Frans Rosier gearresteerd. Plaatselijk Nieuws. Binnenlandsch Nieuws. legt nu de teugels heelemaal naast den kap. En ziet,, de Widow komt heelhoeds binnen. Nu is 't de beurt van Gainsborougti. Haast is ze er, doch „haast i< nog niet half", zegt 't spreekwoord. Ze draalt zus en draait zoo, draait links, draait rechts, haar Gainsborough bljjft buiten, tegengehouden door den rand der Merry Widow en den rand van den rjjtuigkap. Er helpt niets aan en ten slotte kruipt het deel van haar lichaam dat reeds binnen was, met de rest weer naar buiten, ze stapt weer van de trede op't trottoir en neemt een tweeden bansom. O Meldden we in ons 2e blad van de lotgevallen van Haarlemschen Frans na zijne ontvluchting en dat met behulp van politiehonden zijn spoor werd gevolgd thans volge een omstandig verhaal van zijne arres- tatie. De verslaggever van het Handelsblad, die de jacht mei de honden medemaakte, schrijft Tien uur des avonds van Maandag begon de groote jacht De heeren Rothpletz. chef-dresseur der politie honden en inspecteur van politie te Den Haag, en M. Kessler. voorzitter van de Nederl. Politiehoncien- vereeniging. verlieten met speurhond „Germanicus en den aanvalshoral ..Prins-' hotel-Boll. waar de derde hotxl Hertha in reserve achterbleef. Een enkele ambtenaar van het gesticht en van de |>olitie met een scherp lichtende lantaarn en uw correspondent volgden de brug over. den landweg op naar de villa van dr. Frvlinek waar Frans een paar dagen heeft gelogeerd. Politie hield den volksdroin op den noocligen afstand We gingen het hek van dr. Frvlinek's tuin binnen De leiders der honden, de heeren 'Rothpletz en Kessler. gingen door de voordeur het huis binnen en met de dieren naar boven. Daar, op het zoldergedeelte en in de bedstede waar Rosier had vertoefd, liet men de honden rondsnuffelen en lucht nemen'- gelijk hel heel De heer Rothpletz droeg bovendien den onderbroek mede. dien Rosier bij zijn ontvluchting had verloren, om aldus hel dier telkens, door het aan (lat voorwerp Ie doen ruiken, opnieuw de lucht van het menschelijk wild te kunnen bijbrengen. Na dit bezoek aan hel twecdaagsche hotel van den heer Rosier. begon de eigenlijke klopjacht. Over de hekken rekten zich. in het donker onder de hoornen, de halzen van de nieuwsgierigen toen de heeren Roth pletz en Kessler met hun honden het huis van den directeur verlieten. I>e eerstgenoemde commandeerde kort en krachtigzoek den kerelzoek den kerel De speurhond (de andere werd achtergehouden) snoof, en vloog direct op de achterzijde van den tuin aan. de schutting over naar de straatzijde aan den kant van de haven. Fn ntt gebeurde iets heel onverwachts. Terwijl „Ger manicus-- nog steeds langs de haven in de richting van hel gesticht een spoor scheen te volgen, klonken in de richting van hel geslicht plotseling alarmsignalen. In groote ontsteltenis renden allen op de signalen aan. De menigte volgde Ln wilde vaart de politie- menschen en de honden. De verschrikte bewoners kwa men aan de deur, vroegen angstig of er weer een ontvlucht was? We wisten toen zelf nog het nieuws niet. Vivjt de achterzijde van het gesticht gekomen, waar Frans Rosier ook' ontsnapt is. deelden verplegers ge jaagd mede. dat zij hem gezien hadden. Hij lag aan de straatzijde van de schutting, welke gedeeltelijk over hel water is gebouwd, maar toen hij zich door de speurende verplegers ontdekt zag, wist hij zich om de schutting heen naar de andere zijde té wringen. Frans nog altijd en négligé draafde langs het pad achter het gesticht weg, de schutting tusschen zich en zijn vervolgers latende. Op de plek van het gestichlsterrein, die hem tot laatste schuilplaats heeft gediend, en van waar hij het begin der op hem gemunte klopjacht keurig heen kun nen gadeslaan, werd een stuk wit zeildoek gevonden en een ijzeren koevoet. Frans was dus alweer gewapend en tot inbreken in staat. Toen nu de heeren Kessler en Rothplelz met de honden voor de bedoelde schutting kwamen, moest eerst een poortje worden geopend, waardoor Rosier langs denzelfden weg kon worden gevolgd. Maar daar op werd het pad dan ook in vliegende vaart afgelegd, 'loch scheen de vlugge Frans genoeg te hebben gehad aan zijn voorsprong, want toen we geheel aan de andere zijde van de haven op den landweg aankwamen was de vogel gevlogen. Tot overmaat van ramp scheen „Germanicus" het spoor geheel bijster te zijn. Hij gaf geen bepaalde richting meer aan en moest bij her haling op spoor worden gebracht. Tevergeefs is daar op een stuk van den landweg afgezocht. Fen man uit de buurt kwam daarop verklaren, dat Frans waar schijnlijk de breede sloot was overgestoken, welke den landweg van het weiland scheidt. Een der schuiten lag los te drijven. Deze aanwijzing scheen juist te zijn. Niet de vermoeide honden werd naar den overkant gevaren terwijl de lieer Kessler terugkeerde om nu ook „Herta" op te halen. „Germanicus" scheen weel een spoor te hïebben. Recht vooruit trok het beest zijn geleider het weiland door en bleef voor een sloot staan. Deze was geheel met kroos bedekt, maar een geul daarin toonde aan. dat kort geleden iemand er door gegaan moest zijn. Het voor dezen doorgang weg geduwde riet op den kant bevestigde dit vermoeden 't Liep tegen middernacht. De koeien in de weide waren verschrikt met ons meegehold door het be dauwde gras en snapten weinig van zoo'n nachtelijke opwinding. Er werd even rust gehouden en de terug komst van den heer Kessler met den door hem ge- dresseerden hond „Herta" afgewacht. „Herta" nam daarop het spoor over van „Germa nicus". Zoek! klonk het weer. Zoek den kereU En met bewonderenswaardige zekerheid rende „Herta het stuk weiland af, zóo snel, dat we hem nauwelijks konden bijhouden. „Herta" bleef voor een laag hekje van een koolland staaa Op een nieuw commanda van Zoek den kerelsprong het dier er wel over. maar scheen het spoor kwijt en kwam terug uit het kool land. Ook oefende een afleidende herrie in de buurt, door toeloopend volk veroorzaakt, ongewenschte aflei- ding. Iemand kwam beweren, dat Frans in een veestal aan den straatweg zou zitten of weer via dezen weg het gestichtsterrein zou zijn omgegaan. Waren de lei ders met de honden het koolland ingegaan, ze zou den Frans hebben gevangen want later bleek het spoor goed te zijn geweest. Maar de afleiding bracht ons naar den straatweg terug, waar veestallen en schuren zonder resultaat werden doorzocht. Toen vlogen de honden plotseling den weg en erven over en brachten ons na een grooten omweg, naar het gestichtsterrein terug. Ze schenen naar het oude spoor te zoeken of ook kwam de gedachte op, dat Frans, opgejaagd, op nieuw schuil bij het gesticht zou hebben gezocht. Op grond van dit vermoeden. Werd besloten het gestichtsterrein met de honden af te loopen. Te onge veer één urn' in den nacht was daarmee een begin gemaakt, toen een der gestichtsbeambten met een lan taarn omhoog op de speurende groep kwam toeloopen met den juichkreet: Frans is binnen. Frans is binnen! Hij vertelde verder als antwoord op onze ongeloovige gezichten, dat twee lieden uit het naburige plaatsje Opperdoes Rosier gegrepen en binnengebracht hadden. Wij hebben ze beiden gesproken. Twee stoere vast beraden kerels in pilo-werkpakken gekleed. Ze zijn broeders en heeten Pieter Bos, 34 jaar oud. en Jaco- bus Bos, 32 jaar oud. Zij vertelden ons het volgende: Door den burge meester van Opperdoes waren ze aangesteld om 's nachts op den loer te liggen. Ze hadden post gevat bij een grintpad naar den spoordijk, waren ieder met een flink mes, en Pieter bovendien met een hooivork gewapend, welke afdoend gebleken wapenen ons wer den getoond. 't Zal tusschen half een en een uur vannacht zijn geweest, toen Piet wat hoorde aankomen en zijn broer tot waakzaamheid aanmaande. En jawel, even latei- kon hij bij den maneschijn waarnemen, dat iemand over den spoordijk keek of het aan den kant van Opperdoes wel veilig was. De nieuwsgierige rans Rosier - bemerkte het onraad en week terug, maar toen sprongen de gebroeders Bos vooruit schreeuwde Pieter. zijn hooivork vooruit houdende. Ik ben een patiënt.-' zei de aangehoudene. ;.Dan ben jij Frans Rosier' schreeuwde Pieter en sprong met zijn broer vooruit. ..Pas op. want ik schiet.-' knjsehte Frans, en hij maakte de beweging van schieten met een haik die hij bij zich hld. Maar Pieter Ros verzekerde Frans, dat hij hem de hersens zou inslaan. Toen deed Rosier nog een zwakke poging tot ontsnapping. Htj het ach in een sloot vallen, om een ander stuk land te kun nen bereiken, maar tegelpkert.jd waren de kranige gebroeders Ros bij hem De kans voor Rosier was verkeken. Rlijkbaar bang voor „wapengeweld nep hij Ik Beef me over. 'k Ben moe. Anders zou je zien wie ik was. Maar ik heb in geen vijf dagen te vreten geFrans bleek inderdaad door het opjagen vrijwel te zijn uitgeput. Hij liet zich gewillig uit de sloot trekken en als arrestant tusschen de gebroeders Bos meevoeren naar het gesticht, ruim twintig minuten gaans. Ze hielden hem stevig vast en Pieter drukte de groote punten der hooivork tegen Frans' borat ten betooge dat verzet wel eenigszins gevaarlijk was' „Al had ie dood gemoeten,' mijnheer." zei Piel, „we hadden m niet laten loopen." In ieder geval is dit optreden van twee man in den diepen nacht tegenover een ge vreesden en gevaarlijken boef als Rosier kranig en lofwaardig Te hopen is. dat de gebroeders Bos een behoorlijke premie zullen krijgen voor hun moedige houding. ij vernamen nader van een der doctoren, dat Frans er ellendig slecht uitzag en uitgeput scheen. Hij was eerst naar het badhuis, daarna dadelijk naar de ver sterkte afdeeling overgebracht. Hij bekende dadelijk na zijn ontvluchting in het huis van den directeur te zijn ingeslopen en daar tot den bewusten Zondagnacht te hebben vertoefd. De huishoudster had hem onbewust op zolder gesloten. Daarna had hij zich op het gestichtsterrein weten schuil te houden. Kleeren had hij nu pas in dezen nacht gestolen. Hij was ook werkelijk den weg gevolgd dien de honden hadden genomen, met de schuit over de sloot door de wei en het koolland. Toen zag hij een Iroetje (schuurtje) en daar vond hij een pilo pak om eindelijk zijn négligé te bedekken. Ook een stuk brood at hij daar op, en nam de hark mede waarmee hij was gewapend en even later in den strik liep, dien de gebroeders Bos hem hadden gespannen. Het snel verspreide goede nieuws van Frans Rosier's arrestatie, bracht in Medemblik en in alle plaatsen langs de spoor naar Hoorn groote verlichting en ge rustheid. 's Nachts waren in Medemblik reeds de autoriteiten opgescheld en 's morgens hing hier en daar de vlag uit' Men mag op maatregelen vertrouwen, die herhaling van het gebeurde zullen uitsluiten. Uit Medemblik vernemen we nog. dat Frans, direct na zijn aankomst in 't gesticht, als een tijger op 't eten is aangevallen, dal hem werd voorgezet. Hij wist van geen uitscheiden. Veel beweging en frissehe lucht schijnt de kunstmatige voeding dus overbodig Ie ma kenOndervraagd, waar hij gestoken had na zijn ont snapping^ vertelde hij, dat hij direct naar hel huis van den directeur was gegaan en daar 2-tnaal 24 uur was gebleven. Over de plaatsen waar hij verder ge zeten had, gaf hij zeer onduidelijke en verwarde ver halen, Hij zag er allerellendigst uil en was dood-op. Hij is thans in een cel geplaatst, waaruit men hem niet meer loslaat. Zijn moordlust neemt, volgens de doktoren, daardoor toe en hij wordt dus des te ge vaarlijker. Vanmorgen weigerde Frans alw-eer liet elen en hét spelletje der kunstmatige voeding kan dus weer beginnen. Bekroonde Hond. Op de groote internationale Hondententoonstelli ig, gehouden j.1. Zaterdag en Zondag te Dusseldorf, behaal de de heer Oh. H. Th. Sehmalz alhier met zijn St.Bern hard-teef „Thalatta's Edith", den len prijs openklasse, len prijs winner- en len prijs fokker klassen, benevens eereprjjs, zijnde een zilveren beker de hoogste onderscheiding. Koninginnedag Was het 1 September met het weer allerellendigst gesteld en moest zoodoende do viering van Kontnginne verjaardag tot Zondag 6 September worden uitgesteld, dezen dag was het weer uitstekend. Wel stond er 's morgens met den Vliegerwedstrijd nog te veel wind, maar och, het was toch niet de halve storm van den vorigen keer. Een enkele vlieger ging er ook nu weer aan denhaal,maar overigens liep de wed strijd nu zonder al te groote teleurstellingen af. Aan dezen tweeden vliegerwedstrijd, die alleen voor Hoogvliegers was uitgeschreven, namen 19 jougelui deel. Een prijsje werd behaald door E. Deutekom, C. Wardenaar, P. Zwaag, Th. Roep, L. Melchior en L. Roggeveen Jz. De overige deelnemers ontvingen allen een stuk chocolade. Er waren dus weer blijde kindergezichten. In den tuin van den heer Broersma werden te 2 uur de prijzen op de Floralia tentoonstelling behaald, uitge reikt. De prijzen waren planten in potten, mooie cadeaux. De heer Hermans sprak als voorzitter van Floralia een hartelijk woord, de Harmonie blies eenige vroolijke nummers, het waren nog weer een paar aardige oogenblikken, ofschoon de belangstelling niet groot was: er waren weinig bezoekers. Te 3 uur begon de ringrydery, waaraan op één uit zondering na, alle ingeschrevenen deelnamen. Zeventien net bespannen en betuigde stelletjes draafden op onze Gedempte Gracht, en dat blijft steeds een aardig en vriendelijk gezicht. Er was dan ook zeer veel publiek, dat met belangstelling den strijd gadesloeg. Ook hier was het weer de Harmoniokapel, die de opgewektheid verhoogde door haar muziek. Bij zulke gelegenheden wat populairs, dat brengt leven in de brouwerij. De prijzen bestaande in kunstvoorwerpen en aange boden door den heer J. Vader, werden behaald: leprijs mej. J. Bypost en de heer J. Blaauboer; 2e prijs mej. M. de Veer en de heer Jb. de Veer; 3e prijs mej. D. de Boer, Heerhugowaard en de heer Jb. Broersma; 4eprijs mej. B. Schrieken, Schagerbrug en de heer G. Blaauboer. '8 Avonds half acht op de markt een volksconcert, waar Harmonie en Euphonia meewerkten. De belang stelling hier was groot en niet minder de aandacht. Tijdens de uitvoering van de zangnummers was alles gehoor en onze jeugd verdient een pluimpje voor de groote ordelijkheid welke zij betoonde. Daarna gaf Lycurgus eenige groepen met bengaalsche verlichting, die een zeer mooi effect hadden. Tevens werd met veel genoegen een kijkje genomen in de Nieuwstraat, die mooi verlicht was. In de zaal van het Noordhollandsch Koffiehuis, was het spoedig na het concert propvol, en het was niet voor stoelen en banken dat de heer Coilot D' Escuiy sprak, toen hij de prijzen uitreikte. Er werd op zjjn verzoek nog een Wilhelmus gezongen en hiermee was het officieele feest gevierd, en ondanks allen tegenspoed nog met veel opgewektheid en ambitie. Voor het bal kan deze zelfde definitie gelden, want er werd nog lang en vrooljjk in de verschillende zalen gedraaid. Naar Kevelaar. Maandag 14 September zal uit onze gemeente eene processie naar Kevelaar vertrekken. Besmettelijke kopciekte. In verschillende hoenderhokken in onze gemeente heerscht de besmettelijke kopziekte (Diphtheritis). Wij hebben het bekende werk. „Het Hoen" bewerkt door het bestuur der Nederlandsche hoenderclub opgeslagen en daarvoor als geneesmiddel gevonden: eenige druppels zwavelzuur in het water en wassching met boorwater. Afzondering om verdere besmetting te voorkomen is natuurlijk een eerste vereischte. Manoeuvres >f In onze gemeente zjjn aangekomen 5 officieren van t Genie Bureau. Gedurende eene week zullen deze heeren terreinstudiën in Hollands Noorden maken. Benoemd. Onze vroegere plaatsgenoot de heer P. Kuijter is benoemd tot leeraar aan de Ambachtschool te Alk maar. Het was 'in niet. Geprikkeld door de uitgeloofde premie, of bevangen door eene verbijsterende vrees, meenden Maandagavond twee personen Frans Rosier in onze gemeente te zien. De een kwam hem tegen op den Stationsweg en her kende hem tot in de kleinste bijzonderheden uit de ge leverde beschrijvingen. Met versnelden pas spoedt hjj zich naar den Brigadier van de Rjjksveld wacht om dezen zjjne ontdekking mede te deeien. Kort daarop herkent een tweede persoon hem op Grootewal. Deze rent in looppas naar Abma, en hortend en stootend wordt dien het gevaarlijke nieuws verteld. Natuurlijk bleek alras dat het Frans niet was ge weest. Bevorderd De volgende leerlingen van de Rijks Hoogere Burger school te Alkmaar zijn na gunstig her-examen bevor derd. van de le naar de 2e klasse G. Hommes alhier; van de 2e naar de 3e klasse .1. Mann te Petten, en van de 3e naar de 4e klasse J. Smit te Schagerbrug. Schnger Kaasmarkt. Op de Kaasmarkt van Woensdag werden aangevoerd 23 stapels kaas, waarvan 23 stapels kleine kaas, hoogste prijs f 27.50 stapels commissie f 0 stapel, middelbare f Aan gewicht 5919 K.G. Winterdlenst Hollandsclie Spoor. Door de Vereeniging „Heldors Belang" is hel volgende adres verzonden. Aan Zijne Excellentie den Minister van Waterstaat te 's-Gravenhage. Geeft met verschttldigden eerbied te kennen het Be stuur der Vereeniging „Helders Belang", gevestigd te Helder, goedgekeurd bij Koninklijk lies luit van den lsten November 1890 Dat het kennis heeft genomen van het 2de ontwerp- winterdienstregeling der Hollandsche IJzeren Spoor weg-Maatschappij, naar aanleiding van welk ontwerp adressant zich veroorlooft, zich nogmaals met (ie volgende bezwaren tot Uwe Excellentie te wenden: Blijkens hel ontwerp ligt het in de bedoeling trein 120. 's avonds 7.10 van Helder naai' Amsterdam ver trekkende, bij de invoering van den winlerdienst, als sneltrein te doen vervallen. 'I Zou naar adressant's bescheiden oordeel zeer te betreuren zijn, wanneer aan dat voornemen gevolg werd gegeven, ten eerste met het oog op het drukke reizigersvervoer met dien trein, alsook in verband met het postvervoer. Immers met bedoelden trein, om 7.10 van Helder gaande, kan de reiziger nog op geschikten tijd 's avonds het zuiden des lands bereiken, wat niet het geval zou zijn als deze trein verviel, en een nieuwe trein, geen sneltrein zijnde, werd ingelegd. Ook is het voornemen om trein 1678, welke te 8.11 -s avonds van Helder vertrekt, niet meer te doen loo pen, hetgeen van groot nadeel zou zijn voor het buurt verkeer en voor hen, die van buiten deze gemeente s Rijks Normaalschool alhier bezoeken. Redenen, waarom adressant zich nogmaals eerbiedig wendt tot Uwe Excellentie, met het beleefd doch drin gend verzoek de ontworpen regeling niet goed te keuren en w e 1 te willen bevorderen, dat behouden blijven de treinen 120 (Helder—Amsterdam) en 1678 (Hel derA ik maar). 't Welk doende, enz Namens het Bestuur van „Helders Belang". Het volgende adhaesie-adres ligt in onderscheidene winkels en aan ons Bureau ter teekening Aan Zijne Excellentie den Minister van Waterstaat, te 's-Gravenhage. Geven met verschuldigden eerbied te kennen de on- dergeteekenden, allen inwoners der gemeente Schagen dat zij kennis hebben genomen van het adres, door het Bestuur der Vereeniging „Helders Belang" tot Uwe Excellentie gericht, verzoekende te willen bevorderen dat tijdens de a.s. NVinterdienstregeling behouden blij ven de treinen 120 (Helder—Amsterdam) en 1678 (Helder—Alkmaar) dat zij zich met de bezwaren, door bovengenoemd Bestuur ter kennis van Uwe Excellentie gebracht, vol komen kunnen vereenigen, daar het ook naar hunne volle overtuiging van groot nadeel zou zijn voor deze gemeente, wanneer trein 120 als sneltrein en trein 1678 werden opgeheven. Redenen waarom de ondergeteekenden zich eerbie dig tot Uwe Excellentie wenden, met het verzoek, zoo als dat is vervat in het tot Uwe Excellentie gericht adres van het Bestuur van „Helders Belang" van den 9 September 1908. Schagen, September 1908. 't Welk doende, enz." Wij wekken allen op, die ge«teld zjjn op het behoud der beide hierboven genoemde treinen, en dat zijn alle Schagers, vooral de adhaesie betuigingen te teekenen. Niemand achte dit nu eens te veel moeite, elke hand- teekening wordt gaarne aanvaard. Alleen door een massa namen op deze adressen kan het gewensebte resultaat worden verkregen. Koster jacht. Een Ier conducteurs van de H. IJ. 8. M. op het baan vak He'der Alkmaar Haarlem - Amsterdam heeft het twijfelachtig voorrecht een gelijken familienaam tedragen alsde veelgezochte. Nu speelde zich Vrijdag op het hierbovengenoemde baanvak de voltrende scène af. Een paar kooplui die uit den aard der zaak de conducteurs goed kennen, zoeken te A. hun wagen op. „Gaat RoBier ook met dezen trein mee," vraagt de een den ander. .Ja," is 't antwoord, „ik zag hem nog juist daareven Hij zit achterin den trein." De stationschef die net voorbijloopt hoort dit pesprek De trein zet zich in beweging met Roeier er in Op gepast, denkt de chef. Dat wordt een mooie vangst En hij geeft onmiddellijk aan het station Haarlem kennis dat Rosier in den trein zit. De politie wordt gewaarschuwd en als de trein in Haarlem komt, staat een heele politiemacht op 't perron klaar om haar slag te slaan. Met arendsoogen worden zij die de wagens verlaten, gemonsterd en daarna de inzittenden nog eens terdege opgenomen. De beruchte wordt echter niet gevonden. „Waar is Rosier?" vraagt men. En achter uit den trein kwam hij werkelijk te voorschijn. Maar 't was Frans Rosier niet. En dien wilden ze juist hebben. Politie af! Landloopers. Het „Utr. Dbl." klaagt over het groot aantal land loopers dat zich dagelijks aan de politiebureau's te Utrecht aanmeldt om opgezonden te worden naar een rijkswerkinrichting. Utrecht schrijft het blad is een dier stedep, die speciaal voor die opneming is aangewezen en dagelijks stroomt het dan ook uit alle oorden naar onze stad van menschen, die elders door de politie naar Utrecht worden gedirigeerd. Heeft men twee nachten van het verblijf bij de Utrechtsche politie genoten, dan volgt krachtens de bestaande voorschriften, opzondmg naar Veenhuizen- De mannen gaan dan eerst naar het Huis van Bewaring aan de Gansstraat e" wachten daar den dag af, waarop de rechtbank beslist voor hoe langen tijd zij in de rijkswerkinrichting worden geplaatst. Al vorens zij naar Veenhuizen op transport gaan. moeten de veroordeelden eerst de gebruikelijk* hechtenis van 8 dagen ondergaan, die hen door de rechters wordt opge legd en welke straf zij eveneens irt het Huis van Bewa I ring ondergaan. In de opneming van landloopers is nu evenwel den laatsten tijd stagnatie gekomen, diefeitelijk reedsdateart van Mei j.1. Wegens plaatsgebrek zijn er dagen geweest dat in het geheel geen opneming kon geschieden, tarwijl nu in de afgeloopen week slechts hoogst enkelen konden worden toegelaten, 2 of 8 van de méér dan 50 candi- daten. vVaar de toevloed van landloopers die Utrecht komen opzoeken, schier iederen dag toeneemt en het aantal door opneming in het Bewanngshuts niet ver- mindert, stijgt het getal dat zich 's avonds komt aan melden en onder dak moet worden gebracht, onrust- barend. In den nacht van Zondag op Maandag waren er wederom 65 landloopers, die verdeeld weiuen over het hoofdbureau van poiitie en de hulpbureau's aan de Wittenvrouwenburg en de Weerdbarrière. Noch aan het hoofdbureau, noch aan een der andere burean's, ie echter de ruimte voor het herbergen van zóóveel land loopers ook maar in het minst toereikend. Aan het hoofdbureau van politie gingen Zondagnacht 26 man in een vertrekje dat hoogstens 13 man kan bevatten Van ae ruim 60 iandiuopers, die Maandagmorgen weer hun zwerfleven konden beginnen, waren er vóór 9 uur al 20 aan De Bilt geweest, zich bij de politie aanmeldende om brood en koffie. Arrondissement* Rechtbank te Alkmaar. Uitspraken van heden. Jacob B, arbeider, Bovenkarspel, vernieling, één maand gev. Nicolaas B„ Benningbroek, mishandeling, f8 boete of een hechtenis van 8 dagen. Gerardus Matthias V., kistenmaker te Alkmaar, ver duistering van een t ij wiel, één maand gev. Jan BI, koopman te Hoorn, rywiel verduistering, veertien dagen gev. Antonius S., visscher te Hoorn, opzettelijke en weder rechtelijke toeëigening van een medaillon, vrijspraak, wegens gebrek aan overtuigend bewijs. Hendrikus Carolus H. en Hendrik R., den Helder, mishandeling, iedor f 14 bojte of een hechtenis van 14 dagen. Gerrit F., Helder, vernieling, f8 boete of een hechte nis van 8 dagen Cornelia Jacoba r. B, Helder, vernieling, f8 boete of een hechtenis van 8 dagen. Jan B., landbouwer, Zwaagdyk, uielkvervalsching 7 dagen gev. Winkel. Ingevolge het besluit van de laatstgehouden vergade ring van de leden van de Groentenvereeniging is een groot aantal van de beste boomvruchten van hier en uit den omtrek opgezonden naar de tentoonstelling te Texel. De heer T. Beumkes zal onze groeiitenvereei.igiug v er t egen woord igen. Koegras Zondag bleek 'tbooi van den heer 0. H. alhier, zich in zulk een graad van warmte te bevinden, (iat't nood zakelijk was de brandspuit te halen alvorens er in te gaan werken. Voortdurend moest zy water govoti. Hierdoor gelukte het het gebouw te bewaren ofschoon een gedeelte van 't buiten gebrachte hooi tegen den avond nog vlam vatte en verbrandde. Noord-Schar» oude. In de laatste dagen is men alhier bezig geweest mot het circuleeren met een adres by de ingezetenen, om (jen Raad te verzoeken den aanleg van de spoorver binding tusschen het dorp en het station zelf ter hand te nemen. Dit adres is door bjjna alie belasting bèta lende ingezetenen geteekend. Hot aantal bedraagt on geveer 160. Zuid-Schar» oude. Dinsdagmiddag had de eerstesteenlegging plaats van het nieuwe raadhuis door den Burgemeester, die daarbij een toespraak hield. By die plechtigheid waren de no tabelen uit de gemeente uitgenoodigd gemeenteraads leden, gemeente-ont vat gor, gemeente veld wachter,dokter, notaris, voorzitter van het polderbestuur en hoofd der school. Broek op l,aiigeud0k. Dezen winter zal alhier een tuinbouwcursus worden gehouden. Heer-U ugo» aard. Op het terrein van den heer Pyper verrijst reeds een kolossale tent om de inzendingen van landbouwpro ducten te herbergen op de as. tentoonstelling. Hoewel de iyst nog niet volledig is opgemaakt, kan toch reeds worden vermeid, dat het aantal inzendingen tusschen 4 en 600 zal bedragen, waarby enkele van flinke afme ting. Door één inzender werd b.v. 30 M2. binnenruimte aangevraagd. Verschillende eomtnissiön werden samen gesteld voor de te bondon wedstrijden, waarvoor flinke pryzen zuilen worden aangekocht, By behoorlijke deel neming zal voor het „molentjediaaien" voor 140 aan pryzen worden besteed. Ook voor de andere wedstrij den heeft de comm. voor aankoop te beschikken over een bedrag, waarvoor mooie prijzen zullen kunnen wor den aangekocht. Voor gevel- of erfversiering zyn een drietal flinke prijzen beschikbaar gesteld, natuurlijk worden deze alleen uitgereikt, wanneer er wat werk van die versiering is gemaakt. Door de Commissie werd nog een zilveren medaille ontvangen van Dr. Post; deze medaille is beschikbaar gesteld voor de mooiste inzending graan. Voor groenten is een bronzen medaille beschikbaar, aangeboden door den heer Jn. Zyp alhier. Een tweede tent zal verrijzen op het terrein van den heer Klaver, terwijl paarden, vee enz alsmede de in zendingen ter opluistering, welke buiten tentoongesteld kunnen worden, een plaats zullen erlangen op een stukje weiland achter de herberg van den heer Klaver. Aanslag op een politie agent. Het nadere onderzoek, hetwelk door de justitie naar het gebeurde met den agent van politie le klasse Smit in het park Nieuweroord te Utrecht onlangs word in gesteld. is thans afgeloopen. Naar het U. D. verneemt, is daarbij gebleken, dal de eerste lezing, welke van het voorval onmiddellijk na het gebeurde werd gegeven, niet geheel en al juist de ware toedracht heeft weergegeven. In de eerste consternatie is aan sommige handelingen méér waarde gehecht dan daaraan wel mocht worden toegekend de in deze zaak betrokken politieagent heeft het gebeur de als volgt verteld, en zijn opgaven komen overeen met hetgeen van andere zijde is verzekerd. Het negental, dat zich thans te dezer zake in voor- loopige hechtenis bevindt, was in den avond van 30 Augustus uitgeweest, bij welke gelegenheid door enkelen hunner nog al sterke drank was gebruikt. Een dei- jonge mannen, die van de partij was, viel, als gevolg van den beschonken toestand waarin hij verkeerde, over het prikkeldraad, waarmede hel gazon was afgezet, en bleef daar liggen, omdat hij niei in staat was alléén weer op de been te komen In zijn dronkenschap heeft hij getracht te roepen en dit ro-jpen nu is aangehoord als gekerm of gesteun van een verwonde Toen de agent Smit, op het geluid afgekomen, zich over den man heenboog en vroeg wal er gebeurd was. anl- woordde de gevallene, in wartaal, „gestoken - te zijn. waarmede hij bedoelde do aanraking van zijn boenen met het prikkeldraad. Door Smit van den grond ge holpen was de man niet in staal op eigen Urnen te staan waarom de politiebeambte het raadzaam ooi deelde den zwaar beschonken kerel over te brengen naar het bureau. De man sloeg toen beide armen om den hals van den agent om op dezen le kunnen steu nen en niet opnieuw op den grond te vallen, inmid dels waren de overigen van den troep, hun kameraad missende, teruggekomen en zagen, dat de ;igen! hem wilde opbrengen. Dit wilde men verijdelen, waarop een verwoed gevecht ontstond. Door enkelen van de woeste lingen moet geroepen zijn: „Smijt hem in liet water', maar bij dien uitroep is het gebleven. Het onderzoek heeft niet aangetoond dat hier Sprake is geweest van een te voren beraamd plan, mei welk doel ook, noch bewezen, dal de bedoeling heeft iiestaan om Smit met opzet te water te duwen. Alleen gewelddadig verzet, lichamelijk leisel ten gevolge heb bende, kan den aangehoudenen ten lasle worden ge legd. Alle negen aangehoudenen blijven in preventieve hechtenis.

Schager Courant | 1908 | | pagina 2