Zondag 12 Juli 1908. 52e Jaargang. No 4377. VIERDE BLAD. Binneulandscb Nieuws. Gemengd Nieuws. eSÜtKBÏ tw" °,et net 200 - ES?"' L Vermist. Naar men aan het N. v. d. D. mededeelt wordt sinds Dinsdagmorgen de heer I. B., commissionnair in diamanten to Amsterdam, vermist. Hij had voor een bedrag van f 30,000 aan diamanten in commissie, toebehoorende aan 'kleine kooplieden of eigenwerk makers. Gisteren zou een onderhoud plaats hebben tusschen deze laatsten met den heer Dden zwager van den vermiste, te Parijs, die telegrafisch was gewaarschuwd. De heer B. moet hoogere prijzen voor de diamanten ont vangen hebben dan hij betaald heeft. Van de vermissing is aan de justitie kennis gegeven- Brutale inbrekers. Dinsdagnacht zijn brutale inbrekers te Dordrecht aan het werk geweest. Het eerst waarschijnlijk hebben zij een bezoek gebracht aan de villa van den heer J. van Dijl aan den Singel, nabij den St. Jorisweg, waar zij aan do tuinzyde het ijzergaas van een kelderraampje vervolgens toegang verschaften tot agenten, eveneens per fiets, gevolgd. Op dit gezelschap minder gesteld, keerden beide vrienden naar hun huis terug, alweder gevolgd door de twee agenten. Doch nu zij toch aan het rijden waren, bleven zij ten pleziere van veel publiek de route: Lamgroen, Verver straatje, Spui en Ammunitiehaven, een uurtje rond- peddelen, steeds achtervolgd door de twee agenten. Het baantjerijden moede, gingen daarop de heeren ergens een hartversterking nemen en trokken ten slotte over het Spui en de Amsterdamsche Veerkade, met hun beide oppassers naar het centrum der stad. Geen zwerver, inaar een leeljjke kwajongen. De jongen, die door de Haagsche politie was aange houden, en volstrekt weigerde, zijn naam en woonplaats op te geven, onder voorwendsel van het ouderlijk te zijn woggeloopen wegens slechte behandeling, is na 6 dagen hardnekkig weigeren, door de ben gevallen en blijktnutezijnde 14-jarige W. H., uit de Boomgaardstraat te Rotterdam. Hij heeft zich in die dagen ook genoemd Arie de Graaf uit Vlaardingen. Daarheen deed hjj met de politie een reisje, maar De Graaf was er niet bekend. H. is een jongen, die herhaaldelijk van huis wegloopt. Daar het opgeven van zijn signalement, dat de aandacht der ouders trok, kwam men zijn woonplaats op het spoor. Bijna gearresteerd. Utrecht, 8 Juni. Er gaan de laatste dagen door Ut rechts straten een paar Zigeunervrouwen die schenen te beschikken over een onuitputtelijke hoeveelheid rijks daalders enHjm. Winkel aan winkel wordt n.1. door haar bezocht, overal wordt dan het een of ander vrijgoodkoop voorwerp gekocht, en zonder mankeeren wordt dan steeds een rijksdaalder in betaling gegeven, terwijl men steeds om veel kleingeld gevraagd wordt. Is de winkeljuffrouw nu op den toonbank de specie aan het uittellen, dan toonen zij voor die manipulatie groote vernielden en zich vervolgens toegang verschaften tot belangstelling te bezitten, althans zij schuiven de geld- de keuken. Daar werden twee petroleumlampen aange- stukjes met de vlakke hand naar zich toe om goed me st oken, alle kasten doorzocht en alle potten en pannen (je te kunnen tellen. Na zulk een belangstelling man door elkaar geworpen, waarna de indringers zich meester keeren er zonder twijfel een paar dubbeltjes of kwar- habben gemaakt van een tiental eieren en een hoeveel- tjos van het uitgetelde geld. Waar die gebleven zijn? heid ham, waarvan zjj ommeletten hebben gebakken, Aan de binnenzijde van de hand die, geheel met lijm W(j vinden ook vermeld dat bij het schriftelijk ge deelte van het hoofdakte examen, Dinsdag te Groningen gehouden, regels der de Oio ze op hun gemak hebben opgegeten onder het genot van den voorraad melk. Eenige flesschen bier en wijn, in den kelder aanwezig, lieten zij onaangeroerd. Met een in de keuken aanwezige bijl is blijkbaar nog ge tracht de deur, welke van de keuken naar de gang leidt, open te breken, maar deze heeft aan die poging weerstand geboden. Overigens wordt er niets vermist. Eerst bij het opstaan ontdekte de heer Van Dijl, wat er gedurende zijne nachtrust gebeurd was. Vervolgens hebben dezelfde personen een bezoek ge bracht aan de aangrenzende villa van den heer H. C. Wijers, waar zij zich geheel op gelijke wijze toegang verschaften tot de keuken. Ook daar werd alles door zocht en werd een in de tafellade liggende rijksdaalder, bestemd voor de eerste boodschappen 's ochtends, mee genomen. Hun bezoek werd echter spoedig ontdekt, want reeds te 2 uur na middernacht deed de heer W. aangifte bij de politie, die terstond een onderzoek heeft geopend. Doodslag. Te Deventer is de stratenmaker van R., tengevolge eener zware mishandeling, hem toegebracht door een opperman, toen een twist tusschen hen ontstond, over leden. De politie heeft den dader gearresteerd en het lyx ter gerechtelijke schouwing naar het ziekenhuis overgebracht. Bjj onderzoek is gebleken, dat do overledene zoo zwaar met een 9chop en bezemsteel op het hoofd is geslagen, dat hij bewusteloos op den grond viel, waarna de dood volgue. Een droevig geval. Dinsdagmiddag werd een grasmaaier uit Barneveld, J. van Asveld, te Naarden in een hooiland, waar hij bezig was geweest gras te maaien, in bewusteloozen toestand gevonden. Door de politie in een rijtuig ge haald, werd hij naar het station Bussum vervoerd, doch de H. IJ. S. M. weigerde den man te vervoeren, omdat hij te ziek was, naar de politie zeide. Daarop werd de man weder naar Naarden terugge bracht, waar hij in de cel voor vreemdelingen en pas santen door politie-agenten werd verpleegd, doch waar hij spoedig overleed, zonder familie of vrienden gezien te hebben. De maD kon niet verklaren, hoe hij in dien toestand gekomen was. Uitputting moet d9 oorzaak zijn. Een llollandsch sobip gestrand. Uit Brest aan de Fransche kust, kwam het bericht van de stranding van het Hollandsche stoomschip de „Noord wy'K". Nadere telegrammen meldden, dat een sleepboot is binnengekomen met de schipbreukelingen en het materieel van de „Noord wijk", dat gered kon worden. Het schip is verlaten, de assurantiemaatschappij zal trachten het weder 7lot te krijgen. De „Noordwijk* is door de kustbewoners geheel en al leeggeplunderd. Nederland en de Scheepvaart. De correspondent te New-York van de „Telegraaf" schrijft d.d. 27 Juni o. m. „Al dagen te voren hadden wij met verlangen uitge zien naar het 3de grootste stoomschip ter woreld, de „Rotterdam", van de Holland-Amenka lijn. De New- Yorker bladen brachten eiken dag nieuwe artikelen over het buitengewone schip van de maatschappij, die hier zooveel sympathie ondervindt. Toen de geweldige leviathan dan ook binnenkwam, was er één kreet van bewondering over het schip. In den avond vóór den feestdag lag de geweldige stoomboot, glansrijk verlicht, in het dok te Hoboken. Honderden gasten kwamen per auto en hansom aan rijden, om aan bet groote feest deel te nemen. In de schitterende rook- en gezelschapszalen waren de meeste heeren der „haute finance", rechtbanken, etc., en de groote kooplieden uit New-York vereenigd met veel leden der Amerikaansche pers. Trots het groote aantal gasten, bemerkte men nauwelijks eenig bedrijf aan boord Alles ging zoo buitengewoon geregeld, zoo kalm en voornaam, als waart ge slechts met enkele personen hier. De Amerikanen, die zich nooit laten overbluffen, keken nu toch wel een beetje bescheiden. Men hoorde voort durend kreten van bewondering over zoo'n geweldig stoomschip. Jeugdige Avonturiers. Uit Sittard meldt men aan de „N. R. Ct." De telegraaf en onze ijverige inspecteur van politie Lommen hebben twee jeugdige avonturiers een streep door de rekening gemaakt Aan den inspecteur was medegedeeld, dat een 15 jarig jongeling van welgestelde familie uit het gesticht der broeders te Bieyerheide Zondag was vertrokken met een 16 jarig vriend uit zijn geboorteplaats Hagen, in Westfaleu Deze laatste had wei men aldaar van zijn patroon 6(0 mark verduisterd en in het jn Zyn 00gen bezit van dezo som een bezoek gebracht aan zijn speel makker uit de jeugd, in het klooster te Bleijerheide. Samen besloten zij met dat geld een reisje te onder nemen. Vooreerst naar Aken en nieuwe spullen ge kocht; vandaar ging het naar Maastricht en de telegraaf gaf intusschen aan de politie inlichtingen. Maandagna middag met den sneltrein van 6 uren arriveerden bei den aan het station te Sittard, voorzien van een kaartje naar Amsterdam /'ij vielen spoedig door de mand en de p litie bracht hen te Sittard in arrest. De broeders van het gesticht te Bleijerheide werden per telegram van de arrestatie in kennis gesteld, waarvan er twee heden hier arriveerden en hun leerling herkenden. Deze laatste werd toen vrijgelaten en vertrok wederom met de broeders naar het gesticht, doch de avonturier en jeugdige dief van de 600 mark zal zich wegens dit feit voor den Duitschen rechter te verantwoorden hebben. overdekt, er op ingericht is een paar geldstukjes onge merkt mede te nemen. Een winkelierster echter ver moedde het misdrijf en verzocht haar de hand om te draaien. Een overhaaste vlucht volgde echter niet zon der met de lijmhand ditmaal nog even den rijksdaalder te hebben medegenomen. Onweer. In het Noorden des lands heeft Dinsdagnacht een he vig onweer gewoed, gepaard gaande met een zware ha gelbui. De veldvruchten hebben hiervan zeer te lijden gehad. In een groote boerderij bij Tjerkgaast sloeg de bliksem in en veroorzaakte brand, waardoor de boerderij tot op den grond afbrandde. Te Stedum sloeg de bliksem in de boerderij van H. Kit- zema Met moeite werd het begin van brand gebluscht. TeHarlingen werd het Heerenlogement van den heer Yan Riet door den bliksem getroffen tengevolge waar van een begin van brand ontstond. Te Steenwyk is de windzaagmolen van de firma Vol kers en Zonen afgebrand. Badplaats Urk. Er heeft te Urk een onderhoud plaats gehad tusschen iemand van grooten invloed alhier, en een combinatie van Hollandsche en üuitsche heeren en dames, ten doel hebbende voorloopige bespreking tot het oprichten van een badhuis op bescheiden voet op het hoogste gedeelte van het weiland van Urk, nabij de zandplaat „de Staart", welke gedeelte zeer zelden onder water loopt, 't Voornaamste bezwaar, dat moeilijk opgelost zal kun nen worden, zal zijn de eigenaardige levendigheid, die ook op den Zondag zal plaats hebben, en in strijd is met de geloofstraditiën van de bevolking van Urk. Drie kinderen le water. Dinsdagmiddag te 3J uur waren een 5 tal kinderen in een zandwagen, staande nabij den havenkant te Vlaardingen, aan het spelen. Eensklaps ging de wagen aan het rijden en viel van de» ruim 2 meter hoogen kant in het water. Aan twee kinderen was het gelukt er nog uit te springen, doch drie peuters van 5 jaar, w. o. 2 van den heer H. de Willigen, gingen mede in het water. Onmiddellijk werd het ongeval opgemerkt en sprongen een 4-tal personen in de haven, die met veel moeite de kleinen, die onder den wagen lagen, er uit haalden. Het ongeval liep verder wonder goed af, daar slechts een der kinderen een verwonding opliep en in het ziekenhuis verbonden werd. Kleine oorzaken Een R.-K. weesjongen, die Donderdagochtend aan den RiJswjjkschen weg by Den Haag op een handwagon zat uit te rusten, had het ongeluk daarvan af te vallen, ten gevolge waarvan hij zijn ruggegraat brak en onmiddel lijk daarna aan de gevolgen overleed. Brand in bet water. Te Oudepekela ontstond Woensdagavond brand in de wyk (vaart) der fabriek „Ceres". Zooveel gassen hadden zich ontwikkeld, dat waarschijnlijk een brandende lucifer vlammen van het water deed opstijgen. De schepen moesten uit de wijk worden verwijderd. Vreemde vondst. Onze berichtgever te Amersfoort schrijft ons: Bij het graven van gri.it op de grens van Amersfoort en Leusden, een vijftien pas van de Zeven Boompjes, de vroegere schavotplaats van Amersfoort, is gevonden een in elkaar gehurkt geraamte met boeien aan handen en voeten. Het hoofd zat nog geen 20 c.M. onder den grond, in de opgestoven zandlaag boven de grintbank. De wortels der boven de vindplaats opgeschoten struiken waren dan ook geheel door het geraamte gegroeid zoodat dit slechts in stukken en brokken naar het museum der oudheidkundige vereeniging „Flehite" vervoerd is kun nen worden. De ijzeren boeien en kettingen zijn sterk veroerd. Twee pas van de voeten vond men een vuurplaat met overblijfselen van houtskool. Do schedel is merkwaardig klein; dij- en armbeen- deren zijn daarentegen zeer lang, zoodat wordt gedacht aan iemand uit den Romeinschen tijd, wellicht een slaaf, die daar werd terecht gesteld. (Hdbld.) Spelling op de scholen. De hoofden van scholen in het district Winschoten ontvingen, naar de „N. R. Ct." meldt, den zevenden Juli een circulaire van den districtsschoolopziener, waarin o.m. gewezen wordt op de hopelooze verwarring, die zoo langzamerhand is ontstaan in betiekking to het taalonderwijs, vooral wat betreft de spelling. Vry een der candidaten alle opgaven volgens „Vereenvoudigde" ingeleverd heeft. Geen inbraak? Een eigenaardig proces staat eerlang voor de Recht bank alhier gevoerd te worden. Zooals men weet kreeg de politie in het degin van Maart dezes jaars kennis van een zeer brutalen brand- kastdiefstal, gepleegd ten huize van den heer W. F. J. de Hoop, directeur van de „Eerste Nederlandsche Coöpe ratieve Diamantbewerkersvereeniging", Weesperzijde 38. Hoewel dit bovenhuis in den nacht van den diefstal bewoond was door de geheele familie De Hoop, benevens een dienstmeisje en er bovendien nog een zwager lo geerde, had niemand iets verdachts vernomen en be merkte men pas den volgenden dag tegen 12 uur dat er des nachts zou ingebroken zijn. De brandkast werd omvergeworpen gevonden, met een groot gat in den achter wand, door middel waarvan uit die kast een bedrag van 10.000 aan diamant ontvreemd was. Ook van het kantelen van de kast, dat nogal gedruisch moet gemaakt hebben, had geen der huisgenooten iets gehoord. Een opmerkelijk feit was bovendien, dat de commen saal, wiens slaapkamer grenst aan die waarin de brand kast stond, juist dien nacht van huis was. De bestolene was tegen inbraak verzekerd bij de maat schappij „Rhenania*, welke na een langdurig onder zoek van hare experts ten slotte geweigerd heeft het verzekerde bedrag uit te betalen, daar bij haar ern stige twijfel gerezen is of hier wel van inbraak en dief stal sprake is. Naar wij vernomen heeft de heer De Hoop de zaak in handen gegeven van een advocaat, zoodat de rech ter weldra voor een beslissing in deze quaestie gesteld zal worden. (N. v. d. D.) SI. Pankras. Woensdagavond heeft de afdeeling St. Pankras van de Tuinbouw- en Handelsvereeniging eene ledenvergade ring gehouden, waar na eenige mededeelingen door den voorzitter, bij het tweede punt der agenda, aan het Hoofdbestuur machtiging werd verleend om te komen tot uitvoering van een aangenomen besluit op de 1.1. gehouden algemeene vergadering, en wel, dat de vaar tuigen op een bepaalden tijd gelost zouden moeten zijn. In elke afdeeling zal over dit punt eene ledenvergade ring worden gehouden, waarna een en ander 15 Juli a.s. eerst in een Hoofdbestuursvergadering en daarna in eene algemeene bestuursvergadering van de vereeni- gingen aan den Langedyk en Omstreken zal worden behandeld. Verder werd besloten in een in het najaar te beleggen af ieelingsvorgadering, bestelling van aardappelmanden, aankoop van broeiglas enz. aan de orde te stellen. Wogens de drukke tuinbouwwerkzaamheden werd de vergadering slechts door 23 personen bezocht. Raadsvergadering te Harenkarspel. Donderdagmiddag te 5 uur vergaderde de Gemeente raad van Harenkarspel. Aanwezig waren alle leden. Na opening der vergadering door den Voorzitter, Bur gemeester Swan, leest de Secretaris, de heer J. Dam, de notulen, welke zonder op- of aanmerkingen worden goedgekeurd. De Voorzitter doet nu mededeeling, dat Rys zijn be noeming als hooisteker heeft aangenomen dat Ged. Staten goedgekeurd hebbon om de subsidie van f 75.— aan de afdeeling van „Het Witte Kruis" te betalen uit den post voor onvoorziene uitgaven; dat by de laatste kasverificatie alles in orde is bevonden, waarbij d® ont vangsten bleken te bedragen f 27126.02, de uitgaven f 25527.29i, 't kassaldo dus f 1598.72Jdat B. en W. besloten hadden, met de reparatie van het Raadhuis ■■■wachten. Zy hadden het advies ge- Gemeente-Opzichter en deze was van werk best nog een jaar kon wachten, vraagt, of uitstel geen schade kan teweegbrengen, dat het gebouw nog meer uit elkaar zet. Voorzitter antwoordt, dat daarvoor juist het advies is gevraagd van den opzichter, en deze meende van niet. De heer By'post deelt mede, dat de Opzichter het ook beter achtte, alles in éénen uit te voeren en niet in tweeën. Dit was ook nog een motief om een jaar te wachten. Na deze inlichtingen toont de Raad geen bezwaar. Nos is ingekomen een dankbetuiging van het bestuur van „Het Witte Kruis" voor de toegestane subsidie, en voorts een verzoek van het gemeentebestuur van Leek (prov. Gron.), om aan een adres aan H. M. de Koningin (waarvan een afschrift bijgevoegd is) betreffende wijzi ging der Woningwet, adhesie te betuigen. Het adres wordt den Raad voorgelezen en behelst, dat een gezin zijne woning wegens onbewoonbairver- klaring moest ontruimen en voor hen geen andere woning beschikbaar was en zy ook flnanciëel niet in staat waren een andere woning te betrekken. Het gezin, dat steeds in eigen bestaan had voorzien, weigert in het armhuis te gaan, zy wenschen bovendien hun eigen tuin, behoorende bij ken, en nu heeft het gezin op zyn grond een kuil ge graven, daar een afdak boven gemaakt, en daar ver- De kwartjesvinders en hun oppassers. Dat treurige zaken wel eens een vermakelijke zijde hebben, bleek Woensdagmiddag. In Den Haag heeft de politie sedert eenigen tijd een campagne geopend tegen de z.g. kwartjesvinders. Voor de woningen waar zy verblijven, zijn politieposten geplaatst. Gaan de heeren de straat op, dan worden zij overal door agenten gevolgd, zoodat zy dan geen gelegenheid hebben hun „beroep" uit te oefenen. Toen dan ook twee bekende kwartjesvinders gestation- rieerd in het Lamgroen, dien middag per fiets een uit stapje wilde maken, werden zy onmiddellijk door twee gaat voor de behandeling van eene reclame Hoofdelijken Omslag. Landbonw, Anna Paulowna. Woensdag 8 Juli hield de afdeeling Anna Paulowna van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw eene vergadering in „Veerburg." Er waren 14 leden aan wezig. Na opening door den Voorzitter, den heer P. Kaan Dz., werden de notulen niet gelezen, aangezien de secretaris het daarvoor noodige boek niet in zyn bezit hadmaar werd door den Voorzitter mededeeling gedaan, dat het bestuur net beter had gevonden, den heer Overzee in eene wintervergadering te laten optreden, waarom diens lezing dan ook niet op het convocatie-biljet voorkwam, hoewel het wel de bedoeling was geweest. Het voor naamste motief voor deze afwijking van een vroeger genomen besluit was geweest de geringe opkomst der leden in de zomervergaderingen. Hierna werden de volgende mededeelingen gedaan van ingekomen stukken: le. Een prospectus over paar denrassen. 2e. Eene prijscourant van besproeiïngswerk- tuigen. 3e. Eene idem van landbouwzaden vanHommo ten Have. Deze stukken werden voor kennisgeving aangenomen. 4e. Brieven van het centraal-bureau over de chili-zaak, aangaande de wyze van levering. De heer J. Geerligs vroeg, of de prijs der chili op dit oogenblik bekend was. De Voorzitter antwoordde, dat naar prijs niet kon geinformeerd worden, vóór het bestuur wist, welke hoeveelheid door de leden gezamenlijk gewenscht werd. Staande de vergadering werd al vast voor eene wagon lading opgegeven. Besloten werd, aan de leden bericht te zenden met mededeeling, dat tot 25 Juli by het bestuur eene opgave der verlangde hoeveelheid en den tijd der levering kon ingediend worden, want op dien datum zal telegraphisch prijsopgave gevraagd worden Toen bracht de heer J. Waiboer verslag uit der ver gadering van H. N. K., naar aanleiding waarvan zich een gesprek ontspon over de recht-stroo-bind-persmachine welke dit jaar als proef in werking zal worden gesteld op „Welgelegen". Nadat de Voorzitter den verslaggever dank heeft ge zegd, verkrijgt de heer J. A. Kaan het woord, om ver slag te geven van de Algemeene vergadering der H. Mij. van Landbouw. Ook deze heer werd door den Voor zitter bedankt voor zyn goed verslag. De Secretaris verkrijgt het woord en herinnert er aan, hoe vroeger reeds gesproken was over het maken van een tochtje naar Groningen, teneinde eene kweekery van zaden te bezichtigen. Zulk eene reis kon het aan gename aan het nuttige paren. Na eenig debat over den dag der afreis, geven de heeren J. A. Kaan en J. Waiboer hunne instemming met dit plan. Op voorstel van het bestuur zullen de leden van een en ander in kennis worden gesteld. Die deel willen nemen moeten dan 15 Juli in „Veerburg samenkomen en de tocht kan dan op 27 Juli ondernomen worden. Daar de rondvraag niets oplevert, sluit de Voorzitter de vergadering. nog een jaar te vraagd van den oerdeel, dat het De heer Zutt Vier niilliocn francs schade door onwedere. Ten gevolge der schade, aangericht door de elkaar opvolgende buitengewoon hevige onweders in den laatsten tyd over heel Frankrijk, zyn reeds 9 buitengewone cre- dietaanvragen by de Kamer ingediend, bestemd om de nooalydende slachtoffers te hulp te komen. Het totaal dezer credieten beloopt 4,020,000 frs. Slachtoffers van het automobilisme. By Dieppe, in Frankrijk, zyn dezer dagen groote in ternationale automobielwedstrijden gehouden. Een besluit van den prefekt had den mededingers verboden, de voorafgaande dagen op de baan met grooter snelheid dan van 15 kilometer per uur te rijden. Daar aan dit besluit scherp de hand gehouden werd en men bij overtreding onmiddellijk werd beboet, gingen de ren ners voor hun renproeven op andere wegen in de buurt van Dieppe. Een Morswagen ging met kolossale snel heid over den weg van Cang. Gevolgeen rentenier uit Saint-Riquier-es-Plaids, die den weg overstak, werd met schrikkelijk geweld door den wagen getroffen en stierf op weg naar een hospitaal. Nog een ander doode- Hjk ongeluk, waarvan een rijke Engelschman, d6 heer Hatt Watts, het slachtoffer werd, heeft zich dicht bij Dieppe voorgedaan. De heer Hatt Watts was overgekomen voor de auto mobielwedstrijden. Hy toerde met een vriend op een ren-wagen, den Renault-wagen, waarmede Sisz het vorige jaar tweede aankwam in den Grand Prix, en waarvan de heer Hatt Watts by wijze van rijke fantasie, het onderstel gekocht had voor 50.090 frank. Op den weg van Dieppe naar Rouaan sprong een band van een ach terwiel, de wagen vloog over den kop en sloeg tegen een boom te pletter. De heer Hatt Watts overleed nog denzelfden nacht aan de bekomen wonden. Een ander automobiel-ongeluk, ook aan het springen hun ontruimde woning, te bewer- van een band te wijten, heeft te Parijs sensatie gewekt. t- fcn" Een Zuid-Amerikaan, vroeger minist er van financiën van een staat van Brazilië, sedert eenigen tijd met een ook nu zeggen ieder doet wat goed is Op enkele scholen worden de verbuigingsuitgangen alle geleerd, dus ook „mijne", „mijnen" enz.; op andere worden deze verwaarloosd, maar wordt er stipt gelet op „de" en „den". Op sommige scholen wordt ook hierop niet gelet, terwijl weer op andere de onderwij zers alleen voor fout rekenen, wanneer er gezondigd wordt tegen de geslachtsregeis van zeer bekende woorden. Er zijn ook onderwijzers, die het niet erg vinden, als de kinderen zich vergissen in het schrijven van woorden met een of twee e's, of o's, die erminaernota van nemen, hoe de leerlingen dat doen. Op de verbin- dings s en n wordt door sommigen wel, door anderen niet gelet. Dit gaat gelijken op anarchie en daartegen moet de schoolopziener zich velzetten. Het wordt hoog tijd, dat óf de spelling De Vries en Te Winkel 'of die van Kollewyn consequent gevolgd wordt. De school moet opvoeden en door boven aan gehaalde manier van doen worden bevorderd de twijfel zucht, de onverschilligheid en niet het minst de slor digheid. Uitdrukking van gedachten is hoofdzaak, doch de vorm (spelling, schrijfwijze) heeft ook beteekenis. Gaarne wenscht de schoolopziener nu van de hoofden van scholen te weten, aan welke spelling consequent toegepast, zy de voorkeur geven en hieromtrent eene beslissing te nemen vóór het begin van een nieuwen cursus, opdat de verwarring en de verdeeldheid plaats maken voor meer eenheid en overeenstemming. bly'ven man, vrouw en 2 kinderen nu Dat deze toe stand onhoudbaar is, en hy nog veel slechter is dan voorheen in de onvoldoende woning, behoeft geen betoog. Het Gemeentebestuur van Leek verwacht, dat nog meer huizen in de gemeente ontruimd moeten worden, waarvan de meeste eigenaars evenmin in staat zullen zyn een andere woning te betrekken, zoodat zich steeds meer gevallen zullen voordoen als het bovenge schetste. Het betoogt, dat de wet by ontzetting van eigendom in alle gevallen schadevergoeding verleent, maar dat juist by de ingrijpende maatregelen, die de Woningwet in 't leven heeft geroepen, die schadever goeding niet bestaat. Aan het slot verzoekt het Gemeentebestuur van Leek, aan Art. 20 van de Woningwet 6en derde alinea toe te voegen, bepalende dat woningen, die voor onbewoon baarverklaring in aanmerking komen, doch die sedert 1 Jan. 1908 in eigendom behooren aan de bewoners, niet ontruimd zullen worden na den dood des eigenaars of aan zijne echtganoote. Voorzitter zegt, dat het Gemeentebestuur van Leek vergoeding ban krijgen voor woningbouw. De heer Burger meent, dat die vergoeding toch weer afgelost moet worden. En is de gemeente Leek finaDciëel nu zoo krachtig, dat zy dit kan doen? De heer By'post is van oordeel, dat hier enkel de vraag is, of we adhesie zullen betuigen, spreker is daar wel voor. In hoeverre Leek flnanciee! krachtig staat of niet, daar heoben we hier niet meê te maken, 't Is wel zeker, dat zóó de toestand voor die monschen veel slechter is geworden. Voorzitter: Is 't allo heeren goed, adhesie te betuigen De heer Weel zegt: Ja, de menschen moeten toch onderdak. De heer Burger is er ook voor. Hy neemt wel aan, dat, indien er zooveel slechte woningen zyn, dat ge meentebestuur onmogelijk in staat is, tegemoet te komen, dat kost veel geld. De heer KeesomZeker, Burger, daar kan je op rekenen hoor Besloten met algemeene stemmen, adhaesie te betui gen aan het adres van Leek. De Voorzitter deelt hierna den Raad mede, dat de Gemeente-rekening door B. en W. is onderzocht en nu ik vandaag ver- offlciëele zending in Parijs, de heer Braulio, was per taxi-auto met zijn vrouw, zijn kindje van nog geen jaar en de gouvernante, naar de kerk van het Heilige Hart gegaan, op de hoogte van Montmartre. Op den terug weg, by het neerdalen door de Rue Lamarck, sprong er een band, de auto vloog terzijde, en verbrijzelde een schutting. Achter die schutting ging de heuvel steil neer en de auto viel van een hoogte van tien meteren werd verbrijzeld. De heer Braulio was zeer zwaar ge wond, zyn vrouw en de gouvernante ernstig, het kind van zeven maanden was op het gras gerold, geheel zon der letsel. De heer Braulio is overleden. Ons kent ons. Voor hoeveel denk je wel dat kocht Voor de helft van wat je zeggen woul Een zaal voor dertienduizend menschen. Dat men het in de Vereenigde Staten verstaat, de dingen in het groot te doen en de zaken forsch aan te pakken, is bekend. De stad Denver heeft daarvan weer eens het bewijs geleverd. Om de Democratische Conventie op waardige wyze te kunnen onderbrengen, heeft de stad voor deze ge legenheid een der grootste gehoorzalen gebouwd, welke in de Vereenigde Staten bestaan. De nieuwe vergader zaal is zelfs nog grooter dan die van het Madison Square Garden-gebouw te New York. De zaal te Denver moet een voortreffelijke accoustiek bezitten; zy bevat 12.500 zitplaatsen en bevat daarbij lessenaars en werk ruimte voor 600 journalisten. De bouwkosten vao deze reusachtige gehoorzaal zyn bestreden door de stad en uit particuliere bijdragen van ingezetenen. Lord Kitchener onuitstaanbaar en dom. Lord Kitchener, wiens naam by ons nog een maar al te bekende klank heeft, wordt in Engeland ge noemd als iemand, die nog steeds hooger zal stygen op de militaire ladder. Uit erkentelijkheid voor de diensten, welke hy als opperbevelhebber van Indië aan zyn vaderland bewijst, zou koning Eduard hem binnenkort in den gravenstand willen verheffen; in den Engelschen adel met den titel van Earl. Tegelijk wil het gerucht, dat lord Kitchener over een huwelijk denkt met een schatrijke Amerikaansche we- 14 dagen ter visie moet liggen. Het is gebruik, dat een tweetal heeren worden aangewezen om de rekening na duwe."" onïzoekiten d6 wethouder8> ui* noodi«en ^^et hu ml febtt?® hfhad^teèdfden11 naaivrouwen-' Na Zjjn Atbara-veldtocht in Egypte sprak hem aan het Hof een der eerste Engelsche vrouwen aan; doch Kitchener kauwde op zyn snor en gaf geen antwoorJ Eindelyk zei hy: „Houdt u van Kairo?" waarop de dame, om het weten, De heer Bijpost zegt, dat ze 't dan allemaal dan is een ieder op de hoogte. De heer Burger vindt het 'n uitstekend idéé van B. en W., en aldus wordt goedgevonden. Medegedeeld wordt, dat de ontvangsten hebben be dragen f 20.025.511/2, de uitgaven f 18823.12i/2, batig saldo f 1202.39. De rekening begon met een saldo'van f 1256.67, zoodat we een vijftig gulden achteruit zyn gegaan. Daarna rondvraag, die niets oplevert, waarna de Voorzitter de vergadering sluit, en de Raad in comité gesprek gaande te houden, te zijnen believe over Kairo doorpraatte. „Dat doet me plezier," zei Kitchener, toen zy ophield. Dat was alles. „Ik heb noeit zoo'n dommen man ontmoet," zei later de bewuste hofdame. i 'i

Schager Courant | 1908 | | pagina 13