Groenteveilingen. Hiaise.ltjk iNieuws. Predikbeurten. Zondag 25 October 1908 Burgerlijke Stand. Marktberichten. Tweede Kamer. butie-regeling in te voeren als te Sloferdijk. vooral niet, wat betreft personen boven 65 jaar. Kortom, zegt de voorzitter, ons doel is, om voor een lage contributie geneeskundige hulp en medicijnen te verkrijgen, hetzelfde wat men nu bekomt tegen be taling van 10 ct. per week. zelfs voor den kleinsten zuigeling. Door spr. wordt verder nog gewezen op de voordee- len. die dergelijke grootc fondsen afwerpen; zoo o. a. in Utrecht, waar men bovendien nog verschillende zaken gratis ontvangt, als b.v. bril, breukband, entrée- koslen gasthuis, enz. De dokters ontvangen de geheele premie na aftrek van 5 #o voor bodeloon en administratie, doch aan gezien dit te kort blijkt te zijn, zal worden getracht, de \Toeger door de gemeente verleende, doch nader hand weer ingetrokken subsidie van f 250 weer te ver krijgen. Den dokters aldaar bevalt het uitstekend, daar zij geen last hebben van wanbetaling. Van de gelegenheid om vragen te stellen wordt geen druk gebruik gemaakt, althans niet van eenige betee- kenis. Binnenkort 'zal men met heeren dokters confereeren, alsmede met Diaconieën en Armbesturen. Op de hierna aangeboden lijst werd geteekend door 33 hoofden van gezinnen, vertegenwoordigende 137 leden. Na samenstelling eener commissie om huisbezoek af te leggen, werd door den heer J. Ruis, lid der commissie, de vergadering gesloten. Oudesluis. De brandstoffenhandelaar J. K. was Maandagavond met zijn brandstoffenwngen aan den Westfr. dijk nabij de Keins. Terwijl hij bij iemand in huis was is zijn paard en wagen bij den hoogen dijk neergeraakt, en in de sloot terecht gekomen. Het is zeker wel een wonder, dat paard en wagen niets geen letsel hebben bekomen. Wat brandstoffen zijn verloren geraakt. -- Wieriiuten. Maartdag werd ten raadhuize door B. en \V. pubhek aanbesteed het maken van een nieuwen straatweg voor de Koning- en Kliefstraat, waarvoor waren ingekomen j biljetten van de volgende heeren N J. Poel voor f 1249; G. Timmerman voor f 1210: Th Boersen voor f 1237.50; J. C. Klein voor f1210; C. Kroon voor f 1197. Gegund aan den laagsten inschrijver. \v ieritncen Naar wij vernemen zal op den feestavond van r lo- ralia welke a.s. Zaterdagavond 24 Oct. '08 in 't lokaal van den heer Lont zal worden gehouden, als spreker optreden de heer J. de Jongh van Texel. Raad Oude \iedorp. Vergadering gehouden op Dinsdag 20 October 1908, voormiddags 10 uur. Voorzitter de heer A. Wonder Pz., Burgemeester. Afwezig de heer C. Over, met kennisgeving van ver hindering. Voorzitter opent de vergadering, waarna de notulen worden gelezen, welke worden goedgekeurd. Voorzitter doet mededeeling: a. dat kasverificatie is gehouden bij den gemeente ontvanger, t>ü wien conform boeken en bescheiden in kas word bevonden f 2802 10$ b. dat bij herhaalde oproeping voor sollicitanten naar de betrekking van onderwijzer aan de openbare lagere school te Zijdewind zich 8 sollicitanten hebben aange- c. 'dat als tijdelijk onderwijzer te Zijdewind de heer J. Horst is benoemd: ov.14.cj d. dat de heer Woutman, Hoofd der School te Oude Niedorp, wegens gezondheidsredenen 4 weken verlof heeft gekregen tot herstel; in overleg met den School opziener zijn opgeroepen sollicitanten als tijdelijk hoofd dier school voor den tijd van 7 weken, voor een jaar wedde van f 1000 (dus f 20 per week.) e. tot zetters bij 's Rijks directe belastingen zyn benoemd de heeren P. Schaap en J. Wit; f de verordening, regelende de jaarwedden der onder wijzers, is van Ged. Staten goedgekeurd terugontvangen. Ingekomen stukken le Het bekende adres van den Bond van Staats- pensionneering met bijlage, waarvan na voorlezing de behandeling met algemeen goedvinden tot eene volgende vergadering wordt verdaagd, nadat Voorzitter heeft medegedeeld dat B. en W. adres en bijlage hebben be- ^e^MiBsive van Ged. Staten, die mededeelen dat ze het in verband met begrootings- en bevolkingscijfers wenschelijk achten om het salaris van den gemeente ontvanger tot f 200 te verhoogen. Gaarne ontvangt dit college hieromtrent met redenen omkleed advies. B en W. adviseeren echter, zooals Voorzitter mede deelt om niet tot die salarisverhooging voor den ge meente-ontvanger over te gaan, wiens jaarwedde zij voldoende achten in verband met de salarissen door andere gemeenten aan hare gemeente ontvangers toe gekend en in verband ook met de werkzaamheden, hier aan die betrekking verbonden. Als Ged. Staten denken, dat het tegenwoordige salaris te kort is, zullen ze zelf wel komen, denkt Voorzitter. De Raad'is het met Voorzitter eens. 8e Schrijven van het bestuur van de Protestantsche Arm'voogdtj, waarbij de begrooting voor het volgende jaar in ontvangst en uitgaaf sluitende op f2115.30, wordt aangeboden, die door den Raad met algemeene instemming wordt goedgekeurd. Tevens wordt in dat schrijven er aan herinnerd, dat volgens rooster het Armvoogdij lid de heer P. Agenant zal moeten aftreden. 4o. Een verzoekschrift van den heer C. Jong Jbz., hoek Rnderweg, en secretaris van het voorloopig comité tot verkrijging van straatverlichting aan den toegangs weg der halte Zijdewind van de H. IJ. S. M., om tot plaatsing van 2 lantaarns te mogen overgaan, zoodanig dat geen schoeiïngen of bermen zullen worden verzwakt, terwijl de plaatsing zoodanig zal geschieden, dat geen passage zal worden belemmerd. B en W. stellen voor, vergunning te verleenen. De Raad is als één man voor 't verleenen der vergun ning tot plaatsing. 6e Is aan de orde de vaststelling der gemeente-be grooting, die 14 dagen ter visie heeft gelegen, zonder dat er bezwaren tegen zjjn ingediend. Ze wordt met algemeene instemming van den Raad vastgesteld in ontvangst en uitgaaf op f 10592.61, met een post voor onvoorziene uitgaven van f 132.27. Aangezien er geen post voor op de begrooting staat, wordt voorgesteld de f 25, benoodigd voor het van ge meentewege gegeven cadeau aan den heer P. Schaap, bn gelegenheid van diens 25-jarig jubileum alsgemeente ontvanger, uit den post voor onvoorziene uitgaven dienst 1908 te voldoen. Algemeen goedgevonden. 6e. Subsidie ambachtsschool te Alkmaar komt nu in behandeling. In 1909 weer subsidie verleenen? 't Vorige jaar is f10 subsidie toegekend. De heer Rempt informeert, of er kinderen uit deze gemeente zijn die er gebruik van maken. Voorzitter meldt, dat één kind er thans van gebruik maakt en adviseert om in 1909 weer f 10 te subsidieeren. 't Is toch zeker een nuttige instelling, al wordt er hier niet veel gebruik van gemaakt. De heer Stam is, als er hier gebruik van de ambachts school wordt gemaakt, wel voor subsidiéering. Anders niet. Voorzitter zou dan toch nog op het algemeen belang willen wijzen. De Raad vindt de voorgestelde subsidie goed. 7e. Bijdrage tot het salaris van den veeverloskundige J. Pronk te Warmenhuizen. Het vorig jaar is f25 bijgedragen. In 1909 weer f25 bijdragen, is de vraag. De heer Stam is er niet tegen, dat er ieder jaar wat aan wordt betaald. Spreker wil wel dat de heer Pronk te Warmenhuizen blijft. Maar zou subsidiéering niet meer speciaal den boerenstand toekomen Als de vee fondsen bijvoorbeeld eens voor subsidie zorg droegen? Voorzitter zegtJa, maar dan zou men moeten zeg gen de ambachtsschool is alleen voor de ambachtslieden. Ik vind f 25 niet laag, maar 'k ben er niet tegen dat de gemeente er wat aan doet. De heer Ligthart herinnert er aan, dat de subsidie is ingesteld om Pronk op Warmenhuizen te houden en daar zal hü nu ook wel blijven, meent spreker. De heer StamJa maar ik had liever dat de vee fondsen hem de subsidie gaven. De heer Hille: Misschien doen de veefondsen er ook wel wat aan. De heer Strjjbis meent, dat er van de f 26 wel wat af kan. Voorzitter zegt, dat het veefonds hier niet bijdraagt. Als wij niet bijdroegen, was Pronk van Warmenhuizen vertrokken. Hü moest f SCO jaarwedde hebben, dan bleef hü, we wilden hem liever houden. Eu nu is f 25 subsidie voor ons wel niet laag, maar 't gaat toch moeilijk om voor 1909 een lager bedrag te bepalen. Dat zou voor een volgend jaar beter gaan. Dan zouden we kunnen onderzoeken, of zün inkomen van dien aard is, dat hü met minder bijdrage toekan. We zou den er op kunnen wüzen dat f 25 voor onze gemeente wel wat veel is en de vraag kunnen stellen of er geen mogelükheid op is, dat bedrag iets te verminderen. Maar nu moet de subsidie f 25 btüven. Warmenhuizen zal zün begrooting wel hebben gemaakt en daarbü er op hebben gerekend. De heer Van der Oord is ook van oordeel dat we Warmenhuizen er mee bekend moeten maken vóór we de subsidie verlagen. Dan kunnen ze hunne maatrege len nemen. De heer Rempt vindtde 25 gulden subsidie is Pronk toegezegd geworden, om hem te behouden voor onze omgeving. En nu die subsidie zoo maar weer ontne men, dat zou niet gaan. Goedgevonden wordt ten slotte, om de subsidie voor 1909 f 25 te doen zünom dan te onderzoeken hoe de zaak staat. 8e. Gratificatie aan den rustenden onderwüzer Tis- sing; in 1908 f 40, voorgaand jaar f 50. Wat danken de heeren over de gratificatie voor 1909 vraagt Voorzitter. De heer Hille wil die dan met f10 verminderen. Dat mag voor onze gemeente geen blyvende post zün, oor deelt spreker. De heer Stam is van hetzelfde gevoelen. Men meent, dat het pensioen van den heer Tissing f500 bedraagt. De heer Van der Oord wüst er op, dat de heer Tissing niets meer kan. Hü heeft er moeite mee om alleen de kamer te/verlaten. Trouwens, als hü goed gebleven was, dan was 'de heer Tissing nog wel op Züdewind geweest. •Heeft hü echter den geldelüken steun niet noodig, dan is de heer Van der Oord er ook niet voor, hem dien te blüven geven. Voorzitter is voor 't voorstel van den heer Hille, om •de gratificatie met f10 te verminderen. Allen daarvoor. Aldus besloten. Rondvraag volg*, levert niets op. Hierna sluiting. Harenkarspel, (Waarland). Toen j.1. Maandagmorgen de winkelier J. S. per fiets voorbü het café „de Tortelduif" reed en daar wiido uit- wü'ken voor een op den weg spelend kind, nam zün voertuig een verkeerden draai, waardoor hü met fiets en al te water en geheel kopje onder geraakte. Gelukkig wist hü echter weer bü den kant op te krabbelen, zoodat hü er met een nat pak en eenige bedorven win kelwaar afkwam. Harenkarspel. Terwül het vierjarig zoontje van den heer S. in pol der Speketer j.1. Zondag met de geit aan 't spelen was, raakte het kleine ventje met zün beentjes in het touw verward, waaraan sik bevestigd was. Bü de krommo sprongen van het dier viel de kleine, met het ongeluk kig gevolg, dat hü met gebroken beentje werd opgeno men. De vader reed spoorslags met hem naar Alkmaar, waar het been in het St* Elizabeth's gasthuis gezet werd. Oude Niedorp. Gisteravond (Dinsdag) trad de bekende Jb. Kelder op in het lokaal van den heer T. de Jong te Oude Niedorp. Dit was binnen enkele wekon den derden keer in deze gemeente, dat Kelder hier optrad. Hoewel de opkomst niet zoo groot was als de vorige keeren, was die toch niet slocht te noemen. Als overal, behaalde hü ook hier weer succes, met de moeste aandacht werd zijn spel aangehoord. Veenhuizen. Heden (Dinsdagmiddag) geraakte de arbeider van den heer F. Liefhebber met een tweespan voor den dissel wagen op hol, doordien hü de dieren wat sterk aanzette. Hollend ging het den Veenhuizer-middenweg af den Donkeren weg in, doch bü de bocht geraakten paarden en rütuig op en over elkaar in de wegsloot. Het zat er raar toe, doch van verschillende kanten kwam spoe dig huip opdagen en in betrekkelük korten tüd, nadat men het rütuig uit elkaar had genomen, waren de die ren bevrüd. Hoewel slechts één paard meer kon wor den aangespannen, was de aangebrachte schade toch gering, als tenminste de paarden er verder geen na- deelige gevolgen van ondervinden. St. Maartensbrug. De vereeniging „Nut en Genoegen" te St. Maartens brug heeft in eene gehouden vergadering besloten, de eerstvolgende winterbüeenkomst te houden.op Woensdag 9 December. Anna Paulowna. De brievenbestellers en postboden, verbonden aan het postkantoor te Anna Paulowna, hielden Zondag 18 October eene vergadering in het lokaal van den heer J. J. van der Goes aldaar. Het doel dier büeenkomst was, eene afdeeling van den Nederlandschen bond van post en telegraaf beambten op te richten. Wel was men reeds onderling verbonden door lid te zün van „Vol harding" te Schagen, maar het werd meer verkieslik geacht, in Anna Paulowna zelf eene afdeeling te hebben. Als leden traden toe 7 bestellers uit Anna Paulowna, 8 postboden van Wieringerwaard en 1 postbode van Wienngen. Aan de afdeeling werd de naam gegeven - L-*1 TirAf.^AM UlgUll. ^ACfcll UW |MUVW..WD van „De Eendracht", terwül tot bestuursleden werden gekozen de heeren P. J. Zoete, voorzitter, D Koning, secr.-penniBgmeester en tot commissaris de heer W. Peereboom. In de eerste plaats zal men trachten zoo veel mogelük donateurs te krügen en gaarne wilde men zelf beginnen met een goede contributie te betalen. Na dank door den Voorzitter aan de aanwezigen, werd de vergadering gesloten. Langedjjk. Op 't oogenblik hebben zich, na de 4 vergaderingen in de gemeenten, aan den Langedyk en het huisbezoek in enkele gemeenten ongeveer 900 leden aangegeven voor het eventueel op te richten doktersfonds. Noord Scharwoude De heer J. C. Kotvis, onderwüzer te Noord-Schar- woude, heelt tegen 1 Januari a.s. ontslag uit zün be trekking aangevraagd. Arrondissements-Rechtbank te Alkmaar. Uitspraken van Dinsdag. P. S. en C. v. d. K., te Hoorn, verzet tegen de politie, ieder 6 maanden gevangenisstraf. N. B., te Wieringen, mishandeling, 2 weken gevange nisstraf. J. V. en A. K. T., te den Helder, diefstal, ieder f6 boete of 10 dagen hechtenis. M. R., te Wervershoof, wederspannigheid tegen de politie, f 12 boete of 12 dagen hechtenis. A. L-, te Enkhuizen, beleediging van een politieagent, f7 boete of 7 dagen hechtenis. H. v. D., te den Helder, beleediging der politie, 2 maal gepleegd, 10 dagen gevangenisstraf. A. E., te Alkmaar, mishandeling, 3 weken gevange nisstraf. P. P., te Wognum, mishandeling, f8 boete of 8 dagen hechtenis R. G., J. S., D. Z., D. E. en J. J. V., allen te Hoorn, overtreding belastingverordening, de le f5 boete of 1 dag hechtenis, de 2e i 8 boete of 1 dag hechtenis, de 8e, 4e en 5e ieder f6 boete of 1 dag hechtenis. Kamerverkiezing district Sneek. De Minister van Binnenlandsche Zakenoverwogende, dat, ten gevolge van het niet aannemen van zy'ne be noeming tot lid van de Tweede Kamer der Staten- Generaal door dr. A. Kuyper, eene verkiezing moet plaats hebben voor een lid dier Kamer in het kiesdis trict Sneekheeft goedgevonden te bepalen dat die verkiezing zal plaats hebben op Donderdag 29 October Gele kool etc., de stemming, zoo noodig, op Maandag 9 November Uien d.a.v.. en de herstemming, zoo noodig, op Woensdag^ 18 November d.a.v. („St.-Ct. „Hercules" en „Hygiéa" te Oudkarspel. Op de algemeene jaarvergadering der gymnastiek-ver een. „Hercules" werd tot voorzitter benoemd de heer A. Hopman in de plaats van den heer G. Kooiman, die niet meer als zoodanig in aanmerking wenschte te ko men. Overigens bleef het bestuur onveranderd. Uit het jaarverslag van den Secretaris bleek, dat de vereeniging thans 24 mannen, 15 dames, 21 meisjes, 35 jongens en 76 ondersteunende leden telt; het vorig jaar bedroeg dat aantal 92 werkende leden en 59 ondersteu nende leden. De rekening van den penningmeester wees een voor- deelig saldo aan van f 129,46. De datums der eerstvolgende uitvoeringen werden vastgesteld op 15 en 17 November a.s. Slootwerk Waard en Groet. Vanwege den Polder Waard en Groet werd aanbe steed: het slooten in genoemden polder. Het werk in den Waardpolder werd gegund aan de Gebr. Keüzer te Lutjewinkel tegen 50 cent de strekken de meter, dat in den Groetpolder aan de Gebr. Fynheer te Winkel tegen 20 cent per meter. Landverhuring Schagerbrug. Ten overstaan van notaris ryburg dd. 20 October 1908 in het lokaal „Het Wapen van de Zype aan de Schaiterbrug, zün voor den tyd van 4 jaren in het open bar verhuurd de navolgende landerüen; in eigendom behoorende aan het Algemeen Weeshuis m de Zype. 1 De boerenplaats genaamd „Uit den Haak naby de Schagerbrug, groot 28.51.00 H.A. Huurder de heer P. Grin Pz. te Koegras, gemeente Den Helder, voor de I ja|d WeilandhUaldaI?,ng™d „Het Weezenland" groot 4.51.80 H.A. Huurder de heer K. Hoogschagen Cz. te Schagerbrug voor de jaarlüksche huur van f 520. I 3 Weiland in polder B. groot 8.30.90 H.A. Huurder de 'heer C. Nieuwiand Jbz. te Burgerbrug voor de jaar lüksche huur van f792. 4 Bouwland in polder B., groot 1.2/.60 H.A. Huurder de heer H. Rens te St. Maartensbrug voor de jaarlük sche huur van f105. Kond weder. Uit Enschede schrüft men. Het vroor in den vorigen nacht (19 op 20 Oct.) zoo hard, dat het ü8 '8 morgens om zeven uur nog op de ruiten zat en de grond in den tuin hard was. In schoollokalen, waar nog niet werd gestookt, stond de thermometer om half negen in den ochtend van 20 Oct. op slechts 2 graden boven het vriespunt. Dr. Kuyper. De „Stichtsche Ct." meldt, dat dr. Kuyper, al mocht hü voor Ommen naar de Kamer gaan, toch vermoede- lyk niet aan de begrootings-discussies zou kunnen deel nemen, daar hü reeds vroeger zich verbonden had om half November voor ten minste een viertal weken naar Berlyu te gaan. Een eerlijke dief. Wy lezen in de ,,'s-Hert. Crt. onder bovenstaand op schrift: Aangaande den diefstal, gepleegd te Asten in den nacht van 10 op 11 dezer, by den heer P. van Bussel, horloge- maker, aldaar, waar 2 gouden en 3 zilveren horloges, een gouden ring, een paar schoenen, benevens pl.m. 5 gulden aan geld werden ontvreemd, kan gemeld worden, dat Zondag Van Bussel een schryven ontving van den Zeer- eerw. heer pastoor te Liessel, om eens bü hem te komen Daar aangekomen, werd hem al het gestolene, behoudens een kleinigheid, door den Zeereerw. heer pastoor (hem door den dief ter hand gesteld) wederom teruggegeven. Het is te denken, hoe de heer van Bussel met een vroolyk gezicht naar Asten toog. In October. In het Westland dragen de jonge aardbezieplanten in verschillende tuinen rüpe vracht. Op de veilingen werden reeds nu en dan rype aardbeien aangeboden. Door de droogte zyn de planten aanvankelyk niet zwaar beworteld, waardoor de vruchtzetting getemperd werd, wat in deze Octoberdagen voor de teelt gelukkig is. Broek op Laugendjjk, 20 October 1908. Aardappelen (graafj.) f 0. a f 0.per V« H.L. (ronde) f 0.25 a f 0.— (muizen) f 0.— a f 0.— Wortelen f 0.65 a f 1.40 per 100 bos. Bloemkool lste soort f 3.a f 4.50 per 100 stuks. 2de soort f 0.70 a f 1.20 Reuzenbloemkool f 3 50 a f 7.— Roode kool f 3 a f 6. Gele kool f 2.50 a f 5.50 Witte kool f 5.50 a f 10.75 Koolrapen f 1-55 a f 0. Nep (kleine uien) f 4.50 a f 0.— 50 K.G. Uien f 2.25 a f 2.55 Bieten f 0.— a f per 1000 stuks. Rammenas f 9.— a f 9- —"Nieuw Leven. Station Noord-Scharwoude. 17 October. Roode kool f 5.75 a f 6.- per 100 stuks. Roode kool 2e srt. f 5,a f 5.50 Kleinere f 3,— a f 4.75 Gele kool f f ^*^9 Gele kool 2e srt. f 4,— a f 4.75 Kleinere f 1,60 a f^3.50 Witte kool f 5-a f <.50 Kf"9 A k.5. üion f 2-30 a f 2-40 Roode9koolt0bül 5.76 a f 6.- per 100 stuks. Roode kool 2e srt. f 5,— a f 5,50 Kleinere a f 4,<5 Gele kool 5,- a f 650 Gele kool 2e srt. f 4,- a f 4,75 Kleinere 2,70 a i a, <o Witte kool ,1" ain l KT" f^.35 a f 2.45 ï«r baal. RoSfk&it0b"' a 6.- per 100 aluka. Roode kool 2e srt. f4.- a f 4.75 Kleinere f 2 Wal <j Gele kool 5.- af 5. <5 Gele kool 2e srt. f élo a f 360 Kleinere J 2-10 a f 3.50 WUtekeel /kVaV^p.*' 60 KjS. Winkel 19 October 1908. Annelen f 0.90 a f 3.— per mand. Peren f 1.50 a f 4.75 Ri„ten f 0.25 a f 0.— per 100 stuks. Uien f 2-10 a f 2 80 Per baal' Wortelen f 0.40 a f 0.- per 100 bos. Slaboonen f 0.47® a f 0.60 1000 stuks Aardappelen f 0.70 a f 0.- 35 K.G. Noord-Scharwonde, (Dorp), 19 October 1908. Aanvoer 32500 stuks. Reuzenbloemkool f 5.— a f 7.25 per 100 stuks. t Middelbare f 1.— a f 2 Roode kool f 4.a f 6 75 Witte kool f 7.— a f 12.— Gele kool f 4,- a f 5,50 20 October 1908. Aanvoer 30000 stuks. Reuzenbloemkool f 5.— a f 7.50 per 100 stuks. Middelbare f 1.— a f 1.50 Roode kool f 4.— a f 675 Witte kool f 7.— a f 10.50 Gele kool f4.af 6.— Nep f 4,8) a f 4,80 21 October. Aanvoer 26500 stuks. Reuzenbloemkool f 5a f 8 per 100 stuks Middelbare f 2 a f 0.— Roode kool f4, af 7,25 por 100 stuks. Witte kool f 7,50 a f 18,— f8, a f 6, f 2,40 a f 2.60 per baal. „Hel Witte Krols". In de vergadering op 23 Augustus alhier door afge vaardigden van afdeelingen van de Noord-Hollandsche Vereeniging „Het Witte Kruis" gehouden, werd tot de voorloopige oprichting van een district „behagen" der N.H. Vereeniging: „Het Witte Kruis", besloten. Mede werd toen een concept-reglement ontworpen, dat in eene herfstvergadering zou worden vastgesteld. Zondag j 1. had die vergadering in het Café „De Beurs" alhier plaats. Op deze byeenkomst waren 7 afdeelingen vertegenwoordigd, terwül van eene afdeeling toezegging van medewerking was ontvangen. Aan de orde kwam het concept-reglement, dat met eenige wyzi- gingen word goedgekeurd. Wy stippen hieruit aan, dat het doel van deze districts-vereeniging zal zün: door samenwerking de belangen van „Het Witte Kruis" in het algemeen, en die der afdeelingen in het bijzonder te bevorderen. Het bestuur zal bestaan uit drie leden: voorzitter, secretaris en penningmeester. Daartoe werden op deze vergadering verkozen de heeren Dr. J. Oostra, Anna Paulowna, voorzitter; Dr. Mulder, Warmenhuizen, secretaris, en W. Schermerhorn St. Maarten, penningmeester. Het district zal in Maart en September eene alge meene vergadering te Schagen houden. Op die in Sept. zal o.m. de Beschryvingsbrief van het Hoofd bestuur worden behandeld. Nog stelt het district zich het aankoopen van groote verplegingsartikeien ten doel, Cue dan te Schagen zullen worden gestationneerd. Waarschynlyk zal met den aankoop van eene brancard worden begonnen. Bü het district sloten zich aan de afdeelingen, geves tigd te Harenkarspel, Petteh, Warmenhuizen, Züpe, Bareingerhorn, Sint Maarten, Anna Paulowna en Wie- ringen. Benoemd. De heer N. de Boer, directeur der gasfabriek te Sneek is benoemd tot directeur der aldaar te openen water leiding. Sehnger Kaasmarkt. Op de Kaasmarkt van Woensdag werden aangevoerd 16 stapels kaas, waarvan 16 stapels kleine kaas, hoogste prüs f 27.50 stapels commissie f 0 stapel, middelbare f Aan gewicht 3983 K.G. NEDEHLANDS4H HERVORMDE GEMEENTE te Schagen, v.m. 10 uur, Ds. Herman. Wieringerwaard, Ds. Van Wyk. Callantsoog, voorm. 10 uur, Ds. De Boer. Kolhorn, voorm. 9.30 uur, Ds. Engelkes. Anna Paulowna, voorm 10 uur, Dr. Toxopeüs. Zuid-Züpe, geen dienst. Noord-Züpe, voorm. 9 30 uur, Ds. Groeneveld, Schagerb. Barsingerhorn, geen dienst. Haringhuizen, voorm. 9.80 uur, Ds. van Loon. Huisduinen, voorm. 10 uur, Ds. Van Griethuy^en. Winkel, Ds. Schermerhorn. Valkoog on St. Maarten. Geen dienst. Veenhuizen, Ds. Kanis. DOOPSGEZINDE GEMEENTE te: Barsingerhorn, Ds. Kooiman, Barsh. Noord en Zuid-Zype, voorm. 10 uur, Ds. Corn. Vis Jzn., Oudesluis. Wieringen, Ds. M. Onnes Mz., Hippolytushoef. Nieuwe Niedorp, Ds. Haars. LOKAAL „BETHEL", HOEP, SCHAGEN ten behoeve van de Nederlandsrti Hervormde Kerk, voorm. 10 uur, de heer J. L. van Grasstek. Voorb. H. Avondmaal. Gemeente Schagen. Ingeschreven van 17 -21 October 1908. Overleden Evert van der Horst oud 82 jaar, wedn. van Maartje Vader Gemeente Anna Panlowna. Ingeschreven van 17—21 October 1908. Geboren, Ondertrouwd en GetrouwdGeene. Overleden: Elisabeth Smit oud 11 jr., dochter van Cornelis Smit en Tryntje Blom. Alkmaar, 19 Oct. 1908. 22 Koeien en ossen f 220. a 270.—96 vette kalveren f 40.- a 104.—, per Ned. P. f 0.80 a 0.98, 27 nuch tere idem f 8.— a 20.—, magere schapen f - a 1463 vette id. f 18.— a 27.50, 269 vette varkens f 0.40 a 0.49 per P., 32 magere idem f 15.— a f 20.—. Pnrinerend, 20 Oct. Aangevoerd 634 runderen, waaronder 436 vette, 60 a 75 cent per kilo. en 198 melke- en gelde-f 120 a 240 per stuk, prysh. st. 19 stieren 138 vette kalveren 80 a 100 ct. per kilo, handel stug, 211 nuchtere id. f 11.— a 28.— per stuk, handel vlug, 27 paarden, 4364 scha pen f 20.—af 28.—1. prys vlug, 640 overhoudersf 13.— a 22, handel stug, 386 vette varkens 44 a 48 cent per kilo, handel vlug, 62 magere dito f 14.— a 24.— per stuk handel stug, 275 biggen f 4.— a f 8.— per stuk, stug, 790 ganzen f 2.50 a 2.90, zwanen f0.—aO.— 840 mand appelen f 1.50 a 2.50,600 md. peren f 1.60 a 3 50. Kaas. Kleine f30,50 middelb. f 29.50, Com missie f a 0.—, aangev. 170 stapels. Handel vlug. 1366 K.G. boter f 1.50 a 1.55, kipeieren f 6 a 6.75 eendeieren f0.— Hoorn, 17 Oct. 1908. Tarwe Gerst Haver Groene erwten Grauwe erwten Vale erwten Br. Boonen Witte boonen Paarde Boonen Mosterdzaad Karwyzaad VEE, BOTER 23 stuks Paarden 9. 23 165 n 117 2229 kop Koeien Schapen Kalveren Biggen Kipeieren Boter 7.- a 5.50 a 3 25 a 10.50 a 14.- 13.25 a 17.- 10.50 a 15.- 10.25 a 11.50 12.- a 14.- 6 75 a 20.25 a -. 21.25 a -. enz. f 90.— a 200.— p.st. 6.- 4.— .60 180,- 20.- a -.— a 5.— a 6.25 a 0.72$ a a 240,- a= 9-- 6.50p. 100 0.77$p.kop. De omvang, dien de discussiën over de inlerpellatie- Troelstra hebben aangenomen, schijnt zoo langzamer hand onmeetbaar te worden Weder is heden. Dins dag. de gansche dag er aan gewijd en is besloten, op voorstel van den heer Duymaer v. Twist, die bang is dat de wijziging der Militie wet niet vóór de begrooting zal worden behandeld, ook hedenavond le vergaderen en te praten over de werkloosheid., Heden sleehls 2 redevoeringen, maar welke! De mi nister van Binnenl. Zaken, de heer Heemskerk, en d;taiiia de heer Troelstra, die de Kamer zeer lang liezig hield Hij moest dat doen, omdat de heer Treub zijn theorie, of liever die van Marx, had bestre den. nl. dezedat de crisis van heden over de gan sche wereld, met werkeloosheid in haar gevolg, een gevolg is van het kapitalistische stelsel van productie. De Kamer liad met zooveel enthousiasme zich gewor- oen op deze bestrijding, zij had zooveel succes in de Kamer en natuurlijk zal zij het ooik daarbuiten hebben dat de heer Troelstra wel gedwongen zich

Schager Courant | 1908 | | pagina 3