Binnenlandsch Nieuws. oud „klussie" ten laste gelegd, n.1. dat hy' den 14den Januari 1906 een gouden medaillon met ketting zou hebben gestolen. Hü ontkende ten stelligste en wilde van de minder vereerende aantijging absoluut niets weten, doch verklaarde, voor jaren terug het medaillon al te hebben gekocht b(j den Hoorschen goud- en zilver handelaar Zeehandelaar, die, ook als getuige aanwezig, zich dat niet positief meer wist te herinneren. Selie echter wel, die had er toen de duiten voor en zijne ouders, beducht dat hü de centen wellicht op andere, minder nuttige wy'ze zou besteden, zorgden er voor, dat de koop van medaillon en ketting plaats vond. En dan is Anton, drie getuigen a décharge be vestigden dit, eens op een Zondag, een jaar of drie geleden, voor plezier met een botter naar Schardam geweest, waar hü bü kastelein Edel opstak, in wiens herberg hü een paar medaillonportretjes verloor, terwijl bü die gelegenheid zün medaillon-glaasje ook kapot raakte. Maar met al die bijzonderheden was Hendrik Witten- berg, een landbouwer uit Wester Blokker, niot tevreden Die verloor in gezelschap van Anton in Januari 1906 zqn gouden medaillon plus ketting en daar hü (Heintje) zoo dronken was dien avond, dat hü op 't politiebureau werd gehouden, kwam het dingetje niet meer terecht ook. Eerst (n Juli dezes jaars zag Hein zün geliefd kleinood weerin Selie's bezit. Onmiddellük er werk van gemaakt en Selie moest weldra voor de vierschaar, zonder pardon. Niettemin kon de O. v. J. in den loop van het getui genverhoor toch niet genoeg bewüsmateriaal verzamelen, om zich gerechtigd te achten tot het vorderen van straf. Er is meer gelijk dan eigen werd er in het getuigen verhoor terecht opgemerkt en de bijzonderheden waai- aan Wittenberg het medaillon als het zijne herkende, gaven geene aanleiding om het overtuigend liewijs ge leverd te achten. Het gevolg van een en ander was natuurlijk, dat er vrijspraak voor Selie werd gevraagd. Anton, nu eenigszins houvast krijgende, merkte dood- bedaand op. dal hij behalve deze reis nog 2 maal bij den rechter-eommissaris was geweest. Of hij nu die onkosten moest blijven dragen, of dat Wittenberg... Ja, dat vond de Praesus inderdaad een moeilijk ge val. Enfin 't staat er op 't moment voor Antonius niet slecht voor. Een Heldersch standje. Hoe rustig van 't jaar de Helders chr kermis ook passeerde, toch nering is nijdig! kregen twee naast elkaar wonende buren beiden caféhouders het terdege met elkaar aan den stok. Eerst een voorpostengevecht tusschen de respectieve tlames en toen de beide veelbelovende huismoedertjes elkaar genoeg hadden afgerost, waarbij ook wel es n heel enkel woordje viel, want de Heldersche dames, sommigen harer tenminste, kunnen schelden, dat je d'r gewoonweg puf van staal, kwamen de respectieve huisvaders in de personen van de heeren H. C. Haak en H. Riedeman op het tooneel. Riedeman beukte er op met een geëmailleerde blauwe pan, zoodanig, dal het email Haak later nog in de kleeren zat en het werd een geduchte vechtpartij, waarbij Riedeman Haak met zijn kop tegen den muur gooide, zoodal hij met zijn hoofd onder 't raam terechtkwam, pen paar sol dalen en eenige dames die zich prijzenswaardig onzij dig hielden, luistertien het geheel schitterend op. Natuurlijk gaf 't standje aanleiding tot een rechts zaak en beide heldhaftige strijders stonden gezamenlijk terecht, beschuldigd, elkaar te hebben mishandeld, waarvoor de heer Officier tegen elk f 14 boete of 14 dagen hechtenis voor ieder, eischte. Het vervolg san bovenstaande. Gerrit Frankfort, die weggebleven was, had op den avond van de boven omschreven vechtpartij de aar digheid om in het huis van Riedeman een paar ruiten kapot te timmeren. De welgedane 37-jarige waschvrouw Maria Josina Engelen en eene andere Heldersche schoone, .Maria Catharina Donker, Riedeman's vrouw, zagen die ver nieling, die Gerrit een eisch tot f 8 boete of 8 dagen brommen op den hals haalde. Ook Cornelia Jacoba van Baardwijk heeft een paar ruiten in Riedeman's huis aan gruizelementen geslagen en wel op dienzelfden onzaligen avond. Ook tegen haar werd wegens vernieling f 8 boete of 8 dagen hech tenis geëischt. Jan had er water bjj gedaan. Jan Reets, een 66-jarig boertje van Zwaagdijk, ge meente Zwaag, was in de vorige maand zoo brutaal om herhaaldelijk zijn melk, die hij aan de Westfrie- sche fabriek van gecondenseerde melk te Hoorn volgens contract leverde, te vervalschen. En geen beetje ook. Hij smeet er 28 k 30 °/o water door. 7 Liter minstens op de ongeveer 30 Liter melk. Hij had nu onder veel gedweeheid allerlei te ver tellen, maar het feit zelf, de melkvervalsching, was alleszins bewezen te achten en de O. v. J. eischte dan ook deswege 7 dagen gevangenisstraf tegen hem. Tot slot nog een kinderwettenzaakje met gesloten deu ren en toen waren we aan het einde. Heden over 14 dagen de uitspraken. Ook in ons land een vliegmachine. Men schrijft uit Brielle aan de N. R. Crt. De geruchten in de pers als zou er in Den Briel een bestuurbare luchtballon gemaakt worden, zün onjuist. De waarheid is, dat de heer J. W. D. Robüns alhier reeds sedert vele jaren een plan uitwerkte voor een vliegmachine en daarover al in 't jaar 1901 met den toenmaligen minister van oorlog, den heer Bergansius, in correspondentie is getreden. Na velerlei wy'zigingen en verbeteringen is de heer Robüns gekomen tot eene machine, die een lengte zal hebben van 6J meter, door 2 schroeven wordt voortbewogen, één voor opwaartsche en één voor voorwaartsche beweging. De machine zal worden gedreven door een motor van 5 paardekracht. Het geheel wordt vervaardigd van aluminium en zal, met den motor, een gewicht van 100 kilogram hebben. Een model in 't klein werd door den heer Robüns vervaardigd, waarvan hü ons een foto liet zien. Over byzonderheden, welke bet eigenlüke geheim betreffen, zwügt de uitvinder. Aan de voltooiing van de vlieg machine (die direct van den grond omhoog zal gaan) wordt bard gearbeid, waarbü hem, met machtiging van den minister van oorlog, door den commandant van 't korps torpedisten, op de werf te Brielle alle mogelüke hulp wordt verleend. De proef zal zeker niet voor het einde van de maand September plaats hebben. Reeds jaren lang heeft de heer Robüns zich met de oplossing van dit vraagstuk bezig gehouden, zelfs in een tüd, toen niemand er aan dacht, dat het eens al gemeen aan de orde zou gesteld worden. Het model in 't klein, dat hü gemaakt had, dééd het. Door een veer in beweging gebracht, verhief het zich direct van den grond, en toen de veer afgeloopen was, daalde het langzaam naar den bodem. De zaak was nu om een machine in 't groot te maken. Toenmaals had men nog niet den motor zoo algemeen voor beweegkracht, en de grondstoffen voor de vervaardiging waren duurdtr dan tegenwoordig. Veel meer geld was voor dat alles noodig, dan de heer Robüns uit eigen middelen er aan wagen mocht. Toen heeft hü zich o.a. tot de Transvaalsche regeering gewend (het was tijdens den Boeren oorlog), doch deze wees in 't jaar 1899 het aanbod beleefd van de hand, gelük een jaar later door de vertegenwoordigers der Boeren republieken, die Europa bezochten, eveneens ge daan werd. Het geld tot proefnemingen kon niet be schikbaar gesteld worden. De heer Robüns gaf echter zün plan niet op, werkte steeds aan dat vraagstuk, en nu hü over meer midde len kan beschikken en de ervaring van andere lucht-1 vaarders hem ten goede komt, zoowel als de meer moderne middelen van beweegkracht zün onderneming te stade komen, pakt hü zelf de koe bü de horens, ter- wül hü, gelük we reeds meldden, by de vervaardiging van verschillende onderdeelen krachtige hulp van het rük heeft, hetwelk hem, na een audiöntie bü den tegen- woordigen minister van oorlog, toegestaan is. Over de practische waarde van de uitvinding kan nog geen uitspraak gedaan, zelfs geen gissing gewaagd wor den. De heer Robüns heeft in de laatste dagen zoo ver borgen mogelük aan zün werk gearbeid, wil liever niet gehinderd worden en blijft het liefst van lastige en tüdroovende ondervragingen verschoond. Moord. Uit Eys (Wittem) wordt aan de Li mb. Koerier geschreven: Maandagmorgen werd ons anders zoo rustig en vreed zaam dorp in opschudding gebracht door de ty'ding, dat er alhier een afschilwelyke moord had plaatsgehad. Zekere Jan Eymael, die met zün broer en zuster samen woont, was Zondagavond even uitgegaan, en s morgens bü het ontwaken nog niet thuis ;dit ongewone uitblü ven wekte gtoote ongerustheid by' zün zuster op en even uit gaande, ongeveer 70 M. van hun woning, op het voet padje by' het café Laumen, vlak by' de kerk, vond zy tot baar groote ontsteltenis het verminkte lijk van haar broeder, dat daar lag uitgestrekt met zyn parapluis nog open en in de hand en de andere hand nog in zün zak. Het lük vertoonde slechts een groote gapende wonde aan het hoofd, die door een slag of steek van achteren moet zyn toegebracht, waardoor 'nü is ten val gekomen, en welke zoo hevig moet zün geweest dat de dood on middellük moet zün ingetreden; daar in t geheel geen teeken aanwezig was dat het slachtoffer zich ook 't ge ringste maar zou verroerd hebben. Zooals hy gevallen was, met het gezicht op den grond, lag hy daar uitge strekt. Omstreeks negen uur Zondagavond is hü welgemoed het café Laumen, waar geen andere bezoekers meer aanwezig waren uitgegaande moordenaar moet hem toen op het voormelde padje opgewacht hebber:, of hem van achteren gevolgd zyn en hem geheel onverwachts den doodenden slag hebben toegebracht. Wegens den geweldigen reger en de duisternis van Zondagavond, vertoonde zich byna niemand buiten, en daaraan is het waarschynlük te wüten, dat dit drama eerst 's morgens ontdekt is en ook niemand iets gezien of gehoord heeft, wat anders in dat vroege avonduur midden in de kom van ons dorp, büna niet mogelük zou geweest zyn. De marechaussees uit Gulpen werden dadelük verwit tigd en waren reeds een uur na 't vinden van het lyk ter plaatse en stelden een yverig onderzoek in, dat ech ter tot nog toe weinig aan het licht bracht. De vermoor de was ongehuwd, van Leroep schrynwerker en onge veer 57 jaar oud, alom geacht en bemind. Het heele dorp is dan ook ten zeerste verontwaardigd 0V9r deze snoode daad en neemt innig deel in deze droeve gebeur tenis. Maandagmiddag heeft de gerechtely'ke schouwing van het lyk plaats gehad. Keukenzout als kariipoeder. De zuivelconsulent in Zeeland, de heer C. Zwagerman te Middelburg, vestigt opnieuw, de aandacht op den ver koop van een zoogenaamd „poeder om te karnen", het welk verkocht wordt door H- te Middelburg. Reeds vroeger werd opgemerkt, dat het poeder bestaat uit ge woon fyn keukenzout, dat de werkelüke waarde per doos 4 cent bedroeg, terwül er voor betaald moest wor den f5. Ook dit jaar werd de zaak voor de rechtbank te Rot terdam behandeld, maar het bleek volgens de meening van het O. M., dat beklaagde'» handelingen niet onder het bereik der strafwet vielen, hoewel dit ten zeerste werd betreurd. De bedoeling van den zuivelconsulent is de land bouwers-boterbereiders nogmaais opmerkzaam temaken op het feit, dat 1 ons zuiver fyn keukenzout met 4 cent meer dan voldoende betaald is. Moordaanslag. Donderdagochtend is op een zeventigjarigen winkelier, den heer N. W. Kruiger, in kruidenierswaren aan de Marnixatraat te Amsterdam, een moordaanslag gepleegd door een bakkersknecht. Deze vroeg een paar eieren te koop en liet daarby een geldstukje vallen. Terwyl de winkelier, Kruiger geheeten, bukte om het stukje op te rapen, sprong de bakkersknecht op hem toe, greep hem by de keel en trachtte hem den hals af tesnyden. De bejaarde winkelier verweerde zich heftig en kon daardoor beletten dat hü ernstig gewond werd. Wel drong het mes in de band. waarmee het werd afge weerd. Kruger schreeuwde intusschen om hulp. De moorde naar, vreezende dat zyn misdadige toeleg thans mis lukken zou, hield de hand voor den mond van het slachtoffer, doch kon niet voorkomen dat Kruiger's vrouw op het geschreeuw was komen aanloopen. Ook de buren snelden te hulp en enkelen hunner waar schuwden de politie. De dader had intusschen het mes weggeworpen en met zyn bakkerskar, welke buiten stond, het hazenpad gekozen. De heer Kruiger. die slechts aan de hand gewond was, werd door een inmiddels verschenen rechercheur van het bureau Westerstraat verbonden en daarna naar dat bureau geleid, ten einde gehoord te worden. Bü onderzoek bleek dat het mes waarmede de aanslag gepleegd werd, en hetwelk na- tuurlyk onmiddellyk door de politie in Deslag werd genomen, hetzelfde is als een mes hetwelk sinds Woensdag door den heer Kruiger vermist wordt. De man heeft dus blükbaar dit m9s toen medegenomen teneinde, by eventueel onderzoek te kunnen ontkennen, dat dit mes door hem eigens gekocht zou zün. De drüfveer van dén bakkersknecht, die overigens dan heer Kruiger en diens vrouw volkomen onbekend is, schy'nt diefstal te zyn. De man verzocht Dinsdagmorgen even van het urinoir gebruik te mogen maken. De niets kwaads vermoedende winkelier stond dit toe, niet vermoedende, dat de man zulks deed om de situatie van het huis te kunnen opnemen. Woensdagmorgen wist hy', zooals wy' reeds meldden, het mes te ont- vrflftm d fln Het spreekt van zelf dat de recherche onmiddellyk alle maatregelen nam om den bedry'ver van den aan slag te vatten, doch haar taak wordt niet vergemakke- lgkt door de omstandigheid, dat de heer Kruiger niet de minste beschrijving van den moordenaar kan geven. De heer Kruiger is zeer slecht van gezicht. Nader vernemen wy, dat in den loop van den dag niet minder dan 4 bakkersknechten zyn aangehouden, waarmee Kruiger geconfronteerd is. Geen der vier werd door hem als de dader herkend. Ook een aantal werk lieden, die omstreeks het uur waarop de aanslag had plaats voorbügingen, zün gehoord. Er bestaat intusschen leeds zeer sterk vermoeden wie de verdachte kan zyn. Het onderzoek wordt door den commissaris van het bureau Westerstraat geleid. De verwonding des heeren Kruiger is onbeduidend. Door afwering van het mes zyn enkele vingers getroffen. Het is4e politie inmiddels gelukt de hand te leggen op den vermoedelüken dader. Het feit, dat de dader zich met een bakkerskar uit de voeten had gemaakt, wees de richting aan waarin moest worden gezocht. En zoo werd in den loop van den morgen reeds gearresteerd de 29 jarige bakkersknecht S. uit de Goudsbloemstraat, die in de buurt brood bezorgt. Deze man is niet bü een bakker in dienst en bakt ook zelf geen brood. Hü heeft vaste klanten, een zg. wükje, waar hy' zün elders ingekocht brood slijt. Diefstal en Inbraak. In het magazün van goud- en zilverwerken van den heer J. Hegt in de Utrechtschestraat te Amsterdam is ingebroken met behulp van valsche sleutels. De dief heeft vüftien zilveren dameshorloges, benevens f99 ont vreemd. Het perceel was 's nachts niet bewoond. Naar de 's-H. Ct. verneemt, zün gistermiddag èn het parket van Breda èn dat van Antwerpen vertrokken naar Esschen, in verband met een grooten juweelen diefstal, die te Breda zou gepleegd zün. Men vermoedt, dat het gestolene te Esschen wordt verborgen gehouden. Huiszoekingen zün verricht. In eer hersteld. De postbode A. Faasse te St. Philipsland, die, beschul digd van het achterhouden van gelden, sedert 20 Maart 1. 1. in zün betrekking werd geschorst, maar door de rechtbank volkomen vrügesproken werd, is bü min. be sluit, naar wordt gemeld, met ingang van 20 Augustus 1. 1. weer in functie hersteld, terwül zün salaris, te reke nen van 1 October 1907 af, met f 150 is verhoogd. Zondagsrust. Te Rüssen wordt sedert eenigen tüd de Zondagswet toegepast, die bepaalt, dat des Zondags voor winkel ramen de gordynen moeten zyn neergelaten. Tegen den winkelier J. H. aldaar, die na aanzegging van den burgemeester daaraan niet wenschte te voldoen, omdat op algemeen erkende cbristeiüke feestdagen de winkels wel mogen geopend zün, is deswege proces-verbaal op gemaakt. Met belangstelling wordt naar de uitspraak van den kantonrechter uitgezien. Gnspryzen voor den winkelstand. Te Bussum heeft de Algemeene Middenstandsvereeni- ging aan den gemeenteraad per adres verzocht, den prijs voor het gebruik van gas in winkels te verlagen. Dat zal navolging vinden. Lage daad Zaterdag vergaderden de N.-Brabuntache en Limburg- sche veeartsen in het „Hotel de 1'Empereur", te Maas tricht. Ook de ry'ksveearts, ter standplaats Horst, nam aan die vergadering deel. Zün dochter vertoefde als logée by eene familie daar ter stede. Zaterdagmiddag, circa 2 uur, ontving genoemde juffrouw een telegram uit Meerssen, zonder onderteeke- ning, van den volgenden inhoud: „Vader bediend, spoe dig overkomen." Direct werden telegrammen met de familie te Horst gewisseld; een schoonzoon van den veearst reisde onmiddellük naar Maastricht, en arriveer de dienzelfden avond met den laatsten trein aan het station, nam er een rytuig, en reed naar Meerssen. Daar werden de geestelükheid, de doktoren, de apothe kers, de zg. afzender, en allen, die gelykluidende namen droegen, in het middernachtelük uur uit hun bed gehaald, om inlichtingen te kunnen geven.Niemand kon evenwel den verschrikten schoonzoon iets omtrent de plotselinge zieke van den veearts mededeelen. Tegen 4 uur arriveerde de schoonzoon weer te Maas tricht, nam er zün intrek in het „Hotel de 1'Empereur" waar hü tot züne niet geringe blijdschap vernam, dat de veearts gezond en wel den slaap des vredes sliep. Uit een ingesteld onderzoek blykt, dat het valsche telegram te Meerssen was aangeboden door een meisje, hetwelk zc-ide te komen namens een bekend ingezetene aldaar - die echter niets van 't telegram wist! Wie de laagheid heeft gehad, hot telegram te verzen den, waardoor eene familie gedurende oen halven dag in de grootste angsten werd gebracht, onderzoekt thans de politie. Kolhorn. Woensdagavond j.1. vergaderde ten huize van den heer Jb. Smit alhier, het bestuur van onze afdeeling van den Bond voor Staatspensionneering. Tot afgevaar digde naar het Congres op 19 September a.s te Amster dam te houden werd verkozen de heer W. Oudt, tot zyn plaatsvervanger de heer A. Droog. De heer Frans Netscher van Santpoort zal worden uitgenoodigd op een nader te bepalen dag in October voor de afdeeling op te treden, terwyl do heer D. de Clercq voor een nader te bepalen avond in November zal worden aangezocht. In December zal eene ledenverga dering worden gehouden tor regeling van huishoudelijke zaken. Aai de leden de zorg, dat de zaal van Smit telkens vol is. Anna Panlowna Het Bestuur der Veroeniging tot Ontwikkeling van den Landbouw in Hollands Noorderkwartier, doelt mede, dat Vrüdag 4 en Zaterdag 5 September, op de boeve „Welgelegen", te Anna Panlowna, eene beproeving zal plaats hebben van eene rechtstroo- bind- en pers- dorschmachine, en noodigt U beleefd tot een bezoek uit. Ook niet-leden der Vereeniging wordt gaarne vrüe toegang verleend. Het verdwenen uieisje uit Oud-Brtyerland. Men schrü'ft uit Oud-Bey'erland Verleden jaar werd onze gemeente bezocht door een Amerikaan uit San Francisco. Het beviel hem in den beginne zóó goed, dat hü hier een half jaar bleef wo nen met zyn gezin, om in het voorjaar weder zün Heimath op te zoeken. Het was een oud-Hollander, die by züri vertrek een Beüarlandsch aandenken wilde heb ben en dit verkreeg, door hot bezit van portretten der weesmeisjes. Op een goeden dag ontving nu een der weesmeisjos, E. v. d. S., in de wandeling „Emmetje" geheeten, een huwelüksaanzoek uit Oakland van een haar geheel onbekend man, die door het zien der bewuste portretten op haar verliefd geworden was. Na ingewonnen infor maties bü den Nederlandachen consul besloten de re genten toestemming tot den overtocht, en bet huwelijk te geven; do huwelyksbemiddelaar, die haar begeleiden zou, zou voor haar een plaatsbewüs bespreken. Te meer werd dit goedgekeurd, wül, naast gunstige inlichtingen over den huwelükscaudidaat, geschreven wa3, dat het meisje desnoods bü den consul in betrekking kon komen, zoo de bruidegom-in-spe haar niet mocht be vallen. En zoo zou Emmetje dus vertrekken, toen de toe ziende voogd, die in niets scheen ingelicht te zün, zich verzette. Nadat evenwel de regenten zün stilzwügende goedkeuring vorkregen hadden, scheen alles van een leien dakje te gaan. Maar nu kwam de Officier van justitie te Dordrecht tusschenbeiden. Hü verzette zich tegen een dergelüke wegzending van een minderjarige, waarop de regenten hun toestemming introkken. De wees scheen niet ingenomen met het besluit der regenten, maar zy' berustte. Oudergewoonte kregen de woeznn hun gewoon zomerverlof van 10 dagen, die zü bü familie mochten doorbrengen. E. zou te Rotterdam gaan logeeren bü familie en dus ook na 10 dagen terug- keeren. Zy is op heden nog steeds niet terug. De ver onderstelling, die hier gemaakt wordt, dat zü met behulp van den huwelüksbemiddelaar per stoomschip RÜndam naar Amerika getogen is, om met haar a.s. echtgenoot kennis te maken, is niet al te gewaagd. Tuitjenborn. Ter aanvulling van het meegedeelde omtrent het 26-jarig Priesterfeest te Tuitjenhorn diene nog le. dat den Zondag tevoren aan alle bedeelden, zoo wel Protestanten als Katholieken, eene feestgave was geschonken 2e. dat aan de schoolkinderen na hun zingen voor de Pastorie een feestdag werd beloofd. Die belofte is jl. Woensdag vervuld. Alle leerlingen en oud-leerlingen beneden 10 jaar der openbare school te Kerkbuurt, benevens alle katholieke kinderen bene den dien leeftyd uit de overige doelen der parochie fsamen ruim 220) waren daartoe uitgenoodigd en op een paar na waren allen verschenen. Door de kinderen van verschillende leeftüden werden wedstryden gehouden, waarvoor fraaie pryzen beschik baar gesteld waren. In de pauze werden allen onthaald op broodjes en chocolademelk, terwyl het feest besloten werd met een tombola, zoodat ieder met een grooter of kleiner cadeau huiswaarts ging. Doop. Woensdagmorgen halfnegen waren eenige bezoekers der badinrichtingen aan het Zwartewater te Zwolle ge tuige van een eigenaardige plechtigheid. Drie mannen en twee vrouwen vervoegden zich aan de kostelooze badinrichting. De vrouwen gingen in een kamertje en kwamen een voor een in een blauwen mantel gehuld te voorschy'n, waarop zü zich succes- aievelük te water begaven. Een der mannen plaatste zich op het trapje en doopte ze na onderdompeling met het uitspreken der woorden„Op last van den Verlosser doop ik u, enz. Nadat het geval bü de autoriteiten bekend was ge worden, is den badmeester ontzegging gedaan te zorgen, dat zulks niet meer in of nab\j de gemeentelijke bad- inrichtingen plaats vinde. Vee iuvoer. Men schrüft van de Belgische grenzen aan de „N. R. Ct, i Nu het mond- en klauwzeer in Belgiö offlcieol als ge weken verklaard is, zyn alle maatregelen opgeheven die voorgeschreven waren by den invoer van Neder' landsch vee en die moesten da lton om de verspreiding der ziekte tegen te gaan. Een buitenge* ene rechtspraak. Een bericht ovor eene vergadering van ooievaars te Oudega in „Land en Volk", gaf een van de lezers van dat blad uit Beetsterzwaag aanleiding het volgende te schrüven: Dezer dagen ln den veenpolder Boete surveilleerend zag ik opeen s een groot aantal ooievaars, die het zg drufe hadden, dat ik besloot eens te probeeren zoo kort moge. lyk by hen te komen Dit gelukte niet geheel, daar een groote plas ons bleef scheiden; toch was 't voldoen, de om den gang van zaken gade te slaan. Ik telde nr 27 ter vergadering aanwezig. Het leven, dat dit volkj6 maakte, was verbazend; 't scheen dat ernstige zaken werden behandeld en verwoede discussie werd gehouden Na eenigen tüd vlogen 26 hunner op on beschreven tot driemaal in de lucht een cirkel om de plek, waar dt vergadering gehouden was en waar een hunner syj bleef staan ky'ken. Daarna kwamen een 10-tal, die, naar my iater dui<k lük werd, blykbaar als beulen waren aangewezen, oin het zoo pas uitgesproken vonnis tr voltrokken, op onzen achtergeblevene aan en pikt'-n dezen in een oog. wenk dood. Ze lieten hun slachtoffer liggen en vlog..n direct de andoren na. Langs een omweg de plaats der I berechting bereikende, kwam ik tot de ontdekking, uat de verslagene een mager en oud beest was. Waarscbya. lük is er beraadslaagd in voltallige vergadering, aan wlen verlof zou worden gegeven de reis naar bet verre Zuiden mede te maken en aan wien niet; blykbaar jg de veroordeelde, als te zyn lüdende aan vorv.nl van krachten, ter dood veroordeeld. Koninginneleest te Winkel. De groote plannen welke beraamd worden door de j voor eenige dagen samengestelde feestcommissie, maken j voor ieder een onderwerp van bespreking uit en daaren- boven de verscheidenheid van het feestprogram is zoo groot, dat voor hen die aan een der wedstryden wen. schen deel te nemen, de keuze nog niet gemakkeiyk is. Ik mag natuurlyk niet uit de school klappen, maar toch durf ik den ingezetenen wei mede te deelen, dat er groote plannen op touw gezet zün. De feestelyke plannen werden eerst voor korten tüd beraamd, dus de commissieleden moesten de ban len uit de mouwen steken, en ze hebben het gedaan. Een plan was spoedig ontworpen, do rollen verdeeld, de Burgemeester der gemeente tot eere voorzitter benoemd, enz. enz. Maar nu nog een ding, onmisbaar om feest te vieren, geld. Ook dit bleek voor de commissie geen bezwaar, daar zy zich -- dat bleek al spoedig mocht verheugen in de sympathie der gemeentenaren. Voorge gaan door hen, die afgevaardigd zün om hunne belan gen in 's Raads vergaderzaal voor te gaan, volgden zjj willig en toen Woensdagavond de commissieleden ute zich met de inzameling hadden belast in de vergadering hun bedrag hadden afgedragen, bleek dat do commissie over ruun f300 kon beschikken. Dat geld geeft weer het gevoelen der burgery en 't is thans aan de com missie aan de verwachtingen te beantwoorden. We twy'felen daaraan niot, de samenstelling der feestelijkheden, de leiding daarvan, zyn opgedragen aan mannen, die byna allen de bevolking door jarenlange samenleving kennen en weten waarmede men aan hunne verwachtingen kan beantwoorden. Gerust gaan we 31 Augustus tegemoet, in de loop dat de langzaam scheidende zomerzon ons dien dag niet in den steek late, want juist daaraan deed de gedachte ons huiveren de laatste dagen. De verschillende feestelükheden hebben na de publi ceering in het nummer van Woensdag, een verandering ondergaan, en we zyn in 'de gelegenheid het programma mee te deelen zooals dat Woensdagavond is vastgesteld als volgt: Voormiddags 10 uur, aanvang der feestelykheden in optocht gaan de kinderen van alle scholen met het personeel, de feestcommissie en Winkel's Harmonie naar het kerkgebouw. Daar wordt een feestrede uitgesproken on oen toepasselük lied gezongen. Vandaar worden de kinderen onthaald op een versnapering, in de kolfbaan by' den heer Kieft. Ui Uur begint de weustryd voor versierde fietsen (geen groepen), de aangifte van deelnemers moet voor half twaalf plaats hebben by de commissie, die zitting houdt bü den heer J Moeües; daar worden ook do fietsen opgesteld. De pryzen zyn 10, 6, 3 en 2 gulden, terwfil met de fietsen 3 maai een baan van 400 M. moet kunnen worden gereden. De commissie daarvoor bestaat uit de heeren B. Butpher, J. Dekker, C. Meurs, J. Zeilemaker, T. Beum- kes en W. Amels. 1 uur: ringrijderij voor paren, met paard en tilbury. De aangifte van deelnemers moet vóór 1 uur plaats hebben bij de commissie, die zitting houdt bij den heer J. Moejes, waar ook de rijtuigen worden opge steld. Inleggeld f 1. Prijzen worden uitgeloofd van 10, 6, 3 en 2 gulden. Bovendien worden voor de mooist versierde tilbury's prijzen uitgeloofd van 10. 6, 3 en 2 gulden. De commissie voor de ringrijderij bestaat uit de heeren: B. Butpher, J. Dekker, C. Meurs, J. Zeile maker, T. Beumkes en \Vk Amels. De commissie voor de versierde tilbury's beslaat uit de heeren: G. Stuy, J. J. de Groot, P Strijker, W. Keetman, R. Rezelman, P. Schaap en C. Strijker. 3 uur: wedstrijd voor versierde fietsen (alleen groe- I pen, dus combinaties van 2 of meer fietsen De aan gifte van deelnemers moet vóór 3. uur plaats hebben bij de commissie die zitting houdt bij den heer .1. Moejes, waar ook de groepen worden opgesteld Prij zen woi den uitgeloofd van 10 en 5 gulden. Voorwaar- I den en commissie als bij de enkele fietsen. Na afloop der wedstrijden heeft er een verplichte op tocht plaats van alle deelnemers en daarna worden bij den heer A. Wit de prijzen uitgereikt. s Avonds 7y2 uur gondelvaart, opgeluisterd door mu ziek. l>e tocht begint in het oosteinde van het dorp. Voor de mooist versierde vaartuigen worden prijzen uitgeloofd van 10, 6, 3 en 2 gulden. De prijsuitdeelmg voor de gondelvaart heeft plaats S i^J0, uur bij den heer A. Wit. De commissie daarvoor bestaat uit de heeren B But- P oj A de Ridder, A. Sloos en K Vries. Voor de mooiste versieringen aan gevels, bruggen oi poorten, van af den openbaren weg zichtbaar worden prijzen uitgeloofd van 6, 4, 3 en 2 gulden, Die daar aan wenschen deel te nemen, geven zich op bij de com missie daags te voren. De commissie bestaat uit de heeren B. Butpher p. Smit, A. de Ridder, A. Sloos en K. Vries. De uitreiking der prijzen daarvoor zal plaats hebben gelijk met die voor de wedstrijden, 's namiddags bij den heer A. Wit. Wedstrijd voor de mooiste avondversiering, eveneens vanaf den openbaren weg zichtbaar, waarvoor prijzen worden uitgeloofd van 10, 6, 3 en 2 gulden. De aan gifte daarvoor moet ook daags te voren plaals hebben bij dezelfde commissie als voor gevel versiering. De prijzen worden 's avonds uitgereikt gelijk mei die voor den gondeltocht. 5 J j Dit zijn de feestelijkheden zooals ze 't laatst door de commissie zijn vastgesteld, 't Kan voor de deelnemers van belang zijn de namen der commissieleden le ken nen, omdat zij zich voor bizonderheden omtrent een of anderen wedstrijd, zich bij hen moeien vervoegen. Behalve het programma, waarop alleen de festivitei ten voorkomen, verwacht men dat de ingezetenen liet hunne er toe bij zullen dragen 0111 hel geheel zoo feestelijk mogelijk te doen zijn, en met gerustheid gaan we den jaardag van H. M. de Koningin en de herden- tegwnoeL 10~'arig luWleum als regeerend Vorstin Texel. SeP' ,a-s- te openen landbouwlentooastel- <iif& (f a 2661 belangrijk te worden. Reeds is aan- gif e gedaan van 847 inzendingen, waarbij 224 onder hfjinffZa wolvee Ook wordt veel ter opluistering sètujhéii volledige catalogus zal binnenkort ver- «t» "leuw wntergeinaal. - Medemblik had 26 Augustus de officieele beproe- ing plaats yan het nieuwe vVatergemaal van het Am- jacht van West-Friesland, genaamd „De Vier Noor- rvoggen m tegenwoordigheid van heeren dijkgraaf 's benevens de uitvoerders van het maehi- nale gedeelte, de gasmotorenfabriek Deutz (filiale Ani- il i' van k®1 ponipwerktuig de firma Louis Smul- (ton» k Co. te Utrecht en van de gebouwen K. Benne- meer Kz. te Twisk. De drijfkracht bestaat uit een zuiggasmotor van een capaciteit van 400 tot 450 E.P.K., (nakende 140 om wentelingen en rechtstreeks gekoppeld met een oen-

Schager Courant | 1908 | | pagina 10