Uitg TRAPMAN Co. EERSTE BLAD. Binnenlandscb Nieuws. Bureau SCHAGEN, Laan D 4. Bekendmakingen Donderda2 15 October I9<*8 AUeicci Nitiis- 52ste Jaargang. No. 4404 COURANT. Aiicruiiie- LiiUnvlUi Dit blad verschijnt tweemaal per weekWoensdag- en Zaterdagavond. Bij inzending tot 's morgens 9 ure, worden ADVERTENTIËN in het eerstuitkomend nummer geplaatst. INGEZONDEN STUKKEN één dag vroeger. latere. Telephoon No. 20. 3.60. Prijs per jaar f 3.Franco per post f Afzonderlijke nummers 5 Cent. ADVERTENTIËN van 1 tot 5 regels f 0.25 iedere regel meer 5 Ct. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Dtt nummer bestaat uit twee bladen. Gemeente 8CHA6EN. o— HARKTPOMT1K. Burgemeester en Wethouders van Schagen brengen ter algemeene kennis, dat vanaf heden tot en met den laatsten November a.s. des Donderdags geen rijtui gen op het marktplein mogen worden geplaatst en het uit- en inspannen van paarden aldaar niet mag geschieden. Overtreding zal gestraft worden met een geldboete van ten hoogste f 25 of hechtenis van ten hoogste 6 da gen. Schagen, 6 October 1908. Burgemeester en Wethouders, De Secretaris, ROGGEVEEN. De Burgemeester H. J. POT. Wieringen. J.l. Zaterdagavond werd met belangstellenden door don heer Jb. Mosk Pz. van de Oudesluis in 't lokaal van den Jb. Bruul eene vergadering gehouden tot het oprichten van een veeverlosfonds. De opkomst was niet bost, slechts 25 personen waren aanwezig. De heer Mosk besprak de noodzakelijkheid voor het eiland in het bezit te zijn van een veevorloskundige. Door verschillende personen was hij hiertoe aangezocht en wilde wanneer men 1000 stuks rundvee in het fonds liet inschrijven tegen een contributie van f 0.50 pef rund, zich als verloskundige op 't eiland vestigen. Staande de vergadering gaven zich 18 veehouders als lid op met 63 stuks rundvee. De heer Mosk zal verder nog eens persoonlek met de heeren P. Lont Vet, C. en S. Russelman, Jac. Doves, C. M. Mulder. J. S. Rotgans en S. P. de Vries, bij de vee houders rondgaan, om de wenschelqkheid enz. ervan te bespreken, om zoodoende tot het gewenschte resultaat te komen. Wieringerwaard. A.s. Dinsdag 20 October, 's avonds van 6—7 uur, zal in de consistoriekamer alhier stemming worden gehou den voor twee notabelen. De aftredenden zijn de hee ren A. de Carpentier en J. Breed, die ook wéder her kiesbaar zijn. Men schrijft ons van Wieringen: Een Eldorado voor op buit beluste honden is het eiland Wieringen: Waar overal elders het jachtveld ruim van wild is voorzien, moeten de Wieringer jagers heel wat moeite doen, willen zij een haasje snappen. Hoe dat komt? De hazen en haasjes worden vernield door de honden. Die roovers hebben vrij «P»b want er wordt niets tegen gedaan. Minder prettig voor den actehouder, die f21.75 belasting betaalt aan het Rijk. Anna Paulowna. Door Ged. Staten dezer provincie is de ligger der wegen in deze gemeente definitief vastgesteld. Anna Paulowna, Ter secretarie dezer gemeente zijn inlichtingen te bekomen omtrent een gevonden bril, geborgen in een jederen doos, benevens een gevonden fietspomp. Anna Paulowna Door de politie is een zestal schapen onbeheerd aan den weg gevonden en in het schuthok ajhier opgesloten, daar het niet bekend is wie de oigenaar is Voor het bekomen van inlichtingen kan men zich wenden tot den agent van politie in deze gemeente, Wieringeu. Naar wij vernemen is j.l. Maandag het nieuwe raad huis te Hippolytushoef in gebruik genomen. Wieringen. Ook alhier begint de boerenbevolking het belang van oen ten haren behoeve goed geregeld credietwezen in to zien. En om zulk een credietwezen tot stand te brengen bestaat bij enkelen het plan over te gaan, tot het oprichten van een Coöperatieve Boerenleenbank. Zij die tot deze oprichting wenschen meue te werken kunnen zich aanmelden bij de heeren M. Minnes Hz. te Haukes en M. Jb. Mostert te Hippolytushoef. Bii genoegzame deelname zal dan tot oprichting wor den overgegaan en wij twijfelen niet of ons eiland zal op 't gebied van Crediet- en Spaarwezen een inrichting rijker worden, die tot veler voordeel werkzaam zal zijn, Door zijne Excellentie, den Commissaris der Koningin dezer provincie, zijn bij besluit van 30 September j.l. /etters voor 's Rijks Directe Belastingen in deze ge meente herbenoemd de heeren Jb. Hartog en ooy, beiden alhier. Doo?"dueiIyllhdeerP Commissaris der Komngiiiindeze nrnvincie ziin de heeren P. Schaap en J. Wit alhier, be« noemd tot zetters voor 's Rijks Directie Belastingen, voor deze gemeente. Keuring Winkeler lok\ereeuiging. De uitslag van de Dinsdag gehouden keuring van runderen in controle bij de Winkeler fokvereeniging, is Stier k ai veren met moederdieren (ingeschreven). Ie Driis P. Strüker. 2e prijs W. Keetman. Stierkalveren van in controle zijnde koeien: le prus Jb. Kuiper. 2e prijs idem. 3e prijs Jb. Dekker. 4e nriis Ki Boekei. Kuikalveren van in controle zijnde koeien: 2e prys 1 Hokkelingen: le prijs P. Strijker. 2e prijs Jb. Kuiper. 3e prijs W. Keetman. 4e prijs K. Boekei, Koeien, afgewisseld (ingeschreven): le prijs Jb Spaans. 2e prijs P. Strijker. 3e prijs Jb. Kuiper. 4e prijs Jb. Dekker. Ingeschreven koeien (twinters): le prijs C. Meurs. 2e prijs J. Zeilemaker. 3e prijs C. Meurs. Vaarzen van erkende ouders en in onderzoek zijnde, le prijs K. Boekei. 2e prijs K. Boekei. 3e prys W. KtT.uri^ommis"r™..t«na olt d. tors;: P. i,[S 2 K. ZSP te Wieringerwaard en K. Blaau- boer te Schagen. - Winkel. De milicien J. Keetman is wegens lichaamsgebreken ontstaan buiten den'dienst ontslagen. - Winkel. Door den Heer Commissaris der Koningin in deze provincie zijn herbenoemd tot zetters der Rijks directe belastingen, de heeren J. Breebaart Kz. en A. Nobel. - Winkel. De heer J. H. B. Buthfer, bouwkundige te Winkel, is benoemd tot onderwijzer in het bouwkundig teekenen, voor de afcl. Winkel der vereeniging ter verbetering van het vakonderwijs in West-Friesland. A. K. I*. F. R. van Hasselt f. Zaterdagnamiddag bereikte ons het bericht, dat de spoorwegautoriteit, de heer Van Hasselt, op den Huize Empe, onder Brammen, overleden is in den ouderdom van 69 jaar. De heer Van Hasselt was voorzitter van den Raad van Administratie der Hollandsche IJzeren Spoorweg- Maatschappij bovendien was hij commissaris van de Stoomvaart-Maatschappij „Nederland" on van de Zuid- Amerika-lijn. Met den heer A. K. P. F. R. van Hasselt, den voor zitter van den Raad van Administratie der H. IJ. S. M., is een der spoorweg-mannen van beteekenis heengegaan, een man, die een belangrijk aandeel gehad heeft in de totstandkoming van-het spoorwegnet, zooals dat nu over ons land ligt. Als ingenieur bij den rijkswaterstaat begonnen, was de heer Van Hasselt o.a. in functie bij de uitvoering der werken bij Den Bosch, alsook bij den bruggenbouw in Rotterdam. Op 34-jarigen leeftijd kwam hij in dienst bij de H. IJ. S. M., en als eerstaanwezend ingenieur de opvolger van den heer J. Kalff, die toen directeur van Publieke Werken te Amsterdam werd. Onder zijn leiding werd de z.g.n. Oosterspoorweg voltooid. In 1878 werd de heer Van Hasselt benoemd tot ingenieur van den weg, later tot chef van de beweging en in 1883 kreeg hij, als administrateur, den heer R. W. J. C. van de Wall Bake opvolgend, de leiding der zaken in handen. Als administrateur en later deel uitmakend van den Raad van Administratie, heeft de heer Van Hasselt krachtig medegeworkt aan de uitbreiding der H. IJ. S. M. In 1883, toen hij de functie aanvaardde, bestonden er, behalve de lijnen der S.S., alleen enkele buitenland sche verbindingen over het zuiden van ons land. Het internationaal verkeer, zooals wjj dat kennen, en de vergrooting van het spoorwegnet, is voor een zeergroot deel zijn werk. Hij was een machtige stuwkracht bij de oprichting van locaal-spoorwegmaatschappijen in menig deel van ons land; waren de maatschappijen er, dan werd een contract gesloten met de H. IJ. S. M., die daarna de exploitatie op zich nam. Zoo werd de exploitatie van menig lijntje mogelijk gemaakt. Ver scheidene van die lijnen werden in het internationaal verkeer opgenomen. De heer" Van Hasselt was een flink werker, die vaak bewondering en eerbied tevens afdwong bij allen, die er getuigen van waren, wat door hem verricht werd. Ook buiten de H. IJ. S. M. strekten zijn bemoeiingen zich uit; wéér op het gebied van het verkeerswezen. H(j behoorde tot een der oprichters van de Hollandsche Stoomboot-Maatschappij en hij was betrokken bij de Java—China—Japan lijn en bij de Zuid-Amenka lijn, nu de Hollandsche Lloyd Voorts was de heer Van Hasselt nog president commissaris van de Haagsche Tramweg- Maatschappij. Raadsvergadering te Barsingerhorn, op Dinsdag 13 October 1908, des middags te 3 uur. Afwezig de heer Blaauboer. Voorzitter de heer J. Spaans Dz., burgemeester. Na opening der vergadering volgt de lezing der notu len door den secretaris den heer P. Bronder en goed keuring door den raad onder dankzegging voor de zóó juiste weergave. Medegedeeld wordt dat door Ged. Staten goedgekeurd is de suppletoire begrooting, de betalingen uit onvoor ziene uitgaven en verschillende af en overschrijvingen. De laatste kasveiificatie wees een ontvangst aan van f 33654,75, een uitgaaf van f 30708,84, dus was in kas en moest zijn f 2945,91. In het Prov. blad stond vermeld dat tot zetters waren herbenoemd de heeren Blaauboer en Smit. Van het hoofdbestuur van de vereeniging voor het Ambachtsonderwfis in Noordholland was een aanvrage om subsidie ingekomen van f 25. Het ledental dier vereeniging bedraagt reeds 516, waarvan 13 in Barsin gerhorn, en 10 leerlingen uit die gemeente vragen onder wijs. Bü rijk en provincie is subsidie aangevraagd. Daar dit adres nog pas een paar dagen geleden is inge komen zal het in een volgende vergadering worden be handeld. De begrootingen van Burgerlijk Armbostuur en Wee- zenbestuur woreen ongewijzigd goedgekeurd, waartoe uit naam der commissie belast met het nazien, door den heer De Zeeuw word geadviseerd. Daarna komt aan de orde de gemeentebegrooting. Voorzitter zegt, dat de commissie van deze begrooting, maar een enkele opmerking had en dat betrof den post onderhoud van klokken. De commissie wenschte op de begrooting een post waaruit een nieuwe klok voor Kolhorn zou kunnen worden betaald. B. en W. hebben dat voorstel overgenomen en in dien geest de begrooting gewijzigd. Dit college wenscht evenwel over.deze kwestie geen beslissing te nemen zonder later den raad nog eens daarover te hooren. Voorzitter deelt mede, dat een deskundige uit Assen de klok te Kolhorn heeft gezien on beweert dat deze af is, een andere deskundige van Midwolda zegt daaren tegen dat de klok is te repareeron en voor uur- en minuutwijzer is in te richten. De kosten zullen nader worden opgegeven en daarover wenschen B. en W. dan den raad te hooren. De heer Jonker deelt mede, hoe iemand die in deze gemeente woont en die de klok heeft gezien, beweert dat de klok is te herstellen en de klok nu reeds gaande en goed gaande heeft gemaakt. Alleen is het uurwerk nog wat van slag, maar dat moet worden geweten aan het verkeerde opwinden. Die persoon zegt dat de klok zelf met zeer weinig kosten is te repareeren en voordat nu een deskundige uit Midwolda voor veel kosten de klok ging repareeren, wilde spr. het liever eens probee- ren met iemand uit de gemeente, die maar zeer weinig zal eischen. De heer De Zeeuw kan niet beoordeelen of de klok nu goed loopt, hij woont er te ver af, waar wel heeft hij gehoord dat de klok van slag is. Spr. gelooft even wel, dat er niet veel kans is dat de klok door den per' soon dien de heer Jonker bedoelt, zal kunnen worden gerepareerd, het zal wel zijn gooien van goed geld naar kwaad geld. Voorzitter zegt dat de beide deskundigen hun opga ven van kosten wel zullen inzenden, de persoon dien de heer Jonker bedoelt, kan dat ook doen en dan kan de Raad beslissen hoe er gehandeld zal worden. De heer Jonkerde man dien ik meen is geen des kundige, geen klokkenmaker, dus of B. en W. hem gelijk zullen stellen met dê andere deskundigen weet ik niet. Maar hij beweert gemakkelijk de klok loopende te kunnen krijgen en niet voor korten tijd, maar voor jaren. De kosten zullen volgens zijn beweren ten hoogste f10 bedragen, wat de wijzers aan onkosten zullen brengen daarbuiten. Spr. wil eerst met deze reparatie een proef nemen, vóór er iets anders wordt geprobeerd, het bedrag is te miniem om het te laten. De heer Breebaart meent, dat als 2 deskundigen zeggen dat de klok niet deugt, dan zal het ook wel zoo zijn, en hij acht het onmogelijk dat voor een bedrag van f10 de klok weer geheel goed gemaakt zou kunnen worden. De heer Jonker meent dat voor dit geringe bedrag de proef genomen moet worden. Het goed loopen van de klok nu, en dat dit zoo is weet spr. van anderen dan den man dien hij bedoelt, is toch een bewijs dat het mogelijk is. En dat de klok niet goed ging schijnt te moeten worden geweten aan de slechte behandeling van den klokkenist. Voorzitter zegt dat dit niet zoo is, de gemeente opzichter heeft gezegd, dat dit niets te wenschen over liet, ook die ontkent dat dit uurwerk met weinig kosten is te repareeren. De heer Breebaart: men heeft van die wonderdokters, misschien is de persoon dien de heer Jonker bedoelt, wel een dusdanig persoon. De heer Jonker wijst nogmaals er op dat de klok nu accuraat gaat. Voorzitter weet dat de klok een tijd gegaan heeft, maar toen weer in de war was. De laatste dagen heeft spr. niet naar de klok gevraagd, hij kan dit toch niet eiken dag doen. B. en W. bewijzen voldoende dat dit punt hun aandacht heeft. De heer Jonker vraagt den raad of zij niet wil ingaan op zijn voorstel om de proef met Wissekerke voor f 10 te nemen. De heer De Zeeuw stelt zich er niets van voor, maar vindt, als er kans bestaat het voor f 10 te redden, het dan maar moet worden geprobeerd. Allen zijn er voor dat de proef zal worden genomen, mits de kosten niet te hoog zullen worden, te beoor deelen door B. en W. De begrooting wordt nu als volgt vastgesteld: Ontvangsten: Batig saldo 1907 f575,98 Huur Landerijen f2479 Erfpachten f3,—, 40 opcenten gebouwd f929,80, 10 op centen ongebouwd f 888,27, 30 opcenten personeel f 1118,04 Hoofdei. Omslag f4000 (voor 1908 f3600) Hondenbelas ting f 185,60 Belasting Tooneelvertooningen f69 Ver gunningsrecht f287,50 Leges f40 Kaai- en havengelden f149 Begrafenisrechten f171 Schoolgelden f411 Op brengst Vuilnis „f160 Oude materialen fl Boeten fl Teruggave Rijk Nat. Militie fl Bijdrage van het Rijk Onderwijs f7270 (1908 f6245) Idem Herhalmgsonderwfjs f 129.60 Uitkeering Rijk Wet van 24 Mei 1907 art. 1 f 2i9S,335, idem art. 10 f 337.50, idem K. B. 12 Oct 1899, art. 1 litt. A f25 Bijdrage Dr. Beeker kosten dokters woning f 100 Bijdrage armbestuur in de kosten der armenpractijk f600 Alle andere ontvangsten fl. Totaal f22135. Uitgaven: Jaarwedde Burgemeester f 600 Jaarwedde Wethou ders f 100 Jaarwedde Secretaris f 750 Jaarwedde Ont vanger f 250 Presentiegelden Raadsleden f 100 Jaar wedde bode en ambtenaar ter secretarie 175 (1908 f 300) Reiskosten f 35 Kosten verwarming raadhuis f 60 Bureaubehoeften Secretarie f 200. Onderhoud Raad huis f 50. Onderhoud meubelen Raadhuis f 30. Regis ters Buig. Stand f 65. Kadaster fl. Bevolkingsregister f 1. Kiesverriehtingen i 200. Omroeper f 25. Staats blad en andere bladen f 30. Zegels voor registers enz. f 60. Boekwerken voor 't archief f 25- Advertentiën f 25. Vergaderkosten f 50. Jaarwedde Ambtenaren van den Burg. Stand f 150. Jaarwedde Ontvanger haven geld i 23. Aandeel kwade posten directe belastingen, i 40. Jaarwedde Havenmeester f 20. Vergoeding voor hei innen van opeenten directe belasting f 80. Beloo ning schatters vergunningrecht f 11. Jaarwedde opzich ter en k 1 okopwinders f 250. Jaai'wedde molenaar Deel- landen f 25. Jaarwedde doodgravers f 190. Onderhoud torens enz. 100. Daggelden losse werklieden f 15. Onderhoud pleinen f 50. Onderhoud riolen f 130. On derhoud haven I 200. Oiephouden slooten f 20. On derhoud uurwerken f 565. Onderhoud begraafplaatsen f 145. Onderhoud landerijen f 50. Onderhoud urinoirs f 100. Onderhoud beplanting f 30. Grondlasten f 140. Polderlasten f 300. Jaai'wedde veldwachters f 670. Jaar wedde hooistekers i 50. Belooning brandspuitlieden f200. Kleeding veldwachters f 100. Onderhoud hooistekers- gereedscliappen f 15. Onderhoud brandspuiten f 75. On derhoud lantaarns en verdere kosten van verlichting f 475. Kosten assistentie politie f 25. Kosten doodschouw en vaccinatie f 100. Ophalen aardasch f 500. Beloo- ning keurmeester vee f 1. Kosten besmettelijke ziekten f 10. Bijdrage gezondheidscommissie f 34.80. Kosten wo ningwet f 1. Jaarwedden onderwijzers f 8400 (1908 f 7350). Vergoeding huishuur f 150. Kasten herhalings- onderwijs f 289.80. Onderhoud scholen en onderwijzers woningen f 580. Onderhoud schoolmeubelen f 200. Leermiddelen enz. f 500. Verwarming en schoonhou den van scholen f 600. Beloonüigen en eereblijken f 1. Bijdrage Kerkstr. KoLhorn, tevens toegang school f 15. Jaai'wedde Secretaris Comm wering van schoolverzuim f 10. Vergaderkosten van deze Comm. f 25. Jaarwedde dokter f 1550. Geneesmiddelen f 1. Krankzinnigen f 470 (198 f 185). Renten geldleeningen f 204.50. Aflossing f 550. Premie verzekering veldwachter f 32.14. Kosten loting f 5. Kosten begeleiding miliciens f 5. Kosten ijk f 5. Kosten vlag uilsteken f 30. Kosten brandverzeke ring f 60. Kosten telefoonkantoren f 335. Ambachts school Alkmaar f 25. Huishoudschool f 10. Ligger der wegen f 25. Premie Ongevallenwet f 25. Onvoorziene uitgaven f 306.68. Totaal f 22135. Ue voorwaarden voor de landverhuring worden vast gesteld evenals vorige maal, met dit verschil, dat op voorstel vah den heer Jonker het aantal wagens mest bepaald op 8, wordt geschrapt en daarvoor in de plaats komt: de bemesting naai' genoegen van een commissie uit den raad. De heer Spaans was daartegen, de heer Breebaart stemde blanco. De eerste vond net bemesten overlaten aan de commissie niet goed, deze kon wel eens te hooge eischen stellen, de tweede wenschte de hoeveelheid mest bepaald te zien in zooveel kubiek. De algemeene politieverordening wordt na een paar kleine wijzigingen door Ged. Staten gewenscht, onver anderd vastgesteld, zooals dit indertijd door den raad reeds voortoopig was gedaan. Door den heer A. Droog, aannemer van het maken van /den steiger in de haven te Kolhorn, was ont heffing gevraagd van een boete wegens te late op levering van dat werk. B. en W|. stelden voor die ontheffing te verleenen daar door den opzichter van het werk, den heer Swa- german aldus was geadviseerd. De raad besluit daar toe met algemeene stemmen. erd nu behandeld het bekende adres van den Bond voor Staatspensionneering, met verzoek een adres van adhaesie te zenden aan H. M. de Koningin, opdat spoedig een wetsontwerp worde ingediend, waarbij! een staatspensioen op den grondslag als de bond dat wil worde voorgesteld. B. en W; stellen voor dit verzoek voor kennisgeving aajl te nemen, niet omdat zij tegen pensioen zijn, maar omdat zij niet kennen de finantieele gevolgen van een wet als door den bond voor staatspensionneering wordt geëischt. De heer De Zeeuw zegt het volgende: De gevraagde adhaesie aan den Bond voor Staats pensioen zou ik willen verleenen en van de geboden gelegenheid gebruik maken om een enkel woord over deze zaak te zeggen. Een Pensioenwet heeft mijn volle sympathie. Hoe die er uit zal zien is mij: wel geenszins onverschillig: maar voorshands is hoofdzaak de totstandkoming van 'n Pensioenwet, een begin. De wet zoo noodig dan te verbeteren tot een zoo goed mogelijke moet aller streven zijn. De voormannen van den Bond echter wenschen de wet naar hun inzicht in eens goed, in 't Staatsblad te zien verschij nen. Staatspensioen zonder premiebetaling en voor ieder een is de leus. Goed, ik heb daar ook voor gevoeld en nog als t konmaarwe komen zoo schier geen steek verder. We vragen in eens te veel. We stooten oude vrienden af en de nieuwe volgen te traag. Zonder premiebetaling en voor iedereen, schept verdeeldheid, breekt kracht en houdt de massa die door getalsterkte drang kon'oefenen op de regee ring buiten den Bond. Het betere is hier de vijand van 't goede. Geid is er noodig, veel geld zelfs en dat te vinden 't cardinale punt. Wij, Bondsleden zeggen dat 's -makkelijk genoeg Een pensioenbelasting daar wat af en die belasMngschroef wat aandraaien en klaar is Kees. Maór geen onzer zót geroepen worden om als minister van Financiën op te treden en ware dit zoo, zou <jan de moed bestaan, ook met 't oog op ons niet Engelsch parlement om in eens zooveel bloed af te nemen, al zou de patiënt er ook dan niet onder bezwijken? Ons rijksbudget heeft zich de laatste jaren wel met 10-tallen millioenen uit gezet, doch niet in eens. Geleidelijk men vergete dit niet De heer Van Krevelen in zijn „Recht is Recht" zegt o. m.„Uit welke belastingen het geld moet komen is voor de leden van den Bond bijzaak. Niet voor den minister van Financiën. Die moet aan 't geld zien te karnen. En een minister, die tegen deze taak niet is opgewassen, heeft zijn carrière mis- geloopen en als hij vroeg of Iaat zijn ambt neerlegde zou ik hem in ieder geval zonder pensioen naar huis sturen." Ais men de taak van een minister zoo inziet en zoo beloont, loopt dan, door te grooten ijver, de molen niet een weinig door de vangen toonen zulke uitingen, hoewel overigens bijna elke wederzijdsche genegenheid absent is, niet veel overeenkomst met een te gevreesde partij en is ook niet een vergelijking te maken, dat beiden najagen het onbereikbare? Dat der gelijke vergelijkingen kunnen worden gemaakt is niet in 't belang van den Bond. Als men aanneemt dat een groot ledental bevorder lijk kan zijn aan 't geen men wenscht te verkrijgen, dan dienen ook de middelen toegepast, die daartoe kunnen leiden en vermeden alles wat met de hoofd zaak niet direct heeft te maken, nutteloos is en de leden weert. Daarom zou ik Perio en zijn vrienden willen .toe roepen: Gij onvermoeide strijders, verandert van tac tiek. Vraagt het meer bereikbare. Ge kunt immers toch de wet niet voorschrijven, dat's aan de regeering. V raagt slechtsPensioen voor ouden van dagen. Dan is er voor iedereen plaats in den Bond. Dan zou den bond. voor Staatspensioen van heden, die en kele lü-duizenden leden telt, weldra kunnen w orden een vereeniging die verbazing zou wekken door sterken groei. Dan met uw numerieke kracht kunt ge te recht drang oefenen op de regeering. Een drang, die gezien de schuchtere, maar van goeden wil ge tuigende proeven door verschillende ministers geleverd zeker den goedgezinden bewindsmannen welgevallig en lot steun zal zijn. Na een eerste succes zal ver betering niet uitblijvtm en een goede wet zou in afzienharen tijd ons deel kunnen zijn. Déérom water in den, wijn heeren. Ge zoudt anders den schijn op l laden, dat Uw ijver meer te bewonderen is, dan l w praetische blik. De 'heer Jonker wil wel adhaesie betuigen en niet voor kennisgeving aannemen, daarvoor vindt hij de zaak te belangrijk. De heer Breebaart is van hetzelfde gevoelen, be tuig adfiaesie. de regeering zal zelf de zaak wel regelen. Het is de bedoeling dat velen bun wenschen kenbaar maken om zoodoende voldoenden invloed te kunnen uitoefenen. Voorzitter zegt, dat B. en W. geen adhaesie willen betuigen, met omdat zij zijn tegen staatspensioen, maar omdat wat de bond wil te ver strekkende finantieele gevolgen zal hebben, omdat wat de bond wil onbereik baar -kan worden geacht. Het is zooals de heer De Jong. hd der 2e Kamer eenmaal heeft gezegd er komt toch niets van. In het werkje van den heer Van Krevelen te Ooster- hesselen wordt over de financieele gevolgen maar zoo luchtig heengesprongen. En dat het niet zoo gemak kelijk zoo met onmogelijk zal vallen om de middelen te vmden. bewijst wel dat voor dit algemeene staats pensioen zoo ongeveer 40 millioen noodig zal ziin Nu zegt men maar kalmweg de successiebelasting zai moeten worden verhoogd, maar als men weet dat deze belasting nu maar 15 millioen opbrengt en de uitgaven

Schager Courant | 1908 | | pagina 1