Binnen landscb Nieuws. Uit en voor de pers. De uitslag was als volgt le prijs W. Kostelijk te Oudkarspel. 48b p.; 2e pi A. Kist Sr., Zuidscharwoude, 474 p.; 3e pr A. Hazel- hoff Hoogwoud, 471 p. Deze heeren hebben i par- i te 1 .4a Knor U iel Want de soort Mensch onderscheidt zich hierdoor het meest van de andere diersoorten, dat zij als soort groeit, dat haai- intellect grooter wordt, haar ver stand zuiverder, dat ieder geslacht weer beter dan het ..y..,h Ki voorgaande denkt, dal zijn ziel meer en meer rijpt, tijen san 3 ^la8ei' ove]8f^olf,d:.. hèhaaW HierbH en dat zij ten slotte al datgene wat uit het dierlijke j 1»3 en de heei HazelhoffU>0 t^,l,)|vpn is, van zich zal werpen En daartoe behoort zeer zeker de zucht om elkaar te dooden, waar 'n leger in zijn actieve beteekenis. toe geroepen is. H. d. H. Onwelkome logee. Bij een familie te Middelburg werd verleden week bericht ontvangen, dat een Belgische dame. met een jongetje, wilden komen logeeren. Daar het bezoek niet welkom was. werd alles gedaan, om het te voorkomen. Toch arriveerden de bezoekers en wisten zich, tegen den wil der bewoners toegang tot het huis te ver schaffen. Daar op herhaald verzoek de logée weigerde zich le verwijderen en zich in een kanier opsloot, werd de hulp der .politie ingeroepen Ook deze kon de indringster niet bewegen, vrijwillig heen te gaan. waarna zij met geweld uit de woning werd verwijderd en naar het station gebracht, waarna zij wederom naar België is teruggekeerd. Rechtspositie gemeente anubtenaren Men schrijft aan de ,,Tel. Een zaak, treurig voor den betrokken ambtenaar, maar niet minder verontrustend voor alle gemeente ambtenaren, is wel de ontslag-kwestie van den secre- taris, tevens burgemeester van Broek in Waterland Op 10 December 1907 werd de betrokkene, de heer W. door een ernstige ongesteldheid (beroerte) getrof fen'. Op 5 Februari 1908. A. i. nog geen hvee maanden later, kreeg mevrouw \Y. een briefje van beide wet houders, waarin haar werd verzocht voor haar echt genoot ontslag aan te vragen als secretaris. Door mevrouw \V, werd aan dit verzoek natuurlijk geen gevolg gegeven. Zij was daartoe volgens de wet onbe voegd. Van deze zaak werd na dien tijd niets meer vernomen, totdat op 22 Maart 1908 een Koninklijk besluit werd medegedeeld, waarin het aan den heer J. E. T. Wc., burgemeester van Broek in Waterland, als secretaris dier gemeente verleend ontslag werd goedgekeurd. Weldra bleek, dal het goedgekeurde ont slag was genomen in geheime raadszitting. Door een commissie (voorzitter en secretaris) uil het bestuur der afdeeling Noord-Holland van den Ned. ikind van Gemeente-ambtenaren, went een onderzoek te Broek in Waterland ingesteld, waar o. m. van den loco-burgemeester werd vernomen, dat het ontslag in geheime zitting was genomen, om daarmede de familie van den heer Wc de gelegenheid te ontnemen» hare bezwaren tegen dit ontslag bij de kroon in le dienen! Dezelfde commissie had een onderhoud met den minisler van Binnenlandsche Zaken. Hierbij bleek wel, dal Z. Exc. een dusdanige handelwijze niet goedkeurde, maar overigens had het onderhoud voor den betrokken ambtenaar geen bevredigend verloop. Dat wel eens vreemd met de rechtspositie der amb tenaren' wordt rondgesprongen, was aan de gemeente ambtenaren uit vroegere voorvallen niet onbekend, maar een dergelijk staaltje had zeker wel niemand hunner verwacht. Met spanning wordt door de gemeente-ambtenaren uitgezien of wellicht nog eenig licht over deze zoo duistere zaak zal schijnen. Drankbestrijding bty kinderen. De burgemeester van Hurwenen heeft kaartjes laten drukken met den navolgenden inhoud: ,,Aan de Ouders! „Het bezit van kinderen is een oroot en voortreffe lijk geschenk des Heeren, doch dat bezit legt eene zware verantwoording op Uwe schouders tegenover den algoeden God, tegenover Uw kind en de Maatschappij. „Gij hebt er voor te zorgen, dat, voor zooverre zulks in Üw macht ligt, Uw kinderen kunnen opgroeien lot krachtige en flinke mannen en vrouwen, die later sterk zullen staan tegenover allerlei verleidingen, die hen bedreigen. „Wilt Ge dat in hooge mate bevorderen, geeft dan Uw kind nooit een druppel sterken drank, likeur, bier of wijn! Ook niet bij huiselijke feesten of bij bizondere geLegenheden, niet in gezonde dagen, en bij ziekte alleen op uitdrukkelijk voorschrift van een arts. ,.De geneeskundigen zijn het er over eens, dat deze dranken voor kinderen niet deugen. „Zij bedreigen ernstig hun gezondhied; zij vermin deren den eetlust en benadeelen de gezonde spijsvertee- ring; zij schaden de lichamelijke en geestelijke ontwikke ling; zij roepen prikkelbaarheid en zenuwachtigheid te voorschijn; zij verzwakken het weerstandsvermogen te genover allerlei ziekten. Bovendien maken zij Uw kind ruw en meer vatbaar voor slechte invloeden, terwijl zij oorzaak zijn van achterlijkheid bij het leeren. „Hebt gij Uw kind lief, geeft het dan nooit sterken drank, likeur, bier of wijn. „Maar geeft het nog minder de suiker uit een glas, waarin deze dranken geweest zijn." Het hoofd der school heeft deze kaartjes aan de leerlingen uitgedeeld, terwijl ze ook ter secretarie zul len uitgereikt worden aan ieder, die eene geboorte komt aangeven. Het mag ook wel in eene gemeente, waar men ze ker weet, dat een minimum van f 10 per hoofd wordt uitgegeven aan sterken drank. Nederland en Venezuela. Reuter seint dat de Daily Mail uit New-York het volgende had vernomen: F. F. Joubert, een verwant van wijlen generaal Jou- bert genoemd, gevraagd naar de advertentie, die hij in de bladen had gezet ter oproeping van avontuur lijke jonge Amerikanen voor gevaarlijken dienst in een subtropisch land, zeide, dat hij de vertegenwoordiger is van een aantal patriottische Nederlanders (Dutch- menkan in het verband ook Hollandsch-sprekende Afrikaanders beduiden) en een groep rijke mannen te Johannesburg, die een vreemdenlegioen wenschen op te richten om in Venezuela voor Nederland te vech ten. De onderneming voedde Joubert er bij gaat geheel op eigen verantwoordingde Nederlandsche re geering heeft ei* niets mee te maken. Uit een telegram van onzen Parijschen correspon dent blijkt ons. dat de Parijsche uitgave van de N. Y. Herald vandaag het bericht ook bevat, met nog deze bizonderheden In de Amerikaansche N. Y. Herald is de adverten tie onderteekend Fisher. De Jouhert, die zich achter dien naam verschuilt, noemt zich ook oudgediende uit den Boerenoorlog. De bedoeling is vooreerst om een geheimen inlichtingendienst in Venezuela in te richten, vervolgens oim. bij het uitbreken van vijande lijkheden, Nederland de diensten van het vreemden legioen aan te bieden. Het bericht van Central News wijkt eenigszins af. Generaal Joubert zooals hij hier heet gaat de omwenlelingsgezinden in Venezuela helpen, en hij heefl al veel aanbiedingen gekregen. Dit nieuwsagentschap brengt verder in herinnering, dat deze Joubert, na uit krijgsgevangenschap van de Engelschen ontslagen te zijn, zich in Portugeesch Oost- Afrika vestigde. Daar kreeg hij het met de regeering te kwaad, volgens zijn voorstelling omdal hij de in boorlingen tegen de wreedheid der Portugeezen in bescherming nam. De regeering nam toen zijn bezit tingen in beslag en zette hem de kolonie uit. I^ater maakte Joubert gerucht dooi- het plan om in Portu geesch Oost-Afrika te vallen en er een opstand te be werken. Daar vroeg hij avontuurlijke jonge mannen voor. Afgescheiden van andere redenen, waarom 's heeren Joubert's plan om in Venezuela te gaan vechten ons toeschijnt weinig kans te hebben om verwezenlijkt te worden, dunkt dat samengaan van landgenooten of Afrikaanders) met Johaiuiesburgsche Rand magnaten ten bate van Nederland ons weinig waarschijnlijk. N. R Cl Spanbroek. Aan den kolfwedstrijd van 50 slagen bij den heer D. Schuitemaker te Spanbroek werd door 42 personen deelgenomen. maakte de heer Kist in ééne partij 3 twaalven. 4e pr. H. de Boer. Hoogwoud, 445/ pi; 5e pr. O. Keerzemaker. Grootebroek. 465 p.6e pr. P. H. \an Rozendaal, Spanbroek. 462 p., Seriepnjs, (X Schermer. Hoogwoud, met 59 p.Twaalvenprijs D. Blom, Zuid- j scJiaiwoude, met 12 twaalven. Bekroonde Kotfie Op de Internationale Tentoonstelling voor het Koffie huis- en Restauratiebedrijf werd de inzending der firma Alex Meijer Co., Koffiebranderij te Amsterdam, be kroond met de hoogste onderscheiding, eeiediploma met gouden medaille. I.amtedjjk De toestand der groenteteelt aan den Langedijk is op 't oogenblik niet onbevredigend te noemen; in ieder geval is hij beter dan liet vorig jaar omtrent dezen tijd De prijzen der roode, witte en gele kool zijn goed. terwijl ock voor de bloemkool bevredigende prijzen worden bedongen. Geen wonder dat men verkoopt nst verkoopbaar is, en de akkers op sommige plaatsen een tamelijk kaal voorkomen beginnen te verkrijgen. De aardappelprijzen blijven ongeveer dezelfde, d. w. z. van f 2.50 tot f 3 per H.L.. al naar de qualiteit. Over de wortelcpbrengsl zijn de bouwers tevreden, alsmede over die der uien. Toch kon de quantiteit der laatste wel beier zijn. Alles tezamen genomen is er in den laatsten tijd geen reden tot klagen. Zuid Scharwoude Al is men met den bouw van 't raadhuis nog sleehls ruim een week bezig na de eerste-steenlegging, de vorderingen, die gemaakt zijn. zijn verrassend. Op 'I oogenblik zijn de balken reeds gelegd en zal spoedig aan hel dak worden begonnen. Met de secretarie-kamer i hoopt men 1 October nog gereed le komen. Kolliom. Onze kermis behoort weer tot het verleden. Bij- zonder druk was ze niet. Jammer genoeg voor de kleinere kinderen ontbrak zelfs de draaimolen. Op Maandagavond, den gewonen avond der uitvoe- j ringen, trad bij den heer Kempt „Liefdadigheid van I Barsingerhorn op, bij den heer Smit „Aurora van Winkel, terwijl ook de schouwburgtent van Wylacker meedeed aan de concurrentie. „Liefdadigheid' trok verreweg de meeste bezoekers. De zaal Rempt was tol achter bezet. Vooral hel na- stukje: „De Erfgenamen van Neeltje Pater" viel in den smaak. Een geanimeerde kolf- en biljartwedstrijd sloot de kermis. Bij het kolven werden de prijzen behaald dooi de heeren: Jb. Westerman, Jb. Kistemakei Sr.. H. J. Moerbeek en J. Goed. By den biljartwedstrijd waren de heeren J. Helder en A. Schenk de overwinnaars. Ons torenuurwerk heefl de concurrentie tegen draai orgel en kermisgezang niet aangedurfd. Hel 'zweeg en zwijgt nog. Kolhorn De heer Frans Netscher van Santpoort heeft het verzoek, om voor de afdeeling van Staatspensioen al hier eene lezing te houden, aangenomen. Zaterdag 10 October treedt genoemde heer in eene openbare vergadering bij den heer Jb. Smit als spre ker op. Oude Medorp. Op den 1 October a.s. zal hel 23 jaar geletien zijn dat de heer P. Schaap, alhier, werd benoemd tol gemeente-ontvanger. Oude Niedorp. Dinsdags van Zijdew inder kermis werd er een ring- rijderij gehouden op fietsen. 33 personen namen er aan deel. De prijzen werden gewonnen door: le prijs f 6 en 2e prijs 1 4, J. Wijnker te Zijdewind. 3e prijs f 3, Jb. Droog te Harenkarspel. 4e prijs f 2.50, B. Lampe le Zijdewind. Vau de Zgper Verloting. Als een bijzonderheid kan vermeld worden, dat de schappij. Reeds talrijke malen is zjj door groote waters- nooden geteisterd; eens stond het water zoo hoog m de mijn, dat men het in de schacht kon zien staan. Enkele personen kwamen teen door verdrinking om het leven. De jongste watersnood dateert van voor een paar jaar terugtoen heeft het bedrijf circa 8 maanden stil gestaan. Een oude mijnwerker, die reeds 6 jaren op deze mijn werkte, vertelde mijIeh arbeite schon viele Jahren auf Gruben; auf diese schon sechs Jahren; ich habe fünf Unglücke hier mit gemacht; nun gehe ich auf eine andere arbeiten. Ich bin bange, um nog lan ger hier zu bleiben. Wanneer de mijn in volle bedrijf 2011 zi)11» zouden er 15 a 1600 arbeiders werk vinden. Momenteel werxen er een 800 mijnwerkers, van wie plusminus 700 onder den grond. Alle werklieden althans het grootste deel zijn voorloopig, men verzekert mjj gedurende minstens 2 maanden, zonder werk. Dat wil wat zeggen, niet al-1 leen voor de werklieden, doch ook voor de directie zelve. Geregeld werden nu een 40 a 50-tal wagons kolen per dag „gefordert". Bij de reusachtige schade, die de bestuurderen der mijn reeds gehad hebben, komt zich thans weer deze ramp voegen. Uit betrouwbare bron vernam ik, dat de materieele schade geschat wordt op 500.000 gulden. 8t. Maartensbrug. Vermoedelijk wegens het schrikken van het paard, geraakte Dinsdagavond Mej. de Wed. F. van Schoort j met nog een mederijdster nabij de St. Maartensbrug met paard en kar in de Groote Sloot. Daar het al vrij laat was en nogal donker, verkeerden beide dames eenige oogenblikken in zeer gevaarlijken toestand, doch door haar geroep kwam gelukkig spoedig hulp opdagen. Met een in de nabijheid gelegen schuitje wist men haar beiden te redden, hoewel dit lang niet gemakkelijk ging. Met vereende krachten werd nu ook paard en kar met veel moeite op het droge gebracht. Aan de eene zijde in de sloot geraakt, is alles er weer aan de andere zijde uitgekomen. Een wonder mag het wel heeten, dat alles zoo goed is afgeloopen. Alleen de kar was erg beschadigd. Was er niet spoedig hulp ter plaatse geweest, dan had dit ongeval heel ernstig kunnen zijn. St. Maartensbrug. De Rederijkerskamer .Onderneming" alhier zal met de aanstaande kermis te Petten «ene uitvoering geven in het lokaal van den heer J. Constant. tien ontrouw brievengaarder. Zaterdag j.1. heeft zich bij de justitie te Breda aange meld de brievengaarder P. Franken te Kruisland (gem. Stetnbergen) ter zake van verduisteringen. De berichtgever van het „Hbl.", die ter plaatse een onderzoek beeft ingesteld meldt dienaangaande, dat deze verduisteringen betreffen den dienst der rykspostspaar- bank en reeds over verscheidene jaren loopen. Het totaal der verduisteringen weet men nog niet, doch volgens eene uitlating van den beklaagde zelf zullen deze een|f 20.000 en wellicht meer bedragen. Den be- klaagde, die aller vertrouwen genoot, werd door velen opgedragen de spaarbankboekjes te bewaren, en juist die goedgeloovigheid der inleggers hebben hem er toe gebracht de gestorte gelden terug te doen betalen, zonder dat de inleggers zulks vermoedden. Een inlegger, die de vorige week een bedrag van f800 terugvorderde, kon op zijne herhaalde aanvrage maar geen geld be- komen en stelde daarmede het kantoor te Roozendaal in kennis en zoodoende zijn de fraudes aan het licht gekomen. Pleizierreizlgers. Tijdens de Texelsche landbouwtentoonstelling ging een gezelschap van vele personen te Terschelling aan j boord van een motorvaartuig, met het doel een bezoek te brengen aan genoemde tentoonstelling. Op de reis ging echter de krachtige wind tot storm over. Twee dagen bracht het gezelschap op zee door, in niet zeer aangenamen toestand. Toen zag men zich verplicht naar de piaats van herkomst weer te keeren, zonder het doel der reis te hebben kunnen bereiken. Uit jaloezie. In het grensplaatsje Kessel geraakte een jonge man, welke met zijn meisje aldaar op de kermis was, en winner van den 4en prijs, den boerenwagen, verleden wiens meisje door zijn vriond ten dans werd gevraagd, jaar den hoofdprijs had. De heer A. van fwuijver had in zijne collectie 72 prijzen, waaronder de hoofdprijs, 3 veulens en 14 schapen. Kolven. De sociëteit „Niet Klappen" te Hoogwoud heeft de kolfclub te Sijbekarspel uitgedaagd tot een kolfmntih op een nader te bepalen dag in October. De mijnramp te Eygelshoven. (Zie vorig no.) Aan de Limb. Koerier wordt nog o.a. het volgende geschreven De uitwerking van de ontploffing was verschrikkelijk. Geen enkele ruit van het ketelhuis een gebouw ruim 50 M. lang, waarin zich 6 ketels bevinden was heel gebleven; het ijzeren dak was als een veer opgetild en hierover zoo in woede, dat hy een bierglas opnam en daarmede zijn vriend zulk een slag gaf, dat deze ter stond dood neerviel. Geetikt. Woensdagmorgen legde, ten huize van den bakker P. aan de Kapel in 't Zand te Roermond de dienstbode, bezig zijnde met het verhuizen van de eene kamer naar de andere, eene partij kleeren op het bed, waar een kind van 10 maanden lag te slapen. Toen na den ge wonen tijd het kind niet wakker werd, ging men zien en vond het arme schaap dood. Het was door den te zwaren last van kleeren gestikt. Burgerbrug. Woensdagavond vergaderden in de kolfbaan alhier eenige belangstellenden met het doel op een der a^s door de lucht gedragen een der stoomketels, die ge- kermisdagen 6bn rlngryderh voor paren te houden. De sprongen was, was door het dak heen gevlogen en te-1 be8preking leidde tot een besluit een inteekenlijst te recht gekomen ongeveer 100 M. van het ketelhuis, diep jaten curculeeren om de benoodigde gelden voorgenoemd in den grond. En welk gewicht zoo'n reuzengevaarte doei b^een te krijgen. moet hebben, kan men nagaan, als men weet, dat de ketel, naar schatting, circa 15 M. lang is bij lj meter diameter; een andere ketel werd eveneens buiten het ketelhuis geslingerd, ongeveer 10 M. van het ketelhuis. Een tweetal kleinere ketels waren mede van hunne plaats gerukt, en lagen rechts en links van het terrein verspreideen ongeveer 10 M., de andere 15 M. van het ketelhuis. Brokstukken van muren werden over hel terrein geworpen, tot op 300 M. van het ketelhuis; balken, steenen, stukken ijzer en machine-onderdeelen lagen als gezaaid over het terreindikke ijzeren staven werden als lucifers gebroken; in eene brikkenbakkerjj, die in de nabijheid van het ketelhuis staat, vielen de Frans Rosler. De gebroeders Jac. en Pieter Bos, die Frans Rosier verleden week hebben aangehouden, ontvingen bericht, dat hen hiervoor geen premie wordt uitbetaald. Valsch geld. Onder de kooplieden der paardenmarkt te Alphen was ook een handelaar uit Rotterdam die oude paarden opkocht voor de slachtbank. Hjj trachtte bij de betaling valsche rijksdaalders a?n den man te brengen; dit werd opgemerkt toen hij de koopsom van een paard in klin kende munt en wel in rijksdaalders wilde voldoen. De politie werd gewaarschuwd en legde de band op hem. brokstukken door het dak en de tafel heen. Het groot- Hij werd naar Den Haag overgebracht. ste deel van het groote gebouw, waarin de stoom- en de waterketels waren geplaatst, is verwoest; de muren vielen om en bedolven de arbeiders, die langs het ge bouw liepen, toen de ontploffing plaats had. De ketel, die gesprongen is, is geheel uit elkaar ge rukt. Het personeel, dat zich in de machinekamer bevond, werd op slag gedood. Nauwelijks was een der stoomketels gesprongen, of in de mijn, waarin om 6 uur de morgenschicht was afge daald, ontstond een geweldige paniek. Als bezetenen vlogen de ongeveer 160 mijnarbeiders naar de liften, die echter niet meer konden werken. Toen werd langs de noodladders, die aan de liften bevestigd zijn, omhoog geklommenhaast je, rep je, alsof al de furiën der hel de mijnwerkers achter de hielen zaten. Geen wonder: Oogenblikkeljjk steeg het water in de mijn, langzaam doch zeker, hooger, steeds hooger. Het duurde ruim 3 uren eer de laatste arbeider boven was. De paarden, die in de mijn zijn, werden eveneens in veiligheid gebracht; toen stonden de mijnwerkers reeds 1 M. diep in het water. Oogenblikkelijk levensgevaar bestond er voor de ondergrondsche mijnarbeiders niet. Als door een wonder zijn een tweetal ketels niet ver nield. Zoo spoedig mogelijk werd aangevangen met deze onder stoom te brengen; zoodoende kon het water, dat Goed afgeloopen. Uit De Bilt wordt aan het U. D. gemeld Dinsdagnamiddag ongeveer kwart vóór zes reed op den Amersfoortschen straatweg, ter hoogte van het Zeister kamp, de automobiel L 538, komende uit Amersfoort, bestemming naar De Bilt. Plotseling vloog een kogel uit het bosch door de spiegelruit van het voertuig, rakelings langs het hoofd van den chauffeur. Daar geschoten werd in schuine richting, verdween de kogel in het kreupelhout aan de overzijde van den weg. De chauffeur en-de twee inzittende heeren waren doodolijk verschrikt. Aanvankelijk werd aan baldadigheid gedacht, maar waar de kogel geschoten werd inde onmiddellijke nabij heid van de legerplaats der militairen, is het naar alle waarschijnlijkheid een kogel uit het kamp geweest Wethouder De Vriee. Toen mr. S. de Vries Czn., ter vervanging van den heer De Sauvage Nolting, zijne benoeming tot Wethou der van Onderwijs te Amsterdam had aangenomen, heeft hij officieel geen toezegging gedaan omtrent het al of niet behouden van zijn Kamerzetel. Er verluidde echter, dat hij het voornemen had, om, zoodra zijne werkzaamheden als rapporteur geëindigd waren, voor het Kamerlidmaatschap te bedanken. Daaromtrent is thans zekerheid gekomen. Wy kunnen hekje, en bezorgde haar heer dus eer, aardige verras- sing, 'toen deze 's avonds van de jacht thuiskwam. Geschaakt Men meldt uit Oosterhout: Te Dorst gemeente Oosterhout, deed de fruithande laar C K een zeer zonderlinge aangifte. Sedert twee dagen is de 13 jarige dochter Cornelia van den fruithan delaar spoorloos verdwenen, zonder eenig levensteeken achter te laten. Weldra kwam C. K. bovendien tot de ontdekking, dat met zijn dochter f1200 verdwenen zijn. De politie doet ijverig nasporing. In de streek bh Ooster hout worden nogal wat landloopers en vagebonden gezien. Kust bescherming. Ter bescherming van de Texelsche kust, welke nabjj het Horntje door ondermijning van den Btroom gevaar loopt, heeft 's Rijkswaterstaat in den jongsten zomer weer tien zinkstukken in de diepte neergelaten, vlak tegen den Zeedijk. Op een plek, waar voor weinige jaren nauwelijks 2 meters diepte gepeild werd, woelde de stroom gaten van wel 16 Meter diep. Daar het hier een der voornaamste zeebrekers van de Texelsche kust geldt, is de Waterstaat daar jaar op jaar bezig met het uitvoeren van tamelijk kostbare werken. Inktwerper no. 2. Ondanks het waakzame oog der politie zet de inkt werper te Leiden zijn laffe practijken voort. Meer dan tien dames hebben bij de politie aangifte gedaan, dat haar kleeren met een roode kleurstof zijn bespoten. Dinsdagavond werden ook weer enkelen er het slacht offer van. Men denkt nu, dat er wél een spuitje by gebruikt wordt. De kleurstof is zoo doordringend, dat ook de onderkleeren worden aangetast. De Millioeuen-Xota. Nu het nieuwe zittingsjaar der Staten Generaal is begonnen, heeft de Minister van Financien zijne milli- oenen-nota ingediend, d. w. z. den stand dor middelen, en boe aan het benoodigde geld te komen, dus een soort begrooting. De groote bladen wijden hunne beschouwingen daar aan, waarvan we enkele hier laten volgen Het „Handelsblad" noemt het belangrijkste in de nota, dat daarin een tipje meer wordt opgelicht van de toekomstplannen der regeering dan in de Troonrede. De kosten der verhoogde uitgaven voor de beoogde maatregelen op sociaal gebied stelt de Regeering zich voor te dokken door herziening van het tarief der invoerrechten. In welke richting en tot welk bedrag dit zal geschieden wordt in de nota nog niet verder aange duid. Zal de minister zich beperken tot een zuiver fiscale herziening, of moet men een stap terug op den weg van protectie verwachten? Wy hopen het eerste, maar vreezen het laatste. Intusschen, evenmin als de tot inkomstenbelasting oui te werken bedrjjfs- en vermogensbelastingen kan de tariefsherziening als een quaestie van het oogenblik beschouwd worden; daarvan zal vóór de verkiezingen althans geen sprake zyn. Voor het tegenwoordige kunnen wy dus volstaan met te constateeren, dat tot dekking van het bestaande tekort in hoofdzaak twee middelen worden aangewezen, waarvan het voornaamste (de verhooging van het ge distilleerd) in de praktyk tot teleurstelling aanleiding kan geven, terwyl het kleinere (de opcenten op bedryfs- en vermogensbelasting) by een voorgaande gelegenheid eeh beproefd tijdelijk middel is gebleken. De „N. Rotterd. Ct." vestigt er de aandacht op, dat de minister Kolkman depressie in de rijksfinanciën voor een goed deel meent te moeten toeschrijven aan andere oorzaken dan aan de depressie van handel en nijver heid. Wie zich het optimisme van den heer Kolkman in vroegere jaren herinnert, zal overtuigd zyn, dat hy hiermee een geweldigen draai heeft genomen. Jammer daarom, dat hy zijn gronden voor zyn sombere voor spellingen niet tevens uiteenzet. Wy hopen zeer, dat de blijmoedige heer Kolkman in deze aangelegenheid in het gelyk gesteld worden zal, zoodat hem tegen den tyd, dat hy zyn tariefherziening waaruit, volgens zyn plan, de kosten der sociale verzekering zullen moeten komen; hetgeen geducht werd wordt thans in de nota openlijk gezegd ontwerpen gaat, nog eens een volte-face zal kunnen maken. Anders vreezen wy, dat deze herziening die dan wel weer een fiscale her ziening zal worden geheeten, voor de meerderheid in het land volslagen onaannemelijk zal zyn. Hel Vaderland keurl het af, dat de regeering de herziening van hel tarief van invoerrechten, noodig voor de bestrijding der sociale wetgeving, in de Ope ningsrede heeft verzwegen en er nu in de finaneiecle nota mee voor den dag komt. En wat de opcenten op Bedrijfs- en Vermogensbe lasting betreft, niemand kon uit de Troom-ede vermoe den dat hel er tien zouden zijn, waarom Hel Vut schrijft Terwijl rechtmatig verwacht mocht worden, dat het er minder zouden zijn. blijkt uit de Mlllioenennota. da de minister Kolkman, toen hij in de Openingsrede Leii,rU,'i llet Patsen, precies hetzelfde be doelde als wat hij vroeger „exorbitant hoog' noemde. wo^irienepnVvf f2? Ueffende tegenspraak iussehen de woorden ey de daden van mr. Kolkman, is hel ook in dit geval met goed le keuren, dat de geflatteerde foto in de Openingsrede wordt opgenomen en men rede'nvërstoPranÜ jke ori«irie'd "i de Millioenen- Tot *>over een drietal vrijzinnige uitspraken De katholieke bladen wijdden vooral aandacht aan de beloofde tariefsherziening. „Het Centrum" meent dat het na de gegevens der jongste millioenennota voor iedereen duidelijk zal zim dat men tot gewijzigde invoerrechten zijn toevlucht moet nemen, wanneer men in werkelijkheid en niet slechts voor de leus sociale maatregelen wil. v^"et 8e'd daarvoor is eenvoudig nergens anders le En tevens valt hieruit te comludeeren, dut de voor genomen herziening een fiscaal karakter zal moeten dragen, wijl het er niet in de eerste plaats om Je uoen is den invoer te weren, maar daarvan hoogere baten te ontvangen voor de schatkist. .1 (''06''c'3enen, waarmee de oppositie in 1905 een cm,Var deed bijster worden, zullen 'e Lr,g^fven onhandigheden ongetwijfeld veel van - bracht verloren hebben. Waarbij dan nog de veronderstelling komt dal de voorgenomen tariefsherziening van het tegenwoordig VK„™[. ee"'r «Wng en verbetering zal vertoon?.!, terzijde v,n hel vo,i§^ ministerie der Rech- met geweld in de mynen opwelde, omhoog worden ge- mededeeien, dat de heer De Vries heden zyn ontslag pompt. En toch vreesde men in den beginne, dat er ais lid van de Tweede Kamer heeft ingediend niet genoeg kracht zoude ontwikkeld kunnen worden, om het water uit de myn op te pompengelukkig ia dit vermoeden onjuist geblekenin het tegenoverge stelde gevaJ zouden de gangen geheel onder zyn geloo- pen en de myn zoude reddeloos verloren zyn geweest. Ten 6 uur des avonds waren de beide ketels in wer king, die thans circa 4500 L. water per minuut omhoog brengen. Enkelen zyn nog afgedaald en hebben een dam van cement en steenen opgeworpen, om het water te kee ren. Toen de ontploffing gebeurde, sloegen de onder grondsche (nood)deuren van zelf dicht; deze werken nl. evenals sluizen. Had het nog een half uur geduurd voor men had kunnen beginnen te pompen, dan was de heele mijn verdronken. Men verzekerde evenwel dat dit gevaar gelukkig geweken is De mijn Laura en Vereniging ie een ware ongeluka- mjjn. Zy wordt bestuurd door een Belgische Maat- Hij had, zooals men weet, zitting voor Sneek. (N. v. d. D.) Een treffend ongeluk Te Leiden had een treffend ongeluk plaats. Een stukadoor, zekere Scheuten, bezig met het witten van het plafond in de Waalsche kerk aan de Breestraat, viel van de ladder, waarop hjj stond, doordat deze door een of andere oorzaak verschoof. Toen er hulp kwam, bleek de man^ reeds overleden te zyn. H(j laat een weduwe met 7 kinderen na, van wie er 3 onverzorgd zyn. tien buitenkansje. Te Dalen (Drente), heeft zich een vermakelijk staaltje op jachtgebied afgespeeld. Twee patrijzen, door jagers of honden verontrust, zochten een schuilplaats in den tuin van den heer J. A. ten H., alhier, en kropen n.b. in het kippenhok. De meid zag het, sloot vlug het j „Het Huisgezin" zegt r,J"te,n he'verzekeringswezen \fn wil beteekenen, e» p e'r u j11 buwreï moeten worden ge- C UldeI 't6 ,e vu,lei' d«' er wal uit te halen Is. kan men alleen door hel tarief een tien lobben'1 opbrengen. Anders blijft het I ..De Maasbode" oordeelt- Dubbel jammer is het o. i. echter, dal de Regee- i, ,t'neer spoed maakt niet een herziening van net tarief van invoerrechten. Het valt immers niet te on Kennen, dat een der voornaamste 'oorzaken van de malaise, waaronder ons land gebukt gaat. gelegen Is hel star vasthouden aan Tiet heilige vrijhandels- sssteem. waardoor ons geld in den vreemde te loor Ring en tevens onze nationale industrie aldoor meer tn de knel raakl. Hoe eer in dezen wantoestand verbetering wordt geljrjc.hL hoe meer ons volk daarbij zou gebaat zijn. I.n als ooit de behoefte aan bescherming van onze eigen industrie zich heefl doen gevoelen, dan zeker op liet oogenblik. Meer dan vroeger zou hel o i- nu de tijd zijn, om in hel ziekteproces, waaraan onze nijverheid lijdende is, in te grijpen. Hel talmen der Regeering iii dit opzicht, wekt het vermoeden, dat zij voor een doortastend optreden terugdeinst. ij hopen van harte, dat wij in deze vergissen,

Schager Courant | 1908 | | pagina 10