1. Brieven uit het Noorden. Grepen iit Land- en Tuinbouw. Zondag 2 Aug. 1908. 52e Jaargang. No 4383. DERDE BLAD. LOSSE BLADEN Binnenlandsch Nieuws. r uit het Boek van F I D IC S. XXI. VAfANTIE. Lief bosch, vol zoete geuren! Lief bosch, vol levenskracht! Hoe heb ik vele dagen Vergeefs naar u gesmacht! De drukte van de steden, Der menschen wijs gedoe Kan ik niet langer dragen En ben ik, o zoo moe. De eenvoud in de weelde Van uwen rijksten dos Is prediking van waarheid En levenslust, lief bosch! Omwaai mij met uw geuren, Verkwik mjj met uw zang, Vertel mij uw geheimen Mijn heele leven lang. Groningen, 30 Juli 1908. Geachte Redactie, Juist een oogenblik, nadat ik mijn vorigen brief ver zonden had, kreeg ik bezoek van twee vrienden uit Utrecht Ze hadden een fietsreisje gemaakt door Fries land en Groningens westerkwartier en rustten hier nu een paar daagjes uit, om dan hun tocht door Drenthe voort te zetten. Ze waren opgetogen over al wat ze gezien en genoten hadden en daar ook ik bij ondervin ding weet, wat zoo'n tocht kan bieden, wil ik deze ge legenheid aangrijpen om de vele lezers van uw blad aan te toonen, hoe zich zulk een bezoek aan de Noorde lijke provinciën per fiets bij uitstek gunstig leent voor een zomervacantie-uitstapje. Wat weinigen zullen gelooven, maar wat toch waar is, is dat de provincie Friesland b.v. voor Hollanders niet lastiger is te bereiken dan voor myn medeburgers, altijd, wil men, zooals ik, Gaasterland als punt van uitgang voor zulk een reisje kiezen. Leeuwarden b.v is vanuit Groningen niet anders te bereiken dan door middel van ergerlijke boemeltreinen met tien tusschen- stations, welke treinen in angstig onzekere aanslui ting rijden op de sneltreinen Leeuwarden—Amsterdam der H. IJ. S. M. Een en ander is een gevolg van de concurrentie woede der S.S. die ons wil dwingen onzen 't Zuiden te kiezen over land en met hare tx-nan e?en e Blatter* niet meer te kijken. Alle typen zqn vertegenwoordigd. Daar gaan ze „die Mama" en „dor Papa Hettwig en PaulaHerr Doctor en Herr Kat simpen ze met zoeten glimlach achterna! Zoo Dmtscb, zoo heerlijk Duitsch, vooral die meisjes beladen met rröninger Kuchen en Ansichtskarten en die, beroemae woord van keizer Wilhelm varieerend, niet spreken van: „Unsere Zukunft liegt auf dem Wasser", maar n dem Wasser". Immers de familie gaat „in's Bad en als ze huiswaarts keert, heeft Amor geloerd, gemikt en geraakt, er is een nieuwe band gesloten weer een verlovingMaar de slagerspetten zijn 't ergste! Maarik dwaal weer af. De gelegenheid om die Bader" te bereiken, wordt door sommigen hoog ver heven, maar ik vind haar ongunstig. Door een onmoge lijk lang, rechtlijning en ééntonig kanaal (afwisseling wordt slechts geboden door een tiental uniforme brug gen) bereikt men Delfzijl en heeft daar 't plezier te mogen worden geschut in de zeesluizen. Eerst dan kiest men het ruime sop en komt eindelijk te Borkum en nog later te Norderney. Tusschen deze badplaatsen en onze Hollandsche liggen werelddeelen van begrippen, menschen en genoegens. Probeeren de vele Duitschers die b.v. te Scheveningen komen, zoo weinig mogelijk Duitsch te doen (de dames tooien zich met de hoofd deksels van onze vischvrouwen) en heeft daar het j strandgewoel, hoe druk ook, iets speciaal Nederlandsch, is Borkum would-be internationaal met zijn reusachtig aantal vlaggen op badstoelen, duinen en hotels. De Duitscher gaat in zijn eigen land graag voor vreemdeling door, is hij daarentegen nationaal aangelegd, dan heeft hij twee hinderlijke manieren om zijn geestdrift te uiten. De eene manier is te pas of te onpas te zingen, de tweede is op iederen mogelijken of onmogelijken mols hoop een vlag te planten. Ten slotte nog iets over de journalisten-cbansonniers Pisuisse en Blokzijl. Ook hier badden ze een benauwde uitverkochte zaal. Er is genoeg waardeerends over de heeren geschreven om er ook ditmaal nog eens een loftrompet over te steken. Dadelijk zal ik toegeven dat ze alleraardigst een avond weten te vullen, maar met aspiraties als hooge kunst heeft het, dunkt me, weinig te maken, wat trouwens de heeren, bescheiden als ze z\jn, zelf zeggen, al meenen enkele bewonderaars anders, l't Lijkt me toe dat juist hunne vroegere maatschappe lijke positie en hun incognito zwerftocht van verleden jaar het meest van invloed zijn op hunne volle zalen en dat deze dus voornamelijk te danken zijn aan «ensatielust, wat jammer is, waar soms goede en groote kunstuitingen 't publiek zoo matig interesseeren. Voor heden genoeg. Vriendelijk gegroet, D. O. vormboomen wel resultaat, maar bij de meeste men schen was de uitkomst ontmoedigend. Onkosten, lee- Hjke boomen en nooit vruchten, dat was de gewone loop. Een jaar of tien geleden kwam daar verandering in. In het verre Westen van Noord-Amerika ligt de heerlijke landstreek Californië, het aardsche Paradijs van allerlei vruchten. Daar groeien geurige perziken en kleurige pruimen, fraaie appels en peren in kwistigen overvloed in talrijke en uitgestrekte fruitplantages en altijd aan struiken. Europa leerde den stru ikvorm van den practi- schen Amerikaan kennen en thans vinden deze boompjes in Dultschland en Nederland vele vrienden. Tal van struiken zjjn er in de laatste jaren geplant en in den regel met gewenscht gevolg. De struikvorm bracht de fruitteelt onder ieders bereik. Ik wil hier eenige voordeelen der struikvormen op sommen 1°. De struikvorm draagt spoedig vele mooie vruchten. 20. De struikvorm kan door iedereen behoorlijk ver zorgd worden. 30. De struikvorm omdat h|j laag blijft. 4°. De struikvorm heeft weinig last van den wind, weg naar wagens. Do Hollanders daarentegen kunnen gebruik maken van de vlotte verbinding Amsterdam—Leeuwarden waarbij ze meestal een aangenaam uurtje op zee ver- poozen. Men moet dan zooals ik zei en zooals mijn vrienden ook deden, den tocht beginnen inden Zuidwesthoek van Friesland, het schoone Gaasterland. Gaasterland is als het ware een geographische ver rassing. Met zijn bosschen, heuvels en korenakkers biedt het u de schilderachtigste landschappen, die men daar allerminst zou verwachten. Op één dag is alles er gemakkelijk te zien, men kan dan logeeren te Ries, waar de logies tegenwoordig vrij comfortable zijn. Den volgenden dag fietst men dan over het idyllische Kou- dum en de oude stadjes Hindeloopeu, Workum en Bolsward naar 'tvroolijke Sneek. waar men een dag moet blyven om naar haitelust op de omliggende mee- ren te kunnen zeilen. De vereeniging tot vreemdelin genverkeer aldaar verhuurt er allerlei soorten van tjot ters, jachten en boeiers en stelt vertrouwd personeel beschikbaar. De meest bereisde Nederlanders zullen ongetwijfeld van deze zeiltochten genieten. Men ziet er door een zeer typisch stukje vaderland en men behoeft zich er volstrekt niet over te verwonderen dat de be kende reis Engelschen en dito Amerikanen jaarlijks in grooten getale bun hart er ophalen. Leeuwardpn bezoeke men per spoor. De wegen er heen .zijn we', evenals alle wegen en dijken in Fries land, uitstekend met de fiets berijdbaar, maar men mag zijn beenen wel iets sparen voor 't bezoek aan die in teressante stad. Bovendien weegt wat men te zien krijgt op dien tocht niet op tegen groote vermoeidheid. Zoo reize men ook weer "Van Leeuwarden per spoor naar Akkrum om van daar zich per rijwiel door de boschrijke streken van Bests, Beetsterzwaag, Olterterp e.n Marum naar Groningen te begaven Te Groningen kan men wederom den trein naar't Zuiden nemen of, <>n dat zou ik u willen aanraden, er een paar dagen v r- toey'en en gebruik maken van de verschillende gelegen heden tot het maken van uitstapjes, welke u h: r worden geboden. Een bezoek aan Drenthe is de moeite overwaard. Nu wil ik niet over de geheele provincie spreken, dat zou waarlijk een te zware opgaaf zijn. Ik wil bepaaldelijk eenjge regelen aan Zuidlaren wijden, een dorp in 't Noorden van Drenthe ongeveer 16 K.M. van Groningen gelegen. Zuidlaren! Alleen bij 't woord Laren zal menigeen opkijken, zal er iets gaan door zijn geheugen en zullen talryke Nederlandsche schildersnamen aan zijn oog voor bijgaan. Merkwaardige overeenkomst met Laren, dat scbildersnest in 't GooiMaar hier een wfidscher natuur hoewel even pittorosque Niet voor niets wekt dat plekje natuur de bewondering op van iederen bezoeker. De huizen ver van elkaar, met veel ruimte van gras en wjjdstaande boomen daartusschen. Mooie bosschen en uitgestrekte heidevelden. Toch is het aspect van die velden veranderd in de laatste jaren. Er is geen provincie waar gestreden wordt met eondergelijken volhardenden moed tegen den onvruchtbaren bodem als in Drénte. Dit merkt men als men van Meppel naar Groningen spoort, 't Is geen on afgebroken heideveld meer, maar overal ziet men gol vende korenvelden en nieuwe boerenwoningen meestal van Groningsch of Friesch model, want vreemd is 't, dat aan deze ontginning de Drentenaars zelf betrekke lijk zoo weinig deelnemen en 't voornamelijk aan Gro ningers en Friezen overlaten mot hard ploeteren kunst mest en uitgegraven kloi hot brood uit 't onvruchtbaar land te halen Maar. ik had het over Zuidlaren. Met zijn hotels biedt het een mooie gelegenheid aan tot buitenverblijf, al lijdt de plaats misschien wel wat aan afgelegenheid. Maar voor menschen, die natuur waar deeren, ken ik bijna geen mooier plek dan dit stukje - VnH«rlandsche schilders XXVII. Fijne vrachten voor weinig geld en moeite. Wie met aandacht de wonderen van den plantengroei gadeslaat, staat onophoudelijk verbaasd over de werken der natuur. Let b.v. maar eens op de zeer verrassende uitkomsten van het zaaien. De man, die zijn bestaan vindt in koolbouw, teelt zaaizaad alleen van de aller mooiste kooien en bekomt daaruit weer prachtige vel den met deze groenten. Zoo gaat het met bijna alle 1 Ryp jn September. groenten, bloemen en landbouwgewassen. Maar bjj onze - gekweekte sier- en vruchtboomen is het anders. Onder stel, dat ge de pitten van eenige heerlijke pruimen zaait en dat ge het geluk hebt er pruimeboompjes van te kweeken. Na eenige jaren verschijnt de bloesem, maar wat een tegenvaller! Er groeien slechts kleine onsmakelijke pruimen aan de aldus gekweekte boompjes. Wat er aan hapert? Uw pruimeboompjes hadt U moe ten laten veredelen, toen de stammetjes de dikte van een penhouder hadden bereikt. Darwin zaaide jaren achtereen duizenden zaden van een treuresch en alle boompjes waren geen treur-, doch gewone esschen. Geen enkele onder de tienduizenden was een treuresch. Deze laatste worden gekweekt door gewone esschen te enten met takjes van treuresschen. Als een bloedverwant of kennis U verrast met eenige heerlijke appels en peren en ge bewaart daarvan de pitten (d. z. de zaden), om ze het volgende voorjaar uit te zaaien, dan groeien er bijna altijd onsmakelijke, kleine appels en peren aan de uit die zaden gegroeide boomen. De vaklui noemen zulke boomen uitdelingen of zaailingen Als de wildeling door enten of oculeeren ver edeld wordt, bekomt men pas de soorten, die men verlangt. De edele vruchtensoorten groeien zeer welig op den wildeling. Zij maken zware takken en ontwikkelen zich tot forsche boomen, die na een jaar of tien eerst goed gaan dragenZóó oefenden de Romeinen de fruitteelt al uit vóór meer dan 2000 jaren en zoo geschiedt het nog algemeen in de groote boomgaarden en aan de stam- boomen. „Het boompje groot, het plantertje doodl" zeiden onze voorvaderen zeer wjjsgeerig en waarschu wend meteen Gelukkig kan men tegenwoordig heel wat eer genot van de te planten vruchtboomen hebben. Men is er achtergekomen, hoe men kleine boompjes of struiken moet kwe iken, die na 3 of 4 jaar reeds goed gaan dragen. „Zeker kleine vruchten" zal menigeen denken, maar dar is alweer mis! Zulke struiken dragen juist schoone, groote vruchten, die aan stainboomen nooit zóó fraai worden. Dat ljjkt onmogelijk, dat schijnt in te druischen tegen de natuur Toch niet, de vruchtbaarheid van appel- en perestrui ken is juist de handige aanwending eener natuurwet Tl~* :1 norinr HniHalHt müköll. groeit zelfs goed op lagen grond, omdat hij ondiep wortelt. 5". De struikvorm kan gemakkelijk gezuiverd worden van rupsen en bladziekten, omdat men zonder moeite bij alle takken kan komen. 60. De struikvorm is goedkoop en thans b{j iederen soliden boomkweeker en betrouwbaren tuinman te ver krijgen voor weinig geld. De beste planttijd voor vruchtenstruiken is van half October tot half December. Als het niet anders kan, mag de planting ook in het voorjaar geschieden. Wie bijtijds bestelt, heeft alle kans de beste soorten te bekomen doch wie laat bestelt, loopt groot gevaar zich mot min der goede tevreden te moeten stellen. Daarom schrijf ik in deze Augustusmaand al reeds over dit onderwerp. Mij dunkt, dat het nog zoo kwaad niet is, als ik eerst maar eens wat heel goede soorten ga opsommen. Ik begin met peren. 1. Louise bonne d' Avranches, gewoonlijk „bonne Louise" genaamd, is de beste van allezeer vruchtbaar, groot en fijn van smaak. Rijp in October. 2. Conseüler de la Cour. Deze is sterk aan te bevelen, j Vruchtbaar en van prima kwaliteit. Rijp tegen No vember. 3. Seigneur d'Esperen. Vruchtbaar, zeer fijn doch niet heel groot. Rijp in October. Clapp's fa.. drager en de peren zijn heerlijk van smaak. Rijp begi September. 5. Beurre' de Mérode. Zeer vruchtbaar en van goede kwaliteit. Rijp begin October. 6. Beurré Hardy. Rijp half September. Prima tafel peer. De boom groeit best en draagt rijk. 7. Fertüity. Zeer vuehtbaar en fijn van smaak. Rijp einde September. 8. Beurré d'Amanlis. Vrij groote, heerlijke peer. Krachtige groeier. Rijp half September. 9. Beurré chairgeau. Fraaie boom. Prachtige, groote peer, Rijp in November. 10. Beurré van der Ham. Nog beter dan de vorige. Rijp in November. 11. Marguérite Marillat. Zeer groote en fraaie peer. ven neutraliteit van het openbaar onderwijs. De katho_ lieke onderwijzers toch aan openbare scholen met uit sluitend katholieke bevolking wenschen het onderwijs zoo katholiek mogelijk te maken, doch ze zijn be schroomd dit te doen zoo lang ze niet zeker weten, dat zulks door de regeering in overeenstemming wordt ge acht met de wet. Onweer. Dinsdagmorgen ontlastte zich boven Wanroy een hevig onweder, vergezeld van ontzettende regens. In De Peel schijnt wel een ware wolkbreuk te hebben plaats gehader kwam in een oogenblik zoo'n massa water in 't dorp, dat bij sommige boeren het vee tot aan den buik in 't water stondbruggen spoelden weg, de heken zetten weldra de aangrenzende landerijen en weilanden onder water en op vele plaatsen golfde het water over de straten. De Hoevensche grintweg stond voor een groot gedeelte blank en de Peelstiaat was een ware Waterstraat ge worden. Bij mensohenheugenis heeft men in het dorp zoo'n overstrooming niet gehad. („'s-Hert. CL") Daar bollenland. Te Noordwijk is dezer dagen een tuin verkocht, 1500 Rijnlandsche roeden groot, voor dertig duizend vijfhon derd gulden. In 1881 kocht de verkooper dit stuk grond voor achttien duizend gulden en iedereen sprak van het gepeperde stuk grond. Er worden bloembollen op gekweekt. Waarschuwing aan Nederlandsche arbeiders. De minister van landbouw, nijverheid en handel brengt ter kennis, dat blijkens bericht van den consul te Essen-Ruhr, door V. M. J. Hilbrant, wonende aldaar, Hermannstrasse 40, advertenties in Nederlandsche bla den worden geplaatst, waarin hij bericht 2000 werk lieden (timmerlieden, metselaars, schoenmakers, enz.) aan werk te kunnen helpen. Daarvoor wordt eene ver goeding van Mk. 3 per persoon gevorderd, terwijl bij hem logies zou te verkrijgen zijn. Genoemde Hilbrant is evenwel niet in staat gebleken om werklieden, welke zich naar aanleiding van die advertentie naar Essen Ruhr hadden begeven, het be loofde werk te verschaffen. Aan Nederlandsche arbeiders wordt derhalve drin gend aangeraden, op grond van dergelijke advertenties niet naar Duitschland te gaan. zonder zich eerst verge wist te hebben dat er voor hen inderdaad werk te verkrijgen is, waartoe zij zich kunnen wenden tot den Nederlandschen consulairen ambtenaar in de plaats nr.oHo I mouotmujuouiiou wuouiaiiöii amuieiiaar m ue uiaato Clapps favorite. Zeer kleurige, groote Pe waarheen zij wenschen te gaan, of tot de verschillende r er. He neren 71,n hnerlnk van smaak. Rud begin in Nederiand gevestigde arbeidsbeurzen. 12. Williams Duchess. Pitmaston Duches. Zeer groot en fraai. Rijp in November. Ik zelf houd van gemuskeerde peren en daarom heb ik ook eenige Bon Chrétien Williams geplant Wie ze minder gemuskeerd wenscht te eten, dient ze groen af te plukken. Rijp in September. Al deze peersoorten zijn in Noord Holland op hare plaats. N° 1 tot 7 zijn de allerbeste. Nu eenige aanbevelenswaardige appels voor struik- vormen. Deze moeten op Doucin veredeld zijn en niet op paradijsappel of wildeling, 1- Cellini. Middelmatig groot, fraai gekleurd, zeer goede kwaliteit. Rijp in October. 2. Baumanns reinet. Middelmatig groot, fraai gekleurd fijne kwaliteit. Rijp in December. 3. Charlemowski. Middelmatig groot, fraai gestreept, goede kwaliteit. Rijp in September. 4. Reinette monstrueuse Goudreinet. Groot en fijn van smaak. Rijp in December. 5. Cox's Orange Peppin. Schoon van uiterlijk, fijne kwaliteit. Rijp in November. 6. Transparente de Croncels. Een der beste appels. Rijp in September. 7. The Queen. Zeer aan te bevelen. Groot en fijn. Rijp in October. Zeer vruchtbaar, niet fijn. Rijp in Zeer vruchtbaar, niet fijn. Rijp Appel van groote Nieuw. Bijzonder waarde. Groot, aan te bevelen. ui de fruitteelt. Ik* wil dit wat nader duidelijk maken. yunsche levende natuur, 8. Lord Suffiéld. September. 9. Keswick Codlin in September. 10 Cox Ponvona. Rijp in November. 11. Signe Tillisch. Rijp in November. Een der allergrootste appels ls Peasgood Nonsuch. De smaak is ook goed. De allerfijnste appel is de Witte Winter Calvil, maor de struik is uiterst zwak voor ons land. Zeer goed zjjn nog de Ster-reinet en de Belle de Pontoise. Onder de pruimen is er maar één, die goed voor stiyikvorm kan dienen, maar bet is gelukkig een heele beste. Ik bedoel de Reine Victoria. Zij is zeer goed geel rose van kleur, heerlijk van smaak en bijzonder vruchtbaar. Ook als stamboom uitstekend! Wie erover denkt, wat vruchtboomen te planten, heeft in voren staand sortiment een voldoende keuze. Wie voor den De kU li uuiuui^ju dieren en planten zonder handel wil planten, handelt verstandig, als hij maar uitzon lering, heeft, bewust of onbewust, het streven zich enkele soorten neemt en dan van iedere soort meerdere te planten. En dat streven openbaart zich het exemplaren aanplant. kwijnende individuön, die kans hebben op Men is dan in de gelegenheid flinke partijen aan de surkst bij »..v een korten levensduur. Een bloemkool, groeien kan, brengt een klein kooltje voort, dat spoedig bloeit en kiemkraentig zaad voortbrengt. Dan is er ge zorgd voor de instandhouding der soort. Hebt ge het ook niet gezien van salade, andijvie, bieten en andere planten, die te droog stonden, of waren, of schade leden door vreterjj van insecten Maar zoo'n vi uehtboom op een wildeling veredeld is gezond en sterk. Hij schiet meterlange takken on groeit op tot een forschen boom. Dan eerst geeft hij gehoor aan de roepstem der natuur en vormt een massa zaden in een overvloed van vruchten. Intusschen verloopen er vele jaren, eer het zoover is. De ervaren fruitteler herinnert zoo'n krachtigen groeier wel eens aan zijn plicht door hem een dikken wortel af te kappen of in de Meimaand, opeen strookje na, rondom den siatn ten paai' centimeter breed de schors weg te snijden. Zulko operatie's belemmeren sterk den weligen groei en een jaar daarna ziet men dikwijls al rijken bloei. Struikvormen van appels zijn veredeld op een dwerg appel, Doucin genaamd en die van de peren op een kweepeerstruikje. Op de struiken niet éj\j\j iu uw» 1 den ai te die niet welig markt te kunnen brengen. Misschien denkt iemand: „keus genoeg, maar ik mis de jutteperen en de princesse nobels en die zijn toch over heerlijk!" Gaarne stem ik dit toe, maar deze soorten zijn mij eenmaal afgeleefd. Ze dragen weinig en z(jn i zekeren Jan Kluit omtrent ^die vingsten wordt vermeld te weinig bemest ziekelijk in den groei. En wie den treurigen moed en wij haasten ons er dit bij te voegen die door heeft te beweren, dat al die „Fransche perenflauw van een uitmuntend bevoegde in Brielsche archiefzaken, den smaak zijn... toont er niets van te weten. De meeste w der hier genoemde smaken zelf delicieus! Ook hier Dan eerst geeft hij gehoor geldt het spreekwoord: „Onbekend maakt onbemind". Nu de soorten besproken zijn, komt de planting en het onderhoud der struiken aan de beurt, doóh hierover de volgende week. D. E. LANDMAN. De adressen der consulaire ambtenaren en der arbeids beurzen worden op aanvrage verstrekt door de afdeeling handel van het departement van landbouw, nijverheid en handel, Lange Houtstraat 36, te 's-Gravenhage. Tevens wordt in herinnering gebracht de in de „Staatscourant" van 22 Februari j.1., no. 45, opgenomen bekendmaking, waarbij eveneens werd gewezen op de wenschelijkheid voor arbeiders om niet naar West- Duitschland te gaan, zonder beslist zeker te zijn van plaatsing en zonder de noodige papieren en eenige middelen om de eerste uitbetaling van loon te kunnen afwachten. („St. Ct.") Nog steeds vogelmoord. Men schrijft van het eiland Texel: Al werden ook de sterna's of zeezwaluwen sinds een paar jaren langs onze kusten onophoudelijk bestookt, toch slaagden enkele dezer vogels er in om te broeden. Thans zijn ook de jonge sterna's in staat te vliegen, doch nu loeren ook de jagers aan den zeekant er op of zij deze laatste oude en jonge vogels nog kunnen wegschieten. Men slaagt er echter niet in meer dan 15 a 20 sterna's per dag te schieten, wat toch den jager nog een flink daggeld verzekert, aangezien de opkooper er gaarne 18 ct. per stuk voor betaalt. Moge de wet ter bescherming dezer fraaie water vogels toch vóór 1 Mei van 't volgend jaar van kracht kunnen zijn! Misschien is algeheele uitroeiing der sterna's dan nog te voorkomen. Een verbetering. Op de postwissel-bewijzen kwam tot voor eenige11 tijd de volgende humoristische zinsnede voor: „De belanghebbenden hebben er dus zorgvuldig voor te waken, dat zjj (sic) niet in verkeerde handen komen". Bedoeld was natuurlijk: „dat de postwissels niet in verkeerde handen komen". Die fraai-Hollandsche zinsnede is nu echter in de nieuwe formulieren, welke sinds eenigen tijd in omloop zijn, verbeterd. Voorts zal, zoo weet de „N. H. Ct." te vertellen, in een nieuwe uitgave van postwisselformulieren de bere kening van het recht, door den afzender verschuldigd, wat duidelijker worden gemaakt. Zalm. Er is, zoo zegt men, een tijd geweest, dat de Dordt- sche dienstboden bjj het ontvangen van den godspenning bedongen, niet meer dan éénmaal per week zalm te moeten eten, een tijd, die door velen zal bezongen wor den als in het oude lied der „Belgische centen, die tijd komt nooit weerom", welke conditionneering door som migen als legende gebrandmerkt wordt. Zonder twijfel waren evenwel vele jaren geleden de zalmvangsten vrij wat grooter dan tegenwoordig, ondanks kunstmatige teelt en uitzetting van pootgoed. In de kwestie waar dat goed uitgezet moet worden en of parr (zalmen welke 4 a 6 weken oud zijn) verre beneden smolt (zalmen die van schubkleed verwisseld hebben) staat, zullen wij ons maar niet mengen en het voor en tegen laten uitvech ten door deskundigen, vooral omdat men werkelijk wel deskundige mag zijn om daarin medezeggingschap te hebben. Wij wilden er maar op wijzen, dat de over vloed van zalm niet in de verbeelding van de Dordtsche dienstmaagden heeft bestaan, maar dat er redenen zijn om aan te nemen, dat het eten van zalm voor een ge woon Christenmensch niet ten allen tijde tot de exeep- tis excipiendis behoorde, ten minste indien wij moeten aannemen wat in do aanteekeningen van een Briellenaar, deze twee onderstammen groeien niet zoo 111 het hout. De onderstammen werken door huil vreemden aard storend op krachtigen groei der edele kronen. Hot lijkt wel of deze voelen, dat ze op Woensdag had ernstig ongeluk terp liggen een uor üuöio mviioii. deze onderstammen voel korter zullen leven dan op spoedig eu zou UYOl 1VWI15 wu. .W A natuur te voldoen, en daarop loert deslimme*fruitteler Waar het plantenleven gestoord wordt, openbaart zich een verhoogde vruchtbaarheid Dit is de natuurwet, -LAJ- - - Ernstig ongeluk in het Friesche dorpje Winsum een plaats. Bjj de zich daar bevindende mi aantal woonscheepjes van menschen die bezig ziin deze terp af te graven. Toen nu op een dezer scheepjes een vrouw bezig was, het vuur aan te maken, en petroleum op de reeds smeulende brandstof werpen, sloeg plotseling de oliekan met grooten knal uiteen, en stond genoemde vrouw in een oogenblik in brand. Eerst toen men haar overboord in het water don wildeling en daarom dragen ze zoo ----- "7maken én zoo overvloedig om aan hun roeping;ui de wierp, werden de vlammen gebluMh^m^ ^tus^hen hij rliet dat altijd als hij die U kou IA ^w.. 1 Drente. Een van onze grootste Nederlandsche vertelde me eens, toen ik hem vroeg waarom méér het groote heidelandschap schilderde, een gevoel van onmacht hem bekroop, 1 "indelooze hei aanschouwde: „Ziet u, mijnheer, daar zit te veel in Een ander uitstapje van Groningen uit is Borkum en Norderney, de twee grootste Duitsche Noordzee-badplaat- sen, na Helgoland. Men vertrekt 's morgens vroeg en komt 's avonds laat weer thuis na ternauwernood 5 uur aan wal te hebben doorgebracht. Ik voor mij, die niet zoo houd van drukke badplaatsen en vooral niet van hare bevolking, durf er voor uitkomen, dat meer Borkummers etc. van Groningen profiteeren, dan omgekeerd. Ziet die trotsche karavaan badgasten door de Groningsche straten trekkon, de „slagerspet" op 't hoofd, zoo mannen als vrouwen I U behoeft werke 1 was het lichaam reeds vreeselijk geblakerd. Een in allerijl geroepen vrouw om de eerste hulp te verleenen j[l[ii waar- schrok zóó van den aanblik, dat zü bewusteloos neer- i dragend en de vruchtbaarheid der viel en eenigen tijd daarna overleed. Intusschen werd struikvormen verklaard wordt. geneeskundige hulp ingeroepen en de wonden van de algemeen en thans helaas nog veelvuldig ongelukkige vrouw voorloopig verbonden, waarna men de vruchtbaarheid te verhoogen met snoei- zich per vaartuig naar de Joure begaf, waar de onge- trachtte mem oe Maar dit thul8 ho0rt. mes en JCIiü&I UIÖL verkeerd. Het krachtig wortelstelsel bleef rijkelijk voedingssappen aanvoeren en dwong den boom vele en lange scheuten te vormen om het sap te kunnen ver werken. Snoeien geeft wel veel takken, maar geen of weinig mijn schrik, dat de inleiding ik wilde duidelijk maken, dat men fraai ooft verkrijgt van struiken, waaraan vruchten. Ik merk tot lang wordt, maar spoedig veel en weinig of niets gesnoeid moet worden. Vroeger teelde men de fijne appels en peren aan lei- boomen en pyramiden. Waar het snoeien en de verple ging oordeelkundig geschiedde, verkreeg men met deze j Winkel. De villa van mevr. de wed. Geertsema in „de Bosch" alhier, is in eigendom overgegaan aan den heer W. Nieman te Keinsmerbrug. De villa zal gesloopt worden en de grond als bouwterrein gebruikt. Eenige woon- of winkelhuizen zullen er verrijzen. De neutraliteit der openbare school. Het Huisgezin meldt, dat als de Kamer weer bijeen komt, het katholieke Kamerlid Bogaardt tot minister Heemskerk de vraag zal richten of hij de uitlegging deelt, door Minister Rink gegeven van de voorgeschre- heer Joh. H. Been, een zeer geloofwaardig persoon wordt genoemd. Uit een manuscript, in het Brielsche archief berustende, werd daaromtrent 0. m. medegedeeld, dat in genoemde stad half de achttiende eeuw twee zalm- visscherijen waren; een, opgericht in 1746, vischte het eerste jaar met weinig voordeel, niet uit gebrek aan visch, maar de oorlog met Frankrijk was een beletsel voor voldoenden afzet, en weldra kwam verbetering, zoodat er in 1751 zelfs een tweede visscherij bijkwam. En om even aan te toonen wat de vangsten betrof, citeeren wij letterlijk: „In den zomer van het jaar 1764 werd er zulk een aanzienlijke menigte van zalmen, zoo hier (Brielle) als elders gevangen, als bij menschenheugenis niet geschied was. Diverse malen ving men hier 250 en 300 zalmen op één dag, die voor acht, negen en tien duiten het pond verkocht werden; de partijen zalmen, die aan de rookerijen gebracht waren, waren schier onverkoopbaar zoodat de zalmvangers van Den Briel, in het begin van Augu-tus, hun gevangen zalm te Krimpen veilende, voor één zalm van 16 pond niet meer dan 16 stuivers konden een burger dezer stad, zijnde een veerman, die meegevaren was, bracht er voor dien prijs één terug, die hem op drie duiten het pond te staan kwam. Ook werden er toen in het laatst van Juli nog 94 zalmen op den afslag van diezelfde plaats verkocht, waarvoor de reeder niet meer dan 48 gulden en 17 stuivers kon ontvangen". Zeker, de waarde van het geld was toen grooter, maar toch niet zóó dat genoemde prijzen geen aanlei ding konden geven om aan de mevrouwen van de Dordtsche boden zulke eischen te stellen, als in den aanhef ver meld. Wij hadden gemeend, dat in dien goeden ouden tijd de „cornetten" niet te vergelijken waren met die van onzen tijd, maar 't schijnt toch, dat ze toen ook al heel wat noten op haar zang hadden; in elk geval zul len ze tegenwoordig die „zalm-conditie" wel stilletjes uit het hoofd laten, en dat geeft gemak aan mevrouw, die nu in de gelegenheid is, de keukentafel ruim van St. Jacobs- of misschien Vlagzalmen te voorzien, zonder vrees, dat de maagdekens daarop aanmerking zullep maken

Schager Courant | 1908 | | pagina 9