1. Zondag 9 Aug. 1908. 52e Jaargang. No 4385. VIERDE BLAD. Plaatselijk Nieuws. Binnenlanilsch Nieuws. Aan Sehagen's ingezetenen. Waardoerende de welwillendheid, waarmede de Redactie van dit blad op de laatstgehouden jaarlyksche I algemeene vergadering van de vereeniging „Het Witte Kruis" alhier, haar orgaan beschikbaar stelde voor de Commissie van „Ziekenzorg", onderafdeeling van ge melde vereeniging, ten einde te trachten daardoor meer algemeen de aandacht te vestigen op deze nuttige instelling, maakt bedoelde Commissie thans van die welwillendheid gaarne gebruik, nu zij binnen enkele dagen aan de ingezetenen dezer gemeente de jaarliik- sche inteekenlijst voor het toekennen van geldelijke bijdragen ten behoeve van „Ziekenzorg" zal doen aan bieden. Bij het zevenjarig bestaan van „Ziekenzorg het welk zooals bekend is, zich ten doel stelt, door het volstrekken van versterkende middelen aan behoeftige zieken en herstellenden de verloren krachten te her geven mag het zeker vrijwel overbodig geacht worden, hier in het breede uit te weiden over het nut dezer instelling, wijl zulks blijkt uit de desbetreffende jaar verslagen, welke op de jaarlijksche algemeene vergade ring van „Het Witte Kruis" worden uitgebracht. Het komt echter voor, dat men zich na er.nigen tijd van dergelijke verslagen weinig meer herinnert of wel dat men er geen kennis van draagt, en het is daarom dat de commissie het gewenscht acht er met een enkel woord op te wijzen, dat gedurende het zevenjarig be staan van „Ziekenzorg", zij aan 60 behoeftige zieken en herstellenden versterkende middelen heeft verstrekt tot een bedrag van ruim f1350. Waar deze cijfers getuigen voor het nut van „Ziefcen- zorg", had de commissie belast met het beheer dezer instelling, de voldooning dat zij in haar streven op loffelijke wijze door tal van belangstellenden werd ge steund en vleide zij zich met de hoop, dat aan dè behoeften die in zoo hooge mate bleken te bestaan, steeds zou kunnen worden voldaan. Was dit de drie eerste jaren van haar bestaan moge lijk, in de laatste vier jaren echter overtroffen de uit gaven steeds de inkomsten, en ware het niet dat Ziekenzorg" bij hare oprichting de resteerende gelden van de destijds opgeheven vereeniging „Armenzorg", ten bedrage van f180 had ontvangen, dan zou zij reeds nu het verstrekken van versterkende middelen hebben moeten staken. Een deel toch van dit bedrag is reeds ingeteerd en bij de stijgende behoeften, zal dit saldo bij de opbrengst der inteekenlijst weldra geheel zijn ingeslonken. Indien er alzoo niet spoedig een gunstige wending komt in den toestand der geldmiddelen, dan zal op een gegeven tijdstip het treurige feit zich voordoen, dat „Ziekenzorg" niet meer iD staat zal blijken, onze be hoeftige zieken en herstellenden te voorzien van de versterkende middelen, waaraan zij zoo zeer behoefte hebben. Het is deze zorgwekkende toestand, die de commissie noopt met ernstigen drang een beroep te doen op Uwe offervaardigheid en U te verzoeken door het verleenen Uwer ruime bijdragen, „Ziekenzorg" in staat te stellen, de zoo hoog noodige hulp te kunnen blijven verleenen. Hierdoor toch zult U veel leed helpen verzachten en medewerken tot het herstel van hoofden en leden van gezinnen, waardoor droefheid en kommer zullen plaats maken voor levenslust en werkkracht, ten bate van hen en hunne omgeving. De Commissie van „Ziekenzorg", S. KEET Dz. W. ROGGEVEEN Cz. Schagen, Augustus 1908. 2e Coöperatieve Vereeniging. Bovengenoemde vereeniging hield j.1. Donderdag te elf uur in het lokaal van. den heer J. Vader Az. een ledenvergadering. Twaalf leden waren aanwezig. De voorzitter, de heer C. Asjes opende de vergade ring en de heer Jb. de Moor, secretaris-administra teur, las de notulen, welke onveranderd werden goed gekeurd. De rekening en verantwoording was aan de orde. De heeren C. A. Bakker, WIeringerwaard, A. Grootes, Schagen en Jb. Stammes Jr., Anna Paulowna, hadden deze nagezien en rapporteerden tot goedkeuring, waar toe de vergadering niet algemeene stemmen besloot. De rekening sloot met een ontvangst van f51693.04. een uitgaaf van f 51305.475, dus met een batig saldo van f 387.565. Het jaarverslag gaf aan dat het aantal leden be droeg 180. De September-levering was gegund aan den heer Jb. van Assen te Zwolle, de groote winterievering aan de Ruhrorter oliefabriek, de eerste tegen f 10.17, de laatste tegen f 10.35 per 104 stuks. Het Arnerikaan- sche lijngrais betrokken van den heer J. B. Burger te Rotterdam, kostte f 9.77. In September wefd betrokken 25054 K.G., wat met de groote levering 461722 K.G. maakt van het lijn- gruis 47250 K.G., dus alles te zamen 508972 K.G. Vorig jaar werd er betrokken 505982 K.G. De kas der vereeniging gaf aan als ontvangst f 791.865, aan uitgaaf f 404.30, dus was er in kas f 387.565, de totale korting bedroeg f 924.12. De Maartlevering was te laat geweest, zoodat f 200 zou moeten zijn gekort, daar evenwel bij de ApriiLevering de 20 o/o bijbestelling was overschreden, werd met den fabrikant na veel moeite overeengekomen, dat zoo de f 200 korting werd geschonken de rest der koeken ook voor f 10.35 zou worden geleverd. Toen werden nog 16000 K.G. koeken bijbesteld. Het jaarverslag werd onder dank der vergadering goedgekeurd. Tot commissaris werd gekozen de heer Jb. Stammes Jr. te Anna Paulowna. Tot administrateur werd met algemeene stemmen op éen na herkozen de heer Jb. de Moor. Tot leden der Commissie om de rekening na te zien werden gekozen de heerenC. A. Bakker te Wieringei- waard, K. Zander te Haringhuizen en C. D. Waiboer te Anna Paulowna. Bij de rondvraag gaf de heer Jst. v. d. Oord in overweging, dat de heer Wijnne, en met hem elke ver tegenwoordiger van een eventueelen leverancier, niet zou helpen bij het monsternemen. Er naar kijken vond spr., was voldoende. De vergadering was het algemeen met spr. eens. Deze gaf ook in overweging om de in schrijvingsbiljetten ongeopend in de vergadering van het bestuur te brengen. De administrateur vond dat uitstekend, mits de heeren dan maar voldoende geduld hadden, dat hij uitrekende den inschrijvingsprijs der ver schillende inschrijvers per voedereenheid. Daar spr. dit tot dusverre voor het gemak der bestuursleden steeds thuis had gedaan, moesten de inschrijvingsbiljetten wor den geopend. Werd goedgevonden dat de oude regeling zou ge volgd blijven. Hierna sluiting. Harenkarspel. Op de jaarvergadering der Werkliedenvereeniging „Voor ons, Door ons" in de gemeente Harenkarspel, die ongeveer 800 leden telt, waren 78 personen tegen woordig. Uit de rekening en verantwoording van den penningmeester bleek een ontvangst van f2250.216 en een uitgaaf van f 1096.16, zoodat het boekjaar sloot met een saldo van f1154.056, voor het grootste gedeelte rentegevend belegd op de Rijkspostspaarbank. Er waren 167 uitkeeriagen gedaan a f5, tot een bedrag van f835. In verband met den gunstigen toestand der kas, werd besloten het maximum aantal weken van uit- keering aan zieken van 13 op 15 weken te brengen. Niet goedgekeurd werd echter een bestuursvoorstel, om voortaan alleen uit te keeren op een bewijs van den geneesheer en niet meer, zooals tot heden, op een bewijs, afgegeven door een der heeren commissariseen. Uit een en ander blijkt, dat deze zoo nuttige vereeni ging zich in een bloeienden teestand mag verheugen. Een vreemd heer. Ongeveer 14 dagen geleden werd een Duitscher, ernstig ziek, opgenomen in de Roomsch-Katholieke Ziekenverpleging te Amsterdam. Hij werd natuurlijk met veel zorg verpleegd, nacht en dag werd aan zijn sponde gewaakt, tot hij eenige dagen geleden door deu dokter genezen werd verklaard en in zijn huiskleeren in den tuin mocht wandelen. De Duitscher nam er een goed leven van, liet zich door wijn en lekkere schoteltjes aansterken tot hij plotseling oen aftocht blies, zonder iemand vaarwel te zeggen. En het ergste, hij vergat blijkbaar nog onder den invloed van zijn ziekte de rekening te vragen. 's Avonds miste men hem eerst op het appèl. De le-klasse-patiënt heeft sedert niets meer van zich laten hooren. (Tel.) Xonvllnderplaag. De bestrijding der nonvlinderplaag in de dennenbos- schen onder de gemeente Tilburg en Alphen wordt krachtig voortgezet door de gemeentebesturen en bosch eigenaren, daarbij gesteund door het Staatsboschbeheer. Vooral in Tilburg, waar de bosschen in de onmiddellijke nabijheid van deze volkrijke stad zijn gelegen, worden enorme massa's gevangen. Geheele huisgezinnen trekken er op uit en laatstleden Zaterdag kwamen niet minder dan 440 personen hunne vangst inleveren; deze wordt van ieder persoon afzonderlijk afgewogen en daarna wordt uitbet iald naar den maatstaf van f3 per K.G. In het geheel zijn tot en met Zaterdag j.1. in Tilburg 366 K.G. of pl.m. 3.111.000 vlinders gevangen. Ook in Alphen wordt al het mogelijke gedaan, doch daar thans zeer vele handen door den oogst in beslag worden genomen, wordt hier nu bijna uitsluitend door de schoolkinderen van Alphen en enkele naburige gemeen ten gezocht. Tot en met Zaterdag j.1. werden in Alphen 186 K.G. of pl.m. 1.581.000 stuks gevangen, dus te zamen met die van Tilburg meer dan 4,5 millioen stuks, ongerekend de honderdduizenden vlinders die 's avonds in de vuren den dood vonden. Al mag men zich niet voorstellen dat de plaag door het vangen van al deze vlinders zal worden onderdrukt, zoo mag toch veilig worden aangenomen, dat het ge vaar voor uitbreiding ten zeerste wordt verminderd. Gelukkig behoeft het vangen tot nu toe niet te worden gestaakt, zooals voor eenige dagen werd ge vreesd, dank zij de bijdragen die van verschillende zijden inkomen, o.a. van de Levensverzekeringmaat schappij „Utrecht" te Utrecht, die in de omgeving van Tilburg belangrijke ontginningen bezit. Naar wij vernemen zegde ook de gemeente Baarle- Nassau, waar tot nu toe de nonvlinders nog slechts sporadisch voorkomen, eene subsidie ter bestrijding der plaag aan de naburige gemeente Alphen toe; inderdaad een voorbeeld, dat navolging verdient I Een bericht uit Ginneken meldt: Sedert verleden week Maandag heb ik hier reeds 3 nonvlinders ontdekt; twee vond ik zelf in mijn tuin en een werd mij door kinderen uit de buurt aange bracht. Alle wijfjes en ruim voorzien van eieren. ('s Hertogenb. Ct.) Men schrijft van de Belgische grenzen aan deN.R. C.: In het Noorden van België begint de nonvlinder groote verwoestingen aan te richten. In de bosscben van Postell-Mol, waar ruim 200 hectaren sparren ver woest zijn, worden zelfs het heidekruid en andere planten in en om de bosschen door die insecten ver nield. De grootste verwoestingen zijn aangericht in de uitgestrekte bosschen van Genk, Opitter, Neeroeteren en Asch. Eerst meende men, dat het schadelijk insect uit de bosschen van Noord-Brabant naar de Kempen overge bracht was; maar een nauwkeurig onderzoek heeft bewezen, dat dit niet waar is. De Belgische minister van landbouw heeft in de Kamer van volksvertegen woordigers verklaard, dat de nonvlinder niet uit Hol land gekomen is. De Kamer heeft aan de regeering een bedrag van 1000 francs toegestaan om de noodige maatregelen te nemen tot verdelging van het schadelijk insect. Boven dien is een commissie benoemd, die de middelen moet bestudeeren om de bosschen te vrijwaren voor geheele vernieling. Duizenden circulaires zijn rondgezonden, waarin iedereen verzocht wordt mede te werken tot het vangen en dooden der rupsen. Yooral rekent de regeering op de medewerking der eigenaars en der vogelen. Maar in België zijn, evenals in ons land, in de laatste jaren duizenden insectenetende vogels om allerlei rede nen gedood en wie zal nu de millioenen eitjes gaan opzoeken, welke tusschen de schors der boomen ver borgen zijn en die in het volgende jaar het aantal dezer vijanden aanmerkelijk zal vermeerderen? Veilingen van groenten en l'ruit. Namen der plaatsen (of pro vinciën), waar geveild is. Hoogkarspel Broek op Langendijk St.-Pancras Algmaar Amsterdam Avenhorn Beemster-Purmerend Berkhout Bever wijt Bovenkarspel Enkhuizen Grootebroek Heerhugowaard (Nieuw Heiloo Hoorn Medemblik Oost woud Noordscharwoude Opperdoes De Rijp Schermerhorn Schoorl Lutjewinkel Winkel Noord-Holland (totaal) Zuid-Holland (25) Groningen (4) Friesland (13) Overijsel (2) Gelderland (4) Utrecht (1) Zeeland (2) Noord-Brabant (3) Limburg (1) Bedrag waarvoor werd geveild in: 1907. 1906. f 83223 f 46853 701623 751719 21009 19072 20771 19535 92918 69005 5816 113000 59000 44000 30000 10000 260(00 190000 110800 74830 1126889 912605 Leven) 104460 91517 3500 41797 33693 216704 119698 39983 22625 129040 136098 47499 26506 14200 4000 3208 2887 1136 3916 4235 10640 9640 3206032 2623418 3898923 3189632 42682 32568 434456 263848 23659 6666 490695 355356 24507 19277 77014 36838 37023 20355 10500 11000 Totaal f 8245491 f6558958 Zooals bovenstaande cijfers ons leeren, leveren de beide Hollanden ongeveer 6 maal zooveel als de 9 andere provinciën samen. Vergeleken met 1906 zijn alle markten (evenals het geheele land) aanmerkelijk vooruitgegaan, uitgezonderd Broek en andere Langedijker dorpen. Grootebroek heeft de grootste veiling van het geheele land met ruim elf ton. Daarop volgt de Loosduinsche Groentonveiung met bijna 9 ton. A De cijfers tusschen haakjes noemen het aantal plaat sen, waar geveild is in 1907. wagens van lfln 10 een proef genomen met een nieuwe methode tot uitreiking der tramkaartjes. In een daar toe speciaal vervaardigd kaaregistor oevinden zich de kaartjes van allerlei soort. Het register teekent den verkoop van een kaartje onmiddellijk aan, zoodat de machine den arbeid der conducteurs bijzonder vergemak kelijkt. Het lastige en tijdrooveude kaartjestelleii komt n.1. te vervallen. Waarschijnlijk zal ook hiermede het uitreiken der kaartjes bespoedigd'worden. Moord. Donderdagavond tegen 7 uur werd de Haarlemmer straat bfj het Singel te Amsterdam in rep en roer ge bracht door het geluid van twee snel elkander opvolgende revolverschoten, en het geschreeuw kort daarop van moord, moord! De menigte pakte zich samen voor perceel 7, waar een dame in de deur van het bovenhuis luide van moordt stond te roepen. Aanstonds kwam politiehulp opdagen en kon een onderzoek worden ingesteld. Op He eerste verdieping vond men de bewoonster, de we duwe V. D.K. hevig bloedend aan den rechterslaap, dood op den grond liggen. In haar nabijheid werd De wusteloos gevonden een man, die Dy haar kamers gehuurd had, en na den moord op ue vrouw, gepooga had zich zeiven ook het leven te benemen, wat hem evenwel mislukt is. Uit het verhaal van de naaste buren bleek, dat men den heelen avond niets buitengewoons gehoord bah, twist noch woordenwisseling, tot plotseling twee snöi op elkander volgende schoten de lieden opschrikten. De beioe kinderen van de vermoorde, een meisje van 13 jaar en een jongen van 9 begonnen vreeselyk te gillen en te schreeuwen, en riepen naar boven de bewoonster van de tweede étage, die aanstonds boneden kwam en bet vreesolijk tooneel zag, waarop zij dadelijk üe straat op liep en alarm maakte. De gewonde, een zekere N. werd per brancard naar bet Binnen-Gasthuis vervoerd, waar hij Donderdagavond laat nog niet tot bewustzijn was gekomen. Hij bad een wonde aan het voorhoofd. De vermoorde is volgens verklaring van een genees heer, wiens hulp werd ingeroepen, oogenblikselijk dood geweest. De kogel trof haar recht in den slaap. Wat de aanleiding tot het misdrijf is, valt nog niet met zekerheid uit te maken. Zeer waarschijnlijk onbe antwoorde liefde; de dader moet met de betuigingen van zijn gevoelens zijn slachtoffer herhaaldelijk hebben lastig gevallen, die daarvan echter niet gediend bleek. Op de revolver, die door de politie in beslag werd ge nomen, waren nog vier scherpe patronen. De drankduivel. De Nijmeegsche correspondent van „Het Volk" schrijft: Er is mij medegedeeld, dat op één Zondag een kroeg in de Bottelstraat alhier werd bezocht door 95 vrouwen, die tezamen 123 kinderen op den arm droegen, terwijl 68 kinderen beneden 16 jaar drank kwamen halen. Er is daar voor drankbestrijders nog heel wat te^doen. lieer -Hugowaard. Voor een zeer talrijk publiek trad in het lokaal van den heer Pijper Donderdag de bekende Jacob Kelder op, om ons te vergasten op zijn buitengewoon harmonica spel. Het publiek toonde zich hoogst dankbaar, een krachtig applaus klonk na ieder nummer. Tijdens het spel was er eene ademlooze stilte, hoewel er een groot aantal jongelui was opgekomen. Ook van hier uit aan Jacob Kelder geen vaarwel, maat oen tot weerziens. Velen zullen hem graag nog eêns hooren. Hoogwoud. Aan den heer Dozy, afgetreden.secretaris der gemeente Opmeer, is door den Raad dier gemeente een pensioen toegekend van f100. Opmeer. Tot secretaris der Banne Opmeer is in plaats van den 1 heer Dozij, die als zoodanig bedankt heeft, benoemd de heer J. Hartog, Secretaris en Ontvanger der gemeente Opmeer. Door den bliksem gedood. Men schrijft aan het Hdblad. uit Veenendaal: Gerrit Lagerweij en zijne vrouw, wonende onder Eder- veen, werden gistermiddag Deiden dood in hun huis ge vonden, hij achterover liggende op de bedsponde en zij vlak naast hem zittende. Het waren gehuwde lieden zonder kinderen die zelf, zonder dienstbodenhulp, hun klein boerderijtje beredderden, waarom de buren, die 's morgens wel bemerkt hadden dat de deuren dicht bleven en het vee loeide, dachten dat zjj naar het land waren. Een der buren had echter daags te voren met Lager weij afgesproken dat hij zijn ploeg ter leen zou krijgen en liet daarom op den middag door zijn dochtertje vra gen of hij hem kon halen. Toen 't meisje echter de deuren nog ge-loten vond, keek zij eens door het raam en zag dat de. lamp verbrijzeld was en splinters hout verspreid over den vloer lagen. Hot liet dus geen twij fel meer of er was den bewoners een ongeluk overko men, wat na binnentreden, maar al te waar bleek te zijn. Men vond de lijken blauw gekleurd, de tafel en de lamp stuk geslagen en een zolderrib versplinterd tot den voormuur. In bet achterhuis was 't vee gedeelte lijk losgebroken en liep door elkander; aan alles was te zien dat door den noodlottigon slag schrik en ont steltenis was ontstaan. Om welken tijd de ongelukkigen zjfn getroffen is niet met zekerheid te zeggen, omdat 't onweder van half één tot 4 uur heelt geduurdwel herinneren zich de buren dat omtrent twee uur de felste slagen zijn ge hoord. Onweer in groote steden. Voor degenen onzer Amsterdamsche lezeressen, zegt het Handelsblad, misschien zelfs lezers, die bang zijn voor onweer zonder dat aan anderen te willen be kennen ontleenen we aan „Natuur en School" de volgende geruststellende beschouwingen. Pijnlijk: is het, zegt het blad, den dag na een onweder een reeks onge lukken te lezen, door den bliksem veroorzaakt. En bijna altijd zijn het hofsteden, eenzaam gelegen woningen, die, door het hemelvuur getroffen, vaak tot den grond afbranden. Zelden slaat de bliksem in een huis van een stad, of wordt een mensch In de straten eener stad getroffen. We mogen dan ook veilig aanne men dat de vele hooge torens en schoorsteenen meestal voorzien van bliksemafleiders door afvloeiing der aard- electriciteit een ontlading ter plaatse voorkomen, of zelfs den bliksem onschadelijk maken. Het verkeer wordt dan ook in de groote steden geen oogenblik gestremd. De electrische trams blijven rijden, maar met de lichten aan. Rjjdt een tram, dan is er natuurlijk geregeld contact tusschen den draad in de lucht en de rails. Stopt echter de tram, dan is dit con tact verbroken. Sloeg nu op zulk een oogenblik de bliksem langs den draad dan zou deze den koristen weg naar ile aarde zoekende zijn weg in de tram door het verbroken contact versperd vindende, zelf zijn weg bepalen, zooals hij dat doet in een huis, waarop geen bliksemafleider staat, waar met andere woorden vooi den ongenooden gast geen aangewezen weg is om het huis te verlaten. Het gevolg daarvan is zijn oversprin gen van den eenen geleider op den andere, waardoor vaak brand onstaat. Branden nu in een tram de lich ten, dan is er altijd contact met de aarde en bovendien is de voedingsdraad der lichten ook in de geleiding op genomen. Aangereden. Te Zaandam werd Donderdag een jongen door een wielrijder aangereden, die voor den betaalmeester, als tot heden, doch verder 1 voor den kooper en i voor de vereen igingsk a- -en, terwi-l zelfs roods tal van stemmen opgaan die ook deze verdeeling slechts als een overgang-maatregel weuschen ie beschouwen, ten einde ook het laatste kwart procent ten bate van den handel binnen niet te langen tijd ten voordeelo van de vereenigingen te doen strekken. Daartegen nu is door de vereeniging „De Koophandel" ernstig protest aangoteekend en de koop lieden hebben te kennen gegeven, dat zij zich met hand en tand tegen deze regeling verzetten. Vandaar, dat waarschijnlijk opnieuw door do Besturen der verschil-' lende vereenigingen, bij het contract aangesloten, zal vergaderd worden, ten einde hun houding tege lover dit besluit der kooplieden vast te stellen. Het ontslag van den ILiagsclien Inspecteur van politie. Men meldt uit 's-Gravenhage aan de N. R. Cl. Hoewel het ontslag van den inspecteur van politie v. L. niet is af te seJieiden van het mengen van zijn naam in de zaak van „Duilsche Greet", zoo was de naaste aanleiding lot de verwijdering van dezen politie ambtenaar uit den dienst de volgende In Maart jl. werd hein slechts een disciplinaire straf opgelegd, nadat de ambtenaar op zijn woord van eer mondeling had beloofd nooit of te nimmer meer eenige relatie met bedoelde vrouw te onderhouden. Daardoor werd de straf van niet-eervoi ontslag van hem afgewend en de disciplinaire van traktemeivtin- houding opgelegd. Dinsdag jl. is echter uit het justitieel onderzoek ge bleken, dal de politie-inspecteur na zijn belofte wel degelijk nog relaties, ook door middel van briefwisse ling, met deze vrouw heeft gehad, welk feil van L. erkend heeft. De burgemeester, meeneiule dal een ambtenaar, die dergelijke bewijzen van kwade trouw gegeven heeft, niet langer in politiedienst kon gehandhaafd worden, heefl bij besluit van Donderdag v. L. wegens onbetrouw baarheid oneervol ontslagen. Al te harbnnrsch. T e Warmond is een ongehuwde moeder, de 20-jarige C. Heemskerk, gevankelijk naar Den Haag vervoerd, om-dat haar pasgeboren kind is verdwenen. De 25-jarige F. Vanzelf aldaar word! verdacht het kind in een kook- fornuis te hebben verbrand. Hij werd ook door den reehter-commissaris gehoord. Wierineerwaard. De heer F. Smeding, onderwijzer aan de openb. lag. school alhier, is te Amsterdam geslaagd voor de Hoofdacte. Bosch- en petroleiimbranden. In Britsch Columbië by de plaats Fernië, woedt een groote boschbrand die fel om zich heen grijpt en zelfs is overgeslagen naar het noorden van den staat Idaho. Al dagen lang brandt het daar in de wouden van 't Kootenay Dal. Zes dorpen en kleine steden zyn in vlammen opgegaan en totaal vernield. Volgens berich ten in de Engelsche bladen zijn bij dezen brand reeds 100 menschenlevens verloren gegaan en bedraagt do schade f25 000.000 Aan het stuiten van de vlammen der zich uitbreidendevuurzeescbynt niettederken tezijn. Van alle zijden worden treinen met militairen en voorraden naar de geteisterde streek gezonden. Men vreest dat de brand zal overslaan naar de bosschen van Montana. De toestand wordt nog verergerd door 't feit dat tal van houten spoorbrughruggen zijn verbrand, waardoor 't treinverkeer wordt belemmerd. Te Tampico in Mexico heeft een reuzenbrand gewoed, geen b sch-, aoch een petroleumbrand. Het vuur woedde reeds ettelijke dagen en had al millioenen gallons petroleum verslonden, toen Zaterdag een geweldige ontploffing plaats greep. Het geweld en de eloed van de explosie waren van dien aard, dat na burige bronnen er door werden aangestoken. Bovendien werd een gat in den grond geslagen van 1500 Eng. vt. middellijn. Het brandt nog te Tampico; en de naburige bosschen loopen ernstig gevaar. Volgens een bericht uit Winnipeg (Canada) is de groote boschbrand in Britseh-Columbië bezig om het geheele district Crow's Nest Pass te verwoesten. De brand bedreigt de groote steenkoolmijnen in de streek en veroorzaakt een ramp, zoo groot als sedert de aard beving van San Francisco niet in dat deel van de wereld is Voorgekomen De laatste berichten gewagen van 800 dooden, 10 000 menschen zonder dak en een schade van f24.000.000. De vluchtelingen hebben geen kleeren of voodsel. Een week lang waren er al in Fernië en Michel kleine boschbranden geweest, aan welke men in den beginne weinig aandacht schonk. Zaterdag kwam er een storm uit het noordwesten aanzetten, die de vlam men aanwakkerde en een muur van vlammen op Fernië aarjoeg, die deze geheel uit hout gebouwde stad in de asch legde De bewoners vluchtten met alle roerende have, die zij mee konden nemen. De Cauadeesche regeering zal geld sturen om don nood te lenigen, en de militaire overüeid zendt tenten uit, om ae bewoners van Fernië aan een onderkomen te helpen. Verschillende steden in Canada bieden duizenden dol lars aan de slachtoffers aan, en er is een groote hoe veelheid meel naar de bedreigde districten onderweg. Ook de Amerikaansche steden zenden onderstand. Sprinkhanenplaag. In verschillende deelen van Algiers en Tunis zyn groote zwermen sprinkhanen neergestreken, die den oogst vernielen. Al het mogelijke wordt aangewend om die schadelijke insecten uit te roeien, maar ver geefs. „Wat een sprinkhanenplaag zeggen wil. begrijpt men in Europa niet", zegt de heer Marchal, oud-afgevaardigde van Algiers, in den Matin: „Zelfs de levendigste ver beeldingskracht kan zich zulk een levenden orkaan, zulk een machtig, vliegend verdelgingswerktuig, dat de ruimte vult in rumoerige vermenigvuldiging, den horizon be dekt, nu en dan de zon verduistert en zich naar alle richtingen verspreidt als een verslindende zondvloed, niet voorstellen. Men moet doze sprinkhanenwolken, dio zich vaak uit strekken over een afstand van meer dan 100 K M. en zich voortbewegen met een geknetter als van hagel, hebben gezien om er zich een denkbeeld van te kunnen vormen men moet hebben gezien, hoe z(j zich neerlaten als een sneeuwjacht van gele, doorschijnende vlokken, velden, bosschen en heuvels bedekkende, terwijl het groen der graslanden on de rijke oogst in minder dan geen tijd verdwijnen in hun verslindende kaken als damp voor de zon." Voor elk meisje een man. Dat is de leuze in Siam waarvan zeker ook alle vrou wen bij ons met belangstelling kennis zullen nomen. Maar de manier waarop men in Siam dit doei najaagt, zou onze dames zeker minder bevallen. In het land van den Witten Olifant wordt n.1. elke vrouw, die nog niet getrouwd is en zekeren leeftijd heeft bereikt, in UW1 DDU f611 officieele 'Üst opgenomen. Die daarin staan, genio- daardoor viel, ten gevolge bescherming des konings, welke haar zelfs aan Aori mort na nr waarvan een flesch, aie hy in de hand had, brak en ue e llölPt scherven hem den polsslagader en twee pezen afsneden.ffeoeurt op de volgende wijze: Spoedig aanwezige geneeskundige hulp voorkwam het tv ^lameeïe°>.."le de eene of andere strafbare daad gevaar van doodbloeden. Na voorloopig verbonden te begaan, krygen niet alleen geldboeten of gevau- zijn, werd hy ter verdere verpleging naar Amsteidam KO'nsstraffen, maar moeten ook, als ze ongetröuwd zyn, vervoerd. huwen met een der vrouwen onder 's konings bescher- rm na Höhhon «»ii moos wui- j i (i) Ontleend aan de officiëele verslagen over den Landbouw in Nederland van 1906 en 1907. Kasregister op de tram. Sinds Woensdag wordt te Amsterdam op een nnng. Hebben zy maar een klein misdrijf begaan, dan kunnen zy een der dames kiezen, die „zyn blijven zit ten Hebben zy echter een zware misdaad op hun ge weten, dan kunnen zy gratie krijgen door met een der meisjes, een bepaald aangewezene, te trouwen. Hü moet zich verder verplichten, zijn vrouw steeds liefderijk en goed te behandelen, daarover wordt toezicht geoefend door het ryk, want bjj blijft onder controle staan. Door en voor de andere helft aan den kooper Nu~Ts~èchtër handelw«ze worden in Siam niet der besloten, dat de verdeeling daarvan voortaan zal zyni «loten maar gelukkige huwelijken ge- Langedgk. Tusschen de Tuinbouwvereenigingon aan den Lange dijk en Omstreken ter eene, en de Groentekoop lied en aldaar ter andere zyde, dreigt een ernstig conflict te ontstaan. Tot heden bestaat n.i. by denonderhandschen verkoop van groenten op contract de bepaling, dat het procent, hetwelk van den verkooptr gekort wordt, ten goede komt: voor de eene helft aan den betaalmeester

Schager Courant | 1908 | | pagina 13