen zeer onvoldoende opengaan. Een missive heeft oorz. aan den Minister gezonden, waarin de toestand der overwegen is opgenomen, met verzoek om verbetering, daarbij wijzende op de verwachting dat de passaat over die overgangen door het pontveer aan langrijk zal toenemen, zoodat een wachtpost bij eiken overweg wel zeer gewenscht zoude zyn. f. De brandkast voor de Secretarie is nu gekocht, en ffAlMAAtSt g. Een minder aangename mededeeling is, dat mej. Van Os, onderwijzeres, die onlangs ziek is geweest, opnieuw ongesteld is en geen onderwijs kan geven. Mej. Hartog heeft nu de beide laagste klassen voor hare rekening genomen, maar dit werkt niettemin storend op 't onderwijs en ook op 't handwerken-onder- wijs. Daarom hoopt spr., dat Mej. v. Os spoedig her steld moge zjjn. h. Goedgekeurd is de verordening op het heffen van belasting voor tooneelvertooningen en staanplaatsen met kermis etc. De verordening is bereids in werking getreden. Al deze mededeelingen worden voor kennisgeving aangenomen. Hierna wordt zonder discussie en zonder stemming vastgesteld eene verordening tot regeling van don werkkring der vaste commissie van bijstand tot het opmaken der Kohieren van den Hoofdelijken Omslag. De werkkring der Commissie bestaat in het doen van voorstellen en het dienen van bericht en raad aan den Gemeenteraad, aan Burgemeester en Wethouders en aan den Burgemeester omtrent alle onderwerpen, die verband houden met het opmaken en voorloopig vast stellen der kohieren, het onderzoeken van bezwaar schriften en daarbij overgelegde bewijzen en het aan- hooren der mondelinge toelichtingen daarop. De Commissie is gerecutigd ten laste dezer gemeente alle onderzoekingen te verrichten, welke noodig zjjn om aan haar werkkring te kunnen voldoen, waaronder mede gerekend wordt de bevoegdheid om degenen, die bezwaren indienden, voor zich te doen verschijnen en hun bewijzen en toelichtingen af te vragen. Vervolgens worden met bijna algemeene stemmen herkozen tot Inden dezer Commissie de heeren A. do Graaf, Jb. Stammes en G. Volder, die de betrekking aannemen. Betalingen uit den post voor onvoorziene uitgaven dienst 1907, groot f 1.21, en idem dienst 1908 groot f295 worden goedgekeurd. Machtiging wordt hierbij tevens verleend om gedurende de drie aanstaande kermisdagen voor buitengewone politiehulp aan beloo nmg f45 uit te betalen. Eveneens worden goedgekeurd af- en overschrijvingen op de begrooting van 1907 ten bedrage vau f 1495.93. Op verschillende posten is f 1639.75 overgehouden. We hooren uit 's Voorzitters mond, de vrees, dat de reke ning van 1907 wel met een nadeelig saldo zal sluiten. Een aanvrage van de Vereeniging tot bevordering van getrouw schoolbezoek om f50 subsidie voor 't school feest wordt ingewilligd. Op de begrooting was 't al uitgetrokken. Vervolgens komt in behandeling subsidieaanvraag door de Gemeente aan het Rijk voor scholenbouw. De begrooting voor de uitbreiding der school te Breezand is door den heer Dekker ingeleverd tot een bedrag v*m f679811, waarbij slechts een klein bedrag voor schoïT- meubelen. We hebben de vorige maal met de aanvraag om subsidie geen succes gehad, doch toen betrof het eene extra bijdrage in de gewone uitgaven voor het onderwijs. Nu zijn het buitengewone uitgaven en Voorzitter meent dat er wel degelijk reden is om nogmaalR aan te kloppen. Voorzitter heeft een adres aan H. M. de Koningin opgemaakt en dit wordt aan den Raad voor gelezen en draagt de algemeene goedkeuring weg. Er wordt in gewezen op de hooge kosten van 't onderwijs in deze gemeente, (n.1. 48.7 van degeheole begrooting), op de stijging dier kosten in 12 jaar tjjds van f859814 tot f 11857.76. Op de stijging van d-m Hoofdelfi en Omslag van ruim f3100 in 1896 tot bijn;» f7000 in 1908, waartegenover de draagkracht der be woners niet is gestegen, en ook het aantal draagkrach tige inwoners niet in die mate is toegenomen. Voorts, dat voor armenzorg ruim f 5000 wordt uitge geven. Ten slotte wordt gevraagd, boven do bij de wet toegekende 25%, een bijdrage van 75% in de kosten van den aanbouw. Als zeitera treden af de heeren H. Jonker en L. Met selaar, die door den raad opnieuw no. 1 worden ge plaatst op de voordracht. Als no. 2 worden gekozen de heeren A. de Graaf en G. Voldbr. Voorz heeft ontvangen een aanvrage van den heer L van Galen, Kerkvoogd der Gereform. Gemeente, om een verhoogde bijdrage tot ondersteuning van de wad. Heerschap. Dit verzoek wordt gerenvoyeerd aan heort-u Armvoogden. Nog deelt Voorzitter mede, dat zoo juist de Opzichter de heer Dekker, kwam mededeelen, dat bij het schil deren der dokterswoning bleek, dat het houtwerk van den gevel zoo rot is, dat het niet meer waard is het te schilderen. Hij vraagt machtiging tot IcT maken van nieuwe houtversiering. Dit wordt goedge keurd. Bij de rondvraag vestigt de heer Ehrmann de aan dacht op het slootje achter den Djjk, bjj school I, dat verkeert in zeer vervuilden staat en verspreidt orirnn stank. Hjj vraagt of dit slootje niet gedempt kari worden, het is daar niet van 't minste nut. Voorz. zegt, dat over dit slootje al eens gesproken is door B. en W., en doet toezegging, dat hij er alle aan dacht aan zal wijden. Hierna sluiting der vergadering. Een brandstichter. Te Berljjn heeft men eindelijk een brandstichter ge pakt. Het is de nachtwacht Joseph Syt.kowski, die in dienst was van een coöperatieve vereeniging van huis en grondeigenaars in het hooge Noorden van Berlijn. Nergens kwamen er zoovete zolderbranden voor als in zijn wijk, in de laatste maanden 25, waaronder ettelijke groote, branden, die alle tusschen twee en vier uur 'snachts uitbraken. Sytkowski had herhaaldelijk een premie gekregen voor het eerste brandalarm, en de vereeniging, in wier dienst hij was, had hem menig maal voor zijn ijver in het ontdekken van branden rjjk beloond. De fijne neus, dien Sytkowski voor brandlucht had, verschafte hem een aardigen duit aan bijverdienste, waarmee hij, na van zjjn nachtdienst uitgeslapen te zijn, goeden sier maakte. De politie kreeg ten slotte argwaan, en toen er voldoende aanwijzingen voor zijne schuld bijeen waren, liet zij hem Zaterdag, in hechtenis nemen. Er was namelijk den Ssten dezer weer brand ge weest in een stal in de Soldiner Strasse. Het dadelijk ingestelde onderzoek van de brandcommissié bracht uit, dat de brand alleen gesticht kon zijn van een erf uit. waar eenige kwade waakhonden rondliepen. Sytkowski moest op dat erf, om de zooveel uren, zijne aanwezig heid aangeven op een controle-klok en de honden ken den hem zoodoende goed en sloegen niet voor hem aan- Dezen brand, en een anderen die veertien dagen v»11 te voren op dezelfde plaats uitbrak, had de brave nacht waker het eerst ontdekt en aan de brandweer gemeld. Bij een huiszoeking te zijnent heeft men o. a. een stuk van een broek gevonden, overeenkomende met een ander stuk,dat,met petroleum gedrenkt,dienst had gedaan, om een van de branden in het Noorden aan te steken. Achteraf is uitgekomen, dat er een groot aantal kleine brandjes in de wyk van den nachtwacht zijn voorgeko men, die zoo spoedig geblusoht werden, dat de politie en de brandweer er niet in gemeDgd werden.

Schager Courant | 1908 | | pagina 6