Scletsen uit du Rectaal. Uitgeverss TRAPMAN Co. EERSTE BLAD. Buitenlandscb Nieuws. Binnenlandsch Nieuws. Zondag 28 Juni 1908. 52ste Jaargang. No. 4378 Interc. Telephoon No. 20. Bureau SCHAGEN, Laan O 4. SCHAGER Aliiiui Nicin- COURANT. Aütittitit-LaiOboiwblad. Dit blad verschijnt tweemaal per weekWoensdag- en Zaterdagavond. Bij inzending tot 's morgens 9 ure, worden ADVERTENTIËN in het eerstuitkomend nummer geplaatst. INGEZONDEN STUKKEN één dag vroeger. Prijs per jaar f 3.Franco per post f 3.60. Afzonderlijke nummers 5 Cent. ADVERTENTIËN van 1 tot 5 regels f 0.25 iedere regel meer 5 Ct. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Dit nummer bestaat uit vier bladen. I'erziê. Het is in het Oosten steeds zulk een Janboel, dat men wel dagwerk zou hebben, steeds melding te maken van de beroeringen zoo hier en daar. In Perzië is het evenwel nu zoo sterk aan het spoken, dat aller aandacht op dat land is gevestigd. Wat is er eigenlijk gebeurd? De shah heeft, in 1906, een parlement ingesteld, hij bedoelde een schijnparlement. Het werd niet gekozen, doch bestond uit stam- en stedehoofden, priesters enz., in overeenstemming met de Perzische maatschappelijke regeling. Dat parlement is met de rol van schijnparlement niet tevreden geweest Vooral de stede-afgevaardigden en eenige priesters zijn krachtig opgetreden om de misbruiken der autokratie te signaleeren, en op te komen tegen de willekeur en de verkwisting van den shah en zijn hof. Dat verdroot den heerscher en hij wilde het parle ment wel weer kwijt. Doch dat ging niet zoo gemak kelijk en 't vorig jaar, toen hij een poging zou doen om het met geweld weg te jagen, boden de steden troepen aan om het parlement te verdedigen tegenover keizerlijk geweld. Kortom, de hervormingsgezindheid zat dieper in liet volk dan de Shah meende en hij moest voorzichtig zijn. Doch meteen was hem het gevaar voor zijn betrekking ook duidelijker geworden en hij bereidde alles voor om een staatsgreep op touw te zetten. Deze staatsgreep is thans gekomen. De shah heeft hoepen verzameld, ongeveer 3000 kozakken, hij heeft maxims en kanonnen gekocht en achtte nu den tijd gekomen. Hij verliet zelf zijn paleis te Teheran, hok naar een "buitenpaleis, buiten de Kaswinnerpoort, omringde zich daar door zijn hoepen en begon nu den oorlog tegen het parlement. Hij begon met drie voorname aanhangers der her vormingspartij gevangen te nemen. Het parlement liet vragen naar de redenen der arrestatie en de shah ant woordde met een aanklacht tegen het parlement zelf. Hij wilde rust hebben en het parlement had slechts onrust gebracht. Dit liet hij in een proklamatie zetten die verspreid werd. Daarin werd ook het dragen van wapenen ver boden. Daarna liet hij de troepen op zijn tegenpartij los. Het parlement stelde daartegenover een tegenprokla- matie, waarin de gevangenneming een misdaad werd genoemd .en gezegd werd dat een heerscher die zelf de wet niet in acht neemt, geen gehoorzaamheid meer verdient. Deze proklamatie werd afgescheurd en de shah had nu ook met geweld op tegen het parlement zelf. De correspondent van de New York Herald te Tehe ran seint het volgende aaneengeschakeld verhaal: In antwoord op het ultimatum, dat Maandagavond aan den Sjah was gezonden, stuurde Zijne Majesteit Dins dagochtend kozakken en soldaten met veldstukken, om zich voor het gebouw van de Nationale Vergadering op te stellen en de aangrenzende straten te beheerschen, zoodat het parlement van alle gemeenschap met de stad was afgesneden. Omstreeks zes uur kwam oen afdeeling van 50 kozakken onder een officier bij het parlement aan en eischle de uitlevering van vijf mannen, die als shijders beschouwd worden en die in het Huis de wijk hadden genomen. Verder verlangde men, dat het parlement stappen zou doen, om aan de samen scholing van volk in de buurt een einde te maken. Het parlement weigerde dit te doen, waarop de officier zijn manschappen verliet, na hun opdracht te hebben gegeven alle ingangen te bewaken, om verslag van de uitkomst van zijne zending te doen en nadere bevelen te halen. Tegen achten werd van het dak van een huis in de nabijheid een bom geworpen, die twee paarden doodde en een paniek veroorzaakte. De kozakken, die zonder officier waren, wisten niet, wat zij zouden doen. Toen de officier vernam, wat er gaande was, kwam hij ijlings terug. Toen hij de politieke club uit Azer- bajdzjan voorbijkwam, vuurden de menschen van het dak op hem. Hetzelfde gebeurde toen hij de club uit Moezaferie voorbijkwam. De kozakken schoten terug en drie uur lang werd een hevig geweervuur over en weer onderhouden. Tegen elven begon het langzaam te verzwakken. De artillerie bleef echter tot twee uur vuren, waarbij het parlement heftig gebombardeerd werd. Tegen vier uur was alles afgeloopen. De verliezen waren aan weers kanten zeer zwaar en er werden ook veel paarden gedood. De correspondent ging de schade opnemen, die aan het parlement, de aangrenzende winkels, het paleis van Zil-es-Soeltan en de politieke clubs was toegebracht. Die was, vond hij, niet zoo groot, waar uit hij opmaakt, dat de kanonnen in den beginne alleen ,met los kruit schoten, om de menschen bang te maken. Ten laatste werden echter granaten gebruikt. De correspondent sprak later iemand, die op het dak van het parlement meegevochten had en vroeg er gebeurd was. hebben antwoordde hij ongeveer ander- 'l uur aan een stuk door geschoten, maar onze schietvoorraad raakte op en de geweren werden Zoo heet, dat wij er niet langer mee konden vuren. De eerste granaat deed de deur van het parlement sprin gen. L)e kozakken voerden daarna een charge uit Wij da enten, dat wij verloren waren, en vluchtten naar de plaats achter het Huis. „Zoodra de soldaten het parlement stormenderhand binnendrongen, begonnen zij te plunderen. Daarna kwamen de wankels in de buurt aan de beurt en ten slotte het paleis van Zil-es-Soeltan. Maar wat mij het meest trof, was, dat honderden menschen, die nog een paar dagen tevoren voor het parlement te hoop waren geloopen en tegen den Sjah te keer hadden gegaan, het parlement begonnen te verwoesten. Terzelfdertijd wetf,n c Sjah! Wij willen geen grornd- Met hulp van Rusland heeft de Sjah zich een troe penmacht verzekerd, en nu hij die heeft toont hij zich in zijn ware gedaanteals autocraat. In Teheran heerscht de Russische generaal Liachof, en dat kenmerkt den Jttestawl Hoe hel verder zal jjuan, zal ^roohuideels afhangen van dien generaal en van de Russische raad gevers van den Sjah. De Engelsche invloed die werkte voor het behoud der grondwet en voor ae bescherming der vrijzinnigi groepen, is na de overeenkomst met Rusland, snel geweken. Rusland is nu de eeniga die in Perzië nog macht en aanzien bezit. En van Russische zijde wordt de Sjah gesteund met geld en met troepen, en gesterkt in zijn reactionnaire neigingen. Hoe het er in de provincies uitziet is uit de ont vangen telegrammen niet na te gaan; vooral in Aser- beidsjau, waar de revolutionnairen tot dusver het sterkst waren, zullen wel opnieuw gevechten tusscheh revo lutionnairen en reactionnairen worden geleverd. Maar ook daar zal Rusland wel aan de zijde van de reactie staan. En zoo zal in Perzië de strijd nog geruimen tijd voortduren, voordat door geordende en grondwettigs toestanden op den duur in de gemoederen rust en in het land vrede zal ontstaan zijn. Arm land! Dnitschland De oorlogzuchtige woorden die Keizer Wilhelm heeft gesproken, doelende op het samengaan van Engeland, Rusland en Frankryk, hebben de gemoederen in beroe ring gebracht, zoo zelfs dat het Duitsche volk op deze woorden reageert. Een een bezoek aan Hamburg van Keizer Wilhelm, was daar een ware uitbarsting van geestdrift. De Hamb. Correspondent vertelt, hoe dat zich heeft toegedragen. De Keizer was op het balkon verschenen en een dichte menigte stond buiten opeengepakt. Opeens en zonder dat do muziek de wys had aangeheven, weerklonk uit duizenden by duizenden kelen, haast plechtig, het lied Deutschland, Deutschland über Alles. Het was een treffend oogenblik, en de Hamb. Corres pondent zegt, dat men duidelijk voelde, dat die menigte op straat onder den indruk verkeerde van het ernstige tijdsgewricht, dat voor de Duitsche staatkunde is aan gebroken. De Keizer moet dit, blykens zijn antwoord, evenzeer gevoeld hebben. Het woord„Laat ze maar opkomen 1" de Keizer moge het te Dörberitz al dan niet gebruikt hebben geeft de gevoelens van het oogenblik in Duitschland weer. Zelfs het radikale Berliner Tageblatt teekent bij 'sKeizers rede aan; De stemming, waaruit de betooging (te Hamburg) voortkwam, leeft in heel het Duitsche volk. Maar niet minder sterk voegt het blad er ver zachtend aan toe is het verlangen Daar het behoud van den vrede als waarborg voor onze verdere oecono- mische ontwikkeling, dat dit laatste vooral het streven van den grooten Keizer bly've 1 De verkiezingen voor het Pruisische Huis van Afge vaardigden zijn achter den rug. Eu zoo men weet zijn er eerst 6, na de herstemming nog 1 meer, dus 7 sociaal democraten gekozen. Dat heeft een heele opschudding veroorzaakt. Het niet geheime, drie-klassen stemrecht had tot dusver elk indringen der sociaal-democraten verhinderd, nu hebben zij evenwel een bres in de ves ting geschoten en juichen daarover luide en met reden! Zij hebben hard gewerkt, zoowel mannen ais vrouwen, maar steeds met eerlyke middelen. De sociaal democratie beeft steeds het niet geheime stemrecht verfoeid, omdat de werkgever daardoor con trole kon uitoefenen op de politieke beiydenis van zyn werknemer, en niet alleen controle, mcar ook pressie. Te recht heeft zü gewezen op het machtsmisbruik, dat by voorbeeld de Oost-Elbische jonker kon maken en helaas ook gemaakt heeft tegenover zyn pachters en boeren. De conservatieven die werkelijk soms eerbied af dwingen door hun ruiterlijk agrarisch egoïsme zoch ten hun recht en vonden hun kracht in dit niet-geheime stemrecht. Omdat het een middel was tot versterking van eigen macht, door verzwakking van den grootsten vyand, de sociaal-democratie. Nü hebben de sociaal-democraten zelf van dit stok- conservatieve Pruisische wapen gebruik gemaakt in het gebied, waar zy wisten, dat het treffen en wonden zou; in de wijken van Berlyn, waar kleine neringdoendon economisch afhankelijk zyn van het „zelfbewuste prole tariaat, dat op het standpunt staat van den klassen- stryd." Wie niet stemde, of niet socialistisch stemde, onder kruideniers, bakkers, barbiers, melkventers, enz. enz., werd gewaarschuwd, dat zyn sociaal democratische klanten voortaan ergens anders hun inkoopen zouden doen of baard laten scheren. En erger nog, den dag vóór de herstemming waren aan huizen en winkels groote plakkaten geplakt, waarop te lezen stond Onderstaande kiesmannen hebben den 16en Juni hun stem uitgebracht op de conservatieve, resp. vryzinnige 1. A. B. herbergier straat, No 2. C. D. bakker ...straat, No.... 3. E. F. slager ...straat, No.... 4 Het is niet bout gesproken, wanneer beweerd wordt, dat de sociaal democraten in Moabit de overwinning te danken hebben aan dit jonkerlyk conservatieve stryd- wapen. De cijfers bewijzen het. Hard vallen kan men er hen niet om. Zü kunnen de conservatieven toeroepen: „Wat gy niet wilt dat u geschiedt, doet dit dan ook een ander niet." Maar het boycot zwaard kon wel eens een tweesny- dend wapen worden: de burgerlyke partyen zouden op dezelfde wyze sociaal democratische winkeliers kunnen tracteeren, ook onder de leus: „Wat gy niet wilt", enz. De „Voss. Ztg." getft een typisch staaltje van de wijze, waarop de sociaal demcoraten hun vryzinnigen tegenstan ders in Moabit terroriseerden Op het uithangbord van den winkelier Sela in de Bandelst, is een papier geplakt, dat reeds herhaaldelyk is weggenomen, maar iederen morgen weer opnieuw wordt aangetroffen, Daarop 6taan de namen van 15 bakkers, groentehandelaars, kleine winkeliers, schoen makers enz. die op den 16 Juni voor den vryzinnigen of conservatieven candidaat stemden. De winkelier, een vryzinnig kiesman, is geheel ter neer geslagen; hy hing een bedroevend tafereel op van de toekomst. Sedert de boycot is uitgesproken heeft hy belangryk geleden in zyn inkomsten. Alle huisvrouwen, die hij voor vaste en alledaagsche klanten hield, bleven weg. En zyn lot zou nog erger worden als by vandaag van zyn stemrecht gebruik maakte. Hy ging dus niet ki6Z6tii Zyn vrouw was heengegaan; zy kon het in den leegen winkel niet uithouden. Hy wil nu pogen zyn huurcontract te doen ontbinden en dan ergens anders heengaan. Of het daar beter zal gaan is de vraag. En zooals hem, gaat het velen. Dat zyn de gevolgen van de terrorisatie, mogelyk dcor het in 't openbaar uitbrengen van de stem by de verkiezingen. Met zulke middelen wordt in Pruisen gestreden, niet door één party, maar door allen. Daarom wordt daar het kiesrecht een zware plicht voor de kiezers. IXL. Na dertig jaren 1 Oude I iefde. etc. 't School voor wie de menschen wien 't hier betrof, van-nabij kenden, eigenlijk dieper. Maar slechts zeer-intiem kringetje wist dat.... 't Dateerde van een dikke dertig jaren terug. Toen was oom Daan nog zoo n aankomende slungel van een jongen, in de (per bij een timmerman, in wiens zaken hij eenmaal moest komen, dank zij een duitje, dat-ic van een tante geërfd had en door vader zuinig, behoedzaam beheerd werd.... Meneer Dijkmans, de huisvriend van nu was in z'n jonge dagen bij een drogist in den winkel ge weest, kon soms nog erg „geleerd" doen. Beweerde, als-dat-ie 't eenmaal tot apotheker had kunnen bren gen.... 't Was in de dagen, toen er nog een soort van examen voor drogisten bestond, in zwang was. Dit was de eerste mijlpaal op den weg, die eerzuchtigen Ko Dijkman tot carrière had moeten brengen...Tussehen de respectieve moeders van Daan en van Ko was t toen ook al uiterlijk schijn van teedere en hartelijke vriendschap, waaronder hatelijke, vinnige jaloezie zich verborg.... Als de beide dames samen ergens in gezel schap waren, dan konden zij elkaar van die spelde- prikken geven.... Van die „ribbestootjes", in figuurlijken zin, waarvan slechts degenen, die 't best ingewijd waren, :het juiste, echte, snapten.... Juffrouw Dijkmans kon jdan zoo smalend, zoo schamper-medelijdend spreken 'over „van die jongmaatjes" bij „ambachtsbazen", die „toch maar altijd werkman bleven".... En de moe van wat dan nu „oome Daan" is, over „armzalige stumpers", die zich „verbeelden dat ze heel wat zijn", maar, op den keper beschouwd, „nog geen stuk droog rogge brood kunnen verdienen".... Enfin, 't was in den grond der zaak een gespannen, onplezierige verhouding. De jongens, Daan en Ko waren al van school-af, dikke vrinden, 's Zondags zag je hen altijd samen. Maar 't was meer gewoonte dan spontane behoefte aan eikaars bijzijn.... Daan was van een plagerige natuur. Die kop er allemachtig veel plezier in hebben om den ander te sarren, 't Land op te jagen. En als ze dan met z'n-beiden zoo'n Zondag-middag kuierden, had arme, bleeke, schrale, ielwat-pokdalige Ko heel wat „op te slikken". Hij was naar den meneer geweest, die te zeggen had over dat drogisten-examen. Om te vragen of hij, Ko, als-ie nou eens heel erg z'n best deed, kans zou hebben om.... Misschien 't volgend jaar of zoo.... Moeder was nu eenmaal verzet op zoo'n diploma, 't Idee dat zij haar kennissen zou kunnen vertellen „Mijn Ko is door zijn examen. Hij is (nu gediplomeerd.... Ja, das geen kleinigheid, en nog zoo jong!.... Daar zit Goddank een studiekop op dien jongen!Met haar weelderige fantasie had Ko's m ceder zich wel al duizendmaal voor den geest gehaald zoo'n oogen blik.... Hoe de kennissen hun best zouden moeten doen om, onder lieve glimlachjes en met snoezig-hartelijki. hoofdknikjes, hun jaloezie te verbergen.... Hoe haar moederhart zou zwellen van trots en glorie.... Maar 't w-as een luchtkasteel gebleven. De meneer van de drogisterij had een poosje met Ko gepraat.... Toen had- ie een snuifje genomen, zijn bril eens gepoetst.... Niet recht geweten wat-ie eigenlijk moest antwoorden.... Zoo snugger was Ko wel, dat-ie snapte, hoe hij alle illu- siën van studie voor altijd moest prijsgeven.... 't Eind was geweest dat vader, practisch man, den knoop doorhakte en den jongen bij een kruidenier in de leer deed. Voor Ko zelf was 't een opluchting. De moe der werd er glijd, mager en stil van. Vertoonde zich in den eersten tijd bijna niet onder de konnissen Ontweek stelselmatig het bijzijn van juffrouw Strong, de moeder van vroolijken, plaagzieken Daan Zoo spoedde de tijd voort. En bleef het vuurtje van stillen, i ngekankerden haat voortsmeulem... Smeulen. Vrienden, naai- den schijn, bleven Ko en Daan. En de eerste was mal genoeg om na dat-ie de „geleerd heid" over-boord had gesmeten, nog te blijven „geu ren" met de stuk of wat uitheemsche namen, termen, die hij bij z'n drogist geleerd had. Feller, bijtender werd de spot van den ander.... En als er derden bij waren, dan kon Daan, grof van gevoel, dingen zeggen, die Ko 't bloed naar de vale wangen joegen. De haat tussehen hen werd heviger, vinniger, maar de uiter lijke schijn werd bewaard. Toen gebeurde 't, dat Ko verliefd werd. Een nicht van z'n patroon, den krui denier, had groote bekoring voor hem.... In zijn vage jeugd had-ie wel rijmpjes gemaakt, die door z'n moe der als wonderen van dichttalent werden voorgelezen; overgeschreven op prachtige stukjes papier, met bloe- menkransjes erom-heen.... Zelfs naar een courant waren ze gezonden, voor een Zondags-nummer en toen de Redactie ze met een kort, beleefd briefje als „onrijp" had teruggezonden, was moeder woedend geweest.... Intusschen, vader be hoorde tot de goeie-adverteerders van het blaadje.... Tot de oudste, trouwste abonné's.... Men had daarom, als pleister op de wond, in het briefje iets gezet van: Waarschijnlijk op rijperen leeftijd.... Ontluikend talent... Veelbelovend.... En dat troostte moeder. Dien brief had ze zelfs laten lezen aan de kennissen.... Ombuigend de passage, waarin van „tot spijt moeten terugzenden" gerept werd Verliefde Ko Dijkmans, dan, had een vers gemaakt voor zijne Marie. Hij had het geschreven met prach tige letters.... Dunne op- en dikke neerhalen.... En iets allegorisch in de groote, eerste „D" van het poeem.... Diep in de geheimenis van zijn ziel had-ie het ver borgen gehouden, wat er nu in zijn hart omging..,. Maar Daan, die een scherp oog had en hem door-en door kende, kreeg er de lucht van.... Daan dacht nog niet aan trouwen. Maar de gedachte om Ko Dijkmans in de (wielen te rijden, ze was al te aanlokkelijk.... Daan begon met nichtje Marie te „flirten". Hij be steedde groote zorg aan de coiffure van zijn bruine, weelderige krullen. Hij schafte zich een pronkstuk van een das aan. Zwierig, met sjiek-lossen strik.... Hij liet zich een klein, donzig snorretje staan en trachtte er kokette puntjes aan te draaien.... Hij kocht zich schoe nen met verlakte neuzen voor des Zondags, liij putte het gansche, welvoorziene arsenaal van zijn grappen, grollen kwasterijen uit, zoodat Marietje dat een goedlachsch dikkertje was het uitschaterde.... Daan ging verder. Hij kon soms op frappante manier men schen nabootsen.... En nu trachtte hij het eerste kiempje van teederheid voor Ko Dijkmans als het in Maries hart mocht genesteld zijn, onherstelbaar uit te roeien door spot. door charge, door haar over Ko te laten lachen.... Hij trok net-zoo'n ongelukkig, strak, onbe holpen-verliefd gezicht als zijn vrind. Bootste zijn ma nier van loopen na.... Keek Marietje aan met net-zulke verliefderige, beverige oogjes als Ko kon doen.... Zoo dat, wanneer arme Ko zich maar vertoonde, Marie al op haar zakdoek beet en het moest uitproesten... Het gedicht baatte niet. Het goedlachsche dikkertje was inderdaad tikje-verliefd op grappigen, vroolijken Daan. Liet Ko Dijkmans begrijpen dat ze niks met hem wou te maken hebben.... Had (hoorde hij) over hem gesproken als van „den blikken domenee". Wachtte tot Daan haar „vragen" zou.... Maar op zekeren dag liep het gerucht door de kringen der kennissen, dat Daan Strong geëngageerd was met een meisje uit Den Haag.... Niet mooi, maar met „een aardig centje".... In stilte stortte goedlachsch-dikkertje heete tranen Sommigen noemden Daan een*,rakkert".... Als Ko Dijk mans tikje-moed had bezeten, dan zou-ie.... Maar hij deed niets. Troostte zich over zijn leed. Woog met verdubbelden ijver koffie, suiker en thee.... Van toen af hepen, echter, de wegen der twee vroe- ger-onafscheidelijken uiteen.... Totdat.... Gril van het toeval hen weer telkens samen-, bracht in denzelfden kring.... Na dertig jaren. Ko Dijk mans gegoede, nog steeds ongetrouwde eigenaar van welbeklante kruideniers-affaire. Daan Strong. de tim merman, met drukke zaken, groot gezin. Nog altijd de onverbeterlijke plaaggeest van vroeger.... Wie in Ko's hart had kunnen schouwen, hij zou gezien hebben dat de veete, de haat nog altijd niet was uit gebloed.... En als ze daar zaten, dikke en magere vijf tigers, met vergrijsden en kaal-geworden schedel, dan was het Ko wel tienmalen naar de lippen gedrongen.... Als de stekerige wre-ed-spottende oogen van den bui- kigen timmerman 'hem dan aankeken met dat klein- achtende; dat sarcastische; precies als dertig jaar gei leden.... Dan was het meneer Dijkmans zoo' vaak naar de lippen gedrongen.... .Want hij wist het wel, van dat zaakje, waar meneer Strong een paar duizend gulden mee had verdiend. En waar men toon. indertijd, zoo druk over gefluisterd had. Dat er eigenlijk leelijk mee geknoeid was.... Bewijs het maar eeins!.... En zoo- meer.... Dien avond toen de beide heeren, intiem van dertig jaren her weer bij Hein en Saartje tegen over elkaar hadden gezeten; ieder met zijn sigaartje; ieder met zijn grogje voor zich... En Daan extra plaagziek was geweest.... Zoodat Saartje, die al dik wijls voor ruzie gevreesd had. Aan het gesprek een andere wending had willen geven, wat niet lukte.... Toen dertig jaren nadat, in Ko's hart, liefde ge bloeid had voor goedlachsch-dikkertje, dat nu gewor den was een „schommel" van een aardig eind in de vijftig. Toen wou het ongeluk, dat Daan aan zijn vierde grogje door het overmoedige heen, door het dolle heen, ging zinspelen op Ko Dijkmans oude, tra- gisch-vervloeide liefdeshistorie..... Saartje zag het direct aan meneer Dijkmans zijn gezicht, dat het zou misloopen. Ze fluisterde haar man iets in, maar deze wenkte geruststellend-glimlachend van: Kom, ben je nou gek.... Dat geeft niks!...." Maar liet „gif wel wat". Daan begon te vertellen.... Van dat die Stijve, deftige, knappe meneer Dijkmans, die daar zat, dat die in zijn tijd een „echte meisjesgek" was geweest... Nou, en wat een, hoor! Haddein ze nooit gehoord die geschiedenis van hem, Ko Dijkmans, en zekere Marietje.... Hij, Daan Strong. zou nou maar geen namen noemen.Hé, Ko, jong, zeg, weet-je het nog wel.... Kom, vertel nou's wat! De donkere spot- oogen van ouden, dikken, wreeden timmerman schit terden van leedvermaak... Meneer Dijkmans werd wit om den neus. Zijn vale lippen beefden. Hij tastte^ met koortsige grijpbewegingen, naar zijn das, zijn boord.... Saartje, de gastvrouw wees er haar man 'op.... Deze snapte nu ook, dat het ernst.... Maar het was te laat! Plotseling vloog meneer Dijkmans, de slanke en kaal hoofdige kruidenier, op.... Wit als een doode. Sidde rend over het gansche spichtige lichaam. En met rauwe, heesche, bibberende stem kwam het er bij hem uit: „Maar ik ben Goddank, geen oplichter!..!. Geen be drieger!.... Ik vervalsch geen contractenIk ben er niet op uit om de lui om den tuin te leiden.... Ik ben op een fatsoenlijke manier aan mijn geld geko men!...." De woordenvloed was niet te stuiten, te remmen. Al de opgekropte haat van dertig lange jaren.... AL wat er in hem gestormd had toen Daan zijn Liefde vermoordde.... Dat alles barstte nu los.... Zocht zich een uitweg.... De rauwe woorden, de hoonende, de scherp en felkrenkende, striemden Daan in het gezicht. Met drie man moesten zij den razenden timmerman tegen houden.... Anders waren er, dien avond, nog andere, nog ergere dingen gebeurd... ....Tot de openbare rechtzitting is de aanklacht we gens beleediging, die Strong tegen den ander instelde, niet gekomen.... De rechter-commissaris wist het te sussen. Partijen te beduiden, dat zie toch eigenlijk Voor hun eigen goeie-naara en reputatie..... Ze moesten het zeiven weten, maar Strong verzocht, eindelijk, de zaak maar blauw- blauw te laten.... Bedacht, in zijl» centje, dat toch ook eigenlijk.... Er was al genoeg „gekletst" indertijd. Maar wanneer de gewezen vrinden, nu doodsvijanden voor eeuwig, elkaar op straat ontmoeten, dan spuwt de sanguinische timmerman zeer hoorbaar op den grond.-... En de slanke ex-drogist neemt pose aan van man, die zijn matelooze verachting uitdrukt dcor on genaakbare hoogheid, onderwijl trek van walging zich op zijn hoekig gelaat afteekent.... MAiTRE CORBEAU. Kr in gevlogen. Toen de slager v. Z. te Winkel Donderdagmiddag bezoek kreeg in zyn zaak van enkelo vrouwelyke bewo ners van een woonwagen, werd hem gevraagd of hy ook in het bezit was van oude kwartjes of dubbeltjes. Daar de slager toch geld terug moest geven, legt hij zyn zilvergeld uit zyn zak, te laat outdekte hy dat die wisseldery f3.— had gekost.

Schager Courant | 1908 | | pagina 1