KLAAS KORL, FEUILLETON. de moordenaar. Anna Panlowna. Zaterdag 10 October hield het departement Anna Paulowna eene vergadering in „Voorburg". Er waren 13 personen aanwezig. Na opening door den Voorzitter, werden de notulen gelezen en goedgekeurd. Hierna deelde de Voorzitter mede, dat het bestuur eraan gedacht had, het saldo der spaarbank aan te wenden tot de oprichting eener Fröbel-school. Met het hoofdbestuur der Maatschappij daarover in correspondentie getreden zijnde, bleek al ras dat tot dit doel de som veel te gering was. Zoo'n school zou namelijk ongeveer f 5000 a f 6000 kosten en dan kreeg het departement natuurlijk ook nog groote jaarlijksche uitgaven. Ook zouden buiten deze finan- ciëele, nog plaatselijke bezwaren de oprichting tegen houden, aangezien slechts een deel der kinderen, met het oog op afstand, van zulk eene school kunnen profitooren. Naar aanleiding van deze mededeeling stelde de heer Raap voor, om het saldo der spaarbank in zijn geheel te gebruiken, alleen voor één doel. In buitengewone gevallen zou hiervan onder goedkeuring der vergadering kunnen afgeweken worden. De bedoe ling, op eene vorige vergadering reeds voorgezeten, was, ervoor te zorgen, dat dit geld niet als een deel der nutskas zou worden beschouwd. Dit voorstel werd aangenomen. Een ander voorstel werd gedaan door den heer Jb. Bakker, om de rente van dit saldo te storten in de kas van het departement met het oog op de kosten der Nuts-leesavonden. De heer Wydenes- Spaans vroeg, of die rente altijd of alleen in nood in de kas van het departement zoude vloeien. De bedoe ling van den voorsteller was, dat dit altijd zou geschie den. Na eenig debat stelde de heer Raap voor, het voorstel Bakker in zooverre te amendeeren, dat de rente zou mogen gebruikt worden, alleen als het noodig was. Dit voorstel viel, waarna met groote meerderheid het voorstel-Bakker werd aangenomen. De Secretaris bracht zijn jaarverslag uit. Het departement telde 39 gewone, 6 buitengewone en 3 eereleden. Dit laatste aantal was met één vermeerderd, omdat in eene vroe gere vergadering de heer G. H. Geerligs voor zijne bemoeiingen in zake spaarbank, als zoodanig was gekozen. Uit de rekening van den penningmeester bleek, dat de ontvangsten hadden bedragen, hieronder gerekend het saldo van het vorige jaar, f 7273.30J en de uitgaven f 240.01 J. Op verzoek van doft voorzitter hadden zich de hoeren Wijdenes Spaans en Jb. Bakker belast met het nazien en bij monde van laatstgenoemden werd daarover een zeer gunstig rapport uitgebracht, dat de voorz. gelegenheid gaf, den heer K. F. Ehrmann te danken voor zijn accuraat beheer. Uit het verslag van het Ziekenfonds, uitgebracht door den heer Jb. Bakker, stippen wij aan, dat het aantal leden was geklommen van 561 tot 566 en dat bruto was ontvangen de som van f 2713.96. Toen kreeg de hr. K. G. van Gorkom het woord en bracht verslag uit van de Vereeniging tot bevordering van getrouw Schoolbezoek, optredende in dezen voor den Secretaris dier instelling. Het schoolfeest was tweeledig geweest: 44 kinderen hadden een reis naar Amsterdam gemaakt en 384 een boottocht naar Den Helder met een bezoek aan Huis duinen. Voor dit doel was uitgegeven f 355.81J en ont vangen f355.84, zoodat er nog „geld" in kas was geble ven. Het feest was in alle opzichten uitstekend geslaagd. De overgelegde rekening werd goedgekeurd. Uit de voordracht voor bestuurslid der -V. B. S., die bestond uit de heeren C. List en Joch. Blaauboer, werd eerst genoemde gekozen. Ten slotte werden na ballotage met algemeene stemmen als leden aangenomen de hm. M. Kooy en C. C. Rezelman. Daar de rondvraag niets opleverde^sloot de voorz. de vergadering. Wieringen. Bijeenkomst van de vereeniging „Oosterland's Belang", op Zaterdag 10 October 1908, des avonds 7 uur, in 't catechisatielokaal te Oosterland. Aanwezig 3 dames en 24 heeren. De Voorzitter, Ds. Reinders, opent met een welkomst woord de bijeenkomst en verleent aan verschillende sprekers het woord, nl. de volgende heeren P. D. Jonkers, met „Eliza's vlucht", door B. ter Haar; M. Bosker, met „Het Noodsein"; Ds. Reinders, met „Een pijp tabak verlet niet"; P. D. Jonkers, met „Een leelijk zaakje"; M. Bosker, met „Een boer in de kazerne". Met alle aandacht werden de ten beste gegeven stukken aangehoord en viel een daverend applaus den sprekers ten deel als bewijs dat alles zeer in den smaak viel. Hierna zette de voorzitter uiteen, om aan de vereeni ging een andere strekking te geven, door ze te ver anderen in eene nutsvereeniging. De vereeniging Oosterland's belang was alleen opgericht om zich per adres tot 't Gemeentebestuur te wenden, om door mid del van eenige lantaarns te Oosterland eenige verlich ting te verkrijgen, op welk adres gunstig was beschikt. Na eenige discussie werd met algemeene stemmen besloten hieraan gevolg te geven en werd de nieuwe nutsvereeniging gedoopt met den naam „Oost-Wierin gen". 26 der aanwezigen traden als lid toe. Een ont worpen concept-reglement werd goedgekeurd. Daar het oude bestuur nu aftrad had er nieuwe bestuursverkie zing plaats met den volgenden uitslag, nl. de heeren: Ds. Reinders, P. D. Jonkers, L. Spaander, C. Maars en S. J. Koorn, die allen hunne benoeming aannamen en de verdere functiën van voorz., secr., enz. onderling zullen verdoelen. Besloten werd de tweede bijeenkomst te houden over vier weken, in 't zelfde lokaal. Als sprekers gaven zich reeds op de heeren Ds. Reinders, L. Spaander, A. Annes, H. J. Bakker en M. Bosker. Thans was aan de orde bespreking tot 't verkrijgen van een torenuurwerk in den Oosterlander toren. Reeds waren van enkele leveranciers aanbiedingen ingekomen. Besloten werd 't een en ander voorloopig nog aan 't bestuur over te laten. Rondvraag. De heer Spaander vraagt of er nog over een overeenkomst met de schoolbibliotheek gesproken moet worden ter verkrijging van leesboeken. Besloten wordt hiervoor f0.25 per lid uit te trekken. De heer A. Annes vraagt, of door de nieuwe ver eeniging ook schippersbelangen worden behartigd. Voorzitter zegt, dat hiervoor is de vereeniging Schutte- vaér. Niemand meer het woord verlangende, sluit Voorzitter met een woord van dank voor opkomst en medewer king de Vergadering. Wieringen. Tot directeur van de kaasfabriek „Nooit Gedacht" te Hippolytushoef werd herkozen de heer Jb. Mostert, die deze herbenoeming wederom aannam. Bargerbrng. De commissie, indertijd benoemd, pogingen aan te wenden om tot de oprichting van een stoomzuivel- fabriek te Burgerbrug te komen, heeft in de Zaterdag avond 11. gehouden vergadering zich ontbonden verklaard. Daarmee is de zaak van de oprichting der genoemde fabriek voorloopig van de baan geschoven. Liefdesdrama. Zaterdagavond tusschen half zes en zes uur weerklon ken in een cafétje aan het Prinsenpad te Zaandam eens klaps drie schoten, op het geluid waarvan de omwonen den naar buiten snelden en evenzoo de voorbijgangers toeschoten. Plotseling waggelde een vrouw naar buiten, en zakte kort daarna in elkaar, door hulpvaardige handen opgevangen. Naar binnen gebracht, bleek zij getroffen te zijn in den mond, in den rechterarm en in de borst. Zonder tot bewustzijn terug te keeren blies zij den laatsten adem uit na verloop van ongeveer een half uur. Inmiddels had een manspersoon de woning verlaten en trachtte zich door de vlucht te redden. Een deel van het publiek, dat in hem den moordenaar meende te zien, zette hem onder het geroep van „Houdt hem 1" achterna, waarom de vluchteling het geraden achtte hetzelfde te roepen. Het mocht echter niet baten, hij werd gegrepen en door het publiek aan de politie over geleverd. Hier bekende hij zijn snoode daad, als drijfveer opge vende, dat Jans het met een ander hield. In perceel 36 aan het Prinsenpad werd een café ge houden door Jannetje Bets, oud 41 jaar, moeder van 7, waaronder nog zeer jeugdige, kinderen. Haar eerste man, zekere Verkerk, is overleden en van haar tweeden man, J. Arends, is zij gescheiden. Ter voorziening in haar onderhoud hield zij ook kostgangers, waartoe heeft behoord de aangehouden moordenaar, de 23-jarige Jo- hannes van Wijk, van beroep sigarenmaker. Uit zijn verklaring„Jans hield het met een ander", blijkt, dat er tusschen hem en zijne kostjuffrouw blijk baar intieme relaties hebben bestaan. Deze waren echter gedurende eenigen tijd afgebroken en Van Wijk had een ander kosthuis betrokken. Telkens echter kwam hij bjj Jans terug en uitte dan bedreigingen, indien deze dan bleef volharden bij haar weigering, om hem weer te ontvangen. Dientengevolge werd Van Wijk reeds de vorige week gearresteerd, op vermoeden, dat hij met een revolver rondliep. Zaterdagavond is hij weer bij Jans gekomen en heeft haar opnieuw gevraagd, weer opgenomen te worden in haar huis. Toen dit wederom geweigerd werd, moet een „Verrek dan" geklonken hebben, waarmee gepaard ging een knal van het eerste schot, weldra gevolgd door twee andere. De wond in de borst was door en door, want ook aan de rugzijde was een opening. Dit schot is dus dwars door de long gegaan. Ook de wond in den mond was zeer ernstig. Tijdens zjjn vlucht heeft de moordenaar gelegenheid gevonden zijn revolver weg te werpen. Het wapen is door een paar jongens teruggevonden tusschen een hoop steenen bij de brug, toegang gevende tot het Prinsenpad. Het bevatte drie ledige hulzen. 1 Toen de moordenaar naar de woning van de versla- gene werd geleid, om met het lijk geconfronteerd te worden, moest hij met geweld tegen het woedende pu bliek beschermd worden. Van Wjjk was cynisch kalm, doch blijkbaar zeer overspannen en onbewust van het ernstige zijner daad. (Tel.) Langereis, N. Niedorp. Zaterdagavond 10 October 1908 trad de heer I. I. Samson van Amsterdam als spreker op in de zaal van den heer P. Vis, aan de Langereis te N. Niedorp. De heer Arie Bart, voorzitter der vergadering, opende deze en daarna kondigde hij de beide onderwerpen aan, die de heer Samson zich heeft voorgenomen te behan delen. Eerstens wenschte de Amsterdamsche redenaar zijne beschouwingen uiteen te zetten over de vraag: Waarom men militarist is waarom het militarisme wordt verdedigd en waartoe het dient. Spr. betoogt, dat de militaristen beweren, dat het leger eene noodzakelijkheid is om niet te worden ver ontrust door anderen. Hij vindt dit een vreemde stel ling. Vreemd reeds al werd ze verkondigd door Indianen of Congo-negers en des te vreemder als lieden met witte dassen en hooge hoeden en zelfs dames mot groote zijden sleepjaponnen haar verdedigen. De wilden dooden elkaar nog met het doel, elkaar op te eten. Wij niet eens. 't Gaat hier alleen om een onweerbaar maken van de tegenpartij om het eigen- dom te beschermen. Was er geen eigendom, dan was er geen leger noodig. Maar het nationale eigendom moet worden beschermd tegen het buitenland I Daarna gaat spreker de krijgstucht eens na en komt tot de gevolgtrekking dat de soldaat daardoor als mensch uitgeveegd is, terwijl bjj het wegnemen der krijgstucht, militarisme en kapitalisme achtereenvolgens in elkaar zullen vallen. Geweldig geeft spreker nog eenigen tijd op het mili tarisme af, totdat pauze wordt gehouden, waarna hij het onderwerp„waarom wy anti-militaristen zijn", in behandeling neemt. Dat „waarom" is in 1904 uitgesproken in een inter nationaal congres te Amsterdam, door de leden van het clubje dat daaraan deelnam. De anti-militairi8ten gelooven volgens 's heeren Sam- son's rede aan de noodzakelijkheid om de Maatschappij vrij van alle geweld en overheersching te doen zijn. Ze zjjn antimilitaristen omdat ze denken dat het militai- nsme een beletsel iB voor de menschelijke beschaving een hinderpaal is voor de voortdurend vooruitgaande menschelijke ontwikkeling. Een scherpe tegenstelling hooren we vorder uitwerken betreflende de groote kosten voor oorlogsschepen en ook voor torpedo's en verdere vernielingswerktuigen en de armzalige krotten waarin velen hun dagen slijten. Spreker, die dikwijls hier te lande en zelfs in het buitenland heeft gesproken, beantwoordt met nadruk de vraag waarom men van algemeen menschelijk stand punt antimilitairist moest zijn. Aan het slot valt den spreker een hartelijk applaus ten deel voor zijne met vuur uitgesprotcen rede. Debat is er niet, zoodat de heer Bart de vergadering sluit. tiepakt. De 16-jarige jongen, die zich te Amsterdam schuldig maakte aan verduistering ten nadeele van de firma Hupsch en Abas te Amsterdam, van f4200, is te Haar lem geknipt. Bij den heer Ten Boom, eigenaar van een horlogemagazijn kocht hij, een briefje van f 1000 in betaling gevende, een horloge van f75. De jongen zag er zoo vreemd uit, zijn schoenen waren doorgeloopen, zjjn sporthemd en pet waren versleten, dat de heer Ten B en diens bediende achterdocht kre gen en daarom de politie waarschuwden. En de recher cheurs Van Halst en Brouwer hadden hem daarna spoédig te pakken. Mishandeling door een politieagent. De 16 jarige J. de B., die vorigen Zondag in de Spaarn- dammerstraat te Amsterdam door den politie-agent De N. zoodanig met zyn gummistok werd geslagen, dat overbrenging naar het Binnengasthuis noodzakelijk was, is Maandag door middel van Röntgenstralen onderzocht. De jongen blijkt een dubbele beenbreuk te hebben. Zijn toestand is gunstig Door het onderzoek is evenwel niet uitgemaakt, of de breuk .door een val, dan wel door een stokslag is ver oorzaakt. Het onderzoek met Röntgenstralen zal worden voort gezet en geschiedt op last van de justitie. (Tel.) Door den trein overreden. De 18-jarige N. v. d. V., van den Zwartenweg onder Soest, ging Maandagochtend omstreeks 4 uur naar de weide om de koeien te melken en is, zooals gewoonlijk gedaan werd, om den afstand te verkorten, een eindje langs de spoorlijn geloopen. Waarschijnlijk heeft zij in slaapdronkenheid den goederentrein, die van Baarn kwam, niet opgemerkt, en is zij door den trein over reden en onmiddellijk gedood. Toen zjj langer dan ge woonlijk uitbleef, is men gaan zoeken en vond men haar lijk met verbrijzelden schedel. Het ongeluk ge schiedde nabij de hofstede van haar vader. De machinist schijnt van het ongeval niets bemerkt te hebben. De Koningin. De correspondent van het Hbld. te Apeldoorn meldt: De gezondheidstoestand vau de Koningin blijft uit stekend. De rustkuur wordt ten strengste volgehouden. H. M. verlaat weinig hare vertrekken en mag niet veel loopen en steeds gelijkvloers. De drank. Te Bussum waren gisteren eenige lotelingen, tenge volge van drankmisbruik nog al opgewonden, wat reeds om èèn uur in de Heerenstraat tot baldadigheid over sloeg. Toen De Last, ambtenaar ter secretarie, hen daar wilde passeeren, werd hij niet alleen gedwongen af te stappen, maar op schandelijke wijze mishandeld, zoodat hij bloe dende hoofdwonden bekwam. Het publiek zag deze mishandeling lijdelijk aan. Door de politie werden een paar der belhamels in verzekerde bewaring gebracht. De tweeling. De voorbijganger: „Pas toch op dat kindjongen; straks wordt hij nog overreden." Broerlief „Da's nog nog niet erg. We hebben er nog net zou een thuis." Kikvorschenjaeht. In Friesland koopt iemand voor export naar Fran krijk kikvorschen op. De jongens gaan nu deze dieren vangen; de opkooper betaalt hun 1 cent per stuk. Kolhoru. De wintercampagne onzer afdeeling van den Bond voor Staatspensionneering is Zaterdag j.1. begonnen met eene groote teleurstelling. De spreker voor dien avond, de heer Frans Netscher van Santpoort, was door ongesteldheid verhinderd, over te komen. Kort voor de vergadering was hiervan bij het bestuur der afdeeling telegraphisch bericht ontvangen. Zoo goed zulks in dergelijke gevallen mogelijk is, werd de avond gevuld. Staande de vergadering deelde de voorzitter mede, dat de heer D. de Clercq van Bloemendaal op een nader te bepalen dag in November alhier in eene openbare ver gadering zal optreden met eene lezing, verduidelijkt door lichtbeelden. Verzending en inarktaanvoer. In de maand September werden van de laadplaats te Broek op Laugendijk verzonden 685 wagonladingen groenten. Aan de afslagmarkt aldaar werden in die maand aangevoerd: 3366 zak aardappelen, 282850 boswortelen, 956800 bloemkoolen, 1401700 roode kooien, 301900 gele kooien, 274100 witte kooien, 51900 stuks slaboonen, '2382 balen nep, 26050 stuks bieten, 1050 koolrapen, 9700 rammenassen, 610 baal wortelen en 131 tomaten. Hoogwoud. Tot Vice-voorzitter van de afd. Hoogwoud van het NOG is in de Zondag gehouden vergadering benoem^ dé heer G. Smit, gepensionneerd H.d.S. te Veenhui^ en tot penningmeester de heer F. Woutman, H. d. te Opmeer. Hoogwoud. Met ingang van 1 Januari a.s. is tot onderwijZl,r6g benoemd aan de R.-K. School alhier, mej. J. Rood thans als zoodanig werkzaam aan gelyke school td Ursem. Hoogwoud. Zondagmiddag j.1. had ten huize van den heer R Slotemaker aan de Gouwe aihier eene openbare verga dering plaats. Als spreker trad op de heer I. I. Samson van Am. sterdam over het onderwerp „Waarom militairist en waarom anti-militairist". Deze vergadering was slechte door zeer weinigen bezocht, een teeken dus dat de menschen er weinig belang in stellen. Hy hoopte aa winter nog eens terug te komen en dan meerder succes te hebben dan hij nu beeft gehad. Kolhorn. Voor het herhalingsonderwijs hebben zich voor den aanstaanden cursus 14 leerlingen aangemeld. Oude Niedorp. Na de herhaalde oproeping hebben zich nog 2 sollici. tanten aangemeld, zoodat er nu in 't geheel 3 sollici- tanten zijn, voor de betrekking van onderwijzer te Zy. dewind. Dirkshorn. Tot Secretaris-penningmeester van den Ringpolder werd j.1. Zaterdag benoemd de heer J. Dam alhier. Dirkshorn. De pogingen om hier een gymnastiekclub voor jonge meisjes op te richten, zijn in zoover geslaagd dat èr zich zeven leerlingen hebben aangemeld. Treurig. Vrijdagavond meldde zich aan het Utrechtsche politie, bureau onder de talrijke zwervers die om nachtverbiyf verzochten, ook een man die in het bezit was van een fiets. Hij verklaarde de fiets in Amersfoort gestolen te hebben, en mede naar Utrecht gefietst te zijn om zich er mede bij de politie aan te melden, ten einde zoo doende in de gevangenis en verder voor geruimen tyd in Veenhuizen onder dak te komen. Den vorigen avond had hij ook reeds nachtlogies by de politie gehad, doch was den volgenden morgen met zijn lotgenooten zooals gewoonlijk weer op straat gezet In brand. Het zoontje van den heer C., organist der alg. R.-K. hulpkerk van de Keizersgracht, te Amsterdam, geraakte Maandag in brand doordat het met lucifers speelde. -In den afgeloopen nacht is het kind aan de brandwonden bezweken. Alkmaar, 10 October. B. W. stellen voor, de heffing van wik- en weeg- loonen na 1 Januari a.s. te bestendigen op 50 cent per 100 K.G. kaas, Afschuwelijke dood. Zondagavond omstreeks zeven uur heeft een vreese- lijke gebeurtenis de St. Pieterssteeg te Amsterdam in rep en roer gebracht. Een oud-onderofficier van het Indische leger, daar woonachtig, kreeg ruzie met de vrouw, waarmede hij verkeerde en werd na deze ruzie zoo hopeloos, dat hij zich in perceel 1 geheel met petro leum overgoot en er daarna zelf de vlam in stak. In een oogwenk stond Van Lochem in lichte laaie. De' buren schoten toe, wikkelden den man in een deken en alarmeerder de brandweer. Met vreeselijkebrandwonden overdekt, werd hy naar het Binnengasthuis vervoerd. Ook zijn vrouw bekwam by het blusschingswerk brand wonden. Maandagnacht om twee uur is de man, die steeds sterk onder den invloed van sterken drank verkeerde, aan de bekomen brandwonden over leden. 81. Pancras. By de op 12 dezer te St. Pancras gehouden openbare verkooping ten overstaan van Notaris Backx, werden koopers van: Een huis en erf aldaar groot 385 aren.de heer S. Bakker q q. voor f 1992. Bouwland hldaar groot 12J aren de heer J. Bruin voor f401. Bouwland te Koedijk groot 72.20 aren de heer G. de Groot voor f1342. Bouw land aldaar groot 64.25 aren de heer M. Nieuwland voor f 1137.60. Weiland aldaar groot 89.60 aren de heer 0. van der Woude Jzn. voor f2432, alles afkomstig van A. Booij Az. Een huis, erf en bouwland te St. Pancras groot 19.83 aren, de heer P. Huiberts aldaar voor f1800 afkomstig van K. de Geus Noord-Scharwoude. Te Noord-Scharwoude is Zaterdagavond een vergade ring gehouden van het aldaar bestaande Ziekontonds ter bespreking van het oprichten van een doktersfonds. Dezelfde inlichtingen als in de vergadering te Zuid- Scharwoude werden gegeven, waarna enkele vragen werden gedaan en beantwoord. Voor ongeveer 100 personen werd aan leden opgegeven. De volgende week wordt de laatste vergadering te Oudkarspel gehouden- Intusschen zijn commissies in de verschillende gemeen ten werkzaam om nog meer leden te winnen, wat, naar wy vernemen, vry goede resultaten oplevert. Noord Scharwoude. Tot betaalmeester van het door „Koophandel" en „Groentecultuur" gesticht kantoor te Noord-Scharwoude is benoemd de heer O. Bakx aldaar. Zuid-Scharwoude. Door bemiddeling van den heer E. Vlug, secretaris van de afdeeling „Geester-Ambacht" van de Ned. Heide Maatschappij zijn dezer dagen weer 5000 jonge edel Door MAX DREYER. 3. Reeds drie weken Lang had de schoener van Trave- munde willen vertrekken. Toen was de schipper, die een doordraaier was en ondanks zijn vijftig jaar nog veel van vrouwen hield in een gevecht geraakt en had een geduchte verwonding opgeloopen. Voor veer tien dagen hadden ze hem begraven. De schoener had zijn lading en die moest naar de plaats van bestem ming. De oude stuurman en Mieken de dochter, van den kapitein ondernamen den tocht. Mieken had geen enkel examen als stuurman afgelegd, maar zij was op den Schoener opgegroeid, die eigenlijk als nalatenschap aan haar moeder behoorde en was er beter op thuis dan een der anderen. Beter nog dan haar vader met wien zij niet zoo heel best over weg kon Zij waagde wel eens wat te veel. Het kon haar eigenlijk niet dol genoeg gaan. Op de laatste reis had zij met den ouden stuurman, die een vervelende vent was. doorloopend over hoop gelegen. Die had veel meer open zee willen kiezen. Maar zij had hem voor een lafaard gescholden en uitgelachen, en haar manoeuvres waren dan ook heel goed geweest, ofschoon wel wat al te brutaal. En wanneer zij daaraan had vastgehouden, waren we in razende vaart om de bank heengezeild en dan onder de beschutting van den wind in kalmer en dieper water gekomen. Maar zij verloor toch wel wat haar bezinning en de oude stuurman zanikte haar het hoofd gek. Zoodoende liet zij de zeilen zakken en het stonn- zeil hijschen toen dreef de schoener te veel van den wind af en kwam op de zandbank te zitten En toen zag het er zeer benauwd uit voor het schip en alles wat daarop was. Hier viel Klaas den verteller, den ouden matroos in de rede: „Hoe weet jij dat alles? Je was als een kanon zoo dronken!" „Neen, dat kwam eerst later!" En zijn schele oogen sloten zich bijna geheel van plezier. Eerst toen er alles naar wees, dat de boel naar den kelder zou gaan, toen er niets meer te doen was, had hij alles wat lekker smaakte en op het dek was naar binnen gegoten. Rum, brandspiritus, alles wat hij maar van gen en grijpen kon. Én dat was een probaat middel. Heeds eenmaal, bij een vroegere schipbreuk had hij hetzelfde gedaan. Ook toen was hij gered en alle an deren met hem. Den volgenden keer zou hij het weer precies zoo doen. Het was patent en de anderen moes ten hem daar dankbaar voor zijn. Er kwam telkens meer stemming en vroolijkheid in het huis van Klaas Korl. De matroos klaagde, dat hij zijn harmonica het was er een met klokkenspel - niet gered had. Aan zijn anderen rommel was hem niemendal gelegen. En misschien was er morgen van het gansche schip niets meer over. Maar de harmonica was zijn vriendin en het deed hem leed dat hij die verloren had. En wanneer hij: die nu eens bij zich had! Klaas Korl vertelde hem, dat hij er ook éen had. een klokkenspel was er niet in, maar anders was het toch een zeer goed instrument. Hij haalde haar en de Mecklenburger speelde lustig een vaderlandsch lied: Duitschland, Duitsehland boven alles! Hij speelde het zonder er bij te zingen en de gedachten moesten de rest aanvullen. Dan speelde hij wat anders: „Schoon is de jeugd, zij keert niet weer!" Ook daarbij zwijgt hij, hij is ontroerd en zijn oogen staan vol met tranen. Tot slot gaf hij wat vroolijkers en dat werd ge zongen. zulk een avond als deze met muziek en zang was in het ernstige huis van Klaas bijna nog nooit beleefd. En dat nog wel na de moeilijke uren die vandaag waren beleefd. In den nacht raasde de storm nog eens in alle kracht, zoodat zelfs de door weer en wind geharde mannen uit den slaap werden wakker gehouden. Toen Klaas Korl den volgenden morgen naar het weer keek, trok de Noordenwind op moede vleugels landwaarts. VVolkenloos lag de noordelijke hemel boven het water en een heldere dag was in a 'docht. HOOFDSTUK II. Toen Klaas Korl naar het strand ging om te zien of de wind nog wat van zijn netten had overgelaten, stond van hem afgewend op een duintop een vrouw, j die hij niet dadelijk thuisbrengen kon. Hoofddoek en j kleeren kwamen hem bekend voor, die behoorden aan de zuster van Willem. Maar de gestalte was anders, de kleeren pasten haai' ook iiiet -- daar ging hem een licht op, dat het de sehippersdochter kon zijn. Nu kon hij van ter zijde ook haar gezichl zien. Het kwam hem voor alsof hij '1 beneden haar fijnen neus zenuwachtig kon zien trillen. Hij had niet meer aan haar gedacht en dat was eigenlijk vreemd. Want wat Peter Iven, de oude matroos van haar had verteld dat waren toch enkel mooie dingen geweest. Moed had zij, meer dan menige man en liaar schip had zij lief. Duivels wat had hel een moeite gekost haar daarvan weg te krijgen. Steeds nog staat zij stil en kijkt strak naai- hel wrak. Hoort en ziet anders niets van de wereld. Ja. wat er van het schip is overgebleven, dat zal wel niet meer zijn dan brandhout, alleen de mast is nog te gebruiken. Nu had de oude kast zich zoo diep in het zand gewoeld, dat de golven kalm over de borstwering sloe gen. Afbrengen kon men het schip onmogelijk en de stormen, die zouden volgen, zouden het tot brandhout slaan. Er op komen kon men vanddhg ook nog niet. Maar de scheepskisten en wat nog verder van waarde was. dienden toch geborgen. Maar nog kon niemand niet een gewone boot door de branding en de reddings- boot met de manschap mag daarvoor niet worden ge bruikt. Maar tegen den avond zal de branding wel wat verminderen, en de wind ging ook naar het westen om. Van avond wil hij gaarne met zijn boot heljxsn om de goederen te bergen. De vrouw staat nog steeds waar ze stond. Nu laat die daar maar kijken. Klaas had eigenlijk ook wei wat anders te doen, dan haar aan te loeren. Met zijn netten zal de storm ook wel weer huisgehouden hebben. Als hij zoo verder het water langs stapt, vindt hij al spoedig een van zijn groote haringnetten en dun nog een. half onder het zand wegges|x>old Dat geeft rijkelijk werk voor dien dag. samen met W illem kon ook de inaü'oos hem helpen, dan doet hij tenminste nog wat voor den kost. liet is een verdrietige (arbeid. En wil maar niet de rechte vroolijkheid bij komen, bij den Haneveer niet, maar ook niet bij den oolijken ouden malruos. Zij loopen zoo ,nu en dan bij hun werk weg. om eens naar de branding te kijken, maar die blijft nog steeds maar boos, maar tegen den avond zal het wel gaan. En tegen den avond ging het ook. Toen was hel mogelijk om bij het wrak te komen. Behalve de stuur man. die nog niet klaar was. waren de schipbreuke lingen op het strand. Klaas Korl zou hen met Hanf" veer in zijn boot overvaren. Het was geen vroolijk werk en gesproken werd er niet veel bij Mikken, de sehippersdochter bekommerde zich om niemand. Eb Klaas Korl bekommerde zich niet om haar. Toen de mannen de boot in het water schoven, had hij haar gewenkt, dat zij zou gun zitten. Zij echter duwde evenals de mannen aan de hooi en sprong erin evenals zij, toen ze vlot raakte. Toen Klaas het roer had ge grepen zat zij met den rug naar hem toe, steeds maar starend naar den schoener. Wat hij evenwel nog van haar gezicht had gezien, dat beviel hem in 't geheel niet. Het doodsbleeke was hem zeer onbehaaglijk. n°K l meer dan die steeds trillende neusvleugels en hel meest die oogen, die dan eens flikkerden en dan weer doodsch waren. Het water was gevallen en het dek van het ge strande schip lag droog. Klaas Korl bleef in de boot, de anderen klauterden naar boven. Zij vonden het ruim vol water, alleen de bovenste heden van de kajuitstrap lagen vrij. Eén werd aan touwen vastgebonden en neergelaten en zoo hield men hem zwevend boven de wateropper vlakte in het ruim en toen gelukte het henii, ,vsee koffers die half dreven met een bootshaak vast te haken en naar de trap te duwen, vanwaar andere han den ze op het dek sjorden. Nog verschillende andere dingen werden naar de boot gebracht en toen alles daarin geborgen was, lieten allen zich daarin zakken. Mieken was de laatste. Zij had bij het ruimen niet meegeholpen. Alleen legen éen van de wanden geleund, stond zij beweging loos daar en keek rustig naar het werken van 'te mannen. (Wordt vervolgd.)

Schager Courant | 1908 | | pagina 6