Uitgevers: TRAPMAN St Co. Uonderda# 10 September 1008 52ste Jaargang. No. 4394 Bureau SCHAGEN, Laan O 4. lnterc. Telephoon No. 20. EERSTE BLAD, Bekendmakingen LANDWEER. Proef zuivel boerderij Gemengd Nieuws. Binnenlandsch Nieuws. SCHAG Alieitei Nieuws- COURANT. Aflïertenüe- Ltillnvllil Dit blad verschijnt tweemaal per weekWoensdag- en Zaterdagavond. Bjj inzending tot 's morgens 9 ure, worden ADVERTENTIËN in het eerstuitkomend nummer geplaatst. INGEZONDEN STUKKEN één dag vroeger. Prijs per jaar f 3.Franco per post f 3.60. Afzonderlijke nummers 5 Cent. ADVERTENTIËN van 1 tot 5 regels f 0.25 iedere regel meer 5 Ct. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Dit nummer bestaai uil twee bladen. Gemeente SCHAGEN. DISTRICT No. XXVII. Oproeping onder de wapenen tot het houden van oefeningen in 1908. o— De Burgemeester van Schagen maakt, ingevolge 47 der Landweer Instructie I, bekend, dat de in deze gemeente gevestigde dienstplichtige verlofgangers der I andweer, behoorende tot de hieronder genoemde lich tingen en wapens, bij deze, voor den tfjd van zes dagen, krachtens artikel 11 der Landweerwet, in 1908 tot het .houden van oefeningen onder de wapenen worden ge roepen, en dat zü zich daartoe moeten aanmelden op den dag, op het uur en op de plaats, in den hieronder vermelden staat aangegeven achter het wapen of het onderdeel van het wapen, waartoe zy behooren. Lichtingen 1903, 1904, 1906 en 1907 der Vesting Artillerie, 41e Comp. tegen B October 1908, vóór 12 uur des middags. Lichtingen 1903, 1904, 1906 en 1907 der Vesting- Artillorie tegen 19 October 1908, vóór 9 uur voorm., alles in de Artilleriekazerne te Den Helder. De verlofgangers worden geoefend te Den Helder. De opgeroepen verlofgangers zullen zorg dragen, dat zü, ieder op den voor zyn wapen of onderdeel aange geven dag, in uniform gekleed en voorzien van de hun uitgereikte kleeding- en uitrustingstukken, wapenen en ledergoed en van hun zakboekje, zich aanmelden op den hiervoren voor elk wapen en elke lichting aange geven tijd en plaats. Het is wenschelijk, dat de opgeroepenen zich op den laatsten werkdag vóór hun vertrek, des voormiddags tusschen 10 en 12 uur, ter Gemeentesecretarie aanmel den, voorzien van hun zakboekje met daarin gehechten verlofpas, tot het in ontvangst nemen van daggeld en ten einde in het bezit te worden gesteld van de noodige vervoerbewjjzeij en passagebiljetten, een en ander voor zoover zij daarop recht hebben, en tevens om, zoo zij die gewenscht achten, inlichtingen aangaande de reis te bekomen. Degenen, die per spoor reizen, moeten zich ten minste een half uur vóór het vertrek van den trein aan het station aanmelden. Ingeval ziekte de opkomst mocht verhinderen, moet de verlofganger hiervan zoodra mogelijk doen blijken door overlegging van eene op gezegeld papier geschre ven en gelegaliseerde geneeskundige verklaring ter Gemeentesecretarie. Geldt het verlofgangers, aan wie wegens onvermogen eene ongezegelde verklaring is af gegeven, dan kan deze aldus, ter verzending aan wien behoort, ter Gemeentesecretarie worden ingeleverd. Be treft het verlofgangers, aan wie, in verband met eene vorige oproeping in werkelijken dienst, door denzelfden geneeskundige reeds eene verklaring is uitgereikt, dan kan ook voor niet-ohvermogenden met eene ongezegelde en nietgelegaliseerda verklaring worden volstaan. De verlofganger van de Landweer, die niet voldoet aan eene oproeping voor den werkelijken dienst, wordt als deserteur behandeld. De verlofganger, die zich niet tijdig op de aange geven plaats van opkomst aanmeldt, maakt zich straf schuldig. Het niet ontvangen eener hoofdelijke oproeping ont heft de verlofganger geenszins van zijne verplichting tot opkomst in werkelijken dienst, daar deze openbare kennisgeving eenig en alleen als bewijs geldt, dat hjj behoorlijk is opgeroepen. Zoodra de verlofganger in uniform is gekleed, staat hij onder de krijgswetten. Bepalingen nopens het verblijf onder de wapenen. Aan de landweermannen, die gehuwd zijn of als hoofd van het gezin zijn aan te merken, kan door den Land weerdistrictscommandant worden vergund om thuis te slapen, mits hun gezin in of nabij de plaats van oefe ning gevestigd is en de vergunning niet aanleiding geeft tot hot afleggen van zoodanige afstanden, dat daardoor invloed wordt uitgeoefend op den goeden gang der oefeningen, ten gevolge van, buiten deze, opgedane vermoeienis. De landweermannen, aan wie zoodanige vergunning wordt verleend, zullen hebben zorg te dragen, dat zij ten minste een half uur vóór den aanvang der morgen oefening in de kazerne terug zijn, terwijl zij des avonds eerst naar huis kunnen gaan, nadat alle oefeningen en diensten voor hen zijn afgeloopen. Aan de vorenbedoelde landweerplichtigen kan tevens door den Districtscommandant worden vergund om in eigen voeding te voorzienzij ontvangen dan alleen een ration brood, terwijl aan hen f0.25 per dag, als vergoe ding voor levensmiddelen, wordt uitgekeerd. De landweermannen, die deze laatste vergunning er langen, mogen zich echter niet tusschen de morgen- en middagoefening naar huis begeven; eenmaal in de kazerne, blijven zü daar tot zü zich des avonds, na afloop der diensten, naar huis begeven. Op dezen regel mag alleen eene uitzondering worden gemaakt, lndien eene avondoefening plaats heeft, waarvan de betrokke nen dan tüdig verwittigd zullen worden. De bovenbedoelde vergunningen worden verleend voor den geheelen duur der opkomst en niet voor enkele willekeurig te kiezen dagen. Indien van de vergunningen misbruik wordt gemaakt, zullen deze, onverminderd de eventueel op te leggen straf, voor den overtreder onmiddellük worden inge trokken. Zü die eerstbedoelde vergunning of wel beide deze vergunningen wenschen te erlangen, moeten zich ten spoedigste met een daartoe strekkend verzoekschrift wenden tot hunnen Landweerdistrictscommandant. Het verzoekschrift kan op ongezegeld papier gesteld doch moet gefrankeerd verzonden worden. In het ver zoekschrift voorts het adres van den landweerplichtige duidelü'k en volledig te vermelden. Vergoeding en onthetfing. Den verlofgangers, die, op grond van kostwinnerschap, wenschen in aanmerking te komen hetzü voor onthef fing, hetzü voor ontheffing of, bü niet-inwilliging van deze aanvrage, voor eene geldelüke vergoeding, wordt aangeraden hun daartoe aan de Koningin te richten verzoek binnen tien dagen na de dagteekening dezer kennisgeving in te leveren ter Gemeentesecretarie. Dit verzoek kan op ongezegeld papier worden geschreven. Wenscht men alleen voor eene geldelijke vergoeding in aanmerking te komen, dan kan het ter Gemeentesecre tarie in te leveren verzoek aan den Minister van Oorlog worden gedaan. Overigens wordt ten deze verwezen naar de afzonderlüke publicatie betrekkelijk „kostwin ners", en kunnen zoo noodig nadere inlichtingen mon deling worden gevraagd ter Gemeentesecretarie, eiken werkdag tusschen 10 en 12 uur voormiddags. Schagen, den 9 September 1908. De Burgemeester voornoemd, H. J. POT. Volgens het verslag over het jaar 1907 van de „Ver- eeniging tot Exploit. eener Procfzuivelboerderij te Hoorn zijn er in het afgeloopen jaar ilc volgende proeven genomen lo. Een vergelijkende mestproef met varkens van verschillend ras (zuiver Yorkshire, kruising van een Friesche zeug met een Yorkshire beer en het veredelde Duitsehe landvarken.. Ziekte (vermoedelijk besmette lijke Irorstziekte), tengevolge waarvan verscheidene dezer varkens stierven, is het hoofdmotief geweest, waarom de proef gestaakt is. Een volgend jaar wordt ze her haald. 2o. Proeven met eert melkmachine, n.1. de handmelk- machine van Schmidt te Alt-Rahlstedt. De verkregen resultaten worden nog niet voldoende geacht, om er een beslist óórdeel over uil te spreken, zoodat er- in een volgend verslag op terug wordt gekomen. 3o. Proeven met een middel tegen kanker in kaas, die nog niet zijn afgeloopen. 4o. Proefnemingen omtrent het bereiden van Edam mer kaas uit gepasteuriseerde melk. De melk werxl gedurende 13 minuten lot 65 gr. Celsius verwarmd en daarna weder afgekoeld. De aldus behandelde melk weid met toevoeging van het gewone zuursel verkaasd. Gebleken is het reeds, dat het gelukt uit deze melk kaas te rnaken, doch omtrent de bijzonderheden kun nen vooralsnog geen mededeelingen worden gedaan. 5o. Hetzelfde is te zeggen van vergelijkende kaas- proeven met het gewone op de boerderij bereide zuur sel (dat nu reeds eenige jaren van dag tot dag is overgeplant en dat blijkens bacteriologisch onderzoek nog al eens afwisselt in de soorten van bacteriën, die het bevolken) en zuivere culturen van bepaalde melk zuurbacteriën, bereid door de Bacteriologische afdee- ling. Gebleken is reeds wel, dat bepaalde soorten van bacteriën een bijzonderen invloed kunnen uitoefenen, doch er zullen nog vele proefnemingen noodig zijn, alvorens dit onderwerp geheel te overzien is. t>o. Beproeving van een nieuwe karn, de z.g. „twee minuut karn Deze proef is nog niet afgeloopen. 7o. Vergelijking van de bereiding van vollemelksche kaas (ééns of tweemaal per dag bereid), en „dag kaas". De proef werd dubbel genomen: eensdeels werd ver geleken de verwerking van een mengsel van volle mor- genmelk met eens geroomde avondmelk en de verwer king wan volle morgenmeLk gemengd met de afgeroom de avondmelk en den daaraf gescheptén room, die dan afzonderlijk eerst met wal warme melk goed werd dooreengemengd; en anderdeels werd vergeleken dé verwerking van volle melk éénmaal daags, op de wijze als sub 2 in het eerste deel der proef, met de verwer king van volle melk tweemaal daags, dadelijk na het melken. Bij het eerste gedeelte der proef (voile morgeiimelk -j- eens geroomde avondmelk) heeft 1710 K G. volle melk opgeleverd 143,1 K.G. marktrijpe kaas met 43,4 pet. vet in de diroge stof, 11,5 K.G. melkroomhoter, 3,3 K.G. weiroomboter, enz. Volgens de bereiding met de room van de avond melk erdoor' kwam van 1710 K.G. melk 157,8 K.G. marktrijpe kaas met 47,8 o/o vet. 4,7 K.G. weiroom- [hBÉM^WWp—-i Nemen we een gelijken kaasprijs en stellen we daar bij den marktprijs van de kaas op f 26, de melkroom hoter op f 1,10 en. de wek oomkoter op f 1. dan heelt de gedeeltelijk geroomde dagkaas f 4,24a meer opge bracht. Om dit te dekken zou de vollemelksche kaas f 2,69 per 100 K.G. meer moeten opbrengen, of een marktprijs vair 1,35 liooger. Stellen we den kaasprijs wederom gebjk, maar dan op f 32,50. de melkroomboter op f 1,50 en de weiroom boter op f 1,40, dan zou volgens uitgevoerde ire-reke ning de gedeeltelijk geroomde dagkaas f 6,37' meer op gebracht nebben. Om dit te dekken zou de vollemelksche kaas f 4,04 per 100 K.G. meer moeten opbrengen, of een marktprijs van f 2 hooger. In marktrijpen toestand verschilde de kwaliteit wei nig. De kazen met den room er door schenen alleen iets smeerbaarder te zijn. Later üi 4. maanden oud waren deze over 't algemeen wat smijdigheid, spnauk en kleur betreft, beter dan de andere. Bij het tweede gedeelte der proef waren de ver schillen in opbrengst zoo gering, dat de proefnemer uit deze uitkomsten niet zou durven afleiden dal ue eene wijze van verwerken in de hoeveelheid verkregen zuivel eenig voordeel vertoont tegenover de andere. 8o. Beproeving van drie toestellen voor het reinigen der melk. Dit onderzoek betrof: a. Een melkfilter van de Internationale .MetaUwerke Josef Fliegel te Mallmitz. Bij de beproeving bleek dit toestel aan de eisehen, die voor een goede melkteenis dienen gesteld te worden, te voldoen. Prijs f 1,20 tot f 10,80 naar grootte. b. Een teems van Gebr. Bayer te Augsburg, n.1. Hiibner's Stal- en Fabrieksteems. De indruk van deze teems is bepaald gunstig Zij wórdt ook voor fabrieksgebraik geschikt geoordeeld. Dit laatste is volgens proefnemers van niet weinig be lang omdat een goede fabrieksteems tot nu toe ont brak'. Prijs voor boerderij f 5,70 tot f 8,10, voor fabrieken teems yan paui Funke A Co. te Berlijn. Het zuiverend vermogen van de Funkesche teems is bij beproeving goed gebleken. Een bezwaar tegen deze teems is o. a. het moeilijk schoonmaken door hoeken en kanten. 9o Beproeving van den nielkvoorwarmer tevens pasteuriseer toestel; van de Internationale MetaUwerke, Josef Fliegel te .Mallmitz. Volgens genomen proeven meenen de proefnemers dat dit apparaat als pasteuriseertoestel ten eeueiunale onbruikbaar is, maar dat het wel bruikbaar is als melkvoorwarmer en dat het als zoodanig voor hand- kraeht-zuivelfabrieken en groote boerderijen, die met een centrifuge werken, wel mag worden aanbevolen. lOo. Proeven met melassevoeder bij varkens, geno men in 1906 en 1907. Tengevolge van een bespreking, die de proefnemers over melassevoeder in het algemeen met een fabrikant. n.1. de Suikerraffinaderij, voorheen Spakler en Tette rode, hielden, werd er besloten een tweeledige mélassé- proef bij varkens te nemen, en wel vooreerst eene, waarhij zou worden nagegaan of het toevoederen van een zekere hoeveelheid turfinelasse boven oen gewoon voederrantsoen door den meerderen groei der dieren al dan niet betaald wordt, wat volgens dezen fabri kant bij verschillende buitenlandsche proeven zou gebleken zijn, en vervolgens eene, waarbij een deel van het gewone meelvoeder zou worden vervangen dooi' lrostelmelas.se. om te zien of dit al dan niet met voordeel kan geschieden. l it de resultaten van de proeven met turfmelasse lekten de proefnemers af, dat bijvoedering van turf melasse, larven het gewone rantsoen, in den geest als door de firma Spakler en Tetterode bedoeld, niet loo- nend is, althans niet wanneer het gewone weer hoop. Dan is het 't paard, dan het rütuig, dan de koetsier, die er op wüst dat hü er in moet zitten. Echter, 't is telkens mis en als het drie uur heeft ge slagen, besluit de kerkeraad de wachtenden huiswaarts te laten gaan. Eenige jongens komen met vroolüke gezichten naar buiten en met een „lekker geen kerk" gaan ze naar huis. Gelukkig maar, dat voor den doop, die was afgekondigd, niemand aanwezig was. „Hbld." Te ver gedreven goedhartigheid. In de Wiener klin. Rundschau klaagt de Berlijn- sche briefschrijver over dwaalwegen, die in zijn woon plaats de goedhartigheid der menschen is gaan betre den, op een wijze, die vooral op de uitoefening der geneeskunst verkeerd werkt. Sommige weldadige ver- eenigingen moeten groote 'moeite doen om zich cliën ten te verschaffén. Daaronder zijn er ook, die zich met de verbetering van den gezondheidstoestand dier arme bevolking bezig houden een dankbare en. antsoen goedkoope sport, daar men zich de daarvoor onontlreer- uit een voldoende hoeveelheid gerst- en maïsmeel met ''Jke geneeskundige werkzaamheid rijkelijk en steeds wei Ix'staat. g'.'at's kan verschaffen. Nu was de „algemeene" prak rit de proeven met bostelmelasse wordt afgeleid, dat bij een prijs voor gersteineel van f 8 per 100 K.G. en voor maïsmeel van f 7,50 per 100 K.G.. de gedeeltelijke vervanging van een mengsel van dit meel door bostelmelasse bij een prijs van f 6,50 geen voor deel oplevert, doch eenig nadeel. Bij andere prijzen kan dit natuurlijk anders uitvallen. De varkens aten de bostelmelasse dooreengenomen «oed. dóch het schijnt, dat de hoeveelheid niet veel hooger dan 1,5 K.G. per dier per dag geAomen kan worden, daar de dieren er dan eenigen tegenzin in krijgen. De proeven met melasse worden te gelegener tijd voortgezet. llo. Over hooibroei. tijk, dank zij de poliklinieken op ieder slechts halver wege specialistisch gebied en de eerste hulp bij on gevallen. reeds gaandeweg teruggedrongen tot de tuber- culose-lijders en de zieke kinderen. Maar nu komt de goedhartigheid en richt voor beiden Fürsorgestellen op, i waar naast goeden raad nog voedsel toe wordt ge geven. Het kan hun waarlijk niet kwalijk worden ge nomen, dat zij daarheen gaan, daar de knapste dokter geen druppel melk kan te voorschijn brengen, zooals men yroeger ook in advertenties van Oost-Indiëvaar- ders kon lezenvoerende een bekwamen scheeps dokter en een melkgevende koe", waaruit valt Ie leeren, dat bekwaamheid en melkgevendheid zelden te zamen worden aangetroffen. De briefschrijver ziet in het een en ander' een ramp. De bevolking wordt van talen hiervan meer geschikt is voor een wetenschap pelijk tijdschrift dan voor een blad, dat gelezen wordt door de menschen der praktijk. t Komt ons voor, dat de mededeeling van de resut- j iederen last, iedere eigen verantwoordelijkheid oht- - - 1 heven; de weldaden worden haar opgedrongen, en vooral aan die klassen, die geen behoefte eraan hebben, en wier onafhankelijkheid tot in dezen tijd haar eenige bezitting was, maar een kostbare bezitting, waarvan het gemis zich zal wreken door maatschappelijken en zedelijken achteruitgang. En de geneeskundigen verlie zen daardoor niet alleen het arbeidsveld waarvan zij moeten leven, maar ook het werk, dat hen in staat stelt, op de hoogte van hun vak te blijven. Wat hun welwillend wordt toegestaan, is, voor de weldadigen gratis het werk te verrichten, .aan hun vereenigingen te contribueeren of ten behoeve daarvan te dansen. In vele steden van Duitschland wordt door een aantal praktizeerende artsen geen deel genomen aan de cur sussen van voortgezet geneeskundig onderwijs, hoewel die op groote schaal worden gegeven. En dat om geen andere reden, dan dat de gelegenheid om het geleerde toe te passen, hun te eenenmale is ontnomen. Al hebben zij, nog zoo goed geleerd, tuberculose te herkennen en alles te verrichten, wat voor de zieken noodig is, toch worden zij niet voor vol aangezien. De weldadigheidsdame, die een harer cliënten, of zelfs een onbekende dien pj bij hem aantreft hoort kuchen, stuurt hem terstond naar de Fürsorgestelle, en het gezag zoowel als het zelfbewustzijn van iemand, die geld meebrengt, is altijd grooter geweest dan dat van den besten dokter. Zoo wordt dan de „algemeene" praktijk te Berlijn (wellicht ook elders?) ook al een specialiteit; de specialiteit der wissewasjes, waarvoor kennis en bekwaamheid overbodig zijn. Gevaar by het gebruik van gaskachels. Te Hamburg is onlangs een persoon in de badkamer overleden ten gevolge van vergiftiging met kooloxyde- gas. Het vertrek, 42 kub. meter groot, werd verwarmd Kei lier li. De groote kolf- en biljartwedstrijden zijn gisteren geëindigd. Zeldzaam hoog zijn de punten in dien strijd behaald. In 15 slagen maakte de heer Jb. Westerman 169 punten en won den prijs; de heer C. Kaper 166 p.. de heer P. Kaan 157 p„ wonnen de premies, ter wijl de heer J. Bakker een prijs kreeg met het slaan van 8 twaalven. In den biljartwedstrijd won de heer J. Helder, die in 40 stooten 37 caramboles maakte, den prijs; de heeren K. Breebaart met 34, P. Kaan met 33, D. Kaan en Volder ieder' met 32 c„ wonnen de premies. Alkmaar. Voor de verkiezing van leden van den Gemeenteraad zijn Dinsdag de volgende opgaven van candidaten in geleverd tweede kiesdistrict (vacature G. W. Melchers) de heeren D. Govers (lib.), J. A. B. Fenijn (S.-D. A.-P.) en W. Wolzak (antirev.). derde kiesdistrict (vacature H. .1. Vonk) de heeren Mr. J. Verdam (vrijz.-dem.), J. Pot (lib.) en J. F. M. Endel (R.-Kath.). Marktvervoer en verzending. Aan de afslagmarkt te Broek op Langendijk werden '8.io de vorige week aangevoerd 118. 100 stuks bloemkool, 318.600 stuks roode kool. 54.400 stuks gele kool. 40.100 stuks witte kool, 49.200 bos wortelen. 450 zak aard- j appelen 687 baal uien. 328 baal nep, 1750 stuks bieten, 22.aOO slaboonen, 700 rammenassen, 100 kool rapen en 60 baal wortelen. Van de laadplaats aldaar werden in die week ver zonden 156 wagonladingen groenten. Brceznml. Naar we vernemen is proces-verbaal opgemaakt tegen een middellijn had van ruim 5 cM. en, met eenige bochten, 20 cM. boven den buitenmuur eindigde, zonder windkap. De wind moet op den dag van het ongeluk op de opening hebben gestaan, waardoor de verbran dingsgassen niet konden worden afgevoerd, zoodat de lucht niet voldoende kon toetreden tot verbranding van het lichtgas, met het gevolg, dat bü de onvolkomen ecu vijftal persc-nen, die Zondag bij den brand wei- verbranding het vergiftige kooloxyde-gas ontstond. ffórHcn tp rwmripn niptt:prrpnc+aïir>flp vo rloorlnj, T>;4 - jn.- geiden te pómpen, niettegenstaande ze daartoe volgens de bestaande verordening verplicht waren. Nog steeds boos. Nog altyd gaat men te Bergambacht voort zü'n mis noegen over de afschaffing der kermis door den raad te uiten. De vorige week brandde bü het antirevolutionnair raadslid Rooken de boerenwoning af, waarvan men nog tevergeefs naar de oorzaken zoekt. Thans girgen de kermislustigen aldaar heen en danston op de pu-nhoopec. De appols aan de bqomen, de eieren in het kippenhok, niets bleef gespaard. Ken kloeke vrouw. Bü badkachels is dus noodig een afvoerpy'p van vol doende wüdte, waarvan de uitmonding tegen den wind moet worden beschut. (Molesehott.) Treurige toestandeu. Er is in de Duitsehe pers veel te doen over den zelf moord van Dieterici, den burgemeester van Roda, in Altenburg. De burgemeester, die reserve-officier was, had woor den gehad met een majoor ;n actieven dienst. Hü liet j zich daarbü een uitdrukking ontvallen, die hg naar de meening van een raad van eer niet ten aanzien van een kameraad had mogen gebruiken, «n daarom werd hem zün uniform ontnomen. Van hooger hand werd Dieterici nu ook in een brief te verstaan gegeven, dat hü inoei- Een individu te.'s Gravenbage, dat al sinds geruimen bui8®ul®e8,er 'ifin b<*tog van Altenburg, die een o.bezoek aan Roda zou brengen, Kon ontvangen, en hem d gegeven, in dien tü'd een paar dagen verlof te nemen. Die brief schynt hem zoo wanhopig gemaakt te hebben, dat bü zich voor het hoofd schoot. Man vertelt er bü. dat de burgemeester daarvóór ver geefs moeite had gedaan, om bü den hertog in gehoor ontvangen te worden en dat de chef van de officieren ,11 üvnnri* aiiA«n nf in D»,«ia,han vo,. huor ,e, mgden. Met dat al was Dieterici een zeer verdienste lijk en bemind burgemeester. Naar den maatstaf van Duitsehe opvattingen en toe standen is de zelfmoord van Dieterici geen buitengewoon geval. Maar hot geeft allen, die tegen de overheersching en ovei schatting van de militaire kaste en de geestes- over naar het politiebureau aan het Alexandersplein, ^v^if'vun' ^tLbirhet burgerl^l£ leven het waar hü een voorloopig verhoor onderging en waar BÜ1 han Braernis L iachten D°g 66118 lng' ook de beide bovenbedoelde dames werden gehoord. luchten. Kolborn. Hoed u voor... deo hoed. Maandag j.1. kreeg de politie alhier van een ingezetene wtn^tant8^!0 tcorr68Pon^ent her „N. Crt." schrüft: bericht, dat een persoon, veel overeenkomende mot Qr dameshoeden, door hun Frans Rosier, zyn weg door den Waardpolder had ge- {L* hiJL op berekend, dat de Marsbewoners nu met «.i. iri het bloote oog kunnen zien dat de aarde bewoond is. Ujd des a-'onds de omgeving vaii de Van de-Spiegelstraat oRolla zou brengen, onveilig«naakte door het plegen van voor de openbare nAmHn n J hll '"h,!?" hll eerhnarb id in bcoge mate kwetsende handelingen, is Maandagavond door het kordate optreden van een dame, bewoonst' r van genoemde straat, aoor de politie inge rekend. Bedoelde dame, die reeds meermalen de bandelwyze ,n den aang- houdene had moeten aanschouwen, als zij 's avonds alleen of in gezelschap van haar dochter naar huis ging, betrapte hem Maandagavond in de Hugo de Grootstraat, terwyl eene andere dame hem passeerde. Zü greep den man daarop bü den arm en leverde hem over aan den politie-agent, die op het Prins Hendrikplein is geposteerd. Deze bracht den man nomen Dadelük werd per fiets de vreemdeling gevolgd. By aanl onding bleek hü niet de ware Jozef te zün. Keu wachtende schare 's Graveland, Zondagmiddag half drie. 't Volk spoedt ter kerke, doch de dominee, die van Nederhorst-den-Berg moet komen, blijft uit. Tegen drieën Twee lieftallige draagsters van zulke uitwassen staan op het trottoir; de eene heeft een Merry Widow, do andere een uit zün kracht gegroeiden Gainsborough- hoed op. Zü roepen een hansom aan en de Merry Widow klautert het rütuig op men weet die dingen zijn geweldig lastig de beleefde „cabby" staat over staan voorlezer, organist en koster, bonevens eind, houdt de teugels zoo hoog mogeffik op, doch het eenige kerkgangers op den wegt ii druk met rytui- helpt niet, de Merry Widow kan de bansom niet binnen gen en elk rytuig, van het oorden komende geeft draaien. Zü stapt weer van de trede af en „cabby„

Schager Courant | 1908 | | pagina 1