Donderdag 9 Juli 1908. 52ste Jaargang. No. 4376 Interc. TelepRoon No. 20. Bureau SCHAGEN, Laan D 4. Uitgevers: St Co. EERSTE BLAD. Bekendmakingen Binnenlandsch Nieuws. SCHAKER Aluuti Niens- COURANT. Airatïiiiii- Luilellal Dit blad verschijnt tweemaal per week"Woensdag- en Zaterdagavond. Bij inzending tot 's morgens 9 ure, worden ADVERTENTIËN in het eerstuitkomend nummer geplaatst. INGEZONDEN STUKKEN één dag vroeger. Prijs per jaar f 3.Franco per post f 3.60. Afzonderlijke nummers 5 Cent. ADVERTENTIËN van 1 tot 5 regels f 0.25 iedere regel meer 5 Ct. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Dit nummer bestaat uit twee bladen Gemeente SCIIAGEX. —O Luxe- en Rijtuig-Paardenmarkt te Schagen. Burg. en Weth. van Schagen brengen ter kennis van belanghebbonden, dat in hunne gemeentede PAARDEN MARKT, welke hoofdzakelijk is bestemd voor Luxe- en Rytuigpaarden, geschikt voor den buitenlandschen han- del, zal worden gehouden op Vrijdag 24 Juli 1908. Gelijk bekend, hoeft deze markt plaats op don dag vóór dien, waarop eenzelfde paardenmarkt wordt gehou den te Haailemmermeer. Voor de aangevoerde paarden zal geen marktgeld verschuldigd zijn. Heeren paardenfokkers e.a. worden beleefd verzocht tot deze markt, die o.a. zeer wenschelyk wordt geacht door hot Hoofdbestuur der Vereeniging „Het Neder- landsch Paardenstamboek", door het aanvoeren hunner daarvoor geschikte dieren ook thans te willen mede- werken, mede in hun eigen belang. Kunnen toch die dieren te Schagen van de hand wor den gedaan, dan worden daardoor de belangrijke kosten vermeden, aan het vervoeron naar verder afgelegen markten, b.v. te Haarlem en elders, verbonden. Buitenlandsche kooplieden hebben reeds verklaard, de markt te zullen bezoeken, indien op eenigen aanvoer gerekend kan woreen. Schagen, 6 Juli 1908. Burgemeester en "Wethouders voornoemd, H. J. POT. De Secretaris, ROGGEVEEN. INGEZONDEN. Geachte Heer Verslaggever van de jongste Raads vergadering te Harennarspel 1 Mag ik u een vraag doen? Heeft uw gehoor geen parten gespeeld, toen U meende te hooren van den Voorzitter„Ik zit niet meer in het bestuur van Het Witte Kruis?" Ik ten minste kan my moeilijk voor stellen dat de Eer e-V oorzitter van dat be stuur zich zoo zou uitlaten. Hopende dat mijn twijfel in dezen my niet ten kwade duidt, ben ik, hoogachtend Uw Dn., SINNINGHE DAMSTÉ, Yoorz. der afd. Harenkarspel van „Het Witte Kruis". Dirkshorn, 5 Juli 1908. Zooals de uitdrukking in het verslag voorkomt, is zy juist weergegeven. De Verslaggever. Een spookgeschiedenis. Men schrijft uit Zoelmond aan de „Arnh. Ct.": Een ware geschiedenis, die toch niet waar is. Dat is iets bijzonders, nu ja, dat is het ook. Wat is er dan gebeurd? 'k Zal 't je mededeelen, doch schrik niet, 'tis erg griezelig; om er kipp9vel van te krijgen. Verleden Donderdag op Vrijdag, even na middernacht, moest een persoon van Zoelmond, een jong mensch van een goede twintig jaren, voor een patiënt naar den dokter, die te Beusichem woont. Halverwege tusschen Zoelmond en Beusichem gekomen, op de hoogte van den molen of het molenaarshuis, ziet hy plotseling midden op den weg een brommende, zwarte gedaante, met vuurroode oogen, oogen zoo groot als een theekopje, neen wel als een theeschoteltje. En alsof 't nog niet genoeg ware een mensch midden in den nacht zoo'n schrik en angst op 't lijf te jagen, het ding was ook nog zoo brutaal den persoon achter op den rug te springen. Ontzettend! Doch medelijden schijnen die dingen ook nog te be zitten, want toen die persoon in zyn angst en benauwd heid driemaal zuchtte, zegge: driemaal, 't is goed, dat men zulks weet, 't mocht anderen ook nog eens over komen, gleed dat ding van zyn lyf en verdween op het land. Hiermede was de geschiedenis uit, doch de per soon kwam zoo ontdaan, verschrikt en verbouwereerd by den dokter, dat liet geruimen tijd duurde eer bjj zyn boodschap kon doen en ook zyn wedervaren mede deelde. Of ze 't ding ook nog op den terugweg gezien hebben, daarvan wordt niet gesproken; nu, eenmaal is ook al meer dan genoeg. Wanneer men den verschrikten per soon zyn wedervaren hoort vertellen, hapert zyn stem nog van schrik en ontzetting. Nu hoort men zeggen, dat daar in die buurt zich thans een weerwolf ophoudt. Wij dachten, dat die ondingen uitgestorven waren, daar wy er in zoo langen, langen tijd niet meer van hoordeD, doch er is zeker een oude uit zyn assche herrezen of een nieuwe generatie geboren. Aan te raden was een klopjacht op dat onding te houden, om er van verlost te worden, doch het heeft ook zijn bezwaren, want alleen geloovigen zien zulke dingen en die zullen uit- angst niet durven en aan ongeloovigen verschijnen ze niet, zooals kenners beweren, aan ongeloovigen schijnen ze dus een hekel te hebben. Dat naar aanleiding der historie weer tal van oude verhalen uit de asch opge rakeld worden, kan men begrijpen. Gelukkig dat de winteravonden er niet zyn, want dan zou menige angstige ziel van al die griezelige ver halen onrustige nachten kunnen hebben. Maar is 'tniet treurig nog in onzen tyd, in de 20e eeuw, nog door velen met ernst geloovig over zulke dingen te hooren spreken en verhalen? Én wat is nu 't einde der go- schiedoni8Goschrokkon zal die persoon wel zyn, want een groote, losgebroken bandhond, van iemand daar uit de buurt, is in zyn ongekende vrijheid door zyn zalige vroolykheid de oorzaak van allen schrik eu ontzetting Brandstichting? Zondagmiddag omstreeks 4 uur ontdekte men een begin van brand in een woning aan de Dubbelebuurt tö Hoorn. Aaügozion do bewoners afwezig waren (eerst waren vrouw en kinderen uitgegaan, geruimen tijd daar na verliet de man zyn woning door de achterpoort) en de vlammen nogal in omvang toenamen, trapten de bu ren de deur in om met ettelijke emmers water het blus- schingswerk aan te vangen, dat, dank zij hun flink op treden, spoedig slaagde. De politie, een onderzoek in stellende naar de oorzaak van den brand, ontdekte op eenige plaatsen kindergoed en by het afscheuren van het reods brandende behangselpapier, lompen, alles In petroleum gedrenkt. Voorts werd in beslag genomen een bezem die eveneens met petroleum begoten wa3. De bewoner werd in hochtenis genomen. Wieringen. Do zangvereeniging „Nieuw Leven" heeft tot bestuurs leden gekozen de heeren D. Minnes als voorzitter, Jb. Bakker Tz. als secretaris en II. Dijkshoorn Az tot pen ningmeester. Raadsverkiezing te Xicnwe Niedorp. Uitslag der Dinsdag gehouden stemming voor een lid van den gemeenteraad van Nieuwe Niedorp, vacature wijlen den heer J. Wijn. De heer C. Bunt verkreeg 99 stemmen, de heer P Saai 56, zoodat gekozen is de heer C. Bunt. Schoolspanrbank. In de schoolspaarbank te St. Pancraswas in het tweede kwartaal 1908 door 24 spaarders ingelegd f 36.486. Het droge weer. Algemeen wordt in de Langedyker groentestreek erg naar regen verlangd, de langdurige droogte bena deelt ten zeerste het gewas. St. Pancras. De jongeling K. B. van St. Pancras heeft zich Zon dagmiddag naar Alkmaar begeven en was Dinsdagmor gen nog niet teruggekeerd. Men vreest voor verdrin king; de ouders verkeeren natuurlijk in groote onge rustheid. Winkel. Do miliciensverlofgangers Albert Jan Waiboer en Gerrit Kamp zyn opgeroepen om op 3 Augustus a.s. in werkelyken dienst te komen voor herhalingsoefeningen, Frederik Keetman op 17 Augustus a.s., Cornelis Nobel, Gerrit Koorn, Johan Philip Muller, Gerrit Leijen en Dirk Koomen op 24 Augustus a.s. Winkel. De uitkeering door het Ryk aan de gemeente te doen ingevolge de regeling der financiëele verhouding, is voor deze gemeente bepaald op f5333.99, zonder aftrek van hetgeen daarvan moet worden gestort voor do onder wijzers jaarwedden. Dirkshorn. Aan het hulppostkantoor te Dirkshorn werd gedurende het eerste halfjaar 1908 in de Rijkspostspaarbank in 654 inlagen f 14.382,16 ingelegd en aan 164 inleggers f 14.994,02 terugbetaald. 19 Nieuwe boekjes werden uitgegeven. Kermis te Laren (Gooi). De kermis te Laren zette Maandagavond goed in. Er is weder eens ouderwetsch gevochten. Het ging voor namelijk tusschen soldaten uit Naarden en Laarder boeren. Van schelden en sarren kwam het tot hand tastelijkheden, waarby het op het laatst zoo erg toeging, dat de politie het niet meer af kon en de burgemoester militaire hulp van Naarden inriep. Korten tijd daarna arriveerde een detachement infanterie onder bevel van een 2e-luitenant, welk detachement den geheelen avond door het dorp patrouilleerde. De orde keerde toen spoe dig weer. Vele flinke klappen waren uiidderwyl ge vallen; een zoon van den landbouwer De Jong werd door een bajonetsteek in den rug licht gewond. Te twaalf uur 's nachts keerde het detachement naar Naarden terug. Hoogwoud. Wegens bedanken van den heer Jb. Helder als nota bel der Ned. Herv. Kerk, zal a.s. Zondag des v.m. 11—12 uur, in de kerkekamer alhier de stemming plaats heb ben voor een notabel der voornoemde kerk. Moerbeek. Het was 'n genooglyk avondje, 's Maandags van de Moerbeeker Kermis (in de gemeente Nieuwe Niedorp.) 'n Gezellig onderonsje. 't Kleine, maar prettige lokaaltje van den heer R. Waiboer was goed gevuld met een aandachtig publiek. Groen trad opde Alkmaarsche karakterkomiek Th. Groen. Geheel alleen, vulde hy met zijne voordrach ten den avond, verdienstelijk bijgestaan door den Alk- maarschen pianist, den heer Ciefeld Junior. Of 't mooi was I O, 't was 'n kermisprogramma zeker maar da's op kermis juist op zijn plaats. En als 't aangebodene vlug en handig verwerkt wordt en dat wérd het dan kan men er zich voorzeker zeer goed medo vermaken. Er werd dan ook dikwijls harte lijk gelachen, vooral toen de wel ietwat corpulente komiek verschillende danstypen nabootste, waaronder ook „hoe een boerenjongen op de Morrebokker kermis danst." Wy kregen den indruk, dat de aanwezigen zich koste lijk hebben geamuseerd. De hoer Groen heeft er „rooi op" om een publiek aangenaam bezig te houden en de Moerbeekers hebben er den zwaai van, een genoeg lijken avond op gepaste en zeer gezellige wyze te ge nieten. Gehuwde onderwijzeressen. Gedeputeerde Staten van Zuid Holland hebben hunne goedkeuring gehecht aan het besluit van den Gemeente raad van Rotterdam in zake het ontslag aan onder wijzeressen by de openbare scholen by het aangaan van een huwelijk. Dood gedrukt. Dinsdagmorgen is op den spoorweg aan den Amster- damschen straatweg te Utrecht een wegwerker bij het weder in het spoor brengen van een spoorwagen met het hoofd tusschen de treeplank en de spoorstaven gekomen, met het gevolg dat de man werd godood. Ook een fiets. Hoe zou het menschdom het maken zonder rijwiel Dit is werkelijk een vraag, die in de maand, dat de A. N. W. B. zyn zilveren feest viert, zoomaar niet voetstoots is te beantwoordensedert ongeveer 40 jaren ook in ons land ingevoerd, zijn er vóór dien tyd meermalen pogin gen aangewend om een machine samen te stellen, die kon zorgen, dat de mensch er wat vlugger van door kon dan per pedes apostolorum. Wij vonden in een oud tijdschrift, dateerende uit de dagen kort na den Belgischen opstand, dus circa drie kwart eeuw geleden, het volgende merkwaardigs vermeld„Te York in Engeland verscheen ean man in matrozenkleederen met een door hem uitgevonden reis- machine, zooals hy die zelf noemde. Zy overtrof alle tot nu toe met datzelfde oogmerk uitgevonden Tr^hir^g Een sterke hoepel, ruim genoeg om den persoon des reizigers te bovatten, omgeeft het lichaam boven de heupen. Aan elke zyde dos hoepels is een stang beves tigd, en aan elke stang zit een licht rad van ongeveer zes voet in doorsnede vast. Even boven den hoepel, insgelijks aan weerskanten, is tot ondersteuning der armen een soort van kruk vervaardigd, die evenals de hoepel zelf, mot paardenharen kussens belegd is. Op deze wyze rust het lichaam op de krukken, doch in dier j voege, dat de persoon, die van de machine gebruik maakt, met de voeten den grond aanraken kan, om alzoo de raderen in beweging te kunnen brengen, ter- i wyl hy in een loopende houding blijft, om die beweging i te doen voortduren. Het geheel wordt wordt door een j handvat of oen hefboom, waarop de hand rust, bestuurd, i i De uitvinder neemt aan, op oenen niet al te oneffenen j weg, zonder groote inspanning, negen Engelsche mijlen, in een uur gaans alzoo af te leggen. Hij was in zyn beweging zeer geoefend en bestuurde zijne machine, wat het stilhouden en keeren betreft, met de meeste behen digheid." Afwisseling van spy's doet etenWelnu, op het ge bied van sport houdt men nog steeds van groote afwis seling. Zou men weer niet eens men behoeft er niet by te bly'ven, het nieuwe is nu eenmaal beter! vol gens het bovenstaande recept beproeven, zoo'n loopma chine woer in elkaar te knutselen? liet spookt niet meer. Men meldt uit Kampen: Het raadsel van de spook historie is opgelost. De dienstbode uit het gezin heeft voor de politie bekend al het rumoer en de vernieling in de woning veroorzaakt te hebben. Tegen haar werd proces-verbaal opgemaakt. Een nieuwe leider. Door den Haagschen briefschrijver van „De Tyd" wordt, naar aanleiding van de berichten over het terug trekken van den heer Goeman Borgesius uit de politiek, gevolgd door een tegenspraak, welke eer den indruk van een bevestiging maakte, het volgende opgemerkt: „De afgevaardigde van Enkhuizen is, in de laatste jaren, geheel op den achtergrond gebleven en de profe tenmantel van den leider werd reeds den opvolger om gehangen. De heer Patjjn zijn geheele optreden toont het is de Borgesius der toekomst. Deze keuze is niet zonder belang. Zy betoekent, dat de zaak op den ouden voet wordt voortgezet. De heer Patyn is als de heer Borgesius een uitermate hartstochtelijk man, bjj wien alles wijken moet voorde politiek en die, als de heer Borgesius altijd zeggend, dat j geen politiek hem leidt, in alles zich door de politiek den weg wijzen laat. Hy is alleen gevaarlijker dan de heer Borgesius, omdat hy als man van de wereld, zoon van den Commissaris der Koningin, den vorm meer in acht neemt, hupsch en vriendelijk is tegenover allen en zijn hartstochtelijk anticlericalisme in het gewone leven beter te verbergen weet". De Prins naar Indië. De Haagscho correspondent van de „Prov. Gr. Crt." maakt met zekerheid, en het bericht reeds by voorbaat tegen eventueole tegenspraak handhavend, melding van een voornemen van den Prins om nog dit jaar een bezoek aan Indië te brengen. Koltiorn. De boerderij van den heor Hartman, aan't noordeinde van den Waardpolder, is tijdens de onweersbui, die Dinsdagavond woedde, door den bliksem getroffen en geheel afgebrand. De Kolhorner spuit was met bekwa men spoed aanwezig. Hooge belangstelling. Zaterdag hebben de directeur-generaal van Landbouw de heer Lovink, en de inspecteur van Landbouw de heer Löhnis, in gezelschap van den heer K. Breebaart Jz., een bezoek gebracht aan de polders Waard en Groet en Anna Pauiowna. Winkel. By do door den Bouwkundige, den heer J. H. B. Buthfer van Winkel, gehouden aanbesteding voor het bouwen van een burgerwoonhuis voor mej. de wed. J. Kistemaker, was de uitslag als volgt: J. M. Kooter en Beerepoot, Wognum f2154; C. War- naar, Winkel f2041,39; P. Eriks, Barsingerhorn f1980; P. ömit, Lutjewinkel f 1959,75; K. Bakker, Winkel 1940; C. de Graaf, Nieuwe Niedorp f1845; D. Kaay en J. Keizer, Lutjewinkel f1800 en G. Plevier, Schager- brug f 1797. Gegund aan den laagsten inschrijver, den heer G. Plevier. Oude Niedorp. Voor hot bouwen van een nieuwe slagerij te Zijde wind, voor rekening van den heer D. Veken, was, voor enkel timmerwerk, ingeschreven door de volgende personeuP. Mooi f1320. P. Burgmeyer f1015. J. van Leeuwen f 1014. D. v. d. Gulik f 985. D. Tromp f 974. A. Boekei f848. Aan den laagsten inschrijver is het werk gegund. De begrooting was f1040. Voor het metselwerk was enkel ingeschreven door J. Jaspers voor f1160. De be grooting daarvoor was f 1032. Zuld-Scharwoude. De tweede vergadering van de schoolfeestcomniissie heeft thans plaats gehad. Besloten werd eenige spelle- tjes voor de kinderen te organiseeren, waarby prijzen kunnen worden behaald, en waarvoor een commissie van 4 personen werd aangewezen. Dit zal geschreden op het terrein van den heer De Boer, aan wien f25 schadevergoeding werd toegestaan. Voor den aankoop van prijzen werd weder een afzonderlijke commissie van 3 personen benoemd. Het fanfarecorps zal worden uit- genoodigd, waarvoor f15 word uitgetrokken. Verder werd besloten dat de reis naar Amsterdam op 15 Juli zal plaats hebben. Het geheele onderwijzend personeel zal deze meemaken met nog 4 personen uit de commissie gekozen. Den 16den Juli wordt „vrijaf" gegeven. Broek op Langendijk. De heer J. Snijders komt voor als no. 2 op de voor dracht voor onderwijzer te Ambt-Almeloo. Noord-Scliarwoude. Alhier zyn in de maand Juni by de commissie 264 gedoode ratten ingeleverd. liet Haagsche zedensehaudaal. Men schrijft uit Den Haag aan „Het Volk:" Ondanks den grooten tegenstand, het felle verzot van allen die er belang by hobben dat deze zaak den doof pot ingaat, kunnen wy mot voldoening constateeren dat deze kwestie in steeds grooter kringen belangstelling wekt. Dó interpellatie-Hoejenbos heeft daar in niet geringe mate toe bijgedragen, want de groote pers, die zooveel mogelijk de doodzwijgtaktiek toepaste, was nu wel ge noodzaakt uit den hoek le komen. Dit geschiedt op zeer verschillende manieren; eigenaardig is, dat bijna alle bladen trachten de publieke meening ten gunste van den burgemeester te vormen, zonder dat deze in verband met deze kwestie was aangevallen. Waarom achtten die bladen het noodig, by het bespre ken van het Haagsche zedenschandandaal den burge meester speciaal te noemen als den „onkreukbaren", „achtenswaardigen" burgervader Omdat men maar al te goed gevoelt, ook al is tot heden daarover niets geschreven, dat dé houding van den Haagschen burgemeester in deze zaak niet schitte rend is geweest. Gaat men de geheele geschiedenis na, dan blykt afdoende, dat de burgemeester zich schuldig heeft gemaakt aan plichtsverzuim, zoo niet erger. Het is van te groot algemeen belang om daarover langer te zwijgen. Het Vaderland en Land en Volk wenschen „méér licht", ook wy wenschen niets liever dan dat, en zullen daarom voor zoover wij het noodzakelijk achten, over de houding van den burgemeester het juiste licht laten vallen. Ongeveer drie jaar geleden wendde mevr. De Frémery zich namens den „Bond tot Bevordeiing van het Zede lijk Bewustzijn" tot een ambtenaar van politie te Sche- veningon, met de klacht dat in het bordeel van Marga- retha Führop („Duitsche Greet") dingen gebeurden in stryd met de zedelijkheid. Deze ambtenaar stond onder den Commissaris van politie T. H. Sypkens. Men kan zich de verbazing van mevr. Da Fr. begrijpen, toen deze brief werd beantwoord door... „Duitsche Greet." Toen den „Bond tot bevordering van het zedelijk bewustzijn" ter oore kwam dat een hoofdinspecteur van politie zeer intieme betrekkingen onderhield met „Duitsche Greet", werd in een schrijven den burge meester daarvan kennis gegeven. In plaats van een antwoord van den burgemeester, ontving mevr. De Fr. een brutaal schrijven van „Duitsche Greet" I Een verzoek om een onderhoud, om te spreken over dit gebeurde, bleef onbeantwoord; tot driemaal toe pro beerde mevr. De Fr. met den burgemeester een onder houd te hebben, alles vergeefs 1 De brieven worden onbeantwoord gelaten. Over dit punt zeide de burgemeester in den raad, dat hy weet op welke wyze dit waarschijnlijk is geschied; en hy verzekerde, dat ook dit feit geonerlei aanleiding tot eenige ongerustheid behoefde te geven. Deze verzekering is natuurlijk geheel onvoldoende. De burgemeester, hoofd der politie, wordt ingelicht omtrent zeer lakenswaardige handelingen van een zijner ondergeschikten, en de inhoud komt ter kennis van den persoon, op wie in dat schrijven geduid werd. En het feit, dat de burgemeester weigerde mevr. de Fr. te woord te staan, is voldoende bewijs dat hy drommels goed gevoelde, dat hy totaal op den verkeer den weg was. Geen wonder, dat „Duitsche Greet" en haar minnaar deden wat zy wilden; de geringste politie-agent wist dan ook van deze „ongewenschte relatie". Zoo sterk was het, dat die „dame" meermalen bezoeken aflegde op het bureau waar v. L. dienst deed' Eindelijk gelukte het dan bovengenoemden Bond be wijzen in handen te krijgen tegen „Duitsche Greet*. Èen raadslid, dat op de hoogte was gekomen van de geheele geschiedenis, dreigde den burgemeester te inter- pelleeren, indien v. L. niet werd ontslagen. Daarvoor was de burgemeester doodsbang, en aan v. L. werd te kennen gegeven, dat hy zijn ontslag moest aanvragen: door zyn verhouding tot die koppelarij zaak kon hy onmogelijk als ambtenaar by de politie gehand haafd blijven. VaD L. deed dit, maar trok den volgen den dag, na een bespreking met den burgemeester, zyn ontslagaanvrage in, en omdat hjj plechtig beloofde alle relaties met die vrouw te verbreken, achtte de burge meester de zaak als afgedaan. Van L. werd zelfs niet gestraft 1 Nu is my uit vertrouwbare bron verteld, dat de hoofd commissaris zich daarmede niet kon vereenigen, en krachtens zijn bevoegdheid v. L. voordroeg voor ontslag Daarop „strafte" (1) de burgemeester v. L. met 2 mnd. schorsing Volgens den officier van Justitie is niet gebleken, dat v. L. rechtstreeks of zijdelings betrokken was by de koppelarij geschiedenis. Het kan zyn, maar het is niet te gelooven, dat v. L. geheel onkundig van deze zaak was, omdat hy dagelijks by zyn „maitresse" aan huis kwam. En zoo'n man blijft gehandhaafd in zyn verantwoor- functie. Volgens de politieverordeing heeft de politie het recht een politiepost te plaatsen voor bordeelen en huizen van ontucht. Ook „Duitsche Greet" heeft twee dagen zoo'n post voor haar huis gekregen, maar de burge meester heeft gelast, dat deze moest worden inge trokken Uit bovenstaande blykt voldoende, dat de burgemeester niet handelde zooals zyn ambt hem voorschrijft; hy maakte zich schuldig aan plichtsverzaking in erge mate. Maar er is meer en veel erger! De Haagsche Hcefijzercorrespondent van hel HdblcL schrijft over deze geruchtmakende zaak. Het Volk van Maandagavond bevat opnieuw mede- deelingen omtrent de Haagsche politie-quaestie. Veel nieuws staat er niet in, behalve een absurde insinuatie omtrent het particuliere leven van den burgemeester en eene, reeds hedenmorgen door Het Vaderland tegen gesproken bewering omtrent een bezoek, dat de burge meester aan het bureau van dat blad zou hebben ge bracht. Herhaald wordt de mededeeling, dat een blief van mevrouw De Fremery aan den burgemeester in handen van de meermalen genoemde „Duitsche Greet" is gekomen. Het is, juist omdat men van officieele zijde niets meer wil loslaten dan de burgemeester in den Raad deed, ontzaglijk moeilijk te weten te komen wat er precies is geschied of niet geschied. Wij gelooven ech ter dat Het Volk zich op het voornaamste punt in deze, namelijk de zooeven bedoelde brievenquaestie, vergist. Wij hebben althans van betrouwbare zijde vernomen dat de brief van mevrouw De Fremerv nooit in ver keerde handen is geraakt maar dat de inhoud vermoe delijk ter kennis van de genoemde vrouw is gebracht niet door de politie maar door kennissen of 'kennissen van kennissen van de schrijfster zelve. Indien dit in- dejxiaad zoo mocht zijn dan zou de voornaamste bë-

Schager Courant | 1908 | | pagina 1