Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. Burgerlijke Stand Binnenlandsch Nieuws. rijken afstand van 300 Meter door middel van een zwaren tros en wippertoestel. Hiermede werden de mannen, die zich bij den lichttoren bevonden, overge bracht. Gedurende de voorbereidingen werden proeven genomen met zwemvesten e. d. Daarna begaven zich de stoomreddingboot, de motorboot en de roeiredding- boot naar het Wandelhoofd, waar nog eenige demon straties van reddingsmiddelen werden gehouden. Slechte gewoonte. Het is al een oude gewoonte bij onze soldaten, dat zij elkander „keeren". Dat keeren bestaat hierin, dat de slapende wapenbroeder met z'n stroozak die los op een ijzeren krib ligt onverwacht wordt omge wenteld, waardoor hij wakker schrikt en in zijn .straatje* of op zijn krib terecht komt. Deze mallig heden doen zich steeds voor, vooral na het avondappèl, wanneer de „hoogeren" weg zijn en het toezicht op de chambrées slechts aan de ook slapende korporaals is toevertrouwd. Er zijn er, die zoo handig weten te keeren, dat de gekeerde ongedeerd onder z'n stroozak komt liggen. Dat spelletje werd ook in de kazerne van het Te te Amsterdam vertoond. Een milicien van het le bat., 3e comp. die zich juist ter ruste had begeven, werd ge keerd, doch op dusdanige hardhandige wijze, dat de hulp van een medicus moest worden ingeroepen, die inwendige kneuzingen constateerde en overbrenging naar het militair hospitaal noodig achtte. Uit het bovenstaande blijkt, dat het keeren een ge vaarlijke liefhebberij is, die voorgoed verboden behoorde te worden! Planten als weerprofeten. E. Th. Witte schrijft in het weekblad „Buiten" over planten als weerprofeten. „Bekend mag het geacht worden, dat sommige plan ten of plantendeelen zeer gevoelig zijn voor weersver anderingen, en dat men aan haar stand of voorkomen zeer dikwijls kan zien, welk weer binnen korten tijd te wachten is. Het zijn barometers, minstens even ver trouwbaar als men die vaak voor veel geld koopt. In een oud Duitsch tijdschrift vonden wij de onder staande planten vermeld als weerprofeten en aangezien enkele daarvan ook in onze tuinen worden aangetroffen, achten wij het voor vele lezers van „Buiten* dienstig, hare eigenschappen mede te deelen. Alsine media (Muur). Richt deze zich des morgens vroeg op en blijven haar bloemen tot ongeveer 4 uur in den namiddag open, dan kan men bijna zeker den volgenden dag goed weer verwachten. Blijven haar bloemen later dan tot 9 uur 's morgens gesloten, dan is er dienzelfden dag bijna zeker regen te verwachten. Calendula of Dimorphoteca pluvialis. Blijven haar bloemen tot des morgens na 7 uur gesloten, dan kan men dien dag bijna zeker regen verwachten. Carlina vulgaris en Carlina acaulis (gewone Driedistel en Zilverdistel). Blijven de fraaie, witte kelkschubben van deze mooie bloemplanten gesloten, dan is er zeker regen in aantocht; blijven ze geopend staan, dan kan men op mooi weer rekenen. Draba verna (gemeene Vroegeling). Dit plantje slaat, wanneer er regen te verwachten is, haar bladeren terug. Galium verum (gele Walstroo.) Bij goed weer hebben de bloemen van dit plantje een aangenamen geur; ver spreiden zij echter een sterke onaangename lucht, dan kan men daaruit opmaken, dat er binnen korten tijd regen te wachten is. Lapsana communis (gemeene Akkerkool). Blijven van deze plant de bloemkorfjes des nachts open, dan kan men er zeker van zijn, dat het den volgenden dag rege nen zal; sluiten zij zich echter tegen den avond, dan is goed weer te wachten. Oxalis Acetosella (Klaverzuring). Is er regen op til, dan trekt dit aardige plantje haar drie kleine blaadjes samen. Iedere buitenbewoner heeft wellicht wel een of meer van deze plantjes in zijn tuin, en het is een aardige liefhebberij, baar gevoeligheid voor weersveranderingen gade te slaan." Anna Paulowna, (Breezand). Onder de landbouwers alhier circuleert een adres aan den Raad der Gemeente Helder, waarin ze verbetering verzoeken van de zoogenaamde varkenswaag aan het einde der Binnenhaven aldaar. Anna Paulow na, (Breezand). Of het kwam door de drukke werkzaamheden, of door onvoldoende publiciteit, de vergadering, belegd voor het oprichten van een paarden- en hittenfonds kon Woensdag avond wegens het kleine aantal aanwezige belangstel lenden niet doorgaan. Hoogwoud. De heer H. Hoekstra, tijdelijk onderwijzer aan de school in de Kerkelaan, is thans benoemd tot onder wijzer te Den Helder. Aartswoud. Door de leden van de Zangvereeniging .Zang en Vriendschap" is nu het bestuur samengesteld als volgt: Voorzitter de heer D. N. Zuithoff, Secretaris de heer W. Koorn, Penningmeester de heer Joh. Leeuw, de dames W. K. ZuithoffTen Hoor en E. C. W. van Ree-Trik, als leden. Aanbestedingen te Heer Hugowaard. Dijkgraaf en Heemraden van den polder Heer-Hugo- waard hebben aanbesteed de levering van houtwaren en spijkers, welke levering is opgedragen: van het Rijnsch eikenhout aan G. Gras Zoon te Zaandam voor f307.50; het Riga grenenhout aan J. Eecen Gz. te Oudkarspel voor f348.50; het vurenhout aan G. A. Conijn te Alkmaar voor f139, en de spijkers aan B. J. Houwing te Edam voor f77.80. Door Dijkgraaf en Heemr. van West-Friesland genaamd „Geester Ambacht" zijn aanbesteed de Onderhoudswerken van het Ambacht in 7 perceelen: Perceel I is aange nomen door P. Kaandorp te Alkmaar voor f345, perceel II door H. F. Gottmer te Alkmaar voor f185, perceel III door J. Oldenburg te Bergen voor f1380, perceel IV door C. Dekker te Eenigenburg voor f1125, perceel V door G. Blom te Schoorl voor f 675, perceel VI door R. de Beurs te Aartswoud voor f25, en perceel VII door J. Hille te Ursem voor f270. De Dykswerken aan den Ambachtsdijk te Veenhuizen zijn aanbesteed in 2 perceelenhet lste perceel is aan genomen door W. Krillen te Oude Niedorp voor f510 en het 2de perceel is opgehouden op f75. Alkmaar. 26 Juni 1908. Bij het gehouden eind examen aan het Gymnasium alhier zijn alle 8 leerlingen der 6e klasse geslaagd voor getuigschrift A, t. w. Br. Boelmans ter Spill, C. H. Bosman, H. Jüdell, S. J. van der Meulen, G. C. B. van der Feen de Lille, F. Pasma en H. A. van Reenen. Over de verdeeling der seksen op onze aarde is door Van Lint, op grond van statisti sche gegevens, een nieuwe theorie verkondigdin de Polit. Anthropol. Revue wordt daarover het een en ander meegedeeld, n.1. deze stelling, dat het geslacht van het kind zich richt naar de zwakste van het ouder paar; dus de zwakke vader verwekt een zoon, en is de moeder zwakker dan de vader, dan geeft zü het leven aan een dochter. Den dieperen zin van deze natuurwet ziet Van Lint in het streven van de natuur om de soort in stand te houdenzoo zou dus de zwakkere vader een zoon krijgen, opdat zijn gevaar loopend geslacht niet verdwij nen zal en het noodwendig evenwicht in de voortplan ting van het ras bewaard blijft. Het over de geheele aarde waargenomen verschijnsel, dat op de 100 knapen steeds 105 of 106 meisjes worden geboren, geldt niet voor den tijd na een oorlog; want na den oorlog van '70 en gedurende de lange reeks oorlogen van Napoleon heeft men in Frankrijk geconsta teerd, dat het geboortecijfer van de knapen grooter was. Van Lint verklaart dit aldus, dat bü een oorlog alle sterke en jonge mannen uittrekken en slechts de zwakke en oudere mannen achter blijven, om dus volgens zijn theorie voor het meerendeel knapen te verwekken. Voorts heeft men waargenomen, dat bij huwelijken tusschen een ouden man en een jonge vrouw de echt meestal met knapen wordt gezegend, ten minste meer met knapen dan met meisjes. Er is een statitiek van Sadler, volgens welke op 1000 meisjes 865 knapen voorkomen, indien de vader jonger is dan de moeder, 948 knapen indien zij even oud zijn, 1087 knapen wanneer de vader 1 tot 6 jaar, 1227 wan neer hij 6 tot 11 jaar, 1474 wanneer hij 11 tot 16 jaar 1632 wanneer hij 16 en meer jaren ouder is dan de moeder. Is de man meer dan 18 jaar ouder dan de vrouw, dan zullen zelfs voor elke 100 meisjes^OO jon gens geboren worden. (noia.) De Zeister moordzaak. Donderdagmorgen zijn de vier veroordeelden in de Zeister moordzaak van Utrecht naar Amsterdam ovei- gebracht, om daar in hooger beroep voor het gerechts hof terecht te staan. Dit transport geschiedde in twee gedeelten De cel wagen verbet te ongeveer kwart vóór hen het Huis van Bewaring aan de Gansstraat met Nan Naaien en Van Ee beiden waren zwaar geboeid, de handen saam- gebonden met een boeiketting, die met slootjes was gegrendeld, terwijl de armen met een sterk koord waren vastgesnoerd, dat met de boeien was yereenigd. Van Vaalen zag er nog slechter uit dan tijdens de behandeling van de zaak voor de rechtbankhet hoofd hing hem op de borst, terwijl zn geheele lichaam scheen te hangen tusschen de veldwachters, die hem vasthielden. Van Ee hield de oogen neergeslagen. Het spreekt vanzelf, dat hun aankomst aan het Cen- traal-station de nieuwsgierigen in massa te hoop deed loopen; politie hield de menigte op een afstand. Na een oogenblik in de wachtkamer derde klasse te heb ben vertoefd, waar het zwart zag van de menschen, werden beide gevangenen naai' den gereedstaanden trein op het tweede perron geleid. Om hen te onttrekken aan de oogen van de vete toeschouwers op het station, gingen de veldwachters voor de raampjes staan van den gereserveerden 3e klasse coupé, zoodat niemand naar binnen kon kijkerf! Te 9.51 vertrok de trein. De celwagen was inmiddels naar de Gansstraat teruggegaan, om Kors en Overhorst te halen; zij waren op dezelfde wijze geboeid en werden, evenals de beide eersten, geëscorteerd door vijf rijksveldwachters. Kors was ook thans weer onverschillig en zat in de wachts kamer rond te kijken, eerst naar de dienstregelingen aan den muur, later naar de menschen, die zich rondom de gevangenen verdrongen, om ze toch goed te kunnen zien. Overhorst zat stil naar den grond te turen, en keek nu en dan even op en rond zich. Daar het nog ruim een half uur duurde eer de trein van 10 uur 45 vertrok, waarmede deze veroordeel den naar Amsterdam werden gebracht, was de dienst doende chef van het station zoo welwillend een apart vertrek aan te wijzen, waarin de veroordeelden met hun geleiders konden vertoeven, totdat het oogenblik van vertrek was genaderd. Zij behoefden dus niet noodeloos door het pubüek als dieren te worden be- keken. Ook voor Kors en Overhorst was een afzonderlijke coupé vrijgehouden. Te Amsterdam werden zij aan de Weesperpoort door den gevangenwagen afgehaald, om naar het huis van bewaring aan de Weteringschans te worden overge bracht D. Stoel en Spree mocht zich Woensdagavond verheugen in een zeer, zeer druk bezoek. De zaal van den heer J. Vader was tot in het uiterste hoekje dicht bezet. De roep die er was uitgegaan van het stuk „Oud Heidelberg" van Meyer Förster, was daar bepaald niet vreemd aan. Welnu, dit tooneelstuk is alleszins in staat om te boeien. Zonder nu eens te zjjn van het gewone allooi, biedt het meer dan genoeg gelegenheid voor actievol spel, er is handeling en gang genoeg in om doorloopend te kunnen interesseeren. Het is een deel van de levensgeschiedenis van een jongen prins, opgevoed aan het hof van zijn oom en die daar een treurig, eenzelvig leven lijdt. Dan een jaar naar Heidelberg, de studentenstad, om de studies te voltooien I En daar leert de prins het leven van een anderen, van den vroolijken kantkennenl Jool, pret en liefde, dat alles doet hem zich los maken van de knellende banden. Hij leeft 1 volop! Maar te midden van dit heerlijke leventje wordt hij weer naar het hof teruggeroepen, waar de regeerings- taak hem wacht. Terug, na veel strijd, naar die kille omgeving en zich weer gevoegd in het oude gareel. Dat drukt hem evenwel zoo sterk, dat hij nog eenmaal terug moet naar Heidelberg en naar Kathie, zijn liefste. Na dat bezoek evenwel neemt hij de taak die hem op de schouders is gelegd, weer op en geniet alleen nog door de herinnering, van dit schoonste deel van zijn leven. Hoe kort en gebrekkig de inhoud hier is weergegeven, spreekt daaruit reeds voldoende dat er inhoud is, en waar die bovendien nog met talent is behandeld, is er vangegroeid een tooneelstuk dat groot genot kan geven. Aan de spelenden evenwel, en niet het minst aan den prins, stelt het kolossaal hooge eischen. Men ver valt hier zoo spoedig tot overdrijving. Er is iets sen timenteels in dezen jongen man, dat door een te sterk gekleurd spelen spoedig belachelijk dreigt te worden, en het sympathieke dat deze figuur heeft, doet verloren gaan. En het mocht den heer Spree niet gelukken deze klip te ontzeilen, zijn kunnen schoot ditmaal te kort. Sympathiek en nobel was eveneens de figuur van doctor Jüttner en het is een welverdiend compliment voor den heer Aug Kiehl, als gezegd wordt, dat hij dezen persoon naar karakter juist heeft weten weer te geven. De heer P. Wigmau als Lutz, typeerde den bespottelijk- deftigen kamerdienaar heel best. Dat lijkt ons een zeer ambitieus tooneelspeler. Mejuffrouw Sofie Mijtelaar heeft als Kathie, de vriendin van den erfprins als student, goede dingen gedaan. Hedenavond, (Zaterdag), De Reis naar Samoa, Volks voorstelling Donderdagavond brachten we een bezoek aan Cérès, waar het café-chantant-gezelschap van den heer Nieuwenhu ijzen zijn triomfen vierde. Het was daar geducht vol, alle plaatsen bezet. TIet was er vroolijk en opgewekt, waarvan zeker wel het uitstekend amuseeren dat men zich deed, een der eerste oorzaken was. We zagen de toeren van Aki motos, den Chineeschen goochelaar, een verduiveld handigen kerel. Men wordt bij den neus genomen, dat weet je, maar hij doet het zoo vlug, dat je je niet kunt voorstellen, hoe hij 't 'm lapt. Veel succes natuurlijk. Dat had niet minder mejuffrouw Solser, die de aan wezigen hartelijk deed lachen. Zij bracht er den geest wel in. De heer Maupie amuseerde niet minder, hij deed de menschen herhaaldelijk lachen, niet het minst om zijn phonograaf, hij waa een geestige baas. Dan hoorden we ook nog den heer en mevrouw Van Laar, die eveneens heel veel succes hadden, ze werden steed's teruggeroepen. Het was dan ook echt leuk wat ze deden, geestig en vroolijk. Ook Vrijdagavond was het in Cérès vol, toen hadden we de familie Nieuwenhuyzen. Zooals altijd heeft men met genoegen voor hen de handen warm geklapt. De heer Nieuwenhuyzen had iets amusants en aardigs be loofd: hij heeft woord gehouden, dus volgend jaar mag hij terugkomen. De Harmonica-virtuoos Jacob Kelder gaf één door- loopende voorstelling gedurende den geheelen Donder dag in het café van den heer Scheltus. Daar heengegaan uit nieuwsgierigheid, want Jaapie is tegenwoordig een bekend man, waren we al spoedig geheel oor voor zijn spel. Hij weet zijn harmonica te bespelen op een manier, die een menach niet alleen ver zoent met dat instrument, maar je onder de bekoring brengt. Alles wordt uit het hoofd gespeeld, met een voordracht en nuanceering, die je met groot genoegen naar hem doet luisteren. Er was een zeer druk bezoek den geheelen dag door, vandaar dan ook dat Zaterdag avond Jacob Kelder nogmaals in het café Scheltus zal optreden. OnderwgzersvergaderiuK. De algemeene vergadering van Onderwijzers en Onder wijzeressen in het Arrondissement Helder zal alhier in het Noord-Hollandsch Koffiehuis op Vrijdag 8 Juli worden gehouden. Op de agenda van deze vergadering komen o.m. voor Eenige liederen voor te dragen door Annie Zijp te Haarlem; het onderwijs in de Geschiedenis op de lagere school, voordracht van den heer F. van Rijsens, school opziener in het district Alkmaar. Kinderzangkoor uit de hoogste klasse der school te Wieringerwaard(bij goed weer.) Over Constantijn Huygens, voordracht van den heer A. W. Stelwagen, oud-ieeraar van het Gymnasium te 's-Gravenhage. Zoo er na de agenda tijd overblijft, stelt de heer P. Stadt te Wieringerwaard zich beschik baar vragen omtrent den leergang voor het zingen te beantwoorden. Schepen vergaan. CORUNNA, 24 Juni. Het Spaansche transatlantische s.s. „Larrache", van Buenos-Aires, leed schipbreuk tus schen Muros en Puerte del Son. 40 Passagiers kwamen te Muros aan. Bijzonderheden ontbreken. Uit La Corrunna wordt aan de bladen gemeld, dat het stoomschip „Larrache" gezonken is. Het had 191 personen aan boord. Men vreest, dat er veel slacht offers zullen zijn. Telegra urnen,-die later ontvangen zijn, melden dat 17 vrouwen verdronken. De „Éclair" meldt, dat het aantal vermisten voor het oogenblik 81 bedraagt. Het s.s. „Larrache" had te 2 uur Vigo verlaten; het liep op een rots en zonk snel. Honderd een en vijftig passagiers zijn verdronken, 61 werden gered. Onder de dooden zijn de kapitein, de scheepsdokter en de eerste officier. TURIJN, 25 Juni. In den afgeloopen nacht is een bark op de Po omgeslagen. Negen passagiers, onder welke vier vrouwen, zijn verongelukt Oneerlijke beambten. Een drietal joDge ambtenaren van den dienst der te legrafie en telefonie te Parijs, hebben zich te verant woorden wegens bedriegelijke handelingen ten nadeele van 's rijks kas. Het zijn beambten van de openbare telefooncellen in de stad Pijrjjs. Het blijkt, dat vele dezer ambtenren voor gesprekken die meer dan drie minuten duurde, wel meer dan een enkel gesprek in rekening brachten, maar dat zjj het geld, betaald voor de overminuten, zelf in den zak staken, zonder het te verantwoorden. Opzichters, zich voordoende als gewone spreeklusti- gen, hebben eenige weken lang de openbare telefoon hokjes afgeloopen, om de bedriegers op te sporen. De betrapten zullen zich voor den rechter moeten verant woorden. Gierige James. In Swansea (Ierland), is zekere James Brazil, bekend als „Jimmy de Gierigaard", overleden. Hij verraste zijn erfgenamen met een nalatenschap van anderhalf millioen, hoewel hij altijd geprobeerd had voor dood arm door te gaan. Brazil begon zijn loopbaan als bediende in een winkel, ging daarna aan het scharrelen in beeldjes, werd woud- looper in Australië en goudgraver in Zuid Afrika. Na 17 jaar kwam hij, moe van zijn avontuurlijk leven, terug naar Swansea, en ging daar op een bene pen kamertje wonen. Hü at bijna niets dan brood zonder boter; onderwijl speculeerde bij met ware woede aan de beurs, vermoedelijk daarmee zijn vermogen verdienend. Als Brazil een krant gekocht had, wat zelden gebeurde, en iemand vroeg hem haar even in te zien, dan weigerde h(j dit met de bemerking, dat de krant hem een stuiver gekost had, zoodat hij haar voor niet minder dan een halven stuiver kon afstaan. Een bom. In den dom te Turijn is juist terwijl een processie de kerk binnenkwam, een bom ontploft, met hevigen knal en zware rookwolken verspreidende. Een aantal vrou wen viel dadelijk in onmacht. Anderen renden in wilde baast naar den uitgang. Het bleek, dat de bom was gemaakt uit een blikken bus. Men vermoedt, met een aanslag op het leven van kardinaal Richelmy, die bij de processie voorop ging, te doen te hebben. Het meest zegen rjjk. Een Parjjsch blad stelde aan zijn lezers de vraag, wel ke uitvinding ze de meest zegenrijke achten. Het resul taat was, dat 408.057 lieden hun stem uitbrachten. De locomotief kreeg 275.197 stemmende aardappel 273.655 de pokinenting 247.227; de geneeskunde van Pasteur tegen hondsdolheid 242.037d9 suiker 191.706; telegra fie zonder draad 170.618; de lucifer 165.196; de telefoon 145.185; de petroleum 144 883; de naaimachine 131.475, en de zeep 117.817 stemmen. Weer een moord. De rechter Hamard te Parijs wordt behoed voor het gevaar van zich stomp te denken op de moorden van den schilder Steinlieil en den bankier Rémy. Hij heeft gisteren eenige afleiding gekregen door een nieuw moordgeval. Midden in Parijs, bijna op 't hoekje van de rue de Bondy en de place de la République is een alleenwonende dame in haar woning dood gevonden. Zij was een vrouw van over de vijftig, die zeer geregeld leefde, een weduwe, die agenturen liad 'van meer dan een handelsartikel, in hoofdzaak dia manten. Zij placht nog al eens handelaars in diaman ten bij zich te ontvangen op haar kamers, zoowel groothandelaars-verkoopers, als juweliers-koopers. De conciërge miste mevrouw Sauvezon sedert twee dagen. Hij vond het verdacht, Liet het slot van haar woning openbreken en vond de vermiste op den grond liggen, de voeten vastgebonden, een touw om den hals, diep in het vleesch gesnoerd. Het lijk was geheel koud. I Op het eerste gezicht schijnt deze moord nog moei lijker raadsel op te geven dan de twee vorige veelbe- 1 sproken Parijsche moorden. Bij Steinheil en Rémy was althans het motief buiten twijfel hebzucht. En hier? Er is niets overhoop gehaald in de kamers der we duwe. De brandkast, die er staat, vertoont geen spoor van een poging tot inbraak. Dienstboden had zij niet Een maal in de week kwam een werkvrouw schoon maak houden. NVie heeft de weduwe Sauvezon ver- mgor dZiedaar (ie vraag die op dit oogenblik menig Troofd pijnigt De dieven en moordenaars moeten het de politie en recherche wat gemakkelijker maken om hen te vinden. Een Spaansche prins. De jonge koningin van Spanje is bevallen van een prins, haar tweeden. Berichten uit Spanje zeggen, dat koningin Victoria's toestand, de omstandigheden in aanmerking genomen, niets te wenschen overlaat. Het pasgeboren prinsje moet een flink kind zijn. Op den dag van zijn geboorte had de moeder 's 1 middags nog een rit door de stad gemaakt Het kind kwam zoo voorspoedig ter wereld, dat de personen, die volgens de gebruiken aan 't Spaansche hof, er bij tegenwoordig dienden te zijn, onmogelijk tijdig gewaarschuwd konden worden. De koning, buiten zich zelf van blijdschap, bracht zijn zoon, die, volgens deskundigen, een prachtkind moet zijn, in een met kanten versierd mandie naar de troonzaal, waar het aan den minister-president, de ministers van Justitie en Marine, de voornaamste leden der hofhouding, den prins en de prinses Metternich (die als gasten ten hove vertoeven) en de infanten voor gesteld werd. De inschrijving in de registers van den burgerlijken stand had in dezelfde zaal plaats. Minister Maura, mar- kies Torrecille, de hertog van Santa-.Mauro en graaf Serrallo fungeerden als getuigen. De koning liet de heuglijke gebeurtenis onmiddel lijk aan alle staatshoofden seinen. De infant zal de kleinigheid van 12 voornamen hebben, n.1. Jainie, Leopold, Alexander, IsabeLie, Hejiri, Albert, Alfonso, Victor. Acacio, Pedro, Paul en Marie. Gisteren zou te Madrid een doodvonnis plaats heb ben; den beklaagde werd evenwel door den koning gratie verleend, wegens de geboorte van den prins. Een zachtaardige trein. Bij Ponte San Pietro (in de buurt van Rome, zag de vrouw van een baanwachter haar kind spelen op de rails, terwijl in de verte een sneltrein naderde. Radeloos van angst vloog ze het kind na, greep liet bij de kleeren en gooide 'I over den spoordijk. In middels had de trein de moeder bij de borst gegrepen. Het gelukte haar echter zich aan de buffers vast te klemmen. Nadat ze 200 meter meegesleurd was. kwam de trein tot staan, 't Bleek, dat de vrouw slechts een paar geringe kwetsuren opliep. Het kind bleef geheel ongedeerd. Weer een groote brand in Amerika. Te Port Chester, in de New Yorksche provincie Manchester, heeft een groote brand gewoed in de handelswijk. Er zijn verscheiden straten vernield. De stoffelijke schade is zeer aanzienlijk, persoonlijke on gelukken kwamen niet voor. Dat ging moeilik. Vader: (tot zijn zoon, die terwijl ze een zwemschool voorbijgaan, met aandrang vraagt, een bad te mogen nemen. Neen Frits, je mag te water gaan, als je zwemmen kunt, niet eerder. Grover Cleveland. Grover Cleveland, oud-president van de Vereenigde Staten, is overleden. In de Volksvriend kwam voor eenigen tijd de vol gende levensbeschrijving van hem voor: Grover Cleveland zag 18 Maart 1837 in Caldwell, Essex County, N. J., net levenslicht, waar Richard Cleveland, zijn vader, als dominee een Presbyteriaan- sche gemeente bediende. De jonge Grover had een vrij goed onderwijs genotenmaar moest reeds vroeg na den dood zijns vaders in zijn eigen behoeften en in die der familie voorzien. De vaardige jongen vond dra werk in een instituut voor Blinden en werd in korten tijd assistent-onderwijzer. Gelijk zoo menig jong mensch in die dagen trok Grover in 1855 westwaarts. In Buffalo vond hij werk bij zekeren Allen. De studie der wet was, zooals de Amerikaan dat noemt, Clevelands „hobby", en hij zocht en kreeg werk in het kantoor van den Rechts geleerde Rogers, of zooaLs de firma toen ter tijd heette Rogers, Bowen Rogers. Reeds in 1859 legde hij zijn examen in de Rechtsgeleerdheid af, was in de jaren 18631866 district-advokaat voor Erie County, en had toen ter tijd voor compagnon den schranderen Izaak van der Poel. In 1869 vinden wij onzen Grover met de firma Lanning, Cleveland Folsom verbonden. In 1870 werd Cleveland Sheriff van Erie County, en weer in 1873 is hij met de firma Bass, Cleveland Bissell verbonden. Hoogstwaarschijnlijk was hij in deze firma de „pleading" advocaat; tenminste hij verwierf alras den naam, een der bekwaamste rechtsgeleerden in den Staat te zijn. In 1881 werd Cleveland tot Burgemeester van Buffalo verkozen, en weigerde zoo vele besluiten van den stadsraad te teekenen, dat hij spoedig den titel droeg van „veto mayor". Hij maakte zich bij de beambten tal van vijanden, die op alle mogelijke manieren zijn plannen trachtten te dwarsboom en; maar mocht tot groot genoegen dei' burgers in minder dan zes maan den de stad een millioen dollars uitsparen. New-York verkoos hem in 1882 als Gouverneur. Ook als zoodanig was zijn administratie wijs. De af schaffing van het contractwerk in de gevangenhuizen, de veto der bill, die de spaarbanken zulk een vrij veld gaf om geld uit te leenen, de veto in betrekking tot jde „street railway monopoly", en onder de vele anderen de veto der bill betrekking hebbende op de securiteit der assurantie-maatschappijen, dat alles gaf onzen Grover eene nationale reputatie En, zooals wij zagen, werd hij, in 1884 tot President verkozen. Ook als president trachtte hij zoo onpartijdig moge lijk te zijn, misbruiken uit te roeien, de begeerlijkheid der democratie te beteugelen en een einde te maken aan de verkwisting in de staathuishouding, die het gevolg was van de door de hoog opgedreven bescher mende rechten overvulde schatkist. Hij weigerde dan ook zijn goedkeuring te hechten aan een nieuwe pen sioenwet. Daardoor had hij zich natuurlijk buitengewoon veel vijanden gemaakt, zoodat hij bij de nieuwe verkie zing voor president in 1888 verreweg in de minder heid bleef. Ln 4892 echter werd hij herkozen, en ge durende dit tweede presidentschap, dat kalm verliep, gaf Hij opuieuw blijk van de strenge onpartijdigheid, die ook zijn eerste regeeringsperiode had gekenmerkt... Gemeente Zjjpe. Ingeschreven van 19—24 Juni 1908. GeborenMaria, d. v. Mai tinus Nanne en St.antje Hogeboom. Agatha Maria, d. v Cornelis Hes en Aagtje Moejjes. Pieter, z. v. Jacob Zeeman en Trijntje Spierdijk. OndertrouwdGerardus Bernardu3 Autonius Woltering, jm., Korporaal-Kwartiermeester, 29 jaar, te Amsterdam en Antje Beukenkamp, jd., zonder beroeD, 26 jaar, te Zjjpe, onlangs te Gouda. GetrouwdMartinus Janssen, jm., landman, 30 jaar, te Zjjpe en Geertruida Alida Groot, jd., zonder beroep, 21 jaar, te Zjjpe. Matthias Josephus Burger, jm., landbou wer, 28 jaar. te Amsterdam en Maria Catharina Groot, jd., zonder beroep, 27 jaar, te Zjjpe. Een Boerenbruiloft. In den Achterhoek wordt vaak op ouderwetsehe manier bruiloft gevierd. Daar de boeren, als ze drank op hebben, veelal naar 't mes grijpen, om oude en verborgen veeten uit te vechten of om wraak te nemen over het afvrijen van een meid, speelt de na pret van zoo'n bruiloft gewoonlijk in de rechtzaal en zoo dringt er iets van de merkwaardige platlelands- gewoonten tot het groote publiek door. Zoo werd op 29 Mei te Geesteren, onder Borculo, de bruiloft gevierd van E. H. Op die trouwpartij waren genood niet minder dan twee honderd vijf en zestig huisgezinnen. Dat zou een boer al licht ruïneeren, indien niet de gewoonte bestond, dat eik gezin een cadeau meebracht, meestal een sehinke (ham). Daartegenover geeft de gastheer vrij drank. Of deze altijd van den beste is, zou men gaan betwijfelen, waar een be klaagde verklaarde„Op een bruiloft drink ik nooit jenever." Overigens schijnen de gasten zelf maar voor amusement te moeten zorgen. De oudelui komen 's mid dags twaalf uur, de jongeren tegen 2, 3 uur en dan blijven ze tot 's avonds laat bijeen, waarbij zij zich over het heele erf verdeelen. Er wordt flink gedronken en ruzie blijft niet uit. Daarom bestaat in vele dorpen de gewoonte, op een groote bruiloft ook. de veldwachters te nooden. Die komen als gast, maar als er gevochten wordt, ont- popjien ze zich als „politie". Het boerenbrein maakt die gedaanteverwisseling niet altijd even vlug mee, vandaar, dat bruiloftsvechtpartijen gemeenlijk ook aan leiding geven tot rechtzaakjes wegens „wederspaniiig- heid tegen een ambtenaar in de rechtmatige uitoefe ning zijner bediening." Zoo gebeurde het ook op de bruiloft van E. H., dien 29en Mei. Daar zat als aasi-veldwachter aan, de bris.-tit. rijksveldwachter in 't burger en de gemeente veldwachter in uniform. Tegen een uur of negen begon de drank te werken en er werd een mes gelrokken. De rijksveldwachter-gast er op al en hij pakt zij u medegast bij den kraag, „om hem tot andere gedach ten te brengen". Maar de andere bruiloftsvierders von den dat toch wat erg en zij ontrukten den messentrek ker aan de handen der politie. De geuniformde gast wilde te hulp snellen, maar kreeg een trap legen het been. en het resultaat was, dat de baloorige gast zon der hulp der politie „tot andere gedachteh' kwam en rustig het feest bleef meevieren. Voor de rechtbank stonden Woensdag twee gasten terecht, omdat zij wederspannigheid haddfen gepleegd en een, omdat liij den veldwachter geschopt had. De officier van justitie eischte veroordeeling. Om in het licht te stellen hoe noodig het is. dat de veldwachters de bruiloften bijwonen, deelde het O. M. mede, dat onlangs op een bruiloft, waar de veld wachters ook genood waren, maar waarvoor zij be dankt hadden, een levensgevaarlijke mishandeling had plaats gehad. Voor den verdediger was natuurlijk die veldwachter- gast en gast-veldwacnter een dankbaar onderwerp voor glossen. TeL

Schager Courant | 1908 | | pagina 14