ie» vitte Bok zonder horens, Tien leste Lanövarkens Eei uurtje Wonderdokter een B AK Uit. VERLOTING AiTIIHJyEHScIap. P. VAN DEN BRUL 8akwagen. EERLOOS", Deventer Machinefabriek, knpstrast 9?, Alkmaar. Laagzijde B 66, Schagen, Uitvoering te St. Maartensbrug, Groote Najaarsmarkt bericht de ontvangst der nieuwste stalen voor INGEZONDEN. Binnenlandse!) Nieuws. RECLAMES. Schagen is dankbaar. ADVERTENTIEN. op Maandag 5 Oct. a.s., Voor Poldergemalen. van VEE.] te Vonden. Trekking 2 October. Prijs 50 Cent. van kwaad tot erger. Na afloop Kermis. Boekhouden en W inkel-Administratie. v.h. J. L. NERING BöGEL Co., vervaardigt Zuiggasmotoren. Stoommachines. Stoomketels. Centrifngaalpompen. Zuiggas- en dasmotoren. Stoommachines. Voor Stoomketels. I groot- en klein- bedrijf. DrUfwerken. Stofcnïgmachines. Hydraulische Persen. Alle gietwerken. ,/Hartguss" roosterstaven1 Wilton-vuren, geschikt voor eiken ketel (25'/« besparing.) in Boekhouden eu Winkel-Aduiiuisiratie. van G. Snoek te Alkmaar, Geestersingel 30f Demi-Saisons, Regenjas sen, Ulsters, Winterjas sen en Costuums naar maat, Ch. H. Th. SCHMALZ. Phllanthropen. Andrew Carnegie is een van de merkwaardigste philanthropen inden loop dor eeuwen, omdat hjj al zfc'n voorgangers overtroffen heeft in het bedrag van zjjn giften ten bate van het algemeen. Is nu 70 jaar, werd te Dunfermline (Fife) Schotland geboren, stak als jongen van tien al naar Amerika over begon te werken in Pittsburg, eerst bij den katoenbouw daarna in de telegrafie, als telegramjongen, telegrafist, en telkens hooger or. Zijn eerste maatschappij was er een voor slaapwagenbedrijf. Na den burgeroorlog, toen hü bjj den telegraafdienst werd ingedeeld, ging hjj in het ijzervak over te Pittsburg. Daarin verdiende hij zijn millioenen, die ontelbaar zijn. Woont sedert eenigen tijd weer in het geboorteland, op zijn kasteel „Skibo Castle" in Schotland en gebruikt zijn geld om de wereld telkens opnieuw te verbazen met schenkingen, die zich nooit tot één bepaalde rubriek bepalen. Hier is een lijstje van eenige zijner voornaamste giften Bovenaan zijn drie en een half millioen voor het Haagsche Vredespaleis. De Pittsburg Carnegie-Stichting, een openbare boekerij 50,000,000 gld., benevens 17 millioen voor onderhouds kosten. Aan Schotsche Hoogescholen 25 miliioen. Pensioen van oude onderwijzers in de Ver. Staten en Canada 25 millioen. Amerikaanscn Helden Fonds 12 millioen. Hoogeschool van Chicago 7 millioen. Fonds van Amerikaansche werktuigkundigen 4 milli oen. Voor Amerikaansche kunstverzamelingen 2,5 millioen. Hoogeschool van Princeton 2.5 millioen. Aan een veertien honderdtal bibliotheken 100 millioen. Aan een vijftigtalhoogescbolen 20 millioen. Aan Kochs tuberculosen-fonds 3 millioen. Zijn nieuwste gift is nu een „Engelsch Helden Fonds". De naam op zich zelf is al zoo goed en zijn twee en een half millioen gulden doen de rest 1 Uit de rente hiervan lot 120000 gulden 'sjaars zullen giften goschonken worden aan wat Carnegie noemt „de helden der beschaving", dat zijn mannen of vrouwen, die verminkt worden of hun nabestaanden, indien zij komen te overlijden bij pogingen om het leven van anderen te redden in Engeland of Engelsche wateren. De woorden van Carnegie zelf, uit den brief, waarin hij de bestemming van zijn gift aankondigt, zijn pak kend van eenvoud. Wij leven in een heldhaftigen tijd. Niet zelden worden wij getroffen dooi' daden van heldenmoed, waarbij man nen of vrouwen gewond worden of hun leven laten, bij de pogingen hun medemenschen te redden; dezen zijn de helden der beschaving. De valsche helden der bar- baarschheid verminkten of doodden de hunnen. En „Ik heb reeds lang gevoeld, dat zulke ware heidenen zij. die van hen afhankelijk zijn, bevrijd moesten wezen van geldelijk zorgen als gevolg van hun heldhaftig heid." Is déze eenvoudige millioenen goochelaar niet de ideale-geldschieter, die onze maatschappelijke tekorten aanzuivert Eigenlijk is de aanvang een soort pleidooi, voor de nuttigheid en de voortreffelijkheid van de „Standard Oil Company'" en voor de noodzakelijkheid van trusten en syndikaten in het algemeen. M ie derhalve belang stelt in de belangrijke petrolie- np verheid zij met een gerust geweten de lezing van Hockefellers memoires aanbevolen. Hij zal er dan onge twijfeld ook wel andere wetenswaardigheden in vinden; zoo de methoden om den handel in een artikel zóóver uit te breiden als zijn onderneming deed, en over de wjjze, waarop men bijvoorbeeld tot zelfs de Chineezen petroleum leerde branden. De voorop gestelde opdracht van Rockefeller's onder neming was„Vier kan petroleum verkoopen, waar tot dusver slechts één verkocht werd". Welnu, afgaande op 'sheeren Rockefeller's millioenen is hij daarbij niet onfortuinlijk gevaren. Doch rechtvaardigt dit Memoires te gaan schrijven (Hdbld.) Verontschuldiging Mijn zoon kan vandaag niet school komen, want hij heeft zich voor het eerst geschoren. Broedplaatsen der witte pest. De prefekt van Parijs, Lépine, heeft aan de gezond heidskommissie aldaar indertijd een onderzoek opge dragen naar de huizen, die als in *t bijzonder door tuberkulose kunnen geacht worden te zijn aangetast. In het begin van 1907 is de kommissie met dien arbeid begonnen en onderzocht in het afgeloopen jaar 336 huizen, over geheel Parijs verspreid en waar de groote sterfte der bewoners de aandacht had getrokken. Deze huizen werden in 18.472 woningen, bevattende 37.550 vertrekken, door 43.070 personen bewoond en wel 12.596 woningen met 1 of 2 vertrekken, te zamen 17.661 vertrekken, bewoond door 23.959 personen d. L gemiddeld 1.36 persoon per vertrek en 5876 woningen j met 3 vertrekken en meer, te zamen 19.939 vertrekken. liewoond door 19.111 personen, gemiddeld minder dan 1 persoon fier vertrek. Men kon niet zeggen dat de I huizen overbevolkt waren en toch was de jaarlijksche sterfte van 1 Januari 1894 af het dubbele van de ge middelde sterfte en kwamen daaronder vele gevallen van tuberkulose voor. Het onderzoek bracht voorts aan het licht dat108 ijewoonde kamers van alle licht en luchlverversching versloken waren en onbewoonbaar moesten worden vèrklaard; 1514 bewoonde kamers zonder licht en luchtverver- sching waren, die door verandering bewoonbaar kunnen worden gemaakt; 5 portiersloges onbewoonbaar moesten worden ver- 67 kamers, waar het licht en de luehtverversching onvoldoende zijn, onbewoonbaar moeten warden ver klaard; 10 kamers, die dezelfde gebreken hebben; door ver andering voor bewoning geschikt kunnen worden ge maakt 29 kamers, wegens hun verval en slechten bouw onbewoonbaar moesten verklaard worden; 21 huizen waar de binnenplaatsen te klein waren om licht en lucht aan te voeren, onbewoonbaar moes ten worden verklaard. In 35 huizen werd daarenboven de lucht nog be- Rockefeller's naam wordt bijna altijd gelijk genoemd dorven door 39 bedrijven alsopslagplaats van oude lorren, wasseherij, strijkerij, ververij, stalling, bontwer- kerij, konijnevellenbereiding enz. Kortom de witte pest vindt in de huizen der arbei dende bevolking een vruchtbaren voedingsbodem. Zulk een resultaat was te verwachten, doch 't kan moeilijk té dikwijls onder de algemeene aandacht wor den gebracht dat verbetering der woningtoestanden voor vele arbeiders een verlengen van het leven beteeként. M. de R.! Sta mij toe. eenige kantteekeningen en aanmerkingen te maken op het ingezonden stuk van den heer G. nFRijkes te Noordscharwoude, opgenomen in uw blad liad Tn deze "„memoires" levensherinneringen te zullen van Zondag jl. en waarin deze zoo handig pastoor vinden van iemand, die de kunst verstond, om, met Willenborg ter hulpe komt. niets beginnend, zijn leven te eindigen als de rijkste Vooreerst dan wil ik zeggen, dat ik meende, dat het man van de wereld, bedrogen uitkomt. ging tusschen dezen pastoor en mij; wat heeft de heer mot dien van Carnegie. Het heeft wel eens wat van een wedstrijd tusschen die twee, wie de wereld het sterkst verbazen zal met zijn nullen-cijfers. Scherp ge rekend bezit Rockefeller het grootste vermogen, doch geeft Carnegie het meeste uit. Juist nu er weer sprake is van een nieuwe uitgave van den een, komt ook de ander met de zijne. Rocke- j feller echter ditmaal niet met millioenen, doch met memoires. Eigenlijk dus ook millioenen, want al worden I ze niet genoemd, het is dan toch het wezenlijke onder werp. Gisteren is het boek, reeds eenigen tijd met belang-1 stelling tegemoet gezien, verschenen in vijf talen tegelijk. Wij hebben het werk nog niet gelezen, doch vonden er wel reeds een bespreking van, welke echter gewaag de van een groote teleurstelling, omdat wie verwacht Rijkes zich nu van onze polemiek aan te trekken alles toch wat in de instellingen van de R.-K. Parochie te N.-Sch. gebeurt, is toch wel bij den pastoor bekend' Of ging hel soms op verzoek van hooger hand? Dan vind ik heL een vreemde wijze van doen, een redactie van een andere courant (in dit geval de Nieuwe Langedijker uitgave J. H. Keizer) te verzoeken, mede de ingezonden stukken op te nemen, die handelen over een zaak, heelemaal buiten haar omgaande. Het vol doen aan dit verzoek door de redactie van genoemd blad is dunkt mij. een te ver gedreven neutraliteit. De redactie van dit blad weet toch anders ook wel mee te spreken over het optreden van pastoor Willen borg (zie o. a een der brieven van Krelis, waarin van den Xoordscharw ouder toren gesproken wordt, die de rust kwam verstoren. Ik citeer uit het hoofd Ber.) Ook moet ik opkomen tegen het gezegde van den heer Rijkes. dat er m mijn vorig ingezonden stuk „op een meer of minder sportenden en haatdragenden toon werd rondgesprongen" (rondspringen op een toon. sic!) Voor haatdragendheid is niet de minste reden, ik zou waar lijk niet weten, waarom ik tegenover de Katholieken haatdragend zou moeten zijn. In eerbiediging voor ieders geloof, wensch ik voor niemand onder te doen. Dat kunnen de Katholieken ons helaas niet nazeggen. Zij zijn de uitverkorenen! De heer Rijkes herinnert zich den tijd nog wel, waarin het Nedcrlandsche volk ge splitst werd in paganisten en christenen. En al schijnt die scherpe tegenstelling op 't oogenblik wat te ver flauwen. in werkelijkheid beschouwen mensohen als de heer Rijkes zich nog als de besten. Wat dat spottende betreft, dal zal verschil van smaak wezen. Wanneer men zich wat losser uitdrukt dan anderen, die stijf-deftig doen, och, dan is dat nog geen spot en wanneer het als zoodanig moest worden aan gemerkt. dan zou het niet zijn met het heilige in uw geloof, maar met de daden van hen, die dat geloof belijden en het door hun daden tot een aanfluiting maken! Laten we nu de eigenlijke zaak wat nader bekijken. Eerst schrijft de heer R., dat wat ik zei omtrent de St. Jozefsvereeniging beslist onwaar is. Enkele regels verder deelt hij ons mede. dat twee Zondagen voor den bewusten boycot een onderafdeeling der St. Jozefsvereeniging (de heer R. wil toch zeker wel toe geven. dat een onderafd. van de St. Jozefsvereen. ook tot die vereen, gerekend majr worden?) vergadering hield, waarin door een der leden over de aan te nemen houding gesproken werd; tusschen twee haakjes geeft de heer R. toe dat er iets broeide, en ten slotte komt hij met den dooddoener dat onmiddellijk geantwoord werd: dat van vereenigingswege geen besluit kon wor den genomen, dat dit ieder voor zich maar moest weten, en zóó antwoordde de geestelijke adviseur, een bewijs derhalve, dat hij zich hierin niet wilde mengen." Hierbij wil ik tevens vastnagelen de bekentenis van den heer R. dat de geestelijke adviseur volkomen op de hoogte was van wat er broeide over den boycot, terwijl pastoor Willenborg met klem van redenen heeft verkondigd van den boycot niets te hebben geweten, ja, er zelfs niet aan te hebben gedacht. Ik vraag alleen maaris de verhouding tusschen den geestelijken adviseur der St. Jozefsvereen. en pastoor Willenborg van dien aard, dat de een raad geeft in dezen boycot, terwijl de ander zelfs het bestaan niet kon vermoeden? Bij de bewonderenswaardige organisatie in de Katholieke kerk lijkt mij ditja ik zal maar zeggen zeer onwaar schijnlijk. Afgezien nog van den ongelukkigen stijl, waarin zijn verdediging is gesteld, moet ik den heer Rijkes de illusie ontnemen, als zou hij nu ieder lezer hebben overtuigd en den haatdragenden berichtgever aan den laslerpaal hebben vastgenageld. Neen, heer R., gij hadt uwe verdediging aan waardiger pen moeten toevertrou wen, of steviger argumenten hebben moeten gebruiken. Zoo loopt de voosheid van uw redeneerinkje te veel in de gaten! „Van vereenigingswege kan geen besluit wor den genomen!" En toch slaagt de boycot zoo uitste kend! Of nu ook iedere partij zegt: „de enkeling ver mag niets, en in vereeniging ligt uwe kracht!" dat is voor de Langedijker Katholieken niet geschreven. Daar vermag de enkeling alles. O, heer Rijkes, voelt ge de zwakheid van uw betoog niet? voelt ge niet, dat niemand dat kan gelooven?! En dan die verdediging van dat posten. De heer Rijkes verstaat er uithet voortdurend op en neerloopen door de gemeente. We gaan niet twisten over de vraag, wat verstaat ge er onder. Maar ik verzoek den heer R. en alle lezers zich een oogenblikje terug te denken op de Noordscharwouder kennis op Zondag 6 Sept. Daar drentelen ze door de straat, a 1 die Katholieken, niet wetende waarheen hun schreden te wenden. Ja. daar gaan ze, aarzelend, nadenkend of ze op straat zullen blijven of naar huis gaan! O, ongelukkigen, zij w-eten niet waaraan zich te houden (ingez. st van R.). Tot plots, daar trekt er éen de stoute schoenen aan. overschrijdt den drempel van den heer Stam en de boycot is een voldongen feit. Er is éen schaap over den dam! Ziet. ziet, vanaf het zuideind van Oudkarspel komen ze aangesprongen, de andere schaapjes, blijde een rustplaats en toevluchtsoord voor hun danslustige zielen te hebben gevonden. Wat moet die heer R. toch een geringen dunk hebben van de lezers van zijn ingezonden stuk. Waarlijk, hij was niet de be kwame pleitbezorger, evenmin als het de vorige maal pastoor Willenborg was. Maar praat een kromme zaak nu ook eens recht! Maar wat mij het meeste in deze heele kwestie ergert, is het feit dat noch pastoor Willenborg, noch de heer Rijkes éen enkel woord van afkeuring hebben laten hooren tegen de lage handel wijze van allen, die den boycot hebben toegepast. Ful- mineeren tegen den correspondent die hunne laffe daad wat meer wereldkundig heeft gemaakt dit doen ze. Bij mij staat vast dat zij in hun binnenste goedkeuren, wat door ons werd gebrandmerkt. Zoo lang ge niet openlijk de gepleegde daad veroordeelt, zoolang blijf ik bij die overtuiging en zoolang hebt gij u allen te schamen, diep te schamen! Foei'. De Berichtgever. Oudeslnis. Daartoe pier convocatiebiljet uitgenoodigd werd jl. Maandagavond in het lokaal van den heer Joch. Kreij- ger alhier, een vergadering gehouden, ter bespreking van de mogelijkheid het dorp, alsmede den weg naar de spoorweghalte, het bruggetje bij de Flap en den draai bij den molen van den heer Van der Steen door lantaarns .te verlichten. Bij donkere avonden is dit voor het verkeer op die plaatsen zeer noodig. Het scheen, dat er voor deze zaak nog al eenige belangstelling was, tenminste 24 personen waren aanwezig. In beginsel werd besloten om voor dit doel een renteloos voor schot te verkrijgen, bestaande in aandeelen van 12.50 en zoo mogelijk hiervan ieder jaar eenige te laten uitloten. Voor dit bedrag moet dan een en ander, zooals lantaarns, palen en la mpen worden aangekocht. Door de aanwezigen op de vergadering werd reeds toezegging gedaan van 50 aandeelen, en 22 piersonen traden reeds als lid der vereeniging toe. Ter bestrijding der onkosten voor den aankoop van pietroleum, het aansteken en schoonhouden der lampen, zal van ieder lid een maan- delijksc.he contributie worden geheven. Wenschelijk is het dus dat velen lid zullen worden, om zoodoende de contributie zoo laag mogelijk te doen zijn. De verdere regeling is opgedragen aan de heeren P. E. C. Melchior, Joch. Kreijger, J. Fransz en C. Slikker Jnz., die allen als bestuursleden zijn gekozen. Ondesluis. Dinsdag 29 September was het vijfentwintig iaar ge leden, dat de schoolbibliotheek alhier geopend werd. Voor een bedrag van tien gulden, door de schoolkinderen bijeengebracht, werd gebruik gemaakt van eene goed- koope aanbieding van geschikte lectuur van Bolle, daarbij werden door het onderwijzend personeel eenige geschikte werkjes gevoegd uit eigen bibliotheek en zoo werden op Zaterdag 29 September 1883 aan de leerlingen der beide hoogste klassen voor het eerst boekjes ter lezing verstrekt. Voor het lezen van elk boekje moest een cent betaald worden en dit, vermeerderd met enkele vrijwillige bijdragen van eenige belangstellenden, stelde het hoofd der school in staat de bibliotheek te onder houden en langzaam uit te breiden. Later stelde de gemeente jaarlijks een bedrag daarvoor beschikbaar en zoo is in die vijfentwintig jaren de verzameling aange groeid van veertig tot ruim driehonderd en vijftig deeltjes. Hoe kunnen wij anders dan dankbaar zijn voor de openhartige verklaring gelijk de onderstaande, door personen uit onze omgeving gegeTen voor ons welzijn? Want dit woord uit Urk zal een hulp zjjn voor velen onzer te Schagen. De heer R Ooat, Scheepstimmerman te Urk, meldt onsSedert geruimen tijd heb ik geleden aan een vlijmende pgn in de lendenen, gepaard met een ver moeid gevoel, dat zich vooral 's morgens bij het opstaan in hevige mate openbaarde. Het scheen mij toe, dat mijn beenen hun dieDst zouden weigeren. Ik had veel last van benauwdheden en zweetin- gen, die zonder aanleiding plotseling opkwamen en daar ik veel hinder had van hot zuur, had ik sedert laDg mijn eetlust verloren. Wegens zwakte had ik mijn werk geheel moeten neerleggen en ik begon mij ernstig ongerust te maken over mijne ziekte toen men mij aanraadde Foster's Rugpijn Nieren Pillen eens to probecren. Hoe groot waren mijn vreugde en verwondering, toen ik reeds na vier dagen een groote verlichting waar kon nemen. Met den dag nam mijn beter chap toe en thans weet ik niet, hoe ik het heb, want ik kan niets meer van de vroegere pijn bemerken. Ik gevoel mij veel sterker en opgeruimder en zou wel ieder nierlgder dit heilzame geneesmid del willen aanbevelen Ik ondergeteekende verklaar, dat het bovenstaande waar is en machtig I bot publiek te maken op elke wijze, die U goeddunkt Hebt gij ooit getwijfeld, dat Uw nieren de oorzaak Uwer ziekte waren P Hebt ge pgn in den rug, in het hoofd o in de leden? Lijdt gij aan rheumatiek. zwakte van het hart of waterzucht? Is uw urine-loozing te weinig of te veelvuldig, eu is uw water vermengd met steen of bezinksel? Gevoelt gij U immer vermoeid, terneergeslagen en prikkelbaar? Denk er eens over na. Verzeker U dat men U de echte Foster's Rugpijn Nieren Pillen geeft, de zelfde die de heer Oost gehad heeft. Wij waarschuwen tegen namaak en ma- hen koopers er op attent, dat op iedere doos de handteekening van James Foeter voor komt Ze zijn te Schagen verkrijgbaar bg den heer J. Rotgans. Toezending ge schiedt franco na ontvangst van post wissel f 1-75 voor éen, of f 10.- voor 6 doozen. Ter dokking beschikbaar bij Jb. KEPPEL, Achterweg, Anna Paulowna Te koop: Een zoo goed als nieuwe Te bevragen onder lett D aan het bureau van dit blad door de Rederijkerskamer .ONDERNEMING" in het lokaal van den heer W. 8WART- HOF. Op te voeren; 5? drama in drie bedrijven door W. G. VAN NOUHUIJS. II. te koop, bij J HOOGVOR8T Kolk, bij Anrtswoud Ook bij een of twee tegelijk te koop - Er biedt zich aan: Adres: A. ARI8-Koning, Stoom weg, Anna Paulowna. HET ot Oorspronkelijk blijspel in één bedrijf door J. BROEKHOFF Bzn. Entrée 50 cent. Aanvang 7 uur. Plaatsbespreking 10 Gents extra aan het lokaal, bij de bepreking te voldoen. 0 AANGIFTEN tot deelneming aan een vanwege de Schager Winkeliers- Vereeniging in de a s Wintermaanden te houden worden ingewacht bij het Bestuur tot 10 October as, terwijl inlichtingen daaromtrent gaarne verstrekt worden. Het Bestuur der 8 W. V P, RAkT Dz., Voorz. C. ROGGEVEEN Cz le Secr belast zich met het bezorgen van Hy potheken en Credieten, verstrekt Voor schotten op billijke conditiën. Beveelt zich aan tot het sluiten van alle moge lijke verzekeringen op ieder gebied. Plaatsing gezocht voor eenig KAPI TAAL, op le Hypotheek, tegen zeer aannemelijke voorwaarden. Gegadigden schrijven onder No. 17, Bureau van dit Blad. Ch. H. Th. Schmalz, uit de bekende magazijnen der Firma Prima afwerking en elegante coupe - in alle optiohten gegarandeerd. - Prijzen in verhouding tot de kwa- - liteit beslist BILLIJK. - Aanbevelend,

Schager Courant | 1908 | | pagina 1