52ste Jaargang. No. 4397 Uitgevers: TRAPMAN Co. EERSTE BLAD. Zondag 20 September 1908 Bureau SCHAGEN, Laan O 4. BinnenlaniLscb Nieuws. Tweede Kamer. Gemengd Nieuws. SCHAGGR AUcmcei Nicnws- COURANT. Aiterteitie- LuttniUiL Dit blad verschijnt tweemaal per weekWoensdag- en Zaterdagavond. Bij inzending tot 's morgens 9 ure, worden ADVERTENTIËN in het eerstuitkomend nummer geplaatst. INGEZONDEN STUKKEN één dag vroeger. lil tere. Telephoon No. 20. Prijs per jaar f 3.Franco per post f 3.60. Afzonderlijke nummers 5 Cent. ADVERTENTIËN van 1 tot 5 regels f 0.25 iedere regel meer 5 Ct. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Dit nummer begtaat uil arte bladen Uitvoer vad gezond rundvee. Bü kon. besluit zijn de volgende bepalingen vastge steld ter bevordering van den uitvoer van gezond rund vee: Atr. 1. Er wordt van staatswege gelegenheid gegeven tot het doen keuren en tuberculineeren van rundvee, ter verkrijging van een bewijs, dat de dieren voor uit voer geschikt zijn bevonden. Art. 2. Zij die van de gelegenheid, in art. 1 genoemd, wenschen gebruik te maken, zenden daartoe een aan vrage in bij de directie van den Landbouw, met aan wending van een door Onzen Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel vastgesteld formulier, waarvan exemplaren kosteloos verkrijgbaar zijn. Art. 3. De keuring en de tuberculinatie geschieden door daartoe door Ons aangewezen veeartsen, wier in structie wordt vastgesteld door voornoemden Minister. Art. 4. Door voornoemden Minister worden voorschrif ten gegeven omtrent: a. de regelen voor de keuring en de tuberculinatieb. de wijze waarop het bewijs wordt ingericht Art. 6. De uit de keuring en de tuberculinatie voort vloeiende kosten zijn ten laste van den aanvrager en worden geheven naar een door Ons vast te stellen tarief en voorts met inachtneming van de voorschriften, vast te stellen door voornoemden Minister. Art. 6. De keuringsdienst neemt een aanvang op een nader door Ons te bepalen tijdstip. De Mederlandsehe dokkensleepers. Er is in Engeland een nieuw drijvend dok gebouwd, bestemd voor Callao. Het werd vervaardigd op de werf van Swan Hunter, is 385 voet lang, met een grootste breedle van 95 voet en een dokwijdte van 70 voet. Scheper, van 7000 ton kunnen er in worden opgenomen, zoodat men kan nagaan welk een omvang het dok Dit dok moet gesleept worden na Peru. En daarvoor zijn weer twee Nederlandsche sleep- booten aangenomen, de Zwarte Zee en de Roode Zee, do laatste speciaal voor dit doel gebouwd. The Shipping World deelt mede, dat het sleeploon is overeengekomen voor 20.700 pd. st. Met het oog op het slechte weer was het dok voor anker gebracht in Dungenessbaai, doch de anderketting brak en slechts door de uitstekende zeemanschap van de kapiteins der Nederlandsche sleepbooten aldus de Shipping World" kon worden belet, dat het dok oo do kust liep, waardoor groote schade voorkomen j werd. Zij namen het dok op sleeptouw en brachten het naar de Theems, waar het nu veilig ligt. Het overbrengen van zulk een dok is geen ongewoon iets voor de hoeren Smit, de eigenaars der sleepbooten, doch ditmaal is de tocht veel moeilijker dan ooit te voren. Van Londen moet het worden gesleept naar vorige Madeira, dan naar St. Vincent en van daar naar Monte video. Dan wordt het dok door de Straat van Magelhaen naar Va'paraiso gesleept en vervolgens naar zijn bestem ming te Callao. „The Shipping World" herinnert, dat de „Zwarte Zee" en do „Oceaan* een pontondok, 545 voet lang, In J902 van de Tyne naar de Bermuda-Eilanden sleepten, en een ander, 430 voet lang, van de Tyne naar Durban in 1900. En het overbrengen van het Deweydok, van de Vereenigde Staten door het Suezkanaal naar Manilla is eveneens met succes door de Nederlandsche sleep booten volbracht. Bekend is het, dat de verzekerings-maatschappijen slechts verzekeringen willen aangaan op zulke dokken, wanneer die door de Nederlandsche sleepbooten worden overgebracht. En waar de waarde van het dok 60000 p. st. bedraagt, daar zal, zelfs bij de bekende zorg waar mede de sleepboot kapiteins zulk werk verrichten, toch de verzekerende maatschappij met blijdschap vernemen, dat de tocht goed volbracht is. Een gevaarlijk werkje. Donderdagmorgen is te Naarden een zeer gevaarlijk werkje zonder ongelukken verricht. De torenspits werd nh bjjna geheel vernieuwd. Was het afbreken al een werk dat veel omzichtigheid vereischte, niet minder was dit het geval met het opbouwen. Heden is de groote koperen bal aangebracht, daarop het honderden ponden zware kruis en ten slotte de haan, juist te 11 uur die er in zijn nieuw verguld veerenpak kranig uitziet Do aannemer en de werklieden hebben eer van hun werk, wijl alles zoo zonder ongelukken afliep. Natuurlijk was er beneden zeer, zeer veel belangstelling. Bond voor Staatspensionneerlng. Ie de algemeene vergadering van den Bond voor Staatspensionneering, in Juli te Tiel gehouden, werd besloten, een adres te richten tot de Koningin, waarin leedwezen wordt betuigd, dat het destijds door eegens ingediende wetsontwerp op de ouderdomspensionneering andermaal niet heeft geleid tot een wet, waardoor in den ouderdomsnood van zoovele duizenden uwer onder danen wordt voorzien, terwijl anderzijds blijdschap wera uitgesproken omdat dit wetsontwerp gebaseerd was op premiebetaling door loontrekkenden en W0r^eT?r8' waardoor zoovele menschen, die niet in loontrekkenden dienst waren (onder wie duizenden vrouwen), allen men schen voor wie in gelijke mate ouderdomspensioen als het hoogstnoodige moet worden beschouwd, zouden bui tengesloten zijn geworden. Dit adres is thans verzonden en daarbij is het verzoek gevoegd een wetsontwerp aanhangig te maken, waarbij aan aHe Nederlanders, zonder premiebetaling, het recht wordt toegekend op een gelijk Staatspensioen. Wanneer aan dit verzoek niet terstond en ten volle gevolg kan worden gegeven, wijst het adres op het in Engeland aangenomen wetsontwerp als een overgangsmaatregel tot het door den Bond voor Staatspensionneering beoog de doel. Aan alle Gemeenteraden in ons land is verder ver. zocht een adhesie-betuiging aan dit adres te verleenen. Anna Paulnwna. Toen de heer A. K. Kz. in den Veerweg alhier. Donderdagmorgen met eein jong paard voor een drie- wielde kar, bezig wa.s mest te rijden, passeerde hem plotseling achterop iu vliegende vaart een motorwicl- rijder liet jonge beest dal weinig op den weg kwam schrok hiervan en sloeg op hol. Door het slingeren van het voeituig verloor de bestuurder zijn evenwicht trage- i W. en tuimelde eraf, met liet noodlottig gevolg, dat hij den linkerbenedenann brak. De spoedig ontboden ge neeskundige verklaarde opname in het gasthuis nood zakelijk. Tegen den woeslem motorfietsen die zooals later bleek een EngeJschman was, die hier tijdelijk vertoeft en reeds "méérmalen dooi' zijn woest rijden ongelukken heelt veroorzaakt. Ls proces-verbaal opgemaakt. Alkmaar. Bij de gisteren gehouden aanbesteding van foura artikelen voor den reinigingsdienst, is door B. en dezer gemeente gegund de levering van: 18000 K.G. haver aan J. Borsjes te Alkmaar voor f 3.77 per 50 K.G. netto; 3000 K.G. hooi aan S. Kooiman te Fut- merend voor f 36.50 per 1000 K.G. en 10000 K.G. slroo aan denzelfde:, voor f 16 per 1000 K.G. Anna Paulowna. Als iantwoord op een desbetreffend schrijven is door hel Gemeentebestuur alhier bericht ontvangen van den Minister van Financiën, dal het naar zijn oordeel, bij het eventueel verbranden van kadastrale stukken welke bij de gemeente berusten, billijk was, dal deze van Rijkswege werden vernieuwd, zoodal verzekering tegen brandschade door de gemeente achterwege kan blijven. Wieriiigeu. Vrijdag 11 Sept. j.1. hield de sclioolfeestconimissie te Westerland met de vier laagste klassen der Wesler- lander school, aldaar schoolfeest. Om 1 uur des na middags werden de kinderen hij de school onthaald op chocolade en koekjes. Tegen 2 uur werd mei 12 rijtuigen een rijtoer gemaakt over Westerland. Na in de versierde school teruggekeerd te zijn, werden de kinderen weder getrakteera op chocolade, krenlebrood en koek. Hierna hadden op het schoolterrein verschil lende spelen plaats, welke onder een beste regenbui gedeeltelijk weiden uitgevoerd. Jammer dat de regen het feest thans kwam storen en men spoedig weer in de school moest terugkeeren, doch een flink onthaal deed spoedig den regen vergeten. Nu werd een aanvang gemaakl m^t de tombola zonder nieten, zoodat allen een llinke prijs machtig werden. Aan de prijswinners der spelen werd nog een extra prijsje uitgereikt en hiermee was'- 't feest geëindigd, hetwelk onder leiding van den heer Pool en zijn echlgenoole uitstekend is geslaagd. Tijdens het feest was de belangstelling zeer groot. Een woord van dank aan heeren rijtuighouders, die den kinderen evenals andere jaren een prettig ritje hebben bezorgd, aan den heer P. Asjes Pz., die zooveel zorg aan de versiering van het schoollokaal heeft be steed en aan allen die verder al hun mogelijke moeite hebben aangewend om het feest te doen slagen (Door vertraging eerst heden geplaatst.) Oude Niedorp De verlofgangers der landweer vesting-artillerie der lichtingen 1903, 1904, 1906 en 1907, zijnde H. Kossen, A. Mijts, P. Groen en S. v. d. Sloop, moeten op den 19 October a.s. voorin. 9 uur in de artillerie-kazerne te Helder tegenwoordig zijn, om voor de herhalings oefeningen 6 dagen onder de wapens te blijven. Marktaanvoer en verzending. Aan de afslagmarkt te Broek op Langedijk werd de week aangevoerd 151.900 stuks bloemkool. 292.500 stuks roode kool, 65.500 stuks gele kool, 53.900 stuks witte kool, 70.800 bos wortelen, 881 zak aardap pelen, 2211 baal uien, 831 baal nep^ 2Ó0 koolrapen, 1000 stuks bieten, 45 baal wortelen, 1700 rammenassen en 22.500 stuks slaboonen. Van de laadplaats aldaar wer den die week verzonden 133 wagonladingen groenten. Hoogwoud. De loting voor de i ngeschrevenen der lichling 1909 zal voor deze gemeente gehouden worden op Vrijdag den 6 November a.s. v.m. 9% uur, ten Fraadhuize te Winkel. baar en schonk den knecht aLs belooningeen heelen rijksdaalder. En zeer gelukkig met dat achter wiel ging de knecht naar huis. Een reuzenvrurlit. Men meldt uit Beetsterzwaag dat aldaar door den tuinman H. Annama een pompoen is gekweekt, welke 69 pond weegt, en een middellijn heeft van 1.69 M. Voorzeker een reuzen vrucht. - Winkel. De dnikste tijd voor de handwerkslieden is ook hier achter den rag. zoodat sommige timmerlieden tijdelijk hun ambacht in den steek laten en werk zoe ken en verkrijgen in het landbouwbedrijf. - Lutjewinkel. Zooals bekend is gemaakl, kunnen de rijtuigen tot en met 24 September Lutjewinkel niet passeeren, wegens liet vernieuwen van de brug. Er is tijdelijk een hulpbrug gemaakt, zoodat de passage voor voetgan gers en fietsen niet gestremd is. - Winkel Voor de tentoonstelling van „Flöralia" op Zondag 20 dezer zullen de leden der commissie optreden als juryleden, voorzoover zij zeil of hunne huLsgenoolen niet behooren tol de inzenders eener bepaalde afdee- üng. Hoogwoud. De Floralia-vereeniging alhier houdt heden haar jaur- lijksche tentoonstelling. De keuring dei' planten geschiedde Donderdagavond door de hh. II. de Boer, L. Scliolte en Jn. Koorn Dz. Van de 68 stel uitgereikte planten waren 32 stel inge komen. De prijzen werden behaald door de volgende inzenders. Voor leden der Eloralia-vereeniging: le prijs dooi den heer Jb. Met te Aartswoud; 2e pr. dooi' den heer D. Saai aan de Pade; 3e pr. door den hoer Jn. Koorn Dz. te Aardswoud; 4e pr. door mej. de Wed. C. Pijper te Hoogwoud. Voor de niet-leden: le pr. door den heer A. Rente- naai' in de Kerkelaan; 2e pr. door mej. de Wed. A. Breebaart in de Kerkelaan; 3e pr. door den heer W. Rempt aan de Gouwe, en een eervolle vermelding door de Mi. T. de Ruiter aan de Langereis en P. Mienis te Aardswoud. Nr i\. 6. Pierson. In de Kamerzitting van gisteren kwam o a. in een belicht van verhindering van den heer N. G. Piersoii. Naar zeker met leedwezen zal worden vernomen, zijn het gezondheidsredenen, die den heer Piersol) zullen beletten een voortdurend werkzaam aandeel te nemen aan den parlementairen arbeid in dit zittingjaar. Ook is de waarschijnlijkheid groot, dat de heer Piersop tiiei geneigd zal blijken bij' een eerstvolgende verkiezing zijn mandaat (hij heeft zitting voor Goiinchein te doen vernieuwen. Brauil. Te Helder is gisteravond, kort voor middernacht, brand ontstaan in de kruideniersaffaire van den heer Jb. Dito. in de Middenstraat, bewoond door Van Wun- nik. Toen de brand uitbrak waren de bewoners op een bruiloftspartij eu het huis dus veriaten, waardoor de oorzaak onbekend is gebleven. Het huis en de inboedel gingen geheel in vlammen op. Niets kon wor den aered. Door de ontzettende hitte kregen de huizen aan 3e overzijde der smalle straat vrij belangrijke scha de. Alles was geassureerd. r 8700 te veel Een heer te Amsterdam had 'n erfenis gekregen Dit voorrecht valt niet ieder te beurl. vandaar dal genoemde heer best in z'n knollentuin was. ook al was het bedrag der erfenis niet bijsier groot: f 300. Hij zond z'n knecht naar een der grootste Amster dams che bankinstellingen, om het bedrag in ontvangst te nemen Daar echter betaalde men den knecht niet f 300 maarf 9000 uit. De man begreep het niet, maar'dachthel zal wel goed zijn. zoon deftige, groole bank zal zich niet vergissen. Hij ging naar huis. telde z'n heer de f 9000 voor. Deze was bijster verbaasd. Merkte te vergissing. Zond z'n knecht gauw terug De knecht kwam weer bij de bank en gal aan den oot- stelden bediende f 8700 terug. De bank was zeer dank- Het zijn de steeds terugkeerende formaliteiten ieder jaar: sluiting van het zittingjaar; kort daarna opening van het nieuwe; troonrede; millioenenspeechbegroo ting sectiesvoorloopig verslagmemorie van beant woording; eindverslag, nog eens beantwoording; open bare beraadslaging. Ditmaal was de opening der Kamers bizonder saai. Hare Majesteit is verhinderd in persoon de zitting met een warm uitgesproken rede te openen. Hare plaats was ingenomen door het geheele minis terie, terw(jl de Minister van Binnenl. Zaken, de heer Heemskerk, een zeer droge speech hield, die troonrede genoemd wordt. De troonrede hebben we in haar geheel afgedrukt en onze lezers hebben kunnen zien dat zü behalve droog, ook onbeduidend is. Het zijn de traditioneele vriend schapsbetuigingen met alle mogendheden, ditmaal op één na, Venezuela. Met Gastro kan onze Regeering het nog maar niet vinden; intusschen, zij is bezig in 't be lang van minnelijke schikking. W(j hopen van harte dat in dit opzicht de Regeering succes heeft, omdat het er met onze dubbeltjes al treurig genoeg uitziet, volgens den minister van financiën. Zoo'n escapade naar de West-Indische wateren kost geweldig veel; bovendien, ons volk voelt in 't geheel niets voor een oorlog met Venezuela. Het staat er met den landbouw en de veeteelt goed bij, zegt de heer Heemskerkhet mond- en klauwzeer is bezworen. Minder goed staat de geldmarkt en tengevolge van den achteruitgang der scheepvaart in enkele Neder landsche havens is er veel werkloosheid in sommige gemeenten. Het voornaamste uit de rede is wel, wat de heer Heemskerk mededeelt over de belastingplannen. Noodig is versterking der middelen welke de regeering denkt te verkrijgen door herziening en verhooging van het recht van successie, door invoering van een algemeene inkomstenbelasting met kapitaalbelasting als aanvulling. Deze belastingen zullen komen in de plaats der ge splitste vermogens- en bedrijfsbelastingen Verder kondigt hjj aan ter onmiddellijke versterking der middelen, heffing van een matig getal opcenten op de dan nog bestaande vermogensen bedrijfsbelastingen en tevens verhooging van den accijns op gedistilleerd. Tot zoover zijn het de overgenomen belastingwetten van den heer De Meester, den afgetreden premier, mis schien met een paar wijzigingen. Uit deze troonrede blijkt ook niet van andere belas tingplannen der Regeering en toch heeft ze die, gelijk is op te maken uit de millioenen-notaDaarin worden de in de troonrede geannonceerde nieuwe belastingen nader uitgewerkt, doch er bij verteld, dat de regeering besehermende rechten zal gaan beffen om de millioenen te verkrijgen noodig voor sociale verbeteringen. Dit is dan ook het eenige verschil tusschen deze re geering en de vorige. Overigens geeft de troonrede een opsomming van de ie 2p millioen beneden de eerste 8 maanden van 1907. Daarbij komt dat de uitgaven steeds uitdijen en voor 1909 geraamd worden op ruim 200 millioen, terwijl verleden jaar nog volstaan kon worden met 194 millioen. Het gevolg van een en ander is, dat er een tekort valt te dekken van ruim 15 millioen, waarvan, ter be strijding der buitengewone uitgaven, voor 6 millioen mag geleend worden, terwijl een tekort op de gewone middelen ontstaat van ruim 10 millioen. Dat is inderdaad veel en het mag daarom geen ver wondering wekken, dat de Regeering naar versterking der middelen uitziet en tevens bezuinigen wil. Het komt echter aan op de wijze waarop; het geld moet er zijn, doch zal moeten gehaald worden, waar de draag kracht het grootst is; bij bezuiniging dient nauwkeurig te worden nagegaan dat ze doelmatig wordt toegepast. Zijn nu de voorgestelde belastingen hiermede in over eenstemming, evenals de voorgestelde bezuinigingen O.i. neenveel hangt er nog van af, hoe zulk een successiebelasting-herziening er zal uitzien; wat de regeering maakt van haar inkomstenbelasting en kapi taalsbelasting. Onze verwachtingen zijn niet hoog ge spannen. Maar al direct moet afgekeurd worden de verhooging van den accijns op gedistilleerd, omdat hier weder het geld gehaald wordt voor uit de zakken der kleine luiden. Een aanmerkelijke verhooging zal ruim 6 millioen opbrengen en aangewend worden ter versterking der middelen; zoodra mogelijk zullen de millioenen uit den drank gehaald, worden aangewend tot verlaging van den suikeraccijns. Dat schijnt alles heel mooi, maar bizonder leelijk is het toch; gelijk zooveel door deze regeering wordt uit gesteld, zal ook wel vergeten worden de verlaging van den 8uikeraccjjna in te voeren. Als maar eerst de verhoo ging van den jeneveraccijns er is! Practische bezuiniging I Op de tractementen der 'ambtenaren en beambten zal worden bezuinigd; de minimum-lijders zullen ongenadig moeten bloeden; daarentegen voor aanbouw van nieuwe pantserschepen 4J millioen meer worden uitgegeven, voor oud-roest dus zooals de heer Van Houten zegt; voor „dood-materiëel" gelijk de heer Nolting opmerkt, in plaats van voor „levend materiëel". Er is periculum in mora! We komen er te zijner tijd op terug. Een huwelijksplechtigheid In Japan. Een particuliere correspondent van het Handelsblad in Japan schrijft iets over een huwelijksplechtigheid aldaar. Als een vader zijn zoon of dochter oud genoeg vindt om te trouwen, vraagt hij zijn vrienden, of zij ook een geschikte wederhelft weten, en allicht weet een van die vrienden een meisje of jongeling, die, wat stand, geld en andere hoedanigheden betreft, bij het lijdende voorwerp past. De „nakodo" of huwelijksmakelaar treedt gaarne op, om twee candidaten voor den echte lijken stand te verbinden, want bij het huwelijk speelt hjj dan de rol van hoofdpersoon, en hjj krijgt er zijn percenten van. Zoo is 't huwelijk dus een gewone handelszaak. Wanneer na rijp overleg de familie van het meisje en de familie van den jongen geen bezwaren hebben, wordt aan de betreffende hoofdpersonen medegedeeld, dat ze weldra in 't huwelijk zullen treden, en door den tusschenpersoon worden tijd en plaats bepaald, waar de aanstaande echtgenooten elkaar zullen ontmoeten. Deze „miai" (elkaar bekijken) is de eenige,kennismaking, en het heet, dat, indien de jongelui elkaar bepaald physiek antipathiek zijn, het huwelijk niet doorgaat, maar dit komt zelden of nooit voor. De ontmoeting heeft meestal plaats in een theehuis of schouwburg; het meisje durft bij zoo'n gelegenheid nauwelijks de oogen opslaan en heeft na afloop van de „miai" nog bjjna niets van haar aanstaanden echtgenoot gezien. Beide partijen zijn dan ook begeleid door hun ouders en den „nakodo", die glundert in het vooruit zicht van zijn percenten, en zoo is de gelegenheid tot kennismaking na juist niet geschikt voor een vertrouwe lijk onderhoud. Als dus de eerste stappen genomen zijn, worden ge- schenken gewisseld tusschen de beide partijen, en dan te verwachten wetsontwerpen, een opsomming, die, hoe wordt een kalender geraadpleegd, om een geluksdag te ook bekort, in vergelijking met haar voorgangster, we bepalen voor het huwelijk. toch moeten nemen als een uiting van vrome wenschen. Al wat de bruid bezit wordt in optocht naar het Weinige er van zullen het Staatsblad beieiken. In 19G9 huis van den bruidegom gedragen, waar de koelies goed krijgen we de verkiezingen en vóór dien tijd is er zoo- onthaald worden. Dan op den avond van den vast- veel te doen, dat er weinig kjjk is op een goeden wetten- gestelden huwelijksdag, na zonsondergang gaat de oogst, bij zoo korte zitting. bruid zelf, in een ricksha of draagstoel, gevolgd door ÏÏS?* !l6?L°0" e.°p.0ns _gun- haar familie. Zij draagt een wit kleed van de kost- De indruk stig in dit opzicht dat ze kort is, niet te veel belooft en blijkbaar is ontstaan uit het besef dat onder de bestaande politieke omstandigheden, geroeid moet worden met de •amen die men heeft. Maar absoluut gesproken denken wjj over deze rede zeer ongunstig, niet om de aange kondigde belastingplannen, omdat bjj minder goeden toestand der financiën, toch iedere regeering naar mid delen tot versterking moet zoeken; maar wel om de vreeseljjke slapheid van toon in dit staatsstuk; om het volslagen gemis aan geestdrift, de totale afwezigheid van animo om krachtig in te grijpen ter bestrijding der sociale nood- en wanverhoudingen. Geen woord er over; van de baan zijn ze weer, de herziening der armenwet, de pensionneering onzer oude arbeiders en zooveel andere meer dan urgente zaken. Deze regeering wordt niet gedragen door een volks meerderheid die inderdaad verbeteren wil de geestelijke en materieels nooden; die af wil schudden het oude zoodje van onbruikbare wetten, geveu wil het nieuwe en het betere, vruchten van hoogere en betere levens beschouwing. Zjj wordt gedragen door middenstand en reactie en zou, ook met den besten wil, niet anders kunnen geven dan wat zjj thans aanbiedt: Slappe thee met veel suiker, waarvan 'n mensch wee wordt in de maag. O, wanneer zal ons volk toch eens wakker worden; wanneer de geloofs-verdeelden de handen ineenslaan, stuk slaan de tenten der Jansalie-menschen en gezamen lijk optreden voor hunne gemeenschappelijke belangen 1 De millioenennota is ditmaal een belangrijk stuk zjj geeft een kijk op den toestand onzer dubbeltjes, een kjjk die ons ditmaal bizonder slecht bevalt. Immers, het blijkt dat de opbrengst der middelen vermindert in plaats van vermeerdert. Het ging eenige jaren achtereen zoo goed en nu in eens stilstand, neen, achteruitgang. De opbrengst van de eerste 8 maanden een wit hoofddeksel, dat haar gelaat baarste zijde en geheel bedekt. Als zjj het huis is binnengegaan, gooien de straat jongens kleine steentjes tegen de deur. De bruidegom is omringd door familie en vrienden, die het huwelijk heipen vieren. Een godsdienstige plechtigheid is er niet aan verbon den voor de wet is het paar getrouwd, zoodra de echt genoot dit aangeeft, maar daarmee wacht hjj gewoonlijk, tot hjj overtuigd is, dat zjjn vrouw hem bevalt en ge hoorzaam is. De geheele huwelijksceremonie bestaat dus uit een feestmaal, en hierbij komen allerlei gebruiken te pas, verschillend naar gelang den stand der betrokken per sonen, en ook verschillend in betrekking tot de pro vincie waar het huwelijk plaats heeft. Voor den bruigom en de bruid staat een tafeltje met drie „sakazuki" van lakwerk waaruit ze achtereen volgens drie maal elk sake moeten drinken. Dit gebruik komt algemeen voor en heet „sansankudo" (drie-drie negen-maal). Is dit afgeloopen, dan is het ernstige van de plech tigheid voorbjj en wordt er verder jolig feest gevierd. Een van de gerechten, behoorend tot een bruilofstmaal, is mosselensoep. Het schelpdier wordt namelijk als een symbool van het huwelijksgeluk beschouwd, daar de twee schelpen volkomen bij elkaar en bjj geen andere schelp passen. Gedurende het maal verwijderen bruid en bruigom zich, brengen tien minuten in een donkere kamer door, en komen dan weer terug. De hoed, die het gelaat van het meisje voortdurend bedekte, is dan afgenomen. Huwelijksreizen zjjn in Japan ongekende genietin gen. Als de jonge vrouw ongeveer een week in haar nieuwe tehuis heeft doorgebracht, brengt zij een bezoek

Schager Courant | 1908 | | pagina 1