I' 1. De salarisregeling der onderwijzers. /,ondag 28 Juni 1908. 52e Jaargang. No 4373. VIERDE BLAD. Bekendmakingen Binnenlandsch Nieuws. (Wordt vervolgd.) Q NOBEL. Gemeente SCHAGEN. o Vasthouden van Eenden. Burgemeester en Wethouders van Schagen brengen aan belanghebbenden in herinnering het bepaalde bij art. 49 der algeiueene politieverordening voor deze gemeente, luidende als volgt „Onverminderd de bepalingen van art. 458 van het Wetboek van Strafrecht, mogen eenden, ganzen, zwanen en kippen op eens anders eigendom, zonder toestemming van den daartoe rechthebbende, niet verblijven". „Gedurende het tijdvak van 1 Juli tot 15 September moeten eenden worden gehokt of opgesloten'. Mede wordt herinnerd aan het bepaalde bij art. 50 dier verordening, volgens hetwelk de houders van zich binnen de gemeente Schagen bevindende eenden. Ferdinand Bolstraat aangifte gedaan. Een rechercheur en 6 agenten gingen naar de woning van den dader, die zich, alsof er niets gebeurd was, ter ruste had be geven. De dader, die niet«het minste berouw over zijn daad aan den dag legde, werd van zijn bed gelicht en gearresteerd en naar het huis van bewaring overge bracht. (Avp.) Een tramongelnk. Een juffrouw uit Amerongen had bij iemand te Eist een boodschap te doen en had daartoe plaats genomen op het balkon van den achtersten wagen der Ooster Stoomtram Maatschappij. Een 20 minuten buiten de plaats gekomen, zag zij den man van het doel harer reis en zij springt in gedachten van de in volle vaart zijnde tram, met het gevolg dat zij achterover sloeg en bewusteloos bleef liggen. Een geneesheer van Ameron gen constateerde hersenschudding en achtte haar toe stand zeer gevaarlijk. De Koekoek. Nederl. Jager ontleent aan St. Hubertus een artikel van Schenkling over den koekoek. Wij knippen er een stukje uit: Waarom broedt de koekoek niet zelf? Zooveel is zeker dat aan de enkele mededeelingen, dat soms een broe dend koekoekwijfje gèvonden is, geen geloof gehecht moet worden. De koekoek broedt nooit! Waarom doet hij dat niet? Tot nu toe meende men, dat hij zijn eie ren met tusschenruimte van ruim 8 dagen legt, omdat zijn groote maag een snellere ontwikkeling verhindert, Nu weten wij, dat de ontwikkeling der eieren dezelfde is als bjj alle andere vogels. Hij legt per jaar een kleine 20 eieren, om den anderen dag een ei. Er moet dus een andere oorzaak zijn, die hem verhindert zelf te is meen ik aan den muur te hangen een voor* vernam Ik voorts, dat brieven van haar, gericht tot schrift, hoe men „kalk in 't oog" behandelen moet. Zeer den burgemeester als hoofd der politie, waarin voor de terecht. Want schier bjj geen enkel ongeval is spoedige zooveelste maal op onderzoek werd aangedrongen, in verwijdering en dus onmiddellijke hulp zoo noodig en handen van „Duitsche Greet* gevonden werden, nuttig als bij kalk. Maar nu zijn „Greet" en haar „vrienden" eindelijk „Men legt den patiënt op den rug op den grond lang tegen de lamp geloopen. uit; een helper trekt natuurlijk na zijn handen te Eenigen tijd geleden vervoegde zich bij mevr. De hebben gereinigd de oogleden beurtelings uit elkaar Fremery een meisje van nauwelijks 17 jaar, met het en brengt ze naar elkaar toe, terwijl een ander koud verzoek om hulp om uit de handen van „Duitsche water uit een irrigator met glazen canule snel, over- Greet" te geraken. Ze vertelde haar wedervaren als vloedig en gedurende langen tijd in het oog tusschen volgt de leden giet. Dit water moet, zooals vanzelf spreekt, Op een advertentie in „De Avondpost", waarin een zeer zuiver zijn en dus steeds steriel klaar staan. Zijn net dagmeisje werd gevraagd, had ze zich verhuurd bjj beide oogen getroffen, dan doet men goed ze gelijktijdig mevr. Führopp, Emmastraat 84, ze zou er voor lichte te behandelen. Men hebbe daarom twee irrigators in huishoudelijke bezigheden en voor een kindje wezen, voorraad. Den volgenden dag was het kindje echter verdwenen. „Op het Duitsche voorschrift is tevens afgebeeld hoe Ze was er nog geen paar dagen, of mevrouw nam haar men den patiënt moet leggen en de behandeling doet. mee naar het „Gebouw voor Kunsten en Wetenschap- „De opinie van Andreae de leer der Bonner-school pen" en naar de opera Mevrouw zei bij een dezer kortweg genoemd heeft dus eene geheele omwente- gelegenheden, dat ze veel meer geld kon verdienen, ling teweeg gebracht, die prachtige resultaten schijnt wanneer ze maar naar haar wilde luisteren. Op een avond te geven (ik kan uit ervaring niet spreken, daar ik na dat ze thuis was gebleven, kwam een heer op bezoek; 1900 geene kalkverbranding zag, die dus was behandeld er werd wijn gedronken en het kind onteerd. Die heer en zelf geen versche onder behandeling kreeg); maar was een bekend „filantroop"! Ze kreeg f10 van hem, die merkwaardigerwijze slechts uiterst langzaam door-j en daarvan moest mevrouw f6 hebben. Later zijn dringt. nog andere heeren gekomen, die haar betaalden „Natuurlijk ontslaat deze nieuwe methode hoegenaamd met f5, waarvan ze telkens de helft moest afstaan, niet van den plicht zoo spoedig mogelijk oogheelkundige Toen ze weg wilde, werd ze door dreigementen bang hulp in te roepenmen ga echter niet op avontuur uit gemaakt, zoodat ze ten einde raad, de hulp van mevr. met den patiënt om te zoeken of ergens een dokter te De_ Fremery inriep, huis ismaar behandele den patiënt op boven omschre- ganzen en zwanen verplicht zijn telkens binnen acht broeden. De eenvoudige verklaring voor het broedpa- dagen nadat zij eenden, ganzen of zwanen hebben aan- rasitisme is wel de volgende: de koekoek is een verdel- geschaft, daarvan aangifte te doen bij den Burgemeester, ger der behaarde rupsen van de processiespinner, de Overtreding wordt gestraft met eene geldboete van dennenspinner, de non, enz., dus van rupsen, welke ten hoogste f25.of hechtenis van ten hoogste6 dagen, andere vogels versmaden. De uit deze rupsen zich ont- -:ui1t.1 ifroHon in vnrsp.hillenrie iaron nloks Schagen, den 25 Juni 1908. Burgemeester en Wethouders voornoemd H. J. POT, Burgemeester. ROGGEVEEN, Secretaris. wikkelende vlinders treden in verschillende jaren pleks- gewijze in grooten getale op en er is dan ook gebleken, dat in de door de rupsen aangetaste bosschen de koekoeken in scharen aankomen, den verdelgings oorlog tegen de schadelijke rupsen aanvaarden en er ven wijze in de werkplaats en ontbiede intusschen een geneesheer naar de plaats van het ongeluk. Ten slotte nog de troost, dat dr. Guillery in Keulen nog een mid del heeft gevonden, waarbij het enkele malen gelukt, het door kalk zoo troebel geworden hoornvliesch wat op te helderen. :„Toch beschouwe men „kalk in 't oog" als een der droevigste ongevallen." Een Haagseh zedensehandaal. Men schrijft uit Den Haag aan „Het Volk" Langer dan 10 jaren was in Den Haag woonachtig een Duitsche „dame", Margaretha Führopp, onder haar zoolang bleven tot het gevaar geweken was. De rupsen- bekenden „Duitsche Greet"~genoemd. Deze juffer maakte maanden vallen echter samen met de broedmaanden er baar werk van om meisjes onder bedrieglijke voor- Poging tot moord. Woensdagnacht heeft in perceel Govert Flinckstraat, 143 te Amsterdam zekere v. H. getracht een 28-jarige vrouw, tot wie hij eenige jaren geleden in ongeoor loofde betrekking stond, den hals af te snijden. Het slachtoffer, juffrouw Trems, naaister, woonde sedert eeni gen tijd bij juffrouw Van der Groenen in. In haar angst weerde de vrouw het mes met de rechterhand af, waar door haar een diepe snede in den rechterpols werd toege bracht, en haar rechterduim er bijkans geheel bij hing. Op het geschreeuw van „moord I" werden de buren, die zich gedeeltelijk reeds ter ruste hadden begeven, ge wekt; het voorval had nl. 11 en 12 uur plaatst. Zekere G. van één hoog achter, drong de kamer binnen, bond den polsader van de vrouw direct af en bracht haar naar een apotheker. Deze legde het eerste verband, waarna do vrouw per tram naar het Binnen- Gasthuis werd vervoerd. Haar toestand maakte onmiddel van den koekoek. Wilde de vogel zelf broeden, dan kon hij de hem in de huishouding der natuur toege wezen taak niet vervullen. Maar van het bouwen van een nest verschoond, omdat hij de eieren bij vreemde vogels inlegt, kan hij zijn beroep uitoefenen. Zoo geeft dus de taak van den vogel in de huishouding der na tuur, de volle verklaring van zijn parasiteerend leven. Oogverwondingen. De oogarts dr. R. Bijlsma schrijft in het weekblad Moleschott over de eerste hulp, die bij oogverwondingen verleend moet worden. Wij nemen er een stukje uit over, dat over kalkverbranding van het oog handelt „Wat betreft de uiterst gevaarlijke kalk- en mortel verbranding zijn de inzichten in de laatste jaren dat is sedert 1899 zeer gewijzigdvroeger werd daarbij gebruikt sla-olie of water, waarin zooveel mogelijk sui ker was opgelost. Wij hebben een nieuwe methode van behandeling te danken aan dr. Julius Andreae te Bonn, die voor zijn beginsel zulke degelijke argumenten heeft wendsels in haar huis te lokken en ze dan tegen ruime betaling over te leveren aan haar „vrienden", die zij voornamelijk had onder de aristocratie en de hooge ambtenaren van Den Haag. Dames van den Vrouwen bond tot verhooging van het Zedelijk Bewustzijn hebben reeds 10 jaren geleden, toen de heer v. Schermbeek nog hoofdcommissaris van politie was, de autoriteiten met de practijken van „Duitsche Greet" op de hoogte ge bracht, zonder dat aan die klachten eenig gevolg werd gegeven. Zij had te „hooge" beschermers, zoodat haar niets kon gebeuren. Tijdens de Vredesconferente zette Z6 haar bedrijf te Scheveningen voort en ontving daar de vredesvrienden, zoodat haar inrichting een interna tionale vermaardheid verkreeg. Onder de hoogere politieambtenaren had zij een specialen vriend, die, als een fat gekleed, buitenland- sche snoepreisjes maakte van de centen door „Greet" verdiend. Maar niet alleen aeze ambtenaar, ook andere politie- Deze 76-jarige dame heeft er dadelijk werk van ge maakt en al haar krachten aangewend om dat zaakje aan 't rollen te brengen. Dat heeft ontzettend veel moeite gekost, want het was een machtige kliek waar tegen zij op moest. Een raadslid, die haar steun had toegezegd, trok zich terug vermoedelijk uit vrees voor onaangenaamheden. Toch hield ze aan en vond eindelijk gehoor. Donderdag komt „Greet" voor de rechtbank, beschul digd van koppelarij. Als getuigen zijn gedagvaard de inspecteur van politie v. Lelyveld, speciaal belast met het toezicht, op de uitvoering der drankwet, de heer Stoop, referendaris aan het ministerie van Binnenland- sche, de heer v. Everdingen, ook een hooge ambtenaar bij een der ministeries, en de heer C. Gebel, bankier, voorzitter van „Armenzorg", commissaris van den Dierentuin, enz. De Inspecteur v. Lelyveld is thans voor twee maan den geschorst in zijn betrekking. Reddingwezen. Donderdag in den voormiddag hadden te Scheveningen aan de visschershaven oefeningen plaats met reddings middelen van de N.- en Z.-Hollandsche Reddingmaat schappij en met de stoomreddingboot van de Zuid- Hollandscbe Maatschappij tot Redding van Schipbreuke lingen. Deze oefeningen werden bijgewoond door verschillende leden van het comité generaal van de tentoonstelling van het Roode Kruis en Reddingwezon. Ook Zijne Excellentie de minister van Marine was aanwezig. Nadat een der roeireddingbooten in de haven was te water gelaten, werden lijnen geschoten, eerst met den vuurpijl toestel en daarna met het Hjnkanon. Ook werd het ljjngeweer systeem-Behr beproefd. Van eene aangevoerd, dat het in Duitschland in de werkplaatsen autoriteiten, wier namen bekend zijn, maakten gemeene plaats nabij de Semaphore werd verbinding gemaakt 6 i 11 „ij;__-„i1—nnW rlnmn T7nn nfiwr H a xxrnH Flo TTrümnnr maf /Ion A Ak»lnn» ltjke opname noodzakelijk. Inmiddels was aan het bureau waar de kalk-verbrandingen veel voorkomen, verplicht zaak met deze dame. Van mevr. de wed. De Fremery met den lichttoren op de Noorderpier op den belang- o- In Maart van dit jaar werd door 25 ingezetenen van Schagen aan den Raad een adres verzonden van den volgenden inhoud. Aan den Raad der Gemeente Schagen. Wij ondergeteekenden, allen ingezetenen van Schagen, zijn van oordeel, dat het bezit van een onderwijzend personeel, dat hoog staat in karakter, opvoeding en bekwaamheid, voor een gemeente een zaak van groote beteekenis is, en dat het voor de toekomst der kinderen van het hoogste belang is, dat zij onderwijs ontvangen van personen, die hunne taak met liefde en toewijding vervullen en daarvoor ten volle berekend zijn. Naar onze meening is het toekennen van een ruim voldoend salaris een van de krachtige middelen om dat doel te bereiken eh is het salaris in onze gemeente, evenmin als in zoovele andere gemeenten van ons vaderland, niet zoodanig, dat wij van onze onderwijzers de groote karakterhoedanigheden en be schaving mogen eischen, die wij toch zoo gaarne in het belang van de opvoeding onzer kinderen, bij hen aantreffen. En om te bewijzen, dat wij in die meening niet alleen staan, daarvoor behoeven wij slechts te wijzen op de salarisregeling in een plaats als Amsterdam, waar de onderwijzer met hoofd akte een aanvangssalaris van f 800 ontvangt en het in 14 jaar kan brengen tot f 1500 benevens f 100 voor huishuur. Wanneer men in aanmerking neemt, dat de bevolking van Am sterdam voornamelijk bestaat uit neringdoenden, dat slechts door middel van hooge belastingen de huishouding der gemeente kan worden bekostigd, en dat de meerdere kosten van huishuur ten hoogste een verschil van f 150 zouden wettigen, dan moet men tot de conclusie komen, dat Amsterdam van de salaris- regeling der onderwijzers een andere opvatting heeft, dan vele plattelandsgemeenten en is Eet werkelijk geen wonder, dat de stad Amsterdam en andere groote plaatsen van ons land de beste onderwijzers tot zich weten te trekken. Ware het omgekeerd, mochten juist de kleinere gemeenten zich verheugen in het bezit van de beste onderwijskrachten, dan ware onzes inziens de toestand veel gezonder, want onze kinderen missen alreeds zooveel, de kinderen in grootere plaat sen zijn alreeds zooveel op de onze vooruit door hunne veelvul dige aanraking met personen en toestanden en de talrijke ge legenheden om zich op lateren leeftijd verder te ontwikkelen, dat wij wel met alle kracht er naar mogen streven ons lager onderwijs zoo uitstekend mogelijk in te richten. Daar zich nu op het oogenblik door de hoogere uitkeering. die het Rijk aan onze gemeente geeft ten behoeve van het onder wijs eene uitstekende gelegenheid voordoet om zonder belasting- verhooging de salarisregeling van het onderwijzend personeel op onbekrompen wijze in te richten, wenden wij ons tot U met het verzoek deze zaak nog eens in ernstig beraad te willen nemen. Wij meenen er daarbij nog op te mogen wijzen: dat in sommige gemeenten, zooals Hoorn en Rotterdam, voor hei bezit der hoofdakte een salarisverhooging van f 150 f200 wordt gegeven; dat in verschillende gemeenten de periodieke verhoogingen sneller op elkander volgen en dat somwijlen ook, zooals te Hilversum, de periodieke verhoogingen bij het bezit der hoofd akte grooter zijn; dat door onze onderwijzers, die de akte Fransch bezitten, per jaar boven hunne gewone schooluren 27o uren les moet worden gegeven, en dat de vergoeding van f 175» die ZÜ daarvoor ontvangen, niet ruim kan worden genoemd. Het adres werd alleen ter onderteekening aangeboden aan personen, die in Schagen als onafhankelijk en mede tot oor- deelen bevoegd mochten worden aangemerkt. Tal van ingezetenen, die geacht kunnen worden eveneens aan dezen eisch te voldoen, zijn niet tot onderteekening aangezocht, omdat de tijd daartoe ontbrak, doch aangezien van de personen, die wel zijn gevraagd, slechts zeer enkelen hunne handteekening weigerden, mag worden aangenomen, dat ook van de overigen nog velen tot onderteekening bereid zouden zijn gevonden. Aangezien het een kwestie betreft, die van vrij groot finan- I cieel belang is voor de belastingbetalende burgers, is het zeker niet overbodig hier nog even te vermelden, dat de 25 onder teekenaren, hoewel slechts 1/22 gedeelte uitmakend van alle aangeslagenen in den hoofdelijken omslag, te zamen 1/8 ge deelte van den geheelen omslag betalen en dat dus een betere salarieering van de onderwijzers in de eerste plaats ook voor hen een belangrijke belastingverhooging zal ten gevolge hebben. De Raad heeft het verzoek om de zaak nog eens in ernstig beraad te nemen, voor kennisgeving aangenomen. Hoewel het adres geheel onverwacht en op het laatste oogen blik bij den Raad was ingekomen, hebben 5 van de 7 raads leden het niet noodig geacht de zaak nog eens ernstig te over denken, omdat zij op dat punt reeds een gevestigde meening bezaten en naar men beweerde in het adres geen nieuwe gezichtspunten werden genoemd, die tot herhaald ernstig nadenken konden opwekken. Het schijnt mij toe, dat dit oordeel wel wat lichtvaardig is geweest en dat sommigen van de raadsleden bij hunne thuiskomst nog wel eens ernstig zijn gaan overwegen of bij de tegenwoor dige salarieering van onze onderwijzers wel voldoende rekening wordt gehouden met den eisch, dat zij niet alleen kennisaanbrengers, maar ook, en in de eerste plaats, opvoeders moeten zijn, die niet alleen met woorden, maar vooral ook door hun voorbeeld en hun wijze van optre den in onze kinderen den eerbied voor allerlei maatschappe lijke en christelijke deugden moeten opwekken en versterken. Om te kunnen opvoeden en een goed voorbeeld te kunnen gever., moet men zelf een goede opvoeding hebben genoten, om karakters te kunnen leiden en vormen, moet men zelf een goed karakter bezitten, en daarom behoort er bij de keuze van een onderwijzer in de allereerste plaats op te worden gelet of in zijn optreden, maar ook in zijne vorming en in zijne reeds vroeger aan het licht gekomen karaktereigenschappen de 1100- dige waarborgen liggen opgesloten, dat hem de leiding onzer kinderen met gerustheid kan worden toevertrouwd. Zondet eenigen twijfel zal men door een ruim voldoende salarieering daarop een zeer grooten invloed kunnen uitoefenen, want, wanneer de gemeentebesturen aan de onder w ij zers een flinke belooning in uitzicht stellen, zal een veel grooter aantal ouders dan tegenwoordig zich ernstig gaan afvragen of hunne kinderen aanleg bezitten om onderwijzer te worden. Als dan tevens bekend is, dat degelijk opgevoede per sonen met een goed verstand en met goede karaktereigenschap pen bij de gemeentebesturen een bijzondere voorkeur genieten, zal er door de directeuren en leeraren van inrichtingen, waai de onderwijzers hun opleiding moeten ontvangen bij de toe lating alreeds meer aandacht aan den aanleg der candidaten in deze richting worden geschonken en minder het hoofdgewicht worden gelegd op ingepropte examenkennis. Ook tijdens de opleiding zal dan de aandacht van directeur en leeraren daarop steeds gevestigd blijven en de opleiding zelve zal daardoor meer in deze richting worden geleid. Het eindresultaat zal dan wel moeten zijn, dat in de onderwijzerswereld deze eigenschappen veel sterker dan thans op den voorgrond gaan treden. Op die wijze zal dan waarschijnlijk aan den eisch van artikel 35 van de wet op het lager onderwijs, waarvan de eerste alinea luidt „Het schoolonderwijs wordt onder het aanleeren van gepaste en nuttige kundigheden dienstbaar gemaakt aan de ontwikkeling van de verstandelijke vermogens der kinderen en aan hunne opleiding tot alle christelijke en maatschappelijke deugden." nog veel beter kunnen worden voldaan, dan thans, reeds het geval is, want zooals tegenwoordig de salarieering der onder wijzers, de beoordeeling van hunne geschiktheid en hunne op leiding zijn ingericht is er geen voldoende reden om aan te nemen, dat zij in den regel als opvoeders boven het gemiddelde der andere burgers zullen uitsteken. Hoeveel fijn gevoel, rechtvaardigheidszin en tact worden er niet vereischt om werkelijk opvoedend onderwijs te kunnen geven. Hoeveel moeite en zelfopoffering, hoeveel oefening en vclharding zijn er soms noodig om eenige van die maatschappe lijke en christelijke deugden zoo geheel tot zijn eigendom te maken, dat daarvan op anderen weer een deel kan afstralen. Daarom is het niet meer of minder dan een eisch van sociale rechtvaardigheid, de menschen aan wie wij dezen eisch stellen of behooren te stellen, niet alleen voldoende, maar zelfs ruim te srlarieeren. Wij zijn tot nog toe altijd zoo gelukkig geweest dergelijke menschen onder den onderwijzersstand aan te treffen, men schen, die zich door hun karig inkomen niet laten weerhouden getrouw hun plicht te doen, maar blijmoedig voortgaan hunne beste krachten te wijden aan de eenmaal gekozen levenstaak, voortgaan te arbeiden aan het toekomstig levensgeluk der aan hunne zorg toevertrouwde kinderen. Wie in de gelegenheid is geweest den zegenrijken invloed waar te nemen, die door zulke bekwame, beschaafde en karak tervolle mannen op de ontwikkeling en beschaving hunner omgeving wordt uitgeoefend, zal het met mij schromelijk on dankbaar vinden, dat het salaris aan zulke superieure menschen zoo karig wordt toegemeten. Maar er zijn ook andere voorbeelden. Daar zijn ook onder wijzers en hoofden van scholen, die door hunne ongeschiktheid, hun gebrek aan ijver en plichtsgevoel op hunne leerlingen een stempel van minderwaardigheid drukken, dat zij waarschijnlijk hun leven lang zullen moeten meedragen en die op deze wijze niei een zegen maar een vloek worden voor de omgeving, waarin zij hun leven slijten. Wanneer een streek zulk een ramp treft, dan mogen wij diep medelijden gevoelen met de kinderen wier levensgeluk daardoor misschien onherstelbaar benadeeld wordt, maar dan moeten wij ons tevens afvragen: Aan wien de schuld? Is niet de zeer onvoldoende belooning de grondoorzaak van al die ellende? «- Had men niet door het uitloven van een ruim salaris kunnen zorgen, dat tal van bekwame menschen zich voor die betrek king aanboden en had men dan daaruit allicht niet een betere keus kunnen doen? De onderwijzer moet wel een bijzonder sterk ontwikkeld plichtsgevoel bezitten om ondanks de karige bezoldiging al zijn tijd aan het hem toevertrouwde onderwijs te blijven wijden. Hoe licht komt hij er niet door in de verleiding zijn arbeid voor de school tot het allernoodzakelijkste te beperken. De vruchtbaarheid van zijn onderwijs zal er veel bij winnen als het in de school gemaakt schriftelijk werk buiten de school uren door hem wordt nagezien, als hij ook een gedeelte van zijn vrijen tijd besteedt om de leerstof, die hij den volgenden dag zal behandelen, vooraf gereed te maken en te overdenken. Doch hoe licht komt hij er thans niet toe zijn vrijen tijd op allerlei andere wijzen productief te maken, zooals door het geven van privaatlessen, het leveren van krantenlectuur e. d. en hoe licht neemt die extra arbeid niet zooveel tijd in beslag, dat zijne werkzaamheden voor de school er onder lijden en zelfs zijne frischheid en werkkracht gedurende de schooluren er door verminderd worden. Als hij ruimer bezoldigd werd, zou hij veel meer voor zijne eigenlijke levenstaak gaan gevoelen, zou hij er zich meer met hart en ziel aan gaan wijden en zou men ook zonder gewetens bezwaar van hem kunnen eischen, dat hij zijn volle werkkracht daarvoor disponibel stelde. Wat hebben onze kinderen aan dat geld, dat wij voor hen besparen, uit den mond sparen, ik bedoel uit den mond van hunne onderwijzers, wanneer daardoor gevaar ontstaat, dat hunne opvoeding en hunne ontwikkeling schade lijden, hun vermogen er door vermindert om zich in den strijd om het bestaan een niet al te ongunstige plaats te veroveren. Hun vermogen ook om al het goede, dat de samenleving hen aan- biedt op de rechte wijze te genieten en tot die genietingen zelf een steentje bij te dragen. Laten wij toch ook bedenken, dat niet alleen geld en het geen daarvoor te koop is, geluk aanbrengt, maar dat er nog I zoovele andere middelen zijn om ons en anderer levensgeluk I te verhoogen, en dat een zorgvuldige opvoeding en ontwikke ling van ons verstand ons kunnen leeren het geluk te zoeken en te vinden ook buiten het geld.

Schager Courant | 1908 | | pagina 13