Schetsen uit de Rechtzaal. Grepen uil Land- en Tuinbouw. Arrondissements Rechtbank te Alkmaar. Zondag 30 Ang. 1008. 52e Jaargang. Ne. 4301. DKKDE BLAD. gebracht op het vale gezicht van de dertigjarige En vader keek haar, toen ze dat zei, aan met zekere vergenoegde fierheid Die woordon deden hem goed, na al de vernederingal het chagrynig maken - soe batten van den laatsten ty d Toen gingen ze rusten. Vader viel in slaap, maar moê lag te woelen Kon niet tot kalmte komen Was van een natuur, dat zij het verdriet tn de angsten meer in zich .verwerkte" ze zich verslapen zouën 1908 was, helaas, niet zoo goed Het aantal voor de tokkerij gebruikte schapen op Texel bedraagt ruim 40000 stuks, leder jaar wordt circa een vierde deel der oude schapen verkocht en evenveel jonge ooilammeren worden ter vervanging van deze aangehouden. Bij de meeste schapenboeren wor den deze eerst in het tweede jaar voor de fokkerij bestemd. Het is aan geen twijfel onderhevig, dat men Was ook te bang dat 1 aldus flinke fokschapen bekomt, die krachtige lamme- Porde vader al om half i ren voort kunnen brengen. acht 't bed uit Hoe vroeger hoe beter 1 Mis-1 Het meerendeel der Texelsche lammeren en oude schien kon-ie dien meneer van het geld kantoor wat j schapen wordt op de wekelijksche markten te Leiden vroeger te spreken krijgen en te Purmerend verkocht. Kleinere partijtjes worden Maar hjj maakte haar duidelijk, dat in zulke dingen ,e Schagen verhandeld, overijling het slechtste was, wat je doen-kon. Juist: heel 'exel had reeds in vorige eeuwen een beroemd bedaard, heel kalm Anders dachten ze dat je er i schapenras. Een zestig jaar geleden trad er echter een op zat te „branden" verzwakking van het ras in, die men te boven is ge- Toen de bakker schelde, daarna de melkboer, durfden komen door een oordeelkundige kruising met Engel- Van veelgemartelden Roofvogel. Hij had den 't. hoofd tegen verdriet voelde hoe het leven Telkens wanneer er in het stille straatje van buitenwijk voetstappen weerklonken, keken zij elkaar aan met angstige oogen. Drukte moeder de trillende hand tegen de hartstreek. Plukte de jongere aan 't zakdoekje, dat ze verfrommeld had, in haar bezweete vingors, tat een prop. Hielden zij den adem in om te luisteren of ze 't kónden wezen. Het brood lag onaangeroerd in den tinnen bak op tafel. En 't lichtje onder den theepot was uitgewalmd. Ze hadden, dien ochtend, geen van drieën trek gehad om iets te gebruiken. En vader kon 't in bed niet uithouden. Had al-maar rondgeloopen, om de vyf minuten kijkend hoe laat 't was. „Hij heeft je toen toch zoo makkelijk uitstel gegeven", z«i de magere vrouw met de vale wangen en de diepe rimpels van angst en zorg, die zoo moe was van 't sjouwen en wurmen, den godganschelyken dag door, en die nu niet tot rust kon komen. Evenmin als d'r man. Die nog woorden zocht om hem te kalmee- ren. „Alles is naar den bliksem", zei de man, en hy wreef zich over den kalen schedel, en hij veegde zich over de vochtige oogen, „alles is verloren als er beslag wordt gelegd. Dan komt Helmers natuurlijk ook direct met z'n pretentie los. En Goedmans levert me geen cent meer. Geen halve-rooie cent! Wat motte we beginne 1 En plotseling met oogen, wijd van schrik, door invallende gedachte. Zoodat moeder er een steek in de hartstreek van kreeg, dat alles om d'r heen draaide. „En morgen-middag komt 't briefie van den nieuwen theeleverancier ookAan wien ik op handslag en eerewoord heb beloofd. O God, vrouw, wat motte we doen. Wat motte we doen!" Zachtjes werd de deur van de slaapkamer geopend, en op d'r kousevoeten in witte nachtjurk, sloop daar binnen schrale, verschrompelde figuur van veroude rend meisje, dat al die jaren van angst en tobben met d'r ouders had meegemaakt. Haar trekken waren hoekig en scherp geworden. De glans was van d'r haar gewe ken. Het kleine lichtje van levenslust in d'r oogen gedoofd. Die zachte oogen van duldend, verdurend, onderworpen schepselzich geschikt hebbend in 't besef van vreugdeloos, troosteloos leven. Ze zagen den man, die daar stond, 't gelaat in de handen verborgen, met deernis aan. En met haar schrale, schorrige stem van anaemisch, afgeploeterd slechtgevoed menschje poogde zij hem te bedaren. L"gde zy een van haar knokigdorre handen op z'n schouder. Streelde hem over den arm. „Toe-nou vader", zei-ze, „wind-je niet zoo op. Je weet toch dat 't slecht voor je is. Alles kan toch nog terecht komen. 't Zal zoo'n vaart niet loopen. Je zult zien, vader. Moe, zegt u dan ook eens wat!" Maar de vrouw in 't bed schudde van neen. Vader zag 't wel goed in. 't Stond er zoo bar, zoo vreese- Ifjk bij. M arm om zijn kind geslagen en drukte haar aan. zijn groot, vlijmend hy nu dieper en scherper dan anders, van de dertigjarige gewoest was weg kwijnen en niets dan zich-opofferen. Schreide hy van deernis over haar. „Maar dat kantoor dan. U hebt toch gezegd. vroeg zy, terwijl straaltje van hoop over haar trekken gleed. En hy haalde de schouders op. Hy durfde niet meer verwachten dat er nog redding zou kunnen komen. „We hebben er de laatste centen heengebracht die in" huis waren. Dat wtet-je toch!. En ik zou binnen een week antwoord krijgen. Op z'n aller laatst. Gisteren was de week al om. Had niets gehoord, vóór dien tya, dan moest 'k maar op het kantoor komen. Ja, dat hebben ze me toen toch gezegd. Dat's waar!. „Welnou dan 1" riep de dertigjarige uit, en 't straalde nu van verrassing en vreugde, op haar sproetig gezicht van scherpe lijnen. „Welnou dan, waar maakt u je dmi zoo druk ovor. Dan is 't toch in ordeDat spreekt toch vanzelf 1" Moeder was in bed rechtop gaan zitten. Tuurde naar haar oian. Wat die ervan vond. En hij kwam iets by. Hij knikte vandat Loes gelijk had. Waarachtig, de meid zei niets te veel. Hy fleurde op. „'t Is waar!" zei hij, „hoe bon 'k zoo stom geweest. Daar heb ik heelemaal niet aan gedacht. Als 'k géén antwoord kreeg, dan was de zaak in orde. Zóó hooft die meneer 't me gezegd, wóórdelyk. En moeder in opwinding van vreugde over dat plots-veranderde, wel wetend dat vader nu niet zoo licht boos zou worden al zei ze iets-vinnigs, begon te pruttelen. Van dat-ie een ouwe-brompot was. Een akelige pruttelaar. Zoo was-ie nou altijd geweest. Haar niet eens te laten slapen. Alsof ze daar centen mee zouën krijgen. Vader was niet nijdig te krijgen. Die was nu warm geworden van geluks opwinding Had Loes een zoen gegeven van plezier „En moê ook een, hoor zei Loes, hem naar hot bed trekkend „Nee!" riep rnoè, half gekscherend, „ik wil geen zoen he' bon van zoo'n brompot! Maar' Loes in de goedheid van haar braaf hart ook één en al vreugde over haar eigen inval, duwde do oude-uionschjes naar elkaar toe En vader pakte moê beet Kuste oudje dat t kjapte Loes was even weg geweest. Kwam terug in de slaapkamer Met een „staartje" wyn, dat er nog in een flesch was En met één glas Schonk vader in. Dat zou hem goed doen Dan moest ie lekker gaan slapen, en morgen-ochtend om tien uur konie-immers de centjes krijgen Die lui van de belasting zou men misschien aan den praat kunnen houden, als-ze kwamen Die herinnering viel weer op vader neer als een grauwe wolk, van angstige bezorgdheid... Dat 's waar, dat dwangbevel dat al vier weken oud is Do deur waarder had hem gezegd Gisteren was de uiterste termijn Anders moesten zy besiag-leggen Daar hielp geen lieve-moedertje aan De vreugde daalde al. Maar Loes had vader gedwon gen, van den wyn te proeven, en daarna moê Toen nam zij zelve een paar slokjes. Het „staartje" werd opgemaakt En zij zaten nu, met hun drieën, te redeneeren. Als ze nu toch eens kwamen Op dat kantoor most je soms zoo lang wachten Missehien kreeg vader eerst om twaalf uur, of zoo, 't geld Ze piekerden, zoch ten, overlegdon, 't Was zoo kort-dag! Alles hadden ze toch al geprobeerd Met tante Cornelia was niks te beginnen... En oome-Daan liad zelf niks... 't Zou toch verschrikkelijk zyn Terwijl 't geid disponibel was, zóo iets te moeten ondervonden En al die kosten „Dat ze 't mij nog, zonder borg, willen leenen, zoon driehonderd gulden!" mompelde vader Maar Loes werd er nijdig om. Of-ie nu heelemaal geen vertrouwen meer had in z'n solieden-naam De menschen wisten waarachtig wei, wie Kramer, uit de Hoogstraat was Al naddeu zo nu zorgen, op t moment maar daarom was vader z n woord toch noch wat waard Neen, diè was goed! De emotie eu do paar slokjes wyn hadden tikje kleur ze haast niet te gaan kykon van de belasting En om negen uur vloog vader al de deur uit Met bezweet hoofd. Z'n das scheef. Z'n Zondagsche jas onafgeborsteld Gejaagd loopend, allerlei straten om, totdat-ie den meneer van 't kantoor zou knnnen vinden In doodsangst denkend aan „wat er thuis aan de hand zou wezen" Als ze 't eens waren, sche rammen. Het is vooral het Lincolnras ge weest dat men ter verbetering heeft ingevoerd. Het voormalig Texelsche ras, waarvan men het vorig jaar met heel veel moeite nog enkele exemplaren heeft op gespoord, is geheel verdrongen door het verbeterd texelsche ras. Het hedendaagsche ras is zwaarder dan „d e p ij 1- s taarten" (van voorheen, doch bezit er overigens nog alle goede eigenschappen van. Het lexelsche schaap heeft een kalen, onbewolden kop, draagt fijne, gladde woL, is middelmatig groot van stuk en levert vleesch van goede kwaliteit. Het is minder veeleischemd in de weide dan de Engelsche En by had niet den kruislingen, waarvan gezegd wordt, dat men ze vóór of r.u die drie- e koeien uit moet weiden, terwijl de Texelsche lammeren er achteraan kunnen grazen. zei de meneer, rustigjes- Over het algemeen groeien de Texelsche schapen spelend met een glinsterend potloodje, dat-ie op en neer niinder snel vet dan de dieper gekruiste, zoodat. ze liet wippen „ik heb alle hoop Alle verwach- °°k in den regel niet als vette lammeren, maar meestal ting Schoon mon in zulke dingen natuurlijk geen als overliouders voor de slachtbank worden afgeleverd bepaalde zekerheid kan goven. Maar, zooals ik u reeds Op Texel vindt men veel landbouwers met 200 tot zei 300 schapen, in zuLk een uitgebreid bedrijf is heel wat „D Dus 't Geld is er nog niet Op dit zor8 noodig om het bedrijf uit elkaar te houden. Zulke oogenblik zei de ander, en hy voelde dat de tranen groote schapenstapels worden in koppels gesplitst om van radelooze wanhoop hem uit de oogen sprongen de fokkerij naar eisch te kunnen uitoefenen. Dat men De meneer tfok de wenkbrauwen héél hoog op. Glim- op deze bedrijven meerdere rammen vindt, spreekt van 't Hart bonsde hem - meneer van 't kantoor zat niet uit z'n woorden komen moed om te vragen Of honderd gulden ,'t Staat er zeer goed voor - toen hij tegenover den zóó geweldig, dat-ie haast I lachte zóó grijnzend-medelijdend, zóó tergend, met zóó'n expressie van wat-bèn-je-toch-een-stumper Dat Kramer, uit de Hoogstraat, de handen opeen moest klemmen om zich te beheerschen Zóó fel laaide nu, in z'n stemming van verslagenheid, de drift in hem op i Meneer merkte 't best. Drukte, voor alle securiteit, op electrisch knopje Als die vent eens Om dan den klerk in de nabijheid te hebben Maar meneer kende z'n menschjes. Hij legde hem uit Rustig, zakelijk, vriendelijk Hy maakte, dat de hoop weer begon te leven in 't hart van den teleurgestelde Werd zelfs vertrouwelijk. Vertelde van z'n „kanalen", - z'n vele relatiën. O, hy kón wel maken dat 't gauwer in orde kwam Zekert Maar dan was 't iets-duurder, een half percentje misschien één percent Dat's goed 1 Dat kan me niet schelen 1" riep de ge martelde uit. „Dan maar die duurdere transactie. Er niet meer aan denkend, hoe hij zich bloot gaf voor meneer van geldkantoor Tegen wien hy gezegd had, dat „er volstrekt zoo'n haast niet was by de zaak. De meneer begon opnieuw te vertellen. Ja, dat andere „kanaal" was puik... En vlug... 0, zoo vlug!.. Maar dan moesten er nieuwe „kosten" worden gestort. Dat was de onafwijsbare eisch van den „particulier", by wien het kantoor zou aankloppen. Vijfentwintig gulden Vandaag nog Voor j vieren Want de „particulier" ging op reis. Voor belangrijke zaken. zelf en ook, dat uitstekende rammen meerdere jaren voor de fokkerij dienst doen, wat bij de uiteenhouding der koppels ook zonder gevaar geschieden kan. Ier bevordering der fokkerij wordt op Tpxel ieder jaar een drukbezochte rammenkeuring gehouden, waar meteen een uitstekende gelegenheid gegeven is voor aankoop van dieren Uit andere bedrijven voor bloedverversching. Het Texelsche schapenbedrijf is er op ingericht, dat begin November het meerendeel der ooien gedekt wordt. Volgens gemeentelijke verordening mogen op Texel van 1 October tot 1 December de rammen niet in de weide loopen, doch moeten op het hok gehouden worden. Op geregelde tijden leidt men deze dieren bij de schapen rond ter dekking. Deze handelwijze laat toe, dat men de besprongen ooien direct aan kop of hals door teerstrepen kan merken. In het voorjaar kan men aan deze teekens zien, wanneer de lammeren te vei'wachten zijn. Ieder schapenhouder heeft voor zijn dieren een eigen domsmerk, dat met roodaarde op de huid wordt ge plaatst en ieder jaar na het scheren wordt vernieuwd. Zoo yoorkomt men het zoek raken of diefstal van schapen. Behalve teerstrepen en merken met roodaarde en verf dragen de Texelsche schapen en lammeren nog verschillende merkteekens in de ooren, waar aan men den ouderdom, de afstamming, de verwant schap tot de rammen enz. kan herkennen. Er staa4 zoo waar een gansche boekhouding op een Texelsch schaap j In de groote schaj>enhouderijen van Groot- De ander smeekte Soebatte. Liet den meneer in Brittanië handelt men op overeenkomstige wijze, z'n razende opwinding, precies merken, hoe 't er by -,VS <!<-' lammeren duur zijn, tracht men zooveel mo- hem mee stond. Merkte niet eens het spottende glim- g^bja „tweelingen" te telen. De vruchtbaarheid der lachje waarmee men hem aanhoorde. Stumper, die schapen is een erfelijke eigenschap, daarom houdt men zoo in de knel zat en geloofde dat men hem zonder voor bet eigen bedrijf de ooilammeren aan van vroeg- borg, driehonderd pop. geboren tweelingen. De ervaring leerde ook, dat een „Krijg ik het dan vast en zeker? Misschien uitstekende weide tijdens den springtijd gunstig op het overmorgen vroeg de man, wien het angstzweet van aantal tweelingen werkt en daarom tracht men in dien het voorhoofd druppelde. bjd zulk land beschikbaar te hebben. En de meneer zonder iets te zeggen kneep de Was voorheen het aantal lammeren ongeveer iy3 oogen dicht en knikte togen hem met de pose van een, P61" schaap, thans zijn er wel bedrijven, waar dit is die wil uitdrukken„Laat dat maar eons aan my opgevoerd tot 1% per schaap, terwijl 11/2 per schaap over! thans regel is. Drielingen zijn ongewenscht en worden Had moeite om zich goed te houden tot de aanvrager goed en wel in de gang was. Hield dan z'n zakdoek voor de lippen om niet te laten hooren, wat 'n pret-ie had. Amuseerde zich dien heeien ochtend in z'n eentje èn met z'n klerk, over dat gevalletje. Van die driehonderd zonder borg! Toen hoorden zy dien ochtend vader binnenkomen. En met één oogopslag merkten zy 't Mis! „O God, va 1" riep Loes uit, en ze barstte in tranen uit. Want nu brak ook baar courage En moeder, die hem tegemoet was gegaan, greep naar de tafel. Want ze dacht te zullon bezwijmen... Rad, verward, onstuiming praatte hij. Veitelde. van dat 't nóg terecht zou komen.In Gods naam Beslag, kosten. Hy zou zelf naar don deurwaarder loopen. Maar die vyf-en twintig gulden, nieuwe „kanaal*. Hy was als krankzinnig. Hy praatte alles wild door elkaar. Ging toen naar de linnenkast, haalde er iets uit. Nam een voorwerp uit den hoek van de kamor. ..sloeg er een doek over sprak van direct naar een kruier te brengen. „Vader, wat ga je doen 1 Je weet toch 1" riep Loes nog. Maar by was al weg De vrouwen vielen elkaar snikkend om den hals. Vader had de voordeur lattin openstaan. Ze hoor den niet eens dat er „volk" kwam. 't Was gebeurd. 't Versohiikkeiyke. van de fokkerij uitgesloten. Nroeger was het algemeen in zwang, dat de schapen bij het weiden „gespanne n" werden, d. i. dat het linker achter- en voorbeen door een geteerd touw wer den verbonden. I hans ziet men niet zooveel schapen meer „in span loopen doch meer en meer gaat men ijzerdraad aan paaltjes over de tuinwallen spannen om het uitbreken uit de weide te verhinderen. oorhieen was de k a a s m a k e r ij op Texel van groote heteekenis. Na verkoop der lammeren werden de ooien geregeld gemolken en deze melk werd ver werkt tot de oudtijds beroemde volvette groene I exelsehe schapenk aas, die een belangrijk handelsartikel |was. Tegenwoordig wordt weinig scha penkaas meer gemaakt. De melk wordt thans direct gebruikt of voor boterbereiding gebezigd. De aangehouden lammeren, opgegroeid tot jonge schapen, worden 's winters meestal binnenshuis gehou- Voor het <'c" en aldaar sterk gevoederd met hooi, haver, boonen, gebroken Amerikaansche lijnkoek, gedroogde spoeling of ander, kraehtvoeder. De oudere schapen blijven 's winters voortdurend buiter 1, maar worden naar behoefte bijgevoederd. Thans geschiedt dit in sterkere mate en meestal ook op andere wijze dan vroeger. rocger voederde men tweemaal per dag hooi in erplaatsbare ruiven, later 1 maai daags hooi en 1 maal daags krachtvoeder uit een aparten bak, terwijl thans de meeste kleinere sohapenfokkers in het geheel geen hooi meer geven, doch tweemaal strekken per daj> voer ver- De rechter-commissaris bohandolde den man, die tegenover hem zat: in voorarrest als verdacht van ver duistering, niet zekere zachtheid. Iets uit het leven De te geven hoeveelheid voer is vooral afhankelijk xan de hoeveelheid gras in den herfst, hjet weer in de wintermaanden en na het „oonen in! April van net aanlal lammeren. Tweeling-ooien krijgen veel meer \oer dan die, welke maar één lam gebracht hebben. Gemiddeld geeft men op Texel aan voer per schaap en per dag: in December voor 1 cent in Januari v 001 centen, jn Februari voor 3 centen, in Maart voor 4 eenten en in Am-il voor 7 12 -f-inien per U Uo'twi riJvi /iOixwi w nucuciivivi. -4WI- 14 1 X <X XM LCjAXLDii van jarenlang eerlyk, moeizaam geworsteld hebbenden M!.u'aP <t'n P01' winter bedraagt dit f3 tot f.6. man was heui ontsluierd. En vooral dat einde van den man, die steeds z'n eerlykeu naam bad weten te handhaven. Toen de angst hem overstelpt, half krankzinnig gemaakt had, was tragiscb. „Maar kondt-ge dan niet begrijpen, als man van zaken" vroeg de réchter hem, „dat die heeJe historie een truc was, een schurkenstreek, om je noir je laatste duiten afhandig te maken dat die schavuiten van do zooge naamde Credietbank je achter je rug hebben uitgelachen Met z'n versufte oogen zag de verdachte den rechter aan Slechts vaag drong iets van de woorden tot hem door Hy wist niet wat te zeggen Staarde in wüde verte Met de expressie van mensch, jn wien het laatste overblijfsel van intellect langzaam maar zeker aan 't uitdooven is De rechter roerde 't punt niet verder aan... Terwijl hy verder bladerde de stukken van 't dossior, rees de vraag in hemHoevelen zullen er, als deze onge- I ypische gebouwtjes op Texel zijn de talrijke over het geheele eiland verspreid staande „schapen boeten", riet gelijken halve schuren, waaraan hel woonhuis ont breekt. Het middengedeelte dient voor hooibersiing en dc zijgangen aan dne zijden dienen 's winters tot stal ling der jonge schapen. rei vei duidelijking van eenige der bovenstaande mede- deeangen laai ik nieronder een opgaaf volgen over aam oer en prijzen op de zes offlciëefe Texelsche Lam- merenmarkten in 1907 en 1908. 190" 1908 aantal prijs 6855 f 8.00—f 13. 9300 f 8.00—f 12. 7302 f 7,50—f 12. 4318 f 7,00—f 12. 3026 f 7,00—f 11. 998 f 7,00—f 11 le markt I 5e 6e aantal 7964 9006 6500 3958 2645 1385 prijs f 12-1 15,50 f 12—f 16,- f 12—f 15,50 f 11—f 15,- f 11—f 13.50 f 11—f 15,- 1 jf*' staatje kan men gemakkelijk berekenen, dat Slachtoffers °pbrerlgst der wolvee-houderij op Texel dit jaar bc annriik rmnilor !c u„ï - lukkige, nog hier tegenover me zitten Slachtoffers j* uP"reugM uei woivee-naudenj op Texel dit jaar van de menschelyke bloedzuigers, die aityd nieuwen buit 'mignjk minder is, dan in het gunstige jaar 1907. De lager e prijzen, voor wol en oude schapen bedongen, mede ln rekening gebracht, zal Texel uit zijn schapen stapel dii jaar ton minder ontvangen hebben dan in 1907. 0 Ook in dit bedrijf wisselen vloed en ebbe elkaar af' D. E.' LANDMAN. vinden, hoè groot ook 't gewicht is van bet gekerm en troweeklaag der door hen geplukten K MAiTRE CORBEAU. AAAl. De srhapeulrauilery op Texel iu verband met de aanstaande groote l.audbouw tentoonstelling De groote beteekenis van Texel's schapenteelt blijkt het duidelijkst uit eenige getallen. In 1906, '07 en 08 werden circa 40.000 lammeren per jaar uitgevoerd. In eenige jaren voor 1906 jaarlijks ongeveer 35000 stuks, De Laatste jaren waren de prijzen zeer gunstig, maar Zitting van Dinsdag 25 Augustus 1.808. Met de klomp Het eerste nummer waarmede het omvangrijke wo- giamma van vandaag werd afgewerkt, waa een hooger- beroep-zaakje, voor een paar weken terug aangehouden, omdat toen de voornaamste getuige, de heer Ds. J. Kooiman, Doopsgezind predikant te Barsingerhorn, niet present was. Die was er nu wel en nu zal de aandachtige lezer ook wel al reeds het vermoeden hebben opgevat, dat het de meer beruchte dan beroemde Jacob Bras was, die thans op het bokkebeuntje plaats mocht kiezen. Ook die was present. Zooals velen reeds bekend zal zyn, smee4 Jaap onlangs met zyn klomp een ruit in de pastorie waar Ds. Kooiman woont, in, omdat deze niet precies dacht als Jaap zelf, ten opzichte van de „boodschap" die Jaap zyn schreden naar de pastorie deed richten. En daar Jaap de aangename toezegging deed morgen nog eens eventjes een „Da Cape" toe te passen met die ruiten-vernieldery by „Domenie", had de heer Kooiman de politie met de loffelyke voornemens van Bras in kennis gesteld, tengevolge waarvan de plaatselijke politie in de personen van de heeren J. Langedyk en N. Dub belman zich beiden op den loer legden. Doch hunne waakzaamheid was in zooverre tevergeefs, dat Jaap zyne fraaie belofte totaal heeft vergeten en de pastorie in rustige rust liet. Hoe Jaap vandaag zyn anders zoo sterk geheugen ook pynigde, heden kon hij zich maar niets herinneren absoluut niets. Wel wist Bras te vertellen, „datte we teugewoordig gnappe mensche in de wereld hewwe deer hei je Donderdags van de kermisweek, toe ware „she" an 't vechten, moorden, brandstichten en Maar de fnngeerende president Mr. Lagerwei, beduid de Jaap gauw, dat hy zich in zyne redeneeringen by deze strafzaak had te bepalen. De 0. v. J., ten slotte uitgenoodigd geworden zynde, over een en ander zyn meening kenbaar te maken, vond dat de moeite eigenlyk wel kan worden gespaard, om Bras tot andere gedachten te brengen. We kennen hem, vindt Z.E.G., die opnieuw wegens opzettelyke, wederrechtelyke vernieling van eenig goed, dat een ander toebehoort, met toepassing van het betrekkelijke wetsartikel (350) van het Wetboek van Strafrecht, tegen Jaap 1 maand gevangenisstraf eischt. Bras wou notabene de zaak opnieuw onderzocht zien. Een model-echtgenoot. Is zaak No. 1 contra Bras, voor hem, die erdebyzon- derheden van kent, vry treurig, niet veel minder zal dit helaas het geval zyn by de zaak uit Benningbroek (gemeente Sybecarspel) die nü aan de beurt was. Waar- lyk, de buren en bekenden van hem, die hierin de dubi euze eer had voor beklaagde te mogen spelen, zullen zeker de drama's in hun stil dorpje af en toe ten huize van den kastelein Nicolaas Buis afgespeeld, treurig vin den. Drankmisbruik schynt hier de hoofdrol wel zoowat te spelen. Over wien we het eigenlyk hebben? Wel over den zoo even reeds genoemden kastelein, die zyne vry tengere vrouw dan al vreeselyk kan mishandelen, als mijn heer zyn hoofd niet goed staat. En dat gebeurt nogal eens, daar sinjeur dikwyls ver over zyn thee is en dan zeer twistziek schynt te zyn, vooral tegenover zyne echtgenoote. Beklaagde was absent Van het hem ten laste gelegde dat hy zyne vrouw zou hebben geslagen en geknepen bekent hy blykens zyne vroeger op schrift gestelde verklaring, alleen het slaan. Dat geschiedde behalve op andere dagen, 0. a. ook op Maandag in 't laatst van Juni, toen Buis best aangeschoten was en zyne vrouw en de ega van Willem Bakker; Vrouwtje Koeleman genaamd, de wasch bered- d enden. 't Werd middag... etenstijd. Buis wou niet eten, hóe zyne vrouw er hem ook toe trachtte over te halen. Hy pakte haar beet, smeet haar in de gang tegen het schot, gaf haar daar een hort en een duw, zooals de waschvrouw zei, sleepte haar by heur haren langs den grond, mishandelde haar later opnieuw op de dorscb, kortom, het ging er vreeselyk te keer. De vry ernstige zaak werd onder de aandacht van de justitie gebracht, maar de rechter-commissaris heeft de toezegging aan Buis gedaan, dat, wanneer deze zich .verder behoorlijk en rustig gedroeg, geen voortgang aan de rechtzaak zou worden gegeven. Edoch, hoewel Buis goede beloften had gedaan aan den rechter-commissaris, was 't toch al weer heel gauw mis en hy al weer spoedig de oude ruwe Klaas. De laatste paar dagen ging het evenwel vry goed. De heer Officier heeft echter voor zoo'n dag of wat zich rustig houden niet veel respect en zou evenals de President (Mr. van Houweningen heeft het presidium nadat Bras' zaak was afgehandeld, overgenomen van Mr. Lagerwei) veel gevoelen voor opzending van Klaas naar eene inrichting ter genezing van drankzuchtigen. Buis heeft den wensch te kennen gegeven, er voor deze maal met eene geldboete af te komen, maar Z.E.G. zou het werkelijk noodig achten, dat hy eens een flinke les kreeg, wellicht dat dit hem nog tot andere gedachten kan brengen. De mishandeling bewezen achtende, hoewel niet in alle in de dagvaarding opgenomen onderdeelen, requi- reerde Mr. Cnopius tegen Buis wegens mishandeling van zyne echtgenoote, 8 dagen gevangenisstraf. Rij wiel verduistering. De 18-jarige te Haarlem geboren en te Alkmaar wonende kistenmaker en houtzager Gerardus Matthias Verwoest was wél present afs beschuldigde. Hem was ten laste gelegd, dat hy op 1 of op 2 Juni j.1. een fiets heeft verduisterd van den Alkmaarschen rijwielhandelaar Arie Ruiter, welk karretje eene waarde van ongeveer f60 vertegenwoordigde, Na de fiets van Ruiter te hebben gebuurd, peddelde hjj welgemoed naar Hoorn, waar hy in 't Weeshuis, waarin hy is opgevoed, nog gelden had, die hy meende te kunnen opvragen, om daarmee naar zyn in Brussel wonende familie te gaan zooals hy voorgeeft. Het vermoeden ligt evenwel eenigszins voor de hand, dat mijnheer eens goeden sier wenschte te maken. j Erg liep het hem echter niet mee, want te Hoorn j kreeg onze vriend nul op 't rekest, waarna hy naar Amsterdam fietste. 1 Hier gevoelde ons baasje zich dra in zyn element. Hy verpatste de fiets voor f 15 aan een hem onbekend Israëlietisch koopman Meyer Engers genaamd en ver teerde de zoo gemakkelijk verkregen guldens in alle vroolykheid. Van familiebezoek natuurlijk geen sprake. Ruiter zat echter ook niet stil en weldra was politie en justitie in 't geval gemoeid en het rijwiel opge schommeld. De heer Officier heeft aanvankelijk zijn best gedaan, om vervolging achterwege te laten, maar de manier waarop bet feit gepleegd is, pleit al lang niet ten gunste van beklaagde en het feit zelf, in zyne bijzonder- beden bekend wordende, eischte wel vervolging. Mr. Cnopius heeft dus den beklaagde doen dagvaar- j den en eischte thans wegens verduistering eene maand gevangenisstraf tegen hem. Alog een rgwielgeschiedenis. Eer. andere rijwielspecialiteit van een aanverwant gehalte is de 25-jarige Jan Blokdyk, een Hoornsch koopmannetje, geboren te Wester-Blokker. 1 Jan had zich by contract verbonden tot den koop van I een rijwiel van den handelaar Dirk Beets, voor f 65. Elke maand moest f5 worden afbetaald. Reeds had Jan het tot de respectabele som van 50 guldegi ge bracht met de afbetaling, toen de financieele bron van den eenigszins spraakgebrekkigen schuldenaar plotseling begon te verdrogen En, dwaas genoeg, verkocht hij later de fiets voor f25 aan iemand die er weldra man kement aan kreeg en er mee te repareeren ging naar.... Dirk Beets. Deze herkende 't karretje gauw genoeg en de reet laat zich denken. Jan zat tengevolge van den verderen loop, dien de zaken namen, vandaag op 't bokkebeuntje te zweeten. Hy heeft heelemaal geen moeite gedaan, om de zaak in 't reine te brengen. De O. v. J. eischte wegens verduistering 14 dagen gevangenisstraf tegen hem. De zitting wordt geschorst. Van wie is het medaillon? Nadat de zitting weer is heropend, maken we kennis met een ouden bekende, den visscber Antomus Selie, geboren en wonende te Hoorn. Hem wordt eeu heel

Schager Courant | 1908 | | pagina 9