Dienstbode. een BOERENMEID, en Boerenknecht, LONLKKT «du HariQODiekiipel, Cl. I. Ti. SCH11ALZ, Laagzijfle B 66, Scliageii, en anirijtc Prïmriiiltriiië ijifï. N. KOOT-Jongta, floogzijfle, Depót m Ceir. hM ün. Ververij, Almelo. PAARD (Ruin), 7 Cu. H. Th. vSCHMALZ. Gemengd Nieuws. ADVERTENTIEN. Wiegen en Luiermandsartikelen, 7 Springveer-, Kapok- en Stroomatrassen, Bedden, Dekens, ijzeren en houten Ledikanten en verder Slaapkamer-Ameublement in elk gewenscht genre. op Vrijdag 21 Aug. a.s te Schaden, Aanvang 7 uur. van Dames- en Kinderhoeden en verdere Mode-artikelen, ooals kanten KRAGEN, GALONS enz., Handel in Grafkransen. Wegens het slagen van candidaat voor dipl. A. Ned. Toonk. Vereeniging heb ik weer gelegenheid, iemand ter opleiding aan te nemen. A. EG MO ND. Spoorwegongeluk. Zondagavond mei den laalsten trein, gaande van I Rotterdam naar Arnhem, is te Leerdam een man over- I ïeden. Even vóór de trein op 'het slation (le perron} I tot stilstand was gebracht, begaf een reiziger zich voor I do machine, maar werd op hetzelfde oogenblik door I de machine gegrepen en eenige oogenblikken later door I den leerling-machinist T., conducteur B. en den in- I middels toegesnelden heer v. D. zwaar gewond onder den tender der machine vandaan gehaald. Zijn eene hand. welke direct werd afgebonden, was totaal ver plettend; verder was hij zwaar gewond aan hoofd en dij. Ontboden geneeskundige hulp, welke direct aanwezig was. oordeelde na de eerste hulp opneming in het ziekenhuis te Gorinchem noodzakelijk. Voor het behoud van zijn leven wordt gevreesd. Hoe een drenkeling te redden I» In ,..\ioleschot geeft dr. C. J. Mijnlieff eenige zeer wetenswaardige wenken om een drenkeling be- houden op het droge te brengen. Hij schrijft: Ziet men een drenkeling op korten Afstand van den wal, dan zal men al zeer verslagen moeten zijn om niet dadelijk naai' een stok of touw om te zien, dat i men toesteken of toewerpen kan. Een touw voldoet het best. indien aan het uiteinde een drijvend voorwerp I (stuk hout b.v.) gebonden is, dat over den drenkeling f hcèngeworpen en dan snel naar hem toegetrokken wordt. In t buitenland worden wel zgn. houten red dingskogels voor dit doel gebruikt en op verschillende plaatsen bereid gehouden. Men denke er evenwel ook I aan, dat indien men niets anders bij de liand heeft, de snel uitgetrokken jas, die aan een slip of aan een I arm wordt vastgehouden, voor kortere afstanden nog met nut aangewend kan wofden. Xog zoo vaak hoort men de leer verkondigen, dat een drenkeling nog drie maal bovenkomt, voordat hij ten slotte zinkt, en dat men, indien iemand in het water valt, steeds eerst moet wachten met bijspringen, totdal hij den eersten keer bovenkomt. Zeker, komt hij vaak nog boven, maar zeker ook verdwijnt nog al eens iemand voor goed in de diepte, zonder dat de stille wachter hem ooit weer ziet. .Men late dus geen kostbaren tijd verloren gaan. Komt de drenkeling boven, dan vermindert hij dik wijls nog de kans van zijn behoud door de armen boven water uit te steken, in de meening waarschijn lijk, zich daardoor vrijer te voelen en in den drang om zich ergens aan vast te klampen. Te vergeefs ech ter. Indien een deel van het menschelijk lichaam (de armen boven water gestoken worden, zinkt dit nog dieper, omdat het soortelijk gewicht van het mensche lijk lichaam iets kleiner is dan dat van water en het gewicht van het in het water verkeerende lichaamsdeel gelijk is aan het gewich't van het verplaatste water. Onder gewone omstandigheden d r ij f t het mensche- lijk lichaam in zooverre nog even op het water, dat, indien liet aangezicht naar boven gestoken wordt, nog juist mond, neus en oogen boven water uitsteken. Steekt de drenkeling echter de armen boven water uit, dan daalt het hoofd onder water. Zinkt hij, dan verraden de uit de longen ontsnap pende luchtbellen nog de plaats, waar hij onderging. Men bedenke evenwel, dat bij stroomend water de luchtbellen in schuine richting opstijgen en tevens, dat alsdan het lichaam in schuine richting van de opper vlakte naar den bodem daalt. Bij stroomend water loope men, voordat men te water springt, eerst een kiein eind stroomopwaarts denkt men hier niet aan en wil men zwemmend de kortste, dwarse richting inslaan, dan wordt men dooi den stroom voorbij de plaats gedreven, waar de dren keling ligt en gaat met het terugzwemmen slechts kostbare tijd verloren. Voordat men te water springe, trekke men zeker zijn schoenen uit doch bovendien ook jas en vest, indien de nood niet erg nijpt. Wel biedt het aanhou den van jas en vest het kleine voordeel, dat de in deze kleedaren bevatte lucht den drager gemakkelijker doen drijven, doch daar staat het grootere nadeel tegen over, dat ze hem in het zwemmen zeer belemmeren. De in acht te nemen kunstgrepen bij het aanvatten en zwemmende wegbrengen van den drenkeling wis selen naarmate hij kalm en gewillig, bewusteloos of wild is, maar daar slechts zeer geoefenden zich op een dergelijk spannend oogenblik volkomen rekenschap geven kunnen, welke handgreep niet, welke wel in aanmerking komt, lijkt het mij het beste toe, slechts de meer algemeen geldende op te noemen. En dan ga men van den regel uit, dat de drenkeling van achteren genaderd moet worden, opdat hij zich niet aan u vastklampen kan. Leg hem alsdan op den rug, (dus met zijn rug naar uw borst gekeeld; grijp hem onder de oksels door in iden ondergreep bij den bovenarm iets boven den elleboog en trek zijn armen wat naar boven, zoo dat zij in een richting rechthoekig op den romp van zijn lichaam uitstaan. Hierdoor bereikt men tweeërlei: lo. dat de borstkas meer uitgezet dus meer met lucht gevuld wordt, en daardoor de drenkeling gemakkelijk drijft, 2o. dat hij u niet vastgrijpen kan Zwem dan op den rug liggende met de beenen naar den wal, rustig en gelijkmatig, er voor wakende, dat de drenke ling zoo norizontaal mogelijk en zijn gezicht boven water ligt, ook al w-ordt gij, om dit te bereiken, van lol tot tijd gedwongen uw noofd onder water te hou den. Is men niet zeer bedreven in het zwemmen op den rug zonder de armen uit te slaan, dan kan men, den drenkeling bij zijn jas op schouderhoogte aan- vatlende, deze tusschen de tanden klemmen en dan met armen en beenen naar den wal zwemmen. Kan men hem, zooals in de eerstgenoemde kunst greep beschreven, niet boven de ellebogen vastpakken en vasthouden, omdat hij tegenspartelt, grijp hem dan, onder zijn oksels door, bij de polsen, leg deze op zijn borst, trek dan zijn armen naar boven, zoodat de bovenarmen weer in een richting rechthoekig op zijn romp uitsteken, «en zwem weer op den rug liggende naar den wal. Geheel anders wordt de toestand, indien de dren keling, zich vis-A-vis tegeno\ er u bevindende, zich aan u vastgeklemd heeft. Dan mag men den drenke ling niet lialf of heelemaal bewusteloos maken, zoo als men wel hoort aanbevelen, door hem bv. een har den slag op het gezicht te geven, doch moet al naar de omstandigheden een der volgende kunstgrepen aan wenden. Heeft hij u bij de polsen vastgepakt, draai dan uw polsen naar den kant. waar zich zijn duimen bevinden ineng tegelijkertijd uw ellebogen zooveel mogelijk naar buitenhij zal u dan moeten loslaten, omdat, indien hij het niet deed, zijn duimen uit het lid zouden gaan. Heeft hij u, zich weer vis-a-vis tegenover u bevin dende, bij den hals gegrepen, dan is geen tijd te ver liezen, omdat dit werkelijk zeer gevaarlijk is. Leg uw linkerhand onder in zijn rug, beweeg uw rechterhand langs zijn rug naar het hoofd, buig u dan diep adem halend over hem heen en breng tegelijkertijd den palm van uw rechterhand onder zijn kin en houd met de vingers van deze hand zijn neusvleugels dicht; indien gij dan uw rechterarm strekt en daardoor zijn hoofd achterover buigt, zal hij u in deze voor hem benau wende oogenblikken loslaten en zult gij hem in uw macht hebben. Heeft hij u aan den romp of aan uw armen vast gegrepen, dan wordt de toestand nog gevaarlijker en zult gij nog krachtiger te werk moeten gaan. Haal weer diep adem, buig u over den drenkeling heen en grijp zijn neusvleugels met uw rechterhand; leg dan uw linkerhand op zijn rechterschouder en breng tegelijker tijd uw rechterknie tegen het ondergedeelte van zijn borst. Indien gij u dan plotseling met een flinken ruk met uw arm en been tegen hem afzet, u achterover werpende, zal hij aan dit geweld geen weerstand kun nen bieden en u loslaten. Daarna is het dan weer aan u met zachte maat regelen te trachten zijn leven te redden door hem van achteren te naderen en op de boven beschreven wijze met hem weg te zwemmen. Een ieder leere dus zooveef mogelijklo. zwemmen, 2o. de kunstgrepen bij het brengen van een drenkeling op het droge, 3a. de kunstmatige ademhaling en alles wat daarbij behoort, opdat, indien de drenkeling be wusteloos is, op die wijze nog getracht kan worden den dood af te weren. Handel In varkens. Ln Friesland is tegenwoordig de handel in var kens zeer levendig. Van de tram- en spoorstations te Heerenveen en Wolvega werden de vorige week ruim 1500 varkens verzonden naar buiten- en binnenland. Onlusten in Springlield. Springfield, 16 Aug. Gisteravond sleurde een menigte een onsehuldagen neger-schoenmaker van 80 jaren uit zijn winkel en lynchte hem twee straten van het Kapi- tool, door hem den hals af te snijden en hem op te hangen. De gouverneur gaf bevel aan de troepen om de menigte uiteen te drijven; voor de nadering der cava lerie ging deze op de vlucht. Een andere menigte dreigde het arsenaal te bestormen, waarin een aantal negers een schuilplaats hadden gezocht, de cavalerie joeg deze menigte met sabelslagen uiteen. De stad wordt thans gepatrouilleerd door 2500 man. De toe stand der negers is allertreurigst. Zij durven zich niet op straat te vertoonen. De uittocht van vrouwen en kinderen duurt voort. De autoriteiten meenen echter, dat zij meester van den toestand zijn en dat de uit barsting ten einde loopt. De Engelsche en Amerikaansche bladen vertellen er, in telegrammen uit Springfield van den löen, o. rp het volgende van: De ongeregeldheden zijn voortgevloeid uit een aan randing, door een neger onder buitengewoon schok kende omstandigheden, gepleegd op een blanke vrouw. De tijding van het gebeurde verbreidde zich snel; en de blanke bevolking kwam in een staat van onbe schrijflijke opwinding en verbolgenheid De gevoelens van haat en afkeer tegen de kleurlingen namen zplke afmetingen aan. dal een uitbarsting niet kon uitblijven. De blanken wapenden ach, liepen te hoop en deden een aanval op de wijk der kleurlingen. De politie was niet bij machte daartegen iets uit te richten. Vele negers waren gevlucht; maar niet weinigen waren gebleven om hun woningen te verdedigen. Daar ook de negers gewapend waren, werd het schieten spoedig algemeen. Al dadelijk in den aanvang van het treffen werden twee blanken neergeschoten, hetgeen de woede deed ten top stijgen. De negers, die het ongeluk hadden den blanken in handen te vallen, werden letterlijk ter dood geknuppeld; ook werden vele kleurlingen gewond door geweer- en revolverkogels. Gedurende het gevechl vie len er telkens op straat neer. Herhaaldelijk poogde de politie de orde te herstel len. doch zonder succes. Na in de negerwijk vrijwel alles te hebben kort en klein geslagen, staken de blan ken er tenslotte maar den brand in. Hel aantal dooden en gekwetsten en de aangerichte stoffelijke schade, kunnen nog niet met eenige nauw keurigheid worden opgegeven; maar de getallen zullen niet meevallen. Hierboven heeft inen kunnen zien dat de schande lijke tooneelen te Springfield van Vrijdag en Zaterdag zijn gevolgd door zoo mogelijk nog stuitender feiten. Wat b.v. te zeggen van het feit, dat een, blijkbaar volmaakt onschuldige neger, een tachtigjarige door 't gemeen uit zijn winkel wordt gesleept en letterlijk ge slacht. Toch bevat het telegram een lichtpunt: de over heid en de militairen zijn nu meester van den toestand en zullen dat voorloopig ook wel blijven. Het zeer ergerlijke is. dat de lynchpartij plaats vond vlak in de nabijheid van het Staats-kapitool. Want, men houde wel in het oog, dat bovenvermelde tooneelen zich niet hebben afgespeeld in een achterlijk dorpsplaatsjemaar in de hoofdstad van een der volkrijkste, centrale staten van de Amerikaansche Unie. Koude op den Mont-Blanc. Over de koude, die des winters op den top van den Mont-blanc heerscht, heeft men zich tot nu toe niet anders dan onjuiste voorstellingen gemaakt. Eenige jaren geleden nu heeft men voor het eerst een minimum thermometer aangebracht; zoowel binnen als buiten 't bekende observatorium. Toen men er 's zomers naar kwam zien, bleek, dat de laagste temperatuur, die bui ten geheerscht had, 43 graden Celsius onder nul be droeg, terwijl binnen hel huisje het laagste punt 32.5 graden Celsius was geweest. Treurig. Te Calais zijn zes personen, die op een kleinen dijk aan het mosselen rapen waren, door een golf overvallen en allen verdronken. Er zijn reeds 5 lijken gevonden. Een stad in brand. Een ontzettende brand heeft Maandag bfjna het geheele Spaansche stadje Castineira verwoest. Door onbekende oorzaak begon om tien uur in den ochtend een huis te branden, de vlammen sloegen weldra over; 's avonds tegen 8 uur doofde het vuur bü gebrek aan voedsel uit. De oogst en de kudden hebben ontzaglijk geleden. Talrijke personen werden levensgevaarlijk gewond bij het reddingswerk. Droogte In Italië. De schade hierdoor aan den oogst en de te velde staande gewassen toegebracht, moet reeds eenige tien tallen millioenen beloopsn. Talrijse agenten loopen het land af om, gebruik makende van de ontmoediging der boeren, hen over te halen te emigreeren. Velen gaan op hun verleidelijke voorslagen in, waardoor weldra de provincie Apulie, waaruit toch al reeds zoo velen wegtrokken in de laatste jaren, bijna geheel ontvolkt zal zijn. Kwakzalverij In Doitschland. Volgens de offlcieele statistiek neemt het aantal kwakzalvers in Pruisen steeds toe. Hun aantal bedroeg in 1906, 6260, d.i. 123 meer dan in het voorafgaande jaar. Hetzelfde verschijnsel neemt men trouwens ln gansch Duitschland waar, sedert de wet van 1869, die de vrije uitoefening der geneeskunde invoerde. Tegen bet steeds stijgend moeras der kwakzalverij zal men nu trachten een dam op te werpen door mid del van een wet op de uitoefening der geneeskunde door niet geneeskundigen, waarvan een ontwerp den Rijksdag bereikt heeft. In weerwil van het groot gevaar dat de vrijheid van uitoefening der geneeskunde voor de volksgezondheid oplevert, heeft men echter nog niet tot afschaffing der wet van 1869 kunnen besluiten; en bepaalt men zich tot enkele politiemaatregelen ten opzichte der kwak zalvers; inschrijving, persoonlijke inlichtingen, verbod om schriftelijk patiënten te behandelen, vèrbod om. lijders aan venusziekten te behandelen, verbod om anaesthetica te gebruiken, waarvan de werking niet enkel plaatselijk is, verbod van behandeling door bypno- tiseeren, en geheimzinnige bewerkingen. („Med. Wkbl.") Daktuinen in Hr» York. De Garaeners Chroniclc van Amerika deelt mede, dat er te New-York hoe langer hoe meer werk wordt gemaakt van daktuinen. Niet alleen is hier de tuinman aan het woord, neen, ook liefhebbers gaan aan het experimenteeren. Men heeft daarboven in do lucht nog al te kampen met zon en met wind en niet altijd worden planten gekozen die daar tegen kunnen. In den laatsten tijd begint men met zeilen te werken, terwijl voor het keeren van den wind een veelvuldig gebruik gemaakt wordt van de groen blijvende Ligusten, Ligustrum vulgare. Behalve bloemen begint men ook groenten te kwee ken, zooals de man die woont op den hoek van StuyvesaDt Square, die al de groenten, welke hij voor het gebruik noodig heeft, op het dak verbouwt. Hij kweekt daar malsche kropsla, spinazie, uien, worteltjes en peterselie, zoo ook zjjn geliefde zomer-maïs. Pelargonium zonale, de geraniums van het groote publiek, doet het daar boven in de lucht bijzonder goed, zoo ook Petunia's, de riekende Verbena, Lobelia Ennus, Heliotroop, dwerg Oostindische kers en Coleussen, de gekleurde brandnetels van het groote publiek. Gevaarlijke aardigheid. Dezer dagen steeg een Miss Spencer te Nottingham op om met een valscherm neer te dalen. Het valscherm liet echter niet los en zoo moest zij op haar bankje, dat aan den luchtballon hing, geruimen tijd in de lucht doorbrengen. De ballon steeg tot meer dan 6000 K.M. De kou was vreeslijk Miss Spencer was maar luchtig gekleed haar handen waren verdoofd en zij was bang, zich niet meer te kunnen vasthouden, of het bewustzijn te verliezen en dan te vallen. Eindelijk het was inmiddels geheel donker geworden zakte de ballon door gasverlies, en toen zü bij den grond was sprong zij er af. Toen rees de ballon weer en dreef weg; zü liep hem eenigen tyd na, maar moest het opgeven. Zü kreeg in een hut onderdak. Bü het daglicht vond zü de ballon een eind verder in de boomen hangen. De menschen stikten er büna van het gas. Een apenhistoric. Een apenjacht in de noordelyke hemelstreken, te mid den van de bedrijvigheid van een grootsteedsch spoor wegstation, behoort zeker niet tot de allerdaagsche ge beurtenissen. Toch is dezer dagen aan het station te Boedapest zulk een jacht gehoudende tropische warmte had zeker bü de potsierlüke diertjes de illusie gewekt, dat ze weer in hun vaderland waren en ze van de zonmge vrüheid eens konden genieten. Uit Roemenië was nl. op de doorreis de dierentemmer Ernst Perzina aangekomen. Men opende voor een poosje de deuren der spoorwagens, om den menagerie dieren wat versche lucht te verschaffen. De knechts bleken een apenkooi slecht te hebben gesloten, hetgeen ten ge volge had, dat de apen, tien in getal, uit een wagen sprongen en er van doorgingen in alle richtingen. Toen begon de jacht. Twee kleine aapjes waren in een boom gevlucht. Die werden met zoetigheden naar omlaag gelokt. Een heel klein aapje had een eigenaardige schuilplaats gevonden. Het dier was op den grooten hoed van een voorby wandelende dame gesprongen, tot niet geringen schrik van de eigenares van dit moderne monster. Het nietige diortje was tusschen de bloemen van den hoed gekropen en kon slechts* met groote moeite en zorg uit den hoed worden genomen, waarbü het kapsel der dame, tot groot vermaak der onbarmhartige toeschou wers, jammerlik werd toegetakeld. Een andere aap rende het terrein der gasfabriek op, doch kwam spoedig weder te voorschün, want de ongewone reuk was voor zün apen-zenuwen van deprimeerende werking. Een chimpansée was in de voorraadskamer van een natyj- zqnd huis geklauterd en men vond hem achter een groot glas perzikjam gemoedelük smullen. Zy'n vier handen stak hü in de welriekende delicatesse. Boomen, signaallantaarns, schoorsteenen en daken werden door de vlugge apen beklommen en bleven lan gen rijd bezet. Aan de jacht, die ongeveer twee uur duurde, nam een groote menigte menschen deel. Einde lek waren alle dieren gevangen en in de kooien geslo ten. En daar zitten de stakkers nu weder en klagen over de menschelüke beschaving, die niet aan alle apen veroorlooft vrij rond te loopen. Te Alkmaar wordt tegen 1 September een nette Dienstbode gevraagd. Br. fr. lett. D, Bureau van dit Blad Er wordt gevraagd: Een ver gevorderd Gevraagd: om terstond - in dienst te treden, bij J. MAREE3 Pzn., Iiuigeweg, nabij Scha- gerbrug. '14 die te vorderen hebben vgn, verschuldigd zjjn aan, of borgtoohtea ender zich hebben geteekend door den Heer PIETEK KLAVER, laatst gewooad hebbende aan 't ZAND, in de Zijpa, en aldaar den 30 Juni j.1. om met September in dienst te treden, overleden, worden namens de Erven ver- bjj C NIEUW LAND, Schoor dam. zocht hunne nota's in te leveren ol opgaaf te doen vóór of op den 1 September 1908 aan den Heer P. Gevraagd: \ËC]lHT !KLAVEK Pz' 0udend9k» 8CHAÖEN. iufy P. BAKKER, Kaasmaker, S'olpeo, b] 'Jij/H koop Haarlrm op oen welvarend dorp Er biedt zieh aan; een jaar in het vak werkzaam. Te bevragen Bureau Hchager Courant Gevraagd: goed kunnende melken, liefst beneden de 17 jaar, bij H. REIJNE, Heer Hugowaard Gevraagd: met gelegenheid voor s'achten. Alles ge heel nieuw en boven bewoonbaar. Tevens een daarnaast staand HÜI8 met 5 Kamers, Keuken en Tuintje. Br. fr. lett. I, a/dErv.Loo8JE8,Haarlem. liefst boven de 20 jaar, loon f2.50 per week. bij A. VISSER, Stationskoffiehuis, Behagen. Gevraard, voor den ZIJPE en HAZEPOLDER t van heeft steeds voorradigeen ruime sorteering alsmede alle soorten Voor soliditeit wordt in alle opziohton gegarandeerd. Prijzen vast, maar uiterst billijk. Bij contante betaling 2 korting. Aanbevelend, Zich in persoon te vervoegen bij den Heer DIJKGRAAF te BURGERBRUG, vóór 9 September a.s. onder Directie van den Heer DART LLACT VAN TRIGHT, in den Tuin van den Hr. C.BROER8MA. ENTRÉK voor vreemdelingen Heer f 0.50 Dame f 0.25 voor leden van Zusterver- eenigingen f 0.25. Kunstlievende leden hebben vrijen toe gang met hun gezin; WINKEL, Aug. 1908. Te koop: Een 10-jarig bruin mak en eerlijk, bij K. ZE1LKMAKER te Winkel.

Schager Courant | 1908 | | pagina 7