Plaatselijk Nieuws. Een hooKe prgs De stieren vereeniging te Roordahuizum (Fr.) heeft aan de fokvereeniging te Lonneker (O.) een stier verkocht voor de kolossale som van 1 8500. Opening der Staten-Generanl. Het is thans zeker, dat H. M. de Koningin niet voor nemens is de zitting der Staten Generaal op 16 Sept te openen, maar daartoe van harentwege een commissie, bestaande uit de Ministers, Departementshoofden, zal machtigen. Dientengevolge is er sprake van de openingsplechtig heid te doen plaats hebben in de vergaderzaal der Tweede Kamer, indien deze, na de jongste inkrimping van het middengedeelte, voldoende ruimte biedt. De zieke soldaat. Men schrijft uit Delft aan „Het Volk"; In het garnizoen te Delft doet zich tegenwoordig een geval voor, waaruit blijkt dat men het met kwartier- zieken nog niet zoo kwaad voor heeft Wel hangt er tegenwoordig een waarschuwing en raadgeving aan den wand, waaruit men kan bestudeeren hoe men gezond heidsmaatregelen in acht moet nemen, maar aan den anderen kant beschouwd ziet men wat een half-zieke militair in de oogen van den bataljons-commandant waard is. Vroeger konden de kwartierzieken in de kamers „onder de wol gaan"; tegenwoordig is dat echter niet meer. Nu is er een ziekenkamer!! Een stuk van den zolder in de kazerne is daarvoor ingericht! Wat het meubilair betreft, fijn hoor: een vieze tafel met een paar banken zijn er; kribben of ledekanten absent. Nu, in 1908, vertoeven de menschen maar op hun stroo- zakken op den grond, dat is veel gezonder en men ligt als varkens naast elkaar. Maar was dat maar alles! Wanneer men denkt alleen te zijn, is men dat niet eens, wantde wandbeertjes houden u gezelschap. Ja, ja, 't is daar nog zoo kwaad niet! In de gevangenpoort te .Den Haag is de ziekenzaal nog beter; daar lag men ten minste nog in bedsteden, en dat is al een paar honderd jaar geleden. De gevangenpoort wordt aan een ieder tentoongesteld. Maar zou men die ziekenkamer in de kazerne te Delft ook ten toon durven stellen Vraag het eens aan den bataljons-commandant. Ik geloof dat de divisie commandant daar nog niet eens toegang heeft. O, moderne tijd. Hoe heerlijk is 't soldaat te zijn! Uit wanhoop? Zaterdagavond om negen uur verliet de heer V., wo nende aan den Haagschen Straatweg onder Heemstede op een bloemkweekerjj, zijn woning en keerde niet terug. Den volgenden morgen vond zijn personeel hem achter een rietberg liggende, dood en met totaal verbrijzelden schedel. Daar er geen wapen werd gevonden, werd de justitie te Haarlem gewaarschuwd en bij het onderzoek dat deze instelde werden, echter tot nu toe zonder re sultaat, de aangrenzende slooten afgedregd. In de nabij heid van het lijk werden kleine dynaiuietpatroontjes gevonden- Het personeel deelde ons mede, dat het den vorigen Zaterdag geen volkomen uitbetaling had gehad. De heer V. woonde pas van Mei af op de kweekerij. De omwonenden hadden om negen uur een luid schot gehoord, doch aan stroopers gedacht. Het Trio. Naar het „Hbl." verneemt, heeft het O. M. bij de rechtbank te Amsterdam hooger beroep aangeteekend tegen het vonnis, gewezen tegen de gebroeders Roos. Moordaanslag. Maandagavond laat is in het park Nieuweroord te Utrecht een poging gedaan door een aantal personen tot verdrinking van een politieagent. Deze hoorde in een laantje gekerm en bemerkte een persoon, die zeide in de borst gestoken te zijn. Zich over hem heenbukkende werd de agent plotseling door den quasi-gewonde beet gegrepen en schoten uit het duister zes a negen per sonen toe die trachtten den agent in een vijver te werpen. Deze kon noch van zjjn revolver noch van zijn sabel, welke laatste trouwens losgegespt was, gebruik maken, doch schreeuwde luid om hulp, waarop eenige sergeants en korporaals op weg naar de geniekazerne toeschoten. Een hevige vechtpartij ontstond met bet resultaat dat vijf der daders gegrepen werden, drie of vier verdwenen in den nacht. De daders zijn beruchte individuen. De namen der niet gearresteerden zijn bekend. In het „Ulr. Dbld." lezen we uitvoerig over dezen bandietenstreek De politiebeambte schreeuwde uit alle macht om hulp, vooral toen hij bemerkte wat men met hem van j plan was. Op dit hulpgeroep kwamen eenige sergean ten en korporaals van de genie, die op weg waren naai de kazerne aan Damlust, toeloopen om te zien wat hier gebeurde. Toen de daders zagen dat zij ontdekt waren stelden zij alles in het werk om een goed heenkomen te vinden, daar hun bleek dat hun poging, den agent te verdrinken, toch was verijdeld. Tusschen ae militairen en de bandieten ontstond daarop een verwoed gevecht; de kranige geniesoldaten wisten 5 van de schurken in handen te krijgen; 3 of 4 gingen er aan den haal en verdwenen in het duister van den nacht, zoodat zijniet meer konden worden gevolgd. Intusschen waren ook burgers toegesneld, die adsistentie verleenden, zoodat de vijf aangehoudenen geen kans meer hadden om te ontvluchten. Wel deden de kerels alle moeite om zich los te rukken en trachtten zjj telkens opnieuw meester van het terrein te worden, maar de burgers en mili- i taireu wisten al die pogingen te doen mislukken. Dat er verwoed gevochten is, moge blijken uit het feit, dat een der geniesoldaten een wonde bekwam boven het linker oog, een ander een diepen steek, vermoedelijk met een mes toegebracht, in de rechterhand opliep. Doch ondanks deze blessuren hielden de militairen stand en slaagde men er met vereende krachten in de woestelingen te overmeesteren. Omgeven door een grooten volksoploop, werden de vijf kerels naar het politiebureau aan de Catharijnebrug gebracht, vanwaar later hunne overbrenging naar het hoofdbureau volgde. De politie zoekt de andere ontvluchte daders, wier namen alle bekend zijn. De vijf aangehoudenen zijn H. S., 18 jaar, bakker; L. v. d. B., 19 jaar, eveneens bakker; M. K., 22 jaar, schoenmaker; F. J., 19 jaar, veedrijver; F. 8, 21 jaar, ook veedrijver. Het zijn allen beruchte individuen, bij de politie ongustig bekend. Een vast beroep oefent geen hunner uit, het zijn menschen, die morgen dit en overmorgen dat doen. De agent Smit heeft gelukkig geen ernstige verwon dingen gekregen. Een abnormaliteit. Te Reeuwijk bij Gouda is de vrouw van een arbeider bevallen van een aan elkander gegroeide tweeling, die slechts één hoofd heeft. Beide lichaamshelften zijn van het mannelijk geslacht, alle organen zijn normaal, aan deze vleeschklomp zijn vier handen en vierbeenen' Verjaarsgeschenk. Wjj waren in de gelegenheid het geschenk te bezich tigen, dat door H. M. de Koningin-Moeder aan H. M. de Koningin is aangeboden. Het bestaat in een keurig rieten veranda ameuble ment, vervaardigd door de firma Do Ridder, Singel en Reguliersbreestraat, Amsterdam. De sierlijke doch een voudige meubeltjes zijn van het beste pitriet (het bin nenste, de pit van het riet), heel mooi wit van kleur, en sterk van constructie (handwerk). Ze zijn bekleed met liberty cretonne, lichtgroen met witte teekening. De stof, de vorm en het riet zijn door H. M. de Ko ningin Moeder zelf gekozen. Een laag gemakkelijk stoeltje met bijzonder zacht kussen is voor de Koningin zelve bestemd. (Hbld.) Valkkoog. Maandagavond trad in het lokaal van den heer G. van Bodegraven Jacob Kelder op met zijn harmonica. De zaal was geheel bezet en het talrijke publiek beeft onverdeeld genoten. Wat was dat mooiZoo geheel anders, dan wij van andere harmonicaspelers gewoon zijn. Meermalen meenden wij orgeltonen te hooren. Groote vaardigheid, echt muzikaal gevoel en een uitmuntende begeleiding deden een goed geheel ontstaan. Vooral in de piano's toonde Kelder zich een meester. Hij kan er zeker van zijn, dat hij een volgenden keer jjier welkom zal wezen, en op een belangstellend pu bliek kan rekenen. Een prettig bal besloot dezen mooien avond I Fraude door een brieveniraarder gepleegd. Men meldt uit Uden: Omtrent de fraude, gepleegd door den brievengaarder W. v. d. B.. valt thans mede te deelen, dat hetverduis-- terde bedrag ongeveer f 20.000 beloopt. Reeds jaren he ft v. d. B. het bedrog gepleegd en het zou wellicht nog geruimen tijd voortgeduurd hebben, als op een Uden- sche markt niet een paar inwoners van Zeeland tegen elkaar hunne bevreemding hadden uitgesproken, dat ze geen spaarbankboekjes ontvingen. Dit gesprek werd toevallig gehoord door een dienaar der Udensche politie, die onmiddellijk een onderzoek instelde. Het gevolg was, dat eenige spaarbankboekjes in beslag werden ge nomen en v. d. B. gevankelijk naar 's Hertogenbosch werd gevoerd. Het blijkt thans, dat de boeken door v. d. B. zeer cor rect znn bijgehouden; doch de spaarbankboekjes bevatten onjuiste getallen. Het onbeperkt vertrouwen, dat v. d. B genoot, is voor een groot deel oorzaak van zijn misstap. De eenvoudige landlieden brachten hunne spaarpenningen op de postspaarbank en lieten de boekjes op het kantoor, berusten, zich tevreden stellend met een door v. d. B. geschreven bewijs, soms zelfs zonder dat. Ongeveer 300 inleggers zullen in verhoor moeten komen. Snij- en vechtpartijen in Drente. De snijpartijeh zijn in Drente by volksfeesten niet tot de dorpen beperkt, wat op droeve wijze is gebleken te Meppel. Gepasseerd en nacht toen is in de Emmastraat aldaar, met haar berucht koffiehuisje althans een huis dat als zoodanig wordt besproken, hevig gevoch- ten, waarbij het mes duchtig gehanteerd werd. Een ze- kere G. moest het vooral ontgelden; hij ontving van W. (beiden te Meppel woonachtig) sneden en steken in aan gezicht en borst, zoodat hij niet buiten gevaar is. Als vermoedelijke dader is W. gearresteerd. Verlaging posttarief. Naar wjj vernemen, zullen de wijzingen in de postwet hoogstwaarschijnlijk 1 October a.s. in werking treden. (P. G. Crt.) Relletjes te Hoorn. Met het oog op de te verwachten drukte op straat met koninginnedag en het daardoor moeilijk handhaven van de uitgevaardigde proclamatie, waarbij samenscho lingen van meer dan vjjf personen waren verboden in verband met de relletjes, welke de vorige week plaats gehad hebben, werd Maandag reeds vroeg namens den Burgemeester bekend gemaakt dat dit verbod was op geheven. 't Was dan ook zeer kalm in de stad, de verjaardag van H. M. de Koningin werd zoo lustig mo gelijk gevierd en van den oproerigen geest van eenige dagen terug viel niets meer te bespeuren. De moordaanslag in de Marnixstraat. De aangehouden broodbezorger S., die, zooals w(j reeds meldden, onder zware verdenking staat te Am sterdam den moordaanslag op den kruidenier Kruyger gepleegd te hebben, is heden ter beschikking van de justitie gesteld en naar het Huis van bewaring overge bracht. Mazelen en Kinkhoest. In Noordelijk Friesland heerschen onder de kinderen kinkhoest en mazelen. Sommige scholen zijn geheel ontvolkt. Bjj het spelen gedood. Te Stadskanaal (Gr.) speelden twee meisjes blinde mannetje. Op een bocht in den weg overviel haar een stoomstroopers met 2 paarden bespannen. Beiden ge raakten onder de paarden, het eene bovendien onder de pers. Dit laatste, een dochtertje van den landbouwer R. te Velde, was bijna onmiddellijk dood. Het andere meisje kwam er met eenige schrammetjes af. De Kamerzetel voor Schoterland. Men meldt uit Schoterland, dd. 30 Aug. Te Heerenveen werd heden eene vergadering gehou den van de afdeelingen Heerenveen-KDijpe, Ureterp der S. D. A. P. en van de volkskiesvereemgingen in Opster- i land en Schoterland ter bespieking van de Kamerver kiezing in 1909. De heer G. L. v. d. Zwaag stelt zich niet weer verkiesbaar. Met algemeene stemmen werd candidaat gesteld de heer A. H. Gerhard, hoofd eener openbare lagere school te Amsterdam, die reeds meldde eene eventueele candi- datuur te aanvaarden. De candidatuur Havers vond hoegenaamd geen steun. De heer v. d. Zwaag heeft zich bereid verklaard de candidatuur Gerhard te steunen. De heer Gerhard zal dezen winter in tal van plaatsen in het district optre den, beginnende op a.s. Zaterdag te Heerenveen, waai de Provinciale federatie der S. D. A. P. dan eene open luchtmeeting houdt. Door een ram. De echtgenoote van den heer H. Bloeming te Zwee loërbrug (Dr.) was Maandag bezig bij de schapen, die naar het veld zouden worden geleid. Een ram kwam op de vrouw toeloopen en stootte haar vreeselijk in de borst. Na hevige pijnen te hebben doorstaan, is de arme vrouw drie dagen daarna overleden. Een gevaarljjk heer. Zaterdagnacht werd de politie bericht, dat er onraad was in den tuin der dames M. aan het Koningsplein te Arnhem. De inspecteur Bros was onmiddellijk meteen tweetal agenten ter plaatse, waar inderdaad een persoon werd opgemerkt achter eenig heestergewas. Zich go- vangen ziende, verscheen hij aan het tuinhek en zei zich gewillig te zullen overgeven. De inmiddels ge waarschuwde bewoonsters gaven de politie doorgang tot den tuin, waarna de inbreker naar het bureau werd geleid. Daar bleek hij te zijn de 17-jarige kleermaker C., inwonende bij zijne ouders in de Staring;straat. Op hem werden verschillende inbrekerswerktuigen gevon den, m6t het onontbeerlijke kaarsje, een electrisch lan taarntje, een groot mes en een geladen revolver, die hij, zoo verklaarde hij voor den comm. van politie, onver holen zou hebben gebruikt, als hij mocht zijn overvallen. Onmiddellijk werd huiszoeking gedaan in de Staring straat, waar niets werd gevonden, wat afkomstig zijn kan van de verschillende inbraken in den laatsten tijd (Burgemeesterswijk, Musis Sacium, e.a.), hoewel er alle grond voor verdenking op C. is. Het onderzoek wordt voortgezet. Hij heeft twee inbraken bekend in de Sta ringstraat, een in de Jacob Cremerstraat en één aan den Janssinge). (Echo.) Om een ton gouds I Een merkwaardige kwestie is het proces, gevoerd tus schen den heer O., herbergier te Zutphen, eischer contra de Diaconie der Nederduitach Hervormde Gemeente te Amsterdam, gedaagde. Het geval is in 't kort het vol gende. De heer S, in 1905 overleden, had de Diaconie der Nederduitsch Hervormde Gemeente te Amsterdam tot erfgenaam benoemd. Na zijn dood echter kwamen de heer O. en zijne vrouw aan met een door den heer S. onderteekend stuk, op grond waarvan zij een uitkee- ring van meer dan f 100 000 vorderden. De vader vnp eischer, familielid van des heeren S 's eerste vrouw (overleden in 1862) had te zijnen huize langen tjjd die dame verpleegd en verzorgdook den heer S. zelf meer malen huisvesting en allerlei zorgen verleend. Toen heeft de heer S. in Juli 1902 't volgende stuk onder teekend „De ondergeteekende G. H. H. S., particulier, wonende te Amsterdam, verklaart bij deze schuldig te zijn aan de kinderen van D. O. en J. H., gewoond hebbende en aldaar overleden te Zutphen, de somma van 1100.000, zonder en vrij van successierechten en dadelijk uit te keeren na mijn overlijden in Nederlandsche gangbare munt aan die kinderen, voor hetgeen de ouders aan mij ondergeteekende en aan mijne vrouw hebben gedaan gedurende hun leven en de diensten en zorgen die z(j aan mijne overleden vrouw hebben bewezen; 2o. dat de hypotheken die ik ondergeteekende heb loopen ten laste van G. A. B. O. met mijn dood vervallen zijn en dat ik die schenk en ten bate komen van voornoemde G. A. B. O.; 3o. dat mochten er onder mijne papieren of na gelaten stukken nog vorderingen zijn van D. O. (over leden) of G. O, dat die vervallen zijn en van onwaarde aan mijne erven of regtverkrjjgenden wordt verzocht die ten stipste na te komen. Zutpben, Juli 1902. Goed voor f116.000. C. H. H. S. Over de rechtskracht van dit stuk, welke door de Diaconie der Ned. Herv. Gein. werd ontkend, maar door den belanghebbende, den z^on van den heer v 0- ver dedigd, ontstond de strijd. Was het een schuldbekente nis? Eischer beweerde het. Zijn vader logementhouder, had ais zoodanig eene vordering op den heer S., dat was de zaak. Het bedrag was door partijen indertijd zoo hoog gesteld, omdat de heer S. zoo hoogen prijs had gesteld op de zorgvuldige verpleging van zijn geliefde eerste echtgenoote. Dit karakter werd ontkend door gedaagde. Volgens haar was het stuk niet bedoeld als bewijs van een vordering, maar als bron daarvoor, waarvoor het intusschen niet kan dienen wegens ge breken in den vorm. Dit is de hoofdzaak van het proces. De achtergrond, de wijze van tot stand komen van een dergelijk stuk bleef daarbij grootendeels buiten beschouwing. De Arrondissementsrechtbank te Amsterdam ontzegde eischer zijne vordering, het stuk beschouwende noch als te voldoen aan de eischen van een schenkingsacte, noch aan die van eene beschikking des doods, terwijl het ook geen geldige schuldbekentenis is. wijl de schuld oorzaak ontbreekt. In hooger beroep gaf het Hof dezelfde beslissing. Hoogwoud. Wegens periodieke aftreding van de heeren Jn. Koorn Dz. en S. Glas als Hoofdingelanden voor het Ambacht „de Vier Noorder Koggen'zal op Dinsdag den 15 September a.s. lusschen 9 uur v.iti. lot 2 uur n.m. ten Raadhuize dezer gemeente verkiezing worden gehouden van twee Hoofdingelanden voor het Ambacht ,,de Vier Noorder KoggenDe her-stemming zal zoo noodig ge schieden op Dinsdag 22 September d.a.v. Hoogwoud. De heer De Haan, veearts, uit den Deemster, die in het voorjaar aan de veeartsenijschool zijn diploma be haalde, zal zich te Spanbroek als zoodanig vestigen. Genoemde persoon had eerst pogingen in het werk gesteld om zich alhier te vestigen, maar door den nood van huizen of kosthuizen was hij genoodzaakt zich elders te vestigen. Hoogwoud. Vrijdagnacht toen de heer C. Zeilemaker alhier en anderen van de Alkmaarsche kermis huiswaarts keerde, kreeg hij dicht bij zijn huis. een ongeluk. Door den hevigen wind was een boom dwars over den weg gewaaid en in de duisternis reed hij er tegen aan. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats, maar de wagen werd erg beschadigd. Callantsoog. Zondag 30 Aug. gaf de bekende harmonicakunstenaar Jb. Kelder eene uitvoering in het locaal van den heer J. A. Vos te Callantsoog. De zaal was tot in de uiterste hoekjes bezet, en de algemeene stilte, gedu rende zijn spel en de bijval welke hem ten deel viel, bewees ook hier dat zijne muziek ten zeerste voldeed! Ongeveer 130 belangstellenden woonden deze uitvoe ring bij. Een gezellig bal besloot het verdere gedeelte van den avond. Hoogwoud. Op het adres van Joh. Ekers, wonende alhier, hou dende verzoek om vergunning voor den verkoop van sterken drank in 't klein alleen aan logeergasten in het door hem bewoond perceel, is door IÏ.H. Ged. Staten dezer provincie le kennen gegeven dat zijn ver zoek niet voor inwilliging vatbaar is. n. M. de Koulngiu. Een Telegraaf-correspondent, nieuwsgierig geworden door de geruchten die er loopen over den gezondheids toestand onzer Koningin, is op onderzoek uit geweest, is. Men is ditmaal daar hoogst voorzichtig en zoo- wekere verwachtingen'' worden gekoesterd en dat van eenige teleurstelling te dien opzichte .nog geen sprake Hij is van oordeel dat op Het Loo wel degelijk doende wordt Hare Majesteit minder gezien en geeft dat tot allerlei zotte geruchten aanleiding Schoonrjjderjj. Maandag, op Koninginnedag is te Helder een schoon- rijderij gehoudep. De uitslag was: 1ste prijs, f 60, D. Stammes, te Anna Paulowna; 2de prijs, f 30, D. Geer- ligs Dz., te Barsingerhom3de prijs, f 15, L. Vader, te Koegras; 4de prijs, f 5, G. \Y. Jimmink Wz., te Koegras en extra prijs voor het mooiste geheel uil deze gemeente, f 10. uitgeloofd door de plaatselijke af- deeling dei' Holl. Maatschappij, T. Terra, Huisduinen. Als jury-leden traden op de heeren J. de Veer en G Muijs te Schagen, N. Kaan te Wieringerwaard, .1. Blaauboer te Anna Paulowna, De Wit en Kuiper' te Koegras en Thijssen te Helder. Er namen 22 paarden aan dezen wedstrijd deel. Koninginnrfeeat 31 Augustus 1908 te Winkel. Wal een drukte en' wat een. bedrijvigheid, ieder schijnt zich geroepen te voelen om voor dag en dauw op te staan, zelfs zijn er bij, die, hoe gaarne ze anders in gewone gevallen zich nog eens omkeeren op dit uur, nu de verzoeking om op te staan geen weerstand konden bieden. 3 uur in den morgen verzamelden zich reeds een getal mannen, om 'de eerelrogen te plaatsen, weer an deren hadden tot taak de baan af te zetten voor de te houden wedstrijden, 't Is woelig, 't is levendig de menschen roepen tegen elkander, zijn luidruchtiger dan gewoon, in een woord, alles wijst op een drukte voor afgaande aan een dag waarop ieder feest zal vieren. Behalve zij die zich met bogen en baan belast heb ben, ziet men meer en meer alle bewoners naai- buiten komen om nog een versierinkje aan te brengen, de eene vlag na de andere ziet men langzaam, uit dak of venster voortschuiven, kortom de voorbereidende werkzaamheden zijn in vollen gang. Maar, was er wel gedacht aan het buiig weer van de laatste dagen'? Gedacht zeker, maar 30 Augustus maakte zoo een prachtige uitzondering daarop en men koesterde ook de hoop dat dit 31 Augustus zoo zou zijnmaar ziet een onweersbui in den avond van dien mooien 30 Augustus was voldoende om Weer de buien te zien terugkeeren. en toen dan heden morgen de voorbereidende werkzaamheden gaande waren, toen was het dat menigeen een bedenkelijk gezicht zette. Niet druppelend, niet zacht weldadig regenend, neen stort buien waren het, die omstreeks 6 uur neervielen, die èn vlaggentooi èn versieringen dreigden' te bederven en te vernielen. Optimisten zijn er gelukkig altijd en ook nu, de eerste - bui voorbij, 't zou wel afgeloopen zijn, maar helaas telkens wórd. die volgens hen de laatste bui weer gevolgd dooi- een andere, en zoo ging het tot omstreeks 8 uur. Toen klaarde de lucht werkelijk op, en den geheelen dag is het weer px-achtig geweest en gebleven, tot 's avonds, toen alles was afgeloopen, het ten spijt der verlichters weer hevig begon te regenen. Langzaam, maar voor velen, die nog niet geheel ge reed zijn. toch te vlug nadert het uur van aanvang. Om half tien, de eerste verrassing het belooft een goede dag te worden. Op een paard,, met oranjekleurig tuig en met vlaggen gedekt, gezeten verkondigt de kleine Jan Wit Cz., die eveneens ruimschoots met oi'anje is getooid, de opening van het feest, door te roepen Oranje boven, leve de Koningin, het feest neemt een aanvang, en 't was ook werkelijk zoo, want om 10 uur klonken van Wmkel's toren de tonen van de koraalmuziek. De bewoners zijn inmiddels op de been gekomen en verzamelen zich ter hoogte van het Raadhuis, waar de optocht in elkander gezet wordt. De feestcommissie voorop, dan W'inkel's Harmonie, de schoolkinderen met hunne onderwijzers, en eén groot getal belangstellenden, staat gereed om zich naar het kerkgebouw te begeven, en met den eersten slag op de trom zet de stoel zich in beweging. Bij het bereiken van het kerkgebouw verlaten de voorzitter en secretaris der feestcommissie een oogen- blik hun plaats in den optocht om den eere-voorzitter (den Burgemeester) af te halen. De kerk is overvol: zelfs in hel portaal en in de gan gen staan de menschen. Het teeken van een begin wordt gegeven en alles is stil, zooals dat past in een kerkgebouw, er is stille ernst van het oogenblik. De Kere-voorzitter opent de officieele feestelijkheden met het uitspreken van een feestrede, een oogenblik doet spreker ons stilstaan en we denken terug, wat er in die 10 jaren van Harer Majesleits regeering zooal is voorgevallen. Spreker schetst onze verhouding lol het huis van Orauje-Nassau en eindigt vervolgens met dèii wensch dat H M de Koningin nog vele jaren onze regeerende Vorstin moge zijn door de slotwoorden „Zij leve lang", waarop de aanwezigen met geestdrift, lx-, geleid door orgelmuziek invielen: „Zij leve lang' enz. enz. Daarna worden een feestlied en nog eenige vader- landsche liederen gezongen en de eere-voorzitler wordt weer uitgeleide gedaan t Eerste nummer is afgeloopen en het heeft indruk gemaakt. De stoet zet zich in beweging, en voort gaai het tot aan de woning van den cere-voorzitter Wa$ het' straks in de kerk de eere-voorzitter tot de ge- meentenaren. nu zijn het de gemeentenaren, die bij monde van hun gemeentesecretaris, tevens secretaris der Feestcommissie, tot hem spreken, en instemming betuigen met de dooi hem gesproken woorden, met het verzoek tevens, die wensohen te doen doordrin gen tot Harer Majesteits huis, door telegrammen van gel ukwenschen hem aan le bieden met verzoek die te willen doorzenden. Na een w-oord van dank van den eere-vodrzitter gaat de stoet weer verder en wordt ter hoogte van den tramwegovergang ontboeien, en worden de kinderen in de kolfhaan van den heer C. Kieft onthaald op een versnapering en aan elk kind een gedenkplaat uitgereikt. De wedstrijden, 't is inmiddels 11 Va geworden, zullen een aanvang nemen. Versierde fietsen15 deelnemers, prachtige nummers, met kwistige hand versierd met groen en bloemen. In niets blijft men achter, zelfs niet in de luchtscheepvaart, want onder de fietsen zijn Iwee luchtschepen, 't Is jammer dat ze wat veel last van den wind hadden en een, „de eerste "Nederland sche luchtscheepvaart", den wedstrijd niet kon vol brengen. Costumes en versiering is over hel algemeen onberispelijk en als de commissie van beoordceling een zware laak heeft gehad, dan is het geweest hij dezen wedstrijd. Behaalde prijzen: Mejuffrouw A. Semeins le prijs, de heer A. Korff 2e prijs, mejuffrouw M. Lange 3e prijs, en .mejuffrouw T. Amels 4e prijs. Tijdens den vorenstaanden wedstrijd gaat een com missie de buitenversieringen beoordeelen. Van de eene versiering is meer werk gemaakt dan van de andere, maar de regenbuien waarvan in het begin werd ge sproken zijn vooral voor dit nummer van invloed ge weest. Ook zijn er nog verschillende aardige versie ringen aangebracht, welke buiten mededinging wenseh- ten te blijven, doch eveneens voor hun streven, „het verhoogen der feestelijkheden" een woord van dank verdienen. Prijzen als volgt: de heer P. Honingh le prijs, de heer Jhr. P. A. van Holthe 2e prijs, den heer J, Moejes 3e prijs en de heer L. Koelman 4e prijs. Ringrijderij. Het eerste nummer na den middag is de ringrijderij, waaraan verbonden is een wedstrijd voor versierde rijtuigen, 16 deelnemers voor "het ringrijden. waarvan 8 tevens voor de versiering. Evenals voor de fietsen is ook aan dit nummer veel zorg besteed. Bestond het hoofdzakelijk uit groen en bloemen doorgewerkt met oranje of vlaggedoek, de heer Reetman maakte daarop een uitzondering door uit te komen met den zigeunerwagen. Prijzen voor ringrijdende heerenK. Uingc le prijs, J. Dekker 2e prijs, V. Bakker 3e prijs en H. Kistemaker 4e prijs. Ik moet hier aan de dames deelneemsters mijne excuses aanbieden, niet de heeren. doch zij heb ben de ringen behaald, en hoe gaarne ik hare namen had vermeld, ze waren der commissie niet allen be kend. Prijzen voor versierde rijtuigen, de heerenKeizer le prijs, W. Keetman 2e prijs. J. Dekker 3e prijs en K Meurs 4e prijs. Versierde fietsen (groepen). Aan dezen wedstrijd werd door 5 groejxen deelgenomen. Ook hier was de Ixeoor- deeling niet gemakkelijk, weer een schat van bloemen en groen. In het bizonder trok onze aandaehl de groep van 4 dames, tezamen vormende een zwaan, geheel van levende witte bloemen, en eveneens een groep van 3 dames, vormende een automobiel. Prijzen: dames C, de Patel-, Beijneveld. Dekker en de Korver le prijs; dames Lange '2e pi-ijs. De verplichte optocht had nu plaats, 't Was een 'heele stoet, vooraf de rijtuigen, dan de feeslcommissie, Win kels Harmonie en daarachter de fietsen, 't Geheel om stuwd dooi- belangstellenden en nieuwsgierigen trok hel geheele dorp door van Oost- tot Westeinde en terug, en om te bewijzen hoe de Augustuszon zich deed gevoelen, is voldoend'e, als we zeggen 'dal menigeen het voorhoofd parelde en zoo nu en dan het hoofd deksel werd afgedroogd. De ontbinding van den op tocht had plaats bij 't Raadhuis. Na afloop daarvan prijsuitdecling volgens programma, doch dit werd uit gesteld tot s avonds half tien. Gondeltocht. t Is inmiddels avond geworden en hel avondnummer van ons programma is de gond^llochl. De wind is bedaard, 't is donker en stil. langs den schraal verlichten waterkant, teekent de saamgedron gen menschenmassa zich fantastisch af. langzaam ko men ze aan. eerst de muziek en daarna de overige deelnemers, een getal van 9. Wal was hel een mooi gezicht en wat waren er aardige nummers bij wal betref! de versiering. Een beteekenis echter hadden vol gens mijn bescheiden meening er maar twee Prijzen: de heeren W. Amels le prijs. Hartman 2e. inkel s Harmonie 3e, groep Westfriesland 4e prijs. Avond versiering. Tijdens den gondeltocht is een eom- missie ter beoordeeling van de avond versiering bezi° de deelname op te nemen, ock daarin is door enkelen veel zorg (besteed, er zijn 11 deelnemers en enkelen ter opluistering, die een woord van dank verdienen. Prijzende heeren J. Koomen Hzn. le prijs, C. Koo- men Jzn. 2e prijs, D. Korff 3e prijs. J. Brouwer 4e prijs. Daarmede rest nog de prijsuitdeeling als laatste num mer. en na nog eerst de mooie verlichting van raad huis, eerepoorten enz. bezichtigd te hebben, mengen we ons in de volle zaal van den heer A Wil voor de prijsuitdeeling. De uitreiking geschiedt door den eere-voorzilter na het uitspreken van een toepasselijk woord, een dank betuiging voor de medeweiLing van allen die er t<>> bijgedragen hebben, om dit feest zoo voortreffelijk te doen slagen. De voorzitter der feestcommissie dankt daarna eero- \oorzitter, commissieleden, muziek en aanwezigen en re!'101'6 h'i ue officieele feestelijkheden. Doch lang nog heerschte de feeststemming en bleef men bijeen tot na middernacht, toen zoo langzamer hand de een na den ander huiswaarts (rok Met recht kunnen we zeggen dal het fee* in elk opzicht geslaagd js en langer dan d§zen eenen dag in de. herinnering zal blijven van Winkel's ineen-te neh. s Landbouw Onder voorzitterschap van den heer K Blaauboer vergaderde Zaterdagavond in het lokaal van den heer u w' .u •Meeling Schagen van de Holland- sche Maatschappij van Landbouw Een 12-tal leden waren ter vergadering. Na opening en lezing en goedkeuring der notulen, kwamen de ingekomen stukken aan de orde. Een heele 'f*;', rrij'T, .^nisgeving aangenomen. Óver éen hik dal betrekkixig had op een cursus in vee- en paardenkennis werd gedelibereerd. Deze cursus moet gehouden worden onder leiding van een veearts. Er ™>cn,1e" zlJn minstens 10, hoogstens 20 leerlingen, en riim! 5 van 2 uur gegeven worden. Elke riin iÜ s'orten en minstens 20 jaar oud i ju kindbouwbedrijf werkzaam, of met vrucht een landlKiiiwcursus hebben doorloopen. Van het rijk Kan ïuu subsidie worden ontvangen voor zulk een cursus. Men was algemeen van oordeel dat een cursus in Neekennis hier zeer gewenscht was, daar in onze ge meente met behulp van de leerstof der rijksla ndbouw- senool en een lokaal daarvan, dat bepaald wel wel willend zou worden afgestaan, de onkosten niet zoo groot zouden zijn. Daar de tijd voor voorbereiding te kort was. zal er in de volgende vergadering een commissie worden lie- noeind om deze zaak voor te bereiden, opdat dan in

Schager Courant | 1908 | | pagina 6