Berijmde Brieven ra Jaap, Kantongerecht te Schagen. Binnenlandsch Nieuws. doordat er een paar zéér interessante verzetzaakjes aan de orde kwamen. Weer Jaap Bras. Beginnende met verzetzaak no. 1, dan moeten we al direct een ouden kennis van Schagen en Omstreken presenteeren. Wie zou in deze omgeving den ook bij madame -Justitia welbekenden Jaap Bras van Barsinger- hom niet kennen? Jaap dan was op de zitting van 21 Juli jJ. door den heer Officier streng onder handen genomen. Hij was als beklaagde toen absent, anders had hij zelf kunnen hooren, hoe de O. v. J. zijn doopceel lichtte en tegen hem wegens vernieling van een ruit bij Ds. J. Kooiman een maand gevangenisstraf eischte. Deze gevoelige les leek Jaapie zeker niet aanlokkelijk toe. In elk geval, hij teekende verzet aan. De zaak werd dus thans opnieuw behandeld, maar, aangezien de voornaamste getuige, Ds. Kooiman, niet aanwezig was, werd de heele geschiedenis voorloopig maar weer van de baan geschoven, om Dinsdag 25 Augustus opnieuw te „dienen". We willen hopendan met méér succes. Van een „sterken" man. De tweede verzetklant is niet zoo bij Jan en alleman bekend; althans in en om Schagen. We hebben hier op 'toog: Joban Auke Anne Joris Arend Klein, een forschgespierd worstelaar en grappen- verkooper op de drukstbezochte kermissen, b\i 't publiek nogal getapt. Méér dan bij sommige kasteleins, onder wie tr wel zijn, die 'm af en toe graag willen loozen. Zoo stonden tenminste ook de zaken op 27 Juni j.1 in 't café van Vlaar op 't Breed te Hoorn. Daar riep de kastelein politiehulp in, om van Jean af te komen. 't Duurde niet lang of de reusachtige agent K. Mole naar verscheen, doch deze kreeg van onzen kermis- specialiteit zoo'n collectie uitgezochte fraaiigheden en dreigementen te hooren, dat procesverbaal heel gauw volgd. En op de jongste zitting (21 Juli) vond de heer Officier, dat lui als Jean Klein wanneer die een hoog woord tegen de politie gaan voeren, maar niet al te zoetsappig moeten worden behandeld. Daarom eischte Z.E.G. toen met toepassing van artt. 266—67 wegens beleedigirg van een ambtenaar in de uitoefening van zjjne bediening, 10 dagen gevangenisstraf. Klein in 'verzet. En zelf present ook vandaag hoor, in hoogst eigen persoon. Toch gaf dat blijk van belangstelling onze kermisspe cialiteit niet zooveel als hjj wellicht had gehoopt, want ongestraft bleef hij niet. Maar hjj heeft het nu zoo ver geschopt, dat hij kans heeft dat hij de gevangenis ontloopt. En da's hem in zijn kwaliteit misschien al veel waard 1 Thans werd tegen hem geëischt eene boete van r'15, te vervangen door 10 dagen hechtenis. Om 70 Hollandsche centen. Het was 'n bedrag van 70 Hollandsche centen dat de Akerslooter werkman Johannes Gerardus Verduin nog had te vorderen van zijn ouwen vriend Piet Overpelt. Piet was langs den dijk ijverig bezig met bloemetjes snijden. Waarschijnlijk was een of andere voorname kennis 25 jaren zonder kantelen schipper in het huwe- lyksbootje geweest, ten wïens ecre nu een reusachtig bouquet van de mooiste kinderen Flora's op den grooten feestdag moest pronken of dat er wat anders aan de hand was in ieder geval, Overpelt was verbazend onaangenaam verrast, toen hij uit zijn zoet geurende, zeer poëtische emgeving eensklaps in de koude, nuchtere werkelijkheid werd teruggeroepen door Verduin's vraag om die onnoozele 14 stuivers. „0, snoode geldzucht," bromde Piet, „zetelt gij óók reeds in dezen vriendenboezem?" En de oceaan zijner woede begon zóó geweldig te koken, dat hij zijn bloe wou hebben misschien zat zijn moeder de vrouw hierbij wel 'n beetje in 't spel werd_by t hooren van de weigering toch zóó kwaad, dat hy subiet een plank nam en er den kastelein een paar geweldige sla gen mee toebracht. Nóg niet voldaan, ging hij daarna met zyn klomp tegen Bot ten strijde, doch de drift deed de juistheid van zijn slag geen goed, want in plaats van Bot, raakte hij diens ega met 't houten schoeisel. Nu ontvlamde bij 't echtpaar Bot de woede ook geen klein beetje. Ze streden als teederminnende echtelien en sneefden te zaam Neen, zoover kwam bet gelukkig niet, want nu was 't Martinus zelf, die in de verdrukking raakte en wét blij was, toen er een vrede rechter ten tooneele verscheen in den persoon van Klaas Beemsterboer, die de twistenden op afdoende wijze wist te scheiden. Hiermee was 't zaakje echter nog lang niet mee af gedaan, want Nieuweboer moest voor de vierschaar, dat wou Bot „hewwe". Nu, 't gebeurde dan ook, maar zwaar nam de Officier 't zaakje niet op. Of Z.E.G. ook gelijk had! Beklaagde Martinus kon zich maar weinig van 't geval herinneren naar hij voorgaf, aangezien alles in drift was geschied. De eisch tegen hem wegens mishandeling ingesteld, luidde f5 boete of 5 dagen zitten. Uitwijken voor fietsen moet je! Den 2den Juli i.1. veroordeelde de Schager Kanton rechter den vrachtrijder Jan de Wit van Oudkarspel tot f 10 boete of 4 dagen hechtenis, omdat hij op 19 Mei j.1. op het door luid bellen te kennen gegeven verzoek tot uitwijken van 2 fietsers, niet is uitgeweken, waardoor hem het passeeren moeilijk viel. Een hunner, J, C. Mooij van Alkmaar, raakte zelfs bij deze gelegen heid te water. Da's nu in Mei wel niet zoo erg als in December, maar aangenaam is 't toch niet. De Wit raakte er dan ook tusschen, maar heeft 't hoo- gerop gezocht en vandaag diende dan de zaak voor de „groote* rechtbank. Beklaagde hield nu maar stijf vol, geen mensch gezien te hebben en had zelfs nog een paar getuigen a décharge laten aanrukkendie ook niets hadden gezien!... De O. v. J. achtte het bewijs ecater wél geleverd en requireerde bekrachtiging van 's heeren Kantonrechters vonnis. Een kloppartjjfje. Een kloppartijtje tusschen een paar kermisreizigers, dat in den nacht van 28 op 29 Juli j.1. plaats vond te Enkhuizen, vormde heden het slot van de zitting. De beklaagde, Wilhelmus de Vreede geheeten, schit terde door afwezigheid. De Vreede's tegenpartij had in een der Enkhuizer stalhouderijen een paard een veilig plaatsje bezorgd en kwam juist den stal uit, toen Wilhelmus hem aanviel en behoorlijk afdroogde. Maar de altijd waakzame stads- agent Willem Muusze had in de gaten wat er gebeurde en een verbaaltje tegen De Vreede Eisch f 8 boete, subsidiair 8 dagen hechtenis. Heden over 14 dagen uitspraken. Uitspraak van Donderdag 13 Aug. 1908. J. B. te Barsingerhorn, Leerplicht, 6 dagen hechtenis. A. S. te Anna Paulowna, 459 Str., f5 of 3 dagen. P. PI. te Kolhorn, Drankwet, f20 of 10 dagen. K. M. te Alkmaar, Motorregl., f2 of 2 dagen. K. D. te Krabbendam, Motorregl., f 2 of 2 dagen. E. R. te Schagen, Motorregl., f2 of 2 dagen. G. ten B. te Wieringen, Motorregl., f 2 of 2 dagen. D. S. te Barsingerhorn, Mo- „Een duit in 't zakje leggen." Mjjn mooi was van den gastdag at, Dat laatste vergelijken Met Staalmans Jaap, ik was verplet En al mijn trots ging wijnen; Ik luisterde maar half naar 't spel Dat schoon bleef, volgens allen En 'kben, toen 'k thuis lag op mijn bed, Bedroefd in slaap gevallen. JAAP. die menme8 wilde bezigen om die verderflijke geldzucht er torregl., f2 of 2 dagen. F. S. te Barsingerhorn, Motorregl., bij zijn vriend uit te snijden. Deze was echter op een dergelijke operatie, niet gesteld en toen probeerde Over pelt, de kwaal er uit te slaan ep gaf Verduin een paar ongemakkelijke opstoppers, die den getroffene onverwijld naar de politie deden ijlen om troost. De gevolgen laten zich denken. Heden poseerde Piet op de plaats, waar reeds zoo- velen vóór hem plaats hebben gevonden en waar mis schien nog heel wat lui na hem zullen vertoeven. Hij bekende, de mishandeling te hebben gepleegd, doch van die grappenmakerijen met zijn bloemensnij- dersmos wou Piet vandaag heelemaal niets weten. Ware Piet niet met het mes opgetreden, wellicht dat de heer Officier dan de geheele zaak, wel „blauw, blauw" had gelaten. Thans meende Z.E.G. dat eenige strafvordering moest worden ingesteld. De eisch, met toepassing van art. 300 van 't Wet boek van Strafrecht wegens mishandeling ingesteld, luidde: f 6 boete, subsidiair 6 dagen hechtenis. Een flauwe aap. De volgende beklaagde, de heer Jan Bakker van Uitgeest, een lastige sinjeur, was stikumpjes wegge bleven en moest derhalve behoorlijk worden „verstekt", voor dat er met zijn gewichtige strafzaak verder kon worden doorgegaan. Nu, de verstekking vond zonder eenige stoornis spoe dig plaats en we werden met de heldendaden van Jan in kennis gesteld. Dat die nu echter heel roemrijk waren, zal geen der toehoorders gaan beweren. Verbeeld je, een lastige, onhebbelijke, dronken kerel, die op 't vriendelijk verzoek van den welwillenden portier aan 't station te Uitgeest te miserabel en te i kwasterig is, om zijn plaatskaartje af te geven. Dat de portier met wat meer klem zijn rechtmatig verzoek, waartoe bovendien zijn verantwoordelijke positie hem noopte, herhaalde, zal niemand verbazen. Dit gevalletje nu speelde zich op 6 Juli jl. te Uit geest af tusschen Jan en den portier. Eindelijk bezweek Jan toch voor de overredingskracht en de flinke argumenten van den in zijn volste recht staanden ambtenaar, maar niet zonder dat er tamelijk harde woorden waren gevallen. Enfin, Bakker gaf zijn kaartje af, al dreigde hij den portier aan het mes te zullen rijgen, maar toch was de beschonkene nog niet tevreden. Zijn toom was nog niet uitgewoed en hij besloot nog dezen dag zich op zijne wijze genoegdoening te verschaffen. Bons! daar sloeg de dolleman een ruit in van het stationsgebouw, dat met kletterend geweld (het ruit wel te verstaan) in ettelijke scherven spattend, jammerlijk sneuvelde. Nu was Bakker voldaan! De vrede begon thans weer meer zetel in zijn straks nog zoo propvol gemoed te krijgen. Maar nu raakte hü wegens vernieling op de bon, daar was niets aan te doen. De O. v. J. releveerde, dat Jan niet gunstig bekend staat en eischte met toe passing van art. 350, wegens vernieling f10 boete of 10 dagen hechtenis. Met plank en klemp ten strQde. We zullen thans eens een kykje nemen te Wervers- hoof, waar een geweldig burentwistgevalletje zich op Zaterdag 4 Juli afspeelde. Daar ter plaatse wonen o.a. de landbouwer Martinus Nieuweboer en de kastelein—timmerman Kees Bot. De respectieve woningen dier beide eerzame gezins hoofden worden gescheiden door een niet al te breede steeg, aangewezen voor gemeenschappelijk gebruik. Zoo als ieder ervaren beoordeelaar van burenruziën en elk getrouw lezer van kibbelarijtjes tusschen buurvrouwtjes met ongekamde haren, die duizenden woorden laten vallen over miskende kinderen of brutale kippen, zal kunnen denken, is een steeg van zulk eene ligging een twistappel bij uitnemendheid 1 Meermalen was er dan ook al vrij hooggaand meening verschil over 't steegje ontstaan. Echter waren de kwestiën nooit zoo hoog geloopen, dat de rechtbank er bij te pas kwam. Maar 't vriest op oud ijs nogal gauw en 4 Juli liep de maat dan ook vér over. Nieuweboer kwam bij den kastelein aankloppen, of die „nauwei^s van zins was" die steeg wat op te knappen. 't Was Zaterdag moet je denken en dus juist de aan gewezen dag voor 't afdoen van zoo'n karweitje. Kees Bot had jammer genoeg zeker van moeder de vrouw al 'n heelen boel „Zaterdagswerk" gekregen, althans hij gaf kort en bondig te kennen, dat hij op 't oogenblik heelemaal geen tijd had voor „die steeg". Martinus, wiens „beurt" t zeker niet was voor 't karreweitje, dat hij toch afgeweerga's graag afgedaan f2 of 2 dagen. W. B. te Oudesluis, Motorregl., f2 of 2 dagen. D. S. te Schagerbrug, Motorregl., f2 of 2 dagen. J. K. Cz. te Wieringerwaard, 460 Str., f 1 of 1 dag. P. R. te Petten, Prov. Regl., 2 maal fl of 2 maal 1 dag. K. K. te Ewijcksluis, Prov. Regl., 2 maal fl of 2 maal 1 dag. D. J. te Opmeer, 443 Str., f2 of 2 dogen. C. 8. te Oudesluis, 453 Str., f2 of 2 dagen. P. B. te Schagen, dronkenschap, 5 dagen hechtenis. J. K te Hoorn, dron kenschap, f3 of 3 dagen. F. R. te Anna Paulowna, Lotweg, 453 Str., f2 of 2 dagen. J. v. W. te Anna Paulowna, Lotweg, 453 Str., f 2 of 2 dagen. S. V. te Winkel, Motorregl., f2 of 2 dagen. W. F. te Winkel, Motorregl, f2 of 2 dagen. T. D. te'Eenigenburg, Motor regl., f4 of 3 dagen. C. G. te Warmenhuizen, Motorregl., f3 of 2 dagen. S. B. te Keinsmerbrug, Prov. Regl, f 1 of 1 dag. P. P. te Wieringerwaard, 426 Str., f5 of 5 dagen. P. S. te Oudesluis, 426 Str., f5 of 5 dagen. C. K. te Anna Paulowna, Lotweg, 426 Str., f5 of 5 dagen. C. B. te Anna Paulowna, Lotweg, Motorregl., f4 of 3 dagen. C. Gr te Stolpen, Motorregl., f2 of 2 dagen als boerenknecht in Hollands Noorderkwartier is gaan dienen, aan zijn broer Klaas, die in de Zaanstreek gebleven is. XLIX. De meest gevierde man is hier Den laatsten tijd: Jaap Kelder! Hü viert triomfen overal Van Hoorn tot aan Den Helder; Nog nooit was een harmonica Zoo sterk als nu, in eere: Die thans nog zaagt op een viool, Het blazen zit te leeren Of een piano slaat en beult, Vraagt aan zijn Pa of Oome O, geef mij een harmonica, Dan zal mijn kunst wel komen. Ik ben ook al by Jaap geweest En was mee opgetogen, Ik stond verbaasd, wat energie En kunstgevoel vermogen. Zijn instrument zingt, juicht en klaagt, Jaap's oogen doen dit mede, Hij zelf gaat in zijn spelen op En is niet eer te vreden i Vóór hij het hoogste heeft bereikt; Ik breng hier Jaap mijn hulde En ben de tolk vast van de lui Die met mij 't zaaltje vulden. Als Jaap niet speelde, hoorde ik Een heele massa praatjes, En 't was ook, zooals 't spreekwoord luidt „Zü vulden hier geen gaatjes". Elk wist van Kelder alles af: Zijn duimen en zijn handen, Den prijs van zijn harmonica Z\jn reis naar and're landen, Die volgens hen in uitzicht scheen. Zij konden verder hooren Welk stuk er telkens werd gespeeld; Die menschen hebben: „ooren" En kennis van muziek, och! och! Wat ben ik dan een stakker. „Dat is de Cavalleria", Zoo riep een jonge bakker „Dat is „verdikkeme" vanBach, Zoo sprak een ander weder. „Wat is het Godd'lijk", zei een juf, „Hoe smeltend, zacht en teeder". Zoo had een elk en ieglijk wat, Ik hield mij van den domme. Totdat een buurman tot me zei „Jjj zegt niks, potverblomme „Jj bent een Jaap en het succes „Der Japen is niet mager. „Jaap Kwast, Jaap Kelder en dan Jaap, „Die snoeshaan uit de Schager." Ik stond perplex, Klaas, dat die man Mj zoo omhoog wou steken, En van die lui en van mü, dorst In éénen adem spreken. „En dan nog Jaap van Jaap en Tjjs", Hoord' ik een ander zeggen, „Die kan in Extra Tijding ook Nieuwe Niedorp. Woensdag gebeurde alhier een ongeluk dat zich vrij ernstig liet aanzien, doch gelukkig nog goed afliep. Een klein zoontje van den broodbakker C. Wit viel in de voorsloot en werd door de moeder nagesprongen, die echter ook al spoedig zelve hulp noodig kreeg. Een der smidsknechts van den heer E. Schild begaf zich daarop ook te water en slaagde de tweede smids knecht van genoemden heer, die óók hulp bood, er eindelijk in, moeder en kind behouden op het droge te brengen. Raadsvergadering Oude Niedorp. Vergadering van den Raad der gemeente Oude Nie dorp, gehouden op Donderdag 13 Augustus 1908, 's na middags 2 uur. Voorzitter de heer A. Wonder Pz., Burgemeester. Allen present. Opening; lezing der notulen wordt uitgesteld tot de volgende vergadering. Ingekomena. een schrijven van den Minister van Binnenlandsche Zaken, meldende dat de aftrek van de uitkeering op het onderwijs, die is vastgesteld gewor den op f2000, over 1907 met f640 is verminderd gewor den, zoodat de vermindering der uitkeering over 1907 op f1360 is bepaald. Voor kennisgeving aangenomen. b. Algemeen wordt goedgevonden aan den heer Chr. Vis, vroeger broodbakker alhier, op diens verzoek, ont heffing van zijnen aanslag in den Hoofdelijken Omslag te verleenen, voor den tijd van 8 maanden wegens vertrek uit de gemeente c. Wordt gelezen een schrijven van de afdeeling Noord Holland van den Nederlandschen Bond van Gemeente-ambtenaren, die sedert tal van jaren pogingen aanwendt, om betere toestanden voor gemeente-ambte naren te scheppen. In dit schrijven wordt nader uiteen- j gezet welke maatregelen ter verbetering het meest dienende worden geacht. Treurig schijnt het nog met de salarissen dier ambte naren gesteld te zijn soms; althans, er wordt beweerd, dat ze in sommige gevallen minder verdienen dan een boerendaggelder Op medewerking tot bereiking van het voor oogen gestelde doel wordt gehoopt. Voorzitter merkt op, dat we hier geen ambtenaren hebben. Salaris van Burgemeester en dat van Secretaris zijn pas herzien, 't Zou kunnen zijn, dat ten opzichte van den gemeente-ontvanger iets viel te doen. Spreker stelt voor, de verdere behandeling van-het stuk tot eene volgende vergadering te verdagen, om dan op die vergadering eenige berekingen aangaande het gemeente-ontvangerssHlaris te kunnen overleggen. Goedgevonden, de verdere afwikkeling tot eene vol gende zitting uit te stellen. d. Een schrijven van Ged. Staten over 't onderwerp: melkvoorziening. Een rapport over melkvoorziening in dit gewest is aan dit college in handen gesteld ter behandeling. Van de medewerking van gemeentebestu ren worden in deze de meeste en beste resultaten ver wacht, zegt het schrijven. Ernstige overweging en be spreking dezer aangelegenheid wordt dan ook aan den Raad verzocht door Ged. Staten. Voorzitter heeft behalve het rapport nog een bijgaand verslag over te leggen, welke beide stukken echter te lijvig zijn om hier te lezen, weshalve voorgesteld wordt, dat ze bij de Raadsleden zullen circuleeren. Algemeen goedgevonden. e. Verslag over 1907, van den toestand van provincie en gemeente; wegens zijne uitgebreidheid wordt dit verslag niet gelezen, doch zal ook bij de leden rond gaan. f. Suppletoir kohier van de Hondenbelasting, dienst 1908, wordt vastgesteld op f450. g. De op de vorige vergadering overgelegde gemeente rekening dienst 1907 is onderzocht en goedgekeurd, deelt Voorzitter mee. Ze heeft ter visie gelegen en er zijn geen bezwaren tegen ingekomen, dus stelt Voorz. voor, haar vast te stellen op de bedragen als volgt: ontvangsten f 10662.31, uitgaven fl0257.47J, batig saldo f 404 83J. Met algemeene stemmen wordt hiertoe besloten. h. Komt aan de orde het verzoek van de Protestant- sche Armvoogdij om vergoeding voor het bijwonen van vergaderingen; vroeger is de behandeling daarvan uit gesteld, omdat men liever eerst eenige gegevens had. De leden dier Armvoogdij verklaren nu, dat het voor hen noodig geacht kan worden 10 maal per jaar te ver gaderen. Er is vroeger ook gesproken van Verhooging van het salaris van den secretaris dier Armvoogdij (dat f25 be draagt.) Maar die secretaris zei, dat als de raad zelf het salaris hoog genoeg acht, het hem dan ook voldoende is. De heer Strijbis vindt echterde secretaris heeft het 1 zwaarste werk. Voorz. vindt, dat den leden wél eenige vergoeding toekomt. Behalve het bijwonen der vergaderingen is er voor hen meer te doen. En we hebben wel gezegd, dat de Armvoogdij eene i 1 filantropische instelling is, maar dat mogen we niet te ver drijven. Het voorstel van de Protestantsche Armvoogdij nu is: fl per persoon per vergadering vergoeding, in den vorm van presentiegeld. Spreker is er vóór, hun presentiegeld te geven; dat vragen zij. En als zy dan niet vergaderen, behoeven ook de gelden niet te worden gegeven. En als er misbruik gemaakt wordt, dan kan de raad zeggen: we zullen dat presentiegeld verminderen. Dat presentiegeld zou bijv. kunnen worden toegekend tot een maximum van f10. De heer Over zou in plaats van presentiegeld, liever een vast bedrag als vergoeding geven. Daar zou Voorz. niet voor zijn. Ten slotte algemeen goedgevonden, te bepalen dat fl per persoon per vergadering zal worden vergoed aan de Armvoogdij. De rondvraag levert niets op. Sluiting volgt onder dank. Inbraak. In den nacht van Dinsdag op Woensdag werd inbraak gepleegd in de villa, door het lid der tweede Kamer dr. Blooker te Voorburg bewoond. Toen de dienstboden Woensdagochtend in de serre, grenzende aan den tuin, kwamen, vonden zij de deuren daarvan, toegang geven de tot den tuin, openstaan. De heer des huizes daarvan in kennis gesteld, bevond bij onderzoek dat ongenoode gasten door verbreken van een paneel der tuindeur zich toegang tot de serre hadden verschaft. Eigenaar dig genoeg hadden zij een daar staande kast, die Smit Gz., 1ste, D. de Beurs, 2de en J. Schenk Az3de prijs. Kiegra». Meldden we onlangs dat in het Koegras eene dorsch- vereeniging was opgericht, met hel doel gezamenlijk eene dorschmachine aan te schaffen en te gebruiken, deze vereeniging heeft geen lang leven gekend, daar zij reeds weder ontbonden is. Uitslag verkooplng bij opbod gehouden te Oudkarspel in het koffiehuis van den heer P. Lek, op 12 Augustus 1908, ten overstaan van den notaris P. J. Laurman te Schoorldam, van een huismanswoning, schuur, arbeiderswoning, met 'erven, en perceelen weiland, bouwland, net en water in den Speketerpolder, gemeente Harenkarspel, samen groot H A 23.74 90. D. Dirkmaat, Heer-Hugowaard, huismanswoning, wei- en bouwland, groot H.a. 1.5880 voor f2625.J. van Exter, Oudkarspel, weiland en riet, groot H.A. 2.20.90 voor f3138.75. J. Spaans Rz. Harenkarspel, wei- land, groot H.A. 2.52 50 voor f3100.- D. ürsem, Ha- i renkarspel, bouw- en weiland, groot H.A. 1.29.50 voor f 1382.50. S. Brommer, Harenkarspel, bouwland, groot H.A. 0.65.10, voor f605. K- Be9rs, Heer Hugowaard, arbeiderswoning, groot H.A. 0.04.40, voor f200.—. Jb. Kaas, Broek op Langentiijk, weiland, groot H.A. 1.52 90, voor f1650.—. M. Borst Mz. Jr., Oudkarspel, weiland, groot H.A. 3.22 30, voor f4781.25. C. Wonder, Oudkar spel, welland, groot H.A. 4.49.60, voor f5782,50. K. Schuijt, Noord-Scharwoude, weiland, groot H.A. 2 9310, voor f3331.25. c. Over, Oudkarspel, water, groot H.a! 3.19.40, voor f 16.C. Zijdewind IJz., Harenkarspel, j riet, groot H.A. 0.06.40, voor f20.—. Samen f26632 25. Afslag, combinatiën en eindtoewijzing op 19 Augustus j 1908, voormiddags 10 uur in bovengenoemd koffiehuis te Oudkarspel. Over 'n huwelijksadvertentie. Er waren in Amsterdam eens twoe vrienden. We i hebben hun namen, maar we zeggen dia liever niet. De vrienden lazen op 'n avond van de vorige week een advertentie in één der bladen, waarin een knappe juffrouw met veel kapitaal een man vroeg. De beide vrienden, die in deze treurige dagen van economische crisissen en Venezolaansche troebelen, wel eens een grap je wilden hebben, besloten op die advertentie te schry- i ven. Hun brieven waren vrijwel gelyklüidondde ééne echter schreef, dat hij Protestant; de ander, dat hij Roomsch-Katholiek was. Toen werd gewacht. Geen dag daarna kwam reeds antwoord, van een Haagsch „administratie-bureau". Hier is het: Den Haag, 10 Augustus 1908 Den heer Mjjnheer! De annonce, onder motto „Vertrouwen", is door ons geplaatst en is zeer ernstig bedoeld. Bodoelde juffrouw is oud 23 jaar, Protestantsche godsdienst, zeer knap. Indien het u nu beslist ernst is, om een goed huwelijk aan te gaan, dan zijn wij,bereid om u met de juffrouw kennis te doen maken, en u in alles te helpen, volgens nevenstaande voor waarden. Zendt ons dan f 5 over, door nevens- gaanden postwissel en uw portret, of 'n korte per soonsbeschrijving, waarna wij u terstond verder zullen schrijven en helpen. Verblijvende, in afwachting, Met achting, De Directie, (volgt naam). Bij dit schrijven was een reeds geheel ingevuldeti postwissel gevoegd. De huwelijkslustigen hadden slechts f5 over te zenden; later, als de koop gelukt was, nog f 10 ende juffrouw was hunWat was nu echter het aardige! De vrienden kregen ieder boven staand antwoord, bij beiden letterlijk hetzelfde op één punt na: hij, die bericht had, dat hjj Protestant I was, ontving ten antwoord, dat ook de Juffrouw" van P. G. was; den Katholieke echter werd bericht, dat het goede mensch tot den Katholieken godsdienst behoorde Ziehier de kunstverrichtingen met 'n Protestantsch- Katholieke dame, die met twee vrienden zou huwen, door een Haagsch administratiekantoor. De wonderen zjjn de wereld nog niet uit. Intusschen passé men op z'n vijf guldentjes. Het vermoeden kon wel eens juist zijn, dat de juffrouw slechts gefantaseerd was en dat die onschuldige post wisseltjes de hoofdzaak vormden „Tel." Weer eens de Velser-pont. Aan het „N. v. d. D." wordt „van bevoegde en goed ingelichte zijde" medegedeeld, dat besloten is de veel besproken Velser-pont te doen vervangen door een vaste brug- Dit bericht schijnt nog wel eenige toelichting en be vestiging te behoeven, maar „nadere bijzonderheden" schrijft het blad geheimzinnig „kunnen nog niet wor den verstrekt". Gymnastiek. Op Zondag 16 Aug. a.s. wordt te IJmuiden door het Gewest Noord-Holland zijne maandelijksche voorturners- les gehouden, waaraan ditmaal een, voor alle turners uit Noord-Holland open, Driekamp is verbonden, be staande inSteenstooten, Hoogspringen zonder plank, Hardloopen 100 Meter. Bij gunstig weer worden de les en wedstrijden gehouden op een terrein aan den Rijks straatweg IJmuiden Velsen, nabij de Electr. Centrale „Kennemerland", en bij ongunstig weer in het Gem. Gymnastieklokaal in de President Steijnstraat. De les vangt aan 's morgens 10 uur en de wedstrij den 's middags 2 uur. Het aantreden voor beiden is respectievelijk 9$ en IJ uur, in het Gem. Gymnastiek lokaal, waar de kleedgelegenheid is. Tijdens of na de wedstrijden zal er gelegenheid gege ven worden tot het beoefenen van Polsstok-hoogspringen, Speerwerpen, Discuswerpen. Tot slot nemen alle turners deel aan een als oefen wedstrijd ingerichten Estafettenloop 500 M. Prettige klanten. Gisterenavond omstreeks kwart voor negenen ver voegden zich in den winkel van den „Premie Zegel" op den Nieuwen dijk te Amsterdam twee heeren en twee dames. Zij. lieten zich verschillende artikelen uit de étalage voorleggen, vroegen belangstellend naar prijs en kwaliteit, doch konden ten slotte toch geen keuzo doen. Nadat het gezelschap den winkel verlaten had, kwam de winkeljuffrouw tot de ontdekking dat een glazen etui waarin twee gouden dames remontoirs waren ver dwenen. De heer Hommes, directeur der zaak, werd onmiddellijk gewaarschuwd, waarop deze hij verschil lende goud- en zilversmidswinkels in de buurt een be zoek bracht ten oindo te vernemen of het illustere gezelschap de ontvreemde kleinoodiën ook ergens te koop had aangeboden. Alle moeite was echter tever geefs, waarom de politie van het geval in kennis is gesteld. Verbindingsigu by stranding. n t*j°TT ,<JenT. de?r Ouwehand, inspecteur der Noord- en Zuid-Holl. Redding-Maatschzijn te IJmuiden met een i - A. - i - - door hom vervaardigd lyn-toostol prooven gunoniön ondor overvloedig zilverwerken bevatte, onaangeroerd gelaten, beoordeeling van het plaatselijk bestuur SS die naar doch een dames-schnjftafeltje weggenomen, achter in wensch zijn geslaagd. Zonder eenice stoornió ii«n de den tuin gebracht en het daar, om ongestoord te zijn, lyn geleidelijk uit tot op een Snd van Z meter opengebroken. Met een kistje met geld, dat daarin zijnde de afstand dien het projectfel bereikt Na dé stond, hadden zij zich uit de voeten gemaakt en het uitgeschoten lijn geïnsDecteerdhénrnJiml.fi, h ,,.ncr schrijftafeltje in den tuin achtergelaten. De inhoud, dus ,;l„7 lg?. ^pe_CteJerd te hebben,[bleek deze nog werd ons medegedeeld, zal den heeren inbrekers niet erg medegevallen zijn. Eigenaardig is wel dat de hond van dr. Blooker, anders een waaksch dier, zich dezen nacht heelemaal niet heeft laten hooren. Ook is 't alsof dr. Blooker een voorgevoel heeft gehad van hetgeen zijn huis te wach ten stond. Immers, toevallig had hij Dinsdag nogal geld in huis gekregen, maar hij had het, tegen zijn gewoonte, niet opgeborgen, doch het 's nachts maar onder zijn hoofdkussen gelegd. Harsl0gerhorn. Wegens te geringe deelneming is op Woensdag na kermis de gewone kolfwedstrijü ten huize van Scherin- ga niet doorgegaan. Het biljartspel slaagde beter. Hierbij werden de prijzen behaald door de heeren C volkomen gaaf en voor verder gebruik berekend. Daar by het gebruik der thans bestaande schietlün" kisten het zeer dikwijls voorkomt dat ten gevolge van een kink, die in de ljjn slaat, deze breekt, waardoor vertraging, zoo niet geheele mislukking van het doel veroorzaakt wordt, meent de heer Ouwehand dat zulks overwonnen wordt door deze wijze van lynuitschioten. Inlichting en behandeling zyn zeer eenvoudig. Relletjes te Tilburg. Ie Iilburg heerscht een staking onder de metaalbe werkers. Het gaat er daarbij heet toe, en de patroons doen pogingen Belgische werkkrachten te krijgen. Het gevolg is: relletjes. Dinsdagavond hadden dan ook in den omtrek van de werkplaats der firma M. Bogaeits samenscholingen plaats. De menigte, uit wel meer dan 1000 personen

Schager Courant | 1908 | | pagina 10