Zondag 30 Augustus 1908, 52ste Jaargang. No. 4391 Bureau SCHAGEN, Laan D 4. lil tere. Telephoon No. 20. Uitgevers: TRAPMAH &Coa EERSTE BLAD. Bekendmakingen INGEZONDEN. Buitenlandse^ Nieuws. Binnenlandse!] Nieuws. SCHAKER Alpien Nieuws- COURANT. Aimiemie- LaoHboiwllal Dit blad verschijnt tweemaal per weekWoensdag- en Zaterdagavond. Bij inzending tot 's morgens 9 ure, worden ADVERTENTIËN in het eerstuitkomend nummer geplaatst. INGEZONDEN STUKKEN één dag vroeger. Prijs per jaar f 3.Franco per post f 3.60. Afzonderlijke nummers 5 Cent. ADVERTENTIËN van 1 tot 5 regels f 0.25 iedere regel meer 5 Ct. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Dit nummer beetaat uit drie bladen. Gemeente SCHAGEN. Openbare vergadering van den Raad der gemeente SCHAGEN op Dinsdag, den 1 September 1908, des voormiddags 10 uur. Punten van behandeling zijn: 1. Benoeming wethouder. 2. Ingekomen stukken. 3. Vaststelling gemeenterekening over 1907. 4. Verzoek om eervol onlslag door J. jvan Scheijen, als conciërge der gemeenteschool. 5. Berging van pabonen voor de landweer. 6. Melkonderzoek. 7. Adres O. Dekker c. s. betreffende demping sloot. 8. Reclames Hondenbelasting, idienst 1908. 9. Id. Hoofdelijken Omslag dienst 1908. Schagen, den 26 Augustus 1908. De Rurgemeester, H. J. POT. Geachte Redactie, Naar aanleiding van het verslag in uwe courant van 23 Augustus 1.1. aangaande het concert onzer Harmonie- kapel van 21 Augustus, verzoek ik u beleefd langs dezen weg de volgende opheldering aan het publiek te mogen meedeelen. De lezer van dat verslag die de omstandigheden met kent, kan niet anders dan den indruk krijgen, als zou Mr. Schouten zijn te kort gekomen irt talent en ijver. Niets is echter minder waar dan dat, en ik geloof ook niet dat uw verslaggever zooiets kan hebben be doeld. j Ik ben overtuigd, dat uw verslaggever zijn indruk van het concert van 21 Augustus getrouw heeft weer gegeven, doch bet verschil tusschen dit laatste en vorige concerten mag in geen geval gesteld worden op rekening van tekortkomingen in willen en kun nen van Mr. Schouten. In de eerste plaats zijn wij, werkende Leden der kapel, niet onschuldig aan het minder welslagen van vroe gere concerten, want zonder ijverige studie, en getrouw bezoek der repetities door de leden kan geen enkel directeur een uitvoering tot haar recht doen komen. Als men verder bedenkt dat in de laatste twee jaar van zijn leven de gezondheid van Mr. Schouten zooveel te wensehen overliet, dan zal men ook willen toegeven dat niet die begeestering van hem kon uitgaan, die de werkende leden moet bezielen, wil men met succes weergeven wat de componist met zijn werk be- Mr. Schouten een talentvol en ijverig directeur was, bewijst wel de schat van schoone composities van' zijn hand, die hij de Harmoniekapel heeft nage laten, 'zelfs zijn laatste compositie, de Ouverture Pasto rale, die hij nog tijdens zijn ziekte heeft getoonzet, doet hem alle eer aan. Verder is Mr. Schouten de man geweest, die ons, bij de beoefening der schoone kunst, heeft leeren den ken en gevoelen en geen moeite was hem te groot als het betrof den bloei en de veredeling van het muzikale leven in Schagen in 't algemeen en van z ij n Harmoniekapel in 't bijzonder te bevorderen. Niets wensch ik dan ook vuriger, dan dat het muzi kale leven in Schagen moge bloeien, in omvang en beschaving moge toenemen, want dat zal zijn de vol tooiing van en de kroon op het werk van onzen hooggeachten overleden heer Schouten. Van harte wensch ik, dat uw verslaggever in 't ver volg bij het geven van verslagen zorg zal dragen, dat de eer van 'Mr, Schouten niet in twijfel kan worden gebracht, hij zal daarvoor den dank genieten van hon derden Scbagers, en niet het minst van ondergetee- kende. U geachte redactie bij voorbaat dankzeggende voor de plaatsing dezer regelen, teeken ik met de meeste hoogachting Uw dienaar Schagen, 27-8-'08. J. ROTGANS. In Antwoord De geachte heer Rotgans laat mijn verslagje over de uitvoering van de Harmoniekapêl geheel onaangevoch ten; ja, gaat in zijn te grooten ijver zoo ver, dat hij door enkele gezegden en uitdrukkingen de waarheid daarvan nog scherper doet uitkomen. Dat is voor mij als verslaggever de hoofdzaak, dat wat gezegd is waar was. Wat de inzender verder voor goeds zegt over de talenten van wijlen den heer Schouten en diens groole verdiensten voor ons muzikale leven in 't algemeen en de Harmoniekapel in 't bijzonder, wie onzer zal dat niet gaarne volkomen beamen?! Hoe ik echter, met te constateeren den vooruitgang der kapel, „de eer van den heer Schouten in twijfel heb getrokken", zooals de heer Rotgans dat gelieft uit te drukken is mij niet recht helder. In respect voor den heer Schouten en diens groote gaven, sta ik bij niemand achter, maar dat mag en zal mij er nooit toe brengen om niet o p e n 1 Ij k te huldigen, wat ik voor goeds, ja beters meen te ont dekken in het werk van zijn opvolger. P. TRAPMAN, de Verslaggever. Marokko. De strijd tusschen de beide broeders-sultans is nu in zooverre beslist, dat de pretendent-Sultan is gewor den de sultan. De rollen zijn omgekeerd. Moulay Hafitl is tot sultan uitgeroepen zoo ongeveer in geheel Ma rokko, nadat hij zijn broeder Abdul Azis had ver- slagen. Met den laatste is het dan ook gedaan, de neder laag was verpletterend en hij heaft alleen het veege lijf kunnen bergen. Zijn troepen liepen voor het groot-, ste gedeelte tot den vijand over en nadat zijn nederlaag bekend was geworden, verliet ook de rest zijner aanhangers hem, als ratten liet zinkende schip. Het was te Parijs spoedig bekend dat Franknjks be schermeling het oudeispit had gedolven- Men nam liet tiaar firwrl m^al blm op. liet zal wei wal ier wikkelingen geven, maar veel zal er niet door veranderen. Formeel zal de verhouding van Marokko tot Europat niet veranderen. De akte van Algeciras is gesloten mei „den Sultan van Marokko" en diens naani wordt daarin] niet genoemd Heel Europa erkende tot dusver alleen" Abdei Aziz als sultan, ook Duitschland. hoewel er een sterke partij in dat land steeds voor Hafid ijverde. Blijkt, dat Aziz zich niet weder opricht van den slag hem toegebracht, dan zullen ongetwijfeld alle mogendheden Frankrijk inbegrepen Hafid als sultan erkennen. Wel zal deze (daartoe alle bepalingen der akte van 1906 moeten onderschrijven. Zal hem dat mogelijk zijn zon der dat hij zijn aanzien in 't oog der inlanders verliest,! en wellicht weer een nieuwe bestrijder der vreemde-, lingen naar zijn plaats dingt? Uit is de kern van het nieuwe Marokkaansche vraag-' stuk. Latere berichten die inkomen wijzen op een minder kalmen afloop dan waarover hierboven, wordt gerepil. Het gaat ,er hoe langer hoe meer naai- uitzien of er een groote slag aanstaande is. De harka die thans hij de Algerijnscne grens wordt samengetrokken bij Tazzoegert, is een vijand waarmee rekening moet wor den gehouden en waarmee dan ook rekening gehou den wordt. De harka bestaat grootendeels uit Berbers, bekend oin hun dapperheid en vaardigheid in den oorlog. Nog onlangs, bij de gevechten te Boe-Denib, hebben deze Moorsche hoepen tegenover de Eranschen blijk gegeven van huïi doodsverachting. Herhaaldelijk hebben de Mooren hij hun gevechten met de Eransche posten tijdelijk het voordeel aan hun kant gehad. Zoo dra er echter sprake was van een meer uitgebreid ge vecht, waar de Eransche troepen op verdacht waren, dan moesten <le Mooren het altijd afleggen. Maar zij laten den moed niet zinken. Voor de stammen in het 1 oosten beteekent de overwinning van Moelai Halid wel degelijk een overwinning van het nationale element op de vreemdelingen. Een oericht van Havas zegt, dat de Eranschen sedert Abd-el-Kader niet tegenover een zoo groote macht gestaan hebben, en het Moorsche kamp Krijgt altijd nog maai' versterkingen. Generaal Bailloud schat de harka, die nu te Tazzoegert is samengetrokken, op 15,000 manschappen. De Eranschen kunnen daar ongeveer 7000 mail tegenover stellen. De Mooren heb ben meer manschappen, maar hun wapening laat te wensehen over, zij. zijn slechts voor een deel naar den fciseh van den tcgenwoordigen oorlog gewapend. Men behoeft er natuurlijk niet aan te twijtelen of de Eran schen zullen als het tot een treffen Komt de overhand behouden. De hetere inrichting van het Eransche leger is daarvoor een waarborg. Er bestaat echter een gevaar in elk treffen, dat niet zou uitloopen op een ondubbel zinnige nederlaag en verstrooiing van de harka. Een twijfelachtige overwinning, of een louter terugslaan van een aanval dei- Mooren, zou allicht uitgelegd worden door de Mooren zelf als een door hen behaald voor deel en in die omstandigheden zou de Moorsche be volking bij de Algerijnsche grens tegen al wat Eranseh is in opstand komen, en ook op dé stemming der be volking langs die kust van den Oceaan zouden zulke geruchten een verderf el ijken invloed kunnen hebben. Deze en dergelijke beschouwingen staan er in de Fransche bladen. Het zou ons niet verwonderen, als deze stukken opzettelijk werden geplaatst om Europa voor te bereiden Als de Franschen straks een grooten veldslag gaan leveren in 't oosten van Marokko, dan moet Europa begrijpen, dat dit niet geschiedt, omdat de Franschen hun macht in die streek willen uitbrei den, niet omdat zij op veroveringen uit zijn, maar omdat zij niet anders kunnen. Niet onmogelijk ook, dat generaal Eyautey van plan is, hel oogenbiik van den slag zelf .te kiezen, en dat hij niet afwacht tot de harka <ie -Eransche posten gelielt aan te vallen bij gunstige maar ingesteldheid, maar dat hij den leeuw in zijn hol zal komen verrassen- Teekenend is een bericht in de Temps over den kaid El Fakir, heet het, van ouds een vriend der Franschen heeft verklaard, dat hij zijn stam onmogelijk zal kunnen bewegen, te vol harden bij een onzijdige houding, indien dé harka aanvankelijk ook maar het ndnsto voordeel mocht behalen. Wat er waar is van het gerucht, dat Boechta ben Bagdadi den nieuwen sjiltan gevangen zou hebben ge nomen, valt niet uit .te maken. Het gerucht draagt er toe bij, de onzekerheid te verhoogen, waarin Marokko verkeert, en waarin Europa ten aanzien van Marokko verkeert. Portugal. In de Portugees olm bladen komen onrustbarende be richten voor. Lissabon verkeert in een hoogst gevaar lijken toestand. O Mundo en Liberal, twee veelgelezen kranten, zeggen beide, dat er een oproer beraamd is. De Secoio heeft vernomen dat het koninklijke jacht Amelia onder stoom wordt gehouden om den koning en de koninklijke familie in veiligheid te brengen als het gaat spannen. De correspondent van het Berliner Tageblatt seint, dat Tiet onaaiüiemétijk fs. dat alle geruchten die er rondgaan over naderend onheil, uit de lucht gegrepen zouden zijn. Wat er inmiddels waar is van t geen men vertelt, is niet .uit te maken. Het schijnt wel, dat de debatten, In de Cortes ge voerd over het wanbeheer van 's rijks geldmiddelen waarbij' de medeplichtigheid Van koning Carlos zoo duidelijk aan het licht is gekomen, verbitteren^ hebben gc w.erkt op cie bevolking. De regeering zit in een onmogelijk parket Terwijl Portugal minder dan ooit -van troepen mag worden oiUhioot.cn terwijl de uiterste zuinigheid moet worden betracht eischt de toesfand van de Portugeesche kolo niën juist wegzending van troepen naar ginder en door tastende maatregelen, die veel geld zullen kosten. In Portugeesch West-Afrika bloeit de slavenhandel. Er wordt te Lissabon gesproken van een mogelijke diplo matieke interventie van de Engelsche en de Noord- Amerikaansche regeeringen. Daarop toch is het stre ven van de internationale vereenigingen tegen de sla vernij gericht. De rpgtüing is den toestand niet meester zoolang zij geen groote troepenmacht naar Angola zendt, en hoe zal zij dat bekostigen? Ierland. Verleden jaar is Ierland weer in bevolking achteruit- or-g.uinniet, omdat, gelijk in Frankrijk in 1907, de sterfte de geboorte overtrof, maar wegens de voort durende landverhuizing naar Amerika. Er werden fn 1907 bijna 24,500 menschen meer geboren dan er stier ven, maar ruim 39,000 trokken er het land uit Hoe veel er zich in het land vestigden meldt de' ambtelijke statistiek, waaraan de cijfers ontleend ziin, niet; maar dat kunnen er niet veel zijn. Het gemiddelde van het aantal landverhuizers is vuof de laatste tien jaar on geveer 37,400. Bij 1906 vergeleken gingen er in 1907 ruim 3>/2 duizend meer weg. Ierland lelde op 30 Juni 1907 naar schatting 4,378,500 inwoners; bij de laatste volkstelling in Maart 1901 waren het er 4,158,775, d. w. 245,975 minder dan tien jaren tevoren. In 1801 was dc bevolking naar schatting, nagenoeg 5,400.000 zie len; bij de eerste telling in 1821 ruim 6,800.000, in 1811 ruim 8,196,000. In 1851, zoo heeft men berekend, had de bevolking van Ierland, ware zij toegenomen naar denzelfden maatstaf als in Engeland en Wales, 9 millioen moeten bedragen; zij bedroeg 6Va millioen. Aan die vermindering had indertijd niet alleen land verhuizing schuld; ook de hongersnood, die er jaren heeft geheerscht, en de ziekte die er op volgde. Dat nu nog altijd Ieren hun dun bevolkte land verlaten is een felle aanklacht tegen Groot-Britannië. Langs de straat- Kinderroof. In de warme namiddagzon, lekker stovend lig! de drukke winkelstraat, overgoten de eene zijde met fel- gouden glans, die tintelt in de koperen étalages en fonkelt in de dikke spiegelruiten, de andere kant ge dempt van toon, rustig. Winkelende en kijkende wan delaars, bij tweeën, drieën, troepjes schoolkinderen, dienstmeisjes, Nu komen van het Leldschepleln, druk en opzich tig, opvallend, brutaal, twee menschen aan, twee uit- bundig-aangckleede menschen van divers geslacht. De heer is mager, spits, dramatisch, en gehuld in een uiterniate-grijs strandpakje; de dame is vet, log, rood, omneveld door eeh hardgroenen zwabbermantel en be kroond met een immensen hoed. Uit paar, zelfs voor 'n wereldstad te hard schreeuwend, is een echtpaar. Dat valt op te maken uit de aanwezigheid van een bijbehoorend jongentje in hemelsblauw matrozenpakje en bloote, maar dan ook vuile beentjes, dat door de dame met spekkige hand en vasten greep wordt mee getrokken. Aldus stevent het drietal zwaar-van-gerncht de straat in, een _plek helle kleuren smakkend op het zon-be- spotcn asphalt. Voor 'n wjnkel van modeartikelen houdt de dame halt; de man houdt natuurlijk ook halt, en doet of hij een rolletje lint bewondert. Want het is een feit, dat elke vrouw^ het den man kwalijk neemt, als hij niet in extase geraakt voor ieder rolletje lint. Mevrouw's oog$n krijgen 'n vochtigen glans, en on eindig verlangen naar het uitgestalde moois doorkrieu- wt-lt naar massaal lijf. Nu laat ze het kindje los, wég van verrukking. Wat doet het jongetje? Hel jongetje, aangegrepen door woeste, begeerte naar vrijheid, of pok misschien wel om een heel andere reden, stapt de openstaande deur van een naastgelegen huis binnen. En zie nu eens, hoe het Ongeluk over ons kan aandaveren met de snelheid een-M biiksemtreinsNau welijks is 't jongetje ovy den drempel, of een keukeu meid gaat eveneens binnen. En' kwakt de deur toe bom.,.,.., De deur is dicht. Ma en pa Zijn ktaar met hun verrukking." Ma grab belt met vet handje in 't ledige naast haar. „Kom Sooseffie geef mammie maar weer vn handje zegt ze. Dan kijkt ze om. Pa kijkt om. Ma wordt krijtwit. Pa zeegroen. „Om goswil!" melodramatiseert ma met schorrig ge luid. „\\óar is me kiud - yie Sooseffie." Pa k(jkt mal-opgtwonden om zich heen op 't trottoir, als zocht hij een manchetknoopje of 'n eindje sjj^ar. Dan begint een groot satumalie van woedend geba ren, koortsig gedraaf en kefferig geschreeuw. Al spoe dig is de heele straat in rep en roer. De dikke moe der stevent in sneRe vaart, als pen hdlt-tcege kinder- I ballon, yan links naar rechts, Van begin naai- eind, over het zonnige asphalt. Pa vliegt als -een werpspies alle openstaande winkeldeuren in en uit. „Ze hebbe me Sooseffie gestole!" jammert ma. Er moeten menschen weggebracht worden, die dreigen in een Lachstuip te blijven. Men lacht zelfs om smart, als die gek doet. En 't echtnaar doet gek. „Och, och, och, och, och!' kermt de moeder. „Als Sooseffie maar iiiet onder de tram is gekomen en ze ijlt naar de rails, terwijL pa zielig met zijn wandelstok in de gleuf peutert, alsof zijn zoontje een dubbeltje ware. Gelukkig komt er nu redding én heil. De huisdeur voornoemd, aaat weer open, en de dienstmeid verschijnt met hot verloren jongetje aan de hand. De vette moe der vliegt er op af, en dreigt 't jongetje plat te druk ken in haar omhelzing. „Dat kornp, mufvrouw," begint de meid. Maar 't echtpaar luistert met eens. Ma pakt het grienende ventje op. Pa volgt scliaperig, moe van de jacht. En snel, overhaast, trekken ze door de straat, ten vluchtende klodder felle kleur in -de stralende atmosfeer. E» ma's schreeuwerige gilstem, bekijvend nu 't weergevonden, vuilbeenige lam, zakt rasch weg in het luide straatgerucht. Telegraaf. Een Kolfwedstrjjd. Tusschen de Kolfclubs „Over de Helft" van Nieuwe Niedorp en „1* vier Eenen" van Spanbroek is voor de 12 deelnemende spelers van elke club een wedstrijd gehouden, bestaande ja eene serie van 15 slagen te Spanbroek en eene serie van 15 slagen te Nieuwe Nie- Die tc Spanbroek vond plaats op Woensdag 19 Augustus jl. en die te Nieuwe Niedorp op Woensdag 26 Augustus jl., terwijl met deze serie te Nieuwe Nie dorp tevens de einduitslag gepaard ging. f>e eerste prijs voor de winnende sociëteit (een prach tige bel), -werd gewonnen door de kolfclub van Span broek, die in totaal op de beide wedstrijdavonden 2193 punten behaalde, tegen Nieuwe Niedorp 2302. Wat de personeele prijzen betreft (bestaande uit kunstvoorwerpen), was de uitslag als volgt. Totaal dei- op beide' avonden behaalde punten: le prijs de heer P. H. v. Roozendaal (Spanbroek; met 263 punten. 2e prijs de heer D. Igesz, Opmeer (lid v. d. club te Spanbroek' met 253 punten (bij overkolven met den heer H. de Boer). 3e jaijs de heer H. de Boer, Hoogwoud (lid van de club te Spanbroek), met 253 punten. 4e prijs den heer G. Dirkmaat te Opmeer (lid van do club te Spanbroek) met 251 punten. 5e prijs de heer K. Groot te Nieuwe Niedorp met 243 punten. 6e prijs de heer P. Koopman te Nieuwe Niedorp met 239 punten. „De vier Eenen" van Spanbroek behaalde op de baan aldaar den 19 Augustus 1372 punten, tegen Nieuwe Niedoip 1148, terwijl op den 26en Augustus de club „De vier Eenen" (van Spanbroek) te N. Niedorp 1121 punten behaalde, tegen Nieuwe Niedorp 1154. Anna Panlowna. Donderdag 27 Augustus heeft de publieke verkoo- ping plaats gehad van de boerenplaats, groot 32.88.20 H.A., van wijlen mej. de Wede. A. P. Sipman te Anna Paulowna. Van 14.99 H.A. werd kooper de heer H. Koster te Wieringerwaard voor f 12677. Van 12.51.90 H.A. werdén koopers de heeren A. P. Sipman en K. Appel voor f 11240. (Deze koop is later overgenomen door den heer C. Wjjdenes-Spaans Jr.) Van 5.37.30 H.A. werd kooper de heer L. C. Sip man voor f 3399,54. Anna Paulowna. Onze vroegere plaatsgenoot de heer H. Visser, hoofd eener school op Texel, is Donderdag 27 Aug. geslaagd voor het examen Landbouwkunde, lager onderwijs. Breezand. De .kippendieven worden hoe langer hoe brutaler. Geen week gaat er bijna voorbij, dat ze niet hier of daar hun slag slaan: Gewoonlijk zoeken ze de beste kippen uit. Deze week kwam dé heer K. alhier tot de minder aangename ontdekking, dat hem ongeveer een dozijn van de mooiste ontvreemd •waren. .Wenschelijk was 't, dat de daders eens betrapt werden. Wethouders. Op Dinsdag 1 September hebben in ons land de verkiezingen voor wethouder plaats. Aftredende heeren zijn in Hollands Noorderkwartier. Schagen, W. Vader. Alkmaar, J. de Wit Dz. Anna Paulowpa, C. Waiboer. Barsingerhorn, J. Blaauboer Gz. Broek op Langendijk, Jb. Kostelijk Jbz. Gallantsoog, |W.' Govers. Harenkarspel, C. Bijpost. Heerhugowaard, D- Appel. Helder, L. F. over de Linden. Hoogwoud, J. Koorn Dz. Hoorn, P. van Doornik. Koedijk, IJ. Bruin. St. Maarten, P. de Boer. Nieuwe Niedorp, ,\V„ C. Visser. Noordseharwoude, G. Opperdoes. Opmeer, C. Reuzenaar. Qude Niedorp C. Hiile. Oudkarspel, F. de Boer Pz. St. Paneras, A. Nobel. Petten, D. Purmer. Schoort, R. Bas. Spanbroek, C. Klaver Wz. armenhuizen, A. Kraakman. Wleringen, V. Heijblok. Wieringerwaard, A. Sleutel Dz. Winkel, A. Nobel. Zuidscharwoude, Jac. Greidanus. Zijpe, J. de Moor. Belletjes te Hoorn. Het aloude St. Maartensfeest, dat te Hoorn elk jaar gedurende acht avonden in de tweede helft der maand Augustus gevierd wordt, is of liever was een feest voor de kinderen. Zij loopen dan van 6 tot 8 uur met lam pions, steken Bengaalsch vuur af en zingen daarbij: een versje, 't Is een alleraardigst gezicht die duizen den lichtjes, die zich langs het Groote Noord voortbe wegen, maar als de kleinen naar bed zijn, komen de opgeschoten jongens, die door het werpen van voet zoekers, vuurpijlen en ander vuurwerk het den wande laars lastig maken, en vooral der politie handen vol werk geven. Reeds de geheele week spande het 's avonds en zag de politie toe; maar toen gisteravond vele winkeliers genoodzaakt waren hunne winkels te sluiten, omdat vuurwerk naar binnen werd geworpen, toen de politie weid uitgejouwd en opgedrongen, toen achtte de commissaris, bij herhaling, het noodig handelend op te treden. En tot eene uitbarsting is het gekomen. Het spel van gisteravond werd herhaald, en de ge heele Hoomsche politiemacht met den commissaris en den inspecteur, benevens de geheele brigade rijksveld wachters trok gezamenlijk naar het Groote Noord om de menschenmassa uiteen te drijven; waar sommaties om door Je loopen niet dadelijk werden opgevolgd, werden de weigeraclitigen gearresteerd. Herhaaldelijk werden charges met de blanke sabel gemaakt, doch zoodra het publiek uit eene straat was verdwenen, hoopte Jiet zich in eene andere ophet bleek ten laatste noodig alle straten die toegang geven tot het Groote Noord af te zetten, waardoor eindelijk tegen elf uur het volk aftrok. Een infanterist ontving een klap met de sabel tegen het hoofd, waardoor een wonde ontstond, en geraakte eene vrouw ander den voet, die in het ziekenhuis ter verpleging werd opgenomen. Voor herhaling op Vrij dagavond wordt gevreesd. rijdagmorgen werd door den burgemeester van Hoorn «ene proclamatie uitgevaardigd, waarbij samen scholingen van meer dan vijf personen werden verbo den. Twee der grootste belhamels, die met straatklin kers naar den commissaris hadden geworpen, werden gistermorgen onder sterk geleide, zwaar geboeid, naar Alkmaar getransporteerd. Wel was de geheele politie macht op het bureau aanwezig, en stond in de kazerne van elke compagnie eene patrouille onder de wapens, om bij noodzakelijkheid dadelijk uit te rukken, maar de hevige regen hield het publiek thuis, zoodat de avond kalm verliep, en wellicht het slechte weer een einde aan Re relletjes heeft gemaakt. Zuid-Scliarwuiide. In de gisteravond gehouden vergadering van de afd. Heerhugowaard en Omstreken van den Bond van Ned. Onderwijzers werd besloten geen afgevaardigde te zen den naar de kiesreehtmeeting in Den Haag op 13 Sep tember a.s. Voorts werd besloten aan de gemeente besturen, waar zulks noodig is, te adresseeren om vergoeding voor handwerklessen, gegeven buiten de gewone schooluren. .Besproken werd het vele school verzuim dat tegenwoordig heerscht, en de maatregelen er tegen te nemen. Men besloot aan de betreffende gemeentebesturen te adresseeren. ten einde te serzoé- ken een politieverordening in het leven te roepen, waarbij aan werkgevers verboden wordt kinderen be neden 12 jaar op eenigerlei wijze in dienst te hebben.

Schager Courant | 1908 | | pagina 1