Berijmde Brieven vu Jaap. Plaatselijk Nieuws. Tweede Kamer. willen schrappen. Voorz. niet. want er is er hiervandaan nog een, die deelneemt. Spreker wil den post behouden. De heer Vijn vindt dat goed.. De ontvangsten geven geen aanleiding lot besprekin gen De begrooting wordt ten slotte met algemeen goed vinden vastgesteld in ontvangst en uitgaaf op f231->9.79. Schitterend is de begroot ing niet. dat stemt voorz. toe. maar er is van gemaakt wal er van gemaakt kon worden. Ze zal zoo spin Ged. Stalen ter goedkeu ring worden ingezonden. Nog doet voorzitter mededeeling dat de gemeente lijke schuld, eenmaal f 12000 ongeveer.."nu mei Januari a.s. ral bedragen f 11734.04 Rondvraag. Voor de gemeente heeft de heer Hartog niets, maar hem wordt nu gevraagd door de menschen, wanneer of er verhuring van 'I Armenland zal zijn"? Dat gaal van B. en W. uit, dus daar wou spreker wel eeiÈ wat van weten. Voorzitter: \s. Vrijdag over twee weken, op 10 Oc- tober nl. .Vin de Gouw zal het gebeuren. De verhuring zal men vooc den tijd van 2 jaren laten geschieden. Nu worden stukken bouwland op verschillende tijd stippen verhuurd. Daarin willen we wijziging brengen.^ enschelijk komt het spreker voor, zoon groote Arnuai- bouw in'perceelen 'te verdeelen en elk kan zoo n per ceel huren. Voorzitter vraagt of er bezwaar is om voor rekening van zoon nieuwen huurder te laten ploegen"? Andere heeren zijn daar niel voor. De lu-ei Hartog vindt dat het bitter noodig tijd is voor verhu ling, ook met het oog op bemesting enz. Voorzitter dankt voor de samenwerking en sluit de vergadering. De Cadettenschool te Alkmaar. De Atkm. CL schrijft: Herhaaldelijk is beweerd, dat de cadettenschool zou worden opgeheven.- Voorloopig is daarvan geen sprake. Immers uit betrouwbare bron vernemen we. dat in hel wetsontwerp tot herziening van hel militaire on derwijs, dat eerlang de Staten-Generanl zal bereiken, de opheffing der school niel wordt voorgesteld. Ernstig i gtuigongeluk te Breukelen. Gisterenavond heeft te Breukelen een ernstig rijtuig- ongeluk plaats gehad, waarbij helaas een menschen- leven te betreuren valt. Een zestal dames en heeren. die de teraardebestel ling van den lieer C. Terpstra, den neef cn compagnon van de heeren Van Maurik, sigarenfabrikanten, hadden bijgewoond, zouden tegen zeven uur mei een rijtuig van de villa „Groenevechl" der familie Terpstra naar het station vertrekken.' Aangezien twee dezer personen, de heeren Justus van Maurik Jzn. en Louis van Maurik, van oordeel waren, dat de brug, die van de villa naar den grind weg leidL, mogelijk niet sterk genoeg zou zijn om zulk een zwaar bezet rijtuig te dragen, besloten zij loopende dc villa le verlaten en eerst op den grintweg in hel rijtuig plaats te nemen. Juist toen de landauer de brug overreed begon het paard te steigeren; de heer Justus van Maurik greep het echter bij den teugel, deze eerst weder loslatend, nadat het dier gekalmeerd scheen. Korten tijd later ging het paard plotseling achteruit steigeren, met het noodlottig gevolg, dat het rijtuig van den smallen grintweg afraakte en in de Vechl terecht kwam. De beide heeren Van Maurik waren nel van plan ook in te stappen, 't Was zoo donker, dat er zelfs op korten afstand vrijwel niets te onderscheiden viel; het rijtuig met de inzittenden was in de duisternis verdwenen. Weldra bleek, dat de echtgenoote van den heer L. van Maurik. op dieus waarschuwende kreten, nog bijtijds uit het rijtuig gesprongen was en dat de heer A. 'Stemboek, die op den bok was gezeten, even eens bijtijds den beganen grond bereik! had. Ook de koetsier wist zich intijds te redden. De twee inzittende dan] es, mevrouw Bremer uit Delft en mevrouw Van Blom uit Leiden waren met liet rijtuig in de duistere diepte verdwenen. Redding scheen vrijwel onmogelijk, aangezien men geen hand voor oogen zien kon. Toch werd gelukkig door de dochter van de weduwe Terp stra, Meta Terpstra, ontdekt, dat er iemand in de Vecht dreef, en toen is de heer J. van Maurik er in geslaagd deze dame, het bleek mevrouw Bremer te zijn. aan wal te brengen. Maar men slaagde er niet in mevr. Blom (e redden. Nadat er naar het rijtuig gedoken was, bleek er niemand meer in te zitten; hel lijk van mevr. Van Blom werd later aan den tegenover gelegen oever opgehaald. Het paard werd later levend aan land ge bracht. Zooals te begrijpen was, veroorzaakte dit ongeval heel wat consternatie; allen, die er bij betrokken waren, waren ten zeerste onder den indruk. Niet het minst geschokt was mevrouw Terpstra, voor wie deze dag toch reeds zoo vol beproeving geweest was. We kunnen hier nog aan toevoegen, dat het algemeen gelaakt wordt, dat er niet het minste licht langs den weg brandde, niettegenstaande het een stikdonkere avond was. Deze omstandigheid heeft 't reddingswerk zeer bemoeilijkt. W leringen Naar men ons mededeelt zal er gedurende eenigen tijd nauwkeurig acht worden geslagen op het aantal brieven en drukwerken, dal in de bus op de Belt wordt bezorgd, ten einde na te gaan of het getal voldoende is om er een aparte lichting van te maken, evenals vroeger ook het geval was. Wieringen. Naar wij vernemen zal aan onzen afgevaardigde naai de Tweede Kamer der Staten Generaal den heerMr. Zadok van den Bergh te Amsterdam, worden gevraagd zijn steun te willen verleenen, aan een aan Z.Ex. den Minister van Waterstaat gezonden rekest aangaande de treurige postregeling op ons eiland. Wieriogen. De postbode H. Knol alhier is benoemd als bestel ler aan het postkantoor te Amsterdam. Vlieringen. De heer P. Bruul heeft zijne benoeming als organist in de Westerlander kerk aangenomen. Anna Paulowna. Op Maandag 6 October, zullen uit deze gemeente voor de Landweer onder de wapenen moeten komen de ver lofgangers R. Breen, D. Geerligs, E. Slykerman en D. Boontjes. Anna Paulowna. Tot onze verwondering bemerkten we, bij' het nagaan der nieuwe dienstregeling der Holl. IJz. Spoorw. Mij., dat de laatste trein, welke op Zon- en feestdagen te 11.34 uur (spoort\jd) uit Alkmaar vertrekt en met de oude dienstregeling iederen dag reed, thans onze gemeente passeert, waar hij eerder alhier op verzoek stopte. Het ware wel te wenschen, dat deze gunstige bepa ling voor gemelden trein behouden was gebleven. Kolhorn. Vrijdag 2 Oct. j.L vergaderde ten huize van den heer P. Rempt de Afdeeling Barsingerhorn van het Witte Kruis onder presidium van Ds. Kooiman, De agenda der Algemeene Vergadering gaf weinig stof tot discussie, alleen verklaarde de afdeeling zich tegen het opdrijven der begrooting door een tochtje der afgevaardigden naar Heideheuvel, waarvan zjj bovendien het nut niet inzag. Tot het nazien der rekening van den penningmeester werden aangewezen de heeren A. Droog, J. de Groot en K. van Bodegraven. Het eerste bestuursvoorstel„Aansluiting bij een te vormen district „Schagen", werd met weinig sympathie ontvangen. Na veel gepraat besloot de vergadering zich voor een jaar aan te sluiten, misschien overtrof het nut de ver wachting. Eene betere ontvangst viel het tweede bestuursvoor stel ten deelmet algemeene stemmen werd besloten lid te worden van de N.-H. vereeniging tot bestrijding der tuberculose. De vraagIs het noodig uit onze gemeente iemand aan den cursus, vanwege de nieuwe vereeniging te houden, te doen deelnemen, hield lang de aandacht bezig. Algemeen was men van oordeel, dat de wijkzuster hiervoor in de eerste plaats in aanmerking moest komen zoo zij, krachtens haar diploma, in dezen niet voldoende bevoegd mocht zijn. Nu bleek evenwel, dat de wijk verpleging in de classis Alkmaar geen circulaire van de N.H. vereeniging tot bestrijding van tuberculose had ontvangen en mocht het juist niet om deze reden zijn, de mogelijkheid stond open, dat het hoofdbestuur der diaconale wijkverpleging de zusters geen meerderen arbeid wilde zien opgedragen. Om in dezen alle noo- dige zekerheid te ontvangen werd den secretaris ver zocht bij het hoofdbestuur van het Witte Kruis te in- formeeren naar de bevoegdheid der zusters; bij dat der wijkverpleging in de classis Alkmaar, om zekerheid te ontvangen of dit de zuster, zoo noodig, aan den cursus wilde laten deelnemen. Bij de rondvraag werd aan het afdeelingsbestuur op gedragen informaties in te winnen naar de exploitatie kosten van ijskelders. De secretaris, Dr. Beeker, nam bereidwillig op zich, bij voldoende belangstelling, eenige aanschouwelijke lessen te houden over eerste hulp bü ongelukken. Met een woord van dank aan de 17 opgekomen leden sloot de Voorzitter de vergadering. Dirksborn. Donderdagavond hield de Tuinbouwvereeniging Ha renkarspel een vergadering in hot lokaal van den heer S. Brommer alhier, welke werd bijgewoond door ruim 40 leden. Mededeeling werd gedaan van eenige ingekomen stukken, die voor kennisgeving werden aangenomen. Een schrijven van de Vereeniging „Koophandel", waarin deze vraagt terug te komen op het besluit om bij den onderhandschen verkoop van groenten 1/i perc. korting toe te staan aan den koopman, in stee van 1/2 perc., zooals voorheen geschiedde, onder bedreiging afies in 'twerk te zullen stellen om de uitvoering van dit besluit te verhinderen, lokte den ernstigen raad van den Voorzitter uit, zich toch niet door vrees te laten verleiden tot toegeven. Het besluit is genomen en allen moeten er zich aan houden, dat alleen geeft ons macht. Evenals 't vorige jaar, toen voor f 600 aan kunstmest coöperatief werd aangekocht, zal ook nu weer gelegen heid daartoe gegeven worden. Besloten werd nog het verkoopen van uitgeschoten kool dezen winter op dezelfde wijze te doen geschieden als 't vorige jaar. De bepalingen daaromtrent vastgesteld, worden nog eens voorgelezen en ten slotte dezelfde com missie en dezelfde ophaler opnieuw benoemd. Nadat nog enkele wijzigingen in het reglement der vereeniging waren aangebracht, sloot de Voorzitter de vergadering. Rurgerbrug. In de Rijkspostspaarbank is alhier gedurende het 3e kwartaal 1908 ingelegd in 247 inlagen de som van f3443.19. Koegras. Voor een talrijk publiek trad Donderdagavond de heer Jb. Kelder op in 't lokaal van den heer D. Marees. AI3 overal elders verschafte hij ook hier ons eenige genotvolle uren. Met de meeste aandacht werd zijn spel gevolgd en het daverend applaus na elk nummer bewees hoezeer men van zijn prachtige muziek genoot. Na afloop hieid een gezellig bal 't publiek nog eenigen tijd bijeen. Ook bij dit bal verleende de heer Kelder zijn gewaardeerde medewerking door onvermoeid in 't orkest mede te spelen. Winkel. Het bestuur van „Gezinsverpleging" zal op 7 Oct. a.s., des avonds half zeven een vergadering houden ten huize van den heer C. Kieft. Hoogwoud, Tot directeur van het harmoniegezeischap „Excelsior" le Noord-Scharwoude is benoemd de heer P. Pranger, wonende alhier. Anna Paulowna. Aan het postkantoor te Anna Panlowna en de daaronder ressorteerende hulppostkantoren word gedu rende de maand September 1908 ingelegd f6602,796 en terugbetaald f5139.90. Het laatst uitgegeven boekje draagt het nummer 771. Het Zand. De alhier te houden Harddraverij op 12 Oct. a.s. tij dens de kermis zal wederom worden opgeluisterd door ie Harmonie-Vereeniging van Oudesluis. Wieringerwaard. De paaltjes voor den locaal-spoor-tramweg Wieringen— Schagen, die aanwijzen, welke grond volgens het plan dient onteigend te worden, zijn in onze gemeente ge plaatst. De ronde geven het hart van den weg aan, de vierkante, hoeveel breedte hü daar moet hebben. De meening is geuit en daarvoor is zeker alle grond dat het rijden met paarden door de coupures (bij de Molens) in de toekomst alle voorzichtigheid van den voerman zal vorderen. De eenige prijs. Vanwege den, bond van kaasmakers in Noordholland- werd te Rustenburg eene keuring van fabriekskaas ge, houden. Aan die keuring werd door 27 fabrieken deel genomen. De eenige onderscheiding, eene zilveren bondsmedaille, werd toegekend aan de fabriek „de Eendracht" te Warmenhuizen. De keuringscommissie bestond uit de heeren: Dr. Scheij, zuivelconsulent te Hoorn, D. Schermerhorn te Rustenburg en P. Seven- huizen Gz. te Warmenhuizen. De heer Scheij getuigde van de inzendingen, dat de algemeene indruk uitste kend was. Noord-Scharwoude. Te Noord-Scharwoude is Woensdagavond een ernstig ongeluk gebeurd. Een jongetje van den heer Swager aldaar, beging de onvoorzichtigheid op de trede achter den omnibus te willen zitten. Hij werd er af geslingerd met het gevolg dat hij onder het wiel terecht kwam en dit hem over het hoofd ging. Zwaar gekneusd werd hij opgenomen. Vrijdag is hij naar Alkmaar vervoerd om in het gasthuis opgenomen te worden. Zijn toestand is zeer bedenkelijk. Wieringerwaard. De uren van openstelling van het hulppostkantoor alhier zijn gewijzigd en zijn nu vastgesteld als volgt; 7Va—ll1/»; IV2-2V2 en 41/2—51/, G.T. Voor den telefoondienst is 't onveranderd gebleven n.1. 71/2-I2V2; 1V2-3 en 41/2-V Voor belangstellenden is 't misschien niet kwaad deze uren even over te nemen. St. Maarten. Aan het hulppostkautoor werden gedurende de maand September behandeld 47 inlagen spaarbank tot een bedrag van f 1925.96. Terugbetaald werd in 5 aanvragen f319. die als boerenknecht in Hollands Noorderkwartier is gaan dienen, aan zijn broer Klaas, die in de Zaanstreek gebleven is. UI. Ik schreef van Jan Brombeer en Vroolijkefrans En teekende die naai" het leven, Maar dit heeft, en jongen, dat spijt inij zoo zeer: Den doauiné's aanstoot gegeven. Nu weet je zoo goed Klaasdat bij ons tehuis De dominé steeds werd geprezen, Je snapt wel, dat ik van net predikersgild Ook nu nog geen vijand kan wezen. Maar als mij Jan Brombeer op grimmigen toon Wat zegt van den een of den ander, Dan mag ik dat schrijven aan jou in een brief, Maar. Klaas, wij begrijpen eikander: Jan Brombeer heeft stellig een schoen neergezel Die dominé Herman juist paste, Ik vrees, dat hij reeds bij Polakkeiunuziek 't Publiek op zijn danskunst vergastte. Nu zou men zoo denken: een dominé kwaad'? Dat kan niet, want wat hem ook griefde, Hij zal als zijn Meester uit Nazareth. toch Den haat wel vergelden met liefde; Bij Herman bleek echter die liefde wat kLein: Hij stapte op heel hooge beenen Naar Trapman, (hij wist wet die man was niet thuis) En is daar vol woede verschenen. Ik wil, zeide hij, nooit je krantje weer zien. Wat denkt wel die Jaap met zijn moppen En maakle grimassen, als of hij pardoes Dien Jaap in een hoek wilde schoppen; Maar weer kwam de Schager bij dominé aan En weer was hij boos op Piet Trapman, Toen zond hij de meid met het krantje terug: De dominé maakt' er geen grap van En liet dan ook zeggen: ik wil niet je krant. Je ziet Klijaxt gevolg van mijn schrijven Is schade voor Trapman: één abonné kwijl En zal het hij eentje wel blijven'? Neen Klaas! 't wordt erger, want .dadelijk ging De dominé hard aan hel werken. En Trapman zal spoedig, dit snapt ge wel ai, De liefde van dominé merken; Hij sprak zijn collega's in dezer voeg aan: ,,De Schager Courant, Mijneheeren! ..Heeft ons door zijn Jaap, diep gegriefd en gekwetst, „Wij moeten haar mores gaan leeren, „Wij 'zetten een krant op, één die concurreert „Met Trapniarts vermaledijd blaadje, „Daar heffen wij mede den Godsdienst weer op, „De liefdeneen man't is geen praatje. „En als Trapman geld'Iijk te gronde moei gaan „Door ons blad, dan zou dit slechts wezen „Heel heilzaam voor hein en dien schofligen Jaap, „Die ons zoo de les dorst te lezen; „Wij doininé's zelf, redigeeren ons blad. „Mennisten, Hervormden, te zanten, „Het zal .een blad zijn, dal de wereld verbaast, „Gewijd aan het Christendom. Amen!" De dominé's voegden de daad bij het woord, En gingen aan menigeen vragen Och! koml acht October, 's voormiddags elf uur, I11 't Kerkgeliouw, bij ons, te Schagen, Om, wegens de houding der Schager courant Een predikbeurtblad op te richten, Dat hier in Westfriesland, '1 onchristelijk volk Zal leeren. bekeeren en stichten; Redactie is klaar, en een drukker komt wel, Wat zou men nog verder begeeren"? Zij zenden de krant zelfs voor niks bij je thuis, En leven wel van 't adverteeren. Ik ben, Klaas f verlangend naar 't nieuwe product, Dat zal een sensatie hier geven, Mij dunkt toch, dat blad zal op wondere wijs Opwekken 't Godsdienstige leven; Van 'Herman verwacht ik, artiklen, waarin leis van 'I Orthodoxe is verscholen, Hij had indertijd, toch een tikje ook beet Van den Orlhodoklisehen molen; Zoo pas ben je door onzen Herman bekeerd, Dan zal Schermerhorn je wel leeren: Dat Jezus al reeds anarchist is geweest, Niet dronk en geen vleesch kon verteren. De lezers gelooven nu dit en dan dat, Zij slingren als 'L schip op de baren, En I end van het lied is: de leek even wijs En zondig als vorige jaren. Dan roept de Redactie hartroerend om Jaap En vraagt zij mij 't zenden van brieven. Dan doe ik hel ook, want je weet: ik houd van Gelooven en hopen en lieven. JAAP. De circulaire waar Jaap op doelt vindt men hieronder afgedrukt. L. S. Donderdag 8 October elf uur voorin, vergadering in de consistorie der Schager kerk van afgevaardigden van kerkeraad en kerkvoogdij der Hervormde gemeenten en afgevaardigden van Doopsgezinde gemeenten, nl. éen predikant, éen kerkeraadslid en éen lid van 't kerk bestuur. Te behandelen onderwerpoprichting van het Predikbeurtenblad voor Westfriesland. Nadere bespre king der middelen daartoe. Naai" aanleiding van de houding der Scha ger Courant, hebben eenige predikanten besloten, in hunne bijeenkomst van Donderdag 24 Sept. 1908 te Schagen, een weekblad in het leven le roepen, ter bevordering der ontwikkeling van het godsdienstig leven in de kerk. Naai" hun meening zou de uitgave, door gratis verspreiding van een eigen orgaan le noemen „Predikbeurtenblad voor Westfriesland", in de aller eerste behoeften kunnen voorzien. Aanvankelijk mede deeling predikbeurten, éen hoofdartikel, en voornaam ste gebeurtenissen in de gemeenten. De kosten dezer uitgave te bestrijden door: bijdragen van kerkbesturen en particulieren, opname van adver tenties tegen geringe vergoeding. De volgende predikanten hebben iiunne medewer king reeds toegezegdDs. SLnninghe Damsté, Dirkshorn (Herv.), Ds. Haars, N. Niedorp (Doopsgez.), Ds. Scher merhorn, N. Niedorp (Herv.), Ds. Engelkes, Kolhorn (Herv.), Ds. Van Loon, Barsingerhorn (Herv.), Ds. Herman, Schagen (Herv.), Ds. Tinhalt, Valkoog ^Herv.), Ds. Met, Zuid-Zijpe (Herv.), Ds. Groeneveld, Noord- Zijpe (Herv.), Ds. Van Meurs, Oudkarspel (Herv.), Overtuigd dat de vertegenwoordiger^ der gemeenten in deze niet zuilen achterblijven met afgevaardigden te zenden op de bovengenoemde vergadering op Don derdag 8 Oclober, waar het geldt het belang der ge meenten en den bloei van het godsdienstig leven, doen zij met volle vrijmoedigheid een beroep op uw steun. Het comité van voorbereiding. D. F. J. HERMAN. J. W. E VAN LOON F. S1NNINGHE DAMSTÉ. Schagen, 25 Sept. 1908. Marktbericht. Wanneer October in het land komt, neemt ook de drukte op de markten toe. De afzet van vet vee bereikt dan z(jn hoogste cijfer, de handel in stalvee verkrijgt in den loop dier maand zijne grootste levendigheid. Die toenemende beweging was reeds Donderdag zeer goed merkbaar. De handel was iets beter dan voor 8 dagen. Vette koeien waren vrij vlug weg. De hoogste prijs, zijnde 300 gld. ging met den heer J. Stam naar Oudkarspel. Vette schapen waren iets beter, een gevolg van toenemende kwaliteit en eene prijsverhooging van de vellen. De heer D. Groot van Barsingerhorn maakte 27.75 gld. Van den grooten aanvoer lammeren werden flinke partijen verkocht. Varkens presenteerden meer kwaliteit, dan voor acht dagen. De handel was trekkend. Heel in het begin werd 3 cent gemaakt, doch bij meer aanvoer, was die prijs weldra niet meer te krijgen. Een hok zieke biggen werd bijna weggegeven. Boter ging nogmaals 5 cent omhoog. Teekencursus. Voor de teekenlessen, die vanwege de Vereeniging Bouwkunst alhier gegeven worden, hebben zich 15 leerlingen aangegeven en wel 5 voor handteekenen en 10 voor bouwkundig teekenen. Van de markt. Door S. van Sint Maarten werd Donderdag een geld- tascbje met 120 gld. verloren. Gelukkig kwam de vondst in goede handen terecht. H9I was de handelaar H. van Zaandam, die haar terstond ten Raadhuize bracht. Toen hom een rijksdaalder tot beioomng werd aangeboden, meende hij, dat een gulden wel toe kon, daar de ver liezer zelf het geld best kon gebruiken. Terecht. De 8 verloren schapen zijn terecht. Zo waren naar den Groenen weg atgedwaald, waar zij op hot land van den heer A. Sleutel een goed kosthuis hadden gevonden. Een melk salon Naar men ons mededeelt, zal aan de Landbouwstraat nabij het station, een melksalon worden gebouwd. Opcra-coucert. Bij genoegzame inteekening, (een lyst zal worden gepresenteerd) zal in het Noordhollandsch Koffiehuis op Zondag 18 October een Opera concert worden gehouden Daar zullen zich laten hooren de violist Guido Tarziui, de sopraan-zangeres mej Grossouw, de bariton-zanger Ed. M. v. d. Ploeg en de pianist Donny Ruynemann. Jubileum juffrouw Ateina. Den lsten October mocht mejuffrouw Atema, onder wijzeres in de handwerken aan de O- L. S., den dag herdenken waarop zij vóór 25 jaar haar taak hier aan. vaardde. Het was de wensch der jubilaresse dat er geen bekendheid aan dit feit zou woruen gegeven. Toch bleek het den lsten, dat niet enkelen, maar zeer velen met het jubileum op de hoogte waren en gaarne mej. Atema blijken van hun belangstelling en hoogachting wilden geven op haar zilveren feest. Een regen van kaartjes, briefkaarten en brieven met de hartelijkste woorden van gelukwenschen bracht elke post. V„Te lazen o.a. een zeer waardeorend schrijven vun den heer arrondissements-schoolopziener, waaruit oog bleek, dat ook déze het werk van mej. Atema zeer hoog schatte. Prachtige bloemender jubilaresse aangeboden, sierden tafels en vensters. Een heel mooi mandje met heerlijk fruit brachten een paar kleine leerlingetjes, die Ue juffrouw wel feliciteerden met „haar verjaardag". Het dagelijksch bestuur onzer gemeente bood Oe juffrouw bij monde van den Burgemeester met welge meende woorden van dankjen hulde een geschenk in geld aan. Van haar collega's ontving ze een sierlijke fantasie- stoel, fan goede vrienden een gouden bril, een fotografie in lijst, heerlijke taarten, enz., enz. Aan blijken van hoogachting ontbrak het mej. Atema den lsten dus niet. Den 2den was het feest op school. Het werklokaal van de juffrouw was door de goede zorgen van eeiuge collega's heei aardig met mooie platen, vlaggedoek, klimop en zilveren papierlinten getooid. Op een versierd bord stond in fraaie letters het volgende acrostichon feve lang! zoo roepen blijde mbtgenoct en kinders beiden Hhan9 tot U in éénen klank; Hn zy wenschen heel Uw leven oog men wélverdiend U geven Achting, eere, hulde en dank. Het hoofd der school, de heer 0. W. Deenik, sprak de juffrouw bij hare komst op school allerhartelijkst toe en bood haar aan het einde van zijn van groote waardeering getuigende toespraak namens het geheele onderwijzend personeel nog een fraaien bloemruiker aan. De juffrouw had handen te kort om de felicitaties van de schoolkinderen, die haar ook nog een stoffelijk blijk van erkentelijkheid aanboden, in ontvangst le nemen. Tusschen de beide schooltijden kwam de voorzitter der plaatselijke schoolcommissie, de heer C. Nobel, die Donderdag verhinderd was, de jubilaresse gelukwen schen. Geen wonder, dat deze al die bewijzen van wel gemeende belangstelling met haar feest ondervindende den len en 2en October in een allerprettigste en dankbare stemming verkeerde. Haar jubileum hoe stil ook gehouden is toch zóó gevierd, dat het voor haar onvergetelyk moet wezen en de alleraangenaamste herinneringen bij haar levendig zullen blijven. Voor onze school is het te wenschen, dat het mej. Atema nog vele jaren mag gegeven worden haar taak te blijven vervullen, zoo uitstekend als ze dit nu al een kwarteeuw heeft gedaan. Najaarekoeinarkt. De groote najaarskoemarkt zal dit jaar op 29 October worden gehouden. Stilstand. Als eene bijzonderheid deelen wij mede, .dat in de maand September in onze gemeente geene geboorte en sterfgevallen voorkwamen. De laatste geboorte-aangifte dateert zelfs van 11 Augustus. Aanbesteding. Donderdag werd door de lste Coöperatieve Vereeni ging tot aankoop van veevoeder, administrateur de heer C. Kooij, in de „Cérès" aanbesteed de levering van 550000 stuks lijnkoeken. De party werd gegund aan de firma Hengel en Lensveld te Doesburg, togen 11 gld. de 104 stuksgehalte 32 eiwit en 10 vet. Aanbesteding. In het Noordhollandsch Koffiehuis werd de levering van 350.000 stuks lijnkoeken aanbesteed ten behoeve van de 2e Coöperatieve Vereeniging, administrateur de heer J. de Moor. De murwe ljjnzaadkoeken werden gegund aan de Ruhrorther Oliefabriek, tegen 10,80 gld. de 104 stuks, wegende 104 K.G., gehalte 31,5 eiwit, 11 vet en 14 vocht met 94 zuiverheid. De ge broken Amerikaansche koeken werden gegund aan den heer J. P. Huiser te Rotterdam, tegen 10,03 gld. per 100 K.G., gehalte 34,5 eiwit, 6,5 vet en 12 vocht met 94 zuiverheid. Afdeeling Schagen voor Vrouwenkiesrecht. INGEZONDEN. Onze afdeeling heeft het genoegen U mede te deelen, dat zy tegen a.s. Dinsdag, 's avonds 8 uur, by den hoer Vader, heeft uitgenoodigd een spreekster van naam, nl. Mevr. TILMA—Schaaff. Onze jonge afdeeling hoopt, dat velen, zg, die met hun tijd meegaan en willen weten het doel onzer vereeniging, van U verwachten wij een flinke opkomst. Er zijn nog vele menschen, die de schouders ophalen, wanneer zy aan Vrouwenkiesrecht denken. Wy ver zoeken juist UKomt!! Nu kunt U met Uwe bezwa ren voor den dag komen, en laat deze gelegenheid niet ongebruikt voorbijgaan. U verliest niets, integendeel U wint veel, U verrijkt Uw geest, en wat is schoonerl Het Bestuur. Witte Kruis. De vergadering van Vrijdagavond was maar door 9 leden bezocht en werd geleid door den heer C. Visser Az. Na opening en lezing der notulen en goedkeuring werd op voorstel van het bestuur besloten lid te worden Van d® Noord-Hollandsche vereeniging ter bestrijding van de Tuberculose, tegen een contributie van f2 50. Tot afgevaardigden naar de algemeene vergadering werden benoemd de neeren C. Visser Az. en Ds. Herman, De beschrijvingsbrief gaf weinig aanleiding tot bespre king. Er werd besloten tot leden van het Hoofdbestuur te stemmen de heeren Van Tienen en W. C. Visser, mandaat ver(^ere Pun^en kregen de afgevaardigden vry Toen kwam in behandeling de bespreking van het vormen van een bond van de afdeelingen van het Witte Kruis om Schagen gelegen. Dit voorstel indertijd ge daar. door den heer Dr. J. Oostra van Anna Paulowna, kon 111 de vergadering niet veel aanhang vinden, omdat men niet voelde welk6 zaken dezo kleine bond zou kunnen behandelen en voorstaan. Besloten werd dan ook zich niet aan te sluiten. De heer C. Nobel trad af als bestuurslid en was niet. herkiesbaar; de heer H Feisser werd gekozen. De rondvraag leverde niets op, zoodat de Voorzitter de vergadering sloot. POLITIE. 1 er secretarie d^zer gemeente worden inlichtingen verzocht omtrent een op de weekmarkt van 1 October jl. vermiste tijim boter, en zijn inlichtingen le bekomen omtrent een achtergebleven rijwiel, een gouden heeren- medaillcn, een zilveren broohe en twee lijmen boler. De Kamer hield Donderdagmiddag een korte zitting om haar eigen werk le regelen vóór de liegrooting aan de orde kan komen, dus tot 23 October. /.ij zal nog trachten te behandelen: Wijziging ge meentewet. Bcvorderingswet. Interpellatie Troelstra over wei kloosheid, inoiie v. Kol over exploratie, Rokinver- lireeding. wijziging militiewei enz. De heer erhey wilde dc inilitiewet afvoeren, maar me' -'9 tegen 35 stemmen werd dat verworpen, rechts legen links. De heer Troel s tra kreeg gedaan, dal zijn motie vóór de militiewei wordl behandeld, waar door deze laatste toch kans heeft verder verschoven le worden. Heden, Vrijdag, was het Vragendag. De heer Roodhuizen vroeg den minister van Justitie inlichtingen over een toe te kennen belooning

Schager Courant | 1908 | | pagina 6