Donderdag 2 Juli 1908 52ste Jaargang. No. 4374 Interc. Telephoon No. 20. Bureau SCHAGEN, Laan D 4. Uitgevers: TBAPMIN St Co. EERSTE BLAD. Bekendmakingen Binnenlandsch Nieuws. Buitenlandscb Nieuws. SCHAGER Alieieei Niens- COURANT Miemie- Laiilwllai, Dit blad verschijnt tweemaal per weekWoensdag- en Zaterdagavond. Bij inzending tot 's morgens 9 ure, worden ADVERTENTIËN in het eerstuitkomend nummer geplaatst. INGEZONDEN STUKKEN één dag vroeger. Prijs per jaar f 3.Franco per post f 3.60. Afzonderlijke nummers 5 Cent. ADYERTENTIËN van 1 tot 5 regels f 0.25 iedere regel meer 5 Ct. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Dit nummer bestaai uit twee bladen Gemeente SCHAGEN. —o— De Burgemeester der Gemeente Schagen brengt bij deze ter kennis van de ingezetenen dier gemeente, dat het kohier No. 1 der belasting op bod rij fs- en andere inkomsten, dienst 1908/1909, op den 27 Juni j.1. door den Heer Directeur der Directe Belastingen te Amster dam is executoir verklaard en op heden aan den Heer Ontvanger der directe belastingen binnen deze gemeente ter invordering is overgegeven. Ieder ingezetene, welke daarbij belang heeft, wordt alzoo vermaand op de voldoening van zijnen aanslag behoorlijk acht te geven, teneinde alle gerechtelijke vervolgingen, welke uit nalatigheid zouden voortvloeien, te ontgaan. Schagen, den 30 Juni 1908. De Burgemeester voornoemd, H. J. POT. o— Voorkoming brandgevaar, broeien van hooi. Burgemeester en Wethouders van Schagen brengon ter kennis van belanghebbenden, dat, ingevolge de door den Raad dier gemeente vastgestelde regeling betrek kelijk het onderzoek naar de broeiing van hooi enz.: lo. De Gemeente is verdeeld in een Noordelijke en een Zuidelijke hooistekerswijk en de scheidingslijn tus- schen die wijken wordt geacht te zijn getrokken vanaf de brug aan de Lange Snevert door de Hoep over do Markt naar en door de Heerenstraat, langs de Loet, j den Menisweg en het pad loopende langs het Schager Wiel en vandaar langs den dijk liggende aan don Zuid kant van den polder Burghorn tot aan de Gemeente- Sint Maarten; 2o. Dat voor het loopende jaar tot hooistekers zijn benoemd voor de Noordelijke wijk Willem Bloeker, Noord, wijk A no. 42, en Cornelis Tuinman, Noord, wijk A no. 22; voor de Zuidelijk wijk Klaas Govers, Loet, wyk E no. 64, en Christiaan Speets, Dorpen, wijk D no. 29. Tevens worden belanghebbenden herinnerd aan de volgende bepalingen der algemeene politieverordening dezer gemeente: Art. 129. Het is verboden, hooi, stroo of andere licht ontvlambare stoffen buitenshuis te verzamelen of te bergen op minder dan 10 Meter afstand van den open baren weg, van eenige, voor het publiek toegankelijk gestelde open plaats, van eenig gebouw of getimmerte, tenzij daarvan gescheiden door eene dichte planken schutting van minstens 2 Meter. Burgemeester en Wethouders kunnen van het hier bepaalde ontheffing verleenen. Art. 130. Houders van hooi, stroo en andere licht ont vlambare stoffen zijn verplicht, van ieder ontdekt ge vaar van brand, door broeiing of eenige andere oorzaak ontstaan, onverwijld kennis te geven aan den Burge meester, en tevens aan de daartoe vanwege de gemeen te aangestelde hooistekers, die steeds tot onderzoek daarvan moeten worden toegelaten. Zij zijn verplicht, op last van den Burgemeester of van de hooist^pers, de bedreigde voorwerpen terstond van de plaats te verwijderen, en verder al datgene aan te wenden, wat hun door of vanwege den Burgemeester of de hooistekers wordt bevolen. Art. 131. Het is verboden, aan hout, hooi, stroo of andere licht ontvlambare stoffen te arbeiden bij ont stoken vuur; of om hekelhuizen, timmerwinkels, lood sen of plaatsen, waar gemelde stoffen verwerkt of bewaard worden, op eenige andere wijze te verlichten dan door goed gesloten lantaarns, olie- of gaspitten. Overtreding dezer bepalingen wordt gestraft met hechtenis van ten hoogste zes dagen of geldboete van ten hoogste f25.— Tot voorkoming van moeilijkheden worden belang hebbenden ernstig aangespoord hunne verplichtingen nauwgezet na te komen. Schagen, den 30 Juni 1908. Burgemeester en Wethouders voornoemd: H. J. POT, Burgemeester. ROGGEVEEN, Secretaris. Haad Barsingerhorn. Vergadering op Dinsdag 30 Juni 19C8, des namiddags ten 3 uur. Aanwezig alle leden. Voorzitter de heer J. Spaans Dz., Burgemeester. Na opening der vergadering volgt de lezing en goed keuring der notulen, zonder eenige aanmerking. Ingekomen is een schrijven van het Gemeentebestuur van Winkel waarin wordt meegedeeld, dat de raad af wijzend heeft beschikt op het verzoek om financieelen Bteun voor den loopsteiger te Kolhorn. De laatste kasverificatie wees een ontvangst aan van f 28062.38, een uitgaaf van f 26117.785, dus was in kas en moest zijn f 1934.596. Van het bestuur van Het Witte Kruis was het ver zoek ingekomen, of het bestuur voortaan zijn vergade ringen op het raadhuis mocht houden. Er waren er ongeveer een drietal per jaar. B. en W. adviseeren op dit verzoek afwijzend te be schikken. De vereeniging Het Witte Kruis was wel van het grootste belang voor de gemeente, maar er was indertijd door don raad besloten, het raadhuis ook niet meer beschikbaar te stellen voor de vergaderingen van het polderbestuur, zoodat het niet aanging nu weer iets dergelijks aan Het Witte Kruis toe te staan, temeer daar dan van meerdere vereenigjngen wel een dergelijke aanvraag zou komen. De heer C. Spaans kon zich blijkens zeer uitvoerige redeneering bü dit advies neerleggen. Ook hij vindt Het Witte Kruis oen zeer nuttige vereeniging, die hij op alle manieren wenscht te steunen, maar hij wenscht niet terug te gaan tot den toestand van vroeger. De heer Breebaart kon zich eveneens met het advies van B. en W. vereenigen. De vergaderingen van „Het Witte Kruis" passen niet op het Raadhuis, en spr. weet niet hoe die menschen het in hun hersens hebben gekregen 'een dergelijk adres aan den Raad te zenden. Bovendien is dit adres onderteekend alleen door den secretaris, den heer Dr. Boeker, en niet door den voor zitter. Dat behoort niet, voorzitter en secretaris moeten zulk een adres onderteokenen, of tenminste twee perso nen, maar niet één persoon. Voorzitter: het is toch geschied zooals het adres aan geeft, namens het bestuur. Het bestuur is dus in deze homogeen, Dr. Beeker heeft dat niet gedaan op eigen houtje. l)e heer Breebaart: dat geloof ik ook wol, maar dergelijke stukken moeten toch door voorzitter en secretaris zijn onderteekend. Met algemeene stemmen wordt afwijzend op het adres beschikt. Wordt voorgesteld in het reglement der weezen- administratie een wijziging te brengen, of liever een aanvulling er aan toe te voegen en wel deze, dat de in richting ook zal worden opengesteld voor kinderen wier ouders zijn ontzet of ontheven van de ouderlijke macht. Ons Eurgerljjk Wetboek, zegt Voorzitter, is ge wijzigd en straks hebben we wellicht een dergelijk geval en dan kunnen de Weezen-bestuurders optreden. Allen voor. Wordt opgemaakt een paar voordrachten voor zetters 1 Blaauboer (aftr.), 2 De Zeeuw; 1 Smit (aftr.), 2 C. Spaans. Voorzitter benoemt tot commissie voor het nazien der gemeenterekening de heerenBreebaart, Jonker en Schoorl; voor de Armenrekeningen de heeren Spaans en De Zeeuw. Voorzitter deelt mede, dat heden is gehouden de aan besteding van het maken van den loopsteiger te Kol horn. Ingeschreven was: A. Droog f1272, P. Eriks f1324, K. Beek f1500. J. Kossen f1650, H. J. Moerbeek f1448, L. Wissekerke f1450. De heer De Zeeuwis dat niet boven de begrooting Voorzitter. Ja, de begrooting was f1200 en daarom wilden B. en W. aan den Raad machtiging vragen, hoe wel de opzichter van het werk meent dat het voor het begroote bedrag wel kon worden gemaakt, het werk toch in dit geval aan den laagsten inschrijver op te dragen. Het is voor de timmerlieden een vreemd werk en daarom iets boven de begrooting. Allen voor. De heer C. Spaans gunt het met genoegen aan den laagsten inschrijver. Het werk is ter verbetering der visscherij en hij gelooft dat onder goed toezicht, voor een goede uitvoering van het werk zorg zal worden gedragen. Voorzitter zegt, dat oen der redenen waarom machti ging is gevraagd aan den raad, is, omdat het werk is ge houden voor gemeentenaren. Misschien, als ook anderen waren gevraagd, dat de aanneem som iets lager was geweest. Maar in dit geval is het wel het best dat men zich bij deze cijfers neerlegt. Wordt door Voorzitter medodeeling gedaan der ver dere aanbestede gemeentewerken. TimmerwerkA. Droog f 848.28, P. Eriks f 928, K. Beek f 992, J. Kossen f 1045, H. J. Moerbeek f 973, Westenberg f 1039 en Wissekerke f 1025. Gegund aan den laagste, de begrooting was iets hooger. SchilderwerkG. Grootes f 186.47, A. Kamp f 170, J. Kooijman f 153.30. Gegund aan den laagste, de be grooting was iets hooger. SmidswerkP. Vader f 173.60, A. H. Driesen f 175. Daar de begrooting f 135.40 was, is dit werk door B. en W. niet gegund. De heer Breebaart zegt dat de raad van dit gemeente werk niets weet; het is wel heel aardig dat B. en W. dat maar op eigen houtje afwerken, maar het komt spr. toch gewenscht voor, dat de raad daarvan eenigs- zins in kennis wordt gesteld. Men weet nu niet, wat er in de gemeente gebeurt, de raad moet dat achteraf hooren, dat is niet zooals het behoort en B. en W. kou den den raad wel wat beter inlichten Voorzitter: het betreft allemaal posten die bjj de bo- grooting zyn geraamd. Daar is voorgestelddat en dat moet gebeuren* de raad heeft dat goedgevonden en dit alles is nu daarvan een uitvloeisel. De heer BreebaartMag ik even uitspreken, ik ben nog niet aan het eind. Er is over de school te Kolhorn gesproken, maar wat of daar nu gebeurt, of dat het daar hetzelfde blijft, daar is de raad niet van op de hoogte. Of er wat gebeurt, ja of neen, de raad weet er niets van. Voorzitter: Het zy'n dezelfde posten als bü de begroo ting zijn goedgekeurd. In de memorie van toelichting stond alles vermeld. De Raad is dunkt mij, van alles op de hoogte, ik zie niet iD, wat B. en W. nu nog meer moeten doen. De heer BreebaartIk heb gewezen op de vernieu wing van het schut bij de school en heb gevraagd, of het niet gewenscht was een steenen schutting te maken. Of dat nu gebeurt of dat er een houten schutting konit, die mededeeling is er niet geweest. Voorzitter: dat heeft U zóó niet gevraagd, U heeft alleen een losse opmerking gemaakt. Maar een derge lijke uitgaaf van een steenen muur is toch veel te groot. U heeft niet aan B. en W. opgedragen, uw opmerking op te volgen. De heer Breebaart: De Raad is toch maar niet op de hoogte van wat er gedaan zal worden of niet. De heer Jonker meent, dat de opmerking van den heer Breebaart niet ter plaatse is. B. en W. hebben het werk van den steiger aanbesteed, en het was de heer Bree baart zelf, die op allen spoed aandrong. Spr. oordeelt, dat B. en W. hier niet te ver zijn gegaan, maar gedaan hebben, wat gedaan moest worden. Bovendien worden aan den Raad nog alle cijfers meegedeeld en de Raad heeft hierin zijn macht, de zaak goed te keuren of niet. B. en W. hebben het werk nog niet gegund, zü hebben alleen aanbesteed, dus zijn werkelijk niet te ver gegaan. De heer De ZeeuwDe heer Jonker heeft het in hoofdzaak over den steiger en dan kan ik met hem meegaan, maar anders kan ik meegaan met de woorden van den hoer Breebaart. De laatste maal, dat we hier hebben vergaderd, hoeft de heer Breebaart gevraagd naar de opgave van kosten van een steenen schutting of muur tegenover een houten. Dan is zijn opvatting, dat de Raad daarover inlichtingen zou ontvangen. Do heer Breebaart heeft ook gewezen op den desolaten toestand van een en ander aan de school te Kolhorn. Ik heb dat, zegt spr., ook onderzocht, en vond daar heel wat af te keuren. Ik zou graag gezien hebben, dat de gelegenheden voor de kinderen goed in orde werden gebracht en do urinoirs verdekt werden opgesteld, zooals ook langs de wegen in de gemeente is gebeurd. Dat vind ik uit een hygiénisch, maar ook uit een zede lijk oogpunt zeer gewenscht Krijgt men nu wat meer dere inlichtingen over de gemeentewerken, dan weet men er tenminste iets van, wat er zal gebeuren. Voorzitter ziet niet in, hoe hij den Raad nog meer op de hoogte kan brengen, de begrooting wordt toch opge maakt, de memorie van toelichting overgelegd* Wil de Raad ook inzage van het proces-verbaal van aanbeste ding, 't is mij goed. Maar in hoofdzaak zijn het tech nische termen. De heer De ZeeuwIk wil hier geen oppositie voeren, ►naar ik wil toch gaarne weten wat er gebeurt. Voor do schutting bij de school en het verdere was een groote belangstelling, verschillende menschen hebben daarover gesproken. Men wilde gaarne weten hoe het met de zaak stond en ziedaar, nu is het al beslist. Voorzitter: de Raad heeft ons indertijd opgedragen, zoo te handelen; later is gevraagd de cijfers mee te deelen, wat ik bijna steeds deed. vVil men nu dat ik de voorwaarden van aanbesteding overleg, 'tis mij wel. Maar men mag mij daar allerminst een grief van maken, tegenover mij, die altijd met alle openhartigheid alles meedeel en met u behandel. Het is verre van mijn bedoeling om eigenmachtig op te treden. De heer De Zeeuwdat is ook niet gezegd, wil u er dat van maken, heel goed, dat moet u weten. Maar wij zijn hier bij elkaar om de gemeentebelangen te be hartigen en als er nu iets is, dat we anders wenschen, waarover we niet gelijk denken, dan is daar toch im mers niets tegen. Voorzitterwe zullen dan nog verder gaan en de heeren de voorwaarden van aanbesteding meedeelen. Ten opzichte van het smidswerk, waaronder niets bijzonders is, stellen B. en W. voor, dit werk nog niet te gunnen, maar dat voorloopig nog aan te houden. B. en W zullen alles aan uw goedkeuring onderwerpen, ze dedon evenwel niets dat buiten de begrooting omgaat, het zijn allemaal posten, door den raad zelf goedgekeurd. De heer De Zeeuw: over één punt zou ik nu wel in lichtingen wenschen, en wel over do privaten, op welke manier worden die ingericht? En verder kan ik mij er best mee vereenigen dat de raad inzage krijgt dor voor waarden. Voorzitter: in comité wil ik u straks alle inlichtingen geven over de gemeentewerken en zal daar voortaan een aparte vergadering voor beleggen. De privaten worden anders ingericht dan nu en is door jona geheel voldaan aan de wenschen die ons dienaangaande ter oore zijn gekomen. De rondvraag levert niets op, zoodat sluiting volgt. Wieringen. Na afloop van den morgengodsdienstoefening is j.1. Zondag door stemgerechtigde leden tot notabel (vaca ture P. Kaan, welke was benoemd tot kerkvoogd) bij de Ned. Horv. Kerk van Hippolytushoef o.a. gekozen de heer D. Mz. Mulder, die deze benoeming heeft aan genomen. Wieringen. J.1. Zondagnamiddag heerschte er in ons dorpje Hip polytushoef een ongekende drukte. Van vier tot 5J uur gat onze muziekvereeniging „Harmonie" in hare muziek tent een concert. Aldaar werd zij met een hartelijk woord van onzen burgemeester, den heer Cavaljé, tevens beschermheer van de vereeniging, toegesproken en ge feliciteerd met hot j.1. Zondag in Hoorn behaalde succes, namelijk den eersten prijs in de derde atdeeling. Om half zes uur verliet de vereeniging de muziektent en ging het in optocht een stuk de Beltstraat inhet was namelijk bekend geworden, dat het fanfarekorps van Medemblik, dat per stoomboot een pleizierreisje naar Den Helder maakte, op zijn terugtocht ons oiland zou aandoen, om met een serenade onze vereeniging te com- plimonteeren. Weldra had de ontmoeting plaats en toen ging het, Medemblik voorop, spelende door Hippo lytushoefs straten naar de concertzaal „Concordia De zangvereeniging „Excelsior" van Den Oever was ook voor deze gelegenheid naar „Concordia" getogen om haar huldebewijzen te brengen. Verschillende hee ren voerden in Concordia het woord en allen feliciteer den Harmonie met de behaalde overwinning, de heer Koops als voorzitter van Harmonie, de voor zitter van het fanfarekorps van Medemblik en de heer C. Bosker als voorzitter der zangvereeniging Excelsior. Een uurtje van groote gezelligheid; muziek, zang, toost en heildronk, mijn liefje wat wil je nog meer Geen wonder dus, dat oud en jong op de been was en Concordia vulde om getuige te zijn van deze vroolyke oogenblikken. Ook wij kunnen niet nalaten om langs dezen weg Harmonie onze felicitatiön nogmaals aan te bieden en wij hopen dat zy op den ingeslagen weg voortga en onder leiding van haar eminenten directeur, den heerP. Bruul, moge groeien en bloeien. Si. Pancras. Het opnemen der tulpen op de geestgronden te St. Pancras is afgeloopen; door het te vroeg afsterven van het gewas valt de opbrengst over het algemeen tegen. Op de kleigronden is het gewas langer gro9n geble ven, waardoor gehoopt wordt op een betere teelt. St. Pancras. W egens het ophouden van aanvoer aan de afslagmarkt te St. Pancras is door het Hoofdbestuur der Tuinbouw- en Handelsvereeniging „Langedijk en Omstreken" be sloten, deze tijdelijk te schorsen, doch betaalmeester en afslager moeten zich steeds disponibel houden. Over het nader vaststellen van onderhandsch regle ment en het lossingsvraagstuk, zullen de afdeelingen nader vergaderen. Nieuwe Niedorp. Het flink met vlaggen versierde dorp Nieuwe Niedorp gaf Zaterdag 27 Juni j.1. tegen den middag den indruk dat er iets bijzonders aan de hand moest zijn. Het was dan ook reeds bekend, dat Z.Ex. de heer Commissaris der Koningin een bezoek aan deze gemeente zou brengen. Des middags tegen half een hield een rijtuig stil voor het raadhuis, waarin gezeten waren Z Ex. de Commis saris, het lid van Ged. Staten Mr. W. Baron Roöll, be nevens de commieschef der 3de afdeeling Mr. Dyck- meester. Ten raadhuizo waren aanwezig burgemeester Van der Stok, wethouder W. C. Visser en de raadsleden, de heeren Koopman, Kuilman, Wit en Wilken, met den secretaris den heer Jb. Kuilman. Ten raadhuize werd de lunch gebruikt en daarna door den heer Dyckmeester de administratie onderzocht. Aangezien het gezelschap op dien dag ook nog oen bezoek moest brengen aan de gemeenten Oude Niedorp en Heer Hugowaard, ging het nog een kleine wandeling maken door het dorp om spoedig in het achteropkomende rijtuig in te stappen voor den rit naar Oude Niedorp. Verzet. J. B. te Barsingerhorn kan zich maar niet met de Leerplichtwet vereenigen. Het gevolg is herhaalde ver oordeelingen. Doch ook in dit opzicht onderwerpt hij zich niet aan de wet, zoodat hij steeds door den sterken arm tot het ondergaan van zijne straf moet worden ge dwongen. Zoo ook weder j.1. Dinsdag. Begeleid door drie politie-agenten, werd B. gebonden, per as naar Schagen vervoerd. Onder geleide ging het verder per spoor naar Alkmaar. Friesche kans! Men schrijft uit Friesland: Voor eenige dagen werd te Oldemarkt, Ruinen, Rui- nerwold enz. kaas verkocht, waarvan het gebruik bij verschillende personen, de een meer, de ander minder, ongesteldheid veroorzaakte. Het bleek dat die kaas gif tige bestanddeelen bevatte. De politie ging op onderzoek uit en vond den verkooper te Heerenveen, tegen wien proses-verbaal werd opgemaakt. Het is tegenwoordig zaak voorzichtig te zijn. Dezer dagen bood een boterkoo- per voor de grap één cent per pond voor een partijtje kaas en werd dadelijk kooper, maar de zaak niet recht vertrouwende, probeerde hij met die kaas zijn kippen te voederen, welke na het gebruik spoedig ongesteld werden. Eenigenbrug. Dr. Toxopeüs, predikant te Anna Paulowna, is beroe pen naar de Ned. Herv. Gemeente alhier. Winkel. De heer C. D. Colpa, hoofd der school alhier, keent voor als no. 1 op de voordracht voor hoofd eener school voor meer uitgebreid lager onderwijs te Delft. Oude Niedorp. Dinsdagmiddag geraakte nabij Verlaat een petroleum- wagen van de Amerik. Compagnie (depót Alkmaar) door het slaan van een kwaad paard, te water. Het schuldige paard geraakte gedeeltelijk onder den wagen, doch werd met behulp van eenige mannen er onder vandaan ge haald. De wagen zelf ligt nog geduldig te wachten. Marius Brouwers ontvlucht. Uit het krankzinnigengesticht Oud-Rosenburg, onder Loosduinen, waarheen hij sinds ongeveer drie maanden uit Medemblik was overgebracht, is thans ontvlucht Marius A. A. Brouwers, in 1905 door het gerechtshof te Den Haag, met bevestiging van een vonnis der Haagsche rechtbank, ter zake van den bekenden moord in de Scheveningsche Boscbjes ontslagen van rechtsver volging met last tot plaatsing in een krankzinnigenge sticht. Gisteravond 6 uur werd de verpleegde voor het eerst (bij don avondmaaltijd) gemist. Men vermoedt dat hij ongeveer 5 uur tevoren is ontsnapt. Er worden ijverige nasporingen gedaan ter opsporing. Dappere kinderen. Men sehrijft uit Apeldoorn Een weduwnaar, nog in de volle kracht des levens, was gisteren uit levensmoeheid in het Kanaal gesprongen. Hoewel in de bebouwde kom van het dorp, had nie mand het blijkbaar gemerkt. Een paar meisjes van 13 en 7 jaar, dochtertjes van schipper Ten Caten, aan het spelevaren in de nabijheid, zagen iets drijvende en ontdekten, toen ze erheen ge roeid waren, dat het een man was, bewusteloos reeds. De oudste had den moed, hem by den kraag te grij pen en toen het haar niet gelukte, hem in de boot te trekken, den man zoolang boven te houden, tot haar hulpgeroep werd gehoord. Toen de hulp kwam opdagen, werd de man op het droge gebracht en bleken de levensgeesten nog niet geweken. Geneeskundige hulp deed het overige. Perzië. Nog steeds loopen de berichten uit Teheran zoo uiteen, dat het moeilijk is zich een denkbeeld te vormen hoe de toestand feitelijk is. Wij wijzen slechts op de beide telegrammen, die heden door Reuter gezonden werden, een ontleend aan de Times, en een aan de Daily Mail. Het telegram aan de Times spreekt van de afkondi ging der krijgswet voor geheel Perziö, van arrestaties en van volmachten om krachtig op te treden, aan den Russischen commandant der kozakken verleend. Dat aan de Daily Mail deelt mede, dat algemeene amnestie is afgekondigd, dat het parlement ontbonden is, maar dat nieuwe verkiezingen binnenkort zullen plaats heb ben en dat de Sjah over drie maanden het nieuwe parlement zal openen, dat in de provincies alles rustig is en dat overigens onder de bevolking groote blijdschap heerscht. Merkwaardiger tegenspraak tusschen twee berichten op één dag uit Teheran verzonden en op één dag in twee Engelsche bladen medegedeeld, is wel niet te donken. De beide regeeringen, n.1. die van Engeland, zoowel als die van Rusland, zijn bezield met den wonsch de rust van het land te bevorderen door zich van iedere bemoeiing met de binnenlandsche aangelegenheden te onthouden, en op de regeering slechts een verzoenenden invloed te oefenen. De gezanten drongen daarom by' den Sjah aan op byiegging van het conflict. Do Sjah verlangde waarborgen voor de onschendbaarheid van zyn dynastie en zyn persoon, beteugeling van het op treden der Anjoemans, scheiding van wetgevende en uitvoerende macht, het opperbevel over het leger en uitlevering van de vyf revolutionnaire leiders. De onder handelingen stietten af op dit laatste punt, waarna de Sjah de troepen zond om het parlement te omsingelen en de uitlevering te eischen. Do bloedige gebeurtenissen van de laatste dagen waren van dit optreden het gevolg. De Sjah beloofde intusschen aan de mogondheden de Giondwet niet te zullen opheffen, en de nieuwe ver kiezingen voor het parlement te zullen uitschrijven. Hij beloofde voorts de vreemdelingen te zullen beschermen. Wel heeft de Sjah een amnestie afgekondigd, of hij echter reeds dadelyk gelegenheid zal hebben haar toe te passen, mag met grond worden betwijfeld, wanneer men de jongste berichten nagaat. De ongerustheid immers, seint „Reuter" uit Teheran, is algemeen, do onveiligheid neemt toe en het volk is der wanhoop naby. Half verhongerde en dorstige soldaten plunderon overal en bedrijven allerlei gewelddadigheden. Generaal Liakhoff is heer en meester en regeert volkomen als een onafhankelijke onderkoning, wat natuurlijk ziin populariteit niet verhoogt. Algemeen wordt verklaard, dat men tot de jongste beschieting door de aanwezigheid van Liakhoff was aan gemoedigd. Bovendien beschouwt men het feit, dat bet bevel over de stad aan dien generaal is toevertrouwd, als ©én schending van de Engelsch-liussische overeen-

Schager Courant | 1908 | | pagina 1