Uitgevers s TRAPMAN Co. Donderdag 23 Juli 1908. 52ste Jaargang. No. 4380 Bureau SCHAGEN, Laan D 4. EERSTE BLAD. Binnenlandsch Nieuws. AIieieci Nieiws- llKitsilit-1 LiUIihWA Dit blad verschijnt tweemaal per weekWoensdag- en Zaterdagavond. Bij inzending tot 's morgens 9 ure, worden ADVERTENTIËN in het eerstuitkomend nummer geplaatst. INGEZONDEN STUKKEN één dag vroeger. Interc. Telephoon No. 20. Prijs per jaar f 3.Franco per post f 3.60. Afzonderlijke nummers 5 Cent. ADVERTENTIËN van 1 tot 5 regels f 0.25 iedere regel meer 5 Ct. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. DU nummer bestaat uil twee bladen Gemeenteraad Hoogwoud. Vergadering van den Raad der gemeente Hoogwoud, gehouden op Maandag 20 Juli 1908, voorm. 10J uur. Voorzitter de heer J. Breebaart Dz., Burgemeester. Na opening volgt lezing en goedkeuring der notulen. Naar aanleiding der notulon deelt Voorz. mede, dat de heer A. L. Hazelhof, onderwijzer aan de school in de Kerkelaan, met primo Juli j.L zijn taak heeft aan vaard en in betrekking is getreden. Verder is de heer Kooij heeft 't gezien, zeker langs den straatweg, ten zuiden waarvan zoo'n voorraad oud papier en dergelijke voor paarden soms schrik ver oorzakende artikelen ligt, een leuning aangebracht ten Noorden van dien straatweg, dicht bij meelmolen en tram. 't Wordt erkend, dat daarmee in eene behoefte ls voorzien. Dan zijn de hinderlijke takken van eenige hoornen in 't Noordeind afgehakt, welke zaak het volgende jaar nader onder de oogen zal worden gezien. Ook hooren we, dat er een brandhaak is gemaakt. Thans zijn er daarvan 81. Eenigen daarvan zullen nog wat worden hersteld en daarna zal de schilder ze onder handen nemen, om ze tegen den tand des tijds wat te behoeden. Onder dank aan den heer Vijn voor diens gewaar deerde medewerking in deze, wordt medegedeeld dat de brug over de Dieringersloot in orde is. Kosten f 11.50, Reeds betaald. Een en ander voor kennisgeving aange nomen. Ingekomen a. Proces-verbaal jongste kasverificatie by den ge meente-ontvanger. Accoord met bescheiden in kas be vonden f 2150.98. b. 't Verslag van 't Westfriesch Museum te Hoorn wordt niet gelezen; voor kennisgeving aangenomen. c. Ingekomen het bekende adres van den Algeineenen Ned. Wielr.-Bond Toeristen-Bond voor Nederland, met aanbieding van borden ter (doelmatige, zelf te be kostigen) plaatsing, voorzien van 't voor de wegenvei ligheid zoo hoognoodige opschrift: Rechts houden: (art. 2, Motor- en Rijwiel wet). De raadsleden zeggen, dat ze, wanneer zij met paard en rijtuig, auto's of motoren ontmoeten, dat ze dan liefst aan de „vasten kant" gaan uithalen, met voorby- ziening van 't „rechtshouden", want die auto's enz. die worden niet bang. Voorz. brengt in bespreking na voorlezing van 't stuk, om eenige van die borden te bestellen, maar zou willen nagaan hoeveel er noodig zullen zijn. Veel bijval oogst Voorzitter hiermee niet in. De heer Hartog bijv. is er ook zeer voor, om, als'ter spant, met 't rijtuig aan den vasten kant te gaan en niet naar „rechtshouden" te kijken en vindt die borden dan ook tamelijk onnoodig. De heer Vijn is van hetzelfde idée. Andere heeren idem. Zal worden afgewacht, wat naburige gemeenten doen. De brief, zegt Voorz., zal tijdelijk ter griffie worden gedeponeerd. d. Het bekende adres van de gemeente Leek (Gron.) over daar heerschende woningtoestanden, met verzoek aan den Raad om adhaesiebetuiging aan een aan H. M. de Koningin gericht adres, aan het slot waarvan het gemeentebestuur van Leek verzoekt, aan art. 20 van de Woningwet een derde alinea toe te voegen, bepalende dat woningen,die voor onbewoonbaarverklaring in aanmer king komen, doch die sedert 1 Januari 1908 in eigendom behooren aan de bewoners, niet ontruimd zullen worden dan na den dood des eigenaars of zijne echtgenoote. Voorzitter leest het adres in zijn geheel voor, en zegt daarna dftt B. en W., een en ander overwogen hebbende, adviseeren, afwijzend te beschikken en géén adhesie te betuigen. De heer Kooij is het met dit advies niet eens. Hy vindt, dat de grootste krotten die hier (in Hoogwoud) bestaan, nog wel bewoonbaar zijn. Spreker heeft niets tegen den inhoud van het adres en vindt het wel een aardig ding. Zijns inziens zullen er in deze gemeente nog wel méér woningen aan de beurt komen, die ontruimd moeten worden, terwijl die toch nog wel te bewonen bbhhhi Voorzitter stemt toe, dat de toestand hier lang niet zoo treurig is als te Leek. Maar als er aan 't adres adhesie werd betuigd, zou daarmee het idée worden verworpen: dat we niet goed vinden, dat de menschen in krotten wonen. En werkelijk, om zulk wonen toe te laten, daarvoor is géén reden. Adhesiebetuiging zou spreker dan ook ontraden. De heer Hartog is daar ook niet voor, De heer Vijn brengt in herinnering, hoe de Gezond heidscommissie (van Hoorn) er op gewezen heeft, dat sommige woningen hier en daar verandering moesten ondergaan. Voorzitter maakt de opmerking dat dit onderdeelen van woningen betrof, als regenbakben, etc. En Voorzitter meent er nogmaals met ernst op te moeten wijzen betuigen we adhesie, dan zeggen we daarmede, dat, als er menschen in krotten wonen, ze er in kunnen blijven wonen. Daar nu is spreker niet voor. De heer Koorn kan mededeelen, dat Rempt, Rik en Nannes, (wier woningen onbewoonbaar zijn verklaard) hu toch' maar wat blü zijn in hunne nieuwe woningen. De heer Kooij oordeelt, dat als er werkelijk zulke krotten z<jn, dan zal de gemeente even goed wel erge De heer VynB te betuigen. De heer Kooij uit eigen beweging verandering er in brengen. Spreker zou adhesiebetuiging wél goed vinden. kan er ook wel in komen om adhesie is er niet voor, dat als krotten he rbouwd wordenwoningen, die geen krotten zijn. De heer Hartog is van meening dat bij onbewoon baarverklaring wel raad wordt geschaft. Voorzitter brengt ten slotte het advies van B. en W. °m géén adhesie te betuigen, in stemming. Vdór dat advies zijn de heeren Hartog, Koorn, Van tbepen, Schilder en Vel er tegen zijn de heeren Vijn ®h Koojj. Er zal dus geen adhesie betuiging worden gezonden. Voorzitter brengt nu op het tapijt eene minder ver- **ikieljjke kwestie, een briefje aan benuelveu gericht door Z.Ex. den Commissaris van H. M. do Koningin. Dit punt staat wel is waar niet op de agenda, maar spreker acht behandeling niettemin toch gewenscht. In dat schrijven wordt zéér den nadruk gelegd op het ongewenschte van 't houden van voorbereidend militair onderricht in lokalen, waar sterke drank of bier in 't klein wordt verkocht. Z.Ex. ziet gaarne, dat in gemeenten, waar geen andere dan zulke lokalen beschikbaar zijn, de gemeente de school beschikbaar stelt voor die voorbereidende mili taire oefeningen. In verband met dit schrijven heeft Voorzitter nog een tweede missive ontvangen (gisteren) en wel van den Inspecteur der infanterie, die schrijft dat in het bijzon der belang der gemeente een lokaal, waar geen sterke drank of bier verkrijgbaar is voor 't geven van voorbe reidend militair onderricht, moet worden gebezigd. Is zulk een lokaal in 'tgeheel niet beschikbaar, dan maar geen voorbereidend militair onderricht geven 1 B. en W. zijn van meening, dat daarvoor geen school lokaal beschikbaar kan worden gesteld; dat zou te veel bezwaren opleveren. Voorzitter vindt het jammer dat het zóó staat, want reeds een 30-tal leerlingen hebben zich aangemeld en ook voor Has, den kastelein, is de loop, dien de zaken nu nemen hiermee, een teleurstelling. Ook is 't jammer daar er beduidende uitgaven voor de benoodigde spulletjes als richtbok, enz. zijn gemaakt. Enfin, Voorzitter zou over dit een en ander een adres, waarin de zaak dfiidelijk uiteen wordt gezet, willen richten aan H. M. de Koningin, met verzoek, het daar heen te willen leiden, dat dit jaar altham voorbereidend militair onderricht wordt gegeven. Opgemerkt wordt, dat sedert 1903 in de kolfbaan van „De Eendracht" het café waar de heer Has woont de oefeningen werden gehouden en vóór, tijdens of na de oefeningen nimmer sterke drank genuttigd werd. De heer Koorn bevestigt dit beweren, er bijvoegende dat de heer Has bereid is, voor de oefeningen al de dranken, die niet genuttigd mogen worden, uit zijn kolfbaan te brengen. Goedgevonden wordt ten slotte door den geheelen Raad, dat Voorzitter het besproken adres, waarvan reeds concept is opgemaakt, aan H.M. de Koningin zendt. Wordt er afwijzend op beschikt, dan heeft men toch zijn best gedaan. Waar met den ooel dan heen? Dat zal men dan later zien. Volgt bespreking salaris onderwijzerspersoneel Lange- reizer school. Voorz. deelt te dezer zake mede,dat het gemeentebestuur van Nieuwe Niedorp en daarmee heeft het Hoog- wouder gemeentebestuur de Langereizer school gemeen schappelijk bijna op alle punten heeft toegegeven. Alleen op één punt nog niet. En dat zal wel moeilijk gaan ook. Dat is ten aanzien van de gemaakte bepalingen voor 't salaris van 't Hoofd dor schoei, wanneer deze als zoodanig 25 dienstjaren hier telt en ook wanneer 35 dienstjaren onder dezelfde bepalingen door het school hoofd zijn doorgebracht. Met deze bepaling wil Nieuwe Niedorp niet meegaan. De zaak is door 't Dagelijksch Bestuur van Hoogwoud besproken en dit wil in deze niet met Nieuwe Niedorp mee gaan en wenscht er de voorkeur aan te geven om Jea. Staten in deze te laten beslissen, want Hoogwoud heeft meer vóór de gemaakte bepaling aan te voeren, dan Nieuwe Niedorp er tegen, is de meening en verder, dat het tegenover den heer De Jong (Hoofd der Lange reizer school) onbillijk zou zijn als niet geprobeerd wordt wat geprobeerd kan worden, om die bepalingen, waar het hier om gaat, gehandhaafd te zien. Het schrijven dat B. en W. naar God. Staten zouden willen zien gezonden, zal de gewaardeerde medewerking van dit college inroepen, onder vermelding van de bepalingen in kwestie, in de verordening, regelende de onderwy zerssalarissen, voorkomende en reeds door Ged. Staten als zoodanig goedgekeurd van welke bepalingen de billijkheid wordt betoogd; immers het Langereizer schoolhoofd, dat heel geen pensioendrage geniet, staat reeds achter bij de andere schoolhoofden hier, die wel pensioenbijdrage (2 n.1.) genieten. De heer Kooij verklaart, niet te kunnen begrijpen, dat in Wanneer nu de raad wil, dan kan hij zeggen: het gebouwde moet wegl Want zóó kan 't niet gaan. Voor deze maal zouden B. en W. echter liefst de zaak met den Zondagschen. mantel der liefde bedekken. Maar wanneer zooiets weer gebeurt, vinden B. en W., dat eens een waarschuwend voorbeeld zal moeten wor den gesteld. Het tweede geval speelt bij den heer K. Renooi; daar koestert jnen het plan om eene bouwschuur te zetten. Men wil liefst hout als bouwstof bezigen. Nu, Renooi woont aan „de Paad" nogal eenzaam. Echter komt de schuur slechts 7 Meter vanaf zijne woning te staan enwordt grooter dan 16 M2. oppervlakte! Bestemming? Berging van rijtuigen en hooi! Men zal in conflict komen met het bij art. 35 der plaatselijke bouw- en woningverordening bepaalde. Edoch.... daar van kan .de raad gelukkig ontheffing verleenen. Ge beurt dit, dan is er toch nog terdege rekening te hou den met art 36 en art. 5. En dan moet de schuur wel 50 Meter van de woning verwijderd zijn. Voor 't bouwen met hout moet in dit geval ook door den raad ontheffing worden verleend. Voor deze maal wil men Leeuw maar genade schen ken. B. en ,Wi. dachten zoo: als Vlaming (de bouw en woningverordening-opzichter) eens beëedigd werd? Dan kon die de lui, waar 't noodig is, verbaliseeren en doen vervolgen. Dóór is de heer Vijn heelemaal niet voor, want dan kan Vlaming 't daar wel eens wat te druk mee maken. Voorzitter verwijst nu naar de omstandigheid dat het al is voorgevallen, dat een te verrijzen gebouw omschreven werd, als van steen te zullen worden gemaakt, terwijl het van hout is geworden! En dat is toch: in de luren leggen! Of anders gezegd: voor den gek houden. En als Vlaming eenmaal eens beëe digd was, dan kon hij bekeuringen doenen dat zou, daarvan houdt spreker zich ten stelligste verzekerd, een heilzamen schrik onder de lieden brengen. Een derde geval komt voor bij J. Rood, waar tim merman De Haan een bijgebouw 9 M. lang en 41/2 M. breed, zonder stookplaats zal doen verrij zen. 2 zijden wil men van hout doen zijn. Hiermee zijn de bouw-gevalleties opgesomd en voor zitter vestigt verder nog de aandacht op de lage assu rantiesom voor het (thans flink gerestaureerde en er keurig uitziende) raadhuis. Slechts f 5000. De heer Hartog vindt dit véél te laag, want het moest noodig f 10,000 zijn. Voorzitter wilde de assurantiesommen van alle ge meente eigendommen maar Laten opnemen dan komt men meteen aan de weet of alles wel geassureerd is! Het raadhuis is te Haarlem geassureerd. Voorzitter ge voelt er werkelijk voor, om de eigendommen der ge meente te laten taxeeren. De heer Hartog vindt: dat kunnen we zelf wel doen. Da's voorzitter óok goed; dan zal hij voor hui op maken van eene lijst, hiervoor benoodigd, zorgen, waar na de assurantie der gemdenle eigendommen kan wor den nagegaan. Rondvraag volgt. Resultaat hiervan: nihil. Sluiting volgt. Wieringerwaanl. Mej. A. P. de Kieviet alhier heeft met gunstig gevolg examen afgelegd als apothekersbediende. Wleringerwaard. Dinsdag hoorden we voor 't eerst dezen zomer weer het bekende snorren van de locomobiel in 't naburige Anna Paulowna: de heer C. Geerligs dorschte karwy. Wieringerwaard. Dinsdag werd hier aan eenige boerderijen een bezoek gebracht door een viertal Galiciérs, benevens de echt genoote van een hunner allen in hun eigenaardig costuum en naar den prijs van eenige runderen ge vraagd. Koopen deden ze evenwel nog niet, daar ze volgens hun mededeeling eerst vergunning moesten hebben, dat de grenzen van hun land open zyn voor den invoer van ons vee. Nieuwe Niedorp niet meewerkt en vindt dit heel klein geestig. De heer Vy'n vindt het goed, aan Ged. Staten te schrijven, dan krijg je uitslag. Voorzitter zegt: Willen Ged. Staten niet, dan moe- te n we toegeven. Algemeen vindt de Raad goed naar Ged. Staten te schrijven en hiermee is voorloopig de zaak afgedaan. De door Burgemeester en Wethouders opgemaakte gemeenterekening wordt den Raad aangeboden. In ont vangst f24560.26, in uitgaaf f24494.17j, batig saldo f66.081. De Armbestuursrekening ondergaat hetzelfde lot. In ontvangst bedraagt die f298813, terwijl de uitgaven hebben beloopen f 1981.561, voordeelig saldo fl006.55y2. Door voorzitter wordt voorgesteld om voor het na zien dezer beide rekeningen eene commissie te benoe men, evenals vorige jaren geschiedde. Het voorstel om de 5 raadsleden (buiten de wethou ders) als commissie te laten fungeeren, wordt algemeen goedgevonden. Voor 1 Sept. a.s. moet de commissie hare taak hebben verricht. Nu, de heeren vinden dat goed, want vóór dien tijd is het hooi wel thuis. En als het dan nog niet thuis mocht zijn, dan komt 't niet thuis, vindt de heer Van diepen. Volgen oen drietal aanvragen om onthefflnjg van 't bepaalde by de Bouw- en Woningverordening voor Hoogwoud. Het moet Voorz. van het hart, dat we het er anders gemakkelijk mede hebben, want zonder ontheffing te hebben, verbouwen ze al. Nu wordt bijgevolg om ontheffing verzocht voor iets, dat al staat! Want wat is 't geval? Timmerman Leeuw van Aarts woud heeft eene hooischuur voor den heer Reuzenaar gebouwd, op grooten afstand van diens boerderij. Die schuur heeft een oppervlakte, grooter dan 16 M.2 En zulke gebouwen behoeven niet van steen gebouwd, indien ze 16 M.2 of minder oppervlakte hebben, en er geen stookplaats in is. Is de oppervlakte echter grooter dan 16 M.2, dan moet om ontheffing worden verzocht. Een daartoe strekkend verzoek is dan weliswaar inge diend geworden, maar... toen dat nog aanhangig was, is de schuur al geplaatst geworden. Betaalkantoren aan den Langedyk. In het vervolg zal voor den onderhandschen handel groenten over de betaalkantoren te Broek op Lan- gondjjk en Noora-Seharwoude van het ^/k», van het 1 voor de contante betaling, de betaalmeester te Broek op Langendyk ontvangen 6/10 en die te Noord- Bcharwoude Vio en niet zooals reeds elders werd ver meld, 7/10 om 3/10. Vereenvoudigde Spelling. Men schrijft uit Groningen aan de „Ass. Crt." Door één van de 248 candidaten voor het examen ter verkrijging van de hoofdacte was het schriftelijk werk geheel in de vereenvoudigde spelling gesteld. Ook op het mondeling examen kwam de vereenvoudigde spelling met den candidaat ter sprake. De candidaat der „Vereenvoudigde" is geslaagd, met name de heer P. Blaauw te Zuidbarge. Naar wij vernemen, moet dit de eerste candidaat zijn, die zijn schriftelijk werk in vereenvoudigde spelling gesteld heeft. Op het spoor. Een lastig werkje zullen de Amsterdamsche stads- dreggers hebben op te knappen. In éen der grachten moeten verscholen liggen partijtjes gouden en zilveren horloges, afkomstig van de indertijd by den heer J. Soest aan de Mauritsstraat te Rotterdam gepleegden inbraak. De daders F. Mathleener en J. Lenoy, bevinden zich in het Huis van Bewaring te Rotterdam. Een deel der 200 gouden horloges, welke o.a. bij den heer Soest ontvreemd waren, zijn dezer dagen in de woning van een der gedetineerden in beslag genomen. De daders hebben thans een volledige bekentenis afgelegd en medegedeeld, dat zjj een deel der horloges te Amsterdam trachtten te verkoopen, dat hun zulks niet gelukte en dat zij daarom uit vrees voor ontdekking de horloges bij partijtjes tegelijk in de grachten wierpen. Op last van de justitie zullen de grachten nu worden afgedregd. Tessel. Nog enkele dagen scheiden ons van den dag, waarop „De Dageraad", de boot van Texels Eigen Onderneming, in de vaart zal komen. Mooi en sterk wordt ze, en zeer doelmatig voor het vervoeren van passagiers. Men heeft hoop haar op 1 Augustus in de vaart te zien; den dag er voor zal ze proefstoomen op de Reede, waarbij men een vaart meent te kunnen bereiken van IOV2 a 11 mijlen, 't Zal voor Texel en zeker ook voor Helder een feestdag zijn, wanneer „De Dageraad" ons voor het eerst doet zien, hoeveel eensgezindheid en solidariteit wel vermogen, en hoe machteloos zelfs het nen gemaakt om een rederijkerskamer op te richten Na deze oprichting zullen er in deze gemeente 4 aan wezig zijn. Katholieke school te Hoogwoud. Het Parochiaal Kerkbestuur te Hoogwoud heeft het bouwen van eene school met onderwijzerswoning opge dragen aan de h.h. Jn. de Boer, metselaar alhier en J. Ursem, timmerman te Opmeer. Barsingerborn. Aan den Burgemeester dezer gemeente is verlof ver leend, van 28 Juli tot 6 Augustus a.s., gedurende welken tijd hij zich elders zal ophouden. Langedjjker grorntrhandel. Aan de afslagmarkt te Broek op Langendijk wordt al weer heel wat aangevoerd, de vorige week reeds 7066 zak aardappelen, 261 balen zilveruien, 134300 stuks slaboonen, 263700 bos wortelen, 253100 stuks bloemkool, 17845 stuks roode kool en 220 stuks gele kool. Er werden in die week verzonden 96 wagonladingen groenten, van de laadplaats aldaar. Oude Niedorp. De milicien-korporaal H. B. Helleman en de milicien K. Vlaarkamp, verlofgangers dezer gemeente zullen op 1 Augustus a.s. overgaan naar de landweer. Zalsman Kwartet. Men schrijft ons: De uitvoeringen van het Zalsman-Kwartet mogen zich in een steeds stijgende belangstelling verheugen. De verslaggever van de Prov. Overijs. en Zwolsche Courant eindigde zijn uitgebreid verslag over de uitvoe ring te Zwolle met: „wij hebben genoten en dit concert was een lichtpunt in ons muziekleven." Te Zutphen en Arnhem was een zeer groote belang stelling, en vooral in laatstgenoemde stad kwam het publiek in de heerlijk klinkende kerk zoo onder den in druk, dat na afloop velen hen opwachtten om hun hulde te betuigen. Aangrijpend schoon klinken de stemmen in het piano en pianissimo en zooals de verslaggever van het Leid- sche Dagblad zoo juist zegt: „Men kan zich moeilijk iets mooiers denken." A.s. Dinsdag treedt dit kwartet te Alkmaar op. Anna Paulowna. Bjj het gehouden overgangsexamen aan de Rijks Hocgere Burgerschool te Den Helder zijn bevorderd G. A. Jelles van de 4de nsar de 6de klasse, B. C. Jellis en C. J. de Mazure van de 2de naar de 3de. Kind overreden. In den Slootgaard polder (Harenkarspel) werd j.1. Zaterdagavond het 10-jarig zoontje van J. B. door den melkwagen overreden. Het ongeluk gebeurde onder het oog der moeder, die hot evenwel niet kon verhoeden. Gelukkig blijkt het ongeluk nog betrekkelijk goed te zijn afgeloopen. Hoewel het knaapje nl. bedlegerig en pijnlijk is, heeft de geneesheer toch geen kneuzingen of erger kunnen constateeren. Was de wagen geladen geweest, dan zou het ongeval zich zeker erger hebben toegedragen. liarenkarspel (Waarland). Gedurende de kermisdagen 19—21 Juli j.L, had alhier een tentoonstelling plaats van zilveruien. Het zaad van een twintigtal variëteiten was goleverd door de zaad handelaars Groenewegen te Sandpoort en J. Jong te N oord-Scharwoude. Hoewel het gewas dit jaar minder overvloedig is dan het overige, ten gevolge der droogte, was toch mooie waar t9r bezichtiging gesteld. Een vergelijkende staat, by het tentoongostelde opgehangen, bevatte alle gege vens voor den teelder. Gegeven de belangrijkheid van den verbouw alhier, is het niet te verwonderen, dat het tentoongestelde een druk bezoek had. En als het nu zóó gaat, vindt Voorz., dan is het toe zicht van 't Dagelyksoh Bestuur niet alleen van nul en geener waarde, maar dan kan gerust worden gezegd kapitaal daartegenover is. dat de geheele Bouw- en Woning-verordening geheel Hoogwoud. aitoil Door eenige ingezetenen dezer gemeente worden plan Nieuwe Niedorp. Op den grooten wedstrijd te Hoorn Zondag 19 Juli j.1. gehouden, zijn door leden der gymnastiekvereeniging „Hercules" een viertal prijzen behaald met hoog- en vér-springen, n.1. twee eerste prijzen, één tweeden en één derden prijs. (Zie 2e blad, Hoornsche feesten.) Nieuwe Niedorp. Door den Kerkeraad van de Ned. Herv. gemeente alhier is aangenomen om naast de gewone psalmen en gezangen ten gebruike in te voeren de liederen, die uitgegeven zijn door den Nederl. Protestanten Bond. De kerkvoogden hebben daarvoor de noodige gelden beschikbaar gesteld. Een dreigend tekort voor 1909. De Haagsche Briefschrijver -van het „N. v. d. Dag" meldt, dat er, naar men hem verzekerde, een „kolos saal" tekort op de Staatsbegrooting 1909 zal zijn. En er moet daarom (van Financiën tot de overige Departe menten) een nieuwe aanschrijving zijn uitgegaan om alsnog te schrappen en te bezuinigen waar dit maar mogelijk is. Men zou zelf zoo ver gaan en dat is in ons militair régime wel een bewijs van allerhoogsten nood om te overwegen, de legermanoeuvres achter wege te latenEn dan nog zou Minister Kolkman er niet in slagen een balans te maken zonder een aanmerkelijk nadeelig saldo. Voor iemand, die zijn voorzichtigen voorganger de 10 opcenten ontnam, op grond, dat de toestand der finan ciën dien buitengewonen maatregel niet eischte, moet zulk een staat van zaken dubbel onaangenaam zijn. Met belastingverhooging kan deze Minister nu toch zéér moeilijk aankomen! Dit aan de intrede van eon ver kiezingsjaar te doen, ware bovendien iets bovenmen- schelijks, een poging tot politieken zelfmoord. De be grooting zal en moet dus zoowat sluitend worden ge maakt. Maar voor degenen die belasting opbrengen, is 't niet temin een duister vooruitzicht. Want al dat bezuini gen zal meerendeels slechts uitstel zijn. Als 1909 achter den rug is en de planken zijn door de heeren kiezers weer aan elkaar getimmerd, dan zal de rekening moeten vereffend worden." Typhus. In de Streek (N.-H.) breidt de typhus zich nog steeds uit, vooral in de dorpen Grootebroek, Lutjebroek en Bovenkarspel. Dezor dagen is weer een geval met doo- delyken afloop voorgekomen, terwijl bij velen de ziekte van ernstigen aard is. Druk vervoer. De E. S. M. vervoerde Zaterdag tusschen Amsterdam en Zand voort 18,952 passagiers, tusschen Haarlem— Bloemendaal 3708, en op de Ceintuurbaan 5210, totaal 27,870 betalende passagiers, terwijl nog 1400 Bondsleden kosteloos naar Zandvoort vervoerd werden. Tusschen half acht 's avonds en 2 uur 's nachts kwa men te Zandvoort aan 112 treinen van de E. 8. M. en vertrokken er evenveel. Zonder het onvermijdelijke

Schager Courant | 1908 | | pagina 1